Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016D0565

    Odluka Vijeća (ZVSP) 2016/565 od 11. travnja 2016. o izmjeni Odluke 2011/235/ZVSP o mjerama ograničavanja protiv određenih osoba i subjekata s obzirom na stanje u Iranu

    SL L 96, 12.4.2016, p. 41–45 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2016/565/oj

    12.4.2016   

    HR

    Službeni list Europske unije

    L 96/41


    ODLUKA VIJEĆA (ZVSP) 2016/565

    od 11. travnja 2016.

    o izmjeni Odluke 2011/235/ZVSP o mjerama ograničavanja protiv određenih osoba i subjekata s obzirom na stanje u Iranu

    VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

    uzimajući u obzir Ugovor o Europskoj uniji, a posebno njegov članak 29.,

    uzimajući u obzir prijedlog visokog predstavnika Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku,

    budući da:

    (1)

    Vijeće je 12. travnja 2011. donijelo Odluku 2011/235/ZVSP (1).

    (2)

    Na temelju preispitivanja Odluke 2011/235/ZVSP Vijeće je odlučilo da bi mjere ograničavanja navedene u toj Odluci trebalo produljiti do 13. travnja 2017.

    (3)

    Vijeće je ujedno zaključilo da bi unose u vezi s određenim osobama s popisa u Prilogu Odluci 2011/235/ZVSP trebalo ažurirati.

    (4)

    Nadalje, više ne postoje razlozi za zadržavanje dviju osoba na popisu osoba i subjekata koji podliježu mjerama ograničavanja iz Priloga Odluci 2011/235/ZVSP te bi stoga trebalo izbrisati unose u vezi s njima.

    (5)

    Odluku 2011/235/ZVSP trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti,

    DONIJELO JE OVU ODLUKU:

    Članak 1.

    Članak 6. stavak 2. Odluke 2011/235/ZVSP zamjenjuje se sljedećim:

    „2.   Ova se Odluka primjenjuje do 13. travnja 2017. Ona se stalno preispituje. Ona se prema potrebi produljuje ili mijenja ako Vijeće smatra da njezini ciljevi nisu ispunjeni.”.

    Članak 2.

    Prilog Odluci 2011/235/ZVSP mijenja se kako je navedeno u Prilogu ovoj Odluci.

    Članak 3.

    Ova Odluka stupa na snagu sljedećeg dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

    Sastavljeno u Luxembourgu 11. travnja 2016.

    Za Vijeće

    Predsjednik

    M.H.P. VAN DAM


    (1)  Odluka Vijeća 2011/235/ZVSP od 12. travnja 2011. o mjerama ograničavanja protiv određenih osoba i subjekata s obzirom na stanje u Iranu (SL L 100, 14.4.2011., str. 51.).


    PRILOG

    1.

    Unosi za sljedeće osobe brišu se s popisa navedenog u Prilogu Odluci 2011/235/ZVSP:

    5.

    HAMEDANI Hossein

    71.

    SHARIFI Malek Ajdar

    2.

    Unosi za sljedeće osobe, navedeni u Prilogu Odluci 2011/235/ZVSP, zamjenjuju se sljedećim unosima:

    Osobe

     

    Ime

    Identifikacijski podaci

    Razlozi

    Datum uvrštenja na popis

    „1.

    AHMADI- MOQADDAM Esmail

    Mjesto rođenja: Teheran (Iran) –

    datum rođenja: 1961.

    Viši savjetnik za sigurnosna pitanja načelnika Glavnog stožera oružanih snaga. Bivši ravnatelj iranske Nacionalne policije (do početka 2015.). Snage pod njegovim zapovjedništvom provodile su brutalne napade na mirne prosvjednike te su provele nasilan noćni napad na studentske domove Sveučilišta u Teheranu 15. lipnja 2009.

     

    2.

    ALLAHKARAM Hossein

    Mjesto rođenja: Nadžafabad (Iran) –

    datum rođenja: 1945.

    Vođa Ansar-e Hezbollaha i pukovnik u IRGC-u. Suosnivač je Ansar-e Hezbollaha. Pod njegovim vodstvom te su paramilitarne snage bile odgovorne za ekstremno nasilje tijekom represivnih mjera protiv studenata i sveučilišta 1999., 2002. i 2009.

