EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016AE4511

Mišljenje Europskoga gospodarskog i socijalnog odbora o „Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi programa Unije za potporu određenih aktivnosti kojima se jača sudjelovanje potrošača i drugih krajnjih korisnika financijskih usluga u donošenju politika Unije u području financijskih usluga za razdoblje 2017.–2020.” [COM(2016) 388 final – 2016/0182 (COD)]

OJ C 34, 2.2.2017, p. 117–120 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

2.2.2017   

HR

Službeni list Europske unije

C 34/117


Mišljenje Europskoga gospodarskog i socijalnog odbora o „Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi programa Unije za potporu određenih aktivnosti kojima se jača sudjelovanje potrošača i drugih krajnjih korisnika financijskih usluga u donošenju politika Unije u području financijskih usluga za razdoblje 2017.–2020.”

[COM(2016) 388 final – 2016/0182 (COD)]

(2017/C 034/18)

Izvjestiteljica:

Reine-Claude MADER

Zahtjev za savjetovanje:

Europski parlament, 22.6.2016.

 

Vijeće, 11.7.2016.

Pravni temelj:

članak 114. Ugovora o funkcioniranju Europske unije

 

[COM(2016) 388 final – 2016/0182 (COD)]

Nadležna stručna skupina:

Stručna skupina za jedinstveno tržište, proizvodnju i potrošnju

Datum usvajanja u Stručnoj skupini:

4.10.2016.

Datum usvajanja na plenarnom zasjedanju:

19.10.2016.

Plenarno zasjedanje br.:

520

Rezultat glasovanja

(za/protiv/suzdržani):

223/2/4

1.   Zaključci i preporuke

1.1.

EGSO izražava zadovoljstvo što je Komisija uzela u obzir interese potrošača i štediša, te pružila pomoć njihovim organizacijama. Naime, smatra da se financijskim uslugama treba posebno posvetiti pažnja zbog njihove tehničke naravi koja ih čini teško dostupnima izvan struke, te zbog s time povezanih rizika.

1.2.

Odbor podržava inicijativu u okviru pilot-projekta Komisije otpočetog krajem 2011., godine kojem je cilj podržati osnivanje centra za stručnost u području financija u korist potrošača i krajnjih korisnika financijskih usluga kako bi im se omogućilo da sudjeluju u kreiranju politika Unije u području financijskih usluga, i dovelo da vraćanja povjerenja u financijski sustav Europe.

1.3.

EGSO primjećuje da dvije nevladine organizacije, Better Finance i Finance Watch, ispunjavaju uvjete prihvatljivosti za dodjelu bespovratnih sredstava za poslovanje koje Europska komisija dodjeljuje putem otvorenog poziva na podnošenje ponuda, te da su njihove djelatnosti bile sveukupno pozitivno ocijenjene u 2015.

1.4.

Međutim, smatra korisnim da se ustraje na određenom broju uvjeta koji moraju biti zadovoljeni.

Legitimnost

1.5.

EGSO ustraje na tome da se legitimnost tih organizacija treba temeljiti na njihovim članovima, njihovom upravljanju, ali i na radnjama koje se poduzimaju kako bi se široj javnosti pojasnila tehnička strana financijskoga zakonodavstva i financijskih alata.

1.6.

U tom smislu, EGSO smatra da se poseban trud treba uložiti kako bi se krajnji korisnici zaista uključili u rad spomenutih udruga. To bi trebalo ostvariti u sastavu i načinu upravljanja organizacija Finance Watch i Better Finance te novim prilagođenim metodama rada.

Financijska neovisnost, transparentnost i odgovornost

1.7.

EGSO pozdravlja financijsku transparentnost koju pokazuje Finance Watch (1), a s druge strane smatra da potonja i Better Finance moraju nastaviti svoje napore kako bi se postigla veća financijska neovisnost, uključujući i od Europske komisije, jer o tome ovisi vjerodostojnost njihovih postupaka i njihova legitimnost iz perspektive šire javnosti.

1.8.

