EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 42020Y1201(01)

Rezolucija Vijeća i predstavnikâ vlada država članica, koji su se sastali u okviru Vijeća, o okviru za uspostavu Europske agende za rad s mladima 2020/C 415/01

SL C 415, 1.12.2020, p. 1–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

1.12.2020   

HR

Službeni list Europske unije

C 415/1


Rezolucija Vijeća i predstavnikâ vlada država članica, koji su se sastali u okviru Vijeća, o okviru za uspostavu Europske agende za rad s mladima

(2020/C 415/01)

VIJEĆE I PREDSTAVNICI VLADA DRŽAVA ČLANICA, KOJI SU SE SASTALI U OKVIRU VIJEĆA,

PREPOZNAJUĆI DA:

1.

Rad s mladima širok je pojam koji obuhvaća niz različitih aktivnosti socijalne, kulturne, obrazovne, okolišne i/ili političke prirode, koje provode mladi, koje se provode s njima i za njih, u skupinama ili pojedinačno. Rad s mladima obavljaju osobe koje rade s mladima, uz naknadu i volonterski, a on se temelji na neformalnim i informalnim procesima učenja usmjerenima na mlade i na dobrovoljnom sudjelovanju. Rad s mladima u osnovi je socijalna praksa koja podrazumijeva rad s mladima i društvima u kojima žive, olakšavanje aktivnog sudjelovanja mladih i njihovo uključivanje u zajednice i postupke donošenja odluka (1).

2.

Iako postoji zajedničko tumačenje primarne funkcije rada s mladima, on se u državama članicama EU-a javlja u vrlo različitim oblicima i definira ili opisuje na različite načine te se povezuje s različitim percepcijama, tradicijama, dionicima i praksama. Odvija se u različitim oblicima i okruženjima (2). Rad s mladima ima važnu ulogu u osobnom i društvenom razvoju mladih, njihovu sudjelovanju u društvu i u tranzicijama kroz koje prolaze. Namijenjen je svim mladim osobama, uključujući i one koje su manje angažirane u društvu i/ili imaju manje mogućnosti i/ili čije je puno političko i socijalno sudjelovanje ugroženo zbog individualnih ili strukturnih prepreka (3) ili diskriminacije.

3.

Mladi se angažiraju na dobrovoljnoj osnovi, na organiziran ili samoorganiziran način, u organizacije mladih, udruge, inicijative mladih ili druge otvorene oblike, čime doprinose razvoju društva na svim razinama. Rad s mladima ima ključnu ulogu u podupiranju tog angažmana. Na taj način dopire se do malih i udaljenih zajednica te promiče dijalog s mladima u obliku koji je otvoren i dostupan svima.

4.

Radom s mladima omogućuje im se da uče o univerzalnim vrijednostima kao što su ljudska prava, rodna ravnopravnost, demokracija, mir, pluralizam, raznolikost, uključenost, solidarnost, tolerancija i pravda te da iskuse te vrijednosti.

5.

Rad s mladima samostalno je područje te važno neformalno i informalno okruženje za socijalizaciju. Provodi ga široka zajednica prakse rada s mladima (4). Rad s mladima usmjeren je na individualne potrebe i zahtjeve mladih te se njime izravno rješavaju izazovi s kojima se oni suočavaju u današnjem društvu. Ključnu sastavnicu rada s mladima čini to da se za mlade stvore sigurni, pristupačni, otvoreni i autonomni prostori u društvu te okruženja za iskustveno učenje uz potporu. Sudjelovanje mladih u osmišljavanju i provedbi rada s mladima ključno je kako bi se zajamčilo da organizacije, programi i aktivnosti odgovaraju na potrebe i težnje mladih te da su relevantni za njihove potrebe i težnje.

6.

Radom s mladima olakšavaju im se učenje i angažman te se na taj način promiču demokratska osviještenost i aktivno europsko građanstvo.

7.

