Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022D0597

    Odluka Vijeća (ZVSP) 2022/597 od 11. travnja 2022. o promicanju Europske mreže neovisnih skupina za strateško promišljanje o neširenju oružja i razoružanju

    ST/6607/2022/INIT

    SL L 114, 12.4.2022, p. 75–87 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2022/597/oj

    12.4.2022   

    HR

    Službeni list Europske unije

    L 114/75


    ODLUKA VIJEĆA (ZVSP) 2022/597

    od 11. travnja 2022.

    o promicanju Europske mreže neovisnih skupina za strateško promišljanje o neširenju oružja i razoružanju

    VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

    uzimajući u obzir Ugovor o Europskoj uniji, a posebno njegov članak 28. stavak 1. i članak 31. stavak 1.,

    uzimajući u obzir prijedlog Visokog predstavnika Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku,

    budući da:

    (1)

    Europsko vijeće usvojilo je 12. prosinca 2003. Strategiju EU-a protiv širenja oružja za masovno uništenje („Strategija EU-a protiv širenja OMU-a”), čije poglavlje III. sadrži popis mjera koje treba poduzeti za suzbijanje takvog širenja, kako unutar Unije tako i u trećim zemljama.

    (2)

    Unija aktivno provodi Strategiju EU-a protiv širenja OMU-a i mjere navedene u njezinu poglavlju III., kao što je razvoj potrebnih struktura unutar Unije.

    (3)

    Vijeće je 8. prosinca 2008. usvojilo zaključke i dokument pod nazivom „Nove vrste djelovanja Europske unije za sprečavanje širenja oružja za masovno uništenje i sustava njegove isporuke” („Nove vrste djelovanja”) u kojemu je navedeno da širenje oružja za masovno uništenje („OMU”) i dalje predstavlja jedan od najvećih sigurnosnih izazova te da je politika neširenja ključni element zajedničke vanjske i sigurnosne politike (ZVSP).

    (4)

    U dokumentu „Nove vrste djelovanja” Vijeće poziva nadležne sastave i tijela Vijeća, Komisiju, druge institucije i države članice da poduzmu konkretna daljnja djelovanja u vezi s tim dokumentom.

    (5)

    Prema dokumentu „Nove vrste djelovanja”, Vijeće naglašava da bi djelovanje Unije u svrhu suzbijanja širenja moglo imati koristi od potpore nevladine mreže za neširenje, povezivanjem institucija za vanjsku politiku i istraživačkih centara specijaliziranih za strateška područja Unije nadovezujući se pritom na korisne mreže koje već postoje. Takva bi se mreža mogla proširiti na institucije u trećim zemljama.

    (6)

    Vijeće je 19. studenoga 2018. donijelo Strategiju EU-a protiv nezakonitog vatrenog oružja, malog i lakog oružja i pripadajućeg streljiva naslovljenu „Osiguravanje oružja, zaštita građana” („Strategija EU-a o SALW-u”). Strategijom EU-a o SALW-u zamijenila se Strategija EU-a za suzbijanje nezakonitog prikupljanja malog i lakog oružja (SALW) i pripadajućeg streljiva donesena 2005. Nezakoniti SALW i dalje doprinosi nestabilnosti i nasilju u Uniji te u njegovu neposrednom susjedstvu i ostatku svijeta. Nezakonito malo oružje potiče oružano nasilje i organizirani kriminal, kao i terorizam i sukobe na svjetskoj razini, te sprečava održivi razvoj i napore za upravljanje krizom. Uzrokuje nestabilnost cijelih regija kao i država i njihovih društava te pojačava učinak terorističkih napada. Vijeće je stoga predano sprečavanju i suzbijanju nezakonite trgovine SALW-om te pripadajućim streljivom, te promiče obveze preuzimanja odgovornosti u vezi sa zakonitom trgovinom njima. U Strategiji EU-a o SALW-u u obzir su uzeti promijenjeni sigurnosni kontekst, uključujući prijetnju terorizma unutar Unije te promjene u dizajnu i tehnologiji SALW-a koje utječu na sposobnost vlada za otklanjanje te prijetnje. Njome se ujedno uzimaju u obzir vodeća načela Globalne strategije EU-a iz 2016.

    (7)

    Vijeće je 26. srpnja 2010. donijelo Odluku 2010/430/ZVSP (1) kojom je uspostavljena Europska mreža neovisnih skupina za strateško promišljanje o neširenju oružja i osigurano da je za tehničku provedbu te odluke zadužen Konzorcij EU-a za neširenje oružja („Konzorcij”).

    (8)

    Izbor Konzorcija kao jedinog korisnika bespovratnih sredstava u ovom slučaju opravdan je namjerom Unije, uz potporu država članica, da nastavi uspješnu suradnju s Europskom mrežom neovisnih skupina za strateško promišljanje o neširenju oružja, kojom se doprinosi stvaranju zajedničke europske kulture u pogledu neširenja i razoružanja te pomaže Uniji u izradi i oblikovanju njezinih politika u tim područjima i jačanju vidljivosti Unije. Zbog same prirode Konzorcija, koji postoji zahvaljujući Uniji i u cijelosti je ovisan o potpori Unije, u ovom slučaju potrebno je stopostotno financiranje. Konzorcij ne posjeduje neovisne financijske resurse ni pravno ovlaštenje za prikupljanje drugih financijskih sredstava. Nadalje, Konzorcij je uspostavio mrežu kojom upravlja šest skupina za strateško promišljanje te koja okuplja više od 100 skupina za strateško promišljanje, istraživačkih centara i sveučilišnih odjela, predstavlja gotovo cjelokupno nevladino stručno znanje o neširenju oružja i razoružanju u Uniji, te uključuje subjekte u svim državama članicama.

    (9)

    Vijeće je 10. ožujka 2014. donijelo Odluku 2014/129/ZVSP (2) kojom je za tri godine produljeno kontinuirano promicanje i financijska potpora Unije aktivnostima Europske mreže neovisnih skupina za strateško promišljanje o neširenju oružja te je Konzorciju povjerena tehnička provedba te odluke.

