This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 31990L0270
Council Directive 90/270/EEC of 29 May 1990 on the minimum safety and health requirements for work with display screen equipment (fifth individual Directive within the meaning of Article 16 (1) of Directive 89/391/EEC)
90/270/EEZ: Direktiva Vijeća od 29. svibnja 1990. o minimalnim zahtjevima u pogledu sigurnosti i zaštite zdravlja pri radu sa zaslonima (peta pojedinačna direktiva u smislu članka 16. stavka 1. Direktive 89/391/EEZ)
90/270/EEZ: Direktiva Vijeća od 29. svibnja 1990. o minimalnim zahtjevima u pogledu sigurnosti i zaštite zdravlja pri radu sa zaslonima (peta pojedinačna direktiva u smislu članka 16. stavka 1. Direktive 89/391/EEZ)
SL L 156, 21.6.1990, p. 14–18
(ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT) Ovaj dokument objavljen je u određenim posebnim izdanjima
(FI, SV, CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)
In force: This act has been changed. Current consolidated version: 26/07/2019
05/Sv. 004 |
HR |
Službeni list Europske unije |
58 |
31990L0270
L 156/14 |
SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE |
29.05.1990. |
DIREKTIVA VIJEĆA
od 29. svibnja 1990.
o minimalnim zahtjevima u pogledu sigurnosti i zaštite zdravlja pri radu sa zaslonima (peta pojedinačna direktiva u smislu članka 16. stavka 1. Direktive 89/391/EEZ)
(90/270/EEZ)
VIJEĆE EUROPSKIH ZAJEDNICA,
uzimajući u obzir Ugovor o osnivanju Europske ekonomske zajednice, a posebno njegov članak 118.a,
uzimajući u obzir prijedlog Komisije (1) sastavljen nakon savjetovanja sa Savjetodavnim odborom za sigurnost, higijenu i zaštitu zdravlja na radu,
u suradnji s Europskim parlamentom (2),
uzimajući u obzir mišljenje Gospodarskog i socijalnog odbora (3),
budući da članak 118.a Ugovora predviđa da Vijeće u obliku direktiva usvaja minimalne zahtjeve s ciljem poticanja poboljšanja, posebno u radnom okruženju, kako bi se zajamčila viša razina zaštite sigurnosti i zdravlja radnika;
budući da se na temelju uvjetâ iz tog članka u tim direktivama izbjegava uvođenje administrativnih, financijskih i zakonskih ograničenja na način koji bi usporavao stvaranje i razvoj malog i srednjeg poduzetništva;
budući da se kominikacijom Komisije u vezi s njezinim programom sigurnosti, higijene i zdravlja na radu (4) predviđa donošenje mjera s obzirom na nove tehnologije; budući da je Vijeće to primilo na znanje u svojoj rezoluciji od 21. prosinca 1987. o sigurnosti, higijeni i zdravlju na radu (5);
budući da je poštovanje minimalnih zahtjeva za osiguranje viših razina sigurnosti na radnim stanicama sa zaslonima važno za osiguranje sigurnosti i zdravlja radnika;
budući da je ova Direktiva pojedinačna direktiva u smislu članka 16. stavka 1. Direktive Vijeća 89/391/EEZ od 12. lipnja 1989. o uvođenju mjera za poticanje poboljšanja sigurnosti i zdravlja radnika na radu (6); budući da su odredbe stoga potpuno primjenljive za zaslone koje koriste radnici, ne dovodeći u pitanje strože i/ili posebne odredbe iz ove Direktive;
budući da su se poslodavci obvezni informirati o najnovijim dostignućima tehnologije i znanstvenih otkrića s obzirom na oblikovanje radne stanice, kako bi mogli izvršiti sve izmjene potrebne da bi se zajamčila viša razina zaštite sigurnosti i zdravlja radnika;
budući da su ergonomski aspekti od posebne važnosti za radnu stanicu sa zaslonom;
budući da je ova Direktiva praktični doprinos stvaranju socijalne dimenzije unutarnjeg tržišta;
budući da se sukladno Odluci 74/325/EEZ (7) Komisija savjetuje o izradi prijedloga u tom području sa Savjetodavnim odborom za sigurnost, higijenu i zaštitu zdravlja na radu,
DONIJELO JE OVU DIREKTIVU:
ODJELJAK I.
OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Predmet
1. Ovom se Direktivom, koja je peta pojedinačna direktiva u smislu članka 16. stavka 1. Direktive 89/391/EEZ, propisuju minimalni zahtjevi za sigurnost i zdravlje radnika pri radu sa zaslonima kako je određeno člankom 2.
2. Odredbe Direktive 89/391/EEZ u potpunosti su primjenljive na cijelo područje spomenuto u stavku 1., ne dovodeći u pitanje strože i/ili posebne odredbe iz ove Direktive.
3. Ova se Direktiva ne primjenjuje na:
(a) |
vozačku kabinu ili kontrolnu kabinu vozila ili strojeva; |
(b) |
računalne sustave u prijevoznim sredstvima; |
(c) |
računalne sustave uglavnom namijenjene javnoj uporabi; |
(d) |
„prijenosne” sustave koji na radnoj stanici nisu u dugotrajnoj uporabi; |
(e) |
uređaje za računanje, kase i svu opremu s malim zaslonom za podatke ili mjere potrebnim za izravno korištenje opreme; |
(f) |
pisaće strojeve tradicionalnog dizajna, tipa poznatog kao „pisaći stroj s prozorom”. |
Članak 2.
Definicije
Za potrebe ove Direktive sljedeći izrazi znače:
(a) |
zaslon: alfanumerički ili grafički zaslon, bez obzira na vrstu procesa prikaza na zaslonu; |
(b) |
radna stanica: sklop koji sadrži zaslon, a koji može biti opremljen tipkovnicom ili ulaznim uređajem i/ili softverom koji omogućuje povezanost između operatora i uređaja, neobveznim priborom, vanjskim jedinicama kao što su disketni pogon, telefon, modem, pisač, držač za dokumente, radna stolica i radni stol ili radna površina i neposredna radna okolina; |
(c) |
radnik: bilo koji radnik kako je određeno člankom 3. točkom (a) Direktive 89/391/EEZ koji se stalno koristi zaslonom kao važnim sredstvom u uobičajenom radu. |
ODJELJAK II.
OBVEZE POSLODAVCA
Članak 3.
Analiza radnih stanica
1. Poslodavci su obvezni provesti analizu radnih stanica kako bi procijenili sigurnosne i zdravstvene uvjete kojima izlažu svoje radnike, osobito u pogledu mogućih rizika za vid, psihičkih problema i problema koji uzrokuju stres.
2. Poslodavci poduzimaju odgovarajuće mjere kako bi otklonili otkrivene rizike, na temelju procjena iz stavka 1., uzimajući u obzir dodatne i/ili kombinirane učinke tako otkrivenih rizika.
Članak 4.
Radne stanice stavljene u uporabu prvi put
Poslodavci moraju poduzeti odgovarajuće mjere kako bi osigurali da radne stanice koje se prvi put stavljaju u uporabu nakon 31. prosinca 1992. zadovoljavaju minimalne zahtjeve utvrđene u Prilogu.
Članak 5.
Radne stanice već u uporabi
Poslodavci moraju poduzeti odgovarajuće mjere kako bi osigurali da su radne stanice već stavljene u uporabu prije 31. prosinca 1992. ili toga datuma prilagođene tako da zadovoljavaju minimalne zahtjeve utvrđene u Prilogu najkasnije četiri godine nakon tog datuma.
Članak 6.
Obavješćivanje i osposobljavanje radnika
1. Ne dovodeći u pitanje članak 10. Direktive 89/391/EEZ, radnici dobivaju obavijesti o svim aspektima sigurnosti i zdravlja u vezi s njihovim radnim stanicama, a posebno obavijesti o mjerama primjenljivim na radne stanice uvedene člancima 3., 7. i 9.
U svakom slučaju, radnici ili njihovi predstavnici moraju biti obaviješteni o svakoj zdravstvenoj ili sigurnosnoj mjeri koja je poduzeta u skladu s ovom Direktivom.
2. Ne dovodeći u pitanje članak 12. Direktive 89/391/EEZ, svaki radnik mora biti osposobljen za uporabu radne stanice prije no što započne s ovom vrstom posla i kad god se organizacija radne stanice značajno izmijeni.
Članak 7.
