EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019PC0494

Prijedlog ODLUKE VIJEĆA o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije na 39. sastanku Stalnog odbora Konvencije o zaštiti europskih divljih vrsta i prirodnih staništa u vezi s izmjenom njezinih dodataka II. i III.

COM/2019/494 final

Bruxelles, 25.10.2019.

COM(2019) 494 final

2019/0241(NLE)

Prijedlog

ODLUKE VIJEĆA

o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije na 39. sastanku Stalnog odbora Konvencije o zaštiti europskih divljih vrsta i prirodnih staništa u vezi s izmjenom njezinih dodataka II. i III.


OBRAZLOŽENJE

1.Predmet prijedloga

Ovaj se Prijedlog odnosi na odluku o utvrđivanju stajališta koje u ime Unije treba zauzeti na 39. godišnjem sastanku Stalnog odbora Konvencije o zaštiti europskih divljih vrsta i prirodnih staništa, koji se održava od 3. do 6. prosinca 2019. u Strasbourgu (Francuska), u vezi s predviđenim donošenjem odluke Stalnog odbora o dvjema izmjenama dodataka II. i III. Konvenciji.

2.Kontekst prijedloga

2.1.Konvencija o zaštiti europskih divljih vrsta i prirodnih staništa

Konvencijom o zaštiti europskih divljih vrsta i prirodnih staništa („Konvencija”) žele se zaštititi europska divlja flora i fauna te njihova prirodna staništa, posebice ona za čije je očuvanje potrebna suradnja nekoliko država. Riječ je o međuvladinom ugovoru sklopljenom pod pokroviteljstvom Vijeća Europe. Konvencija je stupila na snagu 1. lipnja 1982.

Europska unija ugovorna je stranka te konvencije od 1. rujna 1982 1 Konvencija trenutačno ima 51 ugovornu stranku, među kojima su sve države članice EU-a.

2.2.Stalni odbor

Stalni odbor je tijelo Konvencije koje donosi odluke i ima ovlasti procjenjivati status zaštite vrsta te nakon toga preispitivati njihovo uvrštavanje na popise u dodacima Konvenciji. Njegove su funkcije nabrojene u člancima od 13. do 15. Konvencije. Sastaje se barem svake dvije godine i kad to zatraži većina ugovornih stranaka. Postalo je uobičajeno da se Stalni odbor sastaje svake godine.

U skladu s člankom 17. Konvencije izmjena dodataka donosi se dvotrećinskom većinom ugovornih stranaka.

2.3.Predviđeni akt Stalnog odbora

Očekuje se da će na 39. godišnjem sastanku Stalnog odbora Konvencije, koji se održava od 3. do 6. prosinca 2019. u Strasbourgu (Francuska), biti donesena odluka o izmjenama dodataka II. i III. Konvenciji („predviđeni akt”).

Svrha je predviđenog akta izmjena dodataka II. i III. Konvenciji, kako je propisano u članku 17. Konvencije.

U skladu s člankom 17. Konvencije, predviđeni akt stupa na snagu za sve stranke tri mjeseca nakon što ga donese Stalni odbor, osim ako jedna trećina ugovornih stranaka ne istakne primjedbe. Izmjena stupa na snagu za one ugovorne stranke koje nisu istaknule primjedbe.

3.Stajalište koje treba zauzeti u ime Unije

Norveška je podnijela prijedlog da se bjelolica guska (Branta leucopsis) premjesti iz Dodatka II. (strogo zaštićene životinjske vrste) u Dodatak III. (zaštićene životinjske vrste – moguća regulativa). Prijedlog se obrazlaže time da se ukupna populacija bjelolice guske više nego udeseterostručila od 1980-ih do 2010. (sa 112 000 na 1 319 000), među ostalim zbog intenziviranja poljoprivrede i s tim povezane veće dostupnosti hrane za životinje 2 . Stoga toj vrsti više nije potrebna stroga zaštita na cijelom području na kojem je prisutna.

Predmet predviđene odluke Stalnog odbora odnosi se na područje isključive vanjske nadležnosti EU-a u skladu s člankom 3. stavkom 2. UFEU-a jer je dio područja koje je već uvelike obuhvaćeno unutarnjim zajedničkim pravilima (tj. Direktivom o pticama). Stoga Vijeće treba donijeti odluku u svrhu utvrđivanja stajališta koje treba donijeti u ime Unije na 39. sastanku Stalnog odbora u vezi s predviđenim aktom.

