Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014TA1210(21)

    Izvješće o godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji Europskog instituta za inovacije i tehnologiju za financijsku godinu 2013. zajedno s odgovorima Instituta

    SL C 442, 10.12.2014, p. 184–192 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    10.12.2014   

    HR

    Službeni list Europske unije

    C 442/184


    IZVJEŠĆE

    o godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji Europskog instituta za inovacije i tehnologiju za financijsku godinu 2013. zajedno s odgovorima Instituta

    (2014/C 442/21)

    UVOD

    1.

    Europski institut za inovacije i tehnologiju (u daljnjem tekstu: Institut ili EIT) sa sjedištem u Budimpešti, osnovan je Uredbom (EZ) br. 294/2008 Europskog parlamenta i Vijeća (1). Cilj je Instituta doprinijeti održivom europskom gospodarskom rastu i konkurentnosti, i to jačanjem inovacijskih kapaciteta država članica i Europske unije. Institut dodjeljuje bespovratna sredstva trima „zajednicama znanja i inovacija” kojima se povezuju sektori visokog školstva, istraživanja i poslovanja, te tako nastoji poticati inovacije i poduzetništvo (2). Zajednice znanja i inovacija koordiniraju aktivnosti stotina partnera. Bespovratnim sredstvima koja dodjeljuje Institut omogućava se povrat troškova partnerima, kao i povrat troškova koji proizlaze iz koordinacijskih aktivnosti zajednica znanja i inovacija.

    INFORMACIJE NA KOJIMA SE TEMELJI JAMSTVENA IZJAVA

    2.

    Revizijski pristup Suda obuhvaća analitičke revizijske postupke, izravno ispitivanje transakcija i procjenu ključnih kontrola nadzornih i kontrolnih sustava Instituta. Tome se (po potrebi) pridodaju i dokazi prikupljeni radom ostalih revizora i analizom jamstava uprave.

    JAMSTVENA IZJAVA

    3.

    U skladu s odredbama članka 287. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU), Sud je proveo reviziju:

    (a)

    godišnje računovodstvene dokumentacije Instituta, koja se sastoji od financijskih izvještaja (3) i izvješća o izvršenju proračuna (4) za financijsku godinu koja je završila 31. prosinca 2013. godine; te

    (b)

    zakonitosti i pravilnosti transakcija povezanih s tom računovodstvenom dokumentacijom.

    Odgovornost uprave

    4.

    Uprava je odgovorna za pripremu i pošteno prikazivanje godišnje računovodstvene dokumentacije Instituta te za zakonitost i pravilnost povezanih transakcija (5):

    (a)

    odgovornosti uprave u vezi s godišnjom računovodstvenom dokumentacijom Instituta uključuju izradu, provedbu i održavanje sustava unutarnje kontrole koji je važan za pripremu i pošteno prikazivanje financijskih izvještaja u kojima nema značajnoga pogrešnog prikazivanja zbog prijevare ili pogreške; odabir i primjenu prikladnih računovodstvenih politika na temelju računovodstvenih pravila koja je usvojio Komisijin računovodstveni službenik (6); te razumne računovodstvene procjene u danim okolnostima. Direktor odobrava godišnju računovodstvenu dokumentaciju Instituta nakon što ju je računovodstveni službenik Instituta pripremio na temelju dostupnih informacija i sastavio bilješku kao prilog računovodstvenoj dokumentaciji u kojoj između ostalog izjavljuje da ima razumno jamstvo da ona predstavlja istinit i pošten prikaz financijskog stanja Instituta u svim značajnim aspektima.

    (b)

    odgovornosti uprave u vezi sa zakonitošću i pravilnošću povezanih transakcija te usklađenošću s načelom dobrog financijskog upravljanja uključuju izradu, provedbu i održavanje djelotvornog i učinkovitog sustava unutarnje kontrole koji obuhvaća primjereni nadzor i prikladne mjere za sprječavanje nepravilnosti i prijevara te, po potrebi, pravne postupke za povrat pogrešno isplaćenih ili korištenih sredstava.

    Odgovornost revizora

    5.

