EUROPSKA KOMISIJA
Bruxelles, 20.4.2021.
COM(2021) 194 final
2021/0100(NLE)
Prijedlog
ODLUKE VIJEĆA
o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije u okviru Konferencije stranaka u pogledu izmjena Priloga III. Roterdamskoj konvenciji o postupku prethodnog pristanka za određene opasne kemijske tvari i pesticide u međunarodnoj trgovini
OBRAZLOŽENJE
1.KONTEKST PRIJEDLOGA
•Razlozi i ciljevi prijedloga
Roterdamska konvencija o postupku prethodnog pristanka za određene opasne kemijske tvari i pesticide u međunarodnoj trgovini (Konvencija) stupila je na snagu 24. veljače 2004. Odobrena je Odlukom Vijeća o sklapanju, u ime Europske zajednice, Roterdamske konvencije o postupku prethodnog pristanka za određene opasne kemijske tvari i pesticide u međunarodnoj trgovini (2006/730/EZ, s retroaktivnim učinkom od 19. prosinca 2002.) te je stupila na snagu za Europsku zajednicu 24. veljače 2004. Cilj je Konvencije promicati zajedničku odgovornost i suradnju stranaka u međunarodnoj trgovini određenim opasnim kemijskim tvarima radi zaštite ljudskog zdravlja i okoliša od potencijalne štete te pridonijeti uporabi tih tvari koja je prihvatljiva za okoliš. Konvencija osigurava okvir za razmjenu podataka o svojstvima određenih kemijskih tvari, utvrđivanje nacionalnog postupka odlučivanja o njihovu uvozu i izvozu i prenošenje tih odluka ugovornim strankama.
Uredbom (EU) br. 649/2012 Europskog parlamenta i Vijeća od 4. srpnja 2012. u zakonodavstvu Unije provode se obveze utvrđene Konvencijom.
Konferencija stranaka, osnovana u skladu s člankom 18. Konvencije, upravljačko je tijelo Roterdamske konvencije. U pravilu se sastaje svake dvije godine radi praćenja provedbe Konvencije. Usto, preispituje kemijske tvari koje joj Odbor za provjeru kemijskih tvari (CRC) uputi na razmatranje.
U skladu s člankom 5. stavkom 1. Konvencije, stranke su dužne dostaviti obavijesti o konačnim regulatornim mjerama poduzetima radi zabrane ili strogog ograničavanja uporabe kemijske tvari na nacionalnoj razini. Nakon što Tajništvo zaprimi dvije takve obavijesti o istoj kemijskoj tvari od stranaka koje pripadaju dvjema različitim regijama prethodnog pristanka, te se obavijesti dostavljaju Odboru za provjeru kemijskih tvari. Odbor za provjeru kemijskih tvari preispituje te obavijesti s obzirom na kriterije utvrđene u Prilogu II. Konvenciji. Na temelju rezultata tog preispitivanja, Odbor za provjeru kemijskih tvari preporučio je uvrštavanje acetoklora, karbosulfana, krizotil azbesta, dekabromdifenil etera, fentiona (formulacije vrlo malog obujma (ULV) s koncentracijom aktivnog sastojka od 640 g/L ili više), tekućih formulacija (emulzijskih koncentrata i topljivih koncentrata) koje sadržavaju najmanje 276 g/L parakvat diklorida, što je jednako koncentraciji parakvat-iona od 200 g/L ili više, te perfluorooktanske kiseline (PFOA), njezinih soli i njoj srodnih spojeva u Prilog III. Konvenciji jer je utvrđeno da su ispunjeni svi kriteriji. Postupak donošenja izmjena dodataka uređen je člankom 22. Konvencije.
U skladu s člankom 23. Konvencije, svaka stranka ima jedan glas. Međutim, organizacije regionalne gospodarske integracije poput EU-a ostvaruju pravo glasa brojem glasova koji je jednak broju njihovih država članica koje su stranke Konvencije.