    (10)

    Vijeće je 3. travnja 2017. donijelo Odluku (ZVSP) 2017/632 (3) kojom se osigurava produljenje važenja Odluke 2014/129/ZVSP kako bi se omogućio nastavak provedbe aktivnosti do 2. srpnja 2017.

    (11)

    Vijeće je 4. srpnja 2017. donijelo Odluku (ZVSP) 2017/1195 (4) kojom je razdoblje provedbe Odluke 2014/129/ZVSP produljeno od 3. srpnja do 31. prosinca 2017. kako bi se omogućila organizacija velike godišnje konferencije o neširenju oružja i razoružanju u 2017., kao i daljnje održavanje i ažuriranje internetske platforme Konzorcija.

    (12)

    Vijeće je 26. veljače 2018. donijelo Odluku (ZVSP) 2018/299 (5) kojom je za tri godine produljeno kontinuirano promicanje i financijska potpora Unije aktivnostima Europske mreže neovisnih skupina za strateško promišljanje o neširenju oružja te je Konzorciju povjerena tehnička provedba te odluke.

    (13)

    Vijeće je 16. travnja 2021. donijelo Odluku (ZVSP) 2021/648 (6) kojom je razdoblje provedbe Odluke (ZVSP) 2018/299 produljeno do 17. svibnja 2022. zbog izazova u provedbi koji proizlaze iz nastavka pandemije bolesti COVID-19,

    DONIJELO JE OVU ODLUKU:

    Članak 1.

    1.   Za potrebe doprinosa pojačanoj provedbi Strategije EU-a protiv širenja OMU-a i Strategije EU-a o SALW-u, koje se temelje na načelima učinkovitog multilateralizma, prevencije i suradnje s trećim zemljama, trajno promicanje aktivnosti Europske mreže neovisnih skupina za strateško promišljanje o neširenju oružja i razoružanju te potpora tim aktivnostima produljuju se radi podupiranja sljedećih ciljeva:

    (a)

    poticanja političkog i sigurnosnog dijaloga te dugoročne rasprave o mjerama za suzbijanje širenja OMU-a i sustava njegove isporuke u okviru civilnog društva te osobito među stručnjacima, istraživačima i znanstvenicima;

    (b)

    omogućivanja sudionicima u radu relevantnih pripremnih tijela Vijeća savjetovanje s mrežom o pitanjima u vezi s neširenjem oružja, razoružanjem i kontrolom izvoza oružja te omogućivanja predstavnicima država članica da sudjeluju na sastancima Konzorcija;

    (c)

    uspostave korisnog temelja za djelovanje neširenja oružja i razoružanja od strane Unije i međunarodne zajednice, posebno podnošenjem izvješća i/ili preporuka predstavnicima Visokog predstavnika Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku („VP”);

    (d)

    doprinosa podizanju svijesti trećih zemalja o izazovima širenja oružja i razoružanja i o potrebi surađivanja s Unijom i u kontekstu multilateralnih foruma, osobito Ujedinjenih naroda, kako bi se spriječili, onemogućili, zaustavili i, ako je to moguće, uklonili programi širenja od globalne važnosti;

    (e)

    doprinosa razvoju stručnosti i institucionalnog kapaciteta u vezi s pitanjima neširenja oružja i razoružanja u skupinama za strateško promišljanje i vladama u Uniji i trećim zemljama, među ostalim jačanjem obrazovanja o neširenju oružja i razoružanju, podizanjem svijesti o tim pitanjima među mlađim generacijama te promicanjem sljedeće generacije istraživača i stručnjaka u tom području, osobito žena, te u prirodnim i tehničkim znanostima.

    2.   Projekti koje Unija treba poduprijeti obuhvaćaju sljedeće posebne aktivnosti:

    (a)

    osiguravanje sredstava za održavanje velikih godišnjih konferencija o neširenju oružja i razoružanju s trećim zemljama i civilnim društvom s ciljem rasprave i utvrđivanja daljnjih mjera za suzbijanje širenja OMU-a i sustava njegove isporuke te međusobno povezanih ciljeva razoružanja, kao i razgovora o izazovima u vezi s konvencionalnim oružjem, uključujući borbu protiv nezakonitog trgovanja i prekomjernog prikupljanja SALW-a i pripadajućeg streljiva. Konferencijama će se također na međunarodnoj razini promicati Strategija EU-a protiv širenja OMU-a i Strategija EU-a o SALW-u te uloga, u tom području, institucija Unije i skupina za strateško promišljanje u Uniji, s ciljem jačanja vidljivosti politika Unije u tom području i podnošenja izvješćâ i/ili preporuka predstavnicima VP-a;

    (b)

    osiguravanje sredstava za organizaciju godišnjih sastanaka savjetovanja na kojima će predstavnici institucija Unije, predstavnici država članica i stručnjaci razmjenjivati stajališta o glavnim pitanjima i bitnim događanjima u području razoružanja, neširenja oružja i kontrole izvoza oružja, s ciljem podnošenja izvješća i/ili preporuka predstavnicima VP-a;

    (c)

    osiguravanje sredstava za organizaciju ad hoc seminara za stručnjake i djelatnike u tom području o svim pitanjima u području neširenja oružja i razoružanja koja uključuju nekonvencionalno i konvencionalno oružje, s ciljem podnošenja izvješća i/ili preporuka predstavnicima VP-a;

    (d)

    osiguravanje sredstava za pripremu i objavu dokumenata o politikama koji obuhvaćaju teme u nadležnosti Konzorcija i u kojima se iznose političke mogućnosti i/ili mogućnosti operativne politike;

    (e)

    osiguravanje sredstava za kontinuirano podizanje svijesti, obrazovanje i razvoj stručnosti i institucionalnog kapaciteta u području neširenja oružja i razoružanja u skupinama za strateško promišljanje i vladama u Uniji i trećim zemljama putem:

    održavanja i daljnje razrade programa e-učenja koji obuhvaća sve relevantne aspekte neširenja oružja i razoružanja;

    uspostave programa stažiranja u području neširenja oružja i razoružanja za studente diplomskih studija ili mlade diplomate iz Unije i trećih zemalja;

    nastavka aktivnosti u okviru inicijative Next Generation and Young Women i mentorskog programa,

    organizacije godišnjih studijskih posjeta Bruxellesu za sudionike Stipendijskog programa UN-a za razoružanje s ciljem promicanja i podizanja vidljivosti politika Unije u području neširenja oružja, razoružanja i kontrole izvoza oružja;

    organizacije tečaja osposobljavanja s ciljem podizanja svijesti o opasnostima od širenja, uključujući one koje nastaju na temelju napretka u znanosti i tehnologiji, među studentima prirodnih znanosti.