EGSO podsjeća da u slučaju nepravilnosti, postoji mogućnost pozivanja na financijsku odgovornost tih dviju organizacija: naime Europska komisija i Revizorski sud imaju pravo nadzora kako dokumenata i tako i ekonomskih operatera na mjestu gdje se nalaze, izravno ili neizravno, putem dodijeljenih bespovratnih sredstava. OLAF također može provesti kontrole i provjere, te utvrditi moguće prevare, korupciju ili druge oblike nezakonitog djelovanja koji štete financijskim interesima Unije (2).

1.9.

EGSO izražava zadovoljstvo što je financijski okvir za provedbu programa Unije za sudjelovanje potrošača i ostalih krajnjih korisnika financijskih usluga višegodišnji, jer će to omogućiti veću financijsku stabilnost korisničkim udruženjima. Ona će moći organizirati svoj način rada i utvrditi program na dulji rok.

Vidljivost u javnosti

1.10.

EGSO napominje da, unatoč naporima koji se ulažu u komunikaciju i vidljivost, posebice člancima koji se objavljuju u financijskom tisku i održavanjem konferencija, Finance Watch i Better Finance i dalje su u velikoj mjeri nepoznati javnosti i nacionalnim udruženjima potrošača koji bi uostalom trebali izravno primati njihove biltene.

1.11.

EGSO prima na znanje rezultate ex-post ocjena pilot-projekta Komisije otpočetog krajem 2011., godine kojem je cilj podržati osnivanje centra za stručnost u području financija u korist potrošača i krajnjih korisnika financijskih usluga (3). On poziva te nevladine organizacije da povećaju svoje napore u jačanju uloge, interesa i obaviještenosti krajnjih korisnika i potrošača u izradi politika Unije u financijskom sektoru.

Ravnoteža između stručnjaka i korisnika

1.12.

EGSO priznaje potrebu za razvojem tehničkog stručnog znanja kako bi korisnici financijskih usluga mogli ravnopravno raspravljati sa stručnjacima iz financijske industrije. To je znanje ključ vjerodostojnosti djelovanja dotičnih udruga u odnosu na financijski svijetu čiji su instrumenti puno razvijeniji.

1.13.

EGSO poziva na odgovarajuću ravnotežu koja promiče ideju o stabilnom i održivom financijskom sektoru s dugoročnom perspektivom.

2.   Predstavljanje prijedloga Uredbe  (4)

2.1.

Ona je nastavak inicijativa koje je Europska komisija poduzela od 2007. u svrhu vraćanja povjerenja potrošača nakon financijske krize.

2.2.

Cilj je Komisije osigurati da se stavovi potrošača uzimaju više u obzir, što je 2010. dovelo do osnivanja Skupine korisnika financijskih usluga, sistematizacije sudjelovanja potrošača i predstavnika civilnog društva u osnovanim skupinama stručnjaka, te do pokretanja pilot-projekta 2011. za osiguravanje bespovratnih sredstava za potporu razvoja centra za stručnost u području financija.

2.3.

Dvije neprofitne organizacije izabrane su nakon poziva Komisije na podnošenje ponuda: Finance Watch osnovana je 2011. u skladu s belgijskim pravom kao međunarodno neprofitno udruženje čija je misija predstavljati interese civilnog društva u financijskom sektoru te Better Finance, nastala nakon reorganizacije europskih udruženja investitora i dioničara koja postoje od 2009. i čiji je cilj bio osnovati centar za stručnost u području financija koji se sastoji uglavnom od privatnih ulagača, štediša i drugih krajnjih korisnika.

2.4.

Tim je organizacijama Europska komisija dodijelila bespovratna sredstva za poslovanje u razdoblju od 2012. do 2015. Organizacija Finance Watch dobila je 3,04 milijuna eura u razdoblju od 2012. do 2014., a Better Finance 0,90 milijuna eura u tri godine. Ta bespovratna sredstva predstavljaju 60 % prihvatljivih troškova.

2.5.

Ocjenom provedenom 2015. zaključeno je da su ispunjeni strateški ciljevi koje je postavila Komisija, ali se istodobno ističe da su potrebna poboljšanja u pogledu informiranja potrošača i uzimanja u obzir njihovih stajališta.

