Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015R0462

    Provedbena uredba Komisije (EU) 2015/462 оd 19. ožujka 2015. o utvrđivanju provedbenih tehničkih standarda o postupcima za odobrenje nadzornih tijela za uspostavu subjekata posebne namjene, za suradnju i razmjenu informacija među nadzornim tijelima u pogledu subjekata posebne namjene te za utvrđivanje formata i obrazaca za informacije o kojima subjekti posebne namjene trebaju izvješćivati u skladu s Direktivom 2009/138/EZ Europskog parlamenta i Vijeća Tekst značajan za EGP

    SL L 76, 20.3.2015, p. 23–41 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2015/462/oj

    20.3.2015   

    HR

    Službeni list Europske unije

    L 76/23


    PROVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2015/462

    оd 19. ožujka 2015.

    o utvrđivanju provedbenih tehničkih standarda o postupcima za odobrenje nadzornih tijela za uspostavu subjekata posebne namjene, za suradnju i razmjenu informacija među nadzornim tijelima u pogledu subjekata posebne namjene te za utvrđivanje formata i obrazaca za informacije o kojima subjekti posebne namjene trebaju izvješćivati u skladu s Direktivom 2009/138/EZ Europskog parlamenta i Vijeća

    (Tekst značajan za EGP)

    EUROPSKA KOMISIJA,

    uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

    uzimajući u obzir Direktivu 2009/138/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 25. studenoga 2009. o osnivanju i obavljanju djelatnosti osiguranja i reosiguranja (Solventnost II) (1), a posebno njezin članak 211. stavak 2. točke (a) i (b),

    budući da:

    (1)

    Za uspostavu subjekata posebne namjene, prije preuzimanja rizika društava za osiguranje odnosno društava za reosiguranje, zahtijeva se odobrenje nadzornih tijela. Uvjeti i postupci koje treba slijediti za izdavanje ili povlačenje tog odobrenja, uključujući zahtjeve u pogledu dokumentacije, uređeni su Direktivom 2009/138/EZ i trebalo bi ih nadopuniti ovom Uredbom.

    (2)

    Ako subjekt posebne namjene preuzima rizike više od jednog društva za osiguranje odnosno društva za reosiguranje, subjekt posebne namjene trebao bi održavati imovinu jednaku svojoj agregiranoj maksimalnoj izloženosti riziku ili veću od nje uzimajući u obzir svaku pojedinačnu ugovornu obvezu. Nadzorno tijelo trebalo bi, kada izdaje odobrenja nadzornih tijela, procijeniti je li ta obveza ispunjena i razmotriti svaki pojedinačni ugovorni aranžman i prijenos rizika.

    (3)

    Važno je uspostaviti postupke za suradnju i razmjenu informacija među nadzornim tijelima u slučaju da subjekt posebne namjene ima poslovni nastan u državi članici koja nije država članica u kojoj poslovni nastan ima društvo za osiguranje odnosno društvo za reosiguranje, a od kojeg preuzima rizik. Suradnja i razmjena informacija među nadzornim tijelima posebno su važne tijekom postupka izdavanja odobrenja nadzornih tijela subjektu posebne namjene. Isto tako, ako postoje značajne promjene koje potencijalno utječu na usklađenost subjekta posebne namjene sa zahtjevima iz članka 211. Direktive 2009/138/EZ te kada se odobrenje povuče ili ono istekne, suradnja i razmjena informacija među tim nadzornim tijelima nužne su kako bi se osigurao učinkovit i djelotvoran nadzor.

    (4)

    Zahtjevi u pogledu nadzornog izvješćivanja, koji su utvrđeni u članku 325. Delegirane uredbe Komisije (EU) 2015/35 (2), trebali bi nadzornom tijelu subjekta posebne namjene omogućiti procjenu stalne usklađenosti s mjerodavnim zahtjevima. Te zahtjeve trebalo bi dopuniti obrascima i formatima utvrđenima u ovoj Uredbi.

    (5)

    Radi jasnijeg razumijevanja odgovarajućih tehničkih pravila koje treba utvrditi, nužno je definirati termin „višearanžmanski subjekt posebne namjene”.

    (6)

    Ova se Uredba temelji na nacrtu provedbenih tehničkih standarda koji je Komisiji podnijelo Europsko nadzorno tijelo za osiguranje i strukovno mirovinsko osiguranje (EIOPA).

    (7)

    EIOPA je provela otvoreno javno savjetovanje o nacrtu provedbenih tehničkih standarda na kojem se temelji ova Uredba, analizirala moguće povezane troškove i koristi te zatražila mišljenje Interesne skupine za osiguranje i reosiguranje osnovane u skladu s člankom 37. Uredbe (EU) br. 1094/2010 Europskog parlamenta i Vijeća (3),

    (8)

    Radi povećanja pravne sigurnosti u pogledu nadzornog sustava tijekom razdoblja postupnog uvođenja predviđenog u članku 308.a Direktive 2009/138/EZ, a koje započinje 1. travnja 2015., važno je osigurati da ova Uredba stupi na snagu što je prije moguće, sljedećeg dana od dana objave u Službenom listu Europske unije,

    DONIJELA JE OVU UREDBU:

    Članak 1.

    Predmet

    Ovom Uredbom utvrđuju se:

    (a)

    postupci koje treba slijediti za izdavanje ili povlačenje odobrenja nadzornih tijela za uspostavu subjekata posebne namjene;

    (b)

    postupci koje treba slijediti za suradnju i razmjenu informacija između nadzornog tijela države članice u kojoj subjekt posebne namjene ima poslovni nastan i nadzornog tijela države članice u kojoj poslovni nastan ima društvo za osiguranje odnosno društvo za reosiguranje koje prenosi rizik;

    (c)

    formati i obrasci kojima se subjekt posebne namjene treba koristiti za godišnje izvješćivanje.

    Članak 2.

    Definicija

    Za potrebe ove Uredbe „višearanžmanski subjekt posebne namjene” znači subjekt posebne namjene koji preuzima rizike najmanje jednog društva za osiguranje odnosno društva za reosiguranje na temelju najmanje jednog odvojenog ugovornog aranžmana.

    Članak 3.

    Odobrenje nadzornih tijela za uspostavu subjekata posebne namjene

    Subjekt posebne namjene traži odobrenje nadzornog tijela države članice za uspostavu svojeg sjedišta na državnom području te države članice.

    Članak 4.

    Odluka nadzornog tijela

    1.   Nadzorno tijelo države članice u kojoj subjekt posebne namjene ima poslovni nastan ili će ga imati odlučuje o zahtjevu za odobrenje u roku od šest mjeseci od dana primitka zahtjeva.

