EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017R0827

Uredba (EU) 2017/827 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. svibnja 2017. o izmjeni Uredbe (EU) br. 258/2014 o uspostavi programa Unije za podupiranje posebnih aktivnosti u području financijskog izvještavanja i revizije za razdoblje 2014.–2020. (Tekst značajan za EGP. )

OJ L 129, 19.5.2017, p. 24–26 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2020

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2017/827/oj

19.5.2017   

HR

Službeni list Europske unije

L 129/24


UREDBA (EU) 2017/827 EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA

od 17. svibnja 2017.

o izmjeni Uredbe (EU) br. 258/2014 o uspostavi programa Unije za podupiranje posebnih aktivnosti u području financijskog izvještavanja i revizije za razdoblje 2014.–2020.

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKI PARLAMENT I VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 114.,

uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

nakon prosljeđivanja nacrta zakonodavnog akta nacionalnim parlamentima,

uzimajući u obzir mišljenje Europskoga gospodarskog i socijalnog odbora (1),

u skladu s redovnim zakonodavnim postupkom (2),

budući da:

(1)

Na temelju Uredbe (EU) br. 258/2014 Europskog parlamenta i Vijeća (3), Zaklada za međunarodne standarde financijskog izvještavanja („Zaklada za MSFI”), koja je pravni sljednik Zaklade odbora za međunarodne računovodstvene standarde, te Odbor za nadzor javnog interesa (PIOB) koriste se sufinanciranjem Unije u obliku bespovratnih sredstava za poslovanje do 31. prosinca 2020.

(2)

Na temelju Uredbe (EU) br. 258/2014, Europska savjetodavna skupina za financijsko izvještavanje (EFRAG) koristila se sufinanciranjem Unije u obliku bespovratnih sredstava za poslovanje do 31. prosinca 2016.

(3)

Komisija je 12. studenoga 2013. objavila izvješće Philippea Maystadta, posebnog savjetnika povjerenika za unutarnje tržište i usluge („izvješće posebnog savjetnika”) u kojem je iznio moguće reforme upravljanja EFRAG-a usmjerene jačanju doprinosa Unije razvoju međunarodnih računovodstvenih standarda.

(4)

Komisija je pomno pratila provedbu reforme upravljanja EFRAG-a te je propisno obavijestila Europski parlament i Vijeće o napretku u tom pogledu. U skladu s tim primjereno je nastaviti financiranje EFRAG-a za razdoblje od 2017. do 2020. radi ostvarivanja dugoročnih ciljeva programa Unije za podupiranje posebnih aktivnosti u području financijskog izvještavanja i revizije.

(5)

Odbor EFRAG-a, u kojem su uravnoteženo zastupljeni javni i privatni interesi, trebao bi osigurati da se njegovi članovi obvežu djelovati u europskom javnom interesu. Pozivaju se Europsko nadzorno tijelo za vrijednosne papire i tržišta kapitala, Europsko nadzorno tijelo za bankarstvo, Europsko nadzorno tijelo za osiguranje i strukovno mirovinsko osiguranje i Europska središnja banka da aktivno doprinesu radu Odbora EFRAG-a u mjeri u kojoj je to moguće.

(6)

Komisija bi trebala jedanput godišnje podnositi izvješće Europskom parlamentu i Vijeću o glavnim postignućima i aktivnostima EFRAG-a u prethodnoj godini. Tim bi izvješćem trebalo ispitati i razvoj događaja u pogledu kriterija proširenog javnog dobra i pružiti detaljan pregled razvoja događaja u području međunarodnih standarda financijskog izvještavanja (MSFI). Računovodstvenim standardima ne bi se smjelo ugroziti financijsku stabilnost u Uniji ni kočiti gospodarski razvoj Unije.

(7)

U pogledu razvoja MSFI-ja, PIOB-a i EFRAG-a, godišnje izvješće Komisije trebalo bi se odnositi i na daljnje postupanje u odnosu na preporuke Europskog parlamenta i njihovu provedbu. Osim toga, Zaklada za MSFI, PIOB i EFRAG potiču se da redovito, najmanje jedanput godišnje, sudjeluju u saslušanjima koja organizira Europski parlament s ciljem pružanja cjelovitog pregleda razvoja događaja u području međunarodnih standarda financijskog izvještavanja i međunarodnih revizijskih standarda.

(8)

Komisija bi Europskom parlamentu i Vijeću trebala pružati više redovitih informacija o zajedničkim naporima Zaklade za MSFI, PIOB-a i EFRAG-a s obzirom na to da ta tri tijela sufinancira Unija i da imaju iste ciljeve.

(9)

Komisija bi također trebala razmotriti moguće promjene u radu i statusu FRAG-a kao privatnopravne osobe u dugoročnom razdoblju.

(10)

Uredbu (EU) br. 258/2014 trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti.