2.6.

Komisija također primjećuje da, unatoč svojim naporima, te organizacije nisu uspjele dobiti stabilna i dostatna financijska sredstva donatora koji nisu povezani s financijskim sektorom te su im stoga za nastavak s radom neophodna financijska sredstva Unije.

2.7.

Prijedlogom uredbe za razdoblje 2017.–2020. utvrđuje se program istraživanja, podizanja razine svijesti, posebice javnosti koja ne uključuje stručnjake, i aktivnosti za jačanje interakcije između članova organizacija korisnica, te aktivnosti obrane interesa radi jačanja položaja na razini EU-a.

2.8.

Ciljevi su daljnje jačanje sudjelovanja potrošača i krajnjih korisnika financijskih usluga u donošenju politika EU-a u tom području i jačanje njihove obaviještenosti o aktualnim pitanjima u regulativi financijskoga sektora.

2.9.

Sredstva za financiranje organizacija Finance Watch i Better Finance određena su na najviše šest milijuna eura za razdoblje od 1. siječnja 2017. do 31. prosinca 2020.

2.10.

Svake godine korisnici moraju dostaviti opis ostvarenih djelatnosti i onih koje će tek provesti.

3.   Opći i posebni komentari

3.1.

U okviru financijske krize Europska komisija i Parlament uvidjeli su neravnotežu između zastupljenosti stručnjaka iz financijskoga sektora u različitim tijelima i zastupljenosti korisnika tih usluga.

3.2.

Na temelju članka 169. stavka 2. točke (b) UFEU-a kojim se propisuje da je nadležna za promicanje interesa potrošača i osiguravanje visoke razine zaštite potrošača, Europska komisija predlaže da sufinancira djelovanje specijaliziranih udruga u području financijskih usluga.

3.3.

EGSO se može samo složiti s tim ciljem koji je postavio u nekoliko svojih mišljenja, u kojima je ustrajao na tome da je potrebno staviti potrošače u središte svih politika, što podrazumijeva osnaživanje njihovih predstavnika (5).

3.4.

EGSO podržava, posebice zbog složenosti pitanja povezanih sa štednjom i ulaganjima, osnivanje centra za stručnost u području financija koji neće ovisiti o financijskoj zajednici i bit će na raspolaganju organizacijama koje zastupaju interese potrošača, štediša i krajnjih korisnika koji nemaju financijsku stručnost, s obzirom na tehničku narav tematike koja je čini teško dostupnom izvan struke, te zbog s time povezanih rizika.

3.5.

U tom smislu smatra da osobito valja voditi računa o tome da ne postoje nikakve financijske ili druge veze koje bi mogle negativno utjecati na djelatnost tih udruga.

3.6.

EGSO ustraje na tome da se legitimnost tih organizacija treba temeljiti na njezinim članovima i njihovom načinu upravljanja, ali i na radnjama koje se poduzimaju kako bi se široj javnosti pojasnila tehnička strana financijskoga zakonodavstva i financijskih alata.

3.7.

EGSO ističe da, unatoč naporima koji se ulažu u komunikaciju i vidljivost, posebice člancima koji se objavljuju u financijskom tisku i održavanjem konferencija, Finance Watch i Better Finance i dalje su u velikoj mjeri nepoznati javnosti i nacionalnim udruženjima potrošača koji bi mogli izravno primati njihove biltene.

3.8.

Odbor smatra da stručnjaci ne trebaju zamijeniti predstavnike civilnog društva, već da im moraju omogućiti sredstva za utvrđivanje rizika, procjenu mjera koje se trebaju poduzeti i davanje prijedloga.

3.9.

EGSO se slaže s Europskom komisijom da postoji potreba za promicanjem sudjelovanja potrošača i drugih krajnjih korisnika u izradi politika Unije, te za njihovim vraćanjem povjerenja u europski financijski sustav.

3.10.