    2.   Nadzorno tijelo u svojoj odluci o izdavanju odobrenja nadzornih tijela navodi djelatnosti za koje subjekt posebne namjene ima odobrenje za rad i, prema potrebi, sve uvjete povezane s tim djelatnostima.

    3.   U svakoj odluci o odbijanju zahtjeva za izdavanje odobrenja nadzorno tijelo navodi potpune razloge za tu odluku i o njoj obavješćuje podnositelja zahtjeva.

    Članak 5.

    Zahtjevi u pogledu dokazivanja i dokumentacije

    Subjekt posebne namjene prilikom podnošenja zahtjeva za odobrenje nadzornih tijela za uspostavu dokazuje da su zahtjevi utvrđeni u člancima 318. do 324. te 326. i 327. Delegirane uredbe (EU) 2015/35 ispunjeni te da je taj subjekt posebne namjene sposoban udovoljiti zahtjevima iz članka 325. Delegirane uredbe (EU) 2015/35 tako što u zahtjevu za uspostavu o tome pruža dokumentirane dokaze. Podnositelj prilikom podnošenja zahtjeva za odobrenje nadzornih tijela dostavlja barem popratnu dokumentaciju kako je utvrđena u Prilogu I. Dokumentacija se treba odnositi na strukturu subjekta posebne namjene, rizike koje će preuzimati i njegovo financiranje.

    Članak 6.

    Povlačenje odobrenja

    1.   Nadzorno tijelo koje izdaje odobrenje nadzornih tijela za uspostavu subjekta posebne namjene može povući to odobrenje izdano subjektu posebne namjene ako:

    (a)

    subjekt posebne namjene više ne ispunjava izvorne uvjete pod kojima je odobrenje za uspostavu tog subjekta posebne namjene izdano;

    (b)

    subjekt posebne namjene u velikoj mjeri ne ispunjava svoje obveze u skladu s propisima koji se na njega odnose.

    2.   U slučaju iz prethodno navedenog stavka 1 točke (b) nadzorno tijelo smatra da subjekt posebne namjene u velikoj mjeri ne ispunjava svoje obveze ako nije usklađen sa zahtjevom da treba biti potpuno financiran te nadzorno tijelo smatra da se subjekt posebne namjene ne može ponovno uskladiti s tim zahtjevom u razumnom roku.

    3.   U svakoj odluci o povlačenju odobrenja nadzorno tijelo navodi potpune razloge za tu odluku i o njoj bez odlaganja obavješćuje subjekt posebne namjene.

    Članak 7.

    Višearanžmanski subjekt posebne namjene

    1.   Podnositelj zahtjeva prilikom podnošenja zahtjeva za odobrenje nadzornih tijela za uspostavu višearanžmanskog subjekta posebne namjene dodatno dokazuje nadzornom tijelu da na njegovu solventnosti ne mogu negativno utjecati postupci likvidacije bilo kojeg od društava za osiguranje odnosno društava za reosiguranje koje prenosi rizike i da višearanžmanski subjekt posebne namjene uvijek može udovoljiti zahtjevima solventnosti.

    2.   Kada višearanžmanski subjekt posebne namjene dokazuje da na njegovu solventnost ne mogu negativno utjecati postupci likvidacije bilo kojeg od društava za osiguranje odnosno društava za reosiguranje koje prenosi rizik, taj višearanžmanski subjekt posebne namjene dostavlja dovoljno popratnih dokaza na temelju kojih će nadzorno tijelo moći procijeniti njegovu ukupnu agregiranu maksimalnu izloženost riziku i agregiranu maksimalnu izloženost riziku svakog pojedinačnog ugovornog aranžmana povezanog s prijenosom rizika društva za osiguranje odnosno društva za reosiguranje.

    3.   Podnositelj zahtjeva prilikom podnošenja zahtjeva za odobrenje nadzornih tijela za uspostavu višearanžmanskog subjekta posebne namjene dostavlja dovoljno popratnih dokaza da ispunjava uvjete utvrđene u člancima 319. do 321. i 326. provedbenih mjera, uzimajući u obzir svaki pojedinačni ugovorni aranžman, kako bi se utvrdilo je li višearanžmanski subjekt posebne namjene usklađen sa zahtjevima solventnosti.

    4.   Ako podnositelj zahtjeva nije u stanju dostaviti dovoljno popratnih dokaza u skladu s odredbama stavaka 1. do 3., nadzorno tijelo odbija zahtjev za izdavanje odobrenja nadzornih tijela za uspostavu višearanžmanskog subjekta posebne namjene.

    Članak 8.

    Kontinuirana suradnja nadzornih tijela

    1.   Ako subjekt posebne namjene koji preuzima rizik društva za osiguranje odnosno društva za reosiguranje ima poslovni nastan u državi članici koja nije država članica u kojoj društvo za osiguranje odnosno društvo za reosiguranje ima odobrenje za rad, predmetna nadzorna tijela kontinuirano surađuju.

    2.   Nadzorna tijela razmjenjuju informacije relevantne za obavljanje poslova nadzora, uključujući informacije o svim planiranim nadzornim djelovanjima protiv subjekta posebne namjene ili društava za osiguranje odnosno društava za reosiguranje koja prenose rizik ako to može utjecati na nadzor tog subjekta posebne namjene ili društava za osiguranje odnosno društava za reosiguranje koja prenose rizik. U tim okolnostima nadzorna tijela razmjenjuju obavijesti bez odlaganja.

    Članak 9.

    Prethodno savjetovanje prije izdavanja odobrenja

    Nadzorno tijelo od kojeg se traži izdavanje odobrenja nadzornih tijela za uspostavu subjekta posebne namjene savjetuje se prije izdavanja tog odobrenja s nadzornim tijelom države članice u kojoj poslovni nastan ima društvo za osiguranje odnosno društvo za reosiguranje.

    Članak 10.

    Obavješćivanje o promjenama

    Nadzorno tijelo subjekta posebne namjene bez odlaganja obavješćuje nadzorno tijelo društva za osiguranje odnosno društva za reosiguranje koje prenosi rizik na taj subjekt posebne namjene o svim relevantnim informacijama dobivenima od subjekta posebne namjene u skladu s člankom 325. stavkom 5. Delegirane uredbe (EU) 2015/35, a koje se odnose na sve promjene koje bi mogle utjecati na usklađenost subjekta posebne namjene s člancima 318. do 324. te 326. i 327. Delegirane uredbe (EU) 2015/35. Nadzorno tijelo bez odlaganja obavješćuje o kršenju zahtjeva solventnosti od strane subjekta posebne namjene.

    Članak 11.

