Accept Refuse

EUR-Lex Access to European Union law

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017D0905

Provedbena odluka Vijeća (ZVSP) 2017/905 od 29. svibnja 2017. o provedbi Odluke 2010/788/ZVSP o mjerama ograničavanja protiv Demokratske Republike Konga

OJ L 138I , 29.5.2017, p. 6–9 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2017/905/oj

29.5.2017   

HR

Službeni list Europske unije

LI 138/6


PROVEDBENA ODLUKA VIJEĆA (ZVSP) 2017/905

od 29. svibnja 2017.

o provedbi Odluke 2010/788/ZVSP o mjerama ograničavanja protiv Demokratske Republike Konga

VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o Europskoj uniji, a posebno njegov članak 31. stavak 2.,

uzimajući u obzir Odluku Vijeća 2010/788/ZVSP od 20. prosinca 2010. o mjerama ograničavanja protiv Demokratske Republike Konga i o stavljanju izvan snage Zajedničkog stajališta 2008/369/ZVSP (1), a posebno njezin članak 6. stavak 2.,

uzimajući u obzir prijedlog Visokog predstavnika Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku,

budući da:

(1)

Vijeće je 20. prosinca 2010. donijelo Odluku 2010/788/ZVSP.

(2)

Vijeće je 12. prosinca 2016. donijelo Odluku (ZVSP) 2016/2231 (2) kao odgovor na ometanje izbornog procesa i s time povezana kršenja ljudskih prava u Demokratskoj Republici Kongu (DR Kongo). Vijeće je 6. ožujka 2017. usvojilo zaključke u kojima izražava duboku zabrinutost zbog političkog stanja u DR Kongu uzrokovanog zastojem u provedbi uključivog političkog dogovora od 31. prosinca 2016. kao i zbog sigurnosnog stanja u više dijelova zemlje u kojima je opažena prekomjerna upotreba sile.

(3)

S obzirom na ozbiljnost stanja u DR Kongu na popis osoba i subjekata koji podliježu mjerama ograničavanja iz Priloga II. Odluci 2010/788/ZVSP trebalo bi dodati devet osoba.

(4)

Prilog II. Odluci 2010/788/ZVSP trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti,

DONIJELO JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Prilog II. Odluci 2010/788/ZVSP mijenja se kako je navedeno u Prilogu ovoj Odluci.

Članak 2.

Ova Odluka stupa na snagu na dan objave u Službenom listu Europske unije.

Sastavljeno u Bruxellesu 29. svibnja 2017.

Za Vijeće

Predsjednik

C. CARDONA


(1)  SL L 336, 21.12.2010., str. 30.

(2)  Odluka Vijeća (ZVSP) 2016/2231 od 12. prosinca 2016. o izmjeni Odluke 2010/788/ZVSP o mjerama ograničavanja protiv Demokratske Republike Konga (SL L 336, 12.12.2016., str. 7.).


PRILOG

Na popis osoba i subjekata naveden u Prilogu II. Odluci 2010/788/ZVSP dodaju se sljedeće osobe:

A.   Osobe

 

Ime i prezime

Podaci o identitetu

Razlozi za uvrštavanje

Datum uvrštavanja na popis

„8.

Evariste Boshab, bivši potpredsjednik vlade i ministar unutarnjih poslova i sigurnosti

alias Evariste Boshab Mabub Ma Bileng

Datum rođenja: 12.1.1956.

Mjesto rođenja: Tete Kalamba (DR Kongo).

Broj diplomatske putovnice: DP 0000003 (datum izdavanja: 21.12.2015. – datum isteka valjanosti: 20.12.2020.).

Schengenska viza istekla 5.1.2017.

Državljanstvo DR Konga.

U svojstvu potpredsjednika vlade i ministra unutarnjih poslova i sigurnosti od prosinca 2014. do prosinca 2016. Evariste Boshab službeno je bio nadležan za policijske i sigurnosne službe te koordinaciju rada pokrajinskih guvernera. U tom svojstvu bio je odgovoran za uhićenja aktivista i članova oporbe kao i prekomjernu uporabu sile, među ostalim u razdoblju između rujna 2016. i prosinca 2016. kao odgovor na prosvjede u Kinshasi, što je dovelo do ubojstava ili ranjavanja velikog broja civila od strane sigurnosnih službi. Evariste Boshab stoga je bio uključen u planiranje, usmjeravanje i počinjenje djela koja predstavljaju teška kršenja ljudskih prava u DR Kongu.

