EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018AE2510

Mišljenje Europskog gospodarskog i socijalnog odbora o provedbi zakonodavstva EU-a o okolišu: voda, otpad i kvaliteta zraka (razmatračko mišljenje)

EESC 2018/02510

OJ C 110, 22.3.2019, p. 33–40 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

22.3.2019   

HR

Službeni list Europske unije

C 110/33


Mišljenje Europskog gospodarskog i socijalnog odbora o provedbi zakonodavstva EU-a o okolišu: voda, otpad i kvaliteta zraka

(razmatračko mišljenje)

(2019/C 110/06)

Izvjestitelj:

Arnaud SCHWARTZ

Zahtjev za savjetovanje:

Europski parlament, 3.5.2018.

Pravni temelj:

članak 304. Ugovora o funkcioniranju Europske unije

 

Razmatračko mišljenje

Odluka Predsjedništva:

17.4.2018. (u očekivanju zahtjeva za mišljenje)

 

 

Nadležna stručna skupina:

Stručna skupina za poljoprivredu, ruralni razvoj i zaštitu okoliša

Datum usvajanja u Stručnoj skupini:

27.11.2018.

Datum usvajanja na plenarnom zasjedanju:

12.12.2018.

Plenarno zasjedanje br.:

539

Rezultat glasovanja

(za/protiv/suzdržani):

117/2/6

1.   Zaključci i preporuke

1.1.

EGSO pozdravlja cilj Pregleda aktivnosti u području okoliša (eng. Environmental Implementation Review, EIR), a to je pružanje jasnog i potpunog pregleda stanja u svakoj državi članici, ističući njihove glavne nedostatke u provedbi prava Unije u području okoliša, te davanje preporuka u pogledu korektivnih mjera i pružanje potpore državama članicama koje zaostaju u primjeni tog prava, osobito putem novog alata za uzajamnu tehničku pomoć.

1.2.

Međutim, EGSO u svojem mišljenju o toj temi (1) smatra da EU-ov Pregled aktivnosti u području okoliša pokazuje da loša, fragmentirana i neujednačena provedba zakonodavstva EU-a o okolišu predstavlja ozbiljan problem u mnogim državama članicama EU-a. Danas, kao i ranije, temeljni uzroci loše provedbe utvrđeni u okviru EIR-a još su uvijek nedostatak političke volje vlada mnogih država članica da istinsko unapređenje provedbe učine političkim prioritetom te da za to osiguraju dostatna sredstva (npr. putem višegodišnjeg financijskog okvira, VFO-a). EGSO stoga podsjeća da je ispravna provedba pravne stečevine EU-a u području okoliša u interesu europskih građana i da predstavlja stvarnu gospodarsku i društvenu korist.

1.3.

Osim toga, EGSO ponavlja tezu iz spomenutog mišljenja (2) da učinkovita provedba mjera zaštite okoliša djelomično ovisi o dodjeljivanju aktivne uloge civilnom društvu (poslodavcima, radnicima i ostalim predstavnicima društva). EGSO također ponavlja svoj poziv na snažnije i strukturiranije uključivanje civilnog društva, što bi moglo osnažiti EIR. Prema mišljenju EGSO-a, organizacije civilnog društva na nacionalnoj razini moraju dobiti mogućnost da svojim stručnim znanjima i spoznajama doprinose izvješćima za pojedine zemlje, kao i strukturiranim dijalozima sa zemljama i daljnjim aktivnostima u vezi s njima. Zbog toga je EGSO i dalje spreman olakšavati dijalog civilnog društva na razini Europske unije u okviru istinski održivog i kružnog gospodarstva.

1.4.

U svom mišljenju o mjerama EU-a za poboljšanje usklađenosti s propisima o okolišu i upravljanja okolišem (3), EGSO ponovno naglašava da postojeći nedostaci potkopavaju povjerenje građana u učinkovitost zakonodavstva EU-a te ponovno poziva države članice i Komisiju da mobiliziraju znatna financijska sredstva za zapošljavanje dodatnog osoblja kako bi se mogla pratiti provedba zakonodavstva o okolišu i upravljanje tim zakonodavstvom.

1.5.

EGSO ističe da su u nekim slučajevima potrebna i ulaganja u okoliš, podizanje svijesti građana ili čvrst lanac provedbe zakona i da, čak i ako već postoje inspektori u području okoliša, Europi i njezinim državama članicama trebaju i specijalizirani suci i tužitelji.

1.6.

EGSO također podsjeća na to da, kao što je navedeno u mišljenju (4), pored poduzimanja mjera namijenjenih širenju informacija i podizanju razine javne svijesti u državama članicama o pravilima koje treba poštovati, treba poduzimati i mjere čiju provedbu, kao „čuvarica Ugovorâ”, može pratiti i nadzirati Komisija. U akcijskom planu (5) se ne navode razlozi neusklađenosti kao što su primjerice oportunizam i nedostatak političke volje. Premda treba podupirati države članice, EGSO još jednom ističe da neobvezujuće mjere iz predloženog akcijskog plana ne mogu biti jedina strategija za poboljšanje usklađenosti s propisima o okolišu.

