EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Mehanizam praćenja područja EU-a bez granica

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Evaluacija i praćenje Schengena' for an updated information about the subject.

Mehanizam praćenja područja EU-a bez granica

Ovaj zakon stvara okvir za specifičan mehanizam praćenja dizajniran za provjeru primjene tzv. „schengenskog zakonodavstva” Europske unije. Za cilj ima osigurati primjenu visokih jedinstvenih standarda u praksi od strane onih država Europske unije koje se nalaze u schengenskom prostoru - područje obuhvaća 26 zemalja, od kojih su 22 države EU-a, a 4 države se nalaze izvan EU-a. U ovom području nema granične kontrole na unutarnjim granicama.

DOKUMENT

Uredba Vijeća (EU) br. 1053/2013 od 7. listopada 2013. o uspostavi mehanizma evaluacije i praćenja za provjeru primjene schengenske pravne stečevine i stavljanju izvan snage Odluke Izvršnog odbora od 16. rujna 1998. o uspostavi Stalnog odbora za ocjenu i provedbu Schengena

SAŽETAK

Glavni cilj mehanizma evaluacije i praćenja je osigurati visok stupanj međusobnog povjerenja među državama koje su dijelom „schengenskog područja” u pogledu njihove sposobnosti pravilno provesti sva relevantna pravila u svim područjima schengenskog zakonodavstva EU-a („schengenska pravna stečevina”).

PODRUČJE PRIMJENE MEHANIZMA

Mehanizam evaluacije obuhvaća sve aspekte zakonodavstva u ovom području. Što se tiče pitanja granica, mehanizam bi trebao obuhvaćati kako učinkovitost graničnih kontrola na vanjskim granicama, tako i odsutnost graničnih kontrola na unutarnjim granicama.

Države EU-a i Komisija zajednički su odgovorne za provedbu cijelog mehanizama, a Komisija ima ukupnu koordinacijsku ulogu.

NAJAVLJENE I NENAJAVLJENE PROVJERE

Za provedbu mehanizma evaluacije, Komisija koordinira određivanje višegodišnjeg (5 godina) i godišnjeg programa provjera. Te evaluacije moraju se održavati redovito na teritoriju svih država Schengena u obliku najavljenih i nenajavljenih provjera.

AKCIJSKI PLAN ZA UKLANJANJE NEDOSTATAKA

Provjere na licu mjesta moraju provoditi posebno osposobljeni stručnjaci koje imenuju države EU-a i koji su odabrani na neutralan način, na osnovu analize rizika agencije Frontex (vezano uz vanjske granice) i uz potporu Europola, Eurojusta i drugih nadležnih tijela EU-a u područjima obuhvaćenima njihovim mandatom.

Nakon ove analize i rezultata provjere na licu mjesta, stručnjaci pripremaju izvješće pod koordinacijom Komisije. Potom se državi EU-a u kojoj je provedena provjera šalje niz preporuka. Ako se smatra da je provedba zakonodavstva te države manjkava ili da ozbiljno zanemaruje svoje obveze, ona mora podnijeti akcijski plan za rješavanje tih pitanja.

PRAĆENJE I NADZOR

Izvješće o provedbi takvog akcijskog plana potrebno je dostaviti svakih 6 mjeseci Komisiji i ostalim državama EU-a kako bi se potvrdilo da je država EU-a pod nadzorom poduzela potrebne mjere i korake za ispravak tih nedostataka. Može uslijediti niz drugih redovitih izvješća za praćenje provedbe mjera. Ako je potrebno, Komisija može uvesti nove kontrolne preglede.

REFERENCE

Dokument

Dan stupanja na snagu

Rok za transponiranje u državama članicama

Službeni list

Uredba (EU) br. 1053/2013

26.11.2013.

-

SL L 295 od 6.11.2013.

VEZANI DOKUMENT

Uredba (EU) br. 1051/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 22. listopada 2013. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 562/2006 s ciljem određivanja zajedničkih pravila o privremenom ponovnom uvođenju granične kontrole na unutarnjim granicama u iznimnim okolnostima (Službeni list L 295 od 6. studenoga 2013.).

Posljednje ažuriranje 06.10.2014

Top