Na Drugoj europskoj konvenciji o radu s mladima koja je održana 2015. dionici su radili na postizanju zajedničkog europskog tumačenja rada s mladima i opisivanju njegovih temeljnih funkcija u pogledu mladih: da za njih stvara prostore i pruža im životne prilike.

NAGLAŠAVAJU DA:

8.

Tijekom posljednjih desetljeća rad s mladima postao je zasebno područje rada koji na europskoj razini provode mladi, koji se provodi s mladima i za njih. U nekim državama članicama rad s mladima već je dobro utvrđeno područje. Međutim, kako bi se u potpunosti istražio njegov potencijal, potrebno je dodatno razviti kapacitete.

9.

Zbog zajednice prakse rada s mladima došlo je do mnogih nedavnih kretanja u tom području. Do njih je došlo zahvaljujući širokom rasponu dionika koji su uključeni u rješavanje specifičnih potreba u području rada s mladima. Ta kretanja odražavaju veliku raznolikost rada s mladima i njegove različite tradicije u pojedinačnim državama članicama.

10.

U Europi su u radu s mladima i dalje prisutni brojni izazovi:

a)

konceptualni okvir: rad s mladima i dalje se treba prilagođavati promjenama u društvu i svakodnevnom životu mladih, novim spoznajama i političkom kontekstu, a istodobno treba biti aktivno uključiv i pružati jednake mogućnosti svim mladima. Stoga je potrebno razviti osnovno zajedničko tumačenje i zajednička načela. Također trebaju postojati sigurni, pristupačni, otvoreni i autonomni prostori za rad s mladima, potrebno je kontinuirano promišljati metode i inovacije u praksi, analizirati trendove i nova kretanja te prilagoditi konceptualne okvire, strategije i prakse, prema potrebi s partnerima iz drugih sektora. Osim toga, ključno je suočavanje s globalnim trendovima kao što su demografski izazovi, klimatske promjene i digitalizacija te podupiranje razvoja inovativnih rješenja, pametnog i digitalnog rada s mladima;

b)

kompetencija: važno je osigurati dostatne resurse za kontinuirani razvoj rada s mladima. Kvalitetno obrazovanje i osposobljavanje te praktična potpora osobama koje rade s mladima diljem EU-a preduvjet su za promicanje priznavanja i vrednovanja kompetencija osoba koje rade s mladima u državama članicama;

c)

vjerodostojnost: u društvu je potrebno promicati prakse u području rada s mladima, a kvaliteta rada s mladima mora ispunjavati očekivanja i zahtjeve područja i društva te biti u skladu s prirodom, vlastitim poimanjem područja i profesionalnim praksama u tom području kako bi se osiguralo da se uloga i važnost rada s mladima, kao i rezultati koji se njime ostvaruju, priznaju i izvan tog područja. Kako bi se ispunili ti zahtjevi, kvaliteta rada s mladima ujedno se mora poboljšati, pratiti i evaluirati. Istraživanja bi se trebala provoditi u području rada s mladima, ali bez stvaranja nepotrebnog birokratskog opterećenja;

d)

poveznice: kako bi zajednica prakse rada s mladima dodatno razvila rad s mladima kao područje usmjereno na potrebe mladih, trebalo bi poticati unutarnju suradnju, uključujući veze između pružatelja rada s mladima i oblikovateljâ politika za mlade te suradnju s drugim sektorima i područjima politika. Osim toga, važni su čimbenici i priznanje u društvu, uključenost u politike za mlade, odgovarajući pravni okviri, financijska sredstva, institucijski okviri te odgovarajuće i održive strukture;

e)

krize i mogućnosti: rad s mladima stalno se suočava s temeljnim izazovima i treba se prilagoditi kako bi bio usklađen s potrebama koje se mijenjaju. Samo postojanje i održivost mnogih udruga mladih, organizacija za rad s mladima i službi za mlade ugroženi su zbog kriza kao što je pandemija bolesti COVID-19. Ograničenja društvenih kontakata znatno su utjecala na način funkcioniranja rada s mladima, a time i na mlade, posebno one s manje mogućnosti. Međutim, u radu s mladima pokazalo se da se njime može brzo reagirati na takvu krizu i osigurati da se stajališta mladih uzmu u obzir u postupku izrade njihova plana za budućnost Europe nakon krize.

