Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017D1256

    Provedbena odluka Komisije (EU) 2017/1256 оd 11. srpnja 2017. o predlošcima i postupcima za razmjenu informacija o nacionalnim programima rada mreže EURES na razini Unije (Tekst značajan za EGP. )

    C/2017/4676

    SL L 179, 12.7.2017, p. 24–31 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2017/1256/oj

    12.7.2017   

    HR

    Službeni list Europske unije

    L 179/24


    PROVEDBENA ODLUKA KOMISIJE (EU) 2017/1256

    оd 11. srpnja 2017.

    o predlošcima i postupcima za razmjenu informacija o nacionalnim programima rada mreže EURES na razini Unije

    (Tekst značajan za EGP)

    EUROPSKA KOMISIJA,

    uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

    uzimajući u obzir Uredbu (EU) 2016/589 Europskog parlamenta i Vijeća od 13. travnja 2016. o Europskoj mreži službi za zapošljavanje (EURES), pristupu radnika uslugama mobilnosti i daljnjoj integraciji tržišta rada i izmjeni uredaba (EU) br. 492/2011 i (EU) br. 1296/2013 (1), posebno njezin članak 31. stavak 5.,

    nakon savjetovanja s Odborom za EURES,

    budući da:

    (1)

    Uredbom (EU) 2016/589 poziva se na uspostavu učinkovitog sustava na razini Unije za razmjenu informacija o nacionalnoj, regionalnoj i sektorskoj ponudi i potražnji na tržištu rada koji bi se trebao uspostaviti između Komisije i država članica te se upotrebljavati kao temelj za praktičnu suradnju država članica u okviru mreže EURES.

    (2)

    Člankom 30. stavkom 1. Uredbe (EU) 2016/589 zahtijeva se od država članica da prikupljaju i analiziraju po spolu razvrstane informacije o nedostacima i viškovima radne snage na nacionalnim i sektorskim tržištima rada, posebno obraćajući pažnju na najosjetljivije skupine na tržištu rada i na regije koje su najviše pogođene nezaposlenošću i aktivnostima EURES-a na nacionalnoj i, prema potrebi, na prekograničnoj razini.

    (3)

    Člankom 31. stavkom 1. Uredbe (EU) 2016/589 zahtijeva se od nacionalnih koordinacijskih ureda da izrade nacionalne programe rada za aktivnosti mreže EURES u svojim državama članicama. Razmjenom nacionalnih programa rada među državama članicama u okviru ciklusa izrade programa trebalo bi se omogućiti nacionalnim koordinacijskim uredima da usmjeravaju resurse mreže EURES prema odgovarajućim mjerama i projektima te da tako doprinose razvoju mreže kao alata usmjerenijeg prema rezultatima koji odgovara na potrebe radnika i poslodavaca u skladu s dinamikom na tržištima rada.

    (4)

    Razmjenama između nacionalnih koordinacijskih ureda i Europskog koordinacijskog ureda o njihovim programima rada i zajedničkom analizom nacrta poboljšalo bi se funkcioniranje mreže, povećala bi se transparentnost i pojačale prilike za suradnju unutar mreže.

    (5)

    U cilju primjene članka 31. Uredbe (EU) 2016/589 nacionalni koordinacijski uredi trebali bi prikupljati i ispitivati informacije dostupne na nacionalnoj razini navedene u toj odredbi u okviru priprema nacionalnog programa rada i pozivaju se da uzmu u obzir sva relevantna izvješća i dokumente dostupne na razini Unije.

    (6)

    U skladu s člankom 31. stavkom 2. Uredbe (EU) 2016/589 nacionalne programe rada koje izrađuju nacionalni koordinacijski uredi trebalo bi sastavljati svake godine i u njima bi trebalo navesti glavne aktivnosti koje će se provoditi unutar mreže EURES, ukupne ljudske potencijale i financijska sredstva dodijeljena za njihovu provedbu i mehanizme za praćenje i ocjenjivanje planiranih aktivnosti i, prema potrebi, za njihovo ažuriranje.

    (7)

    Europska komisija uspostavlja zajednički predložak za nacionalne programe rada čija će se struktura temeljiti na općem cilju Uredbe (EU) 2016/589 kako bi se osiguralo da sve države članice navedu glavne aktivnosti koje se provode u pogledu usluga podrške za radnike i poslodavce iz članaka 21. do 28. Uredbe (EU) 2016/589.