    (f)

    osiguravanje sredstava za daljnje održavanje, upravljanje i razvoj internetske platforme i povezanih računa na društvenim mrežama kako bi se olakšalo održavanje kontakata, osigurao jedinstveni forum za europsko istraživanje u području razoružanja i neširenja oružja, promicala Europska mreža neovisnih skupina za strateško promišljanje o neširenju oružja i razoružanju, uspostavio kontakt s globalnom zajednicom za neširenje oružja i razoružanje te promicala obrazovna ponuda Konzorcija i u odnosu na programe terenskog osposobljavanja i na e-učenje.

    Detaljan opis projekata nalazi se u Prilogu.

    Članak 2.

    1.   Za provedbu ove Odluke odgovoran je VP.

    2.   Za tehničku provedbu aktivnosti iz članka 1. stavka 2. zadužen je Konzorcij, koji se sastoji od Fondacije za strateško istraživanje (FRS), Mirovnog istraživačkog instituta u Frankfurtu (HSFK/PRIF), Međunarodnog instituta za strateške studije Europa (IISS-Europe), Međunarodnog mirovnog istraživačkog instituta u Stockholmu (SIPRI), Instituta za vanjske poslove (IAI) u Rimu i Centra za razoružanje i neširenje oružja u Beču (VCDNP). Konzorcij tu zadaću obavlja pod odgovornošću VP-a. U tu svrhu VP sklapa potrebne aranžmane s Konzorcijem.

    3.   Države članice i Europska služba za vanjsko djelovanje u skladu s politikama Unije predlažu prioritetna pitanja i teme od posebnog interesa koje treba proučavati u istraživačkim programima Konzorcija i obrađivati u radnim dokumentima i na seminarima.

    Članak 3.

    1.   Financijski referentni iznos za provedbu projekata kojima se obuhvaćaju aktivnosti iz članka 1. stavka 2. jest 4 700 000 EUR.

    2.   Rashodima koji se financiraju iz iznosa određenog u stavku 1. upravlja se u skladu s postupcima i pravilima koji se primjenjuju na opći proračun Unije.

    3.   Komisija nadzire ispravnost upravljanja rashodima iz stavka 1. U tu svrhu ona sklapa sporazum o dodjeli bespovratnih sredstava s Konzorcijem. Sporazumom se utvrđuje da je Konzorcij dužan osigurati vidljivost doprinosa Unije koja odgovara njegovu opsegu.

    4.   Komisija nastoji sklopiti sporazum iz stavka 3. u najkraćem mogućem roku nakon stupanja na snagu ove Odluke. Ona obavješćuje Vijeće o svim poteškoćama u tom postupku i o datumu sklapanja sporazuma.

    Članak 4.

    1.   VP izvješćuje Vijeće o provedbi ove Odluke na temelju redovitih izvješća koje priprema Konzorcij. Ta su izvješća temelj za ocjenu koju provodi Vijeće.

    2.   Komisija podnosi izvješće o financijskim aspektima projekata iz članka 1. stavka 2.

    Članak 5.

    1.   Ova Odluka stupa na snagu na dan donošenja.

    2.   Ova Odluka prestaje važiti 36 mjeseci nakon datuma sklapanja sporazuma iz članka 3. stavka 3. Ako se, međutim, navedeni sporazum ne sklopi u roku od šest mjeseci, Odluka prestaje važiti šest mjeseci nakon stupanja na snagu.

    Sastavljeno u Luxembourgu 11. travnja 2022.

    Za Vijeće

    Predsjednik

    J. BORRELL FONTELLES


    (1)  Odluka Vijeća 2010/430/ZVSP od 26. srpnja 2010. o uspostavi Europske mreže neovisnih skupina za strateško promišljanje o neširenju oružja i razoružanju kao potpora provedbi Strategije EU-a za sprečavanje širenja oružja za masovno uništenje (SL L 202, 4.8.2010., str. 5.).

    (2)  Odluka Vijeća 2014/129/ZVSP od 10. ožujka 2014. o promicanju Europske mreže neovisnih skupina za strateško promišljanje o neširenju oružja kao potpora provedbi Strategije EU-a za sprečavanje širenja oružja za masovno uništenje (SL L 71, 12.3.2014., str. 3.).

    (3)  Odluka Vijeća (ZVSP) 2017/632 od 3. travnja 2017. o izmjeni Odluke 2014/129/ZVSP o promicanju Europske mreže neovisnih skupina za strateško promišljanje o neširenju oružja kao potpora provedbi Strategije EU-a za sprečavanje širenja oružja za masovno uništenje (SL L 90, 4.4.2017., str. 10.).

    (4)  Odluka Vijeća (ZVSP) 2017/1195 od 4. srpnja 2017. o izmjeni Odluke 2014/129/ZVSP o promicanju Europske mreže neovisnih skupina za strateško promišljanje o neširenju oružja kao potpora provedbi Strategije EU-a za sprečavanje širenja oružja za masovno uništenje (SL L 172, 5.7.2017., str. 14.).

    (5)  Odluka Vijeća (ZVSP) 2018/299 od 26. veljače 2018. o promicanju Europske mreže neovisnih skupina za strateško promišljanje o neširenju oružja i razoružanju kao potpora provedbi Strategije EU-a za sprečavanje širenja oružja za masovno uništenje (SL L 56, 28.2.2018., str. 46.).

    (6)  Odluka Vijeća (ZVSP) 2021/648 od 16. travnja 2021. o izmjeni Odluke (ZVSP) 2018/299 o promicanju Europske mreže neovisnih skupina za strateško promišljanje o neširenju oružja i razoružanju kao potpora provedbi Strategije EU-a za sprečavanje širenja oružja za masovno uništenje (SL L 133, 20.4.2021., str. 57.).


