Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014TA1210(28)

    Izvješće o godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji Izvršne agencije Europskog istraživačkog vijeća za financijsku godinu 2013., zajedno s odgovorom Agencije

    SL C 442, 10.12.2014, p. 240–246 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    10.12.2014   

    HR

    Službeni list Europske unije

    C 442/240


    IZVJEŠĆE

    o godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji Izvršne agencije Europskog istraživačkog vijeća za financijsku godinu 2013., zajedno s odgovorom Agencije

    (2014/C 442/28)

    UVOD

    1.

    Izvršna agencija Europskog istraživačkog vijeća (u daljnjem tekstu: Agencija ili ERCEA) sa sjedištem u Bruxellesu osnovana je Odlukom Komisije 2008/37/EZ (1). Agencija je osnovana na razdoblje od 1. siječnja 2008. do 31. prosinca 2017. radi upravljanja posebnim programom „Ideje” u okviru Sedmog okvirnog programa za istraživanje (2).

    INFORMACIJE NA KOJIMA SE TEMELJI JAMSTVENA IZJAVA

    2.

    Revizijski pristup Suda obuhvaća analitičke revizijske postupke, izravno ispitivanje transakcija i procjenu ključnih kontrola nadzornih i kontrolnih sustava Agencije. Tome se (po potrebi) pridodaju i dokazi prikupljeni radom ostalih revizora i analizom jamstava uprave.

    JAMSTVENA IZJAVA

    3.

    U skladu s odredbama članka 287. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU), Sud je proveo reviziju:

    (a)

    godišnje računovodstvene dokumentacije Agencije, koja se sastoji od financijskih izvještaja (3) i izvješća o izvršenju proračuna (4) za financijsku godinu koja je završila 31. prosinca 2013., te

    (b)

    zakonitosti i pravilnosti transakcija povezanih s tom računovodstvenom dokumentacijom.

    Odgovornost uprave

    4.

    Uprava je odgovorna za pripremu i pošteno prikazivanje godišnje računovodstvene dokumentacije Agencije te za zakonitost i pravilnost povezanih transakcija (5).

    (a)

    Odgovornosti uprave u vezi s godišnjom računovodstvenom dokumentacijom Agencije uključuju izradu, provedbu i održavanje sustava unutarnje kontrole koji je važan za pripremu i pošteno prikazivanje financijskih izvještaja u kojima nema značajnog pogrešnog prikazivanja zbog prijevare ili pogreške; odabir i primjenu prikladnih računovodstvenih politika na temelju računovodstvenih pravila koja je usvojio Komisijin računovodstveni službenik (6); te razumne računovodstvene procjene u danim okolnostima. Upravljački odbor odobrava godišnju računovodstvenu dokumentaciju Agencije nakon što ju je računovodstveni službenik Agencije pripremio na temelju dostupnih informacija i sastavio bilješku kao prilog računovodstvenoj dokumentaciji u kojoj između ostalog izjavljuje da ima razumno jamstvo da ona predstavlja istinit i pošten prikaz financijskog stanja Agencije u svim značajnim aspektima.

    (b)

    Odgovornosti uprave u vezi sa zakonitošću i pravilnošću povezanih transakcija te usklađenošću s načelom dobrog financijskog upravljanja uključuju izradu, provedbu i održavanje djelotvornog i učinkovitog sustava unutarnje kontrole koji obuhvaća primjereni nadzor i prikladne mjere za sprječavanje nepravilnosti i prijevara te, po potrebi, pravne postupke za povrat pogrešno isplaćenih ili korištenih sredstava.

    Odgovornost revizora

    5.

    Sud je odgovoran da na temelju svojih revizija Europskom parlamentu i Vijeću (7) osigura jamstvenu izjavu o pouzdanosti godišnje računovodstvene dokumentacije te o zakonitosti i pravilnosti povezanih transakcija. Sud provodi reviziju u skladu s međunarodnim revizijskim standardima i etičkim kodeksom IFAC-a te međunarodnim standardima vrhovnih revizijskih institucija INTOSAI-ja. Prema tim standardima, Sud je dužan isplanirati i provesti reviziju tako da osigura razumno jamstvo o tome ima li u godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji Agencije značajnog pogrešnog prikazivanja i jesu li povezane transakcije zakonite i pravilne.

    6.

