Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021R1933

    Delegirana uredba Komisije (EU) 2021/1933 оd 14. srpnja 2021. o dopuni Uredbe (EU) br. 576/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu pravila za nekomercijalna premještanja ptica kućnih ljubimaca u državu članicu iz državnog područja ili treće zemlje (Tekst značajan za EGP)

    C/2021/5167

    SL L 396, 10.11.2021, p. 4–9 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2021/1933/oj

    10.11.2021   

    HR

    Službeni list Europske unije

    L 396/4


    DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2021/1933

    оd 14. srpnja 2021.

    o dopuni Uredbe (EU) br. 576/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu pravila za nekomercijalna premještanja ptica kućnih ljubimaca u državu članicu iz državnog područja ili treće zemlje

    (Tekst značajan za EGP)

    EUROPSKA KOMISIJA,

    uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

    uzimajući u obzir Uredbu (EU) br. 576/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 12. lipnja 2013. o nekomercijalnom premještanju kućnih ljubimaca i o stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 998/2003 (1), a posebno njezin članak 5. stavak 5., članak 17. stavak 2. drugi podstavak i članak 19. stavak 1. prvi podstavak,

    budući da:

    (1)

    Uredbom (EU) br. 576/2013 utvrđeni su zahtjevi u pogledu zdravlja životinja koji se primjenjuju na nekomercijalno premještanje kućnih ljubimaca, uključujući ptice iz dijela B Priloga I. toj uredbi (ptice kućni ljubimci), te je utvrđeno da se delegiranim aktima mogu utvrditi preventivne zdravstvene mjere radi zaštite zdravlja životinja i javnog zdravlja od bolesti ili infekcija koje bi se mogle raširiti zbog nekomercijalnih premještanja ptica kućnih ljubimaca u državu članicu iz državnog područja ili treće zemlje.

    (2)

    Uredbom (EU) br. 576/2013 utvrđeno je i da se te preventivne zdravstvene mjere moraju temeljiti na odgovarajućim, pouzdanim i validiranim znanstvenim informacijama i primjenjivati proporcionalno riziku za javno zdravlje ili zdravlje životinja od širenja tih bolesti ili infekcija zbog prekograničnih premještanja ptica kućnih ljubimaca.

    (3)

    Radi jednostavnosti i transparentnosti Unijinih pravila te kako bi se olakšala primjena tih pravila i izbjeglo dupliciranje, pravila za nekomercijalna premještanja ptica kućnih ljubimaca u državu članicu iz državnog područja ili treće zemlje trebala bi biti utvrđena jednim aktom umjesto u više zasebnih akata s unakrsnim upućivanjima. Taj je pristup u skladu i s trenutačnim pristupom u području zakonodavstva Unije o zdravlju životinja, primjerice s onim iz Uredbe (EU) 2016/429 Europskog parlamenta i Vijeća (2), u kojem se preferira pojednostavnjenje Unijinih pravila kako bi se olakšala njihova primjena i smanjilo administrativno opterećenje.

    (4)

    Influenca ptica zarazna je virusna bolest koja može imati negativan učinak na zdravlje životinja i na javno zdravlje. Konkretno, zaraza domaće peradi virusom influence ptica uzrokuje dva glavna oblika te bolesti, koji se razlikuju po svojoj virulenciji. Niskopatogeni oblik načelno izaziva samo blage simptome, a visokopatogeni oblik kod većine vrsta peradi uzrokuje visoku stopu uginuća. Stoga ta bolest može ozbiljno utjecati na profitabilnost peradarstva. Nadalje, iako se influenca ptica pojavljuje uglavnom kod ptica, u određenim okolnostima njome se može zaraziti i čovjek, iako je rizik uglavnom vrlo malen.

    (5)

    Nakon što je 2005. zabilježen prvi slučaj visokopatogene influence ptica (VPIP) podtipa H5N1 kod ptice držane u zatočeništvu unesene u Uniju, Odlukom Komisije 2005/759/EZ (3) utvrđene su zaštitne mjere radi sprečavanja unošenja i širenja virusa VPIP-a premještanjem u Uniju ptica kućnih ljubimaca u pratnji njihovih vlasnika. Budući da su takva premještanja stalan rizik za zdravlje životinja, Odluka 2005/759/EZ stavljena je izvan snage i zamijenjena Odlukom Komisije 2007/25/EZ (4). Odluka 2007/25/EZ potom je izmijenjena zbog promjena epidemiološke situacije u Uniji, a njezina primjena produljena je nekoliko puta, a posljednji put Provedbenom odlukom Komisije (EU) 2020/2107 (5). Odluka 2007/25/EZ prestat će važiti 31. prosinca 2021.

