Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018AR3892

    Mišljenje Europskog odbora regija o Europskim snagama solidarnosti i novoj strategiji EU-a za mlade

    COR 2018/03892

    SL C 86, 7.3.2019, p. 282–294 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    7.3.2019   

    HR

    Službeni list Europske unije

    C 86/282


    Mišljenje Europskog odbora regija o Europskim snagama solidarnosti i novoj strategiji EU-a za mlade

    (2019/C 86/15)

    Izvjestitelj:

    Matteo Luigi BIANCHI (IT/ECR), načelnik Općine Morazzone, pokrajina Varese

    Referentni dokument/i:

    Prijedlog uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi programa Europskih snaga solidarnosti i o stavljanju izvan snage [Uredbe o Europskim snagama solidarnosti] i Uredbe (EU) br. 375/2014

    COM(2018) 440 final

    Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Europskom vijeću, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija – Uključivanje, povezivanje i osnaživanje mladih: nova strategija EU-a za mlade

    COM(2018) 269 final

    I.   PREPORUKE ZA AMANDMANE

    Amandman 1.

    Preambula (1)

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    Europska unija izgrađena je na solidarnosti među građanima i među državama članicama. Te zajedničke vrijednosti usmjeravaju njezino djelovanje i pružaju nužno jedinstvo za suočavanje s trenutačnim i budućim društvenim izazovima, a u tome su mladi Europljani voljni pomoći iskazivanjem solidarnosti u praksi.

    Europska unija izgrađena je na solidarnosti među građanima i među državama članicama te lokalnim i regionalnim zajednicama država članica . Te zajedničke vrijednosti usmjeravaju njezino djelovanje i pružaju nužno jedinstvo za suočavanje s trenutačnim i budućim društvenim izazovima, a u tome su mladi Europljani voljni pomoći iskazivanjem solidarnosti u praksi i razvijanjem dugoročnog angažmana u pogledu solidarnosti, koji će ih pratiti tijekom ostatka njihova života.

    Obrazloženje

    U dodanom tekstu ističe se uloga lokalne i regionalne razine u građanskom angažmanu mladih kao i to da ona treba biti prva temeljna kontaktna točka u području solidarnosti.

    Amandman 2.

    Preambula (5)

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    Mladima bi trebalo pružiti lako dostupne mogućnosti sudjelovanja u aktivnostima solidarnosti kojima bi mogli izraziti svoj angažman u korist zajednica uz stjecanje korisnog iskustva, vještina i kompetencija za svoj osobni, obrazovni, društveni, građanski i profesionalni razvoj, čime bi povećali svoju zapošljivost. Tim bi se aktivnostima trebala podupirati i mobilnost mladih volontera, pripravnika i radnika.

    Mladima bi trebalo pružiti lako dostupne mogućnosti sudjelovanja u aktivnostima solidarnosti kojima bi mogli izraziti svoj angažman u korist zajednica , uključujući regionalne i lokalne zajednice te kako uobičajena stanja tako i krizne situacije, uz stjecanje korisnog iskustva, vještina i kompetencija za svoj osobni, obrazovni, društveni, građanski i profesionalni razvoj, čime bi povećali svoju zapošljivost. Tim bi se aktivnostima trebala podupirati i mobilnost mladih volontera, pripravnika i radnika.

    Obrazloženje

    Ovim dodatkom naglašava se važnost regionalne i lokalne dimenzije sudjelovanja mladih Europljana, uključujući u kriznim situacijama u kojima je potrebna humanitarna pomoć.

    Amandman 3.

    Preambula (6)

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    Aktivnosti solidarnosti koje se nude mladima trebale bi biti visokokvalitetne u smislu da bi trebale odgovoriti na nezadovoljene potrebe društva, doprinijeti jačanju zajednica, mladima ponuditi mogućnost stjecanja dragocjenog znanja i kompetencija, trebale bi biti financijski pristupačne mladima te se provoditi u sigurnim i zdravim uvjetima.

    Aktivnosti solidarnosti koje se nude mladima trebale bi biti visokokvalitetne u smislu da bi trebale odgovoriti na nezadovoljene potrebe društva, uključujući lokalne potrebe , doprinijeti jačanju lokalnih i regionalnih zajednica, mladima ponuditi mogućnost stjecanja dragocjenog znanja i kompetencija, trebale bi biti financijski pristupačne mladima te se provoditi u sigurnim i zdravim uvjetima.

    Obrazloženje

    Ističe se važnost zadovoljavanja društvenih potreba i pretvaranja volonterske aktivnosti u sredstvo jačanja lokalnih ili regionalnih zajednica.

    Amandman 4.

    Preambula (7)

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    Europske snage solidarnosti jedinstvena su ulazna točka za aktivnosti solidarnosti diljem Unije i izvan nje. Potrebno je osigurati usklađenost i komplementarnost s drugim relevantnim politikama i programima Unije. Europske snage solidarnosti temelje se na prednostima i sinergijama prethodnih i postojećih programa, posebice Europske volonterske službe (1) i Volontera za humanitarnu pomoć EU-a (2). Europske snage solidarnosti nadopunjuju nastojanja država članica da podrže mlade i olakšaju njihov prelazak iz obrazovnog sustava na tržište rada u okviru Garancije za mlade tako što im osiguravaju dodatne mogućnosti za ulazak na tržište rada u obliku pripravništva ili poslova u područjima povezanima sa solidarnošću u njihovim državama članicama ili izvan njih. Osigurana je i komplementarnost s postojećim mrežama na razini Unije koje se odnose na aktivnosti u okviru Europskih snaga solidarnosti, kao što su Europska mreža javnih službi za zapošljavanje, EURES i mreža Eurodesk. Osim toga, trebalo bi osigurati i komplementarnost Europskih snaga solidarnosti s postojećim povezanim programima, posebice programima nacionalne solidarnosti i programima mobilnosti za mlade, oslanjajući se na dobre prakse gdje je primjereno.