Redovni dnevni poslovi
Poslodavac aktivnosti radnika mora planirati tako da se svakodnevni rad na zaslonu periodično prekida odmorima ili promjenama aktivnosti koje smanjuju radno opterećenje.
Članak 8.
Savjetovanje i sudjelovanje radnika
Savjetovanje i sudjelovanje radnika i/ili njihovih predstavnika odvija se u skladu s člankom 11. Direktive 89/391/EEZ u području obuhvaćenom ovom Direktivom, uključujući njezin Prilog.
Članak 9.
Zaštita očiju i vida radnika
1. Radnici imaju pravo na odgovarajući test očiju i vida koji provodi za to osposobljena osoba:
— |
prije početka rada pri zaslonu, |
— |
nakon toga u redovitim razmacima i |
— |
u slučaju teškoća s vidom koje mogu biti posljedica rada pri zaslonu. |
2. Radnici imaju pravo na oftalmološki pregled ako nalazi testa iz stavka 1. pokažu da je to potrebno.
3. Ako nalazi testa iz stavka 1. ili pregleda iz stavka 2. pokažu da je to potrebno i ako se ne mogu koristiti uobičajena korektivna pomagala, radnike se mora opremiti posebnim odgovarajućim korektivnim pomagalima za predmetni rad.
4. Mjere poduzete sukladno ovom članku ne mogu ni u kojem slučaju obuhvaćati dodatne financijske troškove za radnike.
5. Zaštita očiju i vida radnika može se pružiti se u sklopu nacionalnog zdravstvenog sustava.
ODJELJAK III.
RAZNE ODREDBE
Članak 10.
Prilagodbe Prilogu
Strogo tehničke prilagodbe Prilogu kako bi se uzeo u obzir tehnički napredak, promjene u međunarodnim propisima i specifikacijama te saznanja vezana uz opremu zaslona donose se u skladu s postupkom utvrđenim člankom 17. Direktive 89/391/EEZ.
Članak 11.
Završne odredbe
1. Države članice donose zakone i druge propise potrebne za usklađivanje s ovom Direktivom do 31. prosinca 1992.
One o tome odmah obavješćuju Komisiju.
2. Države članice Komisiji dostavljaju tekst odredaba nacionalnog prava koje donesu ili su već donijele u području na koje se odnosi ova Direktiva.
3. Države članice izvješćuju Komisiju svake četiri godine o praktičnoj provedbi odredaba ove Direktive, naznačujući točke gledišta poslodavaca i radnikâ.
Komisija obavješćuje Europski parlament, Vijeće, Gospodarski i socijalni odbor i Savjetodavni odbor za sigurnost, higijenu i zaštitu zdravlja na radu.
4. Komisija podnosi izvješće Europskom parlamentu, Vijeću, Gospodarskom i socijalnom odboru o provedbi ove Direktive u redovnim razmacima, vodeći računa o stavcima 1., 2. i 3.
Članak 12.
Ova je Direktiva upućena državama članicama.
Sastavljeno u Bruxellesu 29. svibnja 1990.
Za Vijeće
Predsjednik
B. AHERN
(1) SL C 113, 29.4.1988., str. 7. i SL C 130, 26.5.1989., str. 5.
(2) SL C 12, 16.1.1989., str. 92. i SL C 113, 7.5.1990.
(3) SL C 318, 12.12.1988., str. 32.
(4) SL C 28, 3.2.1988., str. 3.
(5) SL C 28, 3.2.1988., str. 1.
(6) SL L 183, 29.6.1989., str. 1.
(7) SL L 185, 9.7.1974., str. 15.
Prilog
MINIMALNI ZAHTJEVI
(članci 4. i 5.)
Preliminarna napomena
Obveze utvrđene ovim Prilogom primjenjuju se kako bi se postigli ciljevi ove Direktive i to tako da su, kao prvo, predmetne komponente prisutne u radnoj stanici te, kao drugo, da zahtjevi ili karakteristike rada to omogućuju.
1. |
OPREMA
|
2. |
OKRUŽENJE
|
3. |
POVEZANOST IZMEĐU KORISNIKA I RAČUNALA U oblikovanju, odabiru, naručivanju i modificiranju softvera i u određivanju zadaća koje obuhvaćaju uporabu zaslona poslodavac mora u obzir uzeti sljedeća načela:
|