1.7.

EIR i prethodno navedeni akcijski plan odvijaju se u dvogodišnjem ciklusu. EGSO stoga naglašava činjenicu da bi on trebao imati aktivnu ulogu u praćenju i redovitom razvoju njihova sadržaja kako bi se čulo mišljenje civilnog društva u tom postupku neprestanog poboljšavanja politika Europske unije o okolišu.

1.8.

Osim toga, budući da više dokumenata Europske komisije ukazuje na to da je do velikog broja nedostataka došlo zbog nedovoljne suradnje različitih razina upravljanja (nacionalne, regionalne, lokalne) zaduženih za provedbu zakonodavstva o okolišu, EGSO poziva EU da u tekuće praćenje i evaluaciju te provedbe uključi civilno društvo.

1.9.

Građani Unije smatraju da je zaštita okoliša iznimno važna. Međutim, većina Europljana smatra da Unija i nacionalne vlade ne poduzimaju dovoljno u području zaštite okoliša. Stoga Vijeće, Parlament i Komisija trebaju još više surađivati s EGSO-om kako bi ispunili očekivanja građana. Konkretno, u tu bi se svrhu mogao podnijeti zahtjev EGSO-u za razmatračko mišljenje o načinu na koji bi civilno društvo moglo još više pridonijeti izradi i primjeni zakonodavstva Unije o okolišu.

1.10.

Kratkoročno, EGSO poziva Komisiju da podijeli popis, sastavljen u okviru EIR-a, svih nedostataka utvrđenih po pojedinačnim državama članicama u provedbi zakonodavstva Unije o okolišu u području vode, otpada i kvalitete zraka. Popis bi se djelomično trebao temeljiti na naznakama koje je primila Komisija i savjetovanju s organiziranim civilnim društvom. Također poziva Komisiju da utvrdi, a potom i primijeni rješenja za otklanjanje tih nedostataka. U skladu sa svojim mogućnostima i stručnim znanjem, EGSO je spreman pridonijeti toj definiciji i sudjelovati u evaluaciji buduće provedbe sličnih rješenja.

1.11.

EGSO smatra da Komisija ne bi trebala samo predlagati zakonodavstvo, već i olakšavati i podržavati primjenu zakona te usklađivati postojeće tekstove, i to ne samo međusobno, već i sa znanstvenim postignućima i međunarodnim obvezama čiji je cilj zaštititi zdravlje stanovništva i ponovno uspostaviti dobro funkcioniranje ekosustava bez kojih nisu mogući ni gospodarski razvoj ni socijalna pravda. Konkretno, provedba zakonodavstva o okolišu ključna je za postizanje UN-ovih ciljeva održivog razvoja i primjenu klimatskih sporazuma u praksi. EGSO stoga skreće pozornost nadležnih tijela na različite primjere poboljšanja zakonodavstva o okolišu u području vode, otpada i kvalitete zraka navedene u ovom mišljenju.

1.12.

Naposljetku, u svjetlu nedavnog Prijedloga direktive o plastičnim proizvodima za jednokratnu upotrebu, čini se nepobitnim da visoka razina prihvaćenosti predloženih mjera proizlazi iz informativnih mjera i medijskih kampanja o zagađenju oceana plastičnim otpadom, koje su omogućile dodatno podizanje razine osviještenosti građana o tom problemu. EGSO smatra da isto vrijedi za brojne druge mjere kojima se stanovnicima Unije mogu ponuditi zdrav način života i prilagodba klimatskim promjenama te zaustaviti nestajanje biološke raznolikosti. EGSO u tom smislu ponovo potvrđuje da civilno društvo treba predano sudjelovati u obrazovanju građana i da se očekuje udvostručenje napora europskih, nacionalnih i lokalnih tijela da dodatno podignu razinu osviještenosti građana te javnih i privatnih donositelja odluka (posebice u MSP-ima i malim i srednjim industrijskim poduzećima) o tim ključnim izazovima 21. stoljeća.

2.   Opće napomene

2.1.

Europski gospodarski i socijalni odbor (EGSO) pozdravlja spremnost na suradnju koju je Europski parlament iskazao svojim zahtjevom za ovo razmatračko mišljenje koje se odnosi na provedbu zakonodavstva Europske unije o okolišu u području vode, otpada i kvalitete zraka.

2.2.