    Europske snage solidarnosti jedinstvena su ulazna točka za aktivnosti solidarnosti diljem Unije i izvan nje. Potrebno je osigurati usklađenost i komplementarnost s drugim relevantnim politikama i programima Unije usvajanjem horizontalnog pristupa i poticanjem međusektorske suradnje kad god je to moguće . Europske snage solidarnosti temelje se na prednostima i sinergijama prethodnih i postojećih programa, posebice Europske volonterske službe (1) i Volontera za humanitarnu pomoć EU-a (2). Europske snage solidarnosti nadopunjuju nastojanja država članica da podrže mlade i olakšaju njihov prelazak iz obrazovnog sustava na tržište rada u okviru Garancije za mlade tako što im osiguravaju dodatne mogućnosti za ulazak na tržište rada u obliku pripravništva , raznih vrsta naukovanja ili poslova u područjima povezanima sa solidarnošću u njihovim državama članicama ili izvan njih. Osigurana je i komplementarnost s postojećim mrežama na razini Unije koje se odnose na aktivnosti u okviru Europskih snaga solidarnosti, kao što su Europska mreža javnih službi za zapošljavanje, EURES i mreža Eurodesk , kao i s društvenim mrežama kao što su Europski volonterski centar i Europski forum mladih . Osim toga, trebalo bi osigurati i komplementarnost Europskih snaga solidarnosti s postojećim povezanim programima, posebice programima nacionalne solidarnosti i programima mobilnosti za mlade, oslanjajući se na dobre prakse gdje je primjereno. Potrebno je razviti sinergije te trajan i izravan dijalog sa svim relevantnim lokalnim i regionalnim tijelima, kao i sa svim tijelima, među ostalim i međuregionalnim, koja su već imala koristi od aktivnosti solidarnosti pa zahvaljujući svojim iskustvima mogu iznijeti prijedloge i nove ideje u vezi sa solidarnošću.

    Obrazloženje

    Komisija bi trebala podržati pristup koji je što više međusektorski i osigurati izravnije uključivanje lokalnih i regionalnih tijela u suradnju s Europskim snagama solidarnosti. Također treba osigurati trajan dijalog s organizacijama koji već rade u tom sektoru i koje su prethodno imale koristi od aktivnosti solidarnosti.

    Amandman 5.

    Preambula (10)

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    Od tih bi aktivnosti zajednica trebala imati korist te bi se tim aktivnostima istodobno trebao poticati osobni, obrazovni, društveni, građanski i profesionalni razvoj pojedinca, koji može biti u obliku volontiranja, pripravništva i rada, projekata ili aktivnosti umrežavanja, oblikovanih prema različitim područjima, kao što su obrazovanje i osposobljavanje, zapošljavanje, ravnopravnost spolova, poduzetništvo, posebice socijalno poduzetništvo, građanstvo i demokratsko sudjelovanje, okoliš i zaštita prirode, klimatska politika, sprečavanje katastrofa, pripravnost i obnova, poljoprivreda i ruralni razvoj, opskrba hranom i neprehrambenim proizvodima, zdravlje i dobrobit, kreativnost i kultura, tjelesni odgoj i sport, socijalna pomoć i skrb, prihvat i integracija državljana trećih zemalja, teritorijalna suradnja i kohezija te prekogranična suradnja. Takve bi aktivnosti solidarnosti trebale uključivati izraženu dimenziju učenja i osposobljavanja putem odgovarajućih aktivnosti koje se mogu ponuditi sudionicima prije, tijekom i nakon aktivnosti solidarnosti.

    Od tih bi aktivnosti lokalna zajednica trebala imati korist , a trebale bi i doprinijeti općim naporima za izgradnju zajednice, te bi se tim aktivnostima istodobno trebao poticati osobni, obrazovni, društveni, građanski i profesionalni, razvoj pojedinca, koji može biti u obliku volontiranja, naukovanja, pripravništva i rada, projekata ili aktivnosti umrežavanja, oblikovanih prema različitim područjima, kao što su obrazovanje i osposobljavanje, zapošljavanje, ravnopravnost spolova, poduzetništvo, posebice socijalno poduzetništvo, građanstvo i demokratsko sudjelovanje, okoliš i zaštita prirode, klimatska politika, sprečavanje katastrofa, pripravnost i obnova, poljoprivreda i ruralni razvoj, opskrba hranom i neprehrambenim proizvodima, zdravlje i dobrobit, kreativnost i kultura, socijalna pomoć i skrb, prihvat i integracija državljana trećih zemalja, teritorijalna suradnja i kohezija, razvijanje i obnova lokalne i regionalne kulturne i umjetničke baštine, materijalne i nematerijalne, te prekogranična suradnja. Takve bi aktivnosti solidarnosti trebale uključivati izraženu dimenziju učenja i osposobljavanja putem odgovarajućih aktivnosti koje se mogu ponuditi sudionicima prije, tijekom i nakon aktivnosti solidarnosti.