    Sud je odgovoran da na temelju svojih revizija Europskom parlamentu i Vijeću (7) osigura jamstvenu izjavu o pouzdanosti godišnje računovodstvene dokumentacije te o zakonitosti i pravilnosti povezanih transakcija. Sud provodi reviziju u skladu s međunarodnim revizijskim standardima i etičkim kodeksom IFAC-a te međunarodnim standardima vrhovnih revizijskih institucija INTOSAI-ja. Prema tim standardima, Sud je dužan isplanirati i provesti reviziju tako da osigura razumno jamstvo o tome ima li u godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji Instituta značajnog pogrešnog prikazivanja i jesu li povezane transakcije zakonite i pravilne.

    6.

    Revizija uključuje postupke kojima se prikupljaju revizijski dokazi o iznosima i iskazima u računovodstvenoj dokumentaciji te o zakonitosti i pravilnosti povezanih transakcija. Odabir postupaka ovisi o prosudbi revizora koja se temelji na procjeni rizika od značajnog pogrešnog prikazivanja u računovodstvenoj dokumentaciji i od značajne neusklađenosti povezanih transakcija s uvjetima iz pravnog okvira Europske unije do koje je došlo zbog prijevare ili pogreške. Pri procjeni tih rizika revizor uzima u obzir postupke unutarnje kontrole koji su važni za pripremu i pošteno prikazivanje računovodstvene dokumentacije, kao i nadzorne i kontrolne sustave koji su uspostavljeni kako bi osigurali zakonitost i pravilnost povezanih transakcija te zatim izrađuje odgovarajuće revizijske postupke u danim okolnostima. Revizija uključuje i evaluaciju primjerenosti računovodstvenih politika, osnovanosti računovodstvenih procjena te sveukupnog prikaza računovodstvene dokumentacije.

    7.

    Sud tako prikupljene revizijske dokaze smatra dostatnima i prikladnima da budu temelj jamstvene izjave.

    Mišljenje o pouzdanosti računovodstvene dokumentacije

    8.

    Prema mišljenju Suda godišnja računovodstvena dokumentacija Instituta u svim značajnim aspektima pošteno prikazuje financijsko stanje Instituta na dan 31. prosinca 2013. te rezultate poslovanja i novčane tokove za tu dovršenu godinu, u skladu s odredbama Financijske uredbe i računovodstvenim pravilima koja je usvojio Komisijin računovodstveni službenik.

    Osnova za uvjetno mišljenje o zakonitosti i pravilnosti povezanih transakcija

    Nema razumnog jamstva o zakonitosti i pravilnosti transakcija povezanih s bespovratnim sredstvima

    9.

    Institut je 2013. godine izvršio završna plaćanja i obračun pretfinanciranja (transakcija) za bespovratna sredstva u iznosu od 84,1 milijuna eura (za aktivnosti iz 2012. godine). Rashodi povezani s bespovratnim sredstvima predstavljaju otprilike 97 % ukupnih rashoda za 2013. godinu. Komisija pregledava sve transakcije povezane s bespovratnim sredstvima prije nego ih Institut odobri. Institut je nastavio ulagati znatne napore u provedbu djelotvornih ex post provjera s ciljem pružanja razumnog jamstva o zakonitosti i pravilnosti transakcija povezanih s bespovratnim sredstvima. Otprilike 87 % rashoda povezanih s bespovratnima sredstvima koje su prikazale zajednice znanja i inovacija opravdano je potvrdama koje su izdala neovisna revizijska društva čije su usluge ugovorile zajednice znanja i inovacija i njihovi partneri. Institut je proveo ex ante provjere koje se sastoje od sveobuhvatnih uredskih provjera. Institut je pregledavao popratne dokumente koje su dostavile zajednice znanja i inovacija i njihovi partneri samo u slučajevima kada su bili utvrđeni posebni rizici. Međutim, Sud je utvrdio da je, unatoč poboljšanju kvalitete revizijskih potvrda do kojeg je djelomično došlo zbog poboljšanja smjernica, općenito potrebno dodatno poboljšati rad neovisnih revizijskih društava.

    10.