    Obavješćivanje o povlačenju odobrenja

    U slučaju povlačenja odobrenja izdanog subjektu posebne namjene, nadzorno tijelo tog subjekta posebne namjene bez odlaganja obavješćuje nadzorno tijelo društva za osiguranje odnosno društva za reosiguranje koje prenosi rizik na taj subjekt posebne namjene.

    Članak 12.

    Obavješćivanje o godišnjem izvješću

    Nadzorno tijelo subjekta posebne namjene nadzornom tijelu društva za osiguranje odnosno društva za reosiguranje koje prenosi rizik na taj subjekt posebne namjene bez odlaganja dostavlja godišnje izvješće subjekta posebne namjene podneseno u skladu s člankom 325. stavcima 3. i 4. Delegirane uredbe (EU) 2015/35. U slučaju višearanžmanskog subjekta posebne namjene, nadzorno tijelo višearanžmanskog subjekta posebne namjene nadzornim tijelima smije dostaviti samo one dijelove izvješća koji se odnose na društvo za osiguranje odnosno društvo za reosiguranje koje ima poslovni nastan u državi članici tih nadzornih tijela.

    Članak 13.

    Kvantitativni sadržaj godišnjeg izvješća

    U skladu s člankom 325. Delegirane uredbe (EU) 2015/35 subjekt posebne namjene svom nadzornom tijelu godišnje dostavlja kvantitativne informacije u formatima i obrascima, kako su utvrđeni u Prilogu II. i u skladu s uputama u Prilogu III., a koje obuhvaćaju:

    (a)

    sadržaj podneska, kako je određeno u obrascu SPV.01.01 u Prilogu II., u skladu s uputama u Prilogu III. pod referentnim brojem SPV.01.01;

    (b)

    osnovne informacije o subjektu posebne namjene, kako je određeno u obrascu SPV.01.02 u Prilogu II., u skladu s uputama u Prilogu III. pod referentnim brojem SPV.01.02;

    (c)

    podatke o bilanci subjekta posebne namjene, pritom razlikujući značajne vrste imovine, obveza i stavki vlasničkog kapitala, uključujući dug ili drugi financijski mehanizam koji je izdan, kako je određeno u obrascu SPV.02.01 u Prilogu II., u skladu s uputama u Prilogu III. pod referentnim brojem SPV.02.01;

    (d)

    izvanbilančne podatke subjekta posebne namjene, kako je određeno u obrascu SPV.02.02 u Prilogu II., u skladu s uputama u Prilogu III. pod referentnim brojem SPV.02.02;

    (e)

    preuzete rizike u pogledu svakog pojedinačnog ugovornog aranžmana povezanog s prijenosom rizika društva za osiguranje odnosno društva za reosiguranje, kako je određeno u obrascu SPV.03.01 u Prilogu II., u skladu s uputama u Prilogu III. pod referentnim brojem SPV.03.01;

    (f)

    popis dužničkih vrijednosnih papira ili drugih financijskih mehanizama koji su izdani u pogledu svakog pojedinačnog ugovornog aranžmana povezanog s prijenosom rizika društva za osiguranje odnosno društva za reosiguranje, kako je određeno u obrascu SPV.03.02 u Prilogu II., u skladu s uputama u Prilogu III. pod referentnim brojem SPV.03.02.

    Članak 14.

    Kvalitativni sadržaj godišnjeg izvješća

    U skladu s člankom 325. Delegirane uredbe (EU) 2015/35 subjekt posebne namjene svom nadzornom tijelu godišnje dostavlja kvalitativne informacije koje obuhvaćaju sljedeće:

    (a)

    adekvatan opis osnova, metoda i glavnih pretpostavki upotrijebljenih za vrednovanje imovine;

    (b)

    adekvatan opis osnova, metoda i glavnih pretpostavki upotrijebljenih za utvrđivanje agregirane maksimalne izloženosti riziku;

    (c)

    pojedinosti o svim sukobima interesa između subjekta posebne namjene, društava za osiguranje odnosno društava za reosiguranje i pružatelja duga ili financiranja;

    (d)

    pojedinosti o značajnim transakcijama koje je subjekt posebne namjene ugovorio tijekom zadnjeg izvještajnog razdoblja;

    (e)

    informacije kojim se dokazuje da je subjekt posebne namjene i dalje potpuno financiran, uključujući:

    i.

    opis rizika, uključujući rizike likvidnosti i mjerljive rizike, koje je subjekt posebne namjene preuzeo;

    ii.

    informacije o izdanim dužničkim instrumentima ili drugim ugovorenim financijskim mehanizmima;

    (f)

    ako subjekt posebne namjene nije kontinuirano bio usklađen sa zahtjevom da bude potpuno financiran tijekom izvještajnog razdoblja, on izvješćuje o svim relevantnim informacijama u pogledu te neusklađenosti i ispravljanju te situacije u skladu s člankom 326. Delegirane uredbe (EU) 2015/35 tijekom izvještajnog razdoblja;

    (g)

    kvalitativne informacije o svim promjenama koje bi mogle utjecati na usklađenost subjekta posebne namjene sa zahtjevima utvrđenima u člancima 318. do 324. te 326. i 327. Delegirane uredbe (EU) 2015/35.

    Članak 15.

    Opis rizika koje preuzima subjekt posebne namjene

    Kada opisuje preuzete rizike, kako se zahtijeva u članku 14., subjekt posebne namjene u godišnjem izvješću dostavlja informacije:

    (a)

    o tome jesu li preuzeti rizici uglavnom životne ili neživotne vrste rizika;

    (b)

    o tome koje se vrste događaja koji su pokretači odnose na te rizike;

    (c)

    o tome je li se događaj koji je pokretač dogodio u izvještajnom razdoblju, čime je pokrenut odštetni zahtjev na teret sredstava subjekta posebne namjene;

    (d)

    o tome je li u izvještajnom razdoblju isplaćen bilo koji iznos na temelju odštetnog zahtjeva, a ako je to slučaj, o tome koliki je iznos isplaćen do tada i je li događaj koji je pokretač negativno utjecao na likvidnost subjekta posebne namjene;

    (e)

    o tome je li se profil rizičnosti subjekta posebne namjene značajno promijenio od prethodnog izvještajnog razdoblja ili u odnosu na izvorne uvjete kako su dostavljeni njegovu nadzornom tijelu prilikom izdavanja odobrenja.

    Članak 16.

