Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R1185

    Delegirana uredba Komisije (EU) 2023/1185 оd 10. veljače 2023. o dopuni Direktive (EU) 2018/2001 Europskog parlamenta i Vijeća utvrđivanjem minimalne granične vrijednosti za uštede emisija stakleničkih plinova povezanih s gorivima iz recikliranog ugljika i metodologije za procjenu ušteda emisija stakleničkih plinova povezanih s obnovljivim tekućim i plinovitim gorivima nebiološkog podrijetla namijenjenima uporabi u prometu te gorivima iz recikliranog ugljika

    C/2023/1086

    SL L 157, 20.6.2023, p. 20–33 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2023/1185/oj

    20.6.2023   

    HR

    Službeni list Europske unije

    L 157/20


    DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2023/1185

    оd 10. veljače 2023.

    o dopuni Direktive (EU) 2018/2001 Europskog parlamenta i Vijeća utvrđivanjem minimalne granične vrijednosti za uštede emisija stakleničkih plinova povezanih s gorivima iz recikliranog ugljika i metodologije za procjenu ušteda emisija stakleničkih plinova povezanih s obnovljivim tekućim i plinovitim gorivima nebiološkog podrijetla namijenjenima uporabi u prometu te gorivima iz recikliranog ugljika

    EUROPSKA KOMISIJA,

    uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

    uzimajući u obzir Direktivu (EU) 2018/2001 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. prosinca 2018. o promicanju uporabe energije iz obnovljivih izvora (1), a posebno njezin članak 25. stavak 2. i članak 28. stavak 5.,

    budući da:

    (1)

    Uzimajući u obzir potrebu da se znatno smanje emisije stakleničkih plinova iz sektora prometa i mogućnost da se svakim gorivom ostvare znatne uštede emisija stakleničkih plinova, među ostalim primjenom tehnika hvatanja i skladištenja ugljika, te uzimajući u obzir zahtjeve za uštedu stakleničkih plinova za druga goriva utvrđene u Direktivi (EU) 2018/2001, trebalo bi utvrditi minimalnu graničnu vrijednost uštede emisija stakleničkih plinova od 70 % za sve vrste goriva iz recikliranog ugljika.

    (2)

    Potrebno je na temelju objektivnih i nediskriminirajućih kriterija utvrditi jasna pravila za izračun ušteda emisija stakleničkih plinova za obnovljiva tekuća i plinovita goriva nebiološkog podrijetla namijenjena uporabi u prometu te goriva iz recikliranog ugljika i njima usporednih fosilnih goriva.

    (3)

    U metodologiji obračunavanja emisija stakleničkih plinova trebalo bi uzeti u obzir emisije tijekom cijelog životnog ciklusa proizvodnje obnovljivih tekućih i plinovitih goriva nebiološkog podrijetla namijenjenih uporabi u prometu i goriva iz recikliranog ugljika; ta bi se metodologija trebala temeljiti na objektivnim i nediskriminirajućim kriterijima.

    (4)

    Jedinice se ne bi trebale odobravati za hvatanje CO2 koji je već uzet u obzir u skladu s drugim odredbama prava Unije. Stoga se pri utvrđivanju emisija iz postojeće upotrebe ili kasnijeg postupanja s ulaznim sirovinama za takvu vrstu uhvaćenog CO2 ne bi smjelo smatrati da je izbjegnuta.

    (5)

