EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Kontrola izvoza robe s dvojnom namjenom (do 8. rujna 2021.)

Kontrola izvoza robe s dvojnom namjenom (do 8. rujna 2021.)

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Uredba (EZ) br. 428/2009 – Režim EU-a za kontrolu izvoza, prijenosa, brokeringa i provoza robe s dvojnom namjenom

Napomena: Uredba (EU) 2021/821 preinačuje i stavlja izvan snage Uredbu (EZ) br. 428/2009. Međutim, kako je navedeno u članku 31. Uredbe (EU) 2021/821, za zahtjeve za odobrenje podnesene prije 9. rujna 2021. i dalje se primjenjuju relevantna pravila Uredbe (EZ) br. 428/2009.

ČEMU SLUŽI OVA UREDBA?

  • Njome se utvrđuje jedinstveni sustav Europske unije (EU) za kontrolu izvoza, prijenosa i brokeringa* robe s dvojnom namjenom*. Tim sustavom želi se osigurati sukladnost EU-a s njegovim međunarodnim obvezama i odgovornostima, poglavito u vezi s neširenjem (tj. sprječavanjem širenja nuklearnog naoružanja).
  • Njome se uspostavlja zajednički popis kontrola EU-a i pravila za njegovu provedbu. Za izvoz robe s dvojnom namjenom iz EU-a u treću zemlju potrebna je izvozna dozvola.

KLJUČNE TOČKE

  • Roba s dvojnom namjenom predstavlja robu i tehnologiju koja može biti uporabljena i za civilne i vojne svrhe, uključujući robu koja na bilo koji način može pomoći u proizvodnji nuklearnog oružja ili drugih nuklearnih eksplozivnih naprava.
  • Trgovina robom s dvojnom namjenom predstavlja značajan dio vanjske trgovine EU-a, a najnoviji podaci potvrđuju da je obim kontroliranog izvoza robe s dvojnom namjenom iz EU-a iznosio i do 85 milijardi EUR.

EU-ov popis robe s dvojnom namjenom

  • U Prilogu I. Uredbi nalazi se popis robe s dvojnom namjenom za koju je potrebna dozvola. Delegiranim aktima koje je donijela Europska komisija, Prilog I. ažurira se svake godine kako bi se uskladio s međunarodnim pravilima i obvezama koje su preuzeli:
  • Roba s dvojnom namjenom koja nije na popisu: izvoz određenih vrsta robe s dvojnom namjenom koje nisu navedene u Prilogu I. može podlijegati dozvoli kad postoji razlog za vjerovanje da je njihova svrha za uporabu u svezi s programom biološkog, kemijskog, nuklearnog naoružanja ili naoružanja balističkim projektilima, ili za vojnu uporabu u zemljama koje podliježu embargu na naoružanje.
  • U iznimnim slučajevima, države članice EU-a mogu uvesti dodatne kontrole za robu koja nije na popisu iz razloga javne sigurnosti ili ljudskih prava.
  • Države članice također primjenjuju ograničenja na usluge brokeringa za robu s dvojnom namjenom, kao i za provoz te robe kroz EU.
  • Uz izuzetak određene osjetljive robe na popisu u Prilogu IV. Uredbi (kao što su eksplozivni detonatori na električni pogon), robom s dvojnom namjenom može se slobodno trgovati u EU-u.

Izvozne dozvole

Postoje četiri vrste izvoznih dozvola, kako je navedeno u nastavku.