    PRILOG

    PROJEKTNI DOKUMENT

    Konzorcij EU-a za neširenje oružja i razoružanje (IV. faza – HR(2022) 34)

    17. siječnja 2022.

    Konzorcij EU-a za neširenje oružja i razoružanje (EUNPDC) osnovalo je Vijeće Europske unije s ciljem uspostave Europske mreže neovisnih skupina za strateško promišljanje radi poticanja političkog i sigurnosnog dijaloga te dugoročne rasprave o mjerama za sprečavanje širenja oružja za masovno uništenje (OMU) i sustava njegove isporuke. Takav dijalog obuhvaća i pitanja u vezi s konvencionalnim oružjem, uključujući malo i lako oružje (SALW). Projekt je pokrenut 2010. Odlukom Vijeća 2010/430/ZVSP, a EU mu je produžio potporu za još dvije faze, 2014. (Odlukom Vijeća EU-a 2014/129/ZVSP) i 2018. (Odlukom Vijeća EU-a (ZVSP) 2018/299). Provedba III. faze bit će dovršena u svibnju 2022.

    EUNPDC trenutačno čine Fondacija za strateško istraživanje (FRS), Institut za vanjske poslove (IAI), Međunarodni institut za strateške studije (IISS), Mirovni istraživački institut u Frankfurtu (HSFK/PRIF), Međunarodni mirovni istraživački institut u Stockholmu (SIPRI) i Centar za razoružanje i neširenje oružja u Beču (VCDNP). Mreža se tijekom godina proširila na 104 člana i uključuje skupine za strateško promišljanje, istraživačke centre i sveučilišne odjele u svim državama članicama EU-a i u šest drugih zemalja (Norveška, Srbija, Švicarska, Turska, Ukrajina, Ujedinjena Kraljevina).

    Uloga je Konzorcija koordinirati i promicati mrežu i staviti njezino stručno znanje na raspolaganje EU-u s ciljem doprinosa raspravi relevantnih tijela o politikama neširenja oružja, kontrole naoružanja i razoružanja te iznositi ideje, analize i preporuke. Konzorcij tu zadaću ispunjava nizom različitih aktivnosti, uključujući međunarodne konferencije i sastanke, obrazovne aktivnosti, publikacije i informiranje javnosti. Tijekom III. faze projekta opseg rada Konzorcija postupno se proširio kako bi se odgovorilo na potrebu za izgradnjom više kapaciteta, podizanjem svijesti i poboljšanjem mogućnosti u području razoružanja, neširenja oružja i kontrole naoružanja među sljedećom generacijom djelatnika u tom području i znanstvenika, kao i među stručnjacima u području prirodnih znanosti. Posebna pozornost posvećena je i potrebi uključivanja većeg broja žena u tom području.

    Stalni događaji i izazovi u području razoružanja, neširenja oružja i kontrole naoružanja čine okupljanje, istraživanje i aktivnosti informiranja Konzorcija i mreže posebno relevantnima za EU i njegove države članice. U IV. fazi EUNPDC-a, kako je predstavljena u ovom dokumentu, nastaloj na temelju rada obavljenog u prethodnim fazama projekta, navedene su njezine aktivnosti kojima se Konzorciju i mreži i dalje može omogućiti da doprinose radu EU-a u tom važnom području.

    1.   Opće upravljanje

    SIPRI će u okviru općeg upravljanja nastaviti s nadzorom i koordiniracijom aktivnosti Konzorcija i Europske mreže neovisnih skupina za strateško promišljanje o neširenju oružja i razoružanju („mreža”), među ostalim organizacijom sastanaka Upravljačkog odbora među predstavnicima Europske službe za vanjsko djelovanje (ESVD), Europske komisije i Konzorcija te ispunjavanjem obveza izvješćivanja. To uključuje i zadaću daljnjeg širenja raznolikosti mreže u pogledu znanstvenih disciplina, geografske zastupljenosti, roda i dobi. Opće upravljanje uključuje i vrijeme koje svi članovi Konzorcija posvećuju zadaćama općeg upravljanja (npr. prisustvovanje koordinacijskim sastancima, slanje informacija koordinatoru) i troškove povezane s vidljivošću.

    IV. faza (2022.–2025.) također će uključivati:

    osnivanje programskog odbora EUNPDC-a sastavljenog od predstavnika članova Konzorcija, ESVD-a i Europske komisije radi pružanja informacija o sadržaju i organizaciji godišnje konferencije i drugih projekata (npr. savjetodavni sastanak, serija publikacija i ad hoc seminari);

    šest usmenih (uz fizičku prisutnost ili u virtualnom obliku) izlaganja CONOP-u, COARM-u i drugim tijelima EU-a, prema potrebi, stručnjaka povezanih s članovima mreže ili Konzorcija i, na zahtjev, ESVD-a (prethodno održavanih putem projekta službe za korisnike).

    2.   Opis projekata

    Sljedeći su ciljevi zajednički svim projektima:

    osiguravanje raznolikosti u pogledu roda i geografske zastupljenosti u svim aktivnostima,

    pružanje potpore sljedećoj generaciji stručnjaka za neširenje oružja i razoružanje.

    2.1   Organizacija godišnje konferencije NPD-a (nositelj projekta: IAI)

    Svrha i opis projekta

    Na godišnjoj konferenciji uz sudjelovanje vladinih stručnjaka i neovisnih skupina za strateško promišljanje i drugih znanstvenih stručnjaka EU-a te pridruženih država i trećih zemalja, raspravit će se i utvrditi daljnje mjere za suzbijanje širenja OMU-a i sustava njegove isporuke te međusobno povezanih ciljeva razoružanja, kao i razgovarati o izazovima u vezi s konvencionalnim oružjem, među ostalim borbi protiv nezakonitog trgovanja SALW-om i prekomjernog prikupljanja SALW-a i pripadajućeg streljiva te s njima povezanim rizicima i mogućnostima tehnologija u nastajanju.

