EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012R1176

Provedbena uredba Komisije (EU) br. 1176/2012 od 7. prosinca 2012. o upisu naziva u registar zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla (Μανταρίνι Χίου (Mandarini Chiou) (ZOZP))

OJ L 337, 11.12.2012, p. 22–26 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 15 Volume 025 P. 14 - 18

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2012/1176/oj

15/Sv. 25

HR

Službeni list Europske unije

14


32012R1176


L 337/22

SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE


PROVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) br. 1176/2012

od 7. prosinca 2012.

o upisu naziva u registar zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla (Μανταρίνι Χίου (Mandarini Chiou) (ZOZP))

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu Vijeća (EZ) br. 510/2006 od 20. ožujka 2006. o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla i oznaka izvornosti poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda (1), a posebno njezin članak 7. stavak 4. prvi podstavak,

budući da:

(1)

U skladu s člankom 6. stavkom 2. prvim podstavkom Uredbe (EZ) br. 510/2006, zahtjev Grčke za registraciju naziva „Μανταρίνι Χίου (Mandarini Chiou)” objavljen je u Službenom listu Europske unije  (2).

(2)

Nije podnesen ni jedan službeni prigovor na temelju članka 7. navedene Uredbe protiv registracije predmetnog naziva.

(3)

Međutim, Provedbena uredba Komisije (EU) br. 543/2011 (3), koja je stupila na snagu nakon podnošenja zahtjeva za registraciju, utvrđuje najmanji omjer šećer-kiselina od 7,5:1 za ovu vrstu voća (Prilog I., dio B, dio 2., odjeljak II., točka B). Radi jasnoće i pravne sigurnosti, grčka nadležna tijela izmijenila su jedinstveni dokument na odgovarajući način,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Naziv naveden u Prilogu ovoj Uredbi ovime se upisuje u Registar.

Članak 2.

Prilog II. ovoj Uredbi sadrži ažurirani jedinstveni dokument.

Članak 3.

Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 7. prosinca 2012.

Za Komisiju, u ime predsjednika,

Dacian CIOLOȘ

Član Komisije


(1)  SL L 93, 31.3.2006., str. 12.

(2)  SL C 19, 24.1.2012., str. 11.

(3)  SL L 157, 15.6.2011., str. 1.


PRILOG I.

Poljoprivredni proizvodi navedeni u Prilogu I. Ugovoru o EZ-u namijenjeni prehrani ljudi:

1.6.   Voće, povrće i žitarice, svježi ili prerađeni

GRČKA

Μανταρίνι Χίου (Mandarini Chiou) (ZOZP)


PRILOG II.

JEDINSTVENI DOKUMENT

UREDBA VIJEĆA (EZ) br. 510/2006

„ΜΑΝΤΑΡΙΝΙ ΧΙΟΥ” (MANDARINI CHIOU)

EZ br. EL-PGI-0005-0709-27.06.2008.

ZOZP ( X ) ZOI ( )

1.   Naziv

„Μανταρίνι Χίου” (Mandarini Chiou)

2.   Država članica ili treća zemlja

Grčka

3.   Opis poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda

3.1.   Vrsta proizvoda:

Razred 1.6. —

Voće, povrće i žitarice, svježi ili prerađeni

3.2.   Opis proizvoda na koji se odnosi naziv iz točke 1.

„Mandarini Chiou” je mandarina uobičajene vrste Chios (uobičajena mediteranska vrsta) sorte Citrus deliciosa Tenore i ima sljedeća svojstva:

Fizička svojstva:

Oblik

:

okruglasta sa spljoštenim polovicama

Težina

:

60 g - 150 g

Veličina

:

55 - 70 mm

Kora

:

1,5 – 3,5 mm, lako se odvaja od mesa

Broj oplodnih listića

:

7 - 14, lako se odvajaju

Broj koštica

:

8 - 24 manjih, poliembrionalni endospermiji

Senzorska svojstva

Voće je narančastožute boje s nježnim, ukusnim i blago narančastim mesom intenzivnog mirisa i poprilično hrapave kožice.

Kemijska svojstva:

Sadržaj soka

:

33 - 45 %

Sadržaj šećera

:

> 9,0 Brix

Kiselost

:

0,7 – 1,75 %

Omjer šećer/kiselina (indeks zrelosti)

:

7,5:1

Esencijalna ulja

Ona uključuju: α-tujen, α-pinen, kamfen, β-pinen, β-mircen, ο-metilanizol, p-cimen, d-limonen, γ-terpinen, linalol i β-kariofilen. Glavni sastojak, s najvećom koncentracijom je d-limonen, a za njime slijedi γ-terpinen. Esencijalna ulja izdvajaju se iz cijelog voća ili isključivo iz kore mehaničkim sredstvima i količina proizvoda ovisi o nizu različitih čimbenika, poput stupnja zrelosti voća, njegove veličine i korištene metode.