    (6)

    Međutim, budući da se globalna prijetnja zbog influence ptica posljednjih godina povećala i budući da se ne očekuje da će se epidemiološka situacija u bliskoj budućnosti poboljšati, primjereno je utvrditi stalne zaštitne mjere u okviru Uredbe (EU) br. 576/2013 kako bi se zajamčilo da nekomercijalna premještanja ptica kućnih ljubimaca u Uniju ne predstavljaju rizik unošenja i širenja virusa influence ptica.

    (7)

    Određena državna područja i treće zemlje na nekomercijalno premještanje ptica kućnih ljubimaca na njihov teritorij primjenjuju pravila u pogledu zdravlja životinja koja su ekvivalentna pravilima utvrđenima ovom Uredbom. Stoga se može smatrati da nekomercijalno premještanje ptica kućnih ljubimaca iz tih područja i trećih zemalja u Uniju predstavlja minimalan rizik za zdravlje životinja u Uniji te se pravila za nekomercijalna premještanja ptica kućnih ljubimaca utvrđena u toj uredbi ne bi trebala primjenjivati na nekomercijalna premještanja ptica kućnih ljubimaca u Uniju iz tih određenih državnih područja i trećih zemalja.

    (8)

    Kako bi se spriječilo da se komercijalna premještanja ptica u Uniju lažno prikazuju kao nekomercijalna premještanja, maksimalni broj ptica kućnih ljubimaca koje mogu pratiti svojeg vlasnika ili ovlaštenu osobu trebalo bi ograničiti na pet ptica po nekomercijalnom premještanju. Budući da veći broj ptica predstavlja veći rizik od unošenja i širenja virusa influence ptica, premještanja više od pet ptica u Uniju ne bi trebalo smatrati pojedinačnim nekomercijalnim premještanjem ptica kućnih ljubimaca te takva premještanja ne bi trebala biti obuhvaćena područjem primjene pravilâ utvrđenih ovim zakonodavnim aktom. Umjesto toga takva premještanja trebala bi se i dalje odvijati u skladu sa zahtjevima za za ulazak u Uniju ptica u zatočeništvu utvrđenima Delegiranom uredbom Komisije (EU) 2020/692 (6) i podlijegati službenim kontrolama na graničnim kontrolnim postajama utvrđenima Uredbom (EU) 2017/625 Europskog parlamenta i Vijeća (7).

    (9)

    Osim toga, kako bi se osiguralo da se ptica kućni ljubimac može povezati s odgovarajućim identifikacijskim dokumentom, ovim aktom trebala bi se utvrditi pravila o načinima identifikacije ptica kućnih ljubimaca koje se premještaju u državu članicu iz državnog područja ili treće zemlje.

    (10)

    U svojem znanstvenom mišljenju o influenci ptica prvi put objavljenom 16. listopada 2017. (8) Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) iznijela je mišljenje da su se zahtjevi u pogledu zdravlja životinja utvrđeni Odlukom 2007/25/EZ pokazali učinkovitima u ublažavanju rizika unošenja virusa influence ptica u Uniju nekomercijalnim premještanjem ptica kućnih ljubimaca u države članice iz državnih područja ili trećih zemalja. Stoga bi se zahtjevi u pogledu zdravlja životinja utvrđeni tom Odlukom trebali upotrijebiti kao osnova za zahtjeve utvrđene u ovoj Uredbi.

    (11)

    Kad je riječ o zahtjevima za ulazak ptica kućnih ljubimaca u Uniju prilikom njihovih nekomercijalnih premještanja, preventivnim zdravstvenim mjerama za takva premještanja trebalo bi predvidjeti nekoliko opcija uključujući izolaciju, ili prije takvih nekomercijalnih premještanja ili u mjestu odredišta, testiranje na podtipove H5 i H7 virusa VPIP-a prije premještanja te cijepljenje protiv podtipova H5 i H7 virusa VPIP-a.