Prijedlog nije u skladu s trenutačnim statusom pravne zaštite bjelolice guske prema Direktivi o pticama s obzirom na to da nije navedena u Prilogu II. toj direktivi (vrste koje se smiju izlovljavati). Vrsta je navedena u Prilogu I. Direktivi o pticama (tj. potrebno je određivanje posebnih zaštićenih područja).

Nacrt plana upravljanja pojedinom vrstom za bjelolicu gusku donesen je u prosincu 2018. na 7. sastanku stranaka Sporazuma o zaštiti afričko-euroazijskih migratornih ptica močvarica (AEWA) kako bi se odgovorilo na vrlo brz rast populacije tih ptica, a posebno na probleme koje one uzrokuju (šteta u poljoprivredi i ugrožavanje sigurnosti zračnog prometa). Planom bi se osigurao okvir za pružanje pomoći u donošenju odluka u državama u kojima je vrsta prisutna u pogledu primjene odstupanja, uključujući redovitu procjenu kumulativnog učinka odstupanja te praćenje stanja populacije, razvoja štete u poljoprivredi i ugrožavanja sigurnosti zračnog prometa. Trebala bi se olakšati razmjena informacija i eventualna koordinacija mjera odstupanja među državama u kojima je vrsta prisutna kako bi se povećala njihova učinkovitost i izbjegli neželjeni učinci duž preletničkog puta.

Unija bi trebala podržati norveški prijedlog izmjene kako bi se odgovorilo na vrlo brz rast populacije te vrste, posebno na probleme koje ta vrsta uzrokuje (šteta u poljoprivredi i ugrožavanje sigurnosti zračnog prometa), kako bi stranke Konvencije koje nisu članice EU-a mogle primijeniti mjere za kontrolu populacije, uključujući, prema potrebi, i lov na tu vrstu. Međutim, s obzirom na to da trenutačno nije predviđena izmjena prilogâ Direktivi o pticama niti ju je moguće donijeti u kratkom roku koji se propisuje Konvencijom (90 dana), Unija će morati navesti da će zasad primjenjivati strože mjere zaštite, kako je određeno člankom 12. Konvencije.

4.Pravna osnova

4.1.Postupovna pravna osnova

4.1.1.Načela

Člankom 218. stavkom 9. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU) propisuje se donošenje odluka kojima se utvrđuju „stajališta koja u ime Unije treba donijeti tijelo osnovano na temelju sporazuma kada je to tijelo pozvano donositi akte koji proizvode pravne učinke, uz iznimku akata kojima se dopunjuje ili mijenja institucionalni okvir sporazuma”.

Pojam „akti koji proizvode pravne učinke” obuhvaća akte koji proizvode pravne učinke na temelju pravila međunarodnog prava kojima se uređuje predmetno tijelo. Obuhvaća i instrumente koji nemaju obvezujući učinak na temelju međunarodnog prava, ali im je namjena „da presudno utječu na sadržaj propisa koje donese zakonodavac Unije” 3 .

4.1.2.Primjena u predmetnom slučaju

Stalni odbor je tijelo osnovano Konvencijom.

Akt koji Stalni odbor treba donijeti akt je koji proizvodi pravne učinke. Predviđeni akt bit će obvezujući prema međunarodnom pravu, u skladu s člankom 6. Konvencije.

Predviđenim aktom ne dopunjuje se niti izmjenjuje institucionalni okvir Konvencije.

Stoga je postupovna pravna osnova za predloženu odluku članak 218. stavak 9. UFEU-a.

4.2.Materijalnopravna osnova

4.2.1.Načela

Materijalnopravna osnova odluke na temelju članka 218. stavka 9. UFEU-a prije svega ovisi o cilju i sadržaju predviđenog akta o kojemu se zauzima stajalište u ime Unije. Ako predviđeni akt ima dva cilja ili dva elementa te ako se može utvrditi da je jedan od tih dvaju ciljeva ili elemenata glavni, a drugi samo sporedan, odluka na temelju članka 218. stavka 9. UFEU-a mora se temeljiti na samo jednoj materijalnopravnoj osnovi, to jest onoj koju zahtijeva glavni ili prevladavajući cilj ili element.