    (8)

    Trebalo bi uspostaviti zajednički raspored za izradu nacionalnih programa rada na temelju iskustava stečenih tijekom suradnje nacionalnih koordinacijskih ureda na zajedničkoj izradi programa u skladu s Provedbenom odlukom Komisije 2012/733/EU (2) i predvidjeti dovoljnu fleksibilnost s obzirom na različite nacionalne sustave.

    (9)

    Trebalo bi iskoristiti sve moguće sinergije s mehanizmima i postupcima za prikupljanje podataka i analizu nekoliko područja aktivnosti EURES-a koje se provode na nacionalnoj razini u skladu s člankom32. Uredbe (EU) 2016/589, posebno kako bi se u nacionalnim programima rada upotrebljavali pokazatelji koji se temelje na postojećoj praksi u okviru javnih službi za zapošljavanje i koji su dosljedni te kojima se pridonosi postupku prikupljanja podataka iz provedbenih akata koji će se donijeti u skladu s člankom 32. stavkom 3. Uredbe (EU) 2016/589.

    (10)

    Osoblje EURES-a u članovima i partnerima mreže EURES trebalo bi imati pristup relevantnim informacijama o nacionalnim programima rada kako bi moglo bolje pridonijeti ostvarenju ciljeva mreže EURES kako su utvrđeni člankom 6. Uredbe (EU) 2016/589.

    (11)

    Informacije prikupljene u okviru nacionalnog programa rada o aktivnostima i rezultatima mogu biti važan doprinos pripremi izvješća o aktivnostima EURES-a koje Komisija u skladu s člankom 33. Uredbe (EU) 2016/589 mora svake dvije godine podnositi Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru te Odboru regija i stoga je nužno ispitati koji se dijelovi programa rada mogu u tu svrhu staviti na raspolaganje,

    DONIJELA JE OVU ODLUKU:

    Članak 1.

    Predmet

    Ovom Odlukom propisuju se nužni mehanizmi za razmjenu informacija u okviru mreže EURES o izradi programa za njezine aktivnosti.

    U tu se svrhu osigurava predložak koji nacionalni koordinacijski uredi trebaju upotrebljavati za izradu svojih nacionalnih programa rada u skladu s člankom 31. stavkom 2. Uredbe (EU) 2016/589 i utvrđuju postupci za razmjenu informacija o nacionalnim programima rada na razini Unije.

    Članak 2.

    Organizacija ciklusa izrade programa

    1.   Svaki nacionalni koordinacijski ured svake godine sastavlja nacionalni program rada za aktivnosti mreže EURES u svojoj državi članici u skladu s predloškom iz Priloga I.

    2.   Nacrti nacionalnih programa rada stavljaju se na raspolaganje svim nacionalnim koordinacijskim uredima koji će moći slati upite o planiranim aktivnostima i davati prijedloge za suradnju i razmjenu informacija o aktivnostima.

    3.   Predstavnici socijalnih partnera na razini Unije koji sudjeluju u Koordinacijskoj skupini imaju priliku dati primjedbe na nacrte nacionalnih programa rada.

    4.   Nakon roka za primjedbe konačni nacionalni programi rada dostupni su svim nacionalnim koordinacijskim uredima.

    5.   Koliko god je to moguće, u nacionalnim programima rada upotrebljavaju se pokazatelji i ciljevi primjenjivi na provedbene akte koji će se donijeti u skladu s člankom 32. stavkom 3. Uredbe (EU) 2016/589.

    6.   U nacionalnim programima rada mogu se upotrebljavati drugi dodatni pokazatelji.

    7.   Nacionalni koordinacijski uredi svake godine izvješćuju o provedbi nacionalnih programa rada navodeći rezultate planiranih aktivnosti.

    Članak 3.

    Uloge i odgovornosti nacionalnih koordinacijskih ureda

    Nacionalni koordinacijski uredi odgovorni su u svojim državama članicama za sljedeće:

    (a)

    prikupljanje, analiziranje i razmjena potrebnih informacija u skladu s člankom 30. Uredbe (EU) 2016/589 za potrebe izrade nacrta nacionalnog programa rada;

    (b)

    izradu nacrta nacionalnog programa rada uporabom predloška iz Priloga I.;

    (c)

    poštovanje rokova utvrđenih u Prilogu II. za podnošenje nacrta nacionalnog programa rada;

    (d)

    stavljanje nacrta svojeg nacionalnog programa rada na raspolaganje mreži uporabom sredstava koje osigurava Europski koordinacijski ured;

    (e)

    sudjelovanje u postupku zajedničkog pregledavanja nacrta nacionalnih programa rada u cilju njihova dovršetka i povećanja praktične suradnje u pružanju usluga potpore radnicima i poslodavcima;

    (f)

    dovršavanje nacionalnog programa rada nakon zajedničkog pregledavanja;

    (g)

    ažuriranje nacionalnog programa rada prema potrebi i stavljanje ažuriranog programa na raspolaganje mreži uporabom sredstava koje osigurava Europski koordinacijski ured;

    (h)

    izvješćivanje o provedbi aktivnosti utvrđenih u nacionalnom programu rada poštujući rokove iz Priloga II.

