EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014R0526

Delegirana uredba Komisije (EU) br. 526/2014 оd 12. ožujka 2014. o dopuni Uredbe (EU) br. 575/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda za utvrđivanje zamjenske marže i ograničenih manjih portfelja za rizik prilagodbe kreditnom vrednovanju Tekst značajan za EGP

OJ L 148, 20.5.2014, p. 17–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2014/526/oj

20.5.2014   

HR

Službeni list Europske unije

L 148/17


DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) br. 526/2014

оd 12. ožujka 2014.

o dopuni Uredbe (EU) br. 575/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda za utvrđivanje zamjenske marže i ograničenih manjih portfelja za rizik prilagodbe kreditnom vrednovanju

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu (EU) br. 575/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 26. lipnja 2013. o bonitetnim zahtjevima za kreditne institucije i investicijska društva i o izmjeni Uredbe (EU) br. 648/2012, a posebno njezin članak 383. stavak 7. treći podstavak,

budući da:

(1)

Primjena napredne metode za utvrđivanje kapitalnih zahtjeva za rizik prilagodbe kreditnom vrednovanju (CVA) može uključivati druge ugovorne strane za koje kreditna marža na osnovi nastanka statusa neispunjavanja obveza na ugovore o razmjeni (CDS) nije raspoloživa. U takvom slučaju institucije trebaju primijeniti maržu koja je primjerena uzimajući u obzir rejting, sektor i regiju druge ugovorne strane („zamjenska marža”) u skladu s člankom 383. stavkom 1. trećim podstavkom Uredbe (EU) br. 575/2013.

(2)

Pravilima o utvrđivanju zamjenske marže za CVA rizik treba predvidjeti primjenu širokih kategorija za rejting, sektor i regiju te institucijama osigurati fleksibilnost potrebnu za utvrđivanje najprimjerenije zamjenske marže na temelju njihove stručne procjene.

(3)

Pri detaljnijem utvrđivanju načina na koji institucije pri procjenjivanju primjerene zamjenske marže za utvrđivanje kapitalnih zahtjeva trebaju u obzir uzimati karakteristike rejtinga, sektora i regije pojedinačnog izdavatelja, kako se zahtijeva Uredbom (EU) br. 575/2013, treba uspostaviti pravila za razmatranje tih karakteristika s obzirom na minimalne kategorije svake karakteristike kako bi se osigurala usklađena primjena tih uvjeta.

(4)

Nadalje, u slučaju pojedinačnih izdavatelja, kada primjerice postoji veza između regionalnog ili lokalnog tijela i države, trebalo bi dopustiti procjenu primjerene zamjenske marže na temelju kreditne marže pojedinačnog izdavatelja ako se tako postiže primjerenija procjena.

(5)

Da bi se primjereno izračunali kapitalni zahtjevi za CVA rizik, zamjenska bi se marža trebala utvrditi na temelju podataka zabilježenih na likvidnom tržištu, a pretpostavke u pogledu podataka, primjerice interpolacija i ekstrapolacija podataka u odnosu na različite rokove, trebaju biti konceptualno dobre.

(6)

Da bi se osigurala konvergencija prakse među institucijama i izbjegle nedosljednosti – s obzirom na to da implicirane vjerojatnosti nastanka statusa neispunjivanja obveze (probabilities of default, PD), kreditne marže na osnovi nastanka statusa neispunjavanja obveza na ugovore o razmjeni (CDS) i gubitci zbog nastanka statusa neispunjavanja obveza (LGD) čine jednadžbu s dvjema nepoznanicama, a na tržištu je uobičajeno koristiti fiksnu vrijednost za LGD u cilju izvođenja impliciranog PD-a iz tržišnih marži – institucije bi trebale koristiti vrijednost „LGDMKT” koja je usklađena s fiksnim LGD-om koji sudionici na tržištu primjenjuju za utvrđivanje impliciranih PD-ova iz likvidnih kreditnih raspona kojima se trguje i koji se koriste za utvrđivanje zamjenske kreditne marže za predmetnu ugovornu stranu.