11.

Strategija EU-a za mlade (2019. – 2027.) i Strategija Vijeća Europe za sektor mladih do 2030. pozivaju na razvoj Europske agende za rad s mladima. U tom se pozivu strategijom EU-a za mlade potiče na traženje daljnjih sinergija s radom Vijeća Europe u tom području. Time bi se omogućilo poticanje uzajamne suradnje i stvaranje sinergija između EU-a i Vijeća Europe radi daljnjeg razvoja praksi i politika u području rada s mladima.

POSTIGLI SU DOGOVOR O SLJEDEĆEM STRATEŠKOM OKVIRU KAO EUROPSKOJ AGENDI ZA RAD S MLADIMA:

12.

Europska agenda za rad s mladima (dalje u tekstu „Agenda”) strateški je okvir za jačanje i razvoj kvalitete i inovacija u okviru rada s mladima te za priznavanje rada s mladima. Njome se usvaja ciljani pristup daljnjem razvoju rada s mladima u Europi utemeljenog na znanju i povezivanju političkih odluka s njihovom praktičnom provedbom. Agendu obilježava koordinirana suradnja među dionicima na različitim razinama i u različitim područjima rada s mladima, a ona služi i jačanju rada s mladima kao zasebnog područja rada koje može biti ravnopravan partner drugim područjima politike.

13.

Agenda sadržava sljedeće elemente:

a)

politički temelj

U skladu sa strategijom EU-a za mlade (2019. – 2027.) Europska agenda za rad s mladima trebala bi težiti kvaliteti, inovacijama i priznavanju rada s mladima. Kad je riječ o provedbi, aktivnosti EU-a u području rada s mladima trebale bi doprinijeti općim ciljevima strategije i temeljiti se na instrumentima i upravljanju koji su dogovoreni za tu strategiju.

Preporukom Vijeća Europe o radu s mladima i Strategijom za sektor mladih do 2030. daje se poticaj jačanju, priznavanju i daljnjem razvoju politika i praksi u području rada s mladima, čime se doprinosi razvoju Agende.

U navedenim dokumentima poziva se na stvaranje sinergija ili bliske suradnje između Vijeća Europe i institucija Europske unije i njezinih država članica;

b)

suradnju u okviru zajednice rada s mladima

Suradnja u okviru zajednice prakse rada s mladima u državama članicama i na europskoj razini ključna je za učinkovitost Agende te će oblikovati i sadržaj Agende i njezin budući razvoj.

c)

provedbu Agende u praksi: „Bonski postupak”

Postupak provedbe Agende, pod nazivom „Bonski postupak” (5), trebala bi oblikovati zajednica prakse rada s mladima, u okviru svojih područja nadležnosti i raznih ovlaštenja, uloga i kapaciteta. Sastoji se od razvoja i predlaganja provedbenih strategija, mjera i prioriteta na svim razinama koje treba provesti kroz aktivnosti od lokalne do europske razine, u cijelom spektru okruženja rada s mladima i u okviru relevantnih područja nadležnosti.

d)

programe financiranja u području mladih

Relevantnim provedenim programima financiranja EU-a u području mladih (posebno programom Erasmus+ za mlade i Europskim snagama solidarnosti) mogu se pružiti potpora i financijska sredstva kako bi se olakšao postupak provedbe Agende u skladu s ciljevima programâ.

NASTOJE:

14.

Promicati daljnji razvoj i jačanje kvalitete i inovacija u okviru rada s mladima i priznavanje rada s mladima te, u partnerstvu sa zajednicom prakse rada s mladima, poboljšati okvir unutar kojeg se on provodi na svim razinama, među ostalim oslanjajući se na međusektorsku suradnju i pristupe koji se temelje na dokazima.