    Obrazloženje

    Europski odbor regija ističe potrebu za olakšavanjem sudjelovanja lokalnih i regionalnih zajednica i svih zainteresiranih subjekata s pomoću programa i formula kojima se vrednuje i obnavlja lokalna kulturna i umjetnička baština.

    Amandman 6.

    Preambula (11)

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    Volonterske aktivnosti (unutar i izvan Unije) čine bogato iskustvo u neformalnom i informalnom kontekstu učenja u kojem se osnažuje osobni, društveno-obrazovni i profesionalni razvoj mladih te aktivno građanstvo i zapošljivost. Volonterske aktivnosti ne bi trebale negativno utjecati na potencijalno ili postojeće plaćeno zaposlenje niti bi ih trebalo shvatiti kao zamjenu za takvo zaposlenje. Komisija i države članice trebale bi surađivati u vezi s volonterskim politikama u području mladih putem otvorene metode koordinacije.

    Volonterske aktivnosti (unutar i izvan Unije) čine bogato iskustvo u neformalnom i informalnom kontekstu učenja u kojem se osnažuje osobni, društveno-obrazovni i profesionalni razvoj mladih te aktivno građanstvo i zapošljivost. Volonterske aktivnosti ne bi trebale negativno utjecati na potencijalno ili postojeće plaćeno zaposlenje niti bi ih trebalo shvatiti kao zamjenu za takvo zaposlenje. Komisija i države članice trebale bi surađivati u vezi s volonterskim politikama u području mladih putem otvorene metode koordinacije i utvrđivanja zajedničkih instrumenata za sprečavanje takozvanog neprijavljenog zapošljavanja ili zlouporabe volontiranja isključivo kao sredstva za izbjegavanje plaćanja rada mladih uključenih u aktivnosti solidarnosti .

    Obrazloženje

    Europski odbor regija ponovno ističe potrebu za utvrđivanjem oblika koordinacije između Komisije i država članica kao i instrumenata kojima se može jasno utvrditi granica između volontiranja i aktivnosti solidarnosti koje su plaćene ili za koje program osigurava naknadu.

    Amandman 7.

    Preambula (12)

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    Pripravništva i poslovi u područjima povezanima sa solidarnošću mogu mladima pružiti dodatne mogućnosti za ulazak na tržište rada te istodobno doprinijeti rješavanju ključnih društvenih izazova . To može doprinijeti poticanju zapošljivosti i produktivnosti mladih uz istodobno olakšavanje njihova prelaska iz obrazovnog sustava na tržište rada, što je ključno za poboljšanje njihovih izgleda na tržištu rada. Za pripravničke aktivnosti ponuđene u okviru Europskih snaga solidarnosti vrijede načela kvalitete navedena u Preporuci Vijeća o uspostavi kvalitativnog okvira za pripravništvo (1). Ponuđena pripravništva i poslovi predstavljaju odskočnu dasku za mlade pri ulasku na tržište rada te su popraćeni odgovarajućom potporom nakon završene aktivnosti. Relevantni subjekti na tržištu rada, posebice javne i privatne službe za zapošljavanje, socijalni partneri i gospodarske komore, olakšavaju pripravničke i radne aktivnosti, a naknade za njih isplaćuju organizacije sudionice. Organizacije sudionice trebale bi se prijaviti za financiranje preko nadležnog provedbenog tijela Europskih snaga solidarnosti radi posredovanja između mladih sudionika i poslodavaca koji nude pripravničke i radne aktivnosti u sektorima povezanima sa solidarnošću.

    Pripravništva, naukovanja i poslovi u područjima povezanima sa solidarnošću mogu mladima pružiti dodatne mogućnosti za ulazak na tržište rada te im istodobno dati priliku da razviju trajni duh solidarnosti u privatnom životu . To može doprinijeti poticanju zapošljivosti i produktivnosti mladih uz istodobno olakšavanje njihova prelaska iz obrazovnog sustava na tržište rada, što je ključno za poboljšanje njihovih izgleda na tržištu rada. Za aktivnosti naukovanja i/ili pripravničke aktivnosti ponuđene u okviru Europskih snaga solidarnosti vrijede načela kvalitete navedena u Preporuci Vijeća o uspostavi kvalitativnog okvira za pripravništvo (1) te su one popraćene odgovarajućom potporom nakon završene aktivnosti. Relevantni subjekti na tržištu rada, posebice javne i privatne službe za zapošljavanje, socijalni partneri , relevantne lokalne i regionalne institucije osviještene o stvarnim potrebama na svom području i gospodarske komore, olakšavaju aktivnosti naukovanja te pripravničke i radne aktivnosti, a naknade za njih isplaćuju organizacije sudionice. Organizacije sudionice trebale bi se prijaviti za financiranje preko nadležnog provedbenog tijela Europskih snaga solidarnosti radi posredovanja između mladih sudionika i poslodavaca koji nude aktivnosti naukovanja, pripravničke i radne aktivnosti u sektorima povezanima sa solidarnošću.

    Obrazloženje

    Europski odbor regija prepoznaje vrijednost tih pripravništava kao instrumenta za olakšavanje ulaska mladih na tržište rada, istodobno naglašavajući potrebu za čvrstim i redovitim dijalogom s lokalnim i regionalnim javnim i privatnim tijelima koja su svjesna stvarnih društvenih potreba relevantnog područja.

    Amandman 8.