    Članak 4.

    Uloge i odgovornosti Europskog koordinacijskog ureda

    Europski koordinacijski ured odgovoran je za podupiranje razmjene informacija među državama članicama o nacionalnim programima rada i postupka zajedničkog pregleda, posebno na sljedeće načine:

    (a)

    razmjenom informacija relevantnih za članak 30. Uredbe (EU) 2016/589 koje su dostupne na razini Unije s nacionalnim koordinacijskim uredima kako bi im se pomoglo u izradi nacrta nacionalnih programa rada;

    (b)

    razvojem i održavanjem alata na EURES-ovu portalu Extranet na kojem se nacionalnim koordinacijskim uredima stavlja na raspolaganje predložak iz članka 7. i sve povezane informacije o tome kako ga ispuniti i podnijeti te se nacionalnim koordinacijskim uredima omogućuje da pregledavaju nacrte nacionalnih programa rada drugih ureda i daju primjedbe na njih;

    (c)

    nadziranjem primjene rokova iz Priloga II. za podnošenje nacrta nacionalnih programa rada, postupak zajedničkog pregleda i izvješćivanje o provedbi nacionalnih programa rada;

    (d)

    osiguravanjem drugih alata, osposobljavanja i potpore koji su potrebni za olakšavanje razmjene informacija i uzajamnog učenja o ciklusu izrade programa;

    (e)

    stavljanjem na raspolaganje čitavoj mreži EURES u posebnom odjeljku na EURES-ovu portalu Extranet relevantnih elemenata ciklusa izrade programa u cilju povećanja transparentnosti i uzajamnog učenja;

    (f)

    poticanjem nacionalnih koordinacijskih ureda da osiguraju dosljednost u primjeni članaka 31. i 32. Uredbe (EU) 2016/589;

    (g)

    redovitim informiranjem Koordinacijske skupine o funkcioniranju ciklusa izrade programe i, prema potrebi, predlaganjem izmjena predloška i postupaka.

    Članak 5.

    Uloge i odgovornosti članova i partnera EURES-a

    Članovi i partneri EURES-a pridonose EURES-ovu ciklusu izrade programa na sljedeće načine:

    (a)

    pružanjem podataka o dostupnim financijskim i ljudskim resursima i planiranim aktivnostima koje će uključiti u svoj nacionalni program rada;

    (b)

    provođenjem relevantnih aktivnosti nacionalnog programa rada;

    (c)

    pružanjem podataka o provedbi aktivnosti koje će uključiti u nacionalno izvješće o radu.

    Članak 6.

    Uloge i odgovornosti Koordinacijske skupine

    1.   Koordinacijska skupina pozorno prati primjenu članka 31. Uredbe (EU) 2016/589 i služi kao forum za razmjenu stajališta i najbolje prakse u cilju poboljšanja funkcioniranja EURES-ova ciklusa izrade programa.

    2.   Koordinacijska skupina jednom godišnje provodi reviziju primjene ove Odluke i tako pridonosi izvješću o radu i izvješću o ex-post evaluaciji koje Komisija izrađuje u skladu s člancima 33. i 35. Uredbe (EU) 2016/589.

    3.   Koordinacijska skupina odlučuje koji su elementi nacionalnih programa rada i nacionalnih izvješća o radu relevantni za sve zaposlenike EURES-a te bi stoga trebali biti dostupni na EURES-ovu portalu Extranet kako bi se osigurala odgovarajuća provedba EURES-ova ciklusa izrade programa i ispunjenje ciljeva mreže EURES utvrđenih u članku 6. Uredbe (EU) 2016/589.

    4.   Koordinacijska skupina odlučuje o tome koje su informacije koje proizlaze iz EURES-ova ciklusa izrade programa relevantne i mogu se upotrijebiti za izradu izvješća o radu EURES-a u skladu s člankom 33. Uredbe (EU) 2016/589.

    Članak 7.

    Predložak

    1.   Nacionalni koordinacijski uredi upotrebljavaju za izradu svojih nacionalnih programa rada elektroničku verziju predloška prikazanog u Prilogu I.

