EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021R1244

Delegirana uredba Komisije (EU) 2021/1244 оd 20. svibnja 2021. o izmjeni Priloga X. Uredbi (EU) 2018/858 Europskog parlamenta i Vijeća s obzirom na standardiziran pristup informacijama povezanima s ugrađenim dijagnostičkim sustavom u vozilu i informacijama o popravku i održavanju vozila te s obzirom na zahtjeve i postupke za pristup informacijama o sigurnosti vozila

C/2021/3377

OJ L 272, 30.7.2021, p. 16–28 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2021/1244/oj

30.7.2021   

HR

Službeni list Europske unije

L 272/16


DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2021/1244

оd 20. svibnja 2021.

o izmjeni Priloga X. Uredbi (EU) 2018/858 Europskog parlamenta i Vijeća s obzirom na standardiziran pristup informacijama povezanima s ugrađenim dijagnostičkim sustavom u vozilu i informacijama o popravku i održavanju vozila te s obzirom na zahtjeve i postupke za pristup informacijama o sigurnosti vozila

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu (EU) 2018/858 Europskog parlamenta i Vijeća od 30. svibnja 2018. o homologaciji i nadzoru tržišta motornih vozila i njihovih prikolica te sustavâ, sastavnih dijelova i zasebnih tehničkih jedinica namijenjenih za takva vozila, o izmjeni uredaba (EZ) br. 715/2007 i (EZ) br. 595/2009 te o stavljanju izvan snage Direktive 2007/46/EZ (1), a posebno njezin članak 61. stavak 11.,

budući da:

(1)

Člankom 61. stavkom 2. Uredbe (EU) 2018/858 od proizvođača vozila zahtijeva se da na svojim internetskim stranicama stave na raspolaganje informacije povezane s ugrađenim dijagnostičkim sustavom (OBD) u vozilu i informacije o popravku i održavanju vozila. Budući da ne postoje usklađeni kriteriji prema kojima bi se takve informacije trebale staviti na raspolaganje, neovisni se subjekti moraju prilagođavati brojnim i različitim internetskim uslugama i terminologiji.

(2)

U Izvješću Komisije Europskom parlamentu i Vijeću od 9. prosinca 2016. (2) o djelovanju sustava pristupa podacima za popravak i održavanje vozila zaključeno je da bi se neovisnim subjektima moglo smanjiti opterećenje ako bi se standardiziralo te internetske stranice i odgovarajuću terminologiju.

(3)

Budući da bi pristup informacijama povezanima s OBD-om u vozilu i informacijama o popravku i održavanju vozila trebao biti moguć neovisno o tipu pogonskog sklopa vozila, potrebno je razjasniti da zahtjevi koji se odnose na emisije nisu jedini za koje je takav pristup obavezan.

(4)

Europski odbor za normizaciju (CEN) objavio je 15. rujna 2014. dijelove od 1. do 5. norme EN ISO 18541 „Cestovna vozila – Normirani pristup informacijama za popravak i održavanje vozila (RMI)”. Tim se dijelovima nastoji proizvođačima i neovisnim subjektima olakšati razmjenu informacija povezanih s OBD-om u vozilu i informacija o popravku i održavanju vozila tako što se utvrđuju tehnički zahtjevi i postupci kojima se olakšava pristup tim informacijama. Stoga je u Prilogu X. Uredbi (EU) 2018/858 prikladno uputiti na zahtjeve iz dijelova od 1. do 5. norme EN ISO 18541-2014.

(5)

Budući da informacije povezane s OBD-om u vozilu i informacije o popravku i održavanju vozila uključuju informacije važne za sigurnost vozila, pristup određenim sigurnosnim karakteristikama vozila trebao bi biti omogućen samo neovisnim subjektima koji ispunjavaju zahtjeve utvrđene u tom prilogu.

(6)

Prema preporukama Foruma o pristupu informacijama o vozilima iz članka 66. stavka 1. Uredbe (EU) 2018/858, ti bi zahtjevi trebali obuhvaćati odobrenje neovisnih subjekata i ovlaštenje njihovih zaposlenika uključenih u relevantne aktivnosti koje daju akreditirana tijela. Stoga je potrebno utvrditi postupak odobravanja i ovlašćivanja neovisnih subjekata za pristup sigurnosnim karakteristikama vozila na temelju „Plana za akreditaciju, odobrenje i ovlaštenje za pristup informacijama o popravku i održavanju (RMI) vozila povezanima sa sigurnošću”, koji je 19. svibnja 2016. odobrila Europska suradnja za akreditaciju. Isto je tako nužno provjeriti bave li se takvi subjekti nezakonitim poslovnim aktivnostima.

(7)

Uz to, potrebno je utvrditi ulogu i odgovornosti tijela uključenih u odobravanje i ovlašćivanje neovisnih subjekata i njihovih zaposlenika kojima se dodjeljuje pristup informacijama o popravku i održavanju vozila povezanima sa sigurnošću.

(8)

Kako bi se države članice, nacionalna tijela i gospodarski subjekti mogli pripremiti za primjenu novih pravila koja se uvode ovom Uredbom, trebalo bi odgoditi datum početka primjene.

(9)

Prilog X. Uredbi (EU) 2018/858 trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Prilog X. Uredbi (EU) 2018/858 mijenja se u skladu s Prilogom ovoj Uredbi.

Članak 2.

Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Primjenjuje se od 30. srpnja 2023.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 20. svibnja 2021.

Za Komisiju

Predsjednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)  SL L 151, 14.6.2018., str. 1.

