EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32006L0112

Zajednički sustav poreza na dodanu vrijednost (PDV) Europske unije

Zajednički sustav poreza na dodanu vrijednost (PDV) Europske unije

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Direktiva 2006/112/EZ – zajednički sustav poreza na dodanu vrijednost Europske unije

ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?

Njome se preinačuje i stavlja izvan snage Šesta direktiva o porezu na dodanu vrijednost (PDV) radi objašnjenja postojećeg zakonodavstva o PDV-u u Europskoj uniji (EU).

KLJUČNE TOČKE

PDV se primjenjuje na sve platne transakcije poreznog obveznika, (tj. bilo koje fizičke osobe ili poslovnog subjekta koja isporučuje dobra i usluge tijekom svojeg poslovanja, unutar EU-a). Uvozi od strane svih obveznika također podliježu PDV-u.

Oporezive transakcije uključuju isporuku robe i usluga unutar EU-a, stjecanje robe između država članica EU-a (roba koju dostavlja i otprema ili prevozi poslovni subjekt iz jedne države članice poslovnom subjektu u drugoj državi članici EU-a) i uvoze robe u EU iz zemalja koje nisu članice EU-a.

  • Mjesto oporezivanja ovisi o prirodi transakcije, vrsti isporučenog proizvoda i o tome je li uključen prijevoz.
    • Isporuka robe: tamo gdje se isporučuje roba.
    • Stjecanje robe između država članica: tamo gdje se roba dostavlja ( tj. država članica u kojoj je roba konačno smještena nakon prijevoza iz druge države članice).
    • Uvoz robe: obično država članica u koju roba stiže.
    • Pružanje usluga: tamo gdje se kaže da se usluge pružaju. Navedeno ne ovisi samo o vrsti pružene usluge, nego i o vrsti potrošača koji prima uslugu. Opće je pravilo da se usluga oporezuje u mjestu kupca ako je riječ o poslovnom subjektu, odnosno u mjestu dobavljača ako je riječ o fizičkoj osobi. Kako bi se osiguralo da se usluga oporezuje tamo gdje se upotrebljava, postoje iznimke kao što su:
      • usluge povezane s nepokretnom imovinom (nekretnine),
      • prijevoz putnika,
      • aktivnosti vezane uz kulturu, sport, obrazovanje i zabavu,
      • restoranske usluge.
  • PDV se obračunava kada se roba ili usluge isporuče u skladu s vrstom transakcije. PDV je moguće oporezivati za stjecanje dobara među državama članicama kad je isporuka robe u relevantnu državu članicu dovršena. Za uvoze unutar EU-a PDV se obračunava kad je roba donesena u državu članicu.
  • Oporeziv iznos za isporuku dobara i usluga i stjecanje dobara među državama članicama uključuje sve uplate dobavljaču. Tamo gdje su dobra uvezena, oporeziv iznos predstavlja njihovu vrijednost za potrebe carine. Davanja, porezi i drugi troškovi uključeni su u oporezivi iznos, dok su PDV, cjenovni popusti i rabati koji se odobravaju kupcu isključeni.
  • Standardna stopa PDV-a, koju je potrebno primijeniti na robu i usluge u svim državama članicama iznosi najmanje 15 %. Države članice mogu primijeniti jednu ili dvije snižene stope od najmanje 5 % na određenu robu ili usluge iz kategorija navedenih u Prilogu III Direktivi. Pod određenim uvjetima primjenjuje se i niz iznimki od ovih pravila (npr. snižene stope na ostalu robu i usluge).
  • Direktivom se dopuštaju izuzeća od PDV-a. Većinu čine izuzeća bez prava na odbitke (npr. medicinska skrb, socijalne usluge ili financijske usluge i usluge osiguranja). Međutim, izuzeća s pravom na odbitke također postoje (npr. isporuke dobara među državama članicama ili izvozi dobara u zemlje koje nisu članice EU-a). Većina izuzeća obvezna su za države članice, ali su neka fakultativna.
  • Porezni obveznik može odbiti iznos plaćenog PDV-a za stečenu robu ili usluge korištene za oporezovane transakcije u državi članici u kojoj su ta roba ili usluge stečeni. Taj ulazni PDV može se odbiti od PDV-a koji se treba platiti na oporezovane transakcije (npr. domaće isporuke robe i usluga). U slučaju gospodarske aktivnosti izuzete od PDV-a obično nema prava na odbitak ni ako porezni obveznik primjenjuje određene posebne odredbe. U određenim slučajevima odbici mogu biti ograničeni ili prilagođeni.
  • Direktivom se postavljaju obveze poreznih obveznika i određenih osoba koje nisu porezni obveznici. Općenito, PDV plaća bilo koji porezni obveznik koji čini oporezive isporuke dobara ili usluga. Iznimke uključuju posebne transakcije u kojima kupac plaća PDV (npr. usluge koje dobavljač pruži poduzeću u drugoj zemlji, i transakcije kod kojih država članica može donijeti odluku da kupac plati PDV, kao što je slučaj s isporukama podložnima prijevari).
  • Ovom se Direktivom državama članicama omogućuju iznimke od standardnih pravila o PDV-u (npr. kako bi se spriječile određene vrste izbjegavanja plaćanja poreza). Također postoje posebne odredbe PDV-a oblikovane kako bi se smanjila papirologija (npr. za mala poduzeća i poljoprivrednike).
  • Dodatno omogućuje državama članicama koje su najviše pogođene prijevarom u vezi s PDV-om da privremeno primijene opći prijenos obveze PDV-a. To uključuje prijenos obveze plaćanja PDV-a s dobavljača na kupca. Države članice mogu primjenjivati tu mjeru samo za isporuke robe i usluga u vlastitoj zemlji u iznosu od više od 17 500 EUR po transakciji samo do 30. lipnja 2022. te pod vrlo strogim uvjetima.

