EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31996L0053

Dopuštene maksimalne dimenzije i težine za kamione, autobuse i autobuse

Dopuštene maksimalne dimenzije i težine za kamione, autobuse i autobuse

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Direktiva 96/53/EZ – dopuštene dimenzije i mase za kamione, autobuse i putničke vlakove u međunarodnom prometu

ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?

  • Direktivom o masama i dimenzijama želi se poboljšati funkcioniranje unutarnjeg tržišta Europske unije (EU) i osigurati slobodno kretanje robe u EU-u utvrđivanjem maksimalnih granica za teška teretna vozila, autobuse i putničke vlakove koji pružaju usluge međunarodnog prometa u EU-u.
  • Od prijevoznih poduzeća zahtijeva poštivanje normi koje su uspostavljene za međunarodni promet.
  • Direktiva je izmijenjena Direktivom (EU) 2015/719 kojom se teška teretna vozila i autobuse želi učiniti zelenijima i sigurnijima dopuštanjem masa i dimenzija koje premašuju granične vrijednosti utvrđene u Direktivi 96/53/EZ, u određenim okolnostima i pod određenim uvjetima.

KLJUČNE TOČKE

Područje primjene

  • Direktiva, kako je izmijenjena, primjenjuje se na dimenzije:
    • teretnih vozila i njihove prikolice težine više od 3,5 tone;
    • vozila za prijevoz putnika koja prevoze više od devet osoba.
  • Ne primjenjuje se na zglobne autobuse koji se sastoje od više od jednog zglobnog odjeljka.
  • Direktivom (EU) 2015/719 dopušta se povećanje mase od jedne tone za kamione s pogonom na alternativna goriva* i troosovinske autobuse da bi se u obzir uzela masa potrebna za tehnologiju pogona na alternativna goriva.
  • Uredbom (EU) 2019/1242 izmijenjena je direktiva da bi se dopustila dodatna tona za kamione i troosovinske autobuse s nultim emisijama* (vidjeti sažetak).
  • Njome se također povećava maksimalna masa dvoosovinskih autobusa za 1,5 tonu da bi se u obzir uzeli razvoji u javnom putničkom prometu poput povećane prosječne mase putnika i njihove prtljage te nova oprema obvezna u skladu sa sigurnosnim odredbama.

Međunarodni promet

  • Fiksira maksimalne granične vrijednosti na mase i dimenzije, zajedno uz druge određene karakteristike vozila definirane u prilozima direktivi.
  • Svako vozilo koje premašuje postavljene granične vrijednosti ne smije upotrebljavati ceste države članice EU-a, osim uz posebne dozvole.
  • Vozilima iz jedne države članice koja su obuhvaćena postavljenim graničnim vrijednostima mora se dopustiti uporaba cesta druge države članice, s mogućim izuzećem nekih ograničenih dionica ceste, kao što su u malim selima ili mjestima ili ceste od posebnog interesa gdje se propisima mogu utvrditi niže granične vrijednosti.

Nacionalni promet

Vozila koja premašuju postavljene granične vrijednosti u pogledu dimenzija ne smiju upotrebljavati ceste države članice. Međutim, postoji nekoliko odstupanja od tih graničnih vrijednosti, uključujući:

  • duljinu vozila s aerodinamičnim značajkama koje su namijenjene povećanju energetske učinkovitosti;
  • duljinu vozila namijenjenih prijevozu određene robe, poput drvne sirovine;
  • duljinu kombinacije standardnih vozila (motorna vozila, priključene prikolice i poluprikolice);
  • duljinu i masu vozila koja prevoze kontejnere u intermodalnom prijevozu*.

Države članice mogu odobriti više granične vrijednosti za mase za unutarnji promet.

Države članice mogu unutar svojih područja testirati nove tehnologije na vozilima koja prekoračuju postavljene granične vrijednosti tijekom ograničenog razdoblja.

Usklađenost

Države članice moraju se pobrinuti da vozila mogu dokazati da su u skladu s propisima pružanjem jednog od sljedećega:

  • proizvođačeve pločice s dodatnom pločicom koja prikazuje dimenzije;
  • jedinstvene pločice koja sadržava obje prethodno navedene pločice;
  • dokumenta koji je izdala država članica u kojoj je vozilo registrirano, a sadržava iste informacije.

Dodatne pojedinosti dostupne su u Prilogu III. Direktivi.

Primjena propisa

Nacionalne vlade odlučuju kako se pravila primjenjuju i koje se kazne određuju za prekoračenje maksimalnih dopuštenih masa. Međutim, trebaju provoditi posebne mjere da bi prepoznale teška teretna vozila koja prometuju, a koja će vjerojatno premašiti te granične vrijednosti pomoću automatskih sustava (senzora na cesti ili opreme za vaganje u vozilu). Potrebno je svake dvije godine slati izvješće Europskoj komisiji te u njemu navesti:

  • broj kontrola provedenih u prethodne dvije kalendarske godine;
  • broj zabilježenih preopterećenih vozila ili skupova vozila.