4.2.2.Primjena u predmetnom slučaju

Glavni cilj i sadržaj predviđenog akta odnose se na okoliš.

Stoga je materijalnopravna osnova predložene odluke članak 192. stavak 1.

4.3.Zaključak

Pravna osnova predložene odluke trebao bi biti članak 192. stavak 1. u vezi s člankom 218. stavkom 9. UFEU-a.

5.Objava predviđenog akta

Budući da će se aktom Stalnog odbora izmijeniti dodaci II. i III. Konvenciji, primjereno ga je nakon donošenja objaviti u Službenom listu Europske unije.

2019/0241 (NLE)

Prijedlog

ODLUKE VIJEĆA

o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije na 39. sastanku Stalnog odbora Konvencije o zaštiti europskih divljih vrsta i prirodnih staništa u vezi s izmjenom njezinih dodataka II. i III.

VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 192. stavak 1. u vezi s člankom 218. stavkom 9.,

uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

budući da:

(1)Konvenciju o zaštiti europskih divljih vrsta i prirodnih staništa („Konvencija”) Unija je sklopila Odlukom Vijeća 82/72/EEZ 4 te je ona stupila na snagu 1. rujna 1982.

(2)U skladu s člankom 17. Konvencije Stalni odbor može donositi izmjene dodataka Konvenciji.

(3)Na svojem 39. sastanku, koji se održava od 3. do 6. prosinca 2019., Stalni odbor treba donijeti odluku o predloženim izmjenama dodataka II. i III. Konvenciji.

(4)Budući da će ta odluka biti obvezujuća za Uniju, primjereno je utvrditi stajalište koje u Stalnom odboru treba zauzeti u ime Unije.

(5)Norveška je podnijela prijedlog za premještanje vrste Branta leucopsis iz Dodatka II. u Dodatak III. Konvenciji.

(6)S obzirom na vrlo brz rast populacije te vrste na cijelom području na kojem je prisutna, Unija bi trebala podržati taj prijedlog. Međutim, prijedlog nije u skladu s trenutačnim statusom zaštite vrste Branta leucopsis u okviru Direktive 2009/147/EZ Europskog parlamenta i Vijeća 5 . S obzirom na to da izmjena Direktive 2009/147/EZ nije predviđena i nije moguća u roku od tri mjeseca nakon donošenja odluke Stalnog odbora utvrđenog u Konvenciji, Unija zasad treba primjenjivati strože mjere očuvanja, kako je propisano u članku 12. Konvencije.

DONIJELO JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Stajalište koje u ime Unije treba zauzeti na 39. sastanku Stalnog odbora Konvencije o zaštiti europskih divljih vrsta i prirodnih staništa jest da podrži prijedlog za premještanje vrste Branta leucopsis iz Dodatka II. u Dodatak III. toj konvenciji te da ugovorne stranke Konvencije obavijesti da Unija zasad namjerava primjenjivati strože mjere očuvanja za tu vrstu, kako je propisano u članku 12. Konvencije.

Članak 2.

Ova Odluka upućena je Komisiji.

Sastavljeno u Bruxellesu,

   Za Vijeće

   Predsjednik

(1)    Odluka Vijeća 82/72/EEZ od 3. prosinca 1981. o sklapanju Konvencije o zaštiti europskih divljih vrsta i prirodnih staništa (SL L 38, 10.2.1982., str. 1.).
(2)

   International Single Species Management Plan for the Barnacle Goose, Tehničke publikacije Sporazuma o zaštiti afričko-euroazijskih migratornih ptica močvarica (AEWA), br. 70, prosinac 2018., www.unep-aewa.org/sites/default/files/publication/ts70_issmp_barnacle%20goose_complete.pdf , str. 13.

(3)    Presuda Suda od 7. listopada 2014., Njemačka protiv Vijeća, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, točke od 61. do 64.
(4)    SL L 38, 10.2.1982., str. 1.
(5)    Direktiva 2009/147/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 30. studenoga 2009. o očuvanju divljih ptica (SL L 20, 26.1.2010., str. 7.).
Top