15.

Obraćati posebnu pozornost na provedbu Agende kao dijela strategije EU-a za mlade i, gdje je to moguće, u potpunosti integrirati politike rada s mladima u sve razine politike za mlade i s njom povezane strategije (nacionalne, regionalne i lokalne) u državama članicama.

16.

Osiguravati postojanje održivih struktura i dostupnost odgovarajućih resursa za kvalitetan rad s mladima kako bi svi mladi imali pozitivno iskustvo s mjerama koje su uspostavljene u tom području, ili kako bi sami oblikovali te mjere, s posebnim naglaskom na djelovanju na lokalnoj razini te u udaljenim i ruralnim područjima u kojima postoji manje mogućnosti za rad s mladima.

17.

Jačati i širiti zajednička načela rada s mladima u okviru zajednice prakse rada s mladima povećanjem razine znanja i osviještenosti o kretanjima u radu s mladima u Europi promicanjem redovite suradnje, razmjene i zajedničkih praksi, uzimajući pritom u obzir razlike među različitim razinama i područjima rada s mladima.

18.

Poboljšati razumijevanje koncepata, metoda i alata koji se upotrebljavaju za obrazovanje i osposobljavanje u području rada s mladima, prema potrebi dodatno razvijati okvire koji se temelje na kompetencijama za formalno i neformalno obrazovanje i osposobljavanje u području rada s mladima te raznim akterima uključenima u rad s mladima pružiti dovoljno kvalitetno obrazovanje, osposobljavanje, usmjeravanje i potporu.

19.

Redovito pratiti i evaluirati stanje te kretanja i izazove u radu s mladima, analizirati potrebe mladih i relevantne trendove za rad s mladima, uključiti mlade u razvoj strategija i poticati zajednicu prakse rada s mladima na suradnju s drugim relevantnim sektorima, odgovoriti na ta kretanja i sukladno tomu nastaviti razvijati svoje načine rada.

20.

Prema potrebi dodatno razvijati strategije i djelovanja kojima se omogućuje priznavanje i vrednovanje neformalnog i informalnog učenja u području rada s mladima te priznavanje doprinosa rada s mladima osnaživanju mladih.

21.

Jačati kapacitete u radu s mladima za osnaživanje mladih za doprinos razvoju uključivih, održivih, demokratskih, pluralističkih i mirnih društava.

22.

Povećati mogućnosti za prekograničnu interakciju i razmjenu među mladima iz različitih kulturnih i socioekonomskih sredina, kao i za međukulturnu razmjenu unutar država članica, tako da to postane standardna praksa u radu s mladima, te olakšati stvaranje projekata koji će biti više strateški osmišljeni za suradnju u radu s mladima diljem Europe.

23.

S obzirom na iskustvo stečeno tijekom pandemije bolesti COVID-19 i s obzirom na moguće buduće krize, na svim razinama osigurati stalno postojanje i rad raznih objekata i struktura uključenih u rad s mladima razvojem mehanizama i resursa otpornih na krize, uključujući digitalne tehnologije, te osigurati da se objekti i strukture mogu prilagoditi trenutačnoj situaciji i sličnim situacijama do kojih bi moglo doći u budućnosti.

24.

Jačati suradnju između država članica i Vijeća Europe te između odgovarajućih institucija kako bi se podržao razvoj kvalitetnog rada s mladima diljem Europe.

POZIVAJU DRŽAVE ČLANICE DA, U SKLADU S NAČELOM SUPSIDIJARNOSTI I NA ODGOVARAJUĆIM RAZINAMA, UZIMAJUĆI U OBZIR NJIHOVE POSEBNE NACIONALNE OKOLNOSTI:

25.