    Kako bi osigurao i dodatnu razinu jamstva o zakonitosti i pravilnosti transakcija povezanih s bespovratnim sredstvima, Institut je ugovorio dodatne ex post provjere transakcija povezanih s bespovratnim sredstvima koje je obavilo neovisno revizorsko društvo. Zahtjevi za povrat troškova 29 od 300 partnera zajednica znanja i inovacija bili su provjereni naknadno (ex post), što predstavlja 29 % ukupnih transakcija povezanih s bespovratnim sredstvima u 2013. godini. Rezultati ex post provjera potvrdili su da se ex ante provjere poboljšavaju, ali i da još nisu u potpunosti djelotvorne. Na temelju pogrešaka otkrivenih ex post provjerama, Institut je 2014. godine odlučio da se izvrši povrat sredstava u ukupnom iznosu od 5 75  593 eura, što predstavlja 3 % revidiranih bespovratnih sredstava iz 2013. godine.

    Značajne pogreške u nabavi

    11.

    Plaćanja u iznosu od otprilike 6 65  000 eura i 1 05  000 eura, u vezi s dva okvirna ugovora koja su zaključena 2010. i 2012. godine putem pregovaračkog postupka, izvršena su 2013. godine. Revizija je ukazala na to da uporaba pregovaračkog postupka nije bila opravdana te da su stoga plaćanja izvršena na temelju tog postupka bila nepravilna.

    12.

    Kombinirana stopa pogreške u pitanjima navedenima u odlomcima 9. i 11. iznosi između 2 % i 3 % ukupnih rashoda za 2013. godinu.

    Uvjetno mišljenje o zakonitosti i pravilnosti transakcija povezanih s računovodstvenom dokumentacijom

    13.

    Prema mišljenju Suda, osim mogućih učinaka pitanja pojašnjenih u osnovi za uvjetno mišljenje (vidjeti odlomke 9. do 12.), transakcije evidentirane u računovodstvenoj dokumentaciji za financijsku godinu koja je završila 31. prosinca 2013. zakonite su i pravilne u svim značajnim aspektima.

    14.

    Primjedbe u nastavku ne dovode u pitanje mišljenje Suda o pouzdanosti računovodstvene dokumentacije, kao ni uvjetno mišljenje o zakonitosti i pravilnosti povezanih transakcija.

    PRIMJEDBE O ZAKONITOSTI I PRAVILNOSTI TRANSAKCIJA

    15.

    Okvirnim partnerskim sporazumom s tri zajednice znanja i inovacija propisano je da financijski doprinos Instituta može pokriti do 25 % ukupnih rashoda zajednica znanja i inovacija tijekom prve četiri godine, od 1. siječnja 2010. do prosinca 2013. godine. Prema podatcima koje su dostavile zajednice znanja i inovacija navedenu su gornju granicu poštovale sve tri zajednice. No, s obzirom na to da se navedene brojčane vrijednosti neće revidirati prije 2015. godine, ne postoje prikladni revizijski dokazi da financijska sredstva EIT-a nisu prekoračila navedenu gornju granicu od 25 %.

    PRIMJEDBE O PRORAČUNSKOM UPRAVLJANJU

    16.

    Ukupna razina rezerviranih odobrenih sredstava u 2013. godini iznosila je 97 %, što ukazuje na to da su se, cjelokupno gledajući, obveze izvršavale na vrijeme. Međutim, stopa izvršenja proračuna bila je niska i iznosila 74 % doprinosa EU-a za glavu I. (rashodi za osoblje), što je većim dijelom povezano s čestim mijenjanjem osoblja i time što još nisu usvojene odredbe o usklađivanju plaća.

    17.

    Institut je u okviru glave II. (administrativni rashodi) prenio odobrena sredstva u iznosu od 1 93  420 eura (24 %). Prijenosi se uglavnom odnose na račune koji još nisu zaprimljeni i informatičke projekte koji su još u tijeku. Institut nije izvršio 91  918 eura (29 %) rezerviranih odobrenih sredstava prenesenih iz 2012. u 2013. godinu u okviru navedene glave, do čega je uglavnom došlo zbog precjenjivanja troškova za sastanke upravnog odbora.

    18.

    Institut je u okviru glave III. proračuna (operativni rashodi) predvidio 3 4 0 78  025 eura za bespovratna sredstva za zajednice znanja i inovacija. Do relativno niske stope izvršenja od 82 % došlo je zbog toga što zajednice znanja i inovacija nisu u potpunosti iskoristile raspoloživa sredstva za aktivnosti za 2012. godinu (bespovratna sredstva za 2012. godinu).

    PRAĆENJE PODUZETIH MJERA U VEZI S PRIMJEDBAMA IZ PRIJAŠNJIH GODINA

    19.