Provedba europskog zakonodavstva o okolišu u području vode, otpada i kvalitete zraka odnosi se na važna pitanja, a osobito zaštitu ekosustava; ona također otvara put novim gospodarskim prilikama i kretanjima povoljnima za zdravlje Europljanki i Europljana. Navedena provedba ne postavlja samo pitanje prenošenja direktiva u nacionalno pravo (to je tek prva faza), nego i uspostave potrebnih javnih tijela ili stavljanja na raspolaganje postojećih resursa u smislu ljudskih resursa, vještina i odgovornosti, znanja i financijskih sredstava. U brojnim su slučajevima potrebna (javna i/ili privatna) ulaganja u okoliš (na primjer, za pročišćavanje vode i obradu otpada), dok je u drugim slučajevima potrebno regulirati aktivnosti koje negativno utječu na okoliš (na primjer, radi očuvanja kvalitete zraka).

2.3.

Poboljšanje provedbe zakonodavstva EU-a o okolišu treba postati prioritetom u svim državama članicama, a javna tijela zadužena za ta pitanja treba ojačati. U brojnim prethodnim mišljenjima EGSO-a već su iznesene preporuke u tom pogledu i, općenitije, u pogledu provedbe postojećeg zakonodavstva Unije o okolišu u području vode, otpada i kvalitete zraka. EGSO stoga preporučuje pozivanje na njih, bez obzira na to je li riječ o mišljenju o kvaliteti zraka (6), vodi (7) ili otpadu (8).

2.4.

Osim tih tematskih mišljenja, valja istaknuti i da općenitija mišljenja EGSO-a sadržavaju preporuke kojima bi se moglo odgovoriti na ovaj zahtjev. Posrijedi su, među ostalim, mišljenja koja se odnose na pristup pravosuđu (9) ili trenutačnu provedbu zakonodavstva i upravljanja (10) te zaštitu kolektivnih interesa potrošača (11), strateška mišljenja (12) ili pak mišljenja koja se odnose na područja izvan Europske unije i koja se, na primjer, bave ciljevima održivog razvoja (13), sporazumima o slobodnoj trgovini (14) ili klimatskim promjenama (15).

2.5.

Osim provedbe postojećeg prava koje omogućuje uspostavu jedinstvenog tržišta koje pogoduje slobodnom i nenarušenom tržišnom natjecanju i kojem građani mogu vjerovati, neovisno o tome jesu li proizvođači ili potrošači, odnosno prava koje može promicati visoke standarde kvalitete i sigurnosti u području zaštite stanovništva i njihova okoliša, čini se neophodnim nastojati ukloniti nedostatke postojećeg zakonodavstva i istodobno osigurati da Unija tijekom bilateralnih ili multilateralnih trgovinskih pregovora sustavno vodi računa o tome da se na uvezene proizvode primjenjuju odredbe jednakovrijedne njezinom socijalnom zakonodavstvu i zakonodavstvu o okolišu.

2.6.

Imajući to na umu, sve primjedbe, preporuke i zaključke navedene u ovom razmatračkom mišljenju treba smatrati prilikom, a ne rizikom, da svoje aktivnosti organiziramo na način da stvaramo prednosti, bilo u pogledu konkurencije ili suradnje, koje će nam pokazati put u budućnost na gospodarskom, socijalnom i ekološkom planu.

2.7.

Naposljetku podsjećamo da, bez obzira na to je li riječ o vodi, otpadu ili kvaliteti zraka, treba izbjegavati razlike među državama članicama u primjeni europskog prava jer bi one mogle narušiti tržišno natjecanje, prouzročiti nejednakosti u području okoliša i socijalne nejednakosti ili pak uspostaviti umjetne granice koje onemogućuju upravljanje resursima koji su zajednički i, po svojoj prirodi, prekogranični. Stoga bi, radi jačanja svih postojećih i budućih mjera, trebalo uskladiti poreze na onečišćenje i resurse te postojeće alate bolje prilagoditi vanjskim čimbenicima koje treba obuhvatiti. Politike o okolišu više ne smiju biti samo varijabla prilagodbe, nego trebaju postati glavna poluga strateškog preusmjeravanja za ljudske, obrtničke, poljoprivredne i industrijske djelatnosti u okviru Unije te se, kao posljedica pozitivnog prelijevanja, nametnuti i u drugim regijama iz kojih dolaze njezini politički i trgovinski partneri.

3.   Posebne napomene

3.1.   Provedba zakonodavstva Unije o okolišu u području kvalitete zraka

Uz vodu, prirodu i otpad, kvaliteta zraka jedan je od sektora s najvećim brojem slučajeva povrede prava. U svibnju 2018., Komisija je ubrzala postupak provedbe zakona protiv šest država članica koje su prekršile pravila EU-a o kvaliteti zraka proslijedivši dotične predmete Sudu Europske unije. (16) EGSO uviđa da Komisija trenutno provodi provjeru prikladnosti Direktive o kvaliteti zraka u okviru koje ocjenjuje uspješnost direktiva o kvaliteti okolnog zraka u razdoblju 2008. – 2018. Napori koji se poduzimaju na poboljšanju provedbe zakonodavstva o kvaliteti zraka na otvorenom osobito bi doprinijeli ostvarenju 11. cilja održivog razvoja koji se odnosi na održive gradove.

