Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Sloboda kretanja radnika

Sloboda kretanja radnika

Sloboda kretanja radnika jedna je od četiriju sloboda utvrđenih ugovorima Europske unije (EU), a ostale su sloboda kretanja robe, kapitala i usluga. Niz članaka iz ugovora EU-a bavi se slobodom kretanja radnika, a najvažniji je članak 45. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU).

Člankom 45. građanima države članice EU-a daje se pravo na:

  • traženje posla u drugoj državi članici;
  • rad u toj državi bez potrebe za radnom dozvolom;
  • boravak u toj državi u navedenu svrhu;
  • ostanak u toj državi čak i nakon prestanka zaposlenja;
  • jednako postupanje kao s državljanima te države u pristupu zapošljavanju, uvjetima rada i drugim socijalnim i poreznim povlasticama.

Navedena prava primjenjuju se na pojedince koji ostvaruju svoje pravo na slobodu kretanja u svrhu rada. Postoje ograničenja koja se temelje na razmatranjima o javnoj sigurnosti, javnom poretku, javnom zdravstvu i zapošljavanju u javnom sektoru.

Kad državljanin EU-a radi u drugoj državi članici, članovi obitelji također imaju pravo na boravak i rad u toj državi članici, neovisno o svojem državljanstvu. Djeca također imaju pravo na obrazovanje u državi članici u koju se preselio njihov roditelj.

U skladu sa zakonodavstvom EU-a o uzajamnom priznavanju stručnih kvalifikacija, osobe određenih zanimanja, za koje su u državi članici koja ih prima propisane određene stručne kvalifikacije, imaju pravo na priznavanje stručnih kvalifikacija u toj zemlji.

Također postoje pravila kojima se štite prava u pogledu socijalne sigurnosti građana EU-a kad se presele iz jedne države članice u drugu.

Godine 2019. osnovano je Europsko nadzorno tijelo za rad, tijelo osmišljeno kako bi se osigurala pravedna mobilnost radne snage u cijelom EU-u i podržavala koordinacija sustavâ socijalne sigurnosti.

Sloboda kretanja radnika također se primjenjuje na građane Islanda, Lihtenštajna i Norveške, zemalja koje pripadaju Europskom gospodarskom prostoru. Građani drugih država koje nisu članice EU-a mogu imati pravo na rad u državi članici ili pravo na jednako postupanje kao s državljanima EU-a kad je riječ o uvjetima rada. Ta prava ovise o njihovu statusu članova obitelji državljana EU-a i o njihovom vlastitom državljanstvu (brojne zemlje imaju sporazume s EU-om).

TAKOĐER VIDJETI

Top