Stranke Konvencije će na desetom redovnom sastanku razmotriti donošenje odluka o uvrštavanju acetoklora, karbosulfana, krizotil azbesta, dekabromdifenil etera, fentiona (formulacije vrlo malog obujma (ULV) s koncentracijom aktivnog sastojka od 640 g/L ili više), tekućih formulacija (emulzijskih koncentrata i topljivih koncentrata) koje sadržavaju najmanje 276 g/L parakvat diklorida, što je jednako koncentraciji parakvat-iona od 200 g/L ili više, te perfluorooktanske kiseline (PFOA), njezinih soli i njoj srodnih spojeva u Prilog III. Konvenciji.
Uvrštavanjem kemijskih tvari u Prilog III. na njih će se u međunarodnoj trgovini primjenjivati postupak prethodnog pristanka. Na temelju toga stranke će morati Tajništvu dostaviti odgovore o uvozu kako bi ih Tajništvo moglo staviti na raspolaganje svim strankama. Stranke izvoznice morat će pri izvozu tih kemijskih tvari poštovati odgovore o uvozu.
Predviđeni akt postat će obvezujući za stranke u skladu s člankom 22. stavkom 5. točkom (c) Konvencije, kojim je propisano sljedeće: „Depozitar će odmah obavijestiti stranke o odluci o izmjeni Priloga III. Izmjena stupa na snagu za sve stranke na datum koji će biti naveden u odluci”.
Uporaba acetoklora, karbosulfana, krizotil azbesta, fentiona (formulacije vrlo malog obujma (ULV) s koncentracijom aktivnog sastojka od 640 g/L ili više) i tekućih formulacija (emulzijskih koncentrata i topljivih koncentrata) koje sadržavaju najmanje 276 g/L parakvat diklorida, što je jednako koncentraciji parakvat-iona od 200 g/L ili više, u Uniji je zabranjena odgovarajućim zakonodavstvom. Uporaba dekabromdifenil etera i perfluorooktanske kiseline (PFOA), njezinih soli i njoj srodnih spojeva ograničena je Uredbom (EU) 2019/1021 o postojanim organskim onečišćujućim tvarima s obzirom na to da obje kemikalije podliježu Stockholmskoj konvenciji o postojanim organskim onečišćujućim tvarima.
Ovaj se Prijedlog odnosi na odluku kojom se utvrđuje stajalište koje treba zauzeti u ime Unije u okviru Konferencije stranaka Roterdamske konvencije u vezi s predviđenim donošenjem odluka o izmjeni Priloga III. u pogledu uvrštavanja acetoklora, karbosulfana, krizotil azbesta, dekabromdifenil etera, fentiona (formulacije vrlo malog obujma (ULV) s koncentracijom aktivnog sastojka od 640 g/L ili više), tekućih formulacija (emulzijskih koncentrata i topljivih koncentrata) koje sadržavaju najmanje 276 g/L parakvat diklorida, što je jednako koncentraciji parakvat-iona od 200 g/L ili više, te perfluorooktanske kiseline (PFOA), njezinih soli i njoj srodnih spojeva.
•Dosljednost s postojećim odredbama politike u tom području
Prijedlog je u skladu s Uredbom (EU) 649/2012, kojom se provodi Roterdamska konvencija u Uniji, te se njime dopunjuje provedba te uredbe. Potpuno je u skladu s ciljem Konvencije o promicanju zajedničke odgovornosti i suradnje stranaka u međunarodnoj trgovini određenim opasnim kemikalijama radi zaštite ljudskog zdravlja i okoliša od potencijalne štete te pridonošenju uporabi tih tvari koja je prihvatljiva za okoliš.
•Dosljednost u odnosu na druge politike Unije
Prijedlog je u skladu s Uredbom (EZ) br. 1107/2009, Uredbom (EU) br. 528/2012 i Uredbom (EZ) br. 1907/2006 s obzirom na to da ne utječe na odluke o stavljanju kemikalija na tržište Europske Unije.
2.PRAVNA OSNOVA, SUPSIDIJARNOST I PROPORCIONALNOST
•Pravna osnova
Postupovnopravna osnova za predloženu Odluku Vijeća je članak 218. stavak 9. UFEU-a, koji je primjerena osnova za akt kojim se utvrđuje stajalište Europske unije u vezi s međunarodnim sporazumom, u ovom slučaju Roterdamskom konvencijom.