Učinjen je niz izmjena i dopuna Direktive 2006/112/EZ, uključujući neke izmjene i dopune nastale zbog izbijanja pandemije bolesti COVID-19.

  • Direktivom (EU) 2020/284 mijenja se Direktiva i uvode određeni zahtjevi za pružatelje platnih usluga koji uključuju vođenje evidencije o prekograničnim plaćanjima koja se odnose na e-trgovinu. Ti će se podaci zatim pod strogim uvjetima, uključujući uvjete povezane sa zaštitom podataka, dostaviti nacionalnim poreznim tijelima. Ti se zahtjevi primjenjuju od 1. siječnja 2024.
  • Direktivom o izmjeni (EU) 2020/285 uvode se pojednostavnjena pravila za smanjenje administrativnog opterećenja i troškova usklađivanja za male poduzetnike i za stvaranje isplativije porezne klime kako bi im se pomoglo u učinkovitijem rastu i prekograničnoj trgovini. Mala poduzeća moći će ispunjavati uvjete za pojednostavnjena pravila o plaćanju PDV-a ako je njihov godišnji promet ispod praga koji utvrdi predmetna država članica, a koji ne smije biti veći od 85 000 eura. Pod određenim uvjetima mala poduzeća iz drugih država članica koja ne prijeđu taj prag isto tako će se moći koristiti pojednostavnjenim programom ako njihov ukupni godišnji prihod u cijelom EU-u ne prijeđe 100 000 eura. Ta nova pravila primjenjuju se od 1. siječnja 2025.
  • Paketom o PDV-u za e-trgovinu (direktive (EU) 2017/2455 i (EU) 2019/1995, kojima se mijenja Direktiva 2006/112/EZ) uvedena su nova pojednostavnjenja za poduzeća koja se bave prekograničnom prodajom robe ili usluga. Njime se osigurava da se PDV na te isporuke ispravno plaća državi članici kupca, u skladu s načelom oporezivanja u državi članici odredišta. Prve su mjere stupile na snagu 2015. te su obuhvaćale samo telekomunikacije, usluge odašiljanja i elektroničke usluge. Poduzeća koja u EU-u pružaju usluge i prodaju robu potrošačima sada mogu prijaviti i platiti PDV u pojednostavnjenom sustavu (mini sustav za pružanje usluga na jednom mjestu: one-stop shop).
  • Kao posljedica pandemije bolesti COVID-19, Odlukom (EU) 2020/1109 odgođen je datum stupanja na snagu drugog paketa s 1. siječnja 2021. na 1. srpnja 2021. kako bi se državama članicama i poduzećima EU-a omogućilo više vremena da se pripreme na nova pravila.
  • Direktivom (EU) 2020/1756 izmjenjuje se Direktiva 2006/112/EZ, nakon povlačenja Ujedinjene Kraljevine (UK) iz EU-a, uz uvođenje identifikacijskih brojeva za PDV u Sjevernoj Irskoj s posebnim prefiksom kako bi se razlikovali:
    • porezni obveznici i pravne osobe koje nisu porezni obveznici čije transakcije, uključujući robu, u Sjevernoj Irskoj podliježu zakonodavstvu EU-a o PDV-u;
    • osobe koje obavljaju druge transakcije za koje su identificirane za potrebe PDV-a u Ujedinjenoj Kraljevini.
  • Direktivom (EU) 2020/2020 mijenja se Direktiva kako bi se osigurao pristupačniji pristup zalihama cjepiva protiv bolesti COVID-19 i in vitro dijagnostičkim medicinskim proizvodima (pribor za testiranje) kao odgovor na izbijanje pandemije bolesti COVID-19 u Europi. Od 12. prosinca 2020. do 31. prosinca 2022. državama članicama omogućuje se:
    • izuzeće od PDV-a s pravom na odbitak na isporuke cjepiva protiv bolesti COVID-19 i in vitro dijagnostičke medicinske proizvode i usluga usko povezane s tim cjepivima i proizvodima;
    • primjena smanjene stopu PDV-a na COVID-19 in vitro dijagnostičke medicinske proizvode i povezane usluge, kao što je to već slučaj za cjepiva.
  • Direktiva (EU) 2021/1159 izmjenjuje Direktivu 2006/112/EZ u pogledu privremenih izuzeća na uvoz i određene zalihe, kao odgovor na pandemiju bolesti COVID-19. To će Europskoj komisiji i agencijama EU-a olakšati kupnju dobara i usluga kako bi ih besplatno distribuirali (tj. kao donacije) državama članicama u kontekstu tekuće javnozdravstvene krize.