    2.   Nacionalni koordinacijski uredi mogu u svaki odjeljak predloška iz Priloga I. uključiti onoliko aktivnosti koliko je primjereno.

    3.   Ako treba prilagoditi ili izmijeniti alat iz članka 4. točke (b) ili informacije i dokumentaciju koji su s njime povezani, Europski koordinacijski ured savjetuje se s Koordinacijskom skupinom prije donošenja nove verzije, u skladu s člankom 14. Uredbe (EU) 2016/589.

    Članak 8.

    Postupak

    1.   Nacionalni koordinacijski uredi sastavljaju svoje nacionalne programe rada u skladu s rasporedom navedenim u Prilogu II.

    2.   Nakon faze donošenja, nacionalni programi rada ili njihovi dijelovi mogu biti dostupni mreži EURES na EURES-ovu portalu Extranet.

    Članak 9.

    Stupanje na snagu

    Ova Odluka stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

    Sastavljeno u Bruxellesu 11. srpnja 2017.

    Za Komisiju

    Predsjednik

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  SL L 107, 22.4.2016., str. 1.

    (2)  Provedbena odluka Komisije od 26. studenoga 2012. o provedbi Uredbe (EU) br. 492/2011 Europskog parlamenta i Vijeća u vezi s popunjavanjem slobodnih radnih mjesta i prijava za posao te ponovne uspostave EURES-a (SL L 328, 28.11.2012., str. 21.).


    PRILOG I.

    PREDLOŽAK KOJI NACIONALNI KOORDINACIJSKI UREDI TREBAJU UPOTREBLJAVATI ZA IZRADU SVOJIH GODIŠNJIH PROGRAMA RADA

    Elektronička verzija ovog predloška i sve naknadno izmijenjene pročišćene verzije bit će dostupne nacionalnim koordinacijskim uredima na portalu EURES.

    Aktivnosti navedene u nastavku u različitim odjeljcima predloška okvirne su i nisu iscrpne.

    1.   SAŽETAK

    Ovdje se navodi kratak pregled prioriteta i glavnih aktivnosti programa rada za predmetno razdoblje.

    2.   USLUGE OPĆE PODRŠKE

    2.1.   Usluge podrške za radnike

    Ovdje se daje pregled aktivnosti kojima se radnicima pruža podrška, na primjer:

    aktivnosti usklađivanja ponude i potražnje i posredovanja pri zapošljavanju (uključujući pomoć pri sastavljanju molbi za posao i životopisa),

    organizacija događaja za zapošljavanje,

    pružanje općih informacija i smjernica,

    pružanje posebnih informacija i smjernica (npr. o radnim i životnim uvjetima u zemlji odredišta),

    drugo, ako se primjenjuje.

    2.2.   Usluge podrške za poslodavce

    Ovdje se daje pregled aktivnosti podrške za poslodavce, uključujući posebnu potporu za MSP-ove, na primjer:

    aktivnosti usklađivanja ponude i potražnje i posredovanja pri zapošljavanju (uključujući pomoć pri izradi uvjeta za zaposlenje i natječaja za posao),

    organizacija događaja za zapošljavanje,

    pružanje općih informacija i smjernica,

    pružanje informacija o specifičnim pravilima u vezi sa zapošljavanjem radnika iz druge države članice i o čimbenicima koji mogu olakšati takvo zapošljavanje,

    drugo, ako se primjenjuje.

    3.   POSEBNE USLUGE PODRŠKE

    3.1.   Potpora za naukovanje i pripravništvo

    3.2.   Usluge podrške u pograničnim regijama

    Ovdje se daje pregled aktivnosti podrške pograničnim radnicima i poslodavcima na tržištu rada u pograničnim regijama kao što su:

    aktivnosti usklađivanja ponude i potražnje i posredovanja pri zapošljavanju,

    pružanje informacija relevantnih za određenu situaciju pograničnih radnika i poslodavaca,

    razvoj rješenja koja uključuju jedinstvene kontaktne točke za pružanje podrške pograničnim radnicima i poslodavcima,

    drugo, ako se primjenjuje.

    3.3.   Pomoć poslije zapošljavanja

    Ovdje se daje pregled poduzetih aktivnosti kako bi se osigurala bolja integracija i prilagodba mobilnog radnika na novo radno mjesto, na primjer:

    opće aktivnosti informiranja/podizanja razine svijesti poslodavaca o integraciji zaposlenih radnika,

    informiranje o dostupnim aktivnostima osposobljavanja koje su relevantne za integraciju radnika (npr. učenje jezika),

    drugo, ako se primjenjuje.