  • Opće izvozne dozvole EU-a omogućuju izvoz određene robe s dvojnom namjenom u određene države i pod određenim uvjetima (vidjeti Prilog II. Uredbi). One obuhvaćaju, primjerice:
    • izvoz određene robe s dvojnom namjenom u države kao što su Australija, Japan, Kanada, Norveška, Novi Zeland, Sjedinjene Države i Švicarska;
    • izvoz određene robe s dvojnom namjenom nakon popravka/zamjene;
    • privremeni izvoz neke robe s dvojnom namjenom za izložbe/sajmove;
    • izvoz određene telekomunikacijske robe i kemikalija na određena odredišta.
  • Nacionalne opće izvozne dozvole mogu izdavati države članice ako su one dosljedne s postojećim općim izvoznim dozvolama EU-a i ne odnose se na robe iz popisa u Prilogu II. Uredbi (primjerice, uranij, ljudski i životinjski patogeni, na primjer određeni virusi, uključujući i ebolu).
  • Globalne dozvole izdaju nacionalna tijela jednom izvozniku i one mogu obuhvaćati višestruku robu za više država ili krajnjih korisnika.
  • Pojedinačne dozvole izdaju nacionalna tijela jednom izvozniku i one obuhvaćaju izvoz jedne ili više roba s dvojnom namjenom jednom krajnjem korisniku ili primatelju u trećoj zemlji.

Mreža tijela za kontrolu izvoza

Uredbom se uspostavlja mreža nadležnih tijela za kontrolu izvoza koju koordinira grupa za koordinaciju dvojne namjene, a koja vrši razmjenu informacija o kontroli izvoza i razvija alate za njezinu provedbu.

Pregled politike kontrole izvoza

  • Po uredbi se od Komisije zahtijeva da provodi pregled politike kontrole izvoza EU-a. U listopadu 2013. Komisija je predstavila izvješće o provedbi i procjeni učinka Europskom parlamentu i Europskom vijeću. U izvješću se zaključuje da bi se trenutni program kontrole izvoza, iako pruža čvrste pravne i institucionalne temelje, trebao unaprijediti kako bi se uspostavili suvremeni kapaciteti kontrole koji će EU-u biti potrebni u budućnosti.
  • U travnju 2014. donesena je komunikacija u kojoj je predviđena dugoročna vizija EU-a za stratešku kontrolu izvoza i identificiraju konkretne opcije politike za modernizaciju sustava kontrole izvoza. Komisija je 2015. provela procjenu učinka i predstavila novi zakonodavni prijedlog za osuvremenjivanje kontrola izvoza EU-a u rujnu 2016.

Stavljanje izvan snage Uredbe (EZ) br. 428/2009

Uredba (EU) 2021/821 preinačuje i stavlja izvan snage Uredbu (EZ) br. 428/2009 s učinkom od 9. rujna 2021.

OTKAD SE OVA UREDBA PRIMJENJUJE?

Primjenjuje se od 27. kolovoza 2009.

POZADINA

Za više informacija vidjeti:

KLJUČNI POJMOVI

Brokering. rad posrednika koji kupuju i prodaju u ime drugih.
Roba s dvojnom namjenom. Roba koja se može koristiti kako u civilne, tako i u vojne svrhe, poput uranija koji se može koristiti i za proizvodnju energije i nuklearnog oružja.

GLAVNI DOKUMENT

Uredba Vijeća (EZ) br. 428/2009 od 5. svibnja 2009. o uspostavljanju režima Zajednice za kontrolu izvoza, prijenosa, brokeringa i provoza robe s dvojnom namjenom (SL L 134, 29.5.2009., str. 1.–269.).

Sukcesivne izmjene Uredbe (EZ) br. 428/2009 uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

VEZANI DOKUMENTI

Uredba (EU) 2021/821 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. svibnja 2021. o uspostavi režima Unije za kontrolu izvoza, brokeringa, tehničke pomoći, provoza i prijenosa robe s dvojnom namjenom (preinaka) (SL L 206, 11.6.2021., str. 1.–461.).

Komunikacija Komisije Vijeću i Europskom parlamentu – Pregled politike za kontrolu izvoza: kako osigurati sigurnost i konkurentnost u svijetu koji se mijenja (COM(2014) 244 final, 24.4.2014.).

Posljednje ažuriranje 22.10.2021

Top