    Preambula (13)

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    Poduzetnost mladih važan je doprinos za društvo i za tržište rada. Europske snage solidarnosti doprinose poticanju tog aspekta pružajući mladima priliku da osmisle i provedu vlastite projekte usmjerene na rješavanje specifičnih izazova u korist svojih lokalnih zajednica. Ti su projekti prilika za iskušavanje ideja i potporu mladima da sami budu pokretači aktivnosti u području solidarnosti. Služe i kao odskočna daska za daljnje sudjelovanje u aktivnostima solidarnosti te su prvi korak u poticanju sudionika Europskih snaga solidarnosti da postanu samozaposlene osobe ili osnuju udruge, nevladine organizacije ili druga tijela koja djeluju u neprofitnim sektorima te sektorima povezanima sa solidarnošću i mladima.

    Poduzetnost mladih važan je doprinos za društvo i za tržište rada. Europske snage solidarnosti doprinose poticanju tog aspekta pružajući mladima priliku da osmisle i provedu vlastite projekte usmjerene na rješavanje specifičnih izazova u korist svojih lokalnih zajednica. Ti su projekti prilika za iskušavanje ideja i potporu mladima da sami budu pokretači aktivnosti u području solidarnosti u korist lokalnih zajednica i da potiču građanski angažman, što će ujedno suzbijati socijalnu isključenost i migracije iz ruralnih u urbana područja . Služe i kao odskočna daska za daljnje sudjelovanje u aktivnostima solidarnosti te su prvi korak u poticanju sudionika Europskih snaga solidarnosti da postanu samozaposlene osobe ili osnuju udruge, nevladine organizacije ili druga tijela koja djeluju u neprofitnim sektorima te sektorima povezanima sa solidarnošću i mladima.

    Obrazloženje

    Europski odbor regija naglašava važnost strategije solidarnosti kojom se potiču mladi da kasnije pokreću vlastita, uključivija poduzeća u korist lokalnih zajednica.

    Amandman 9.

    Preambula (14)

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    Mladi i organizacije koje sudjeluju u Europskim snagama solidarnosti trebali bi osjećati da pripadaju zajednici pojedinaca i subjekata predanih jačanju solidarnosti diljem Europe. Istodobno, organizacijama sudionicama treba potpora kako bi povećale svoje kapacitete za pružanje kvalitetnih aktivnosti sve većem broju sudionika. Europske snage solidarnosti podržavaju aktivnosti umrežavanja usmjerene na jačanje angažmana mladih i organizacija sudionica u toj zajednici, na poticanje duha Europskih snaga solidarnosti te na poticanje razmjene korisnih praksi i iskustava. Te aktivnosti doprinose i podizanju svijesti o Europskim snagama solidarnosti među javnim i privatnim subjektima te prikupljanju povratnih informacija od sudionika i organizacija sudionica o provedbi Europskih snaga solidarnosti.

    Mladi i organizacije koje sudjeluju u Europskim snagama solidarnosti trebali bi osjećati da pripadaju zajednici pojedinaca i subjekata predanih jačanju solidarnosti diljem Europe. Istodobno, organizacijama sudionicama treba potpora kako bi povećale svoje kapacitete za pružanje kvalitetnih aktivnosti sve većem broju sudionika. Europske snage solidarnosti podržavaju aktivnosti umrežavanja usmjerene na jačanje angažmana mladih i organizacija sudionica na poticanje duha Europskih snaga solidarnosti te na poticanje razmjene korisnih praksi i iskustava. Te aktivnosti doprinose i podizanju svijesti o Europskim snagama solidarnosti među javnim i privatnim subjektima te prikupljanju povratnih informacija od sudionika i organizacija sudionica o provedbi Europskih snaga solidarnosti i o njihovoj sposobnosti da odgovore n a potrebe i očekivanja lokalnih zajednica .

    Obrazloženje

    Ključna je aktivna suradnja između Europskih snaga solidarnosti i svih relevantnih subjekata koji su u mogućnosti odgovoriti na svaki njihov zahtjev za informacijama i prenijeti ažurirane obavijesti i priopćenja kojima se može zajamčiti integrirani pristup i kvalitativno vrednovanje projekata.

    Amandman 10.

    Preambula (15)

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    Posebnu bi pozornost trebalo posvetiti osiguranju kvalitete tih aktivnosti i drugih mogućnosti koje se nude u okviru Europskih snaga solidarnosti, posebice tako da se sudionicima ponudi osposobljavanje, jezična potpora, osiguranje, administrativna potpora i potpora nakon aktivnosti te vrednovanje znanja, vještina i kompetencija stečenih na temelju iskustva u Europskim snagama solidarnosti. Sigurnost i zaštita volontera i dalje su od presudne važnosti te se volontere ne bi trebalo upućivati na zadatke koji se provode u areni međunarodnih i nemeđunarodnih oružanih sukoba.

    Posebnu bi pozornost trebalo posvetiti osiguranju kvalitete tih aktivnosti i drugih mogućnosti koje se nude u okviru Europskih snaga solidarnosti, posebice tako da se sudionicima ponudi osposobljavanje, jezična potpora, osiguranje, administrativna potpora i potpora nakon aktivnosti te vrednovanje znanja, vještina i kompetencija stečenih na temelju iskustva u Europskim snagama solidarnosti s pomoću posebnih kriterija za certificiranje . Volonterskim aktivnostima potrebno je obuhvatiti profitne i neprofitne organizacije, zaklade, druga neprofitna tijela, udruge i socijalna poduzeća te razviti posebna pravila za takozvane „stručne angažmane”. kojima se omogućuje promicanje projekata solidarnosti uz eventualne olakšice/porezne povlastice na nezavisnu inicijativu država članica. Povrh toga, sigurnost i zaštita volontera i dalje su od presudne važnosti te se volontere ne bi trebalo upućivati na zadatke koji se provode u areni međunarodnih i nemeđunarodnih oružanih sukoba.