(7)

Da bi se dopustila primjena napredne CVA metode za ograničeni broj manjih portfelja, primjereno je razmotriti portfelj kao skup za netiranje kako je definiran u članku 272. stavku 4. Uredbe (EU) br. 575/2013, broj transakcija metodom internog modela („IMM”) koje podliježu kapitalnim zahtjevima za CVA rizik i veličinu skupova za netiranje koji nisu obuhvaćeni metodom internog modela i koji podliježu kapitalnim zahtjevima za CVA rizik te ih ograničiti u smislu postotka ukupnog broja transakcija koje podliježu kapitalnim zahtjevima za CVA rizik te postotka ukupne veličine svih skupova za netiranje koji podliježu izračunu kapitalnih zahtjeva za CVA rizik, čime bi se u obzir uzele različite dimenzije institucija.

(8)

Da bi se umanjila odstupanja u primjeni napredne CVA metode za ograničeni broj manjih portfelja, napredna CVA metoda trebala bi se prestati primjenjivati samo kad se kvantitativna ograničenja prekrše u dvama uzastopnim tromjesečjima.

(9)

Nadalje, da bi se nadležnim tijelima omogućilo učinkovito obavljanje njihovih nadzornih dužnosti, ona bi trebala znati kad zahtjevi za ograničeni broj manjih portfelja više nisu ispunjeni; stoga institucije moraju o takvim slučajevima obavijestiti nadležna tijela.

(10)

Ova se Uredba temelji na nacrtu regulatornih tehničkih standarda koji je Europsko nadzorno tijelo za bankarstvo dostavilo Komisiji.

(11)

Europsko nadzorno tijelo za bankarstvo provelo je otvoreno javno savjetovanje o nacrtu regulatornih tehničkih standarda na kojima se temelji ova Uredba, analiziralo je moguće povezane troškove i koristi te zatražilo očitovanje Interesne skupine za bankarstvo uspostavljene u skladu s člankom 37. Uredbe (EU) br. 1093/2010 Europskog parlamenta i Vijeća (1),

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Utvrđivanje primjerene zamjenske marže

1.   Zamjenska marža za određenu drugu ugovornu stranu smatra se primjerenom u pogledu rejtinga, sektora i regije druge ugovorne strane u skladu s člankom 383. stavkom 1. četvrtim podstavkom Uredbe (EU) br. 575/2013 ako su ispunjeni sljedeći uvjeti:

(a)

zamjenska marža utvrđena je razmatranjem svih karakteristika rejtinga, sektora i regije druge ugovorne strane kako je određeno u točkama (b), (c) i (d);

(b)

karakteristika rejtinga utvrđena je razmatranjem unaprijed utvrđene hijerarhije izvora internog i vanjskog rejtinga. Rejtinzi se raspoređuju u stupnjeve kreditne kvalitete kako je navedeno u članku 384. stavku 2. Uredbe (EU) br. 575/2013. Kad je raspoloživo više vanjskih rejtinga, njihov raspored u stupnjeve kreditne kvalitete orijentira se prema pristupu za više kreditnih procjena kako je uređeno člankom 138. te Uredbe;

(c)

karakteristika sektora utvrđena je razmatranjem barem sljedećih kategorija:

i.

javni sektor;

ii.

financijski sektor;

iii.

ostalo;

(d)

karakteristika regije utvrđena je razmatranjem barem sljedećih kategorija:

i.

Europa;

ii.

Sjeverna Amerika;

iii.

Azija;

iv.

ostatak svijeta.

(e)

zamjenska marža reprezentativan je odraz raspoloživih kreditnih marži na osnovi nastanka statusa neispunjavanja obveza na ugovore o razmjeni i marži drugih likvidnih instrumenata kreditnog rizika kojima se trguje, odgovara mjerodavnoj kombinaciji primjenjivih kategorija i ispunjuje kriterije o kvaliteti podataka iz stavka 3.;

(f)

primjerenost zamjenske marže ne utvrđuje se u pogledu visine marže, nego u pogledu volatilnosti.

2.   U postupku razmatranja karakteristika rejtinga, sektora i regije druge ugovorne strane u skladu sa stavkom 1., procjena zamjenske marže smatra se primjerenom za regionalno ili lokalno tijelo na temelju kreditne marže odgovarajućeg državnog izdavatelja ako je ispunjen jedan od sljedećih uvjeta:

(a)

regionalno ili lokalno tijelo i država imaju jednak rejting;

(b)

ne postoji rejting za regionalno ili lokalno tijelo.

3.   Svi ulazni podatci iskorišteni pri utvrđivanju zamjenske marže temelje se na pouzdanim podatcima zabilježenima na likvidnom dvosmjernom tržištu kako je definirano u članku 338. stavku 1. drugom podstavku Uredbe (EU) br. 575/2013. Dostatni podatci raspoloživi su za određivanje zamjenskih marži za sve relevantne rokove i sva razdoblja iz članka 383. stavka 5. te Uredbe.