(2)  Izvješće Komisije Europskom parlamentu i Vijeću o djelovanju sustava pristupa podacima za popravak i održavanje vozila uspostavljenog Uredbom (EZ) br. 715/2007 o homologaciji tipa motornih vozila u odnosu na emisije iz lakih osobnih i gospodarskih vozila (Euro 5 i Euro 6) i pristupu podacima za popravke i održavanje vozila, COM(2016) 0782 final.


PRILOG

Prilog X. Uredbi (EU) 2018/858 mijenja se kako slijedi:

(1)

točka 2.1. zamjenjuje se sljedećim:

„2.1

Proizvođač uspostavlja potrebne mjere i postupke u skladu s prvom rečenicom članka 61. stavka 2. drugog podstavka kako bi omogućio da se putem internetskih stranica može pristupiti informacijama povezanima s OBD-om u vozilu i informacijama o popravku i održavanju vozila. Pretpostavlja se da je obveza proizvođača da na svojim internetskim stranicama u standardiziranom formatu pruži informacije povezane s OBD-om i informacije o popravku i održavanju vozila ispunjena na temelju ispunjavanja odredbi iz 1. dijela, „Opće informacije i definicija slučaja uporabe”, 2. dijela, „Tehnički zahtjevi” i 3. dijela, „Zahtjevi za korisničko sučelje”, norme EN ISO 18541-2014, 4. dijela, „Test sukladnosti”, norme EN ISO 18541-2015 i 5. dijela, „Posebna odredba za teška vozila”, norme EN ISO 18541-2018 „Cestovna vozila – Normirani pristup informacijama za popravak i održavanje vozila (RMI)”. Pristup informacijama povezanima s OBD-om u vozilu i informacijama o popravku i održavanju vozila mora se omogućiti na lako dostupan i brz način.”;

(2)

točka 2.5.2. zamjenjuje se sljedećim:

„2.5.2.

priručnike za održavanje, uključujući evidenciju popravaka i održavanja, te referentne tehničke specifikacije za tekućine, uključujući maziva, kočne tekućine i rashladne tekućine;”;

(3)

u točki 2.9. prvi odlomak zamjenjuje se sljedećim:

„Za potrebe dijagnostike, popravka i održavanja OBD-a vozila te praćenja i pregleda, izravan podatkovni tok vozila, uključujući kodove kvarova i dijagnostičke funkcije, mora biti dostupan putem standardnog priključka specificiranog u stavku 6.5.1.4. i u skladu sa specifikacijama iz odjeljka 6.5.3. Dodatka 1. Prilogu 11. Pravilniku br. 83 Gospodarske komisije za Europu Ujedinjenih naroda (UNECE) (*1) i u skladu sa stavkom 4.7.3. Priloga 9.B i referentnim normama iz Dodatka 6. tom prilogu Pravilniku br. 49 Gospodarske komisije Ujedinjenih naroda za Europu (UNECE) (*2).

(*1)  Pravilnik br. 83 Gospodarske komisije za Europu Ujedinjenih naroda (UNECE) – Jedinstvene odredbe o homologaciji vozila s obzirom na emisiju onečišćujućih tvari u skladu s uvjetima za motorna goriva (SL L 42, 15.2.2012., str. 1.)."

(*2)  Pravilnik br. 49 Gospodarske komisije Ujedinjenih naroda za Europu (UNECE) – Jedinstvene odredbe o mjerama koje treba poduzeti protiv emisije plinovitih i krutih onečišćujućih tvari iz motora s kompresijskim paljenjem koji se koriste u vozilima i emisije plinovitih onečišćujućih tvari iz motora s vanjskim izvorom paljenja koji kao gorivo koriste prirodni plin ili ukapljeni naftni plin koji se koriste u vozilima (SL L 180, 8.7.2011., str. 53.).”;"

(4)

u točki 6.1. prvi odlomak zamjenjuje se sljedećim:

„Pretpostavlja se da je obveza proizvođača da na svojim internetskim stranicama u standardiziranom formatu pruže informacije povezane s OBD-om i informacije o popravku i održavanju vozila ispunjena ako su ispunjene odredbe iz dijelova norme EN ISO 18541 iz točke 2.1.”;

(5)

točka 6.2. zamjenjuje se sljedećim:

„Pristup sigurnosnim karakteristikama vozila mora biti omogućen neovisnim subjektima, pri čemu taj pristup mora biti zaštićen sigurnosnim tehnologijama u skladu sa sljedećim zahtjevima:”;

(6)

točka 6.3. mijenja se kako slijedi:

(a)

prva rečenica zamjenjuje se sljedećim:

„Postupak odobravanja i ovlašćivanja neovisnih subjekata za pristup sigurnosnim karakteristikama vozila iz točke 6.2. utvrđen je u Dodatku 3. Uloga i odgovornosti tijela koja sudjeluju u akreditaciji, odobravanju i ovlašćivanju neovisnih subjekata detaljno su opisane u funkcionalnim zahtjevima koji se sastoje od primjera i scenarija upotrebe utvrđenih u Obavijesti Komisije.”;

(b)

dodaje se sljedeći odlomak:

„Za potrebe tog postupka smatra se da subjekti ne obavljaju zakonitu poslovnu aktivnost ako oglašavaju ili nude usluge popravka ili održavanja koje negativno utječu na vrijednosti emisija vozila. To uključuje:

(a)

isključivanje ili uklanjanje uređaja za kontrolu onečišćenja ili sustava za kontrolu emisija, smanjivanje njihove učinkovitosti ili prikrivanje njihove neispravnosti;

(b)

ugradnju poremećajnih uređaja (*3) ili poremećajnih strategija (*4);

(c)

isključivanje ili uklanjanje uređaja za praćenje potrošnje goriva ili električne energije, poduzimanje nedopuštenih zahvata na tim uređajima ili poduzimanje nedopuštenih zahvata na očitanjima brojača kilometara;

(d)

poduzimanje nedopuštenih zahvata na upravljačkoj jedinici motora, uključujući nazivnu snagu motora.