Kad je riječ o kvaliteti zraka, ne smijemo zaboraviti da atmosfersko zagađenje ima trostruki učinak:

1.

na zdravlje, i to u toj mjeri da je zagađenost zraka u zatvorenim prostorima i na otvorenom i dalje jedan od glavnih faktora rizika u Europskoj uniji (17) i drugdje. Ona čak predstavlja glavni rizik za zdravlje i okoliš u svijetu (18), sa 6,5 milijuna preuranjenih smrtnih slučajeva godišnje i visokim troškom za društvo, zdravstvene sustave, gospodarstvo i sve one čije je zdravlje ugroženo. Prema nedavnom izvješću Europskog revizorskog suda o onečišćenju zraka, u Europi se broj preuranjenih smrtnih slučajeva procjenjuje na otprilike 400 000 godišnje, zdravlje europskih građana nije uvijek dovoljno zaštićeno, a djelovanje EU-a nije postiglo očekivane rezultate;

2.

na bioraznolikost (posljedice po usjeve, šume itd.);

3.

na suvremene i, naravno, povijesne zgrade, koje su, pak, povezane s turizmom.

3.1.1.   Zrak u zatvorenom prostoru

a)

Kako bi se poboljšao zrak u zatvorenom prostoru, potrošača treba putem označivanja upoznati s emisijama kupljenih proizvoda, bez obzira na to je li riječ o, na primjer, građevinskim materijalima, dekorativnim proizvodima, namještaju ili pak proizvodima za kućanstvo. Za to bi Unija, nakon usporedbe zakonodavstava svojih država članica, trebala uspostaviti usklađen okvir utemeljen na najboljim trenutačnim praksama.

b)

Nakon faze izgradnje i isporuke objekta trebalo bi uvesti obvezu održavanja i redovite kontrole kvalitete ventilacije. Taj bi dugoročni nadzor objekata očito imao pozitivan utjecaj na zdravstvenom, ali i energetskom planu.

c)

Kako bi se zaštitilo osjetljivo stanovništvo, uključujući osobe s oslabljenim dišnim sustavom ili dišnim sustavom u fazi razvoja, kojima je potrebna bolja kvaliteta zraka, također bi trebalo provesti akcijske planove u tu svrhu u ustanovama koje primaju građane, a osobito malu djecu.

d)

Naposljetku, bilo bi korisno uskladiti prakse u području pročišćavanja zraka. Unija bi trebala definirati kriterije za mjerenje njihove učinkovitosti i sigurnosti, prvenstveno zato da trenutačno nepostojanje pravila ne bi dovelo do neželjenih trgovinskih i zdravstvenih posljedica.

3.1.2.   Zrak na otvorenom

a)

Radi postizanja bolje kvalitete zraka i većeg povjerenja između građana i europskih institucija treba ne samo rigoroznije provoditi postojeće zakonodavstvo i strože kažnjavati njegovo nepoštovanje nego i u standarde propisane europskim direktivama konačno uvrstiti nedostajuće preporuke Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) jer se njima omogućuje veća zaštita zdravlja stanovništva.

b)

Danas se nadziru samo čestice PM10 i PM2,5 (razina mikrometra). Međutim, u zdravstvenom pogledu, pojedine ultrasitne čestice mnogo više utječu na zdravlje (nanorazina) jer prodiru dublje u ljudsko tijelo te se mogu nakupiti u vitalnim organima. Stoga je u okviru europskog zakonodavstva potrebno uzeti u obzir tu stvarnost i predvidjeti nadzor tih čestica kako bi se i njihova prisutnost u zraku postupno smanjila.

c)

Na isti način treba djelovati i u pogledu policikličkih aromatskih ugljikovodika i brojnih drugih onečišćujućih tvari koje se još ne nadziru, osobito onih povezanih sa spalionicama, brodovima, kopnenim vozilima, građevinskim strojevima itd., i to tim više što neprestani napredak znanstvenih spoznaja i tehničkih mogućnosti već omogućuje bolju zaštitu zdravlja i ekosustava.

d)

U tom je pogledu Direktiva o nacionalnim gornjim granicama emisija (19) iznimno važna kako bi države članice smanjile svoje emisije onečišćivača zraka. Međutim, u njoj se predlažu samo indikativne mjere, usklađene s načelom supsidijarnosti kako bi se države članice pridržavale svojih obveza u pogledu smanjenja emisija. Regulatorni učinak tog propisa vrlo je slab zbog velike fleksibilnosti koju omogućuje u pogledu provedbe.