    Revizija uključuje postupke kojima se prikupljaju revizijski dokazi o iznosima i iskazima u računovodstvenoj dokumentaciji te o zakonitosti i pravilnosti povezanih transakcija. Odabir postupaka ovisi o prosudbi revizora, koja se temelji na procjeni rizika od značajnog pogrešnog prikazivanja u računovodstvenoj dokumentaciji i od značajne neusklađenosti povezanih transakcija s uvjetima iz pravnog okvira Europske unije do koje je došlo zbog prijevare ili pogreške. Pri procjeni tih rizika revizor uzima u obzir postupke unutarnje kontrole koji su važni za pripremu i pošteno prikazivanje računovodstvene dokumentacije, kao i nadzorne i kontrolne sustave koji su uspostavljeni kako bi osigurali zakonitost i pravilnost povezanih transakcija te zatim izrađuje odgovarajuće revizijske postupke u danim okolnostima. Revizija uključuje i evaluaciju primjerenosti računovodstvenih politika, osnovanosti računovodstvenih procjena te sveukupnog prikaza računovodstvene dokumentacije.

    7.

    Sud tako prikupljene revizijske dokaze smatra dostatnima i prikladnima da budu temelj jamstvene izjave.

    Mišljenje o pouzdanosti računovodstvene dokumentacije

    8.

    Prema mišljenju Suda, godišnja računovodstvena dokumentacija Agencije u svim značajnim aspektima pošteno prikazuje financijsko stanje Agencije na dan 31. prosinca 2013. te rezultate poslovanja i novčane tokove za tu dovršenu godinu, u skladu s odredbama Financijske uredbe i računovodstvenim pravilima koja je usvojio Komisijin računovodstveni službenik.

    Mišljenje o zakonitosti i pravilnosti transakcija povezanih s računovodstvenom dokumentacijom

    9.

    Prema mišljenju Suda, transakcije povezane s godišnjom računovodstvenom dokumentacijom za godinu koja je završila zaključno s 31. prosincem 2013. zakonite su i pravilne u svim značajnim aspektima.

    IV. sudsko vijeće, kojim predsjeda član Revizorskog suda gospodin Milan Martin CVIKL, usvojilo je ovo izvješće na sastanku održanom u Luxembourgu 1. srpnja 2014.

    Za Revizorski sud

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

    Predsjednik


    (1)  SL L 9, 12.1.2008., str. 15.

    (2)  Prilog ukratko prikazuje nadležnosti i djelovanje Agencije. Priložen je kao izvor informacija.

    (3)  Oni obuhvaćaju bilancu i izvještaj o poslovnom rezultatu, tablicu novčanog toka, izvještaj o promjenama u neto imovini te kratki prikaz važnih računovodstvenih politika, kao i druga pojašnjenja.

    (4)  Ona obuhvaćaju izvještaj o realizaciji proračuna i prilog izvještaju o realizaciji proračuna.

    (5)  Članci 62. i 68. u vezi s člancima 53. i 58. Uredbe (EU, Euratom) br. 966/2012 (SL L 298, 26.10.2012., str. 1.).

    (6)  Računovodstvena pravila koja je usvojio Komisijin računovodstveni službenik proizlaze iz međunarodnih računovodstvenih standarda za javni sektor (IPSAS) koje je izdala Međunarodna federacija računovođa, odnosno iz međunarodnih računovodstvenih standarda (IAS)/međunarodnih standarda financijskog izvješćivanja (IFRS) koje je izdao Odbor za međunarodne računovodstvene standarde.

    (7)  Članak 162. Uredbe (EU, Euratom) br. 966/2012.


    PRILOG

    Izvršna agencija Europskog istraživačkog vijeća (Bruxelles)

    Nadležnosti i djelovanje

    Područja nadležnosti Europske unije sukladno Ugovoru

    (članak 182. Ugovora o funkcioniranju Europske unije)

    1.

    Europski parlament i Vijeće, nakon savjetovanja s Gospodarskim i socijalnim odborom, usvajaju višegodišnji okvirni program kojim se određuju sve aktivnosti Unije. Tim se okvirnim programom:

    određuju znanstveni i tehnološki ciljevi koje treba postići kroz aktivnosti predviđene člankom 180. te se utvrđuju odgovarajući prioriteti,

    opisuju te aktivnosti u općim crtama,

    utvrđuje najviši ukupni iznos i detaljna pravila financijskog sudjelovanja Unije u okvirnom programu te odgovarajuće udjele u svakoj predviđenoj aktivnosti.