    Informacije o izdanim dužničkim instrumentima ili drugim ugovorenim financijskim mehanizmima

    Kada dostavlja informacije o izdanim dužničkim instrumentima ili drugim ugovorenim financijskim mehanizmima, kako se zahtijeva u članku 14., subjekt posebne namjene izvješćuje o sljedećem:

    (a)

    prihodima od izdavanja duga ili drugog financijskog mehanizma i o tome jesu li oni u cijelosti uplaćeni za svaki pojedinačni ugovorni aranžman povezan s prijenosom rizika društva za osiguranje odnosno društva za reosiguranje;

    (b)

    vrstama kategorija financijskih mehanizama, navodeći tranše ili kategorije, uključujući informacije o dobivenim vanjskim rejtinzima ili unutarnjim rejtinzima korištenima za izdane dužničke instrumente i o tome kojim su se, ako jesu, agencijama za kreditni rejting koristili;

    (c)

    razlozima zbog kojih se financijski aranžmani smatraju dovoljno snažnima da bi se osigurala kontinuirana zaštita potencijalnih potraživanja društva za osiguranje odnosno društva za reosiguranje koje prenosi rizik na subjekt posebne namjene, da bi se održala njegova sposobnost podmirivanja iznosa koje je obvezan platiti po njihovom dospijeću i da bi se osigurala isplatna struktura duga ili financijskih mehanizama;

    (d)

    svim dužničkim instrumentima koji su otkazani, ponovno kupljeni ili iskupljeni, u potpunosti ili djelomično, od kada su ti instrumenti izdani i odvojeno za trenutačno izvještajno razdoblje.

    Članak 17.

    Načini izvješćivanja

    Subjekti posebne namjene kvantitativni sadržaj izvješća iz članka 13. dostavljaju nadzornom tijelu elektronički, a kvantitativni sadržaj izvješća iz članka 15. u elektronički čitljivom formatu.

    Članak 18.

    Valuta i jedince

    1.   Subjekti posebne namjene sve monetarne podatke izvješća iz članka 13. dostavljaju u svojoj valuti izvješćivanja. Za tu se potrebu druge valute preračunavaju u valutu izvješćivanja primjenom odgovarajućeg tečaja na kraju izvještajnog razdoblja.

    2.   Subjekti posebne namjene dostavljaju brojčane vrijednosti kao činjenice u skladu sa sljedećim formatima:

    (a)

    točke podataka vrste „monetarni” prikazuju se s minimalnom preciznošću na razini jedinica;

    (b)

    točke podataka vrste „cijeli broj” prikazuju se bez decimalnih mjesta, s preciznošću na razini jedinica.

    Članak 19.

    Stupanje na snagu

    Ova Uredba stupa na snagu sljedećeg dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

    Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

    Sastavljeno u Bruxellesu 19. ožujka 2015.

    Za Komisiju

    Predsjednik

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  SL L 335, 17.12.2009., str. 1.

    (2)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2015/35 оd 10. listopada 2014. o dopuni Direktive 2009/138/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o osnivanju i obavljanju djelatnosti osiguranja i reosiguranja (Solventnost II) (SL L 12, 17.1.2015., str. 1.).

    (3)  Uredba (EU) br. 1094/2010 Europskog parlamenta i Vijeća od 24. studenoga 2010. o osnivanju Europskog nadzornog tijela (Europsko nadzorno tijelo za osiguranje i strukovno mirovinsko osiguranje), o izmjeni Odluke br. 716/2009/EZ i o stavljanju izvan snage Odluke Komisije 2009/79/EZ (SL L 331, 15.12.2010., str. 48.).


    PRILOG I.

    Popratna dokumentacija iz članka 5. ove Uredbe uključuje sljedeće:

    1.

    jasnu i detaljnu prezentaciju i analizu organizacijske sheme u kojoj su navedene sve relevantne strane uključene u transakciju, uključujući uključena društva za osiguranje odnosno društva za reosiguranje, koja su pod nadzorom nadzornih tijela koja nisu nadzorno tijelo nadležno za izdavanje odobrenja subjektu posebne namjene;

    2.

    informacije o identitetu i kvalifikacijama inicijatora odnosno sponzora subjekta posebne namjene kada je ta strana različita od društva za osiguranje odnosno društva za reosiguranje koje prenosi rizik na subjekt posebne namjene;

    3.

    informacije o društvu za osiguranje odnosno društvu za reosiguranje koje prenosi rizik na subjekt posebne namjene;

    4.

    ako je primjenjivo, identitet i kvalifikacije osoba koje su imenovane ili će biti imenovane na dužnost povjerenika za imovinu subjekta posebne namjene;

    5.

    informacije o identitetu i kvalifikacijama osoba koje su zaposlene u subjektu posebne namjene ili će to biti, uključujući pojedinosti o osobama koje de facto upravljaju subjektom posebne namjene;

    6.

    informacije o identitetu i kvalifikacijama osoba koje imaju ili se očekuje da će imati kvalificirane udjele u subjektu posebne namjene, izravno ili neizravno, zajedno sa iznosima tih udjela;

    7.

    informacije o identitetu i kvalifikacijama osoba koje pružaju ili će pružati upravljačke i profesionalne usluge subjektu posebne namjene, primjerice računovodstvene usluge;

    8.

    osnivačke akte i statut subjekta posebne namjene ili nacrte tih dokumenata;

    9.

    pojedinosti o izvornim policama osiguranja društava za osiguranje odnosno društava za reosiguranje, u kojima se jasno i detaljno navodi koje je rizike društvo za osiguranje odnosno društvo za reosiguranje prvotno preuzelo i koji će se prenijeti na subjekt posebne namjene, uključujući procjenu i opis toga kako će prijenos ustupljenih rizika i zadržavanje preostalih rizika biti usklađen sa zahtjevima iz članka 320. Delegirane uredbe (EU) 2015/35;

    10.

    pojedinosti o nacrtu ugovornog aranžmana povezanog s prijenosom rizika između subjekta posebne namjene i društva za osiguranje odnosno društva za reosiguranje, uključujući opis o tome kako će ugovor udovoljavati zahtjevima iz članaka 210., 211., 319. i 320. Delegirane uredbe (EU) 2015/35. Taj opis uključuje:

    (a)

    sve relevantne pokretačke događaje ili mehanizme u okviru ugovora;

    (b)

    maksimalnu agregiranu izloženost riziku ugovora;

    11.

    procjenu u kojoj se navodi na temelju čega se smatra da pravne i upravne strukture subjekta posebne namjene udovoljavaju zahtjevima iz članaka 210., 319., 320., 324., 326. i 327. Delegirane uredbe (EU) 2015/35. Osim toga, u tom bi se pregledu trebalo iznijeti mišljenje o tome osigurava li pravna struktura koja je odabrana za subjekt posebne namjene pravno izvršivu zaštitu njegove imovine, a čime se osigurava to da na solventnost subjekta posebne namjene ne smije biti negativnog utjecaja u skladu sa zahtjevima iz članka 318. točke (b) i članka 321. Delegirane uredbe (EU) 2015/35. Procjena uključuje sljedeće podatke:

    (a)

    objašnjenje o tome kako je subjekt posebne namjene potpuno financiran ili će to biti, uključujući relevantna testiranja, primjerice testiranja otpornosti na stres i testiranja na temelju scenarija, kako bi se utvrdilo je li usklađen sa zahtjevom o potpunom financiranju i kako će se taj status zadržati;

    (b)

    informacije o vlasničkom kapitalu subjekta posebne namjene, uključujući veličinu i rast kapitala te moguću koncentraciju ulagatelja, i o udjelu koji uprava subjekta posebne namjene ima u tom kapitalu;

    (c)

    pojedinosti o drugim ugovornim stranama u ugovornom aranžmanu povezanom s prijenosom rizika društva za osiguranje odnosno društva za reosiguranje na subjekt posebne namjene, uključujući pojedinosti o svim ulogama subjekta posebne namjene i društva za osiguranje odnosno društva za reosiguranje te ulogama i identitetu svih drugih sudionika, uključujući, ali ne ograničavajući se na posjednike mjenica, rukovoditelje odgovorne za klijente i usluge, skrbnike i povjerenike, upravitelje imovinom, osiguratelje i sponzore transakcije. To treba uključivati i procjenu primjenjivih zahtjeva u pogledu računovodstvene konsolidacije subjekta posebne namjene u okviru grupe;

    (d)

    informacije o mjerljivim rizicima subjekta posebne namjene, uključujući pojedinosti o njegovu riziku likvidnosti i strategiji likvidnosti;

    (e)

    informacije o implikacijama rizika povezanog s predloženom ulagačkom strategijom subjekta posebne namjene;

    (f)

    informacije o pridržavanju zahtjeva solventnosti u skladu s člankom 327. Delegirane uredbe (EU) 2015/35 od strane subjekta posebne namjene;

    (g)

    pojedinosti o prijenosu rizika, uključujući procjenu značajnih preostalih rizika, uključujući rizik osnove;

    (h)

    pojedinosti, ako ih ima, o korištenju instrumentima zaštite i pojedinosti o njima, primjerice razmjene kamatnih stopa ili ugovori o valuti;

    (i)

    pojedinosti o svim izvanbilančnim obvezama za potporu subjektu posebne namjene, uključujući jamstva ili bilo koji drugi oblik smanjenja kreditnog rizika koji je subjektu posebne namjene prodan ili na drugi način pružen;

    (j)

    financijske projekcije tijekom očekivanog vijeka trajanja subjekta posebne namjene;

    (k)

    aktuarsku procjenu preuzetih rizika osiguranja;

    (l)

    nacrt plana u kojem se navode postupci subjekta posebne namjene za nadzorno izvješćivanje, a koji su osmišljeni tako da budu u skladu sa zahtjevima iz članaka 325. do 327. Delegirane uredbe (EU) 2015/35, uključujući konkretna pitanja o kojima treba izvijestiti i koja su utvrđena na temelju članka 325. stavka 2. i članka 326. stavaka 1. i 2. Delegirane uredbe (EU) 2015/35, i načini obavješćivanja nadzornog tijela o značajnim promjenama;

    12.

    dokumentaciju o transakciji ili njezine nacrte, u pogledu pitanja duga ili financijskih mehanizama i prijenosa rizika pružateljima tog duga ili financijskih mehanizama, za objašnjenje o tome kako će se zadržati usklađenost s člancima 210., 211., 320. i 321. Delegirane uredbe (EU) 2015/35. Ta dokumentacija uključuje:

    (a)

    prospekt odnosno prospekt izdanja odnosno memorandum o privatnom plasmanu ili njihove nacrte;

    (b)

    ocjenu rejtinga ili izvješće agencije za kreditni rejting prije izdavanja instrumenata financiranja od strane subjekta posebne namjene;

    (c)

    pojedinosti o mogućem korištenju financijskim jamcima za bilo koju tranšu mjenica koje će se izdati;

    (d)

    sporazum s povjerenikom, ako takav aranžman postoji, ili njegovi nacrti;

    (e)

    u pogledu duga ili financijskih mehanizama, pojedinosti o strategiji likvidnosti subjekta posebne namjene za izdane financijske instrumente, uključujući strukturu i kategorizaciju, vrste pozicija i pravila o povlačenju posjednika mjenice;

    (f)

    informacije o implikacijama rizika povezanog s ulagačkom strategijom subjekta posebne namjene;

    (g)

    ugovore ili nacrte ugovora i pojedinosti o svim instrumentima zaštite, primjerice razmjene kamatnih stopa ili ugovori o valuti;

    (h)

    dokumentaciju o transakciji ili nacrt te dokumentacije kojom su uređeni dijelovi ugovornih aranžmana povezanih s prijenosom rizika društva za osiguranje odnosno društva za reosiguranje na subjekt posebne namjene, a koji se mogu smatrati povezanom transakcijom u skladu s člankom 210. stavkom 3. i člankom 320. stavkom 2. Delegirane uredbe (EU) 2015/35. Ako je primjenjivo, to može uključivati ugovore s drugim sudionicima u transakciji te ugovore o izdvajanju poslova i ugovore o uslugama;

    13.

    ako subjekt posebne namjene koji je dobio odobrenje za rad prije 31. prosinca 2015. započne novu djelatnost nakon tog datuma, taj subjekt posebne namjene izvješćuje o svim relevantnim informacijama o tome kako njegova postojeća djelatnost može utjecati na njegov profil agregirane izloženosti riziku u odnosu na svaku novu aktivnost.


    PRILOG II.