    U IV. fazi (2022.–2025.) ova aktivnost uključuje organizaciju jedne godišnje konferencije svake godine. Konzorcij namjerava održati konferenciju uz fizičku prisutnost, ali dio događanja ili cijelo događanje moći će se pratiti u direktnom prijenosu. Ako se i dalje budu primjenjivala ograničenja putovanja i sastanaka povezana s pandemijom bolesti COVID-19, Konzorcij je spreman prilagoditi format događanja, kao što je to već učinio tijekom III. faze. Osim toga:

    sastanak mreže održat će se uz fizičku prisutnost, usporedno s godišnjom konferencijom. Tijekom godine održat će se dodatni virtualni sastanci mreže;

    sastanak „sljedeće generacije” organizirat će se usporedno s godišnjom konferencijom, ali će biti povezan s drugim aktivnostima u kojima sudjeluju mladi stručnjaci (vidjeti odjeljak 2.6. ovog dokumenta);

    stručnjaci kojima su dodijeljeni mentori u okviru programa mentorstva EUNPDC-a bit će pozvani da sudjeluju na konferenciji.

    Rezultati projekta

    Održavanje glavne međunarodne konferencije o neširenju oružja i razoružanju pod europskim vodstvom, koja će ostati glavnim mjestom promicanja strateške rasprave o mjerama suzbijanja širenja OMU-a i sustava njegove isporuke te međusobno povezanih ciljeva razoružanja kako bi se suočilo s izazovima u vezi s konvencionalnim oružjem, uključujući borbu protiv prekomjernog prikupljanja SALW-a i pripadajućeg streljiva te nezakonitog trgovanja njima.

    Povećanje vidljivosti i svijesti o politikama Unije u području neširenja OMU-a i SALW-a te u području kemijskog, biološkog, radiološkog ili nuklearnog (KBRN) djelovanja među vladinim dužnosnicima, znanstvenom zajednicom i civilnim društvom u trećim zemljama.

    Promicanje uloge i kohezije mreže te uloge Unije u tom području.

    Jačanje stručnog znanja o neširenju oružja i razoružanju u zemljama u kojima je ono nedovoljno, uključujući treće zemlje, s posebnim naglaskom na potpori sljedećoj generaciji.

    Podnošenje preporuka usmjerenih na djelovanja kojima bi se ojačala provedba Strategije EU-a za sprečavanje širenja OMU i Strategije EU-a za SALW i koje bi predstavljale koristan temelj za djelovanje Unije i međunarodne zajednice u vezi s neširenjem oružja i konvencionalnim oružjem.

    Podizanje svijesti i znanja o prijetnjama povezanima s OMU-om i sredstvima njegove isporuke u institucijama Unije, državama članicama, civilnom društvu i trećim zemljama, čime bi im se pomoglo da lakše predvide te prijetnje.

    2.2   Organizacija godišnjeg savjetodavnog sastanka NPD-a (nositelj projekta: FRS)

    Svrha i opis projekta

    Savjetodavni sastanci, uz sudjelovanje predstavnika EU-a, država članica i skupina za strateško promišljanje, posvećeni su kratkoročnim i srednjoročnim izazovima za Uniju u području neširenja oružja i razoružanja, osobito OMU-u i sredstvima njegove isporuke, konvencionalnom oružju, uključujući SALW, te novim vrstama oružja i sustavima isporuke.

    U IV. fazi projekta ova aktivnost obuhvaća organizaciju jednog savjetodavnog sastanka godišnje, koji se sastoji od dva dijela od kojih svaki obuhvaća pitanja povezana s CONOP-om i COARM-om, te pripremu povezanih izvješća i/ili preporuka. Dnevni red ovih događanja pripremit će se u uskoj suradnji s ESVD-om i radnim skupinama Vijeća za ZVSP iz područja neširenja oružja i razoružanja (CONOP) i izvoza konvencionalnog oružja (COARM). Prema potrebi savjetovat će se s dodatnim tijelima (npr. ESVD-om Radnom skupinom za svemir). Konkretno:

    godišnji savjetodavni sastanak trajat će najviše dva dana, s odvojenim sastancima za CONOP i COARM. Njime će se predvidjeti sudjelovanje, uz fizičku prisutnost, najviše pedeset pojedinaca iz europskih skupina za strateško promišljanje, država članica EU-a i institucija EU-a specijaliziranih za pitanja OMU-a, razoružanja i neširenja oružja te konvencionalnog oružja, uključujući SALW, kao i tehnologije u nastajanju, na oba ta sastanaka za CONOP i COARM;

    savjetodavni sastanak održat će se uz fizičku prisutnost tijekom dva dana radi što opsežnije razmjene mišljenja među sudionicima.

    Rezultati projekta

    Razmjena informacija o trenutačnim kretanjima u području širenja oružja između provoditelja politika i znanstvenih stručnjaka iz država članica, kao i specijaliziranog osoblja ESVD-a i institucija Unije, te analiza tih kretanja.

    Rasprava o najboljim načinima i sredstvima provedbe politika Unije protiv širenja oružja.

    Prosljeđivanje konstruktivnih povratnih informacija Uniji o njezinim strategijama protiv neširenja OMU-a i SALW-a, koje osiguravaju neovisne europske skupine za strateško promišljanje, kao i prijedlogâ za daljnje istraživanje, koje djelatnici u tom području upućuju istraživačima u vezi s temama najvažnijima za politike.

    Utvrđivanje relevantnih pitanja u području neširenja oružja i razoružanja za izvješća usmjerena na politike.

    Izrada izvješća usmjerenih na politike uz niz preporuka usmjerenih na djelovanje za predstavnike VP-a.

    2.3   Organizacija devet ad hoc seminara NPD-a

    Svrha i opis projekta

    Ad hoc seminari trebali bi poslužiti savjetovanju među mrežom, Unijom i njezinim državama članicama na ad hoc osnovi, kako bi se razgovaralo o važnim događajima i mogućnostima politika EU-a te mreži, državama članicama i institucijama EU-a omogućilo da uspostave kontakt s ciljanim skupinama u Uniji i izvan nje.