Provedbeni akti

  • Provedbenom uredbom (EU) 2019/1213 utvrđuju se ujednačena pravila za interoperabilnost i kompatibilnost opreme za vaganje u vozilima ili skupovima vozila radi osiguravanja sukladnosti s Direktivom Vijeća 96/53/EZ ili sa zahtjevima o najvećoj masi u unutarnjem prometu države članice u kojoj je vozilo u uporabi.
  • Provedbenom uredbom (EU) 2019/1916 utvrđuju se detaljna pravila u pogledu uporabe stražnjih aerodinamičnih naprava (npr. zavjesice koje se mogu uvući ili sklopiti i koje se pričvršćuju na stražnji dio kamiona i njihovih prikolica).

Napomena: u povezanom dokumentu, Uredbi (EU) 2019/1892, utvrđuju se pravila u pogledu zahtjeva za homologaciju za izdužene kabine i za aerodinamične naprave i opremu.

OTKAD SE DIREKTIVA PRIMJENJUJE?

Direktiva 96/53/EZ primjenjuje se od 17. rujna 1996. i trebala je stupiti na snagu u državama članicama do 16. rujna 1997.

POZADINA

Za više informacije vidjeti:

KLJUČNI POJMOVI

Alternativna goriva. Goriva ili izvori energije koji služe, barem djelomično, kao nadomjestak za izvore fosilnih goriva u opskrbi prometa energijom i koji imaju potencijal pridonijeti njegovu smanjenju ugljikovih spojeva i poboljšati neškodljivost prometnog sektora za okoliš i obuhvaćaju:
  • električnu energiju potrošenu u svim vrstama električnih vozila;
  • vodik;
  • prirodni plin, uključujući biometan, u plinovitom (stlačeni prirodni plin) i ukapljenom stanju (ukapljeni prirodni plin);
  • ukapljeni naftni plin;
  • mehaničku energiju dobivenu iz spremnika ugrađenih u vozila, odnosno, iz izvora ugrađenih u vozila, uključujući otpadnu toplinu.
Kamioni i autobusi s nultim emisijama. Teška vozila (kamioni i autobusi) bez motora s unutarnjim izgaranjem ili s motorom s unutarnjim izgaranjem koje ispušta manje od 1 g CO2/kWh ili manje od 1 g CO2/km.
Intermodalni prijevoz. Prijevoz robe koji uključuje kombinaciju cestovnog prijevoza s alternativnim željezničkim prijevozom i/ili vodenim prijevozom, pri čemu se roba prevozi u okviru intermodalne utovarne jedinice (kontejner ili izmjenjivi sanduci duljine do 45 stopa) bez potrebe za rukovanjem stvarnom robom tijekom pretovara. Uporaba ovih alternativnih načina trebala bi vrijediti za većinu putovanja, dok bi uporaba cestovnog prijevoza tereta trebala biti ograničena na male udaljenosti na početku i/ili kraju putovanja.

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva Vijeća 96/53/EZ od 25. srpnja 1996. o utvrđivanju najvećih dopuštenih dimenzija u unutarnjem i međunarodnom prometu te najveće dopuštene mase u međunarodnom prometu za određena cestovna vozila koja prometuju unutar Zajednice (SL L 235, 17.9.1996., str. 59.–75.).

Sukcesivne izmjene i dopune Direktive 96/53/EZ uključene su u izvorni dokument. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

VEZANI DOKUMENTI

Provedbena uredba Komisije (EU) 2019/1916 od 15. studenoga 2019. o utvrđivanju detaljnih odredaba u pogledu uporabe stražnjih aerodinamičnih naprava u skladu s Direktivom 96/53/EZ (SL L 297, 18.11.2019., str. 3.–4.).

Vidjeti pročišćeni tekst.

Uredba Komisije (EU) 2019/1892 od 31. listopada 2019. o izmjeni Uredbe (EU) br. 1230/2012 u pogledu zahtjeva za homologaciju za određena motorna vozila opremljena izduženim kabinama te za aerodinamične naprave i opremu za motorna vozila i njihove prikolice (SL L 291, 12.11.2019., str. 17.–41.).

Provedbena uredba Komisije (EU) 2019/1213 od 12. srpnja 2019. o utvrđivanju detaljnih odredaba kako bi se osigurali jednaki uvjeti za provedbu interoperabilnosti i kompatibilnosti opreme za vaganje u vozilu u skladu s Direktivom Vijeća 96/53/EZ (SL L 192, 18.7.2019., str. 1.–22.).

Posljednje ažuriranje 17.12.2021

Vrh