    Subjekti posebne namjene – Obrasci za izvješćivanje

    SPV.01.01 – Sadržaj podneska

    Oznaka obrasca

    Naziv obrasca

     

    C0010

    SPV.01.02

    Osnovne informacije

    R0010

     

    SPV.02.01

    Bilanca

    R0020

     

    SPV.02.02

    Izvan bilance

    R0030

     

    SPV.03.01

    Preuzeti rizici

    R0040

     

    SPV.03.02

    Dug ili drugi financijski mehanizam

    R0050

     

    SPV.01.02 – Osnovne informacije

     

    C0010

    Naziv subjekta posebne namjene koji izvješćuje

    R0010

     

    Identifikacijska oznaka

    R0020

     

    Vrsta oznake

    R0030

     

    Matična država subjekta posebne namjene

    R0040

     

    Datum izvješćivanja

    R0050

     

    Referentni datum

    R0060

     

    Valuta korištena za izvješćivanje

    R0070

     

    Rizici preuzeti na temelju odvojenih aranžmana

    R0080

     

    Usklađenost sa zahtjevom o potpunom financiranju tijekom cijelog izvještajnog razdoblja

    R0090

     

    SPV.02.01 – Bilanca

     

    Vrijednost

    Imovina

     

    C0010

    Potraživanja po depozitima i kreditima

    R0010

     

    Sekuritizirani krediti

    R0020

     

    Dužnički vrijednosni papiri

    R0030

     

    Ostala sekuritizirana imovina

    R0040

     

    Vlasnički kapital i zajednički ulagački udjeli

    R0050

     

    Financijske izvedenice

    R0060

     

    Nefinancijska imovina (uključujući dugotrajnu imovinu)

    R0070

     

    Ukupno ostalih značajnih vrsta imovine

    R0080

     

    Preostala imovina

    R0090

     

    Ukupna imovina

    R0100

     

    Obveze

     

     

    Primljeni krediti i depoziti

    R0110

     

    Izdani dužnički vrijednosni papiri

    R0120

     

    Financijske izvedenice

    R0130

     

    Ukupno ostalih značajnih vrsta obveza

    R0140

     

    Preostale obveze

    R0150

     

    Ukupne obveze

    R0160

     

    Vlasnički kapital

     

     

    Ukupni vlasnički kapital

    R0170

     


    Opis stavki

     

    Vrijednost

    C0020

     

    C0010

    Ostale značajne vrste imovine 1

    R0180

     

     

     


    Opis stavki

     

    Vrijednost

    C0020

     

    C0010

    Ostale značajne vrste obveza 1

    R0190

     

     

     


    Opis stavki

     

    Vrijednost

    C0020

     

    C0010

    Stavka vlasničkog kapitala 1

    R0200

     

     

     

    SPV.02.02 – Izvan bilance

     

    Računovodstvena vrijednost

    Izvanbilančne stavke

     

    C0010

    Jamstva koja je subjekt posebne namjene primio izravno

    R0010

     

    Kolateral koji se drži

    R0020

     

    Ukupno ostalih izvanbilančnih stavki

    R0030

     

    Izvanbilančne obveze

     

     

    Založeni kolateral

    R0040

     

    Ukupno ostalih izvanbilančnih obveza

    R0050

     


    Opis stavki

     

    Računovodstvena vrijednost

    C0020

     

    C0010

    Izvanbilančna stavka 1

    R0060

     

     

     


    Opis stavki

     

    Računovodstvena vrijednost

    C0020

     

    C0010

    Izvanbilančna obveza 1

    R0070

     

     

     

    SPV.03.01 – Preuzeti rizici

     

    Aranžman

    Datum izdavanja

    Izdavanja/uporabe započeti prije provedbe Direktive 2009/138/EZ

    Naziv cedenta

    Oznaka cedenta

    Vrsta oznake

    Agregirana maksimalna izloženost riziku po aranžmanu

    Imovina koja se drži za odvojivi rizik

    Usklađenost sa zahtjevom o potpunom financiranju aranžmana tijekom cijelog izvještajnog razdoblja

    Trajanje

    C0010

    C0020

    C0030

    C0040

    C0050

    C0060

    C0070

    C0080

    C0090

    C0100

    Ukupno

    R0010

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Rizik 1

    R0020

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    SPV.03.02 – Dug ili drugi financijski mehanizam

     

    Aranžman

    Opis duga ili drugog financijskog mehanizma koji je izdan za aranžman

    Iznos duga ili drugog financijskog mehanizma koji je izdan za aranžman

    C0010

    C0020

    C0030

    Ukupno

    R0010

     

     

     

    Dug ili drugi financijski mehanizam 1

    R0020

     

     

     

     

     

     

     


    PRILOG III.

    Ovaj Prilog sadržava dodatne upute u vezi s obrascima iz Priloga II. ovoj Uredbi. U prvom stupcu tablica navedene su stavke o kojima treba izvijestiti navodeći rubrike kako su prikazane u obrascu u Prilogu II.

    Ako se od subjekta posebne namjene traži da kvantitativno izvješćivanje dopuni s određenim opravdanjem, to objašnjenje ne navodi se u obrascu za izvješćivanje već se uključuje u narativni dio informacija koje subjekt posebne namjene podnosi nadzornom tijelu.

    SPV.01.01 – Sadržaj podneska

    Rubrika

    Stavka

    Upute

    R0010/C0010

    Osnovne informacije

    Izvješćeno.

    R0020/C0010

    Bilanca

    Primjenjuje se jedna od mogućnosti sa sljedećeg zatvorenog popisa:

    1

    izvješćeno

    9

    nije izvješćeno (u tom je slučaju potrebno opravdanje).

    R0030/C0010

    Izvan bilance

    Primjenjuje se jedna od mogućnosti sa sljedećeg zatvorenog popisa:

    1

    izvješćeno

    2

    nije izvješćeno i/ili nema izvanbilančnih stavki

    9

    nije izvješćeno (u tom je slučaju potrebno opravdanje).

    R0040/C0010

    Preuzeti rizici

    Primjenjuje se jedna od mogućnosti sa sljedećeg zatvorenog popisa:

    1

    izvješćeno

    9

    nije izvješćeno (u tom je slučaju potrebno opravdanje).

    R0050/C0010

    Dug ili drugi financijski mehanizam

    Primjenjuje se jedna od mogućnosti sa sljedećeg zatvorenog popisa:

    1

    izvješćeno

    9

    nije izvješćeno (u tom je slučaju potrebno opravdanje).

    SPV.01.02 – Osnovne informacije

    Rubrika

    Stavka

    Upute

    R0010/C0010

    Naziv subjekta posebne namjene koji izvješćuje

    Naziv subjekta posebne namjene koji podnosi izvješće nadzornom tijelu.

    R0020/C0010

    Identifikacijska oznaka

    Identifikacija subjekta posebne namjene prema sljedećim prioritetima:

    identifikator pravne osobe (LEI)

    identifikacijska oznaka korištena na lokalnom tržištu, a dodjeljuje je nacionalno nadzorno tijelo.

    R0030/C0010

    Vrsta oznake

    Navesti oznaku kojom se koristi u stavci „identifikacijska oznaka”. Primjenjuje se jedna od mogućnosti sa sljedećeg zatvorenog popisa:

    1

    LEI

    2

    lokalna oznaka

    R0040/C0010

    Matična država subjekta posebne namjene

    ISO 3166-1 alpha-2 oznaka države u kojoj subjekt posebne namjene ima odobrenje za rad.