(*3)  Kako su definirani u članku 3. stavku 10. Uredbe (EZ) br. 715/2007."

(*4)  Kako su definirani u članku 3. stavku 8. Uredbe (EZ) br. 595/2009.”;"

(7)

dodaje se Dodatak 3.:

Dodatak 3.

Postupak odobravanja i ovlašćivanja neovisnih subjekata za pristup sigurnosnim karakteristikama vozila (*5)

1.   Područje primjene

Ovaj Dodatak sadržava zahtjeve za odobravanje i ovlašćivanje neovisnih subjekata kojima je potreban pristup informacijama o popravku i održavanju (RMI) vozila povezanima sa sigurnošću.

U njemu se detaljno utvrđuju postupak i tijela potrebna za odobravanje i ovlašćivanje neovisnih subjekata radi omogućavanja pristupa informacijama o popravku i održavanju vozila povezanima sa sigurnošću za laka osobna i gospodarska vozila i teška vozila.

2.   Definicije i pokrate

2.1   Definicije

Za potrebe ovog Dodatka primjenjuju se sljedeće definicije:

2.1.1   „Akreditacija”

„akreditacija” znači akreditacija kako je definirana u članku 2. točki 10. Uredbe (EZ) br. 765/2008;

2.1.2   „Zaposlenik neovisnog subjekta”

„zaposlenik neovisnog subjekta” znači zaposlenik odobrenog neovisnog subjekta koji će, nakon što dobije ovlaštenje od svojeg tijela za ocjenjivanje sukladnosti, imati pristup informacijama o popravku i održavanju povezanima sa sigurnošću;

2.1.3   „Informacije o popravku i održavanju povezane sa sigurnošću”

„informacije o popravku i održavanju povezane sa sigurnošću” znači informacije, softver, funkcije i usluge potrebni za popravljanje i održavanje elemenata koje je proizvođač uključio u vozilo kako bi spriječio krađu ili neovlaštenu vožnju vozila te kako bi omogućio praćenje i pronalazak vozila;

2.1.4   „Certifikat o pregledu radi odobrenja”

„certifikat o pregledu radi odobrenja” znači certifikat koji tijelo za ocjenjivanje sukladnosti izdaje neovisnim subjektima koji ispunjavaju kriterije za odobrenje utvrđene u ovom Dodatku, a kojim se potvrđuje da su ti neovisni subjekti odobreni i da zaposlenici neovisnog subjekta mogu zatražiti ovlaštenje za pristup informacijama o popravku i održavanju povezanima sa sigurnošću;

2.1.5   „Certifikat o pregledu radi ovlaštenja”

„certifikat o pregledu radi ovlaštenja” znači certifikat koji tijelo za ocjenjivanje sukladnosti izdaje zaposlenicima neovisnog subjekta koji ispunjavaju kriterije za ovlaštenje utvrđene u ovom Dodatku, a kojim se potvrđuje da su ti zaposlenici ovlašteni za pristup informacijama o popravku i održavanju povezanima sa sigurnošću na internetskim stranicama proizvođača vozila;

2.1.6   „Centar povjerenja”

„centar povjerenja” znači tijelo koje je imenovao SERMI i odobrila Komisija, a koje je odgovorno za:

(a)

upravljanje digitalnim certifikatima i statusom ovlaštenja zaposlenikâ neovisnog subjekta i davanje potrebnih sigurnosnih tokena i digitalnih certifikata za ovlaštene zaposlenike neovisnog subjekta tijelu za ocjenjivanje sukladnosti;

(b)

davanje proizvođaču vozila informacija o statusu ovlaštenja zaposlenika neovisnog subjekta;

2.1.7   „Sigurnosni token”

„sigurnosni token” znači uređaj koji omogućuje sigurnu autentifikaciju neovisnog subjekta;

2.1.8   „Digitalni certifikat”

„digitalni certifikat” znači digitalni certifikat za koji je potreban digitalni potpis centra povjerenja izdavatelja da se javni ključ poveže s identitetom zaposlenika neovisnog subjekta u skladu s normom ISO 9594;

2.1.9   „Baza podataka o ovlaštenjima”

„baza podataka o ovlaštenjima” znači baza podataka koju vodi centar povjerenja, a u kojoj se nalaze detaljni podaci o ovlaštenjima anonimiziranih ovlaštenih zaposlenika neovisnih subjekata i registracije odobrenih neovisnih subjekata;

2.1.10   „Certifikacijska baza podataka”

„certifikacijska baza podataka” znači baza podataka koju vodi centar povjerenja radi upravljanja valjanošću digitalnih certifikata i identifikatorima ovlaštenih zaposlenika neovisnih subjekata;

2.1.11   „Europska suradnja za akreditaciju” ili „EA”

„Europska suradnja za akreditaciju” ili „EA” znači tijelo koje je priznala Komisija u skladu s člankom 14. Uredbe (EZ) br. 765/2008, a koje je odgovorno za razvoj, održavanje i provedbu akreditacije u Uniji;

2.1.12   „Forum za pristup informacijama o popravku i održavanju vozila povezanima sa sigurnošću” ili „SERMI”

„Forum za pristup informacijama o popravku i održavanju vozila povezanima sa sigurnošću” ili „SERMI” znači tijelo koje je zaduženo za koordinaciju i savjetovanje Komisije o provedbi postupaka akreditiranja, odobravanja i ovlašćivanja u svrhu pristupa informacijama o popravku i održavanju povezanima sa sigurnošću;

2.1.13   „Relevantna tijela”

„relevantna tijela” znači javna tijela koja su zakonski ovlaštena djelovati u području zaštite, istrage i kaznenog progona za kaznena djela povezana sa sigurnošću vozila.