Reforma sustava PDV-a

U okviru reforme predložene u akcijskom planu Komisije o PDV-u, kojom se izmjenjuje Direktiva (EU) 2022/542 izmjenjuje se Direktiva 2006/112/EZ na sljedeći način:

  • ažuriranjem popisa robe i usluga za koje su dozvoljene smanjene stope PDV-a (Prilog III.); međutim, broj stavki na koje se smanjene stope mogu primijeniti ograničen je da bi se spriječilo širenje smanjenih stopa;
  • otvaranjem postojećih izuzeća kojima se određenim državama članicama dozvoljavaju preferencijalne stope na određene proizvode svim državama članicama, pod uvjetom da su kompatibilne s dogovorenim načelima;
  • postupnim ukidanjem razdoblja za smanjene stope ili iznimke koje se primjenjuju na proizvode s negativnim učinkom na okoliš (npr. na fosilna goriva i drugu robu sa sličnim učinkom na emisije stakleničkih plinova, koje se više ne primjenjuju najkasnije od 1. siječnja 2030. te na kemijske pesticide i fertilizatore, koji se više ne primjenjuju (najkasnije) od 1. siječnja 2032.;
  • dozvoljavanjem državama članicama primjene smanjene stope, posebice, na:
    • usluge internetskog pristupa radi rješavanja pitanja smanjene pokrivenosti tih usluga te promicanja njihova razvoja,
    • solarne panele, električne bicikle i usluge recikliranja otpada koji se smatraju ekološki prihvatljivom robom i uslugama,
    • robu i usluge za posebne svrhe socijalne i kulturne politike.

OTKAD SE DIREKTIVA PRIMJENJUJE?

Direktiva 2006/112/EZ primjenjuje se od 1. siječnja 2007. i trebala je stupiti na snagu u državama članicama do 1. siječnja 2008.

POZADINA

Za više informacija vidjeti:

  • PDV (Europska komisija).

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva Vijeća 2006/112/EZ od 28. studenoga 2006. o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost (SL L 347, 11.12.2006., str. 1.–118.).

Sukcesivne izmjene i dopune Direktive 2006/112/EZ uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

VEZANI DOKUMENTI

Direktiva Vijeća (EU) 2020/285 od 18. veljače 2020. o izmjeni Direktive 2006/112/EZ o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost u pogledu posebne odredbe za mala poduzeća i Uredbe (EU) br. 904/2010 u pogledu administrativne suradnje i razmjene informacija u svrhe praćenja ispravne primjene posebne odredbe za mala poduzeća (SL L 62, 2.3.2020., str. 13.–23.).

Direktiva Vijeća (EU) 2020/284 od 18. veljače 2020. o izmjeni Direktive 2006/112/EZ u pogledu uvođenja određenih zahtjeva za pružatelje platnih usluga (SL L 62, 2.3.2020., str. 7.–12.).

Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću i Europskom gospodarskom i socijalnom odboru o akcijskom planu o PDV-u Put k jedinstvenom europskom području PDV-a – vrijeme je za donošenje odluka (COM(2016) 148 final, 7.4.2016.).

Uredba Vijeća (EU) br. 904/2010 od 7. listopada 2010. o administrativnoj suradnji i suzbijanju prijevare u području poreza na dodanu vrijednost (SL L 268, 12.10.2010., str. 1.–18.).

Vidjeti pročišćeni tekst.

Direktiva Vijeća 2009/132/EZ od 19. listopada 2009. o utvrđivanju područja primjene članka 143. točaka (b) i (c) Direktive 2006/112/EZ o oslobođenju od plaćanja poreza na dodanu vrijednost prilikom konačnog uvoza određene robe (SL L 292, 10.11.2009., str. 5.–30.).

Vidjeti pročišćeni tekst.

Direktiva Vijeća 2008/9/EZ od 12. veljače 2008. o utvrđivanju detaljnih pravila za povrat poreza na dodanu vrijednost, predviđenih u Direktivi 2006/112/EZ, poreznim obveznicima koji nemaju poslovni nastan u državi članici povrata, već u drugoj državi članici (SL L 44, 20.2.2008., str. 23.–28.).

Vidjeti pročišćeni tekst.

Direktiva Vijeća 2007/74/EZ od 20. prosinca 2007. o oslobođenju od poreza na dodanu vrijednost i trošarina na uvoz robe za osobe koje putuju iz trećih zemalja (SL L 346, 29.12.2007., str. 6.–12.).

Direktiva Vijeća 2006/79/EZ od 5. listopada 2006. o oslobođenju od plaćanja poreza na uvoz malih pošiljaka robe nekomercijalne naravi iz trećih zemalja (kodificirana verzija) (SL L 286, 17.10.2006., str. 15.-18.).

Posljednje ažuriranje 26.04.2022

Vrh