    Pregled poduzetih korektivnih mjera kao odgovor na primjedbe Suda iz prošlih godina nalazi se u Prilogu I.

    Ovo je izvješće usvojilo IV. sudsko vijeće, kojim predsjedava član Revizorskog suda, gospodin Pietro RUSSO, na sastanku održanome u Luxembourgu 16. rujna 2014.

    Za Revizorski sud

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

    Predsjednik


    (1)  SL L 97, 9.4.2008., str. 1.

    (2)  Prilog II. ukratko prikazuje nadležnosti i djelovanje Instituta. Priložen je kao izvor informacija.

    (3)  Oni obuhvaćaju bilancu i izvještaj o poslovnom rezultatu, tablicu novčanog toka, izvještaj o promjenama u neto imovini te kratki prikaz važnih računovodstvenih politika, kao i druga pojašnjenja.

    (4)  Ona obuhvaćaju izvještaj o realizaciji proračuna i prilog izvještaju o realizaciji proračuna.

    (5)  Članci 39. i 50. Delegirane uredbe Komisije (EU) br. 1271/2013 (SL L 328, 7.12.2013., str. 42.).

    (6)  Računovodstvena pravila koja je usvojio Komisijin računovodstveni službenik proizlaze iz međunarodnih računovodstvenih standarda za javni sektor (IPSAS) koje je izdala Međunarodna federacija računovođa, odnosno iz međunarodnih računovodstvenih standarda (IAS)/međunarodnih standarda financijskog izvještavanja (IFRS) koje je izdao Odbor za međunarodne računovodstvene standarde.

    (7)  Članak 107. Uredbe (EU) br. 1271/2013.


    PRILOG I.

    Praćenje poduzetih mjera u vezi s primjedbama iz prijašnjih godina

    Godina

    Primjedba Suda

    Faza korektivne mjere

    (Dovršeno/U tijeku/Predstoji/—)

    2012.

    Institut je 2012. godine izvršio završna plaćanja i obračune pretfinanciranja (transakcija) za bespovratna sredstva u iznosu od 11,3 milijuna eura (za aktivnosti iz 2010. godine) i 48,6 milijuna eura (za aktivnosti iz 2011. godine).

    Komisija pregledava sve transakcije povezane s bespovratnim sredstvima prije nego ih Institut odobri. Institut je uložio značajne napore da provede djelotvorne ex post provjere s ciljem pružanja razumnog jamstva o zakonitosti i pravilnosti transakcija povezanih s bespovratnim sredstvima. Otprilike 80 % rashoda povezanih s bespovratnim sredstvima koje su prikazale zajednice znanja i inovacija opravdano je potvrdama koje su izdala neovisna revizijska društva čije su usluge ugovorile zajednice znanja i inovacija i njihovi partneri. Institut je proveo ex ante provjere koje se sastoje od sveobuhvatnih uredskih provjera. Institut je na početku pregledavao popratne dokumente koje su dostavile zajednice znanja i inovacija i njihovi partneri samo u slučajevima kada su bili utvrđeni posebni rizici.

    Međutim, Sud je utvrdio da je kvaliteta revizijskih potvrda u mnogim slučajevima bila neprikladna (1). Kako bi se dobila dodatna potvrda jamstva o zakonitosti i pravilnosti transakcija povezanih s bespovratnim sredstvima, Institut je na kraju 2012. godine uveo dodatne ex post provjere za bespovratna sredstva povezana s aktivnostima iz 2011. godine. Provjere su obavila neovisna revizorska društva čije je usluge ugovorio Institut te su one procijenjene pouzdanima. Rezultati ex post provjera potvrdili su da ex ante provjere nisu bile u potpunosti djelotvorne. Međutim, Institutu je izvršen povrat plaćanja za koja je utvrđeno da su nepravilna te preostala stopa pogreške za transakcije povezane s bespovratnim sredstvima za 2011. godinu nije značajna.

    Za transakcije povezane s bespovratnim sredstvima za aktivnosti iz 2010. godine (11,3 milijuna eura) još nisu provedene nikakve ex post provjere. Nadalje, s obzirom na ograničeno jamstvo koje se može dobiti na temelju ex ante provjera, ne postoji razumno jamstvo o zakonitosti i pravilnosti navedenih transakcija. Sud nije mogao prikupiti dostatne prikladne dokaze o zakonitosti i pravilnosti revidiranih transakcija povezanih s bespovratnim sredstvima za aktivnosti iz 2010. godine.