29.5.2017.

9.

Gédéon Kyungu Mutanga

Datum rođenja: otprilike 1974. u pokrajini Tanganyika.

Državljanstvo DR Konga.

Kao vođa paravojne skupine Bakata Katanga od 2011. do 2016., Gédéon Kyungu Mutanga bio je uključen u teška kršenja ljudskih prava i ratnim zločinima kao što su ubojstva i napadi na civile, osobito u ruralnim zonama regije Katanga.

Gédéon Kyungu Mutanga trenutačno je vođa oružane skupine uključene u povrede ljudskih prava u pokrajini Kasai i pružanje potpore vladinim snagama u kršenjima ljudskih prava. Gédéon Kyungu Mutanga stoga je uključen u planiranje, usmjeravanje i počinjenje djela koja predstavljaju teške povrede ili kršenja ljudskih prava u DR Kongu.

29.5.2017.

10.

Alex Kande Mupompa, guverner pokrajine Kasai Central

alias Alexandre Kande Mupomba; Kande-Mupompa.

Datum rođenja: 23.9.1950.;

Mjesto rođenja: Kananga (DR Kongo);

Broj putovnice DR Konga: OP 0024910 (datum izdavanja: 21.3.2016. – datum isteka valjanosti: 20.3.2021.).

Adresa: Messidorlaan 217/25, 1180 Uccle, Belgija

Državljanstvo DR Konga i Belgije.

Kao guverner pokrajine Kasai Central Alex Kande Mupompa odgovoran je za aktualnu prekomjernu upotrebu sile, nasilnu represiju i izvansudska pogubljenja koje su počinile sigurnosne snage i kongoanska nacionalna policija u pokrajini Kasai Central od 2016., uključujući navodna nezakonita ubojstva članova paravojne skupine Kamiuna Nsapu i civila u Mwanzi Lombi u pokrajini Kasai Central u veljači 2017.

Alex Kande Mupompa stoga je bio uključen u planiranje, usmjeravanje i počinjenje djela koja predstavljaju teška kršenja ljudskih prava u DR Kongu.

29.5.2017.

11.

Jean-Claude Kazembe Musonda, bivši guverner pokrajine Haut Katanga

Datum rođenja: 17.5.1963.; Mjesto rođenja: Kashobwe (DR Kongo).

Državljanstvo DR Konga.

Kao guverner pokrajine Haut Katanga do travnja 2017. Jean-Claude Kazembe Musonda bio je odgovoran za prekomjernu uporabu sile i nasilnu represiju koje su počinile sigurnosne snage i kongoanska nacionalna policija u pokrajini Haut Katanga, među ostalim između 15. i 31. prosinca 2016. kada je 12 civila ubijeno i 64 ranjeno zbog uporabe smrtonosne sile od strane sigurnosnih snaga uključujući agente kongoanske nacionalne policije kao odgovor na prosvjede u Lubumbashiju.

Jean-Claude Kazembe Musonda stoga je bio uključen u planiranje, usmjeravanje i počinjenje djela koja predstavljaju teška kršenja ljudskih prava u DR Kongu.

29.5.2017.

12.

Lambert Mende, ministar komunikacija i medija i glasnogovornik vlade

alias Lambert Mende Omalanga

Datum rođenja: 11.2.1953. Mjesto rođenja: Okolo (DR Kongo).

Broj diplomatske putovnice: DB0001939 (izdana 4.5.2017., datum isteka valjanosti 3.5.2022.).

Državljanstvo DR Konga.

Kao ministar komunikacija i medija od 2008. Lambert Mende odgovoran je za primjenu represivne medijske politike u DR Kongu kojom se krši pravo na slobodu izražavanja i informiranja te potkopava okončanje krize na sporazuman i miran način ususret izborima u DR Kongu. L. Mende 12. studenoga 2016. donio je dekret kojim se ograničava mogućnost emitiranja programa stranih medija u DR Kongu.

Kršeći politički dogovor od 31. prosinca 2016. između predsjedničke većine i oporbenih stranaka, određeni broj medijskih kuća u svibnju 2017. još nije nastavio s emitiranjem.