3.3.   Sirovine (samo za prerađene proizvode)

3.4.   Krmivo (samo za proizvode životinjskog porijekla)

3.5.   Posebne faze proizvodnje koje se moraju odvijati u određenom zemljopisnom području

Proizvod „Mandarini Chiou” mora se uzgojiti, ubrati, sortirati i razvrstati po veličini na otocima Chios, Psara i Inousses.

3.6.   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itd.

3.7.   Posebna pravila za označavanje

Proizvod „Mandarini Chiou” prerađen u slastice, sokove i druge proizvode poput esencijalnih ulja mora biti označen u skladu s „Priopćenjem Komisije - Smjernice za označavanje prehrambenih proizvoda koji koriste zaštićene oznake izvornosti (ZOI-je) ili zaštićene oznake zemljopisnog podrijetla (ZOZP-e) kao sastojke” (SL C 341, 16.12.2010., str. 3. i 4.).

4.   Sažeta definicija zemljopisnog područja

Zahtijeva se zaštita naziva za otoke Chios, Psara i Inousses.

5.   Veza sa zemljopisnim područjem

5.1.   Osobitost zemljopisnog područja

Tlo – geološka podloga sastoji se od aluvijalnih naslaga, nastalih raspadanjem vapnenca. Tlo je većinom ilovača i bogato je kalcijem karbonatom (CaCO3), što je povoljno za uzgoj mandarina „Mandarini Chiou”.

Klima – klima područja ima sljedeće značajke:

 

pušu godišnji vjetrovi (meltemi, koji u Sredozemlju pušu samo na Egejskom moru), koji pomažu održati stabilne temperature (što stvara blažu klimu i općenito štiti voće od smrzavanja) i raznose oblake,

 

veliki broj sunčanih sati tijekom cijele godine (Chios ima više sati bez oblaka od ijednog drugog područja u Grčkoj), a posebno za vrijeme razdoblja puhanja godišnjih vjetrova, kada je broj sunčanih sati najveći, te

 

mali raspon temperature kroz cijelu godinu te, kao posljedica toga, kratke, blage zime i svježa ljeta.

Gore opisana klima zajedno s (a) održavanjem visoke temperature površinskih voda (> 22 °C), čak i u jesen, (b) terenom koji omogućuje veću izloženost suncu i (c) svojstvima tla, opisanog u prethodnoj točki, utjecali su na veličinu i kvalitetu voća, s obzirom na to da veliki sadržaj šećera uslijed velike izloženosti suncu i visoke dnevne temperature koja potiče fotosintezu, kao i brzo raspadanje kiselina uslijed visokih noćnih temperatura, dovode do povećanog indeksa zrelosti.

Šećer

kiselost kao limunska kiselina

što stvara slatki okus i intenzivni miris.

Ljudski čimbenik – mandarine „Mandarini Chiou” neprekidno se uzgajaju već niz desetljeća, uz neophodno prilagođavanje prakse, što je dovelo do izgradnje prikladnih građevina i razvoja prakse koja je u potpunosti prilagođena proizvodnji. Ovo se može ukratko opisati na sljedeći način:

posebna arhitektura velikog broja zgrada/kuća koje pripadaju poljoprivrednim gospodarstvima i koje se nalaze unutar nasada i obično imaju dva kata, što omogućuje bolji nadzor nad nasadima,

sustav navodnjavanja, koji koristi jarke i brazde za crpljenje vode izvrsne kvalitete iz bunara. Potrebno je naglasiti da su Genovljani u 14. stoljeću razvili sustav navodnjavanja na otoku i izgradili sustave za odvodnjavanje, u to vrijeme jedinstvene na svetu,

razvijene su inteligentne metode branja. Prema nizu izvora, uzgajivači na Chiosu bili su jedni od rijetkih Grka koji su poznavali ispravnu metodu otkidanja voća sa stabla, tj. koristili su škare da bi odrezali stabljike blizu voća, ostavljajući samo kratke peteljke kako bi izbjegli da dugačke stabljike oštete voće tijekom prijevoza u košarama i na paletama,