3.   Akreditacija tijela za ocjenjivanje sukladnosti, odobravanje neovisnih subjekata i ovlašćivanje zaposlenika neovisnih subjekata

Samo tijela za ocjenjivanje sukladnosti koja je akreditiralo nacionalno akreditacijsko tijelo, kako je definirano u članku 2. točki 11. Uredbe (EZ) br. 765/2008, u državi članici u kojoj imaju poslovni nastan izdaju certifikate o pregledu radi odobrenja, kojima se potvrđuje da je neovisni subjekt odobren, i certifikate o pregledu radi ovlaštenja, kojima se potvrđuje da zaposlenik neovisnog subjekta ima pravo na pristup informacijama o popravku i održavanju povezanima sa sigurnošću.

Odobrenje neovisnog subjekta i ovlaštenje zaposlenika neovisnog subjekta vrijede 60 mjeseci, počevši od datuma izdavanja odgovarajućih certifikata o pregledu.

Neovisni subjekti koji žele primati informacije o popravku i održavanju povezane sa sigurnošću moraju ishoditi certifikat o pregledu radi odobrenja od tijela za ocjenjivanje sukladnosti koje je akreditiralo nacionalno akreditacijsko tijelo države članice u kojoj neovisni subjekt ima poslovni nastan.

Zaposlenici neovisnog subjekta koji rade s informacijama o popravku i održavanju povezanima sa sigurnošću moraju ishoditi certifikat o pregledu radi ovlaštenja od tijela za ocjenjivanje sukladnosti koje je akreditiralo nacionalno akreditacijsko tijelo države članice u kojoj zaposlenik neovisnog subjekta ima prebivalište.

Tijela za ocjenjivanje sukladnosti obavještavaju centre povjerenja o svim izdanim certifikatima o pregledu radi odobrenja ili certifikatima o pregledu radi ovlaštenja, nakon čega centri povjerenja sastavljaju zapis o ovlaštenju i izdaju sigurnosni token i digitalni certifikat s podacima na temelju kojih se zaposlenici neovisnih subjekata mogu jedinstveno identificirati na internetskim stranicama proizvođača vozila s informacijama o popravku i održavanju. Ta tijela daju sigurnosni token i digitalni certifikat pojedinačnim zaposlenicima neovisnih subjekata.

Proizvođači vozila mogu tražiti naknadu za registraciju zaposlenika neovisnih subjekata na svojim internetskim stranicama s informacijama o popravku i održavanju te naknadu za pristup informacijama o popravku i održavanju povezanima sa sigurnošću. Ta naknada mora biti razmjerna trošku takve registracije i davanja pristupa. Naknada mora biti navedena na internetskim stranicama proizvođača vozila s informacijama o popravku i održavanju. Svaki digitalni prijenos podataka između neovisnih subjekata, centara povjerenja i tijela za ocjenjivanje sukladnosti provodi se pravodobno u obliku poslovnih (B2B) transakcija uz primjenu sigurnosnih protokola.

Image 1

Neovisni subjekt koji od tijela za ocjenjivanje sukladnosti traži ovlaštenje potpisuje izjavu kojom potvrđuje da se bavi zakonitom poslovnom aktivnošću kako je navedeno u točki 6.3. ovog Priloga. Neovisni subjekt odobrava se tek nakon pregleda u kojem tijelo za ocjenjivanje sukladnosti provjeri da je izjava potpisana i ocijeni da neovisni subjekt i njegovi pojedinačni zaposlenici ispunjavaju zahtjeve utvrđene u ovom Dodatku.

Pojedinačni zaposlenici neovisnog subjekta ovlašćuju se tek nakon što ih pregleda tijelo za ocjenjivanje sukladnosti. Ta tijela provjeravaju podnesene dokumente i je li predmetni zaposlenik neovisnog subjekta ranije podnio zahtjev za ovlaštenje koji je to tijelo, ili bilo koje drugo tijelo za ocjenjivanje sukladnosti na razini Unije, odbilo.

Ta tijela centru povjerenja šalju sve podatke koji su mu potrebni za izradu digitalnog certifikata i sigurnosnog tokena, koje tijelo za ocjenjivanje sukladnosti zatim šalje zaposlenicima neovisnih subjekata.

Ovlašteni zaposlenici neovisnih subjekata primaju od svojih tijela za ocjenjivanje sukladnosti PIN povezan s digitalnim certifikatom.

Image 2

3.1   Pregled pristupa informacijama o popravku i održavanju povezanima sa sigurnošću

Proizvođači vozila omogućuju pristup informacijama o popravku i održavanju povezanima sa sigurnošću na svojim internetskim stranicama s informacijama o popravku i održavanju ako su zaposlenici neovisnih subjekata ovlašteni i ako mogu predočiti certifikat o pregledu radi ovlaštenja te ako neovisni subjekt u čije ime rade ima certifikat o pregledu radi odobrenja.