e)

Također treba ispraviti to što se Direktivom ne predlaže cilj smanjenja emisija metana, ključnog izvora zagađenja zraka jer se radi o prekursoru ozona i vrlo jakom stakleničkom plinu.

f)

Kako bi se osigurala usklađenost različitih europskih propisa, potrebno je u okviru zajedničke poljoprivredne politike (ZPP) uvesti ciljeve u pogledu onečišćenja zraka koje nastaje u poljoprivrednom sektoru. Na primjer, taj je sektor odgovoran za više od 95 % emisija amonijaka, onečišćivača koji je predmet Direktive o nacionalnim gornjim granicama emisija. Kako bi države članice ostvarile svoje ciljeve smanjenja u tom području, ZPP treba ponuditi odgovarajuće alate.

g)

Naposljetku, podsjetimo da se kvantifikacija onečišćujućih tvari trenutačno temelji na njihovoj masi (u μg/m3), iako toksikolozi već dugi niz godina na znanstvenim skupovima ističu da bi ih bilo bolje kvantificirati na temelju broja čestica. Takav pristup ima tim više smisla što su posrijedi ultrasitne čestice koje udišemo (20).

3.2.   Provedba zakonodavstva Europske unije o okolišu u području upravljanja vodama

U pogledu vode, istaknimo najprije da je okvirna direktiva u tom području općenito zadovoljavajuća, ali da je njezina provedba i dalje slaba te da većina država članica nije uspjela postići dobro stanje okoliša koje se očekivalo u 2015. Zbog općeg neuspjeha ugovornog instrumenta, isto vrijedi za mrežu Natura 2000. Mogu se uvesti razna poboljšanja i novine koji su osobito povezani sa znanstvenim napretkom u pogledu, s jedne strane, funkcioniranja tla i, s druge strane, širenja i međusobnog djelovanja određenih onečišćujućih tvari. Na to ćemo se vratiti kasnije. Napredak u provedbi zakonodavstva EU-a o vodi pomogao bi u postizanju nekoliko ciljeva povezanih sa šestim ciljem održivog razvoja (čista voda i sanitarni uvjeti).

Jedno od najkritičnijih područja povezanih s vodom je provedba Direktive o pročišćavanju komunalnih otpadnih voda jer – zbog kombinacije pitanja povezanih s upravljanjem i financiranja – među državama članicama postoje velike razlike u pogledu usklađenosti. Iako je Komisija u svom tekućem mandatu poduzela velike napore, na tom području još uvijek postoje znatne potrebe za financiranjem i problemi koje treba riješiti u pogledu upravljanja. Na temelju iskustva stečenog u upravljanju krutim otpadom, treba razviti nove načine na koje će se na proizvođače prebaciti odgovornost za financiranje dodatnog pročišćavanja otpadnih voda kojim se odstranjuju nove onečišćujuće tvari kao što su farmaceutski proizvodi i mikroplastika.

3.2.1.   Površinske vode

a)

Kako bi se poboljšala situacija u pogledu površinskih voda i izbjeglo nazadovanje prava i upravljanja u području okoliša, poželjno je definirati određene pojmove kao što su primjerice „ekološki kontinuitet”, „vodeni tok” i „močvarna područja”. Na primjer, neophodno je da pravila o obilježjima močvarnih područja budu precizna na europskoj razini, imajući na umu da je pristup koji se temelji na svrsi zaštite previše složen da bi se valjano prenio u nacionalno pravo, barem u određenim državama članicama.

b)

Isto tako, bilo bi korisno imati na raspolaganju jedinstveni okvir koji se omogućuje provođenje procjena, koji je jasan i s kojim se slažu svi dionici na koje se odnosi provedba prava u tom području.

c)

Neovisno o tome je li riječ o nanočesticama, primjerice onima nastalima u tekstilnoj i poljoprivredno-prehrambenoj industriji, ili o endokrinim disruptorima, primjerice onima nastalima u farmaceutskoj industriji i poljoprivredi, njihovo prodiranje u okoliš trebalo bi smanjiti na samom izvoru i utvrditi granice koje ne smiju premašiti u površinskim i podzemnim vodama s obzirom na njihov utjecaj na ekosustave, a osobito na prehrambene lance koji uključuju ljude. U tu bi svrhu naposljetku trebalo osigurati sredstva za dugoročno određivanje pragova na temelju učinka mješavine tih tvari, različitih tvari koje se već nadziru i njihovih nusproizvoda razgradnje.