    2.

    Okvirni se program prilagođava ili dopunjuje kako se stanje mijenja.

    3.

    Okvirni se program provodi kroz posebne programe razvijene u okviru svake aktivnosti. Svakim se posebnim programom utvrđuju detaljna pravila za njegovu provedbu, određuje se njegovo trajanje te se predviđaju sredstva koja se smatraju potrebnima. Zbroj iznosa koji se smatraju nužnima, utvrđenih u okviru posebnih programa, ne može biti veći od sveukupnog najvišeg iznosa utvrđenog za okvirni program i svaku pojedinu aktivnost.

    4.

    Vijeće, odlučujući u skladu s posebnim zakonodavnim postupkom i nakon savjetovanja s Europskim parlamentom te Gospodarskim i socijalnim odborom, usvaja posebne programe.

    Nadležnosti Agencije

    (Odluka Komisije 2008/37/EZ)

    Ciljevi

    Agencija je osnovana u prosincu 2007. godine Odlukom Komisije 2008/37/EZ za upravljanje posebnim programom Zajednice „Ideje” u području naprednog istraživanja u primjeni Uredbe Vijeća (EZ) br. 58/2003. Program „Ideje” provodi Europsko istraživačko vijeće (ERC), koje se sastoji od neovisnog Znanstvenog vijeća koje utvrđuje znanstvenu strategiju Europskog istraživačkog vijeća te prati kako Agencija, koja je zadužena za operativno upravljanje, provodi tu strategiju. Agencija je postala neovisna o Glavnoj upravi za istraživanje i inovacije 15. srpnja 2009.

    Zadaće

    Zadaće Agencije opisane su u aktu o delegiranju ovlasti (vidjeti Odluku Komisije C(2008) 5694), a posebno u člancima 5. do 7. Osim tih zadaća, Agenciji su povjerene zadaće koje obuhvaćaju:

    sve aspekte administrativne provedbe i izvođenja programa, a posebno postupke evaluacije, procjene stručnjaka iste razine i postupak odabira u skladu s načelima koje je utvrdilo Znanstveno vijeće;

    financijsko i znanstveno upravljanje bespovratnim sredstvima.

    Upravljanje

    (Odluke Komisije C(2008) 5132 i C(2011) 4877)

    (Odluke Komisije 2007/134/EZ i 2011/12/EU)

    (Odluka Vijeća 2006/972/EZ)

    (Uredba Vijeća (EZ) br. 58/2003)

    Upravljački odbor

    Upravljački odbor tijelo je koje nadgleda rad Agencije i koje imenuje Komisija (vidjeti Odluku Komisije C(2008) 5132). Upravljački odbor usvaja godišnji plan rada Agencije (nakon odobrenja Komisije), administrativni proračun i godišnja izvješća. Sastavljen je od pet članova i jednog promatrača.

    Znanstveno vijeće Europskog istraživačkog vijeća

    Na temelju Odluke Komisije 2007/134/EZ, Znanstvenom vijeću Europskog istraživačkog vijeća povjerava se utvrđivanje znanstvene strategije za posebni program „Ideje”, donošenje odluka o vrsti istraživanja koje će se financirati u skladu s člankom 5. stavkom 3. Odluke Vijeća 2006/972/EZ te djelovanje u ulozi jamca za kvalitetu aktivnosti sa znanstvenog stajališta. Njegove zadaće posebno obuhvaćaju utvrđivanje godišnjeg programa rada za posebni program „Ideje” i postupka procjene stručnjaka iste razine, kao i praćenje i kontrolu kvalitete provedbe posebnog programa „Ideje”, ne dovodeći u pitanje odgovornost Komisije. Znanstveno vijeće sastoji se od dvadeset dva člana koje imenuje Komisija.

    Ravnatelj Agencije

    Imenuje ga Europska komisija na četiri godine.

    Vanjska revizija

    Europski revizorski sud.

    Tijelo zaduženo za davanje razrješnice

    Europski parlament na preporuku Vijeća.

    Sredstva stavljena na raspolaganje Agenciji u 2013. (2012.)

    Proračun

    40,1(37,8) milijuna eura

    Osoblje na dan 31. prosinca 2013.