Članak 2.

Utvrđivanje LGDMKT

Da bi se utvrdio gubitak zbog nastanka statusa neispunjavanja obveza druge ugovorne strane (LGDMKT) u svrhu izračuna kapitalnih zahtjeva za CVA rizik u skladu s naprednom metodom za drugu ugovornu stranu koja zahtijeva primjenu zamjenske marže, institucije kao LGDMKT koriste vrijednost koja je usklađena s fiksnim LGD-ovima koje sudionici na tržištu inače koriste za utvrđivanje impliciranih PD-ova iz onih tržišnih marži koje se koriste za utvrđivanje zamjenske marže za predmetnu drugu ugovornu stranu u skladu s člankom 1.

Članak 3.

Kvantitativna ograničenja u pogledu broja i veličine kvalificiranih portfelja

1.   Da bi se ispunio kriterij ograničenog broja manjih portfelja iz članka 383. stavka 4. Uredbe (EU) br. 575/2013, moraju biti ispunjeni svi sljedeći uvjeti:

(a)

broj svih transakcija koje nisu obuhvaćene metodom internog modela i koje podliježu kapitalnim zahtjevima za CVA rizik ne premašuje 15 % ukupnog broja transakcija koje podliježu kapitalnim zahtjevima za CVA rizik;

(b)

veličina svakog pojedinačnog skupa za netiranje koji nije obuhvaćen metodom internog modela i koji podliježe kapitalnim zahtjevima za CVA rizik ne premašuje 1 % ukupne veličine svih skupova za netiranje koji podliježu izračunu kapitalnih zahtjeva za CVA rizik;

(c)

ukupna veličina svih pojedinačnih skupova za netiranje koji nisu obuhvaćeni metodom internog modela i koji podliježu kapitalnim zahtjevima za CVA rizik ne premašuje 10 % ukupne veličine svih skupova za netiranje koji podliježu izračunu kapitalnih zahtjeva za CVA rizik.

2.   Za potrebe točaka (b) i (c) stavka 1., veličina skupa za netiranje jest izloženost skupa za netiranje u trenutku neispunjivanja obveze izračunana metodom tržišne vrijednosti iz članka 274. Uredbe (EU) br. 575/2013 uzimajući u obzir učinak netiranja, u skladu s člankom 298. te Uredbe, ali ne i učinke kolaterala.

3.   Za potrebe stavka 1., institucija za svako tromjesečje izračunava aritmetičku sredinu barem mjesečno zabilježenih vrijednosti sljedećih omjera:

(a)

broj transakcija koje nisu obuhvaćene metodom internog modela u odnosu na ukupni broj transakcija;

(b)

pojedinačnu veličinu najvećeg skupa za netiranje koji nije obuhvaćen metodom internog modela u odnosu na ukupnu veličinu svih skupova za netiranje i

(c)

ukupnu veličinu svih skupova za netiranje koji nisu obuhvaćeni metodom internog modela u odnosu na ukupnu veličinu svih skupova za netiranje.

4.   Ako kriterij iz stavka 1. nije ispunjen u dvama uzastopnim izračunima iz stavka 3., institucija za izračun kapitalnih zahtjeva za CVA rizik za skupove za netiranje koji nisu obuhvaćeni metodom internog modela primjenjuje standardiziranu metodu utvrđenu člankom 384. Uredbe (EU) br. 575/2013 te obavješćuje nadležna tijela.

5.   Uvjeti navedeni u stavku 1. primjenjuju se na pojedinačnoj, potkonsolidiranoj ili konsolidiranoj osnovi, ovisno o opsegu odobrenja za primjenu metode internog modela iz članka 283. Uredbe (EU) br. 575/2013.

Članak 4.

Stupanje na snagu

Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 12. ožujka 2014.

Za Komisiju

Predsjednik

José Manuel BARROSO


(1)  Uredba (EU) br. 1093/2010 Europskog parlamenta i Vijeća od 24. studenoga 2010. o osnivanju europskog nadzornog tijela (Europskog nadzornog tijela za bankarstvo) kojom se izmjenjuje Odluka br. 716/2009/EZ i stavlja izvan snage Odluka Komisije 2009/78/EZ (SL L 331, 15.12.2010., str. 12.).


Top