Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Konvencija o pomoći u hrani

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Konvencija o pomoći u hrani

Europska unija (EU) doprinosi ispunjavanju potreba vezanih uz hranu i prehranu onih najranjivijih u neeuropskim državama. Ova Konvencija omogućava koordinaciju darivatelja takve pomoći učinkovitijom i djelotvornijom na globalnoj razini.

AKT

Odluka Vijeća 2012/738/EU o zaključivanju Konvencije o pomoći u hrani, u ime Europske unije.

SAŽETAK

O čemu je riječ?

Konvencija o pomoći u hrani, najnoviji u nizu multilateralnih sporazuma između darivatelja, nastoji pružiti prikladnu i učinkovitu pomoć u hrani i prehrani ranjivim populacijama u za to pogodnim državama, a na temelju utvrđenih potreba.

Cilj Konvencije je:

  • spasiti živote
  • smanjiti glad
  • poboljšati sigurnost hrane*
  • poboljšati kvalitetu prehrane najranjivijih populacija u pogodnim državama.

U skladu s politikom EU-a o humanitarnoj pomoći u hrani, Konvencija nastoji poboljšati pristup ranjivih populacija hrani, te osigurati konzumaciju prikladne, sigurne i hranjive hrane na temelju odgovarajuće analize potreba.

Što se promijenilo?

U okviru Konvencije, potpisnice dijele informacije, surađuju i međusobno se povezuju. Ona također služi kao forum za raspravu, omogućujući razmjenu informacija s drugim zainteresiranim stranama o različitim temama - primjerice, o tome što je naučeno tijekom provedbe određene vrste programa - kako bi se osiguralo da se njihovi resursi koriste s najvećim mogućim učinkom.

Djelovanje: Svaka potpisnica svojevoljno se obvezuje na minimalnu godišnju pomoć u hrani, koja se izražava u vrijednosti ili količini. Ta obveza trebala bi se ispoštovati u obliku novčanih sredstava, kad god je to moguće.

Jasno je formulirano da pomoć u hrani niti na koji način ne može biti povezana s komercijalnim izvozom poljoprivrednih proizvoda ili drugih roba i usluga državama koje je primaju.

Prilozi se mogu donirati:

  • bilateralno,
  • putem međuvladinih ili drugih međunarodnih organizacija, ili
  • preko drugih partnera koji pružaju pomoć u hrani.

Pogodne države uključuju:

Pozadina: Europska unija je potpisnica Međunarodnog sporazuma o žitaricama, koji obuhvaća dva različita pravna instrumenta: Konvenciju o trgovini žitaricama i Konvenciju o pomoći u hrani. Ostale potpisnice uključuju SAD, Australiju, Kanadu, Japan i Švicarsku.

Definicija

* sigurnost prehrane: Svjetski sastanak na vrhu o hrani 1996. godine definirao je da sigurnost prehrane postoji „kada svi ljudi u svakom trenutku imaju pristup dovoljnim količinama sigurne, hranjive hrane, koja im omogućava zdrav i aktivan život”.

REFERENCE

Akt

Dan stupanja na snagu

Rok za transponiranje u državama članicama

Službeni list

Odluka 2012/738

13.11.2012.

-

SL L 330 od 30.11.2012.

POVEZANI AKTI

Odluka Vijeća 2011/339/EU o utvrđivanju pozicije koju će Europska unija zauzeti unutar Odbora za pomoć u hrani vezano uz proširenje Konvencije za pomoć u hrani, 1999 .

Odluka Vijeća 2010/316/EU o utvrđivanju pozicije koju je potrebno usvojiti u ime Europske unije unutar Odbora za pomoć u hrani vezano uz proširenje Konvencije za pomoć u hrani, 1999 .

Odluka Vijeća 2011/224/EU o utvrđivanju pozicije koju će Europska unija zauzeti unutar Međunarodnog vijeća za žitarice vezano uz proširenje Konvencije o trgovini žitaricama, 1995 .

Odluka Vijeća 2000/421/EZ o zaključivanju, u ime Europske zajednice, Konvencije o pomoći u hrani, 1999 .

Posljednje ažuriranje 10.03.2014

Top