    Operativnim proračunom za 2013. godinu predviđen je plan radnih mjesta od 100 (100) privremenih zaposlenika te proračun za 289 (289) ugovornih zaposlenika i upućenih nacionalnih stručnjaka, tj. ukupno 389 (389) zaposlenika. Od navedenih je radnih mjesta na kraju 2013. godine bilo popunjeno 379 (380) radnih mjesta.

    99 (96) privremenih zaposlenika, od kojih je 13 (11) upućenih privremenih zaposlenika i 86 (85) vanjskih privremenih zaposlenika;

    270 (275) ugovornih zaposlenika;

    10 (9) upućenih nacionalnih stručnjaka.

    Raspored osoblja:

    operativne aktivnosti (znanstveni odjel i odjel za upravljanje bespovratnim sredstvima): 70 % (71 %)

    administrativne aktivnosti (ostali odjeli): 30 % (29 %)

    Proizvodi i usluge u 2013. (2012.)

    1.

    Praćenje ugovora o bespovratnim sredstvima koji su dodijeljeni u okviru programa rada „Ideje” te u okviru poziva na natječaje za dodjelu bespovratnih sredstava namijenjenih istraživačima početnicima (engl. Starting Grants), bespovratnih sredstava namijenjenih naprednim istraživačima (engl. Advanced Grants), bespovratnih sredstava za sinergiju (engl. Synergy Grants) i dodatnih bespovratnih sredstava za razvoj ideja proizašlih iz projekata trenutačnih ili bivših korisnika (engl. Proof-of-Concept Grants). Program rada „Ideje” provodi se objavljivanjem godišnjih poziva na podnošenje prijedloga, nakon kojih slijedi evaluacija (koju obavljaju vanjski stručnjaci), priprema i potpisivanje ugovora o bespovratnim sredstvima te naposljetku praćenje provedbe projekta. Na temelju svakog poziva na podnošenje prijedloga zaključuje se niz sporazuma o bespovratnim sredstvima s očekivanim projektnim ciklusom od otprilike pet godina.

    2.

    Provedba poziva na podnošenje prijedloga za program rada „Ideje” za 2013. godinu (bespovratna sredstva namijenjena istraživačima početnicima, bespovratna sredstva namijenjena naprednim istraživačima, bespovratna sredstva za sinergiju i dodatna bespovratna sredstva za razvoj ideja proizašlih iz projekata trenutačnih ili bivših korisnika: u 2013. godini dostavljeno je 10  151 prijedlog, od kojih je 3  329 bilo za bespovratna sredstva namijenjena istraživačima početnicima, 3  673 za poziv za podnošenje prijedloga za nedavno uvedena sredstva namijenjena samostalnim istraživačima (engl. Consolidator Grants), 2  408 za bespovratna sredstva namijenjena naprednim istraživačima, 449 za bespovratna sredstva za sinergiju i 292 za bespovratna sredstva za razvoj ideja proizašlih iz projekata trenutačnih ili bivših korisnika. Od toga je bilo ukupno 9  968 prihvatljivih prijedloga koje su zatim evaluirale skupine stručnjaka. Za postupak dodjeljivanja bespovratnih sredstava odabrano je ukupno 959 prijedloga (890 na glavnom popisu uspješnih projekata, 69 na rezervnom popisu).

    3.

    Pružanje i širenje informacija o posebnom programu „Ideje” i aktivnostima Agencije u 2013. godini.

    4.