3.2.2.   Podzemne vode

a)

U pogledu zakonodavstva o vodama, odredbe o povratu troškova različitih kategorija korisnika, internalizaciji vanjskih troškova i određivanju cijena na temelju troškova, kako je utvrđeno Direktivom o uspostavi okvira za djelovanje Zajednice u području vodne politike (21), nisu ni dovoljno obvezujuće ni dovoljno precizne da bi mogle imati zadovoljavajući učinak.

b)

S obzirom na klimatske promjene, obnova podzemnih voda može postati još problematičnija jer urbanističke ili poljoprivredne prakse na određenim mjestima dovode do nepoželjnog prekida u kružnom toku vode zbog nepropusnih tala ili tala s nedovoljnom biološkom aktivnošću koja pogoduju otjecanju, eroziji i odronima, a ne prirodnom prodiranju, pročišćavanju i skladištenju vode. Kako se ove pojave ne bi dodatno pogoršale, Unija mora donijeti propise u korist živih tala, čija bi prednost bila i istodobno pružanje odgovora na probleme kvalitete i količine vode raspoložive za ekosustave, ljudsku potrošnju te poljoprivredne i industrijske aktivnosti.

c)

S obzirom na ulogu koju imaju u izazivanju kiše evapotranspiracijom te u filtraciji, pročišćavanju i skladištenju vode u tlu i podzemnim sustavima, trebamo pridati mnogo veću pozornost šumama i živicama, a u manjoj mjeri i trajnim travnjacima te obradivoj zemlji koja duže vremena nije orana, te bi svi oni trebali biti u što većoj mjeri prisutni i rasprostranjeni na cijelom europskom području, tim više što predstavljaju nezanemarivu pomoć drugim živim bićima, uključujući brojne pomoćne kulture, u suočavanju s visokim vrućinama i drugim, sve učestalijim ekstremnim vremenskim uvjetima.

3.2.3.   Direktiva o uspostavi okvira za djelovanje Zajednice u području vodne politike

Radi njezine bolje provedbe, trebalo bi izmijeniti tekst Okvirne direktive o vodama koji se odnosi na određene aspekte, koji su djelomično prethodno navedeni, a koji se odnose na sljedeće točke:

a)

status vode u preambuli „voda nije kao drugi komercijalni proizvodi” trebalo bi zamijeniti izrazom „voda nije komercijalni proizvod”;

b)

s obzirom na stanje vode u Europi, potrebno je, na temelju načela sprečavanja i opreznosti, izbrisati sva odstupanja, primjerice ona iz članka 4. stavka 5. ili članka 7. stavka 4.;

c)

zbog stanja vode potrebno je zahtijevati procjenu utjecaja na okoliš za sve projekte koji bi mogli naštetiti vodi i vodenom okolišu. Stoga treba izbrisati izraz „pojednostavljenim postupkom procjene” (članak 16.);

d)

načelo da onečišćivač plaća treba revidirati, osobito u pogledu načina njegove primjene, na sljedeći način:

preoblikovanjem članka 9.: umjesto „Države članice uzimaju u obzir načelo povrata troškova od vodnih usluga, uključujući i okolišne troškove i troškove resursâ, imajući u vidu ekonomsku analizu provedenu sukladno Prilogu III., i posebno u skladu s načelom da onečišćivač plaća” treba napisati „Države članice primjenjuju povrat izravnih i neizravnih troškova povezanih s utjecajem ljudskih aktivnosti na vodu u skladu s načelom da onečišćivač plaća”,

brisanjem iznimaka iz članka 9. stavka 4.,

dodavanjem svih sektora, uz navođenje triju područja (poljoprivreda, industrija, kućanstvo) za koje države članice utvrđuju pravila s ciljem ukidanja eksternalizacije troškova. U godišnjem bi se izvješću pojasnili načini provedbe tog postupka po sektorima;

e)

sve izraze poput „osiguravati” trebalo bi zamijeniti stvarnom obvezom (primjerice u članku 11. točki 5. ili članku 14. prvom stavku);

f)

isto tako, čini se neophodnim smanjiti pragove onečišćujućih tvari, uključujući u kombinaciji s drugim direktivama (kao što su direktive o nitratima, kemikalijama itd.), i ažurirati prioritetne tvari (uključivanjem, na primjer, perfluoriranih spojeva, nanotehnologija itd.);

g)

potrebno je povećati sudjelovanje javnosti (članak 14.), prvenstveno u pogledu planiranja. To sudjelovanje treba proširiti na programe osnovnih i dodatnih mjera te na sve prethodne upravne provjere;

h)

u pogledu sporova (članak 23.), trebalo bi dodati da države na temelju Aarhuške konvencije trebaju utvrditi pravila i postupke koji omogućuju pristup javnosti sporovima o vodi.

