Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Prava djece i oružani sukob i oružani sukob

Prava djece i oružani sukob i oružani sukob

SAŽETAK DOKUMENTA:

Smjernice EU-a o djeci i oružanom sukobu

SAŽETAK

ŠTO RADE OVE SMJERNICE?

Obvezuju EU da rješava kratkoročne, srednjoročne i dugoročne učinke oružanih sukoba na djecu.

Njihov je cilj uvjeriti vlade i organizacije diljem svijeta da primjenjuju humanitarno pravo i ljudska prava koja štite djecu od učinaka oružanog sukoba.

Također traže da se zaustavi regrutacija djece u oružane snage i nekažnjavanje zločina protiv djece.

KLJUČNE TOČKE

  • Radna skupina Vijeća za ljudska prava (COHOM), uz ostale relevantne strane, utvrđuje gdje je potrebna pomoć na temelju izvješća voditelja misija EU-a, vojnih zapovjednika i posebnih predstavnika EU-a, izvješća i preporuka Ujedinjenih naroda (UN) te informacija Europske komisije o projektima koje financira EU, a koji su usmjereni djeci i oružanom sukobu (te njegovim posljedicama).
  • Da bi promicao i štitio djecu zahvaćenu ratnim sukobom, EU se služi alatima u svojim vezama sa zemljama koje ne pripadaju EU-u, poput diplomatskih inicijativa, političkog dijaloga, višelateralne suradnje, obuke o zaštiti djece i kriznog upravljanja.
  • Smjernice se provode Revidiranom provedbenom strategijom EU-a o ovim Smjernicama.
  • EU je uložio u jačanje svojih kapaciteta za zaštitu djece, primjerice kroz zajedničku inicijativu iz 2014. s Fondom Ujedinjenih naroda za djecu (UNICEF), Alatom o pravima djece: Integriranje dječjih prava u razvojnu suradnju. EU također podržava i pridonosi kampanji Djeca, ne vojnici pokrenutoj 2014. koja do 2016. želi ukinuti regrutiranje i uporabu djece u sukobima.

POZADINA

Prema UNICEF-u, jedno od desetoro djece na svijetu živi u područjima zahvaćenima oružanim sukobom, što prijeti njihovu preživljavanju, razvoju i životnim mogućnostima. Doneseno je međunarodno zakonodavstvo za rješavanje tog problema, uključujući Konvenciju o pravima djeteta (CRC) čiji Opcionalni protokol cilja riješiti situacije u kojima su djeca zahvaćena oružanim sukobom.

Cilj je EU-a i njegovih zemalja uzeti u obzir i koordinirati svoje mjere s ostalim tijelima, poput Posebnog predstavnika Glavnog tajnika UN-a za djecu u oružanom sukobu i Radne skupine Vijeća sigurnosti UN-a za djecu i oružane sukobe kako bi maksimizirali svoj učinak. U prilogu ovih Smjernica popisani su ostali mjerodavni standardi za ljudska prava i humanitarno pravo koji usmjeravaju rad EU-a u zaštiti djece zahvaćene oružanim sukobom.

DOKUMENT

Ažurirana verzija Smjernice EU-a o djeci i oružanom sukobu. Vijeće za opće poslove od 16. lipnja 2008

Posljednje ažuriranje 25.09.2015

Top