     

    4.

    FAZLI Ali

     

    Zamjenik zapovjednika snaga Basij, bivši vođa snaga Seyyed al-Shohada u okviru IRGC-a, pokrajina Teheran (do veljače 2010.). Snage Seyyed al-Shohada odgovorne su za sigurnost u pokrajini Teheran te su pod njegovim vodstvom odigrale ključnu ulogu u nasilnoj represiji prosvjednika 2009.

     

    8.

    MOTLAGH Bahram Hosseini

     

    Voditelj Vojnog učilišta za izobrazbu zapovjednog i općeg osoblja (DAFOOS). Bivši vođa snaga Seyyed al-Shohada u okviru IRGC-a, pokrajina Teheran. Snage Seyyed al-Shohada odigrale su pod njegovim vodstvom ključnu ulogu u organiziranju gušenja prosvjeda.

     

    10.

    RADAN Ahmad-Reza

    Mjesto rođenja: Isfahan (Iran) –

    datum rođenja: 1963.

    Zadužen je za Centar za strateške studije u okviru Iranskih snaga za provedbu zakona, tijela koje je u bliskoj vezi s Nacionalnom policijom. Bivši ravnatelj Policijskog centra za strateške studije, bivši zamjenik ravnatelja iranske Nacionalne policije (do lipnja 2014.). Kao zamjenik ravnatelja Nacionalne policije od 2008. Radan je bio odgovoran za premlaćivanja, ubojstva i proizvoljna uhićenja i pritvaranja prosvjednika koja su izvršile policijske snage.

    12.4.2011.

    14.

    SHARIATI Seyeed Hassan

     

    Savjetnik i član 28. odjeljka Vrhovnog suda. Bivši voditelj pravosudnih tijela u Mašhadu (do rujna 2014.). Pod njegovim nadzorom provodili su se sudski postupci po hitnom postupku i iza zatvorenih vrata, pri čemu se nisu poštovala temeljna prava optuženih, a temeljili su se na svjedočenjima iznuđenima pod pritiskom i mučenjem. Zbog masovnih presuda pogubljenja smrtne kazne izricane su bez odgovarajućeg poštovanja postupaka pravičnog suđenja.

    12.4.2011.

    16.

    HADDAD Hassan (alias Hassan ZAREH DEHNAVI)

     

    Zamjenik dužnosnika nadležnog za sigurnost pri Revolucionarnom sudu u Teheranu. Bivši sudac u 26. odjeljku Revolucionarnog suda u Teheranu. Bio je nadležan za predmete pritvorenika uhićenih tijekom postizborne krize te je redovito prijetio obiteljima pritvorenika kako bi ih ušutkao. Imao je ključnu ulogu u izdavanju naloga za zadržavanje u istražnom centru Kahrizak. Iranske su vlasti u studenome 2014. službeno priznale njegovu ulogu u smrti pritvorenikâ.

    12.4.2011.

    17.

    SOLTANI Hodjatoleslam Seyed Mohammad

     

    Voditelj Organizacije za islamsku propagandu u pokrajini Razavi Horasan. Bivši sudac Revolucionarnog suda u Mašhadu. Suđenja u njegovoj nadležnosti odvijala su se po hitnom postupku i iza zatvorenih vrata, pri čemu se nisu poštovala temeljna prava optuženih. Zbog masovnih presuda pogubljenja smrtne kazne izricane su bez odgovarajućeg poštovanja postupaka pravičnog suđenja.

     

    23.

    PIR-ABASSI Abbas

     

    Bivši sudac u 26. odjeljku Revolucionarnog suda u Teheranu. Trenutačno je vjerojatno u postupku preraspodjele na drugu funkciju. Bio je zadužen za predmete povezane s razdobljem nakon izbora; izrekao je dugotrajne zatvorske kazne u okviru nepoštenih suđenja aktivistima za ljudska prava i više smrtnih kazni prosvjednicima.

    12.4.2011.

    24.