    R0050/C0010

    Datum izvješćivanja

    ISO 8601 (gggg-mm-dd) oznaka datuma izvješća nadzornom tijelu.

    R0060/C0010

    Referentni datum

    ISO 8601 (gggg-mm-dd) oznaka datuma za zadnji dan izvještajnog razdoblja.

    R0070/C0010

    Valuta korištena za izvješćivanje

    ISO 4217 slovna oznaka valute monetarnih iznosa korištenih u svakom izvješću.

    R0080/C0010

    Rizici preuzeti na temelju odvojenih aranžmana

    Navesti broj odvojenih aranžmana za preuzimanje rizika za koje je subjekt posebne namjene mogao dobiti odobrenje pod uvjetima koje je utvrdilo nadzorno tijelo.

    R0090/C0010

    Usklađenost sa zahtjevom o potpunom financiranju tijekom cijelog izvještajnog razdoblja

    Izjaviti je li usklađenost sa zahtjevom o potpunom financiranju održana između dva izvještajna razdoblja. Primjenjuje se sljedeći zatvoreni popis:

    1

    usklađenost sa zahtjevom o potpunom financiranju

    2

    nesklađenost sa zahtjevom o potpunom financiranju

    SPV.02.01 – Bilanca

    Rubrika

    Stavka

    Upute

    R0010/C0010

    Potraživanja po depozitima i kreditima

    Vrijednost potraživanja po depozitima i kreditima u skladu s člankom 75. Direktive 2009/138/EZ. Ta stavka uključuje:

    sve depozite

    kredite koje je subjekt posebne namjene odobrio

    gotovinu

    R0020/C0010

    Sekuritizirani krediti

    Vrijednost sekuritiziranih kredita u skladu s člankom 75. Direktive 2009/138/EZ.

    R0030/C0010

    Dužnički vrijednosni papiri

    Vrijednost dužničkih vrijednosnih papira u skladu s člankom 75. Direktive 2009/138/EZ. Uključuje podređeni dug u obliku dužničkih vrijednosnih papira.

    R0040/C0010

    Ostala sekuritizirana imovina

    Vrijednost ostale sekuritizirane imovine koja nije uključena u stavku „sekuritizirani krediti” (C0010/R0020) odnosno „dužnički vrijednosni papiri” (C0010/R0030) u skladu s člankom 75. Direktive 2009/138/EZ.

    R0050/C0010

    Vlasnički kapital i zajednički ulagački udjeli

    Vrijednost vlasničkog kapitala i zajedničkih ulagačkih udjela u skladu s člankom 75. Direktive 2009/138/EZ.

    R0060/C0010

    Financijske izvedenice

    Vrijednost financijskih izvedenica pozitivne vrijednosti u skladu s člankom 75. Direktive 2009/138/EZ.

    R0070/C0010

    Nefinancijska imovina (uključujući dugotrajnu imovinu)

    Vrijednost materijalne i nematerijalne imovine, osim financijske imovine u skladu s člankom 75. Direktive 2009/138/EZ.

    R0080/C0010

    Ukupno ostalih značajnih vrsta imovine

    Ukupan iznos ostalih značajnih vrsta imovine

    R0090/C0010

    Preostala imovina

    Vrijednost sve ostale imovine koja nije uključena u prethodne stavke u skladu s člankom 75. Direktive 2009/138/EZ.

    R0100/C0010

    Ukupna imovina

    Ukupna vrijednost imovine subjekta posebne namjene.

    R0110/C0010

    Primljeni krediti i depoziti

    Iznosi koje subjekt posebne namjene duguje vjerovnicima, osim onih koji proizlaze iz izdavanja prenosivih vrijednosnih papira.

    R0120/C0010

    Izdani dužnički vrijednosni papiri

    Vrijednost vrijednosnih papira koje je subjekt posebne namjene izdao, osim vlasničkog kapitala u skladu s člankom 75. Direktive 2009/138/EZ.

    R0130/C0010

    Financijske izvedenice

    Vrijednost financijskih izvedenica negativne vrijednosti u skladu s člankom 75. Direktive 2009/138/EZ.

    R0140/C0010

    Ukupno ostalih značajnih vrsta obveza

    Ukupan iznos ostalih značajnih vrsta obveza

    R0150/C0010

    Preostale obveze

    Vrijednost svih ostalih obveza koje nisu uključene u prethodne stavke u skladu s člankom 75. Direktive 2009/138/EZ.

    R0160/C0010

    Ukupne obveze

    Ukupna vrijednost obveza subjekta posebne namjene.

    R0170/C0010

    Ukupni vlasnički kapital

    Ukupna vrijednost vlasničkog kapitala subjekta posebne namjene.

    R0180/C0020

    Ostale značajne vrste imovine 1

    Opis značajne vrste imovine. Navesti onoliko ostalih značajnih vrsta imovine koliko je potrebno za jasnu sliku prirode značajne imovine subjekta posebne namjene.

    R0180/C0010

    Ostale značajne vrste imovine 1 – Vrijednost

    Vrijednost svake značajne vrste imovine.

    R0190/C0020

    Ostale značajne vrste obveza 1

    Opis značajne vrste obveza. Navesti onoliko ostalih značajnih vrsta obveza koliko je potrebno za jasnu sliku prirode značajnih obveza subjekta posebne namjene.

    R0190/C0010

    Ostale značajne vrste obveza 1 – Vrijednost

    Vrijednost svake značajne vrste obveza.

    R0200/C0020

    Vlasnički kapital (značajne stavke)

    Opis značajnih stavki vlasničkog kapitala. O tome odlučuje svaki subjekt posebne namjene uzimajući u obzir prirodu značajnih stavki koje drži subjekt posebne namjene koji izvješćuje te treba biti dosljedan tijekom izvještajnih razdoblja.

    R0200/C0010

    Stavka vlasničkog kapitala 1

    Vrijednost svake stavke vlasničkog kapitala o kojoj je izvješćeno u skladu s člankom 75. Direktive 2009/138/EZ.

    SPV.02.02 – Izvan bilance

    Rubrika

    Stavka

    Upute

    R0010/C0010

    Jamstva koja je subjekt posebne namjene primio izravno

    Računovodstvena vrijednost jamstava koje je subjekt posebne namjene primio izravno.

    R0020/C0010

    Kolateral koji se drži

    Računovodstvena vrijednost kolaterala koji se drži.

    R0030/C0010

    Ukupno ostalih izvanbilančnih stavki

    Računovodstvena vrijednost svake od ostalih izvanbilančnih stavki o kojima je izvješćeno.

    R0040/C0010

    Založeni kolateral

    Računovodstvena vrijednost založenog kolaterala.