Integriraju rad s mladima u postojeće i buduće strategije u okviru politika za mlade i njihovu provedbu na svim administrativnim razinama kako bi se olakšalo uvođenje većeg broja inovacija, poboljšala kvaliteta i poboljšalo priznavanje područja, s posebnim naglaskom na djelovanju na lokalnoj razini pri oblikovanju i razvoju Agende.

26.

Utvrde teme i područja djelovanja za daljnji razvoj rada s mladima na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini, u skladu sa zajedničkim ciljevima Agende, koji bi se trebali izraditi i provoditi u okviru strategije EU-a za mlade i u suradnji sa zajednicom prakse rada s mladima. Taj bi postupak trebao biti što usmjereniji i, prema potrebi, integriran u postojeće strategije.

27.

Obavijeste sve relevantne dionike na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini u okviru zajednice prakse rada s mladima o Agendi i njezinoj provedbi te osiguraju odgovarajući dijalog s njima i među njima.

POZIVAJU DRŽAVE ČLANICE I EUROPSKU KOMISIJU DA U SVOJIM PODRUČJIMA NADLEŽNOSTI I NA ODGOVARAJUĆIM RAZINAMA, UZ POŠTOVANJE NAČELA SUPSIDIJARNOSTI:

28.

Promiču europsku dimenziju rada s mladima s pomoću prekogranične i transnacionalne razmjene, suradnje, međukulturnog učenja i uzajamnog učenja.

29.

Olakšaju provedbu i daljnji razvoj Agende s pomoću postojećih struktura i instrumenata ili utvrđivanjem ili uspostavom, prema potrebi, novih potpornih struktura, alata, partnerstava ili drugih odgovarajućih metoda suradnje na različitim razinama.

30.

Nastoje osigurati da Agendu u najvećoj mogućoj mjeri oblikuje zajednica prakse rada s mladima te toj zajednici stave na raspolaganje informacije, mogućnosti i prostore kako bi se olakšalo njezino sudjelovanje. U tom bi pogledu posebnu pažnju trebalo posvetiti mladima i osobama koje rade s mladima.

31.

U načelu svakih pet godina planiraju europsku konvenciju o radu s mladima, kao forum za daljnji razvoj Agende, razmotre mogućnost pozivanja država članica Vijeća Europe u okviru politike susjedstva EU-a te istraže moguće načine pružanja potpore pripremi i provedbi Agende s pomoću programâ Erasmus+ za mlade i Europskih snaga solidarnosti.

32.

Uspostave otvorenu savjetodavnu mrežu pod nazivom „Mreža za razvoj rada s mladima u Europi” relevantnih struktura koje učinkovito doprinose razvoju rada s mladima promicanjem inovativnih pristupa, podupiranjem razvoja i suradnje s različitim akterima unutar i izvan zajednice prakse rada s mladima i među njima, pružanjem potpore i širenjem informacija o različitim tematskim prioritetima, pristupima, mrežama i ciljnim skupinama. U tom bi pogledu mreža trebala imati i potporu u obliku savjetovanja i stručnog znanja iz drugih sektora. Mreža bi trebala nastojati uključiti nove aktere u svoj rad na razvoju.

33.

Istraže mogućnosti u čijem bi okviru programi financiranja EU-a, kao što su Erasmus+ za mlade i Europske snage solidarnosti, prema potrebi mogli aktivno doprinijeti provedbi Agende s pomoću različitih instrumenata financiranja programâ.

34.

Promiču aktivno, kritički orijentirano građanstvo i demokratsku osviještenost te uvažavanje raznolikosti među svim mladima kao trajnih i temeljnih dijelova rada s mladima, među ostalim promicanjem izgradnje kompetencija putem obrazovanja i osposobljavanja osoba koje rade s mladima. Svim mladima, bez diskriminacije, pruže mogućnost djelovanja na vlastitu inicijativu, razvijanja vlastite učinkovitosti i vršenja pozitivnog utjecaja.

35.