    3.4   Ostale aktivnosti i doprinosi drugim programima

    Ovdje se navode informacije o sudjelovanju u posebnim programima mobilnosti radnika koji se financiraju iz proračuna EU-a ili nacionalnih izvora, sudjelovanju u bilateralnim ili multilateralnim programima usmjerenima na mobilnost radnika i svim ostalim aktivnostima koje nisu uključene u prethodno navedene kategorije.

    4.   RESURSI I UPRAVLJANJE

    4.1.   Ljudski resursi

    Procijenjeni broj zaposlenika s ekvivalentom punog radnog vremena zaposlenih u EURES-u (nacionalni koordinacijski ured, članovi i partneri EURES-a)

    4.2.   Izvori financiranja

    Procijenjena dodjela sredstva u EUR dostupna tim organizacijama članicama raščlanjena prema izvoru: nacionalni izvori, proračun EU-a (ako je primjenjivo) i ostalo (ako je primjenjivo).

    4.3.   Informatička infrastruktura

    Alati IT-a i infrastruktura namijenjena za aktivnosti EURES-a te pristup drugim alatima koji se dijele s članovima EURES-a (npr. opća infrastruktura JSZ-a) i partnerima.

    4.4.   Upravljanje

    Ovdje se daje pregled aktivnosti kojima se podupire funkcioniranje nacionalne mreže, na primjer:

    aktivnosti podizanja razine svijesti za nacionalnu mrežu,

    interoperabilnost i suradnja između nacionalnog koordinacijsko ureda i EURES-ovih članova i partnera nacionalne mreže,

    primjena novih inovativnih pristupa pružanju usluga,

    suradnja s drugim dionicima kao što su socijalni partneri, druge mreže, usluge profesionalnog usmjeravanja, trgovačke komore, tijela nadležna za socijalnu sigurnost i oporezivanje itd.

    4.5.   Osposobljavanje

    Ovdje se navode informacije o osposobljavanju (uključujući prethodno osposobljavanje) na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini te, ako je primjenjivo, o svim ostalim aktivnostima učenja kojima se podupire povećanje vještina i znanja u mreži.

    4.6.   Komunikacija

    Ovdje se navode posebne mjere koje proizlaze iz nacionalnih komunikacijskih planova i/ili komunikacijske strategije EURES-a te, ako je primjenjivo, ostale važne komunikacijske aktivnosti i aktivnosti podizanja razine svijesti koje se planiraju provoditi u referentnom razdoblju ili koje su važne za usluge podrške navedene u prethodnim odjeljcima 2. i 3.

    4.7.   Praćenje i evaluacija aktivnosti

    Ovdje se navode alati za mjerenje rezultata i ishoda aktivnosti EURES-a na nacionalnoj razini.


    PRILOG II.

    VREMENSKI RASPORED IZRADE GODIŠNJEGA NACIONALNOG PROGRAMA RADA

    1.   PRIPREMNA FAZA

    Nacionalni koordinacijski uredi moraju osigurati prikupljanje, analizu i razmjenu informacija o manjkovima i viškovima radne snage na nacionalnim i sektorskim tržištima rada, posebno obraćajući pažnju na najosjetljivije skupine na tržištu rada i na regije koje su najviše pogođene nezaposlenošću te uzimajući u obzir podatke o tokovima i uzorcima mobilnosti.

    2.   FAZA IZRADE NACRTA

    Nacionalni koordinacijski uredi izrađuju prvu verziju nacionalnog programa rada na temelju informacija prikupljenih tijekom pripremne faze do 31. listopada godine N – 1. Nacrti su dostupni u posebnom odjeljku EURES-ova portala Extranet.

    3.   FAZA ZAJEDNIČKOG PREGLEDA

    Nacionalni koordinacijski uredi zajedno pregledavaju nacrte godišnjih nacionalnih programa rada do 31. prosinca godine N – 1.

    4.   FAZA DONOŠENJA

    Nacionalni koordinacijski uredi dovršavaju nacionalne programe rada uzimajući u obzir povratne informacije zaprimljene tijekom faze pregleda do 31. siječnja godine N.

    5.   FAZA PROVEDBE

    Provedba godišnjih nacionalnih programa rada od siječnja do prosinca godine N.

    6.   FAZA IZVJEŠĆIVANJA

    Nacionalni koordinacijski uredi prikupljaju informacije o rezultatima i izvješćuju o provedbi nacionalnog programa rada do 31. ožujka godine N + 1.


    Top