    Projektom se predviđa organizacija do devet ad hoc stručnih seminara, uz pripremu povezanih pisanih izlaganja. Za IV. fazu:

    organizirat će se tri seminara uz fizičku prisutnost i šest u virtualnom obliku;

    u okviru organizacije seminara, od relevantnih stručnjaka povezanih s mrežom, Konzorcijem ili, prema potrebi, drugim institutima naručit će se ad hoc pisano izlaganje na temu seminara. Ta će se izlaganja prosljeđivati prije seminara, kao popratni dokument, ili nakon seminara, kako bi se pružio pregled ključnih događaja. Ad hoc izlaganja objavljivat će se na internetskim stranicama Konzorcija;

    ESVD može zatražiti i samostalna izlaganja (prethodno dokumenti službe za korisnike) umjesto pisanog izlaganja na temu ad hoc seminara.

    Rezultati projekta

    Razmjena informacija o trenutačnim kretanjima u području širenja oružja između provoditelja politika i znanstvenih stručnjaka iz država članica, kao i specijaliziranog osoblja ESVD-a i institucija Unije, te analiza tih kretanja.

    Rasprava o najboljim načinima i sredstvima provedbe politika Unije protiv širenja oružja.

    Prosljeđivanje konstruktivnih povratnih informacija Uniji o njezinim strategijama protiv neširenja OMU-a i SALW-a, koje osiguravaju neovisne europske skupine za strateško promišljanje Unije, kao i prijedlogâ za daljnje istraživanje, koje djelatnici u tom području upućuju skupinama za strateško promišljanje u vezi s temama najvažnijima za politike.

    Utvrđivanje relevantnih pitanja u području neširenja oružja i razoružanja za izvješća usmjerena na politike.

    Izrada izvješća usmjerenih na politike uz niz preporuka usmjerenih na djelovanje za predstavnike VP-a. Ta izvješća dostavljaju se relevantnim institucijama Unije i država članica.

    2.4   Objava petnaest dokumenata EU-a o politikama o neširenju oružja i razoružanju (nositelj projekta: SIPRI)

    Svrha i opis projekta

    Projektom se omogućuje priprema i objava najviše petnaest dokumenata o politikama. Dokumente o politikama naručit će Konzorcij, a pripremat će ih prvenstveno Konzorcij ili mreža, kako bi se osigurala uravnotežena i raznolika zastupljenost stajališta u pogledu roda te tematskog i regionalnog stručnog znanja. Ako je to moguće, u seriji dokumenata o politikama pozvat će se na doprinose stručnjaka „sljedeće generacije” kako bi se doprinijelo njihovu profesionalnom razvoju. Ti dokumenti obuhvaćaju teme u nadležnosti Konzorcija. U svakome dokumentu predlažu se preporuke / opcije politika. Svi dokumenti o politikama objavljivat će se na internetskim stranicama Konzorcija.

    Rezultati projekta

    Pojačan politički i sigurnosni dijalog o mjerama za sprečavanje širenja OMU-a i načina njegove isporuke, kontrolu naoružanja i razoružanje koji u prvom redu vode stručnjaci, istraživači i znanstvenici

    povećana svijest, znanje i razumijevanje unutar civilnog društva, europske mreže neovisnih skupina za strateško promišljanje o neširenju oružja te vlada u odnosu na pitanja u vezi s politikama Unije u području neširenja oružja, kontrole naoružanja i razoružanja

    političke i/ili operativne opcije politika predložene VP-u, institucijama Unije i državama članicama

    razvoj djelovanja u području neširenja oružja, kontrole naoružanja i razoružanja na razini Unije oslanjanjem na ideje, informacije i analize.

    2.5   Promicanje i jačanje obrazovanja u području NPD-a

    Projekt se sastoji od sljedećih aktivnosti:

    2.5.1   Ažuriranje infrastrukture i tečajeva za e-učenje EUNPD-a (nositelj projekta: PRIF)

    Svrha i opis projekta

    Ta će aktivnost biti usmjerena na globalno širenje i upotrebu alata za e-učenje izrađenog u II. i III. fazi. Tečaj se trenutačno sastoji od 20 modula o svim relevantnim pitanjima u vezi s neširenjem oružja i razoružanjem. U IV. fazi redovito će se ažurirati svih 20 modula kako bi se učenici upoznali s najnovijim činjenicama i brojkama. Zbog znatnih promjena u području neširenja oružja i razoružanja posljednjih godina, ova je faza usmjerena na opsežno ažuriranje sadržaja petnaest izvornih modula za učenje razvijenih u razdoblju od 2014. do 2017., prilagođenost korisnicima i korisničko sučelje te grafički dizajn i videodizajn. Tim će se promjenama olakšati ažuriranje nastavnih jedinica.

    Posebna će se pozornost ponovno posvetiti pristupačnosti, tj. nadogradnji za korisnike s poteškoćama s vidom ili sluhom. Unaprijedit će se razumljivost cijelog programa na temelju jezičnog pregleda koje će obaviti specijalizirani izvorni govornici engleskog jezika. Kontinuiranim informiranjem i potporom usmjerenima na obrazovne institucije omogućit će se integracija e-učenja u sveučilišne diplomske programe i druge obrazovne ponude te potaknuti korištenje programom e-učenja na svjetskoj razini.

    Rezultati projekta

    Održavanje, optimizacija i ažuriranje postojećeg programa e-učenja EUNPD-a koji obuhvaća sve relevantne aspekte neširenja oružja i razoružanja

    informiranje i pomoć pri korištenju obrazovnim resursima Unije u području neširenja oružja i razoružanja za edukatore i voditelje osposobljavanja

    informiranje i pomoć pri korištenju obrazovnim resursima Unije u području neširenja oružja i razoružanja za novinare i diplomate niže razine

    pružanje potpore poučavanju u području kontrole oružja, neširenja oružja i razoružanja na sveučilišnim seminarima

    pružanje potpore za kombiniranje e-učenja i razredne poduke („kombinirano učenje”)

    bolje temeljito poznavanje politika EU-a u vezi s neširenjem oružja i razoružanjem diljem Unije i u trećim zemljama

    pružanje stalno ažuriranih otvorenih obrazovnih resursa za sve dionike koji su uključeni u istraživanje i programiranje u području neširenja oružja

    pružanje ključne potpore u znanju stručnjacima i znanstvenicima u području neširenja oružja.