Proizvođači mogu ovlaštenim zaposlenicima neovisnih subjekata koji rade za odobrene neovisne subjekte nuditi pristup mrežnoj usluzi za naručivanje dijelova povezanih sa sigurnošću preko specijalizirane aplikacije povezane s internetskim stranicama s informacijama o popravku i održavanju.

Kad prime zahtjev za pristup internetskim stranicama s informacijama o popravku i održavanju vozila, stranice proizvođača vozila moraju zatražiti identifikaciju na temelju jedinstvenog identifikatora zaposlenika neovisnog subjekta i autentifikaciju zahtjeva. Autentifikacija zaposlenika neovisnog subjekta potvrđuje se isključivo na temelju digitalnih certifikata. Nakon primitka digitalnog certifikata, internetske stranice proizvođača vozila s informacijama o popravku i održavanju provjeravaju jedinstveni identifikator zaposlenika neovisnog subjekta i trenutačni status digitalnog certifikata i ovlaštenja komunikacijom s centrom povjerenja navedenim u tom certifikatu.

Svaki digitalni prijenos podataka između neovisnih subjekata, proizvođača vozila, centara povjerenja i tijela za ocjenjivanje sukladnosti provodi se pravodobno u obliku poslovnih (B2B) transakcija uz primjenu sigurnosnih protokola. Nakon što su jedinstveni identifikator i status ovlaštenja zaposlenika neovisnog subjekta provjereni, proizvođač vozila omogućava pristup potrebnim informacijama o popravku i održavanju povezanima sa sigurnošću na svojim internetskim stranicama.

Image 3

4.   Detaljna pravila za pristup informacijama o popravku i održavanju povezanima sa sigurnošću

4.1   Uloga SERMI-ja

4.1.1   Odgovornosti i obveze

SERMI prati provedbu akreditacijskog postupka u svim državama članicama i na odgovarajući način o tome informira Komisiju. SERMI savjetuje Komisiju o zahtjevima za promjene akreditacijskog postupka.

(a)

SERMI savjetuje Komisiju o zahtjevima za promjene akreditacijskog postupka. SERMI prati provedbu akreditacijskog postupka u svim državama članicama i na odgovarajući način o tome informira Komisiju;

(b)

SERMI se savjetuje s Komisijom u vezi s definiranjem kriterija za odabir centra povjerenja;

(c)

SERMI savjetuje Komisiju o uvođenju smjernica za tehničku provedbu za interakciju među subjektima koji sudjeluju u tom postupku;

(d)

SERMI postupa u skladu s pravilima EA-a o vlasništvu plana;

(e)

članove SERMI-ja predstavljaju dionici uključeni u postupak akreditacije, odobrenja i ovlaštenja u svrhu pristupa informacijama o popravku i održavanju povezanima sa sigurnošću.

4.1.2   Odabir centra povjerenja

Centar povjerenja bira SERMI, nakon čega svoj odabir podnosi na odobrenje Komisiji.

Odabrani centar povjerenja mora biti u skladu s normom ETSI TS 319 411-3 te ispunjavati zahtjeve za elektroničke potpise utvrđene u Uredbi (EU) br. 910/2014 Europskog parlamenta i Vijeća (*6) i zahtjeve utvrđene u točki 4.6. ovog Dodatka.

Uz to, centar povjerenja mora:

imati tehničke i upravljačke kompetencije i financijsku održivost i iskustvo koji su relevantni za akreditacijski postupak,

imati ključno osoblje s vještinama, iskustvom i dostupnošću nužnima za akreditacijski postupak,

moći raditi u više država članica,

imati uveden postupak osiguranja kvalitete na operativnoj razini.

4.2   Uloga nacionalnih akreditacijskih tijela

Nacionalno akreditacijsko tijelo odgovorno je za akreditaciju tijelâ za ocjenjivanje sukladnosti u svrhe odobrenja neovisnih subjekata i ovlaštenja zaposlenika neovisnih subjekata za pristup informacijama o popravku i održavanju povezanima sa sigurnošću.

4.2.1   Odgovornosti i zahtjevi

Odgovornosti i zahtjevi nacionalnog akreditacijskog tijela utvrđeni su u člancima od 8. do 12. Uredbe (EZ) br. 765/2008.

4.2.2   Kriteriji za akreditaciju tijela za ocjenjivanje sukladnosti

Tijela za ocjenjivanje sukladnosti akreditiraju se kao inspekcijska tijela tipa A u skladu s normom ISO/IEC 17020:2012. Ta tijela moraju ispunjavati zahtjeve za najvišu razinu neovisnosti.

Nacionalno akreditacijsko tijelo također procjenjuje sposobnost tijelâ za ocjenjivanje sukladnosti da ispuni zahtjeve iz točaka 4.3.1. i 4.3.4.

Osoblje zaduženo za preglede neovisnih subjekata mora dovoljno poznavati poslovanje u djelatnostima popravka i održavanja motornih vozila i posebnosti poslijeprodajnog automobilskog tržišta da bi moglo obavljati svoje zadatke.

4.3   Uloga tijelâ za ocjenjivanje sukladnosti

Tijelo za ocjenjivanje sukladnosti odgovorno je za pregled neovisnih subjekata i njihovih zaposlenika te za izdavanje certifikata o pregledu radi odobrenja i ovlaštenja u skladu s ovim Dodatkom, kao i za povlačenje tih certifikata.