tehnike i prakse gnojenja koje su se razvile, između ostalog opća uporaba stajskog gnoja od goveda, ovaca i peradi koje su uzgajivači agruma uzgajali zajedno sa svojim voćkama. Korištenje stajskog gnoja, premda ostaje jedna od glavnih metoda za obogaćivanje stabala, nestaje jer stajski gnoj više nije dostupan u dovoljnim količinama,

tehnike i prakse koje su usvojene za zaštitu stabala od mraza, uključuju paljenje kontrolirane vatre „toichogyria” (ograda) i vrlo gustu sadnju drveća, s najmanjim razmakom između stabala od 2 do 2,5 m (oko 100 stabala na 1 000 m2).

5.2.   Osobitost proizvoda

Mandarina „Mandarini Chiou” je jedan od najcjenjenijih grčkih poljoprivrednih proizvoda, zajedno sa zaštićenom oznakom izvornosti „Mastiha Chiou” ona predstavlja najvažniji proizvod prefekture. Vrlo je tražena radi svog iznimnog okusa i karakterističnog intenzivnog mirisa. Sorta mandarina koja se uzgaja na Chiosu je jedinstvena. Smatra se da se nalazi među najaromatičnijim i najboljima na svijetu. Čak i nezrele mandarine su vrlo mirisne tako da se svako tko ih jede divi postojanosti njihove arome. Miris nasada mandarina „Mandarini Chiou” je tako intenzivan da je Chios postao poznat u Grčkoj i u inozemstvu kao „mirisni” Chios. Ovo nije nikakvo iznenađenje za posjetitelje s obzirom na to da se priča da mirisi koji dolaze iz okruga Kampos mogu osjetiti čak i na pučini mora, čim posjetitelji započnu svoj put prema zelenom srcu otoka.

Zahtjev da se mandarine „Mandarini Chiou” registriraju kao ZOZP proizvod temelji se na njihovom ugledu koji proizlazi iz njihove osobite kvalitete. Izraz „Mandarini Chiou” uspostavio se na tržnici svježeg voća krajem 19. stoljeća te se njime označavalo i zahtijevalo izvorni, traženi proizvod karakterističnog intenzivnog mirisa i osobitog okusa, koji se uzgaja na otoku Chios na način koji doprinosi njegovoj posebnoj tržišnoj vrijednosti proizvoda.

Radi očuvanja osobitih svojstava voća, „Mandarini Chiou” su se umotavali u papir nakon berbe. Taj postupak su izumili uzgajivači na Chiosu i ne koristi se nigdje drugdje u Grčkoj. Najraniji pisani trag o umatanju mandarina u papir na Chiosu je onaj francuskog pisca A. Testevuide u francuskoj putopisnoj reviji „Le Tour du Monde” iz 1878.

5.3.   Uzročna veza između zemljopisnog područja i kvalitete ili značajki proizvoda (za ZOI) ili posebne kvalitete, ugleda ili drugih svojstava proizvoda (za ZOZP)

Izvrstan ugled proizvoda posljedica je kombinacije njegovih unutarnjih svojstava i učinkovitog ljudskog djelovanja.

U svakom slučaju „Mandarini Chiou” uživaju veliki ugled kod potrošača, u Grčkoj i u inozemstvu, u prvom redu zbog njihovog osobitog mirisa i posebnog okusa, čimbenika koji su u prošlosti bili pokretači procvata lokalnog gospodarstva i razvoja trgovine s europskim zemljama (Čehoslovačka, Bugarska, Rumunjska, Srbija, Poljska i Njemačka). Pozivanje na gore navedeno može se naći u zapisima mnogih poznatih putnika (Galland, Testevuide, Ζοlontas, Τοmbazis, Sgouros i Sotiriadou).

Fizički okoliš također je dao važan doprinos ugledu proizvoda, posebno tlo i klima tog područja, dok je širenje posebnih svojstava proizvoda omogućilo uključivanje uzgoja mandarina u šire gospodarsko i tržišno okruženje otoka.

Konačno, potrebno je navesti da svoj ugled mandarine „Mandarini Chiou” duguju, u velikom dijelu, posebnim značajkama poljoprivrednog područja na kojem se uzgajaju - nije slučajnost da je otok poznat kao „mirisni” Chios.

Uputa na objavu specifikacije

(Članak 5. stavak 7. Uredbe (EZ) br. 510/2006)

http://www.minagric.gr/greek/data/Allin1_for%20CD01.pdf


Top