Prate i evaluiraju provedbu Agende. U tu svrhu izvješće EU-a o mladima trebalo bi sadržavati posebno poglavlje o razvoju struktura za rad s mladima, alata za potporu, partnerstava ili drugih odgovarajućih metoda suradnje u državama članicama i na europskoj razini.

POZIVAJU EUROPSKU KOMISIJU DA:

36.

Osigura uključivanje Agende u provedbu strategije EU-a za mlade, uključujući europske ciljeve za mlade, i poveća njezinu vidljivost uporabom instrumenata i alata za upravljanje predviđenih u strategiji EU-a za mlade s ciljem provedbe Agende te praćenja, evaluacije, širenja i primjene njezinih rezultata.

37.

Osigura sinergije s drugim međunarodnim organizacijama i ojača postojeće partnerstvo s Vijećem Europe pri provedbi Agende komplementarnim i koordiniranim djelovanjem. Partnerstvo EU-a i Vijeća Europe u području mladih moglo bi dobiti središnju ulogu u osiguravanju sinergija i olakšavanju dijaloga za osobe koje rade s mladima.

38.

Razmotri razvoj otvorene i višejezične namjenske europske digitalne platforme o radu s mladima u bliskoj suradnji sa zajednicom prakse rada s mladima radi razmjene informacija, znanja i dobre prakse, ostvarivanja suradnje i uzajamnog učenja. Time olakša razvoj i provedbu Agende, uključujući, prema potrebi, njezinu vanjsku dimenziju. Stručna skupina koja predstavlja zajednicu prakse rada s mladima mogla bi pratiti proces stvaranja i provedbe platforme i o njemu pružati savjete.

39.

Jača izgradnju znanja i pristupe koji se temelje na dokazima u okviru rada s mladima u Europi olakšavanjem razmjene stručnog znanja te znanstveno i praktično utemeljenog istraživanja o učinku načelâ, kretanjâ, koncepata, aktivnosti i praksi koji se primjenjuju u tom području, posebno uključivanjem istraživača koji se bave mladima i stvaranjem repozitorija stručnog znanja u okviru organizacija za rad s mladima.


(1)  Opis iz Preporuke CM/Rec (2017)4 Odbora ministara Vijeća Europe državama članicama o radu s mladima.

(2)  Na primjer, u okviru centara za mlade, projekata za mlade, informiranja / rada s mladima na ulici, informalnih skupina mladih, kampova/kolonija za mlade, informacija za mlade, organizacija mladih i pokreta mladih, kako je utvrđeno u završnom izvješću stručne skupine naslovljenom „Doprinos rada s mladima rješavanju izazova s kojima se mladi suočavaju, posebno prijelazu iz obrazovanja u zapošljavanje”.

(3)  Strukturne prepreke, za razliku od individualnih, prepreke su koje se ne odnose na samu osobu, nego na regulatorne okvire kojima ona podliježe i njezine osnovne životne uvjete.

(4)  Vidjeti definiciju u Prilogu II.

(5)  Treća europska konvencija o radu s mladima, digitalno događanje koje se emitira iz Bonna, početak je provedbenog postupka za provedbu Agende.


PRILOG I.

Upućivanja

Donošenjem ove Rezolucije Vijeće i predstavnici vlada država članica, koji su se sastali u okviru Vijeća, upućuju na sljedeće dokumente:

Dokumenti Vijeća

Rezolucija Vijeća o okviru za europsku suradnju u području mladih: strategija Europske unije za mlade za razdoblje 2019. – 2027. (SL C 456, 18.12.2018., str. 1.)

Zaključci Vijeća o digitalnom radu s mladima (SL C 414, 10.12.2019., str. 2.)

Zaključci Vijeća o pametnom radu s mladima (SL C 418, 7.12.2017., str. 2.)

Zaključci Vijeća o obrazovanju i osposobljavanju osoba koje rade s mladima (SL C 412, 9.12.2019., str. 12.)

