Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Europski socijalni fond plus – ESF+ (2021.–2027.)

Europski socijalni fond plus – ESF+ (2021.–2027.)

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Uredba (EU) 2021/1057 o uspostavi Europskog socijalnog fonda plus (ESF+)

ČEMU SLUŽI OVA UREDBA?

Uredbom se uspostavlja Europski socijalni fond plus (ESF+) i utvrđuju ciljevi fonda, njegov proračun za razdoblje 2021.–2027., metode provedbe, oblici financiranja Europske unije (EU) i pravila za pružanje takvog financiranja.

KLJUČNE TOČKE

Fond ESF+ integrira prethodni Europski socijalni fond, Inicijativu za zapošljavanje mladih, Fond europske pomoći za najpotrebitije i Program EU-a za zapošljavanje i socijalne inovacije.

Tematska područja

ESF+ sastoji se od dva tematska područja:

  • tematsko područje podijeljeno upravljanje*; i
  • tematsko područje Zapošljavanje i socijalne inovacije (EaSI) u okviru izravnog* i neizravnog upravljanja*.

Ciljevi

Fond ESF+ ima dva opća cilja.

  • Pomoći državama članicama i regijama EU-a u ostvarenju visokog stupnja zaposlenosti, pravedne socijalne zaštite te izgradnji kvalificirane i otporne radne snage koja je spremna za budućnost, kao i uključivih i povezanih društava kojima se nastoji iskorijeniti siromaštvo i kojima se ostvaruju načela utvrđena u europskom stupu socijalnih prava.
  • Poduprijeti, dopunjavati i dodavati vrijednost politikama država članica da bi se osigurali jednake prilike, jednak pristup tržištu rada, pravedni i kvalitetni radni uvjeti, socijalna zaštita i uključenost.

Prioritetna područja

Fond ESF+ će bit usredotočen na niz prioritetnih područja, uključujući:

  • pružanje potpore mladima koji su posebno pogođeni socioekonomskom krizom koju je uzrokovala pandemija bolesti COVID-19 pružanjem resursa kojima će im se pomoći u stjecanju kvalifikacija, kvalitetnih radnih mjesta i poboljšanju njihova obrazovanja i vještina;
  • pružanje pomoći djeci kojoj je potrebna pomoć dodjelom sredstava za ciljana djelovanja kojima je cilj borba protiv siromaštva djece i potpora najranjivijima u društvu koji pate od gubitka radnih mjesta i smanjenja prihoda, uključujući pružanjem hrane i osnovne materijalne pomoći najugroženijima;
  • prekvalifikaciju i usavršavanje ljudi za prijelaz na zeleno i digitalno gospodarstvo te poboljšanje kvalitete sustavâ obrazovanja i osposobljavanja;
  • promicanje rodne ravnopravnosti, jednakih mogućnosti i nediskriminacije;
  • izgradnja kapaciteta za socijalne partnere i organizacije civilnog društva;
  • promicanje socijalnih inovacija diljem EU-a kroz transnacionalnu suradnju;
  • pružanje izravne potpore socijalnim inovacijama kroz tematsko područje EaSI.

Dodjela sredstava

U Uredbu su uključeni određeni minimalni uvjeti za dodjelu resursa podijeljenog upravljanja fonda ESF+ koje dodjeljuju države članice:

  • najmanje 25 % za poticanje socijalne uključenosti;
  • najmanje 3 % za pružanje potpore najpotrebitijima;
  • države članice čija je prosječna stopa djece kojoj prijeti rizik od siromaštva ili socijalne isključenosti bila viša od prosjeka EU-a u razdoblju 2017.–2019. moraju dodijeliti najmanje 5 % svojih resursa borbi protiv siromaštva djece;
  • države članice čija je prosječna stopa mladih u dobi između 15 i 29 godina koji ne rade, nisu u sustavu redovitog obrazovanja te nisu u sustavu obrazovanja odraslih bila viša od prosjeka EU-a u razdoblju 2017.–2019. trebaju dodijeliti najmanje 12,5 % svojih resursa ciljanim djelovanjima i strukturnim reformama kojima se podržava zapošljavanje mladih, strukovno obrazovanje i osposobljavanje, osobito naukovanje i prijelaz iz škole na posao, ponovno uključivanje u obrazovanje ili osposobljavanje i druge prilike za obrazovanje, posebice u kontekstu provedbe programâ u sklopu Garancije za mlade.