    Znanstveno vijeće održavalo je tijekom 2013. godine redovito sastanke diljem Europe, obično na poziv nacionalnih tijela vlasti. Održavanje sastanaka u raznim zemljama koje su ili države članice EU-a ili pridružene zemlje način je da se poveća vidljivost Europskog istraživačkog vijeća. Sastanci se smatraju važnim događajima za nacionalna tijela vlasti, kao i za lokalnu znanstvenu i istraživačku zajednicu. Tijekom razdoblja od 1. siječnja do 31. prosinca 2013. organizirano je pet plenarnih zasjedanja Znanstvenog vijeća: u siječnju, ožujku i prosincu u Bruxellesu (Belgija), u lipnju u Bratislavi (Slovačka) te u listopadu u Utrechtu (Nizozemska). Na temelju preporuka skupine stručnjaka u vezi s pregledom struktura i mehanizama Europskog istraživačkog vijeća u 2009. godini, Znanstveno vijeće osnovalo je dva stalna odbora: prvi daje smjernice u pitanjima sukoba interesa, znanstvenog nepoštenja te u etičkim pitanjima, dok se drugi bavi odabirom stručnjaka zaduženih za evaluaciju. Izvršna agencija podupirala je operativne aktivnosti ovih dvaju odbora od kojih se u 2013. godini svaki sastao tri puta. Članovi Znanstvenog vijeća također se sastaju u radnim skupinama kako bi riješili posebna pitanja. Izvršna agencija organizirala je u 2013. godini razne sastanke radnih skupina Europskog istraživačkog vijeća u vezi s inovacijama i odnosima s industrijom, slobodnim pristupom, internacionalizacijom i uravnoteženom zastupljenosti spolova. Radne skupine provode analize i daju doprinos znanstvenoj strategiji Europskog istraživačkog vijeća u područjima koja su obuhvaćena njihovim mandatima, i to putem prijedloga koje Znanstveno vijeće usvaja na plenarnoj sjednici. Izvršna agencija pripremila je u suradnji s članovima skupina niz radnih dokumenata koji sadrže analize i ključne poruke o posebnim problemima s kojima se suočavaju radne skupine i stalni odbori.

    Četiri od pet radnih skupina organiziralo je 2013. godine četiri glavna događanja u Bruxellesu:

    Radna skupina za inovaciju i odnose s industrijom: „Nove tehnologije Europskog istraživačkog vijeća”, 5. veljače, suorganizator događanja bilo je društvo Science Business; jedanaest korisnika bespovratnih sredstava Europskog istraživačkog vijeća za razvoj ideja proizašlih iz projekata trenutačnih ili bivših korisnika sastali su se s raznim ulagačima iz industrije kako bi pokušali raspravljati o svojim projektima i uspostaviti potencijalne poslovne kontakte.

    Radna skupina za slobodan pristup: „Radionica o infrastrukturama sa slobodnim pristupom u području društvenih i humanističkih znanosti”. Događanje je planirano i provedeno u suradnji s radnom skupinom Znanstvenog vijeća za slobodan pristup. Radionicom je okupljen širok raspon stručnjaka u tom području, uključujući predstavnike sveučilišta, ulagače i donositelje politika. Također su prisustvovala dva korisnika bespovratnih sredstava Europskog istraživačkog vijeća.

    Radna skupina o ključnim pokazateljima uspješnosti: Organizirano je „utvrđivanje, naprednog istraživanja' i, novih istraživačkih područja' u prijedlozima za istraživanje” koje je bilo usmjereno na proučavanje potencijala bibliometrije kao potpore strategiji praćenja i evaluacije Europskog istraživačkog vijeća u kojem su sudjelovali koordinatori dvaju projekata u vezi s mjerama koordinacije i potpore. Tijekom dvodnevne rasprave održane 20. i 21. veljače, članovi Znanstvenog vijeća Europskog istraživačkog vijeća, stručnjaci za scientometriju, dužnosnici za znanost iz Izvršne agencije, kolege iz Glavne uprave za istraživanje i inovacije i Glavne uprave za komunikacijske mreže, sadržaje i tehnologije te predstavnici drugih tijela za financiranje istraživanja pregledali su rezultate koje su predstavili članovi projektnih timova za mjere koordinacije i potpore, odnosno, bibliometrijske tehnike i pokazatelje kojima se mjeri do koje razine Europsko istraživačko vijeće podupire prijedloge za istraživanje koji se odnose „nova istraživanja” i „nova istraživačka područja”.

    Radna skupina o uravnoteženoj zastupljenosti spolova: „Na putu prema vrhu: pružanje jednakih mogućnosti za žene i muškarce u znanosti i tehnologiji”. Cilj radionice bio je okupiti predstavnike nacionalnih organizacija za istraživanje i stručnjake za spolove kako bi raspravljali o raznolikosti praksi i pristupa rodnoj osviještenosti u raznim europskim zemljama i kako bi razmijenili najbolje prakse u vezi s politikama i pristupima s ciljem promicanja veće uključenosti žena u području istraživanja.

    Izvor: Prilog je dostavila Agencija.


    ODGOVOR AGENCIJE

    Agencija je primila na znanje izvještaj Suda.


    Top