4.3.1   Odgovornosti i zahtjevi

(a)

tijela za ocjenjivanje sukladnosti čuvaju podatke dostavljene radi odobrenja neovisnog subjekta;

(b)

tijela za ocjenjivanje sukladnosti uspostavljaju sigurni komunikacijski kanal s centrom povjerenja pa mu dostavljaju rezultate pregleda kako bi mogao izdati sigurnosni token s digitalnim certifikatom;

(c)

tijela za ocjenjivanje sukladnosti dužna su obavještavati zaposlenike neovisnih subjekata šest mjeseci prije nego što im istekne ovlaštenje;

(d)

tijela za ocjenjivanje sukladnosti vode bazu podataka dostavljenih radi ovlašćivanja zaposlenikâ neovisnih subjekata;

(e)

tijela za ocjenjivanje sukladnosti koja odbiju odobriti neovisni subjekt ili ovlastiti zaposlenika neovisnog subjekta dužna su dostaviti centru povjerenja rezultate pregleda tog neovisnog subjekta ili tog zaposlenika;

(f)

tijela za ocjenjivanje sukladnosti prikupljaju i upotrebljavaju samo podatke potrebne za postupak odobrenja ili ovlaštenja;

(g)

tijela za ocjenjivanje sukladnosti čuvaju povjerljivost svih podataka o neovisnom subjektu ili zaposlenicima neovisnog subjekta te su se dužna pobrinuti da samo ovlašteni zaposlenici imaju pristup takvim podacima;

(h)

tijela za ocjenjivanje sukladnosti jednom godišnje SERMI-ju i Komisiji dostavljaju statistike o brojevima izdanih odobrenja, izdanih ovlaštenja i odbijenih zahtjeva;

(i)

tijela za ocjenjivanje sukladnosti dužna su pet godina sigurno čuvati evidenciju pregleda radi odobrenja i ovlaštenja;

(j)

tijela za ocjenjivanje sukladnosti dužna su obavijestiti sva druga takva tijela u državi članici u kojoj imaju poslovni nastan o negativnim rezultatima pregleda određenog neovisnog subjekta;

(k)

neovisni subjekti i zaposlenici neovisnih subjekata koji su primili negativan rezultat pregleda mogu tijelu za ocjenjivanje sukladnosti dostaviti dodatne informacije radi ispravljanja manjih nedostataka u roku od 15 radnih dana od primitka negativnog rezultata pregleda. Na temelju tih informacija ta tijela zatim odlučuju treba li promijeniti rezultat pregleda;

(l)

tijela za ocjenjivanje sukladnosti dužna su obavještavati neovisne subjekte šest mjeseci prije nego što im istekne odobrenje;

(m)

tijela za ocjenjivanje sukladnosti vrše nasumične i nenajavljene terenske preglede neovisnih subjekata tijekom šezdesetomjesečnog razdoblja valjanosti odobrenja te provode barem jedan nasumični terenski pregled svakog odobrenog neovisnog subjekta tijekom tog šezdesetomjesečnog razdoblja valjanosti odobrenja;

(n)

na temelju pritužbe na odobreni neovisni subjekt ili ovlaštenog zaposlenika neovisnog subjekta tijela za ocjenjivanje sukladnosti dužna su provjeriti ispunjava li taj subjekt ili zaposlenik kriterije prema kojima je odobren odnosno ovlašten. Ta tijela tijekom svoje istrage određuju treba li provesti terenski pregled;

(o)

tijela za ocjenjivanje sukladnosti mogu, za potrebe terenskih pregleda, zatražiti pomoć od tijelâ za nadzor tržišta države članice u kojoj imaju poslovni nastan;

(p)

tijela za ocjenjivanje sukladnosti dužna su povući odobrenja neovisnih subjekata i ovlaštenja zaposlenika neovisnih subjekata ako više ne ispunjavaju kriterije prema kojima su odobreni odnosno ovlašteni. U skladu s tim tijela za ocjenjivanje sukladnosti dužna su zatražiti od centra povjerenja da suspendira i opozove digitalni certifikat predmetnih zaposlenika neovisnih subjekata.

4.3.2   Obnova odobrenja

Tijela za ocjenjivanje sukladnosti provode terenski pregled na zahtjev neovisnog subjekta ili šest mjeseci prije isteka valjanosti odobrenja te, ako je rezultat pregleda pozitivan, obnavljaju odobrenje.

Tijela za ocjenjivanje sukladnosti neovisnom subjektu koji ispunjava kriterije za odobrenje izdaju novi certifikat o pregledu radi odobrenja.

Tijela za ocjenjivanje sukladnosti ocjenjuju zahtjeve za obnovu ovlaštenja pa zaposlenicima neovisnih subjekata koji ispunjavaju kriterije za ovlaštenje izdaju certifikat o pregledu radi ovlaštenja.

4.3.3   Kriteriji prema kojima tijelo za ocjenjivanje sukladnosti odobrava neovisni subjekt

Prije odobrenja neovisnog subjekta i u svakom terenskom pregledu u razdoblju valjanosti odobrenja tijela za ocjenjivanje sukladnosti provjeravaju sljedeće:

(a)

dokumentirano vlasništvo neovisnog subjekta te ime i prezime glavnog direktora;

(b)

popis zaposlenika neovisnog subjekta kojima je potrebno ovlaštenje;

(c)

informacije o odgovornostima i funkcijama zaposlenika iz točke (a);

(d)

ima li neovisni subjekt ugovor o osiguranju s minimalnim iznosom pokrića od 1 milijun EUR za tjelesne ozljede i 0,5 milijuna EUR za imovinsku štetu;

(e)

je li odobrenje neovisnog subjekta bilo povučeno zbog zlouporabe;

(f)

je li neovisni subjekt pružio dokaz o aktivnosti u području motornih vozila;

(g)

je li neovisni subjekt potpisao izjavu kojom potvrđuje da obavlja zakonitu poslovnu aktivnost kako je navedeno u točki 6.3. i, tijekom terenskog pregleda, obavlja li neovisni subjekt djelotvorno zakonitu poslovnu aktivnost;

(h)

jesu li neovisni subjekt i njegovi zaposlenici nekažnjavani;

(i)

je li zakonski zastupnik neovisnog subjekta potpisao izjavu o tome da se za sve aktivnosti povezane sa sigurnošću vozila osigurava sukladnost s proceduralnim zahtjevima utvrđenima u točki 4.3.4.