Zaključci Vijeća o boljim mogućnostima za mlade u ruralnim i udaljenim područjima (SL C 193, 9.6.2020., str. 3.)

Rezolucija Vijeća o radu s mladima (SL C 327, 4.12.2010., str. 1.)

Preporuka Vijeća o vrednovanju neformalnog i informalnog učenja (SL C 398, 22.12.2012., str. 1.)

Preporuka Vijeća od 22. svibnja 2018. o promicanju zajedničkih vrijednosti, uključivog obrazovanja i europske dimenzije poučavanja (SL C 195, 7.6.2018., str. 1.)

Dokumenti Europske komisije

Studija o radu s mladima i poduzetničkom učenju (2017.)

Studija o vrijednosti rada s mladima u EU-u: opće izvješće – studije slučaja – izvješća po zemljama (2014.)

Studija o učinku Youthpassa. Osobni razvoj i zapošljivost mladih te priznavanje rada s mladima (2013.)

Izvješća stručne skupine o suradnji Vijeća u području mladih

Izvješće stručne skupine: Razvoj digitalnog rada s mladima – preporuke u vezi s politikama, potrebe za osposobljavanjem i primjeri dobre prakse (2018.)

Izvješće stručne skupine: Doprinos rada s mladima u sprečavanju marginalizacije i nasilne radikalizacije (2017.)

Izvješće stručne skupine: Doprinos rada s mladima u svladavanju izazova s kojima se suočavaju mladi, posebno u prijelazu iz obrazovanja u zapošljavanje (2015.)

Izvješće stručne skupine: Kvalitetan rad s mladima – zajednički okvir za daljnji razvoj rada s mladima (2015.)

Dokumenti Vijeća Europe

Preporuka CM/Rec (2017)4 Odbora ministara Vijeća Europe državama članicama o radu s mladima

Rezolucija CM/Res (2020)2 Odbora ministara Vijeća Europe o Strategiji Vijeća Europe za sektor mladih do 2030.

Ostali dokumenti

Deklaracija Druge europske konvencije o radu s mladima (1)

Europska strategija osposobljavanja u području mladih. Potpora razvoju kvalitetnog rada s mladima u Europi izgradnjom kapaciteta (2015.) (2)


(1)  https://pjp-eu.coe.int/documents/42128013/47262187/The+2nd+European+Youth+Work+Declaration_FINAL.pdf/cc602b1d-6efc-46d9-80ec-5ca57c35eb85

(2)  https://ec.europa.eu/youth/sites/youth/files/eu-training-strategy-youth_en.pdf


PRILOG II.

Za potrebe ove Rezolucije primjenjuje se sljedeća definicija:

zajednica prakse rada s mladima (1)

U području rada s mladima zajednicu prakse rada s mladima trebalo bi tumačiti kao profesionalnu ili neprofesionalnu skupinu osoba koje dijele iste interese za rješavanje nekog problema, poboljšanje svojih vještina i učenje iz međusobnih iskustava.

Zajednica prakse rada s mladima sastoji se od dionika na svim razinama, od lokalne do europske razine, kao što su:

osobe koje rade s mladima i voditelji mladih;

upravitelji u okviru rada s mladima;

nositelji projekata;

akreditirane i neovisne organizacije za rad s mladima;

voditelji osposobljavanja;

istraživači;

edukatori osoba koje rade s mladima;

lokalne zajednice i općine;

nacionalne agencije za program Erasmus+ za mlade i Europske snage solidarnosti;

predstavnici mladih i mlade osobe; te

oblikovatelji politika za mlade.

Svi akteri u okviru zajednice prakse rada s mladima, svaki u području svoje nadležnosti, imaju različita ovlaštenja, uloge i kapacitete za daljnji razvoj rada s mladima.


(1)  Pojam „zajednica prakse” teoretski je pojam koji su razvili psiholozi obrazovanja Jean Lave i Étienne Wenger.


PRILOG III.

Infografika o Europskoj agendi za rad s mladima

Image 1


Top