    Dovršeno

    2012.

    Osim pitanja pojašnjenih u odlomcima 9. do 13., proračuni za ugovore o bespovratnim sredstvima sklopljene 2010. i 2011. godine, prema kojima su isplate izvršene u 2012. godini, nisu bili dovoljno detaljni. Nije postojala poveznica između odobrenih sredstava i aktivnosti koje su se morale provesti. Ugovorima o bespovratnim sredstvima nisu utvrđeni pojedinačni pragovi za određene kategorije troškova (npr. troškovi za osoblje, podugovaranje, pravne usluge i sl.) te ti ugovori nisu sadržavali pravila za nabavu robe i usluga zajednica znanja i inovacija i njihovih partnera.

    Institut je u okviru ex ante provjera obavio i tehničke provjere svih financiranih projekata. No nisu postojale mjerljive ciljne vrijednosti, što je otežalo djelotvornu procjenu projektnih aktivnosti i rezultata. Poslovnim planovima nisu detaljno definirane aktivnosti koje se moraju provesti niti su jasno određene ključne etape, isporučene usluge po aktivnostima, kao ni kriteriji za kvalitetu.

    Od 22 milijuna eura rezerviranih odobrenih sredstava prenesenih iz 2011. godine, u 2012. godini stornirano je 10 milijuna eura (45 %). Visoka razina storniranja uglavnom se može objasniti nižim povratom troškova koje su korisnici prijavili od onog koji se očekivao na temelju ugovora o bespovratnim sredstvima iz 2011. godine (9,2 milijuna eura, odnosno 92 % storniranih prijenosa).

    U tijeku

    2011.

    Ugovore o bespovratnim sredstvima prema kojima su isplate izvršene u 2011. godini Europska komisija (Glavna uprava za obrazovanje i kulturu) i Institut sustavno su potpisivali nakon što je većina aktivnosti već bila provedena. Između rujna i prosinca 2011. godine, Institut je izvršio završna plaćanja (2) u iznosu od 4,2 milijuna eura u vezi s tri ugovora o bespovratnim sredstvima koji su potpisani dugo nakon što su aktivnosti već bile započete (3). To predstavlja problem u smislu dobrog financijskog upravljanja.

    Dovršeno


    (1)  Tj. u revizijskim potvrdama nije uvijek bilo naznačeno koji se zahtjev za povratom troškova revidirao. Nije bilo potrebno detaljno revidirati sve kategorije troškova (primjerice, neizravni troškovi koji se mogu prijaviti bez praga nisu provjeravani na temelju izvorne popratne dokumentacije). Nije temeljito provjeren rizik od dvostrukog financiranja opreme prijavljene kao trošak. U većini revizijskih potvrda nije naznačeno koji su troškovi obuhvaćeni revizijom te nije postojala zajednička metodologija za prepoznavanje ukupne pogreške u zahtjevima za povratom troškova.

    (2)  Isplatu predujmova izvršila je Europska komisija.

    (3)  U jednom je slučaju ugovor potpisan 14 dana prije isteka 13-mjesečnog razdoblja provedbe.


    PRILOG II.

    Europski institut za inovacije i tehnologiju (Budimpešta)

    Nadležnosti i djelovanje

    Područja nadležnosti Europske unije sukladno Ugovoru

    (članak 173. Ugovora o funkcioniranju Europske unije)

    Unija i države članice osiguravaju potrebne uvjete za konkurentnost industrije Unije.

    U tu svrhu, u skladu sa sustavom otvorenih i konkurentnih tržišta, njihovo je djelovanje usmjereno prema:

    ubrzanju prilagodbe industrije strukturnim promjenama,

    poticanju okruženja pogodnog za inicijativu i razvoj poduzetnika, osobito malih i srednjih poduzetnika, diljem Unije,

    poticanju okruženja pogodnog za suradnju među poduzetnicima,

    podupiranju boljeg iskorištavanja industrijskog potencijala politika inovacije, istraživanja i tehnološkog razvoja.