    (12)

    Međutim, opcija izolacije prije nekomercijalnog premještanja u Uniju trebala bi biti dopuštena samo za ptice kućne ljubimce koje dolaze iz državnih područja ili trećih zemalja procijenjenih u pogledu influence ptica i drugih bolesti relevantnih za ptičje vrste. Stoga bi ta opcija trebala biti ograničena na treće zemlje ili državna područja navedene na popisu u tablici u dijelu 1. Priloga V., Priloga XIV. ili Priloga XIX. Provedbenoj uredbi Komisije (EU) 2021/404 (9) za ulazak u Uniju peradi i zametnih proizvoda peradi odnosno svježeg mesa peradi i pernate divljači odnosno jaja i proizvoda od jaja.

    (13)

    Nadalje, kad je riječ o opciji izolacije ptica kućnih ljubimaca u mjestu odredišta, ona bi se trebala provoditi samo u objektima u kojima se zdravstveni status životinja može zajamčiti. Stoga bi trebalo zahtijevati da se u okviru te opcije ptice kućni ljubimci moraju držati u karantenskom objektu odobrenom u skladu s člankom 14. Delegirane uredbe Komisije (EU) 2019/2035 (10).

    (14)

    Radi daljnjeg ublažavanja rizika od širenja influence ptica u Uniju putem nekomercijalnih premještanja ptica kućnih ljubimaca iz državnih područjâ ili trećih zemalja, trebalo bi zabraniti unošenje tih ptica kućnih ljubimaca na natjecanja, sajmove, izložbe ili druga mjesta okupljanja ptica tijekom odgovarajućeg vremenskog razdoblja nakon unošenja u Uniju. Stoga bi trebalo zahtijevati da se tijekom tog razdoblja ptice kućni ljubimci drže u izolaciji pod službenom kontrolom, u skladu sa službenom kontrolom iz članka 35. stavka 1. točke (b) Uredbe (EU) br. 576/2013.

    (15)

    Sukladnost sa zahtjevima utvrđenima u ovoj Uredbi trebala bi biti certificirana od strane službenog veterinara državnog područja ili treće zemlje otpreme ili ovlaštenog veterinara te potom ovjerena od strane nadležnog tijela državnog područja ili treće zemlje otpreme, u skladu s veterinarskim certifikatom iz Priloga Provedbenoj uredbi Komisije (EU) 2021/1938 (11), koji se mora primjenjivati zajedno s pravilima utvrđenima u ovoj Uredbi.

    (16)

    Radi izbjegavanja pravne praznine u pravilima za nekomercijalna premještanja ptica kućnih ljubimaca u državu članicu iz državnih područja ili trećih zemalja, ova bi se Uredba trebala početi primjenjivati od 1. siječnja 2022. budući da pravila utvrđena u ovoj Uredbi zamjenjuju niz pravila trenutačno utvrđenih Odlukom 2007/25/EZ, koja se primjenjuje do 31. prosinca 2021.,

    DONIJELA JE OVU UREDBU:

    Članak 1.

    Predmet i područje primjene

    1.   Ovom Uredbom utvrđuju se zahtjevi u pogledu zdravlja životinja za nekomercijalna premještanja kućnih ljubimaca ptičjih vrsta, iz dijela B Priloga I. Uredbi (EU) br. 576/2013, u državu članicu iz državnog područja ili treće zemlje (ptice kućni ljubimci).

    2.   Ova se Uredba ne primjenjuje:

    (a)

    ako je ukupni broj ptica kućnih ljubimaca tijekom jednog premještanja veći od pet;

    (b)

    na premještanja ptica kućnih ljubimaca iz Andore, Države Vatikanskoga Grada, Farskih Otoka, Gibraltara, Grenlanda, Islanda, Lihtenštajna, Monaka, Norveške, San Marina i Švicarske.

    Članak 2.

    Maksimalni broj ptica kućnih ljubimaca u jednom nekomercijalnom premještanju

    Maksimalni broj ptica kućnih ljubimaca koje mogu pratiti svojeg vlasnika ili ovlaštenu osobu u jednom nekomercijalnom premještanju iz državnog područja ili treće zemlje ne smije biti veći od pet.