(11)

S obzirom na to da cilj ove Uredbe, to jest povećanje proračuna za program Unije za razdoblje od 2017. do 2020. radi podupiranja aktivnosti EFRAG-a koje doprinose ostvarenju ciljeva politike Unije u pogledu financijskog izvještavanja, ne mogu dostatno ostvariti države članice, nego se zbog svojeg opsega i učinaka on na bolji način može ostvariti na razini Unije, Unija može donijeti mjere u skladu s načelom supsidijarnosti utvrđenim u članku 5. Ugovora o Europskoj uniji. U skladu s načelom proporcionalnosti utvrđenim u tom članku, ova Uredba ne prelazi ono što je potrebno za ostvarivanje tog cilja.

(12)

S ciljem osiguravanja kontinuiteta financiranja EFRAG-a, ova Uredba trebala bi stupiti na snagu na dan objave i trebala bi se primjenjivati od 1. siječnja 2017.,

DONIJELI SU OVU UREDBU:

Članak 1.

Uredba (EU) br. 258/2014 mijenja se kako slijedi:

1.

U članku 3. stavku 1. točki (a) podtočka i. zamjenjuje se sljedećim:

„i.

EFRAG;”;

2.

Članak 6. mijenja se kako slijedi:

(a)

stavak 1. zamjenjuje se sljedećim:

„1.   Financijska omotnica za provedbu programa za razdoblje od 2014. do 2020. iznosi 57 007 000 EUR u tekućim cijenama.”;

(b)

u stavku 3. točka (a) zamjenjuje se sljedećim:

„(a)

za EFRAG: 23 134 000 EUR;”.

3.

Članak 9. mijenja se kako slijedi:

(a)

umeće se sljedeći stavak:

„4.a   U pogledu Zaklade za MSFI i IASB-a, u izvješću iz stavka 3. ocjenjuje se i njihovo upravljanje, posebno u odnosu na transparentnost, na sprečavanje sukoba interesa i raznolikost stručnjaka te koji su koraci poduzeti da bi se osigurala široka zastupljenost interesâ i javna odgovornost.

Osim toga, kako bi se osigurala visoka kvaliteta računovodstvenih standarda i standarda transparentnosti, odgovornosti i integriteta, u izvješću se utvrđuju i ocjenjuju djelovanja poduzeta u okviru Zaklade za MSFI koje se, među ostalim, odnose i na javni pristup dokumentima, otvoreni dijalog s europskim institucijama i raznim dionicima, pravila o transparentnosti sastanaka između dionika te uspostavu registara transparentnosti.”;

(b)

stavak 5. zamjenjuje se sljedećim:

„5.   U pogledu PIOB-a i organizacije koja je njegov sljednik, izvješćem iz stavka 3. obuhvaća se razvoj događaja u području diversifikacije financiranja i ocjenjuje se kako rad PIOB-a doprinosi poboljšanju kvalitete revizije uključujući integritet revizorske struke. Ako financiranje od strane IFAC-a u pojedinoj godini dosegne više od dvije trećine ukupnog godišnjeg financiranja PIOB-a, Komisija predlaže ograničavanje njegova godišnjeg doprinosa za tu godinu na najviše 300 000 EUR.”;

(c)

umeće se sljedeći stavak:

„6.a   U pogledu EFRAG-a, u izvješću iz stavka 3. od 2018. ocjenjuje se:

(a)

je li kriterij proširenog javnog dobra, kako je preporučeno u izvješću posebnog savjetnika, poštovan tijekom postupka odobravanja provedenog prethodne godine;

(b)

jesu li Europski parlament i Vijeće u ranoj fazi bili uključeni u razvijanje standarda financijskog izvještavanja općenito gledano, a pogotovo u postupak odobravanja;

(c)

je li financijska struktura EFRAG-a dovoljno raznolika i uravnotežena kako bi EFRAG mogao obaviti svoju zadaću od javnog interesa na neovisan i učinkovit način; i

(d)

upravljanje EFRAG-om, posebno u odnosu na transparentnost, te koraci koji su poduzeti da bi se osigurala široka zastupljenost interesâ i javna odgovornost.

Nadalje, u izvješću se utvrđuju i ocjenjuju djelovanja poduzeta u okviru EFRAG-a za osiguranje visokih standarda demokratske odgovornosti, transparentnosti i integriteta koja se, među ostalim, odnose i na pristup javnosti dokumentima, otvoren dijalog s europskim institucijama i različitim dionicima, uspostavljanje obveznih registara transparentnosti te pravila o transparentnosti sastanaka između dionika, kao i na interna pravila, prije svega za sprečavanje sukoba interesa.”

Članak 2.

Ova Uredba stupa na snagu na dan objave u Službenom listu Europske unije.

Primjenjuje se od 1. siječnja 2017.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Strasbourgu 17. svibnja 2017.

Za Europski parlament

Predsjednik

A. TAJANI

Za Vijeće

Predsjednik

C. ABELA


(1)  SL C 303, 19.8.2016., str. 147.

(2)  Stajalište Europskog parlamenta od 27. travnja 2017. (još nije objavljeno u Službenom listu) i odluka Vijeća od 11. svibnja 2017.

(3)  Uredba (EU) br. 258/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 3. travnja 2014. o uspostavi programa Unije za podupiranje posebnih aktivnosti u području financijskog izvještavanja i revizije za razdoblje 2014.–2020. i stavljanju izvan snage Odluke br. 716/2009/EZ (SL L 105, 8.4.2014., str. 1.).


Top