Odbor prima na znanje program Unije predviđen prijedlogom Uredbe i njegove ciljeve, te želi istaknuti znatne poteškoće koje institucije i organizacije imaju u interakciji sa širom javnošću.

3.11.

EGSO primjećuje da se osnivanje organizacija Finance Watch i Better Finance podudara s provedbom pilot-projekta (6) te naglašava potrebu da se osigura neovisnost svakog njihovog člana u odnosu na industrijsko, trgovinsko ili ekonomsko okruženje.

3.12.

Odbor smatra da su odabrani oblik financiranja i njegovo trajanje odgovarajući, te izražava zadovoljstvo što je financijski okvir za provedbu programa Unije za sudjelovanje potrošača i ostalih krajnjih korisnika financijskih usluga višegodišnji, jer će to omogućiti veću financijsku stabilnost korisničkim udruženjima. Ona će moći organizirati svoj način rada i utvrditi program na duži rok, čak i ako su predviđena bespovratna sredstva skromnija u odnosu na iznesene ambicije.

3.13.

EGSO smatra također da bi te organizacije trebale pronaći izvore dodatnog financiranja za svoj razvoj, uravnoteženost financijskih izvještaja i neovisnost, posebice u odnosu na Komisiju.

3.14.

EGSO ustraje na brzom usvajanju uredbe kako se ne bi prekidala dinamika koja je pokrenuta pilot-projektom.

3.15.

EGSO podržava postupak evaluacije neophodan da bi se ocijenilo jesu li ciljevi postignuti i da li se poštuju pravila financijske transparentnosti i odgovornosti navedena u članku 8. prijedloga Uredbe (7).

U Bruxellesu 19. listopada 2016.

Predsjednik Europskog gospodarskog i socijalnog odbora

Georges DASSIS


(1)  Ukupna sredstva organizacije Finance Watch za 2015.: donatori i zaklade: 32,1 %, istraživački projekti: 7,4 %, bespovratna sredstva EU-a: 56,4 %, organizacija događaja: 1,3 %, članarina: 2,7 %. Izvori: http://www.finance-watch.org/about-us/governance-and-funding

(2)  Članak 8. Prijedloga uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi programa Unije za potporu određenih aktivnosti kojima se jača sudjelovanje potrošača i drugih krajnjih korisnika financijskih usluga u donošenju politika Unije u području financijskih usluga za razdoblje 2017.–2020. i Uredbe br. 883/2013/EU, Euratom Europskog parlamenta i Vijeća od 11. rujna 2013. o istragama koje provodi Europski ured za borbu protiv prijevara (OLAF) (SL L 248, 18.9.2013., str. 1.) i Uredbe Euratom, EZ br. 2185/96 Vijeća od 11. studenoga 1996. o provjerama i inspekcijama na terenu koje provodi Komisija s ciljem zaštite financijskih interesa Europskih zajednica od prijevara i ostalih nepravilnosti (SL L 292, 15.11.1996., str. 2.).

(3)  http://ec.europa.eu/finance/finservices-retail/docs/users/151222-staff-working-document_en.pdf.

(4)  Prijedlog Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi programa Unije za potporu određenih aktivnosti kojima se jača sudjelovanje potrošača i drugih krajnjih korisnika financijskih usluga u donošenju politika EU-a u području financijskih usluga za razdoblje 2017.–2020. COM(2016) 388 final – 2016/0182 (COD).

(5)  SL C 181 od 21.6.2012., str. 89.

(6)  Pilot-projekt, pokrenut 2011. godine u cilju osiguravanja bespovratnih sredstava kojima se podupire osnivanje centra za stručnost u području financija u korist krajnjih korisnika i dionika izvan sektora te za jačanje njihove sposobnosti sudjelovanja u donošenju politika Unije u području financijskih usluga – Prijedlog Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi programa Unije za potporu određenih aktivnosti kojima se jača sudjelovanje potrošača i drugih krajnjih korisnika financijskih usluga u donošenju politika EU-a u području financijskih usluga za razdoblje 2017. – 2020. COM(2016) 388 final – 2016/0182 (COD), str. 2.

(7)  Gore navedene.


Top