    2.5.2    „Klinika za poučavanje” (centar za obrazovne resurse) (nositelj projekta: PRIF)

    Svrha i opis projekta

    Tom će se aktivnošću nastaviti rad započet 2021./2022. na jačanju razoružanja, kontroli oružja i obrazovanju o neširenju oružja u EU-u. Do sada je opsežnom pretragom na internetu utvrđeno 59 relevantnih tečajeva koji su nedavno održani na sveučilištima u EU-u. S odgovarajućim predavačima pojedinačno se stupilo u kontakt. Kao odgovor na to, na raspolaganje su stavljena 24 nastavna plana. Preliminarno ocjenjivanje rezultiralo je dvama glavnim nastavnim planovima i kratkim sažetcima ključnih tekstova. U IV. fazi projekta organizirat će se tečajevi na europskim i sjevernoameričkim sveučilištima te će se pretraživanje proširiti na nezapadne zemlje. Statistička analiza stalno će se dorađivati i ažurirati. Predavačima i nastavnicima predložit će se dodatni materijali.

    Rezultati projekta

    Širok raspon nastavnih programa te nastavnih događanja, za primjer i poticaj, dostupan je na internetskim stranicama Konzorcija.

    Statistička evaluacija postojećih tečajeva o, primjerice, temama koje se poučavaju, teoretskim pristupima ili rodnoj raznolikosti bit će objavljena na internetskim stranicama Konzorcija i predstavljena na konferencijama ili radionicama.

    Osmišljavanje i ažuriranje dvaju „glavnih nastavnih planova” za nastavnike bez iskustva.

    Kratki sažeci relevantne ili nedostajuće literature objavljeni na internetskim stranicama Konzorcija.

    2.5.3    Tečaj za podizanje svijesti o širenju oružja (nositelj projekta: SIPRI)

    Svrha i opis projekta

    Tom će se aktivnosti obuhvatiti organizacija šest tečajeva osposobljavanja za podizanje svijesti o rizicima od širenja oružja za studente diplomskih i postdiplomskih studija iz prirodnih znanosti i drugih relevantnih područja. Stvorit će se i poveznica između društvenih i prirodnih znanosti, koja je u posljednjoj fazi prepoznata kao hitna potreba. To će uključivati izradu namjenskog nastavnog plana za različite ciljne skupine (primjerice iz područja biomedicine, inženjerstva ili nuklearne znanosti) i održavanje dvaju tečajeva godišnje. U IV. će se fazi tri od tih tečajeva organizirati uz fizičku prisutnost, u Stockholmu; a tri će se održati u virtualnom obliku.

    Rezultati projekta

    Poboljšani kapaciteti nove generacije znanstvenika u području prirodnih znanosti i drugih relevantnih područja u pogledu instrumenata i politika za neširenje oružja

    doprinos ostvarenju ciljeva politike Unije za neširenje oružja jačanjem svijesti o rizicima od širenja oružja među disciplinama u kojima postoje veliki rizici od širenja oružja i u kojima se ostvaruje tehnološki napredak te o mogućnostima za otklanjanje rizika od širenja s pomoću tehnoloških postignuća

    kombinacija učenja na daljinu (e-učenje) i terenskog osposobljavanja („kombinirano učenje”).

    2.6   Promicanje pitanja povezanih s NPD-om među mladim ženama i sljedećom generacijom

    Projekt se sastoji od sljedećih aktivnosti:

    2.6.1   Program stažiranja (nositelj projekta: PRIF)

    Svrha i opis projekta

    Tom se aktivnošću omogućuje europsko stažiranje u području neširenja oružja i razoružanja za najviše 30 studenata diplomskih studija ili mladih diplomata, u trajanju do tri mjeseca. Konzorcij će stažiranja uspostaviti, nadzirati i dokumentirati, a u sklopu stažiranja bit će objedinjeni sudjelovanje u događanjima i radionicama, zadaće s čitanjem i pisanjem te integracija projekata. Svi instituti koje pripadaju mreži mogu biti izabrani kao institucije za primanje stažista. Dvadeset četiri od trideset stažiranja rezervirano je za europske kandidate, dok je preostalih šest stažiranja rezervirano za kandidate koji nisu iz Europe. Svi stažisti bit će pozvani da, u mjeri u kojoj je to moguće, prisustvuju konferencijama i seminarima koje će Konzorcij organizirati tijekom njihova stažiranja.

    Rezultati projekta

    Poboljšani kapacitet u pogledu politike i programiranja u vezi s neširenjem oružja kod nove generacije znanstvenika i djelatnika u tom području

    bolje temeljito poznavanje politika Unije u vezi s neširenjem oružja i razoružanjem diljem Unije

    bolje razumijevanje strategija, politika i pristupa neširenju oružja Unije u trećim zemljama

    uspostava mreža mladih djelatnika i znanstvenika u tom području te olakšavanje praktične suradnje

    snažnija izgradnja kapaciteta u području politika Unije u vezi s OMU-om i SALW-om unutar mreže.

    2.6.2    Aktivnosti i program mentorstva sljedeće generacije i mladih žena (nositelj projekta: VCDNP)

    Svrha i opis projekta

    Kao odgovor na uvelike primijećenu dobnu i rodnu neravnotežu među stručnjacima i djelatnicima u području neširenja oružja, razoružanja i kontrole naoružanja, cilj je projekta izložiti preddiplomske, diplomske i poslijediplomske studente pitanjima neširenja oružja, razoružanja i kontrole oružja, jačanjem njihove svijesti o njima te potičući njihovo sudjelovanje na događanjima i radionicama o relevantnim temama. U IV. fazi aktivnosti godišnje će se organizirati dva posjeta uživo sveučilištima u Europi u svrhu informiranja kako bi se povećala vidljivost tog područja i prilika za mlade znanstvenike. U okviru aktivnosti dodatno će se organizirati internetski seminari o tematskim područjima, koji će uvijek sadržavati informacije o mogućnostima za razvoj karijere ili mogućnostima za mlade.

    Kako bi se povećala prisutnost žena u tom području, u IV. će se fazi u okviru projekta svake godine provoditi i službeni program mentorstva (u trajanju od jedne godine) kako bi se dvadeset mladih žena povezalo s dvadeset mentora i na taj način pomoglo poboljšati mreže pojedinaca, i razumijevanje područja te savjetovanje o karijeri. Program mentorstva bit će popraćen stručnim sastancima, društvenim radionicama i radionicama za stjecanje vještina.