    MORTAZAVI Amir

     

    Zamjenik voditelja Odjela za socijalna pitanja i sprječavanje kriminala pri pravosudnim tijelima u pokrajini Razavi Horasan. Bivši zamjenik javnog tužitelja u Mašhadu. Suđenja slijedom optužnica koje je on podigao odvijala su se po hitnom postupku i iza zatvorenih vrata, pri čemu se nisu poštovala temeljna prava optuženih. Zbog masovnih presuda pogubljenja smrtne kazne izricane su bez odgovarajućeg poštovanja postupaka pravičnog suđenja.

     

    26.

    SHARIFI Malek Adjar

     

    Sudac Vrhovnog suda. Bivši voditelj pravosudnih tijela u Istočnom Azerbajdžanu. Bio je odgovoran za suđenje Sakinehu Mohammadiju-Ashtianiju.

     

    34.

    AKBARSHAHI Ali-Reza

     

    Glavni direktor iranskog Stožera za kontrolu narkotika (također poznat kao Stožer za suzbijanje narkotika). Bivši zapovjednik teheranske policije. Policijske snage pod njegovim su vodstvom izvansudski primjenjivale silu nad osumnjičenima tijekom uhićenja i istražnog pritvora. Teheranska policija također je bila umiješana u racije u studentskim domovima Teheranskog sveučilišta u lipnju 2009. kada su, prema podacima povjerenstva iranskog parlamenta (Madžlisa), pripadnici policije i snaga Basij ozlijedili više od 100 studenata.

    10.10.2011.

    40.

    HABIBI Mohammad Reza

     

    Bivši zamjenik tužitelja u Isfahanu. Trenutačno je vjerojatno u postupku preraspodjele na drugu funkciju. Sudjelovao je u postupcima u kojima su optuženicima uskraćena prava na pravedno suđenje – npr. Abdollahu Fathiju koji je pogubljen u svibnju 2011. nakon što je Habibi tijekom njegova suđenja u ožujku 2010. zanemario njegovo pravo na saslušanje i probleme s psihičkim zdravljem. Sudjelovao je stoga u teškim kršenjima prava na pravičan sudski postupak, što je doprinijelo pretjeranoj i sve češćoj primjeni smrtne kazne i naglom porastu broja pogubljenja od početka 2011.

    10.10.2011.

    43.

    JAVANI Yadollah

    Mjesto rođenja: Isfahan –

    datum rođenja: 1956.

    Savjetnik predstavnika Vrhovnog vođe pri IRGC-u. Redovito govori u medijima kao predstavnik radikalne struje režima. Bio je jedan od prvih visokorangiranih dužnosnika koji je zahtijevao uhićenje Musavija, Karubija i Hatamija. Opetovano je zagovarao uporabu nasilja i oštrih metoda saslušavanja u pogledu sudionika u postizbornim prosvjedima (opravdavajući time televizijske snimke priznanja), uključujući izdavanje naredbi za izvansudsko zlostavljanje disidenata u okviru publikacija odaslanih IRGC-u i Basiju.

    10.10.2011.

    50.

    OMIDI Mehrdad

     

    Voditelj obavještajne službe pri iranskoj policiji. Bivši voditelj Odjela za računalni kriminal pri iranskoj policiji. Odgovoran je za tisuće istraga i optužnica reformista i političkih protivnika koji su se koristili internetom. Time je odgovoran za teška kršenja ljudskih prava u okviru represije protiv osoba koje su javno branile svoja legitimna prava, uključujući slobodu izražavanja.

    10.10.2011.

    59.

    BAKHTIARI Seyyed Morteza

    Mjesto rođenja: Mašad (Iran) –

    datum rođenja: 1952.

    Službenik Posebnog vjerskog suda. Bivši ministar pravosuđa od 2009. do 2013.

    Dok je obnašao funkciju ministra pravosuđa, zatvorski uvjeti u Iranu znatno su pali ispod prihvaćenih međunarodnih standarda, a zlostavljanje zatvorenika bilo je široko rasprostranjeno. Povrh toga, imao je ključnu ulogu u prijetnjama i zlostavljanju iranske dijaspore objavljujući osnivanje posebnog suda koji će suditi samo Irancima koji žive izvan zemlje. Za njegova mandata u Iranu je naglo porastao broj pogubljenja, između ostalog tajnih pogubljenja koja vlada nije objavila te pogubljenja za kaznena djela povezana s drogom.

    10.10.2011.

    61.