    Obrazloženje

    Europski odbor regija ponovno ističe potrebu za poticanjem volontiranja, pripravništva, naukovanja i plaćenih radnih aktivnosti među svim pokretačima projekata u okviru Europskih snaga solidarnosti, uz razmatranje mogućnosti da države članice uvode olakšice/porezne povlastice u svrhu nagrađivanja.

    Amandman 11.

    Preambula (18)

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    Svaki subjekt koji želi sudjelovati u Europskim snagama solidarnosti trebao bi dobiti oznaku kvalitete uz uvjet da su ispunjeni odgovarajući uvjeti. Postupak za dodjelu oznake kvalitete trebala bi kontinuirano provoditi provedbena tijela Europskih snaga solidarnosti. Dodijeljenu oznaku kvalitete trebalo bi povremeno iznova ocijeniti te se ona može opozvati ako je u okviru provjera koje treba izvršiti utvrđeno da više nisu ispunjeni uvjeti na osnovi kojih je dodijeljena.

    Svaki subjekt koji želi sudjelovati u Europskim snagama solidarnosti trebao bi dobiti oznaku kvalitete uz uvjet da su ispunjeni odgovarajući uvjeti , među ostalim procjena pozornosti posvećene lokalnim i regionalnim potrebama, postojanje integriranog pristupa te aktivne i uspješne suradnje sa svim lokalnim i regionalnim tijelima i/ili drugim udrugama ili tijelima koja djeluju u području solidarnosti. Postupak za dodjelu oznake kvalitete trebala bi kontinuirano provoditi provedbena tijela Europskih snaga solidarnosti u bliskoj suradnji s nacionalnim agencijama i uzimajući u obzir glavna područja za razvoj solidarnosti u državama članicama . Dodijeljenu oznaku kvalitete trebalo bi povremeno iznova ocijeniti te se ona može opozvati ako je u okviru provjera koje treba izvršiti utvrđeno da više nisu ispunjeni uvjeti na osnovi kojih je dodijeljena.

    Obrazloženje

    Europski odbor regija naglašava važnost maksimalnog uključivanja nacionalnih agencija, postojećih organizacija ili lokalnih i regionalnih institucija koje djeluju u području solidarnosti, kao što su brojne sportske udruge koje promiču inovativne volonterske inicijative kojima podržavaju integrirani pristup i suradnju na svim razinama vlasti sa subjektima koji žele sudjelovati u Europskim snagama solidarnosti.

    Amandman 12.

    Preambula (22)

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    Resursni centri Europskih snaga solidarnosti trebali bi pomagati provedbenim tijelima, organizacijama sudionicama i mladima koji sudjeluju u Europskim snagama solidarnosti kako bi se poboljšala kvaliteta provedbe aktivnosti Europskih snaga solidarnosti te kako bi se poboljšalo utvrđivanje i vrednovanje kompetencija stečenih tim aktivnostima, uključujući izdavanjem potvrda Youthpass .

    Resursni centri Europskih snaga solidarnosti trebali bi pomagati provedbenim tijelima, organizacijama sudionicama i mladima koji sudjeluju u Europskim snagama solidarnosti kako bi se poboljšala kvaliteta provedbe aktivnosti Europskih snaga solidarnosti te kako bi se poboljšalo utvrđivanje i vrednovanje kompetencija stečenih tim aktivnostima, i to uz pomoć svjedodžbi koje izdaju isključivo Europske snage solidarnosti za dovršene aktivnosti, kao i instrumenata poput Youthpassa i Europassa, odnosno mjera na području stručnog pripravništva za utvrđivanje i definiranje stečenih znanja i vještina .

    Obrazloženje

    Europski odbor regija prepoznaje važnost toga da se mladim volonterima dodatno olakša pronalazak zaposlenja tako što će im se po dovršenju aktivnosti predati svjedodžba koju izdaju isključivo Europske snage solidarnosti, u kojoj se opisuju stečene vještine i posebni parametri procjene i koja im može služiti u profesionalnom okruženju na nacionalnoj i međunarodnoj razini.

    Amandman 13.

    Preambula (27)

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    Europske snage solidarnosti usmjerene su na mlade osobe u dobi od 18 do 30 godina, a za sudjelovanje u aktivnostima koje se nude u okviru Europskih snaga solidarnosti trebala bi biti potrebna prethodna prijava na portalu Europskih snaga solidarnosti.

    Europske snage solidarnosti usmjerene su na mlade osobe u dobi od 18 do 30 godina bez obzira na društvenu, ekonomsku ili obrazovnu sredinu iz koje potječu , a za sudjelovanje u aktivnostima koje se nude u okviru Europskih snaga solidarnosti trebala bi biti potrebna prethodna prijava na portalu Europskih snaga solidarnosti , na kojem bi se trebalo osigurati mogućnost pohađanja višejezičnog internetskog tečaja osposobljavanja kao pripreme za odabranu solidarnu aktivnost, među ostalim, u cilju utvrđivanja područja u kojem bi se ambicije kandidata u području solidarnosti najviše cijenile i koje im može pružiti veću korist u budućem zapošljavanju.

    Obrazloženje

    Europski odbor regija predlaže pokretanje višejezičnog portala na kojem se mogu preuzeti informativni i obrazovni materijali za različite ponuđene kategorije iskustava u području solidarnosti čija je svrha pomoći mladima u odabiru kako bi na taj način poboljšali svoje buduće profesionalne mogućnosti.