    Rezultati projekta

    Izgradnja kapaciteta u pogledu neširenja oružja, razoružanja i kontrole naoružanja kod nove generacije znanstvenika i djelatnika u tom području

    bolje razumijevanje tog područja i relevantnih politika EU-a

    povećana svijest o mogućnostima da se mladi znanstvenici, osobito žene, više angažiraju u području neširenja oružja, razoružanja i kontrole naoružanja

    ojačane mreže među mladim stručnjacima te među mladim djelatnicima i etabliranim stručnjacima u tom području

    poboljšana suradnja s mladim znanstvenicima koji su zainteresirani za učenje o tom području i ulazak u njega.

    2.7   Studijski posjet Bruxellesu za sudionike Stipendijskog programa UN-a za razoružanje (nositelj projekta: VCDNP)

    Svrha i opis projekta

    Projekt u okviru Stipendijskog programa UN-a za razoružanje uključuje studijski posjet Bruxellesu u trajanju od dva do tri dana s ciljem boljeg upoznavanja stipendista s EU-om te njegovim politikama, funkcioniranjem i institucijama. Posjet će biti isplaniran tako da se uklopi u europsku komponentu stipendijskog programa. Cilj je programa pružiti sveobuhvatan pregled glavnih institucija i tijela EU-a koja donose politike, posebno onih povezanih s neširenjem oružja i razoružanjem, te održati tematske prezentacije o radu EU-a u tom području, uključujući programe potpore koji se nude trećim zemljama.

    Rezultati projekta

    Povećano znanje i vidljivost funkcioniranja i institucija EU-a te njegovih politika, kao i programa potpore za neširenje oružja i razoružanje u trećim zemljama

    poboljšana stručnost u pogledu pitanja u vezi s OMU-om i SALW-om u trećim zemljama

    pojačana suradnja s Uredom UN-a za pitanja razoružanja i doprinos obrazovnim naporima u okviru Stipendijskog programa UN-a za razoružanje.

    2.8   Informiranje i komunikacija (nositelj projekta: FRS)

    Projekt se sastoji od aktivnosti povezanih s:

    internetskim stranicama, mrežnom platformom i informiranjem (nositelj projekta: FRS)

    Svrha i opis projekta

    Ovom se aktivnošću osiguravaju sredstva za internetsko udomljavanje, dizajn internetskih stranica i tehničko održavanje internetskih stranica Konzorcija i društvenih mreža (Twitter, LinkedIn, Youtube). Nakon uspostave digitalne platforme za suradnju u prethodnoj fazi kako bi se olakšale komunikacija, suradnja i razmjena najboljih praksi unutar mreže, ta će aktivnost obuhvaćati upravljanje zajednicom, ažuriranje i tehničko održavanje platforme. Članovi mreže bit će izravnije uključeni putem te digitalne platforme za suradnju, komunicirati na forumu, razmjenjivati svoje resurse i informacije o predstojećim događanjima te objavljivati najnovije informacije o svojim stručnjacima i institutu. Svakim pojedinačnim istraživanjem omogućit će se stvaranje namjenskog profila na platformi, pronalaženje informacija o EUNPDC-u i mreži te ostvarivanje interakcije s drugim korisnicima. Osim toga:

    publikacije, događanja i mogućnosti zapošljavanja u Konzorciju i drugim članovima mreže i dalje će se promicati i podupirati na raznim platformama

    konferencije koje organizira Konzorcij i dalje će se promicati i dokumentirati na internetskim stranicama (popratni materijali, dnevni red, prezentacije te videozapisi javnih sastanaka, prema potrebi)

    obrazovne mogućnosti unutar Konzorcija, uključujući tečaj e-učenja, nastavni materijal, Inicijativu za mlade žene i sljedeću generaciju te mogućnosti stipendiranja i stažiranja i dalje će se promicati u posebnom odjeljku internetskih stranica

    uspostavit će se poveznice između internetskih stranica i platforme kako bi se osigurala integracija i redovito ažuriranje svih alata za informiranje i komunikaciju kojima se koristi Konzorcij

    Bilten će se i dalje objavljivati jednom mjesečno. Svako će izdanje sadržavati: 1) forum koji predstavnicima mreže omogućuje da promiču svoje istraživačke aktivnosti s naglaskom na onima koje su najnedavnije započele b) ažurirane informacije o aktivnostima Konzorcija c) vijesti o aktivnostima članova mreže d) urednički tekst u kojem se razmatraju teme neširenja oružja i razoružanja koje su važne za politiku EU-a.

    2.8.1    Proizvodnja podcasta EUNPDC-a (nositelj projekta: IISS-Europe)

    Svrha i opis projekta

    Tom se aktivnošću predviđa pokretanje podcasta EUNPDC-a o tematskim pitanjima u okviru mandata Konzorcija. U IV. fazi projekta, koji vodi IISS-Europe, proizvest će serija podcasta s najviše 36 epizoda.

    Rezultati aktivnosti projekta

    Povećana svijest i znanje pri institucijama Unije, državama članicama, civilnom društvu i trećim zemljama o prijetnjama povezanima s konvencionalnim oružjem, OMU-om i načinima njegove isporuke, čime bi im se pomoglo da lakše predvide te prijetnje

    promicanje boljeg razumijevanja strategija EU-a za neširenje OMU-a i SALW-a u civilnom društvu

    osiguravanje sučelja između Unije i mreže skupina za strateško promišljanje

    upravljanje platformom na kojoj skupine za strateško promišljanje o neširenju oružja mogu kontinuirano razmjenjivati neovisna stajališta i analize o pitanjima širenja OMU-a i konvencionalnog oružja, uključujući SALW

    širenje i ažuriranje postojeće mreže neovisnih skupina za strateško promišljanje te upravljanje njome

    trajno i besplatno preuzimanje dokumenata sa sastanaka mreže i od neovisnih skupina za strateško promišljanje koje žele dijeliti rezultate svojih istraživanja bez naknade.


    Top