3.3.   Provedba zakonodavstva Europske unije o okolišu u području otpada

Procjena učinka na kojoj se temelji nedavno usvojeno zakonodavstvo o otpadu utvrdila je da u vezi s provedbom postoji nekoliko problema: pravnih i regulatornih problema te problema povezanih s upravljanjem i podizanjem svijesti. Nedostaci u provedbi Okvirne direktive o otpadu često su posljedica nedovoljnih gospodarskih instrumenata, primjerice onih koji recikliranje otpada čine privlačnijim od odlaganja. Međutim, općinama uspostava takvih gospodarskih instrumenata može biti problematična. Lokalne vlasti često nemaju kapacitete za prevođenje mjera i instrumenata EU-a na lokalnoj razini, što upućuje na to da se radi o problemu upravljanja. U više država članica postoji i problem s provedbom. EGSO uviđa da Komisija posljednjih godina zajedno s državama članicama radi na uklanjanju tih nedostataka u provedbi, primjerice time što je 2012. i 2015. godine organizirala dvije vježbe za promicanje usklađenosti u okviru kojih je pružila tehničku podršku i konkretne smjernice o tome što se mora promijeniti.

Novousvojeni zakonodavni prijedlozi o otpadu trebali bi riješiti neke od problema s primjenom i doprinijeti ostvarenju 12. cilja održivog razvoja (održiva proizvodnja i potrošnja), ali pitanja povezana s upravljanjem i provedbom još uvijek treba rješavati na nacionalnoj razini. Zajedno s Komisijom, EGSO je uspostavio Europsku platformu za kružno gospodarstvo koja je već postigla značajne rezultate olakšavši prikupljanje, razmjenu i širenje stručnih znanja i dobrih praksi raznih dionika. Ta je platforma ključni instrument i trebalo bi je koristiti u većoj mjeri za poticanje provedbe zakonodavstva EU-a u tom području.

3.3.1.   Sprečavanje nastanka otpada

a)

Nedavna revizija politike o otpadu (22) pruža priliku da se snažno podrže mjere kojima se mogu smanjiti naše potrebe na samom izvoru (uključujući potrebe za sirovinama i sekundarnim sirovinama) te stvaranje budućeg otpada, i to osobito otpada opasnog za ekosustave i zdravlje ljudi, što znači da trebamo preispitati naše potrebe te stvari koje proizvodimo i način na koji ih osmišljavamo kako bismo im produljili vijek trajanja te ih potom preradili uz što manji gubitak materijala što će općenito utjecati na okoliš, energetsku suverenost i gospodarsku održivost.

b)

Da bismo mogli govoriti o kružnom gospodarstvu i „održivim materijalima”, a ne o „otpadu”, već prilikom osmišljavanja proizvodnje treba ukloniti toksične ili opasne sastavne dijelove koji bi mogli zakomplicirati buduću fazu recikliranja.

c)

U pogledu ambalaže treba prevladati trezvenost, a daljnji napredak treba ostvariti u što većoj mjeri, postupno i na obvezujući način kako bi se izbjeglo bilo kakvo narušavanje tržišnog natjecanja postojećih i budućih sustava kaucije i ponovne upotrebe.

d)

Sprečavanje nastanka otpada ovisi i o sposobnosti naših društava da ponovno upotrijebe i poprave naše proizvode. Za to je potrebno ambiciozno europsko zakonodavstvo s obvezujućim ciljevima koje treba ostvariti, a ne zakonodavstvo ograničeno na mjere koje se temelje na dobroj volji.

e)

Kako bi se gospodarski razvoj odvojio od potrošnje prirodnih resursa i utjecajâ na okoliš, Unija treba utvrditi ambicioznije ciljne vrijednosti kako bi povećala učinkovitost resursa u našim proizvodnim sustavima.

3.3.2.   Gospodarenje otpadom

a)

Kako bi se pridobilo i zadržalo povjerenje stanovništva, proizvođača i potrošača, potrebno je da se kružno gospodarstvo, uzimajući redovito u obzir najnovije znanstvene spoznaje, zaštiti od svakog budućeg skandala, osobito povezanog sa zdravstvenim pitanjima, koji bi se mogao povezati s koncentracijom ili širenjem onečišćujućih tvari u recikliranim materijalima (primjerice brom ili endokrini disruptori) ili okolišu (nanomaterijali ili mikroplastika).

b)

Takav će pristup biti još vjerodostojniji i učinkovitiji kada se, u svrhu povećanja stope recikliranja svih vrsta materijala, uspostavi sljedivost njihovih sastavnih dijelova već u fazi proizvodnje i kad se osigura najveća moguća transparentnost sve do njihova susreta s potrošačem.

c)

Stoga na reciklirane i neobrađene materijale u okviru Europske unije treba primijeniti istu razinu zaštite zdravlja ljudi i okoliša. U materijalima koji se mogu reciklirati ne bi se smjele upotrebljavati visoke koncentracije opasnih kemikalija. Stoga bi Europska agencija za kemikalije, nakon što se Uredbom REACH (23) ograniče i utvrde granične vrijednosti za kemikalije, trebala utvrditi iste granične vrijednosti za reciklirane materijale. S materijalima koji nisu u skladu s tim graničnim vrijednostima treba postupati tako da se tvar povuče ili proglasi neprimjerenom za ponovnu upotrebu ili reciklažu.