    Amandman 14.

    Preambula (28)

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    Posebnu bi pozornost trebalo posvetiti osiguravanju da su aktivnosti koje se podupiru u okviru Europskih snaga solidarnosti dostupne svim mladim osobama, posebno onima u najnepovoljnijem položaju. Trebalo bi donijeti posebne mjere za promicanje socijalne uključenosti i sudjelovanja mladih u nepovoljnom položaju te kako bi se uzela u obzir ograničenja zbog udaljenosti brojnih ruralnih područja i najudaljenijih regija i prekomorskih zemalja i područja Unije. Slično tomu, zemlje sudionice trebale bi nastojati donijeti sve odgovarajuće mjere za uklanjanje pravnih i administrativnih prepreka pravilnom funkcioniranju Europskih snaga solidarnosti. Ako je moguće, i ne dovodeći u pitanje schengensku pravnu stečevinu i pravo Unije o ulasku i boravku državljana trećih zemalja, time bi se trebali riješiti administrativni problemi koji otežavaju dobivanje viza i boravišnih dozvola te izdavanje europske kartice zdravstvenog osiguranja u slučaju prekograničnih aktivnosti unutar Europske unije.

    Posebnu bi pozornost trebalo posvetiti osiguravanju da su aktivnosti koje se podupiru u okviru Europskih snaga solidarnosti dostupne svim mladim osobama, posebno onima u najnepovoljnijem položaju. Trebalo bi donijeti posebne mjere za promicanje socijalne uključenosti i sudjelovanja mladih u nepovoljnom položaju , uključujući mlade s invaliditetom, te kako bi se uzela u obzir ograničenja zbog udaljenosti brojnih ruralnih područja i najudaljenijih regija i prekomorskih zemalja i područja Unije. Slično tomu, zemlje sudionice trebale bi nastojati donijeti sve odgovarajuće mjere za uklanjanje pravnih i administrativnih prepreka pravilnom funkcioniranju Europskih snaga solidarnosti. Ako je moguće, i ne dovodeći u pitanje schengensku pravnu stečevinu i pravo Unije o ulasku i boravku državljana trećih zemalja, time bi se trebali riješiti administrativni problemi koji otežavaju dobivanje viza i boravišnih dozvola te izdavanje europske kartice zdravstvenog osiguranja u slučaju prekograničnih aktivnosti unutar Europske unije.

    Obrazloženje

    Ovim se dodatkom želi istaknuti aspekt uključivanja mladih s invaliditetom u aktivnosti Europskih snaga solidarnosti, među ostalim i u skladu s odredbama Konvencije UN-a o pravima osoba s invaliditetom, koju je EU ratificirao.

    Amandman 15.

    Poglavlje II. članak 7.

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    Volontiranje, kako je navedeno u članku 4. stavku 1. točki (a), uključuje element učenja i osposobljavanja, ne zamjenjuje pripravništvo ili zaposlenje, ne smije se izjednačiti s radnim odnosom te se temelji na pisanom ugovoru o volontiranju.

    Volontiranje, kako je navedeno u članku 4. stavku 1. točki (a), uključuje element učenja i osposobljavanja, ne zamjenjuje pripravništvo ili zaposlenje, ne smije se izjednačiti s radnim odnosom te se temelji na pisanom ugovoru o volontiranju , pripravništvu ili drugoj formuli kojom se u cijelosti opisuje planirana aktivnost .

    Obrazloženje

    U tekstu Komisije potrebno je prepoznati aktivnost volontiranja za sve vrste zainteresiranih subjekata, javnih ili privatnih, profitnih ili neprofitnih, potpuno u skladu s duhom solidarnosti koji prati aktivnosti volontiranja. Ključno je oblikovati instrumente za nadzor kako bi se spriječio nesiguran i neprijavljeni rad te uporaba volontiranja u cilju izbjegavanja plaćanja sudionika, pri čemu je potrebno istaknuti najinovativnije i najoriginalnije doprinose i uvesti poticaje za dinamičnije i aktivnije subjekte.

    Amandman 16.

    Poglavlje VI. članak 16. stavak 2.

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

     

    Kriterijima procjene ujedno je potrebno uzeti u obzir sve integrirane oblike suradnje između zainteresiranih subjekata i tijela koja već djeluju u području promicanja politika za mlade, među kojima je politika sporta nesumnjivo sve važnija i zanimljivija. U tom će smislu od posebne vrijednosti biti suradnja s koordinatorom EU-a za mlade i svi oblici sudjelovanja u okviru platforme Strategije EU-a za mlade predložene u Komunikaciji Europske komisije COM(2018) 269 final.

    Obrazloženje

    Europski odbor regija pozdravlja prijedlog Europske komisije za uspostavljanje funkcije koordinatora EU-a za mlade i platforme Strategije EU-a za mlade te poziva na razvijanje mreže trajne suradnje i planiranje održavanja studijskih sastanaka između koordinatora i Europskog odbora regija na kojima se mogu učinkovito obuhvatiti sve europske lokalne i regionalne dimenzije.

    Amandman 17.

    Poglavlje I. članak 17.