    MOSLEHI Heydar

    (također poznat kao: MOSLEHI Heidar; MOSLEHI Haidar)

    Mjesto rođenja: Isfahan (Iran) –

    datum rođenja: 1956.

    Savjetnik za vrhovnu jurisprudenciju pri IRGC-u. Voditelj organizacije za publikacije o ulozi svećenstva u ratu. Bivši ministar za obavještajnu djelatnost (od 2009. do 2013.).

    Pod njegovim vodstvom Ministarstvo za obavještajnu djelatnost nastavilo je praksu raširenih proizvoljnih pritvaranja i progona prosvjednika i disidenata. Ministarstvo za obavještajnu djelatnost upravlja odjelom 209 zatvora Evin gdje se nalaze mnogi aktivisti zbog svojih mirnih aktivnosti protivljenja postojećoj vladi. Ispitivači Ministarstva za obavještajnu djelatnost tuku zatvorenike u odjelu 209 te ih psihički i seksualno zlostavljaju.

    10.10.2011.

    62.

    ZARGHAMI Ezzatollah

    Mjesto rođenja: Dezful (Iran) –

    datum rođenja: 22. srpnja 1959.

    Član Vrhovnog vijeća za kiberprostor te Vrhovnog vijeća kulturne revolucije. Bivši ravnatelj Radiotelevizije Islamske Republike Irana (IRIB) (do studenoga 2014.). Tijekom svojeg mandata na IRIB-u bio je odgovoran za sve programske odluke. IRIB je u kolovozu 2009. i prosincu 2011. prenosio iznuđena priznanja pritvorenika i niz montiranih sudskih procesa. To predstavlja jasnu povredu međunarodnih odredaba o pravednom suđenju i pravu na pravičan sudski postupak.

    23.3.2012.

    63.

    TAGHIPOUR Reza

    Mjesto rođenja: Maraga (Iran) –

    datum rođenja: 1957.

    Član Vrhovnog vijeća za kiberprostor. Vijećnik Gradskog vijeća Teherana. Bivši ministar za informiranje i komunikacije (2009.–2012.).

    Kao ministar za informiranje bio je jedan od vodećih dužnosnika zaduženih za cenzuriranje i nadzor internetskih aktivnosti kao i za sve vrste komunikacija (osobito mobilnih telefona). Pri ispitivanju političkih pritvorenika ispitivači se koriste njihovim osobnim podacima, poštom i komunikacijama. U nekoliko navrata nakon predsjedničkih izbora 2009. i tijekom uličnih prosvjeda bile su prekinute mobilne veze i opcija slanja tekstualnih poruka, satelitski TV kanali bili su ometani, a internet na nekim lokacijama isključen ili barem usporen.

    23.3.2012.

    64.

    KAZEMI Toraj

     

    Voditelj Centra za istraživanje organiziranog kriminala, koji je EU uvrstio na popis (također poznat kao: Ured za kiberkriminal ili Kiberpolicija). U tom svojstvu najavio je kampanju novačenja vladinih hakera kako bi se ostvario bolji nadzor nad informacijama na internetu i napadale ‚opasne’ internetske stranice.

    23.3.2012.

    69.

    MORTAZAVI Seyyed Solat

    Mjesto rođenja: Farsan, pokrajina Čahar-Mahal i Bahtijari (jug) – (Iran) –

    datum rođenja: 1967.

    Gradonačelnik Mašada, drugog najvećeg grada u Iranu, u kojemu se redovito odvijaju javna pogubljenja. Bivši zamjenik ministra unutarnjih poslova za politička pitanja. Bio je odgovoran za represiju protiv osoba koje su javno branile svoja legitimna prava, uključujući slobodu izražavanja. Kasnije je imenovan voditeljem Iranskog izbornog odbora za parlamentarne izbore u 2012. i za predsjedničke izbore u 2013.

    23.3.2012.

    73.

    FAHRADI Ali

     

    Tužitelj u Karadžu. Odgovoran je za teška kršenja ljudskih prava, među ostalim za obnašanje dužnosti tužitelja na suđenjima na kojima se izricala smrtna kazna. Tijekom njegova mandata zabilježen je velik broj pogubljenja u regiji Karadž za što on snosi odgovornost.

    23.3.2012.”


    Top