Materijalnopravna osnova je članak 192. stavak 1. UFEU-a s obzirom na to da se mjerama dogovorenima u okviru Roterdamske konvencije prvenstveno teži ostvarivanju cilja povezanog s okolišem (tj. zaštitom zdravlja ljudi i okoliša nadzorom međunarodne trgovine određenih opasnih kemijskih tvari i pesticida).
Slijedom toga, pravna osnova predložene odluke trebao bi biti članak 192. stavak 1. u vezi s člankom 218. stavkom 9. UFEU-a.
•Supsidijarnost (za neisključivu nadležnost)
Zaštita ljudskog zdravlja i okoliša od moguće štete od određenih opasnih kemijskih tvari i pridonošenje uporabi tih tvari koja je prihvatljiva za okoliš globalni su problem, a Roterdamska konvencija provodi se u Uniji Uredbom (EU) br. 649/2012. Budući da je Unija stranka Konvencije, primjereno je Unijino sudjelovanje u donošenju odluka na Konferenciji stranaka.
•Proporcionalnost
Zaštita ljudskog zdravlja i okoliša od moguće štete od određenih opasnih kemijskih tvari i pridonošenje uporabi tih tvari koja je prihvatljiva za okoliš globalni su problem koji zahtijeva globalno djelovanje. Odbor za provjeru kemijskih tvari u okviru Konvencije preporučio je uvrštavanje acetoklora, karbosulfana, krizotil azbesta, dekabromdifenil etera, fentiona (formulacije vrlo malog obujma (ULV) s koncentracijom aktivnog sastojka od 640 g/L ili više), tekućih formulacija (emulzijskih koncentrata i topljivih koncentrata) koje sadržavaju najmanje 276 g/L parakvat diklorida, što je jednako koncentraciji parakvat-iona od 200 g/L ili više, te perfluorooktanske kiseline (PFOA), njezinih soli i njoj srodnih spojeva u Prilog III. jer je utvrđeno da kemijske tvari ispunjavaju kriterije u skladu s Prilogom II. Konvenciji. Stoga je primjereno podržati uvrštavanje tih kemijskih tvari u Prilog III. Konvenciji kako bi se osiguralo poduzimanje odgovarajućih mjera na globalnoj razini.
3.REZULTATI EX POST EVALUACIJA, SAVJETOVANJA S DIONICIMA I PROCJENA UČINKA
•Savjetovanja s dionicima
Sustavno savjetovanje s dionicima nije provedeno jer neće biti posljedica za dionike u Europskoj uniji, osim u pogledu poštovanja određenih pravila pri izvozu tih kemijskih tvari. Međutim, s dionicima se savjetovalo tijekom preispitivanja obavijesti o tim kemijskim tvarima, koje je proveo Odbor za provjeru kemijskih tvari u okviru Konvencije, te su razmotrene njihove primjedbe.
•Procjena učinka
Procjena učinka nije provedena jer odluke koje se mogu donijeti na temelju Konvencije neće utjecati na uporabu tih kemijskih tvari u Europskoj uniji.
•Primjerenost i pojednostavnjenje propisa
Prijedlog može neznatno utjecati na komercijalnu djelatnost s obzirom na to da kemijske tvari nisu u komercijalnoj uporabi u Uniji, ali se mogu proizvoditi za izvoz, te se stoga ne izuzimaju mikropoduzeća niti se uključuju posebna pravila za MSP-ove. Prijedlog može neznatno utjecati na sektorsku konkurentnost EU-a ili na trgovinu između Unije i trećih zemalja jer bi se u međunarodnoj trgovini tim kemijskim tvarima trebalo pridržavati određenih pravila.
4.UTJECAJ NA PRORAČUN
Prijedlog nema utjecaj na proračun.
5.DRUGI ELEMENTI
•Planovi provedbe i mehanizmi praćenja, evaluacije i izvješćivanja
Plan provedbe, praćenje, evaluacija i izvješćivanje ne smatraju se potrebnima.