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

    Pristup financiranju Europskih snaga solidarnosti

    Pristup financiranju Europskih snaga solidarnosti

    Svaki javni ili privatni subjekt s poslovnim nastanom u zemlji sudionici te međunarodne organizacije mogu se prijaviti za financiranje u okviru Europskih snaga solidarnosti. U slučaju aktivnosti iz članaka 7., 8. i 11. organizacija sudionica mora steći oznaku kvalitete kao preduvjet za financiranje u okviru Europskih snaga solidarnosti. Kad je riječ o projektima u području solidarnosti iz članka 9., i fizičke osobe mogu se prijaviti za financiranje u ime neformalnih skupina sudionika Europskih snaga solidarnosti.

    Svaki javni ili privatni subjekt s poslovnim nastanom u zemlji sudionici te međunarodne organizacije mogu se prijaviti za financiranje u okviru Europskih snaga solidarnosti. U slučaju aktivnosti iz članaka 7., 8. i 11. organizacija sudionica mora steći oznaku kvalitete kao preduvjet za financiranje u okviru Europskih snaga solidarnosti. Kad je riječ o projektima u području solidarnosti iz članka 9., i fizičke osobe mogu se prijaviti za financiranje u ime neformalnih skupina sudionika Europskih snaga solidarnosti. U svakom slučaju potrebno je nagraditi projekte kojima se predviđa visoka dodana vrijednost u pogledu regionalne i lokalne dimenzije.

    Obrazloženje

    Ovim se dodatkom želi istaknuti vrijednost projekata koji imaju velik utjecaj na regionalne i lokalne okolnosti.

    Amandman 18.

    Poglavlje XI. članak 28. stavak 2.

    Prijedlog Komisije

    Amandman OR-a

     

    Komisija bi trebala u što većoj mjeri podržati nacionalne vlasti i nacionalne agencije u širenju informacija o svim inicijativama koje se mogu predložiti u okviru Europskih snaga solidarnosti, čime bi se lokalnim i regionalnim tijelima osiguralo maksimalno stjecanje znanja, kao i odgovarajući izravni ili neizravni oblici tehničke podrške tijekom registracije i naknadnih zahtjeva za sredstva.

    Obrazloženje

    Ključno je poticati uključivanje lokalnih i regionalnih subjekata te pritom zajamčiti aktivnije sudjelovanje i stalno ažuriranje mreže za informativne i obrazovne tehničke dokumente.

    II.   PREPORUKE O POLITIKAMA

    EUROPSKI ODBOR REGIJA

    Opće napomene – Strategija EU-a za mlade

    1.

    ponavlja potrebu za politikom za mlade koja bi bila integrirana u sve politike Europske unije primjenom horizontalnog pristupa i poticanjem međusektorske, međuregionalne i prekogranične suradnje;

    2.

    sa zadovoljstvom pozdravlja prijedlog Europske komisije za uvođenje koordinatora EU-a za mlade i razvoj platforme Strategije EU-a za mlade te jačanje njezine važnosti u pogledu informiranja i osiguravanje da bude usmjerena na trajan i učinkovit dijalog sa svim zainteresiranim subjektima;

    3.

    poziva na planiranje redovitih sastanaka s koordinatorom EU-a za mlade i uspostavljanje formalne suradnje s Europskim odborom regija, koji predstavlja kanal za iznošenje svih lokalnih i regionalnih socijalnih zahtjeva u području politike za mlade;

    4.

    pozdravlja novu Agendu za rad s mladima i ističe njezinu znatnu društvenu vrijednost za mlade iz različitih društvenih sredina, a naročito za one koji nisu zaposleni, ne obrazuju se i ne osposobljavaju se (NEET), kao i one koji pripadaju autohtonim nacionalnim i lingvističkim manjinama, te naglašava potrebu za boljim uključivanjem mladih, uključujući i one najranjivije, u okviru obnovljenog Dijaloga EU-a s mladima;

    5.

    preporučuje maksimalno uključivanje mladih iz različitih društvenih sredina kako bi se osigurale jednake mogućnosti, socijalna integracija i potpora u traženju zaposlenja te zajamčilo njihovo aktivno sudjelovanje u dinamičnijim područjima, kao što je sport;

    6.

    pozdravlja primjenu sustavne sljedivosti potrošnje EU-a u okviru različitih programa financiranja za mlade te izražava nadu da će se u budućnosti osigurati dodatna dugoročna povećanja financijskih sredstava za politike za mlade. Taj je aspekt od posebne važnosti i za one države članica EU-a ili regije koje su najzahvaćenije pojavom odljeva mozgova;

    Europske snage solidarnosti

    7.

    preporučuje jačanje lokalnog volontiranja uz pomoć različitih sredstava financiranja i komunikacije te ističe da mnogi mladi sudjeluju u projektima u lokalnim zajednicama koje treba vrednovati u pogledu političkog i građanskog angažmana, socijalne uključenosti i borbe protiv migracija iz ruralnih u urbana područja (1);

    8.

    mada uviđa njihovu komplementarnost, poziva na jasno razgraničenje između profila volontiranja i zapošljavanja Europskih snaga solidarnosti kako bi se izbjegli oblici nesigurnog ili neplaćenog rada;

    9.

    ponavlja važnost priznavanja vještina stečenih volontiranjem tako što će se izdavati posebne svjedodžbe Europskih snaga solidarnosti, među ostalim i s pomoću drugih sličnih instrumenata kao što su Youthpass i Europass, odnosno kriterija utvrđenih za pripravništvo;

    10.

    poziva na učinkovito praćenje organizacija sudionica kako bi se u cijelosti poštovala načela i standardi navedeni u Preporuci Vijeća o europskom okviru za kvalitetna i učinkovita naukovanja (2);

    11.

