Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62015CN0126

    Predmet C-126/15: Tužba podnesena 12. ožujka 2015. – Europska komisija protiv Portugalske Republike

    SL C 155, 11.5.2015, p. 16–17 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    11.5.2015   

    HR

    Službeni list Europske unije

    C 155/16


    Tužba podnesena 12. ožujka 2015. – Europska komisija protiv Portugalske Republike

    (Predmet C-126/15)

    (2015/C 155/18)

    Jezik postupka: portugalski

    Stranke

    Tužitelj: Europska komisija (zastupnici: G. Braga da Cruz i F. Tomat, agenti)

    Tuženik: Portugalska Republika

    Tužbeni zahtjev

    utvrditi da je Portugalska Republika povrijedila obveze koje ima na temelju članka 7., članka 9. stavka 1. i članka 39. stavka 3. Direktive 2008/118/EZ (1) o općim aranžmanima za trošarine, kao i načelo proporcionalnosti, podvrgavajući kutije cigareta za koje je trošarina već obračunata i koje su puštene u potrošnju u određenoj godini, zabrani stavljanja na tržište i maloprodaje nakon isteka ionako prekratkog roka predviđenog u članku 27. Naredbe 1295/2007 Ministarstva financija i javne uprave.

    naložiti Portugalskoj Republici snošenje troškova.

    Tužbeni razlozi i glavni argumenti

    1.

    Članci 7. i 9. Direktive 2008/118/EZ i načelo proporcionalnosti

    Iz članka 7. Direktive 2008/118/EZ (u daljnjem tekstu: Direktiva) proizlazi da se trošarina na prerađeni duhan obračunava na dan puštanja u potrošnju, po tada važećoj stopi. Člankom 9. Direktive predviđeno je da se primjenjuju oni uvjeti za obračunavanje i stopa trošarine koji vrijede na dan kada se potonja obračunava. Jednom kad se proizvodi o kojima je riječ puste u potrošnju, porezno zakonodavstvo EU ne sadrži nijednu odredbu koja državama članicama omogućuje da te proizvode, vodeći računa o trenutku u kojem su pušteni u potrošnju, opterete dodatnom trošarinom u odnosu na onu koja se duguje ili da zbog poreznih razloga ograniče njihovu distribuciju.

    U Portugalu, sukladno Naredbi 1295/2007 Ministarstva financija i javne uprave (u daljnjem tekstu: Naredba), kutije cigareta na koje su nalijepljene porezne oznake za određenu proračunsku godinu mogu se prodavati i stavljati u promet samo do kraja trećeg mjeseca u godini nakon one s porezne oznake, odnosno one u kojoj je proizvod pušten potrošnju. Naredbom je predviđena prijelazna odredba prema kojoj rok za prodaju kutija cigareta s oznakom iz 2007. ističe na kraju svibnja 2008. dok za one koje nose oznaku iz 2008. taj rok ističe krajem travnja 2009.

    Komisija u tom pogledu zaključuje da se portugalskim zakonodavstvom povređuju članak 7. i članak 9. stavak 1. Direktive, ne isključujući mogućnost da je ono opravdano razlozima javnog interesa.

    Komisija, međutim, smatra da se razlozi koje je Portugal naveo u predsudskom postupku kako bi opravdao navedeno zakonodavstvo (sprečavanje poreznih prijevara i utaja, zaštita javnog zdravlja, borba protiv nezakonite trgovine duhanom i osiguravanje poreznih prihoda) ne mogu prihvatiti kao opravdanje za povredu načela proporcionalnosti.

    2.

    Članak 39. stavak 3. Direktive 2008/118/EZ i načelo proporcionalnosti

    Člankom 39. stavkom 3. Direktive predviđa se obveza država članica da osiguraju to da porezne oznake ne predstavljaju ograničenje slobodnog kretanja trošarinske robe. Zabrana sadržana u Naredbi stvara takva ograničenja kada određuje da se kutije cigareta na koje je nalijepljena oznaka za određenu proračunsku godinu mogu prodavati i stavljati na tržište samo do kraja trećeg mjeseca u godini nakon one s navedene oznake. Strah uvoznika od nemogućnosti da se riješe postojećih zaliha koje neće moći prodati ako se izmijeni stopa trošarine može ih odvratiti od uobičajenih nabava, osobito one robe koja potječe iz drugih država članica, čime se na trgovinu utječe u mjeri koja prelazi ono što je nužno da bi se, primjerice, izbjeglo to da se prije povećanja trošarine u potrošnju pusti pretjerana količina proizvoda.

    Komisija stoga smatra da zabrana prodaje i stavljanja na tržište koja proizlazi iz Naredbe stvara prepreke slobodnom kretanju proizvoda u smislu članka 39. stavka 3. Direktive i prekoračuje ono što je nužno za sprečavanje poreznih prijevara, utaja i zloporaba. Prema tome, ta je zabrana protivna i članku 39. stavku 3. Direktive i načelu proporcionalnosti.


    (1)  Direktiva Vijeća 2008/118/EZ od 16. prosinca 2008. o općim aranžmanima za trošarine i o stavljanju izvan snage Direktive 92/12/EEZ (SL L 9, str. 12., posebno izdanje na hrvatskom jeziku, poglavlje 9., svezak 2., str. 174.)


    Top