4.3.4   Kriteriji prema kojima tijelo za ocjenjivanje sukladnosti ovlašćuje zaposlenike neovisnih subjekata

Prije ovlašćivanja zaposlenika kao zaposlenika neovisnog subjekta i u svakom terenskom pregledu u razdoblju valjanosti odobrenja tijela za ocjenjivanje sukladnosti provjeravaju sljedeće:

(a)

je li predmetni zaposlenik prethodno dobio ovlaštenje koje je opozvano zbog njegove zlouporabe;

(b)

je li zaposlenik nekažnjavan;

(c)

postoji li između predmetnog zaposlenika i odobrenog neovisnog subjekta ugovor o radu;

(d)

ima li predmetni zaposlenik valjanu osobnu iskaznicu određene države ili jednakovrijedan dokument.

4.4   Uloga neovisnih subjekata

4.4.1   Odgovornosti i zahtjevi

(a)

neovisni subjekti moraju radi dobivanja odobrenja zatražiti pregled od svojeg tijela za ocjenjivanje sukladnosti;

(b)

neovisni subjekti dužni su obavještavati tijelo za ocjenjivanje sukladnosti o promjenama svojih kontaktnih podataka;

(c)

neovisni subjekti dužni su obavijestiti tijelo za ocjenjivanje sukladnosti o prestanku poslovanja svojeg poduzeća;

(d)

neovisni subjekti dužni su bilježiti svaku transakciju i aktivnost koja se odnosi na informacije o popravku i održavanju povezane sa sigurnošću;

(e)

neovisni subjekti dužni su obavijestiti tijelo za ocjenjivanje sukladnosti o otkazu svakog ovlaštenog zaposlenika;

(f)

neovisno subjekti dužni su izvijestiti relevantna tijela o svim kaznenim djelima ili povredama radne dužnosti ovlaštenih zaposlenika koji se odnose na informacije o popravku i održavanju povezane sa sigurnošću;

(g)

neovisni subjekti dužni su se pobrinuti da njihovi ovlašteni zaposlenici koriste isključivo vlastite certifikate o pregledu radi ovlaštenja;

(h)

neovisni subjekti dužni su se pobrinuti da su sve naknade koje se odnose na ovlaštenja njihovih zaposlenika plaćene;

(i)

neovisni subjekti dužni su se pobrinuti da su njihovi zaposlenici osposobljeni za aktivnosti popravka povezane s održavanjem, reprogramiranjem i zaštitnim i sigurnosnim funkcijama motornih vozila;

(j)

neovisni subjekti moraju od svojih tijela za ocjenjivanje sukladnosti zatražiti terenski pregled u razdoblju od šest mjeseci prije isteka njihova certifikata o pregledu radi odobrenja.

4.5   Uloga zaposlenikâ neovisnih subjekata

4.5.1   Odgovornosti i zahtjevi

(a)

zaposlenici neovisnih subjekata traže ovlaštenje od svojeg tijela za ocjenjivanje;

(b)

zaposlenici neovisnih subjekata moraju se registrirati u sustavu za informacije o popravku i održavanju proizvođača vozila;

(c)

zaposlenici neovisnih subjekata pristupaju informacijama o popravku i održavanju povezanima sa sigurnošću u skladu s normom EN ISO 18541-2014;

(d)

zaposlenici neovisnih subjekata dužni su se pobrinuti da se nijedan zapis informacija o popravku i održavanju povezanih sa sigurnošću preuzet iz sustava za informacije o popravku i održavanju proizvođača vozila ne čuva dulje nego što je nužno za obavljanje aktivnosti za koju su te informacije potrebne;

(e)

zaposlenici neovisnih subjekata dužni su prema potrebi obavijestiti svojeg poslodavca da im digitalni certifikat više nije potreban;

(f)

zaposlenik neovisnog subjekta ne smije nijednoj trećoj strani dati sigurnosni token, digitalni certifikat ni PIN;

(g)

zaposlenici neovisnog subjekta odgovorni su za pravilno korištenje osobnog sigurnosnog tokena i PIN-a;

(h)

zaposlenici neovisnih subjekata dužni su obavijestiti svoj neovisni subjekt i centar povjerenja o svakom gubitku ili zlouporabi sigurnosnog tokena u roku od 24 sata od takvog gubitka ili zlouporabe;

(i)

zaposlenici neovisnih subjekata dužni su izvijestiti relevantna tijela o svim zahtjevima ili radnjama drugih zaposlenika neovisnih subjekata u vezi s informacijama o popravku i održavanju povezanima sa sigurnošću koje se ne smatraju zakonitom poslovnom aktivnošću kako je navedeno u točki 6.3. ovog Priloga.

4.6   Uloga centra povjerenja

Centri povjerenja generiraju i šalju digitalne certifikate neovisnim subjektima i zaposlenicima neovisnih subjekata preko njihovih tijela za ocjenjivanje sukladnosti. Centri povjerenja vode bazu podataka izdanih certifikata o pregledu radi ovlaštenja. Centri povjerenja proizvođačima vozila omogućuju pristup sučelju za provjeru statusa digitalnih certifikata i certifikata o pregledu radi ovlaštenja.