    poziva na utvrđivanje posebnih kriterija za procjenu projekata kojima su obuhvaćene pretpristupne zemlje u kojima su već postojeći problemi mogli negativno utjecati na predodžbu o solidarnosti i volontiranju te time i na stav mladih prema tim vrijednostima;

    Posebne preporuke

    12.

    slaže se s ciljevima Komisije u pogledu povećanja učinka Strategije EU-a za mlade na lokalnoj razini;

    13.

    prepoznaje važnost koordinatora EU-a za mlade i njegovu stratešku ulogu u pokretanju redovitih sastanaka s Europskim odborom regija i jačanju obrazovnih/informacijskih kanala s relevantnim nacionalnim agencijama;

    14.

    ujedno prepoznaje važnost privatnog sektora za takozvane „stručne angažmane”, pri čemu poziva da u okviru solidarne aktivnosti uvijek bude zajamčena naknada;

    15.

    smatra da je, kako bi se zajamčila najviša kvaliteta u provedbi projekata, potrebno što više ubrzati fazu procjene tih projekata te omogućiti organizacijama sudionicama da brže pristupaju financijskim sredstvima i imaju jednostavne, brze i fleksibilne postupke za registraciju projekata, pritom osobito vodeći računa o onima koji imaju ograničen pristup internetu i/ili se suočavaju s problemima, uključujući one jezične;

    16.

    ističe da je, kako bi se osiguralo najveće moguće širenje Europskih snaga solidarnosti na lokalnoj i regionalnoj razini, ključna stalna interakcija s nacionalnim dionicima, kao i konkretno i učinkovito objavljivanje ponuđenih mogućnosti u području solidarnosti;

    17.

    kad je riječ o dodjeli oznake kvalitete, poziva na vrednovanje najoriginalnijih i najučinkovitijih volonterskih aktivnosti (primjerice onih u suradnji i sinergiji sa sportskim udrugama), čime bi se mladi mogli potaknuti da tijekom cijelog života sudjeluju u aktivnostima solidarnosti te izražava nadu u to da će se organizacijama sudionicama omogućiti da se služe poreznim olakšicama na inicijativu država članica;

    18.

    naglašava da bi se prijedlog o Europskim snagama solidarnosti trebao provoditi u skladu s načelom supsidijarnosti. Uključenost lokalnih i regionalnih vlasti u fazu provedbe ovog prijedloga iznimno je važna. Poziva Komisiju da u obzir uzme potrebe i očekivanja lokalnih zajednica jer su one bliže građanima; ističe da su obrazovanje, stručno osposobljavanje i mladi pitanja koja su u nadležnosti država članica te da u skladu s člankom 6. UFEU-a Europska unija mora podupirati, koordinirati i dopunjavati nacionalne mjere jer je povećanje zaposlenosti pitanje zajedničkog interesa. Tako uspješnost relevantnih mjera EU-a, koje moraju biti u skladu s načelom supsidijarnosti i načelom proporcionalnosti, ovisi o suradnji s lokalnim i regionalnim vlastima;

    19.

    žali zbog nedostatka zajedničke i jedinstvene definicije na europskoj razini pojma „socijalno poduzeće” od kojih se u prijedlogu uredbe ipak traži da osiguraju informiranje, promidžbu i širenje informacija o mogućnostima i rezultatima aktivnosti koje se podupiru u okviru Programa (preambula (38)) kao i da podupiru aktivnosti Europskih snaga solidarnosti;

    20.

    predlaže da se u procjenu aktivnosti solidarnosti uključe i zajednički parametri koje Europski volonterski centar prepoznaje u području volontiranja.

    Bruxelles, 6. prosinca 2018.

    Predsjednik Europskog odbora regija

    Karl-Heinz LAMBERTZ


    (1)  Uredba (EU) br. 1288/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. prosinca 2013. o uspostavi programa „Erasmus+”: programa Unije za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport i stavljanju izvan snage odluka br. 1719/2006/EZ, 1720/2006/EZ i 1298/2008/EZ (SL L 347, 20.12.2013., str. 50.).

    (2)  Uredba (EU) br. 375/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 3. travnja 2014. o osnivanju Europskog volonterskog tijela za humanitarnu pomoć (inicijativa Volonteri za humanitarnu pomoć EU-a) (SL L 122, 24.4.2014., str. 1.).

    (1)  Uredba (EU) br. 1288/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. prosinca 2013. o uspostavi programa „Erasmus+”: programa Unije za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport i stavljanju izvan snage odluka br. 1719/2006/EZ, 1720/2006/EZ i 1298/2008/EZ (SL L 347, 20.12.2013., str. 50.).

    (2)  Uredba (EU) br. 375/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 3. travnja 2014. o osnivanju Europskog volonterskog tijela za humanitarnu pomoć (inicijativa Volonteri za humanitarnu pomoć EU-a) (SL L 122, 24.4.2014., str. 1.).

    (1)  Preporuka Vijeća od 15. ožujka 2018. o europskom okviru za kvalitetna i učinkovita naukovanja (SL C 153, 2.5.2018., str. 1.).

    (1)  Preporuka Vijeća od 15. ožujka 2018. o europskom okviru za kvalitetna i učinkovita naukovanja (SL C 153, 2.5.2018., str. 1.).

    (1)  Jedan takav primjer nedavno je iskustvo talijanske regije Lombardije, koja je u području mladih uspješno promicala inicijative za potporu sportu visoke solidarne vrijednosti (vidjeti: Građanska liga).

    (2)  http://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-6779-2018-INIT/hr/pdf.


    Top