    R0050/C0010

    Ukupno ostalih izvanbilančnih obveza

    Računovodstvena vrijednost svake od ostalih izvanbilančnih obveza o kojima je izvješćeno.

    R0060/C0020

    Izvanbilančna stavka 1

    Opis svake od ostalih izvanbilančnih stavki. Subjekt posebne namjene izvješćuje o onoliko različitih stavki koliko je potrebno.

    R0060/C0010

    Izvanbilančna stavka 1 – Računovodstvena vrijednost

    Računovodstvena vrijednost svake od ostalih izvanbilančnih stavki o kojima je izvješćeno.

    R0070/C0020

    Izvanbilančna obveza 1

    Opis svake od ostalih izvanbilančnih obveza. Subjekt posebne namjene izvješćuje o onoliko različitih stavki koliko je potrebno.

    R0070/C0010

    Izvanbilančna obveza 1 – Računovodstvena vrijednost

    Računovodstvena vrijednost svake od ostalih izvanbilančnih obveza o kojima je izvješćeno.

    SPV.03.01 – Preuzeti rizici

    Rubrika

    Stavka

    Upute

    R0010/C0070

    Ukupno – Agregirana maksimalna izloženost riziku po aranžmanu

    Ukupna agregirana maksimalna izloženost riziku subjekta posebne namjene

    C0070/R0010 = Zbroj (C0070/R0020)

    R0010/C0080

    Ukupno – Imovina koja se drži za odvojivi rizik

    Vrijednost ukupne imovine koja se drži

    SPV.03.01 C0080/R0010 = Zbroj (C0080/R0020) = SPV.02.01.C0010/R0100

    R0020/C0010

    Aranžman

    U slučajevima kada su uključeni višearanžmanski subjekti posebne namjene, dostavljaju se informacije za svaki odvojeni aranžman (svaki preuzeti odvojivi rizik). U ovoj stavci navodi se oznaka aranžmana za preuzimanje rizika.

    Ako nadzorno tijelo dodijeli oznaku, koristi se tom oznakom. U protivnom, subjekt posebne namjene dodjeljuje oznaku koja se dosljedno primjenjuje tijekom godina izvješćivanja te se ponovno ne koristi za drugu namjenu.

    Broj linija o kojima se izvješćuje jednak je broju utvrđenom u SPV.01.02.C0010/R0080.

    R0020/C0020

    Datum izdavanja

    ISO 8601 (gggg-mm-dd) oznaka datuma izdavanja svakog aranžmana za preuzimanje odvojivog rizika.

    R0020/C0030

    Izdavanja/uporabe s početkom prije provedbe Direktive 2009/138/EZ

    Navesti je li aranžman ugovoren prije 31. prosinca 2015. Primjenjuje se sljedeći zatvoreni popis:

    1

    prije 31. prosinca 2015.

    2

    nakon 31. prosinca 2015.

    R0020/C0040

    Naziv cedenta

    Naziv društva za osiguranje odnosno društva za reosiguranje koje prenosi rizik na subjekt posebne namjene.

    R0020/C0050

    Oznaka cedenta

    Identifikacijska oznaka cedenta prema sljedećim prioritetima ako postoje:

    identifikator pravne osobe (LEI)

    posebna oznaka.

    Posebna oznaka:

    za društva za (re)osiguranje iz EGP-a: identifikacijska oznaka korištena na lokalnom tržištu, a dodjeljuje je nadzorno tijelo društva.

    za društva koja nisu iz EGP-a i neregulirana društva, identifikacijska oznaka koju dodjeljuje subjekt posebne namjene. Pri dodjeli identifikacijske oznake svakom društvu koje nije iz EGP-a odnosno nereguliranom društvu subjekt posebne namjene dosljedno se pridržava sljedećeg formata:

    identifikacijska oznaka društva + ISO 3166-1 alpha-2 oznaka države društva + 5 znamenki

    R0020/C0060

    Vrsta oznake

    Navesti oznaku kojom se koristi u stavci „identifikacijska oznaka cedenta”. Primjenjuje se jedna od mogućnosti sa sljedećeg zatvorenog popisa:

    1

    LEI

    2

    posebna oznaka.

    R0020/C0070

    Agregirana maksimalna izloženost riziku po aranžmanu

    Vrijednost po aranžmanu agregirane maksimalne izloženosti riziku.

    R0020/C0080

    Imovina koja se drži za odvojivi rizik

    Vrijednost ukupne imovine koja se drži po aranžmanu.

    R0020/C0090

    Usklađenost sa zahtjevom o potpunom financiranju aranžmana tijekom cijelog izvještajnog razdoblja

    Izjaviti je li usklađenost sa zahtjevom o potpunom financiranju održana između dva izvještajna razdoblja. Primjenjuje se sljedeći zatvoreni popis:

    1

    usklađenost sa zahtjevom o potpunom financiranju

    2

    nesklađenost sa zahtjevom o potpunom financiranju

    R0020/C0100

    Trajanje

    Vrijednost preostalog trajanja aranžmana iskazana u mjesecima.

    SPV.03.02 – Dug ili drugi financijski mehanizam

    Rubrika

    Stavka

    Upute

    R0010/C0030

    Ukupno – Iznos duga ili drugog financijskog mehanizma koji je izdan za aranžman

    Vrijednost ukupnih izdanih dužničkih vrijednosnih papira

    SPV.03.02.C0030/R0010 = Zbroj (C0030/R0020) = SPV.02.01.C0010/R0120

    R0020/C0010

    Aranžman

    U slučajevima kada su uključeni višearanžmanski subjekti posebne namjene, dostavljaju se informacije za svaki odvojeni aranžman (svaki preuzeti odvojivi rizik). U ovoj stavci navodi se oznaka aranžmana za preuzimanje rizika.

    Ako nadzorno tijelo dodijeli oznaku, koristi se tom oznakom. U protivnom, subjekt posebne namjene dodjeljuje oznaku koja se dosljedno primjenjuje tijekom godina izvješćivanja te se ponovno ne koristi za drugu namjenu.

    Broj linija o kojima se izvješćuje jednak je broju utvrđenom u SPV.01.02.C0010/R0080.

    R0020/C0020

    Dug ili drugi financijski mehanizam 1

    Opis duga ili drugog financijskog mehanizma koji je izdan za aranžman, uključujujći referentni broj transakcije.

    Navesti onoliko linija koliko je potrebno po aranžmanu za izvješćivanje o svakom izdanom dužničkom vrijednosnom papiru.

    R0020/C0030

    Iznos duga ili drugog financijskog mehanizma koji je izdan za aranžman

    Vrijednost svakog izdavanja duga ili svakog drugog financijskog mehanizma.


    Top