    Članak 3.

    Označivanje ptica kućnih ljubimaca

    1.   Ptice kućni ljubimci iz državnog područja ili treće zemlje smiju ući u državu članicu samo ako su na državnom području ili u trećoj zemlji otpreme označene trajnom, neuklonjivom i čitljivom individualnom oznakom na kojoj se nalazi alfanumerički kod.

    2.   Ako se ptice kućni ljubimci premještaju u skladu s uvjetima iz članka 4. stavka 1. točke (b) podtočke i., ii. ili iii., oznaka iz stavka 1. ovog članka mora biti stavljena prije izolacije, testiranja ili cijepljenja tih ptica protiv influence ptica podtipova H5 i H7.

    3.   Odstupajući od stavka 1., dovoljan je opis ptica kućnih ljubimaca uz uvjet da te ptice ispunjavaju sljedeće zahtjeve:

    (a)

    premještaju su u skladu s uvjetima iz članka 6.;

    (b)

    stavljene su u kontejner koji je prije otpreme u Uniju zapečatilo nadležno tijelo državnog područja ili treće zemlje otpreme i u tom zapečaćenom kontejneru ostaju tijekom karantene iz članka 6. stavka 1. točke (a).

    Članak 4.

    Preventivne zdravstvene mjere za nekomercijalna premještanja ptica kućnih ljubimaca u državu članicu iz državnog područja ili treće zemlje

    1.   Ptice kućni ljubimci smiju se premjestiti u državu članicu iz državnog područja ili treće zemlje samo ako ispunjavaju sljedeće zahtjeve:

    (a)

    to državno područje ili treća zemlja otpreme članica je Svjetske organizacije za zdravlje životinja (OIE);

    (b)

    te ptice kućni ljubimci ispunjavaju jednu od sljedećih skupina uvjeta:

    i.

    dolaze iz treće zemlje ili državnog područja navedenog u prvom stupcu tablice iz dijela 1. Priloga V., Priloga XIV. ili Priloga XIX. Provedbenoj Uredbi (EU) 2021/404, gdje su morale biti izolirane pod službenim nadzorom u trajanju od najmanje 30 dana prije datuma otpreme iz tog državnog područja ili te treće zemlje; ili

    ii.

    unutar razdoblja od šest mjeseci prije otpreme u Uniju i ne kasnije od 60 dana prije datuma otpreme u Uniju primile su cjelokupni primarni ciklus registriranog cjepiva protiv influence ptica podtipova H5 i H7, koje ne smije biti živo atenuirano cjepivo, te su prema potrebi docijepljene u skladu s uputama proizvođača, a cijepljenje je obavio ovlašteni veterinar ili službeni veterinar državnog područja ili treće zemlje otpreme; ili

    iii.

    na državnom području ili u trećoj zemlji otpreme bile su:

    držane u izolaciji pod nadzorom ovlaštenog veterinara ili službenog veterinara tijekom razdoblja od najmanje 14 dana prije datuma otpreme u Uniju,

    i

    podvrgnute testu za otkrivanje antigena ili genoma virusa influence ptica podtipova H5 i H7 na uzorku koji je uzeo ovlašteni veterinar ili službeni veterinar najranije sedmog dana izolacije, a rezultati testa bili su negativni;

    (c)

    te ptice kućni ljubimci podvrgnute su, unutar 48 sati prije datuma otpreme ili tijekom zadnjeg radnog dana prije datuma otpreme iz državnog područja ili treće zemlje, kliničkom pregledu koji je obavio ovlašteni veterinar ili službeni veterinar državnog područja ili treće zemlje i kojim je utvrđeno da ne pokazuju nikakve znakove bolesti;

    (d)

    tijekom razdoblja između kliničkog pregleda iz točke (c) i odlaska iz državnog područja ili treće zemlje otpreme te ptice nisu bile u kontaktu s drugim pticama.

    2.   Testovi koji se moraju provesti i cjepiva koja se moraju primijeniti u skladu sa stavkom 1. točkom (b) podtočkama ii. i iii. ovog članka moraju ispunjavati zahtjeve iz poglavlja 3.3.4. Priručnika o dijagnostičkim testovima i cjepivima za kopnene životinje, 8. izdanje, iz 2018., Svjetske organizacije za zdravlje životinja (OIE).