    Nadležnosti Instituta

    (Uredba (EZ) br. 294/2008 Europskog parlamenta i Vijeća)

    Ciljevi

    Cilj je Instituta doprinijeti održivom europskom gospodarskom rastu i konkurentnosti jačanjem inovacijskog kapaciteta država članica i Zajednice. Institut to čini promicanjem i integriranjem visokog obrazovanja, istraživanja te inovacija najvišeg standarda.

    Zadaće

    Radi postizanja svog cilja, Institut:

    (a)

    utvrđuje svoja prioritetna područja;

    (b)

    podiže svijest među potencijalnim partnerskim organizacijama i potiče njihovo sudjelovanje u svojim aktivnostima;

    (c)

    odabire i određuje zajednice znanja i inovacija u prioritetnim područjima i definira njihova prava i obveze po ugovoru, pruža im odgovarajuću potporu, primjenjuje odgovarajuće mjere za kontrolu kvalitete, kontinuirano prati i periodično ocjenjuje njihove aktivnosti, i osigurava odgovarajuću razinu koordinacije među njima;

    (d)

    mobilizira sredstva iz javnih i privatnih izvora i koristi se svojim sredstvima u skladu s ovom Uredbom. Posebno nastoji prikupiti znatan i sve veći udio svog proračuna iz privatnih izvora i od prihoda ostvarenih vlastitim aktivnostima;

    (e)

    u državama članicama potiče priznavanje akademskih stupnjeva i diploma koje dodjeljuju visoka učilišta koja su partnerske organizacije i koji se mogu označiti kao stupnjevi i diplome EIT-a;

    (f)

    promiče širenje dobre prakse za integraciju tzv. trokuta znanja (međusobne povezanosti istraživanja, obrazovanja i inovacija) s ciljem razvoja zajedničke kulture inovacija i prijenosa znanja;

    (g)

    nastoji postati tijelo svjetske klase za izvrsnost u visokom obrazovanju, istraživanju i inovacijama;

    (h)

    osigurava komplementarnost i sinergiju između aktivnosti EIT-a i drugih programa Zajednice.

    Upravljanje

    Upravni odbor

    Sastav

    Upravni odbor Instituta sastoji se od 18 imenovanih članova kojima se osigurava uravnotežen odnos između iskustva i izvrsnosti u područjima poslovanja, visokog obrazovanja i istraživanja te od četiriju članova predstavnika koje je predložila zajednica znanja i inovacija. Europska komisija ima status promatrača.

    Zadaće

    Upravni odbor odgovoran je za upravljanje aktivnostima Instituta, za odabir, imenovanje, dodjelu bespovratnih sredstava i evaluaciju zajednica znanja i inovacija, kao i za sve druge strateške odluke.

    Izvršni odbor

    Sastav

    Izvršni odbor sastoji se od pet članova upravnog odbora, uključujući predsjednika i zamjenika predsjednika. Njime predsjedava predsjednik upravnog odbora.

    Zadaće

    Izvršni odbor nadgleda vođenje Instituta te donosi potrebne odluke u razdoblju između zasjedanja upravnog odbora.

    Direktor

    Imenuje ga upravni odbor, kojemu je odgovoran za administrativno i financijsko upravljanje Institutom

    Vanjska revizija

    Europski revizorski sud.

    Tijelo zaduženo za davanje razrješnice

    Europski parlament na preporuku Vijeća.

    Sredstva stavljena na raspolaganje Institutu u 2013. (2012.)

    Završni proračun

    142,20 milijuna eura za odobrena sredstva za obveze i 98,76 milijuna za odobrena sredstva za plaćanja.

    Osoblje na dan 31. prosinca 2013.

    Odobrena radna mjesta: 58 (52)

    Popunjena radna mjesta: 41 (47)

    Ostala radna mjesta: 0 (0)

    Ukupan broj članova osoblja: 41 (47) te su im dodijeljene sljedeće dužnosti:

    operativni zadatci: 25 (26),

    administrativni zadatci i pružanje potpore: 16 (21).

    Proizvodi i usluge u 2013.

    Organiziranje četiriju sastanaka foruma Instituta sa zajednicama znanja i inovacija (platforma izrađena za uspostavljanje redovnog dijaloga između direktora Instituta i glavnih izvršnih direktora zajednica znanja i inovacija) i proljetna radionica sa zajednicama znanja i inovacija i upravnim odborom Instituta.