U svojstvu ministra komunikacija i medija Lambert Mende stoga je odgovoran za sprečavanje da se kriza okonča na sporazuman i miran način ususret izborima u DR Kongu, među ostalim nasilnim djelima, represijom ili poticanjem nasilja ili ugrožavanjem vladavine prava.

29.5.2017.

13.

Muhindo Akili Mundos, zapovjednik 31. brigade FARDC-a

alias Charles Muhindo Akili Mundos; Charles Muhindo Akilimani Mundos.

Datum rođenja: 10.11.1972.

Mjesto rođenja: Kirotse (DR Kongo).

Vojni identifikacijski broj: 1-72-96-80384-52.

Državljanstvo DR Konga.

Muhindo Akili Mundos bio je zapovjednik FARDC-a u okviru operacije Sukola I odgovoran za vojne operacije protiv ADF-a od kolovoza 2014. do lipnja 2015. Novačio je i opremao bivše borce iz lokalne oružane skupine da sudjeluju u izvansudskim pogubljenjima i masakrima koji su počeli u listopadu 2014.

Muhindo Akili Mundos stoga je bio uključen u planiranje, usmjeravanje i počinjenje djela koja predstavljaju teška kršenja ljudskih prava u DR Kongu.

29.5.2017.

14.

Brigadni general Eric Ruhorimbere, zamjenik zapovjednika 21. vojnog okruga (Mbuji-Mayi)

alias Eric Ruhorimbere Ruhanga; Tango Two; Tango Deux.

Datum rođenja: 16.7.1969.

Mjesto rođenja: Minembwe (DR Kongo).

Vojni identifikacijski broj: 1-69-09-51400-64.

Državljanstvo DR Konga.

Kao zamjenik zapovjednika 21. vojnog okruga od 18. rujna 2014. Eric Ruhorimbere bio je odgovoran za prekomjernu uporabu sile i izvansudska pogubljenja koja su počinile snage FARDC-a, osobito protiv paravojnih snaga Nsapu te žena i djece.

Eric Ruhorimbere stoga je bio uključen u planiranje, usmjeravanje i počinjenje djela koja predstavljaju teška kršenja ljudskih prava u DR Kongu.

29.5.2017.

15.

Ramazani Shadari, potpredsjednik vlade i ministar unutarnjih poslova i sigurnosti

alias Emmanuel Ramazani Shadari Mulanda; Shadary.

Datum rođenja: 29.11.1960.

Mjesto rođenja: Kasongo (DR Kongo).

Državljanstvo DR Konga.

Kao potpredsjednik vlade i ministar unutarnjih poslova i sigurnosti od 20. prosinca 2016. Ramazani Shadari službeno je odgovoran za policijske i sigurnosne službe te koordinaciju rada pokrajinskih guvernera. U tom svojstvu odgovoran je za nedavna uhićenja aktivista i članova oporbe kao i prekomjernu uporabu sile otkako je imenovan, poput nasilnog napada na članove pokreta Bundu Dia Kongo (BDK) u središnjem Kongu, represiju u Kinshasi u siječnju i veljači 2017. te prekomjernu uporabu sile i nasilnu represiju u pokrajini Kasai.

U tom je svojstvu Ramazani Shadari stoga uključen u planiranje, usmjeravanje i počinjenje djela koja predstavljaju teška kršenja ljudskih prava u DR Kongu.

29.5.2017.

16.

Kalev Mutondo, voditelj (službeno glavni direktor) nacionalne obavještajne službe (ANR)

alias Kalev Katanga Mutondo, Kalev Motono, Kalev Mutundo, Kalev Mutoid, Kalev Mutombo, Kalev Mutond, Kalev Mutondo Katanga, Kalev Mutund.

Datum rođenja: 3.3.1957.

Broj putovnice: DB0004470 (datum izdavanja: 8.6.2012., datum isteka valjanosti: 7.6.2017.).

Kao voditelj nacionalne obavještajne službe (ANR) s dugotrajnim mandatom Kalev Mutondo je uključen u i odgovoran za proizvoljna uhićenja, pritvaranja i zlostavljanja članova oporbe, aktivista civilnog društva i drugih. On stoga ugrožava vladavinu prava i sprečava da se kriza okonča na sporazuman i miran način ususret izborima u DR Kongu te sudjeluje u planiranju ili usmjeravanju djela koja predstavljaju teška kršenja ljudskih prava u DR Kongu.

29.5.2017.”


Top