•Detaljno obrazloženje posebnih odredaba prijedloga
Prijedlogom se daju ovlasti Komisiji da, u ime Europske Unije, na Konferenciji stranaka Roterdamske konvencije podrži uvrštavanje acetoklora, karbosulfana, krizotil azbesta, dekabromdifenil etera, fentiona (formulacije vrlo malog obujma (ULV) s koncentracijom aktivnog sastojka od 640 g/L ili više), tekućih formulacija (emulzijskih koncentrata i topljivih koncentrata) koje sadržavaju najmanje 276 g/L parakvat diklorida, što je jednako koncentraciji parakvat-iona od 200 g/L ili više, te perfluorooktanske kiseline (PFOA), njezinih soli i njoj srodnih spojeva.
2021/0100 (NLE)
Prijedlog
ODLUKE VIJEĆA
o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije u okviru Konferencije stranaka u pogledu izmjena Priloga III. Roterdamskoj konvenciji o postupku prethodnog pristanka za određene opasne kemijske tvari i pesticide u međunarodnoj trgovini
VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,
uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 192. stavak 1. u vezi s člankom 218. stavkom 9.,
uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,
budući da:
(1)Roterdamska konvencija o postupku prethodnog pristanka za određene opasne kemijske tvari i pesticide u međunarodnoj trgovini („Konvencija”) stupila je na snagu 24. veljače 2004. i sklopljena je u ime Unije Odlukom Vijeća 2006/730/EZ.
(2)Roterdamska konvencija provodi se u Uniji Uredbom (EU) br. 649/2012 Europskog parlamenta i Vijeća od 4. srpnja 2012..
(3)U skladu s člankom 7. Konvencije Konferencija stranaka odlučuje o uvrštavanju kemijskih tvari u Prilog III.
(4)Očekuje se da će se na desetom sastanku Konferencije stranaka Roterdamske konvencije donijeti odluke o uvrštavanju dodatnih kemijskih tvari u Prilog III.
(5)Budući da će odluke biti obvezujuće za Uniju, primjereno je utvrditi stajalište koje u okviru Konferencije stranaka treba zauzeti u ime Unije.
(6)Kako bi se osiguralo da zemlje uvoznice imaju korist od zaštite predviđene Roterdamskom konvencijom, i uzimajući u obzir činjenicu da su ispunjeni svi relevantni kriteriji na temelju Konvencije, potrebno je i primjereno podržati preporuku Odbora za provjeru kemijskih tvari, pomoćnog tijela u okviru Roterdamske konvencije, u pogledu uvrštavanja acetoklora, karbosulfana, krizotil azbesta, dekabromdifenil etera, fentiona (formulacije vrlo malog volumena (ULV) s koncentracijom aktivnog sastojka od 640 g/L ili više), tekućih formulacija (emulzijskih koncentrata i topljivih koncentrata) koje sadržavaju najmanje 276 g/L parakvat diklorida, što je jednako koncentraciji parakvat-iona od 200 g/L ili više, te perfluorooktanske kiseline (PFOA), njezinih soli i njoj srodnih spojeva u Prilog III. Roterdamskoj konvenciji. Uporaba tih tvari u Uniji je već zabranjena ili strogo ograničena i većina ih, u skladu s Uredbom (EU) br. 649/2012, podliježe zahtjevima za izvoz strožima od onih predviđenih Roterdamskom konvencijom,
DONIJELO JE OVU ODLUKU:
Članak 1.
Stajalište koje treba zauzeti u ime Europske unije na desetom sastanku Konferencije stranaka Roterdamske konvencije jest da Unija podupire donošenje izmjena Priloga III. Roterdamskoj konvenciji o postupku prethodnog pristanka za određene opasne kemijske tvari i pesticide u međunarodnoj trgovini u pogledu uvrštavanja acetoklora, karbosulfana, krizotil azbesta, dekabromdifenil etera, fentiona (formulacije vrlo malog volumena (ULV) s koncentracijom aktivnog sastojka od 640 g/L ili više), tekućih formulacija (emulzijskih koncentrata i topljivih koncentrata) koje sadržavaju najmanje 276 g/L parakvat diklorida, što je jednako koncentraciji parakvat-iona od 200 g/L ili više, te perfluorooktanske kiseline (PFOA), njezinih soli i njoj srodnih spojeva.
Članak 2.
Ova je Odluka upućena Komisiji.
Sastavljeno u Bruxellesu,