    Odluka upravnog odbora od 5. prosinca 2013. o dodjeli proračunskih sredstava trima zajednicama znanja i inovacija u iznosu od ukupno 180 milijuna eura za financiranje aktivnosti kojima se ostvaruje dodana vrijednost zajednica znanja i inovacija za 2014. godinu nakon provedbe konkurentnog postupka financiranja u vrijednosti od 36 % ukupnog proračuna. Isto tako, upravni odbor odlučio je odgoditi dodjelu dodatnih proračunskih sredstava zajednicama znanja i inovacija u iznosu od 40 milijuna eura za 2014. godinu, pri čemu je iznos potrebno podijeliti zasebno i u jednakim dijelovima, između ostalog, na temelju praćenja provedbi strateških preporuka.

    U 2013. godini tri su zajednice znanja i inovacija upravljale ukupnim proračunom od 12 5 6 15  015 eura za financiranje aktivnosti kojima se ostvaruje dodana vrijednost zajednica znanja i inovacija i proračunom od 75 0 5 35  096 eura za financiranje aktivnosti za ostvarivanje dodane vrijednosti zajednica znanja i inovacija te dodatnih aktivnosti koje se financiraju iz drugih izvora.

    Ukupni broj partnera uključenih u tri zajednice znanja i inovacija dosegnuo je u 2013. godini najveći mogući broj od 487 organizacija iz zajednica znanja i inovacija povezanih s klimatskim promjenama (ClimateKIC) (187), laboratorija EIT-a za informacijsku i komunikacijsku tehnologiju (EIT ICT Labs) (105) i zajednice znanja i inovacija InnoEnergy (195).

    Godine 2013. zajednice znanja i inovacija dostavile su Institutu 6 konsolidiranih ključnih pokazatelja uspješnosti i povezanu popratnu dokumentaciju za godinu 2012. koju je Institut procijenio i odobrio u sklopu procjene prethodne uspješnosti zajednica znanja i inovacija radi konkurentnog postupka financiranja za dodjelu sredstava za 2014. godinu. Zajednice znanja i inovacija Institutu su dostavile i procjene njihovih ključnih pokazatelja uspješnosti za 2013. godinu.

    Organizacija konferencije pod nazivom „Poticanje inovacije i jačanje sinergije u EU-u” u Dublinu u Irskoj 29. i 30. travnja 2013. pod pokroviteljstvom irskog predsjedništva Vijeća Europske unije.

    Objavljivanje studije pod nazivom „Analysis of Synergies fostered by the EIT in the EU Innovation Landscape” (Analiza sinergije koju EIT potiče u području inovacija u EU-u).

    Od 11. do 13. srpnja u Grundlseeu u Austriji organiziran je okrugli stol poduzetnika na temu „Spoj poduzetništva i poduzetničkog kapitala”.

    Osnivanje zajednice bivših studenata koji su diplomirali u okviru programa EIT-a, 11. studenoga u Budimpešti u Mađarskoj.

    Dodjela nagrada EIT-a za 2013. godinu trima dobitnicima nagrade „EIT Venture” i trima dobitnicima nove nagrade „EIT C.H.A.N.G.E.”. Nagrade su dodijeljene 12. studenoga u Budimpešti u Mađarskoj.

    Širenje većeg broj uspješnih primjera provedbe aktivnosti zajednica znanja i inovacija.

    Izvor: Prilog je dostavio Institut.


    ODGOVORI INSTITUTA

    9.

    Institut pozdravlja ocjenu Revizorskog suda u vezi sa znatnim naporima koje je Institut uložio u provedbu djelotvornih ex-ante provjera s ciljem pružanja razumnog jamstva o zakonitosti i pravilnosti transakcija povezanih s bespovratnim sredstvima. Institut je predan daljnjem poboljšanju uputa koje dobivaju revizori koji izdaju potvrdu kako bi se uklonili nedostatci koje je utvrdio Revizorski sud te povećala razina jamstva revizijskih potvrda.

    10.