Centri povjerenja čuvaju informacije o zaposlenicima neovisnih subjekata u bazi podataka o ovlaštenjima tijekom dodatnog razdoblja od najviše 60 mjeseci. To razdoblje ne smije biti dulje od preostalog razdoblja valjanosti odobrenja za neovisni subjekt u kojem radi taj zaposlenik.

4.6.1   Odgovornosti i zahtjevi

(a)

centri povjerenja mogu na zahtjev tijela za ocjenjivanje sukladnosti suspendirati i opozvati digitalne certifikate;

(b)

centri povjerenja dužni su neovisnim subjektima i zaposlenicima neovisnih subjekata dati softver za upotrebu digitalnih certifikata;

(c)

centri povjerenja moraju raditi 24 sata dnevno sedam dana u tjednu.

4.7   Uloga proizvođačâ vozila

Proizvođači vozila omogućuju odobrenim neovisnim subjektima i ovlaštenim zaposlenicima neovisnih subjekata pristup informacijama o popravku i održavanju povezanima sa sigurnošću. Proizvođači vozila komuniciraju s centrima povjerenja radi provjere statusa ovlaštenja i autentifikacije zaposlenika neovisnih subjekata koji traže pristup takvim informacijama.

4.7.1   Odgovornosti i zahtjevi

(a)

proizvođači vozila dužni su se pobrinuti da su njihove internetske stranice prilagođene tako da neovisni subjekti mogu pristupati informacijama o popravku i održavanju povezanima sa sigurnošću;

(b)

proizvođači vozila moraju preuzeti tehničke specifikacije objavljene na internetskim stranicama SERMI-ja.

4.7.2   Proceduralni zahtjevi za proizvođače vozila

Proizvođači vozila ne smiju omogućiti pristup informacijama o popravku i održavanju povezanima sa sigurnošću ako nisu ispunjeni svi sljedeći proceduralni zahtjevi.

(1)

Proceduralni zahtjevi za ukradena vozila

Proizvođači vozila moraju voditi evidenciju svih vozila svoje marke koja su nadležna tijela prijavila kao ukradena.

Proizvođači vozila moraju uspostaviti postupak jasne sljedivosti i odgovornosti koji relevantnim tijelima omogućuje da prate podatke koje je proizvođač vozila dao zaposleniku neovisnog subjekta kojem je odobren pristup informacijama o ukradenom vozilu.

(2)

Proceduralni zahtjevi za pohranu informacija

Proizvođači vozila dužni su pohraniti sljedeće podatke o svakom odobrenom pristupu informacijama o popravku i održavanju povezanima sa sigurnošću:

(a)

identifikacijski broj vozila (VIN) za vozilo o kojem su zatražene informacije;

(b)

datum zahtjeva;

(c)

broj registracije vozila o kojem su zatražene informacije, ako je dostupan;

(d)

varijantu tipa vozila o kojem su zatražene informacije i izvedbu tog vozila, ako je dostupno.

Proizvođači vozila dužni su čuvati te podatke pet godina.

.

(*5)  Zahtjevi navedeni u ovom Dodatku temelje se na onima utvrđenima u „Planu za akreditaciju, odobrenje i ovlaštenje za pristup informacijama o popravku i održavanju (RMI) vozila povezanima sa sigurnošću”, koji je 19. svibnja 2016. odobrila Europska suradnja za akreditaciju (https://www.vehiclesermi.eu/)."

(*6)  Uredba (EU) br. 910/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. srpnja 2014. o elektroničkoj identifikaciji i uslugama povjerenja za elektroničke transakcije na unutarnjem tržištu i stavljanju izvan snage Direktive 1999/93/EZ (SL L 257, 28.8.2014., str. 73.)."


(*1)  Pravilnik br. 83 Gospodarske komisije za Europu Ujedinjenih naroda (UNECE) – Jedinstvene odredbe o homologaciji vozila s obzirom na emisiju onečišćujućih tvari u skladu s uvjetima za motorna goriva (SL L 42, 15.2.2012., str. 1.).

(*2)  Pravilnik br. 49 Gospodarske komisije Ujedinjenih naroda za Europu (UNECE) – Jedinstvene odredbe o mjerama koje treba poduzeti protiv emisije plinovitih i krutih onečišćujućih tvari iz motora s kompresijskim paljenjem koji se koriste u vozilima i emisije plinovitih onečišćujućih tvari iz motora s vanjskim izvorom paljenja koji kao gorivo koriste prirodni plin ili ukapljeni naftni plin koji se koriste u vozilima (SL L 180, 8.7.2011., str. 53.).”;

(*3)  Kako su definirani u članku 3. stavku 10. Uredbe (EZ) br. 715/2007.

(*4)  Kako su definirani u članku 3. stavku 8. Uredbe (EZ) br. 595/2009.”;

(*5)  Zahtjevi navedeni u ovom Dodatku temelje se na onima utvrđenima u „Planu za akreditaciju, odobrenje i ovlaštenje za pristup informacijama o popravku i održavanju (RMI) vozila povezanima sa sigurnošću”, koji je 19. svibnja 2016. odobrila Europska suradnja za akreditaciju (https://www.vehiclesermi.eu/).

(*6)  Uredba (EU) br. 910/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. srpnja 2014. o elektroničkoj identifikaciji i uslugama povjerenja za elektroničke transakcije na unutarnjem tržištu i stavljanju izvan snage Direktive 1999/93/EZ (SL L 257, 28.8.2014., str. 73.).”


Top