    Članak 5.

    Premještanja ptica kućnih ljubimaca nakon dolaska u Uniju

    Ptice kućne ljubimce koje su u Uniju ušle iz državnog područja ili treće zemlje njihovi posjednici ili ovlaštene osobe premještaju iz točke ulaska putnikâ u Uniju isključivo izravno u kućanstvo ili drugo boravište unutar Unije, u kojem se te ptice drže pod službenom kontrolom tijekom razdoblja od najmanje 30 dana nakon datuma njihova ulaska u Uniju te se tijekom tog razdoblja te ptice kućni ljubimci ne smiju unositi na natjecanja, sajmove, izložbe ili druga mjesta okupljanja ptica.

    Članak 6.

    Odstupanje od zahtjevâ iz članka 4. stavka 1. točke (b) i članka 5.

    1.   Odstupajući od zahtjeva iz članka 4. stavka 1. točke (b) i članka 5., ptice kućni ljubimci koje ne ispunjavaju uvjete iz članka 4. stavka 1. točke (b) smiju se unijeti u državu članicu iz državnog područja ili treće zemlje samo ako ispunjavaju sljedeće uvjete:

    (a)

    neposredno nakon dolaska u Uniju premještaju se u karantenski objekt odobren u skladu s člankom 14. Delegirane uredbe (EU) 2019/2035 u državi članici odredišta, gdje ostaju u karanteni tijekom razdoblja od najmanje 30 dana;

    (b)

    vlasnik ili ovlaštena osoba premješta te ptice kućne ljubimce izravno s točke ulaska putnikâ u Uniju u odobreni karantenski objekt iz točke (a);

    (c)

    ptice se puštaju iz karantene samo uz pisano odobrenje službenog veterinara.

    2.   Nadležno tijelo:

    (a)

    nadzire dolazak tih ptica kućnih ljubimaca u odobreni karantenski objekt iz stavka 1. točke (a);

    (b)

    provjerava uvjete karantene, uključujući pregled evidencije o uginućima i kliničku inspekciju ptica, barem na početku i na kraju razdoblja karantene.

    Članak 7.

    Zdravstveno certificiranje

    1.   Ptice kućni ljubimci smiju se premjestiti u Uniju samo ako ispunjavaju sljedeće zahtjeve:

    (a)

    službeni veterinar državnog područja ili treće zemlje otpreme potvrdio je da te ptice kućni ljubimci ispunjavaju zahtjeve utvrđene u ovoj Uredbi, u skladu s veterinarskim certifikatom iz Priloga Provedbenoj uredbi (EU) 2021/1938; ili

    (b)

    ovlašteni veterinar državnog područja ili treće zemlje potvrdio je da te ptice kućni ljubimci ispunjavaju zahtjeve utvrđene u ovoj Uredbi, u skladu s veterinarskim certifikatom iz Priloga Provedbenoj uredbi (EU) 2021/1938, i taj je certifikat potom ovjeren od strane nadležnog tijela tog državnog područja ili te treće zemlje.

    2.   Ptice kućni ljubimci smiju se unijeti u Uniju samo ako je veterinarski certifikat iz stavka 1. ispunio službeni veterinar ili ovlašteni veterinar na državnom području ili u trećoj zemlji otpreme na temelju pisane izjave vlasnika ili ovlaštene osobe, koja je dio tog veterinarskog certifikata, na temelju sljedećeg:

    (a)

    dokaza, koje je pružio vlasnik ili ovlaštena osoba, da je osiguran smještaj tih ptica kućnih ljubimaca u karantenskom objektu odobrenom u skladu s člankom 14. Delegirane uredbe (EU) 2019/2035, u slučaju ptica kućnih ljubimaca koje moraju biti podvrgnute karanteni u skladu s člankom 6. ove Uredbe; ili

    (b)

    dozvole koju je izdala država članica odredišta, u slučaju ptica kućnih ljubimaca za koje je odobreno odstupanje u skladu s člankom 32. stavkom 1. Uredbe (EU) br. 576/2013.

    Članak 8.

    Stupanje na snagu i primjena

    Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

    Primjenjuje se od 1. siječnja 2022.

    Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

    Sastavljeno u Bruxellesu 14. srpnja 2021.

    Za Komisiju

    Predsjednica

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  SL L 178, 28.6.2013., str. 1.

    (2)  Uredba (EU) 2016/429 Europskog parlamenta i Vijeća od 9. ožujka 2016. o prenosivim bolestima životinja te o izmjeni i stavljanju izvan snage određenih akata u području zdravlja životinja („Zakon o zdravlju životinja”) (SL L 84, 31.3.2016., str. 1.).

    (3)  Odluka Komisije 2005/759/EZ od 27. listopada 2005. o određenim zaštitnim mjerama u vezi s visokopatogenom influencom ptica u određenim trećim zemljama i premještanju iz trećih zemalja ptica u pratnji njihovih vlasnika (SL L 285, 28.10.2005., str. 52.).

    (4)  Odluka Komisije 2007/25/EZ od 22. prosinca 2006. o određenim zaštitnim mjerama u vezi s visokopatogenom influencom ptica i premještanju ptica kućnih ljubimaca u pratnji vlasnika u Zajednicu (SL L 8, 13.1.2007., str. 29.).

    (5)  Provedbena odluka Komisije (EU) 2020/2107 оd 14. prosinca 2020. o izmjeni Odluke 2007/25/EZ u pogledu njezina razdoblja primjene (SL L 425, 16.12.2020., str. 103.).

    (6)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2020/692 оd 30. siječnja 2020. o dopuni Uredbe (EU) 2016/429 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu pravila za ulazak u Uniju pošiljaka određenih životinja, zametnih proizvoda i proizvoda životinjskog podrijetla te njihovo premještanje i postupanje s njima nakon ulaska (SL L 174, 3.6.2020., str. 379.).

    (7)  Uredba (EU) 2017/625 Europskog parlamenta i Vijeća od 15. ožujka 2017. o službenim kontrolama i drugim službenim aktivnostima kojima se osigurava primjena propisa o hrani i hrani za životinje, pravila o zdravlju i dobrobiti životinja, zdravlju bilja i sredstvima za zaštitu bilja, o izmjeni uredaba (EZ) br. 999/2001, (EZ) br. 396/2005, (EZ) br. 1069/2009, (EZ) br. 1107/2009, (EU) br. 1151/2012, (EU) br. 652/2014, (EU) 2016/429 i (EU) 2016/2031 Europskog parlamenta i Vijeća, uredaba Vijeća (EZ) br. 1/2005 i (EZ) br. 1099/2009 i direktiva Vijeća 98/58/EZ, 1999/74/EZ, 2007/43/EZ, 2008/119/EZ i 2008/120/EZ te o stavljanju izvan snage uredaba (EZ) br. 854/2004 i (EZ) br. 882/2004 Europskog parlamenta i Vijeća, direktiva Vijeća 89/608/EEZ, 89/662/EEZ, 90/425/EEZ, 91/496/EEZ, 96/23/EZ, 96/93/EZ i 97/78/EZ te Odluke Vijeća 92/438/EEZ (Uredba o službenim kontrolama) (SL L 95, 7.4.2017., str. 1.).

    (8)  EFSA Journal 2017.; 15(10):4991.

    (9)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2021/404 оd 24. ožujka 2021. o utvrđivanju popisa trećih zemalja, područja ili njihovih zona iz kojih je dopušten ulazak u Uniju životinja, zametnih proizvoda i proizvoda životinjskog podrijetla u skladu s Uredbom (EU) 2016/429 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 114, 31.3.2021., str. 1.).

    (10)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2019/2035 оd 28. lipnja 2019. o dopuni Uredbe (EU) 2016/429 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu pravila za objekte u kojima se drže kopnene životinje i valionice te u pogledu pravila o sljedivosti određenih držanih kopnenih životinja i jaja za valenje (SL L 314, 5.12.2019., str. 115.).

    (11)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2021/1938 od 10. studenoga 2021. o utvrđivanju predloška identifikacijskog dokumenta za nekomercijalna premještanja ptica kućnih ljubimaca u državu članicu iz državnog područja ili treće zemlje i o stavljanju izvan snage Odluke 2007/25/EZ (SL L 396, 10.11.2021., str. 47).


    Top