    U skladu s ex-post strategijom revizije Instituta partneri zajednica za znanje i inovacije za koje će se obaviti revizija odabrani su prvenstveno na temelju procjene rizika za maksimalnu učinkovitost ograničenih izvora. Međutim, kako bi mogao pružiti reprezentativnu stopu pogreške, Institut nasumično odabire dio uzorka. Time se osigurava ujednačenije obuhvaćanje partnera zajednica znanja i inovacija tijekom trajanja Okvirnih partnerskih sporazuma. Glede Sporazuma o bespovratnim sredstvima iz 2012., iako je sveukupna stopa pogrešaka zaista bila 3 % revidiranih bespovratnih sredstava, kao što je napomenuo Revizorski sud, otkrivena stopa pogrešaka u nasumičnom uzorku bila je samo 1,37 %. Otkrivena stopa pogrešaka od 3,29 % u rizičnom uzorku po definiciji nije reprezentativna za ukupnu populaciju. Budući da je reprezentativna stopa pogreške od 1,37 % ostala ispod praga značajnosti od 2 %, Institut nije izrazio rezervaciju u godišnjem izvještaju o radu te smatra da bespovratna sredstva koja su isplaćena u skladu sa Sporazumima o bespovratnim sredstvima iz 2013. ne sadržavaju značajne pogreške.

    11.

    Institut je zauzeo proaktivni pristup kako bi bez odgode poduzeo radnje za ublaživanje u području nabave kako slijedi u nastavku. 1. Podrobna revizija unutarnjih postupaka, krugovi i predlošci moraju biti u potpunosti usklađeni s odgovarajućim pravilima javne nabave, s posebnim naglaskom na dobrom planiranju i procjeni potreba. 2. Kako bi se osiguralo pružanje potrebnih usluga, Institut je počeo koristiti dostupne okvirne ugovore Komisije i pokrenuo je postupke nabave kako bi dodijelio nove ugovore o javnim uslugama. 3. Za svoje osoblje Institut je planirao niz obuka o nabavi. Institut se obvezuje provesti radnje za ublaživanje kako bi se u budućnosti izbjegle pogreške u postupku nabave.

    12.

    Prema izračunu Instituta na temelju metodologije Revizorskog suda kombinirana stopa pogreške rashoda za 2013. godinu iznosila je 2,12 %. Iako je ova stopa pogreške uključena u raspon koji je izvijestio Revizorski sud, važno je navesti da je razina financijskih pogreški kod bespovratnih sredstava (tj. reprezentativna stopa pogreške od 1,37 %) bila znatno ispod praga značajnosti od 2 %. Osim toga, Institut će nastojati poboljšati svoje unutarnje postupke kako bi se u budućnosti izbjegle pogreške u postupku nabave.

    15.

    Institut će na temelju komplementarnih aktivnosti zajednica znanja i inovacija u prvom kvartalu 2015. dobiti revizijske potvrde te će provesti provjeru usklađenosti s gornjom granicom od 25 % kako je utvrđeno Okvirnim partnerskim sporazumima na temelju konačnih vrijednosti u prvoj polovici 2015. Ako se ne dostigne gornja granica od 25 %, zajednica(e) znanja i inovacija izvršit će povrat plaćanja u odgovarajućem iznosu u skladu s odredbama Okvirnog partnerskog sporazuma. Taj povrat plaćanja odrazit će se u godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji Instituta za financijsku godinu 2014.

    16.

    Institut pozdravlja priznanje Suda glede izvršenja proračuna. Ukupna stopa izvršenja odobrenih sredstva za obveze u glavi I. (rashodi za osoblje) iznosila je 84 %. Iako je istina da je stopa izvršenja doprinosa EU-a iznosila 74 %, kao što je izvijestio Revizorski sud, važno je navesti da je izvršen doprinos države članice domaćina u iznosu od 100 %. Neizvršeni dio rashoda za osoblje odnosi se na često mijenjanje osoblja i odobrena sredstva namijenjena usklađivanju plaća za 2011. i 2012., za koje je Sud Europske unije već donio odluku kojom se sprečava isplata ovih prilagodbi prije kraja godine.

    17.

    Institut uzima na znanje napomene Revizorskog suda o izvršenju prijenosa odobrenih sredstava u glavi II. (administrativni rashodi). Institut nije izvršio odobrena sredstva prenesena iz 2012. godine u 2013. u okviru navedene glave, do čega je uglavnom došlo zbog precjenjivanja troškova za sastanak upravnog odbora u prosincu 2012., točnije, stvarni troškovi bili su niži nego procjene.

    18.

    Institut prima na znanje primjedbe Revizorskog suda o izvršenju obveza za bespovratna sredstva zajednica znanja i inovacija za 2012. koja su prenesena iz 2012. u 2013.


    Top