d)

Osim ekološkog dizajna kojeg bi se trebali pridržavati pametni telefoni i drugi električni i elektronički proizvodi, Unija treba razviti i usvojiti politiku gospodarenja otpadom na svojem području koja je dostojna tog imena, a ne slati taj otpad u inozemstvo.

e)

Analiza životnog ciklusa jasno pokazuje da su sve mogućnosti recikliranja bolje od spaljivanja (osobito zbog ugrađene energije, npr. u plastici), s izuzetkom, u nekim posebnim slučajevima, drva i određenih proizvoda i materijala od opasnog otpada. Spaljivanje treba, baš kao i odlaganje, postupno nestati te u tom pogledu treba utvrditi ambiciozne ciljeve.

Bruxelles, 12. prosinca 2018.

Predsjednik Europskog gospodarskog i socijalnog odbora

Luca JAHIER


(1)  Mišljenje „Pregled aktivnosti u području okoliša u EU-u” (SL C 345, 13.10.2017., str. 114.)

(2)  Vidjeti bilješku 1.

(3)  Mišljenje „Mjere EU-a za poboljšanje usklađenosti s propisima o okolišu i upravljanja okolišem” (SL C 283, 10.8.2018., str. 83.).

(4)  Vidjeti bilješku 3.

(5)  COM(2018) 10 final

(6)  Mišljenje „Program ‚Čisti zrak za Europu’” (SL C 451, 16.12.2014., str. 134.) i „EU bez azbesta” (SL C 251, 31.7.2015., str. 13.).

(7)  Mišljenje „Akcijski plan za prirodu, ljude i gospodarstvo” (SL C 129, 11.4.2018., str. 90.); „Međunarodno upravljanje oceanima: plan za budućnost naših oceana” (SJ C 209, 30.6.2017., str. 60.) i „Kvaliteta vode namijenjene za ljudsku potrošnju” (SL C 367, 10.10.2018., str. 107.).

(8)  Mišljenje o ograničenju uporabe određenih opasnih tvari (SL C 345, 13.10.2017., str. 110.) o mogućnostima za poboljšanje povezanosti zakonodavstva o kemikalijama, proizvodima i otpadu (SL C 283, 10.8.2018., str. 56.) o strategiji za plastiku u kružnom gospodarstvu (uključujući obradu brodskog otpada) (SL C 283, 10.8.2018., str. 61.) o ulozi proizvodnje energije iz otpada u kružnom gospodarstvu (SL C 345, 13.10.2017., str. 102.) o paketu za kružno gospodarstvo (SL C 264, 20.7.2016., str. 98.).

(9)  Mišljenje o pristupu pravosuđu u pitanjima okoliša (SL C 129, 11.4.2018., str. 65.).

(10)  Vidjeti bilješku 1. i bilješku 3.

(11)  Mišljenje „Nove pogodnosti za potrošače” (SL C 440, 6.12.2018., str. 66.).

(12)  Mišljenje „Prijelaz u održiviju europsku budućnost” (SL C 81, 2.3.2018., str. 44.) i „Novi održivi gospodarski modeli” (SL C 81, 2.3.2018., str. 57.).

(13)  Mišljenje „Program za razdoblje do 2030. – Predanost Europske unije ostvarenju ciljeva održivog razvoja na svjetskoj razini”, usvojeno 20. listopada 2016. (SL C 34, 2.2.2017., str. 58.) i „Središnja uloga trgovine i ulaganja u ostvarivanju i provedbi ciljeva održivog razvoja” (SL C 129, 11.4.2018., str. 27.).

(14)  Mišljenje „Poglavlje o trgovini i održivom razvoju u sporazumima EU-a o slobodnoj trgovini” (SL C 227, 28.6.2018., str. 27.).

(15)  Mišljenje „Pariški protokol – Plan za rješavanje problema globalnih klimatskih promjena nakon 2020.” (SL C 383, 17.11.2015., str. 74.) i „Klimatska pravda” (SL C 81, 2.3.2018., str. 22.).

(16)  http://europa.eu/rapid/press-release_IP-18-3450_hr.htm.

(17)  Prema podacima Europske agencije za okoliš.

(18)  Prema podacima WHO-a.

(19)  Direktiva o nacionalnim gornjim granicama emisija.

(20)  https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0048969711005730?via%3Dihub

(21)  Okvirna direktiva o vodama.

(22)  http://ec.europa.eu/environment/waste/target_review.htm.

(23)  Uredba REACH – Uredba (EZ) br. 1907/2006 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 396, 30.12.2006., str. 1., kako je izmijenjena u SL L 136, 29.5.2007., str. 3.)


Top