Proračun i upravljanje

  • Fond ESF+ raspolaže proračunom malo manjim od 88 milijardi EUR (cijene iz 2018.) za razdoblje 2021.–2027.
  • Većina sredstava (87,3 milijarde EUR u cijenama iz 2018.) u okviru fonda ESF+ dodjeljuje se u okviru tematskog područja podijeljeno upravljanje s državama članicama. Upravljačka tijela fonda ESF+ u svakoj zemlji rasporedit će novac relevantnim projektima kojima upravlja niz javnih i privatnih organizacija.
  • Europska komisija izravno upravlja manjim udjelom (otprilike 676 milijuna EUR u cijenama iz 2018.) u okviru tematskog područja EaSI.
  • Da bi se ubrzalo i olakšalo unapređivanje inovativnih rješenja, 175 milijuna EUR dodjeljuje se transnacionalnoj suradnji.
  • Zajednička pravila EU-a o upravljanju fondovima, primjenjiva na sva sredstva kohezijske politike, utvrđena su u Uredbi (EU) 2021/1060 (vidjeti sažetak).

OTKAD SE OVA UREDBA PRIMJENJUJE?

Primjenjuje se djelomično, za tematsko područje EaSI od 1. siječnja 2021., a u potpunosti od 1. srpnja 2021.

POZADINA

Za više informacija vidjeti:

KLJUČNI POJMOVI

Podijeljeno upravljanje: EU zadužuje države članice s provedbenim programima na nacionalnoj ili regionalnoj razini. Upravna tijela država članica (na nacionalnim, regionalnim i lokalnim razinama) odabiru koje će projekte financirati i odgovorna su za njihovo svakodnevno upravljanje. Države članice primarno su odgovorne za uspostavu sustava upravljanja i kontrole te za sprečavanje, otkrivanje i ispravljanje nepravilnosti. U suradnji s državama članicama Komisija osigurava da su projekti uspješno zaključeni te da je novac dobro potrošen.
Izravno upravljanje: Europska komisija pokreće pozive na podnošenje prijedloga za dodjelu bespovratnih sredstava i pozive na podnošenje ponuda za dodjelu ugovora o uslugama i/ili ugovora o nabavi robe.
Neizravno upravljanje: Europska komisija odabire upravljačko tijelo za upravljanje dotičnim projektom u njezino ime.

GLAVNI DOKUMENT

Uredba (EU) 2021/1057 Europskog parlamenta i Vijeća od 24. lipnja 2021. o uspostavi Europskog socijalnog fonda plus (ESF+) i stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 1296/2013 (SL L 231, 30.6.2021., str. 21.–59.)

VEZANI DOKUMENTI

Uredba (EU) 2021/1060 Europskog parlamenta i Vijeća od 24. lipnja 2021. o utvrđivanju zajedničkih odredaba o Europskom fondu za regionalni razvoj, Europskom socijalnom fondu plus, Kohezijskom fondu, Fondu za pravednu tranziciju i Europskom fondu za pomorstvo, ribarstvo i akvakulturu te financijskih pravila za njih i za Fond za azil, migracije i integraciju, Fond za unutarnju sigurnost i Instrument za financijsku potporu u području upravljanja granicama i vizne politike (SL L 231, 30.6.2021., str. 159.–706.)

Posljednje ažuriranje 04.08.2021

Top