    Podrijetlo ugljika koji se upotrebljava za proizvodnju obnovljivih tekućih i plinovitih goriva nebiološkog podrijetla namijenjenih uporabi u prometu i goriva iz recikliranog ugljika nije relevantno za utvrđivanje kratkoročnih ušteda emisija iz takvih goriva jer su trenutačno dostupni mnogi izvori ugljika te se ugljik iz njih može hvatati uz ostvarivanje napretka u dekarbonizaciji. U gospodarstvu na putu prema klimatskoj neutralnosti do 2050. izvori iz kojih se ugljik može hvatati trebali bi srednjoročno i dugoročno postati oskudni i sve ograničeniji na emisije CO2 koje je najteže smanjiti. Osim toga, daljnja uporaba obnovljivih tekućih i plinovitih goriva nebiološkog podrijetla namijenjenih uporabi u prometu i goriva iz recikliranog ugljika koja sadržavaju ugljik iz neodrživog goriva nije u skladu s putanjom prema klimatskoj neutralnosti do 2050. jer bi to podrazumijevalo nastavak uporabe neodrživih goriva i s njima povezane emisije. Stoga se pri utvrđivanju ušteda emisija stakleničkih plinova povezanih s uporabom obnovljivih tekućih i plinovitih goriva nebiološkog podrijetla namijenjenih uporabi u prometu i goriva iz recikliranog ugljika ne bi trebalo smatrati da se hvatanjem emisija iz neodrživih goriva emisije izbjegavaju na neodređeno vrijeme. Uhvaćene emisije iz izgaranja neodrživih goriva korištenih u proizvodnji električne energije trebale bi se smatrati izbjegnutima do 2035. jer bi se većina njih do tada trebala smanjiti, dok bi emisije iz drugih uporaba neodrživih goriva trebalo smatrati izbjegnutima do 2040. jer će biti prisutne dulje. Ti će se datumi preispitati s obzirom na provedbu klimatskog cilja na razini Unije za 2040. u sektorima obuhvaćenima Direktivom 2003/87/EZ Europskog parlamenta i Vijeća (2). Komisija će predložiti klimatski cilj na razini Unije za 2040. najkasnije u roku od šest mjeseci od prvog globalnog pregleda stanja provedenog na temelju Pariškog sporazuma, u skladu s Uredbom (EU) 2021/1119 Europskog parlamenta i Vijeća (3). Provedbom cilja iz Direktive 2003/87/EZ dodatno će se odrediti očekivani manjak emisija u svakom sektoru.

    (6)

    Emisije iz djelatnosti navedenih u Prilogu I. Direktivi 2003/87/EZ, posebno iz industrijskih procesa ili izgaranja neodrživih goriva, trebalo bi spriječiti čak i ako bi se mogle hvatati i upotrebljavati za proizvodnju obnovljivih tekućih i plinovitih goriva nebiološkog podrijetla namijenjenih uporabi u prometu te goriva iz recikliranog ugljika. Za te se emisije određuje cijena ugljika kako bi se prije svega potaknulo smanjenje emisija iz neodrživih goriva. Stoga, ako se takve emisije ne uzimaju u obzir ranije u lancu na temelju učinkovitog određivanja cijena ugljika, moraju se obračunati i ne bi se smjele smatrati izbjegnutima.

    (7)

    Obnovljiva tekuća i plinovita goriva nebiološkog podrijetla namijenjena uporabi u prometu i goriva iz recikliranog ugljika mogu se proizvoditi u raznim procesima, iz kojih se može dobiti mješavina više vrsta goriva. Metodologijom za procjenu ušteda emisija stakleničkih plinova trebalo bi se stoga moći odrediti stvarne uštede emisija iz tih procesa, uključujući procese u kojima se dobivaju i obnovljiva tekuća i plinovita goriva nebiološkog podrijetla namijenjena uporabi u prometu i goriva iz recikliranog ugljika.

    (8)

    Kako bi se utvrdio intenzitet emisija stakleničkih plinova za obnovljiva tekuća i plinovita goriva nebiološkog podrijetla namijenjena uporabi u prometu te za goriva iz recikliranog ugljika, potrebno je izračunati udio energetskog sadržaja takvih goriva u rezultatu procesa. U tu svrhu udio svake vrste goriva trebao bi se odrediti dijeljenjem relevantnog unosa energije za dotičnu vrstu goriva s ukupnim relevantnim unosom energije u proces. U slučaju proizvodnje obnovljivih tekućih i plinovitih goriva nebiološkog podrijetla namijenjenih uporabi u prometu potrebno je utvrditi treba li relevantni unos električne energije smatrati potpuno obnovljivim. Relevantni unos električne energije trebao bi se računati kao potpuno obnovljiv ako su ispunjene odredbe iz članka 27. stavka 3. petog i šestog podstavka Direktive (EU) 2018/2001. U suprotnom bi se prosječni udio električne energije iz obnovljivih izvora u zemlji proizvodnje, kako je izmjeren dvije godine prije predmetne godine, trebao upotrijebiti za određivanje udjela energije iz obnovljivih izvora. U slučaju proizvodnje goriva iz recikliranog ugljika samo tokovi tekućeg ili krutog otpada neobnovljivog podrijetla koji nisu prikladni za oporabu materijala u skladu s člankom 4. Direktive 2008/98/EZ Europskog parlamenta i Vijeća (4) te plin iz obrade otpada i ispušni plin neobnovljivog podrijetla koji se proizvode kao neizbježna i nenamjerna posljedica proizvodnog procesa u industrijskim postrojenjima mogu se smatrati relevantnim unosom energije za proizvodnju goriva iz recikliranog ugljika.

    (9)

    Usporedno fosilno gorivo za obnovljiva tekuća i plinovita goriva nebiološkog podrijetla namijenjena uporabi u prometu i goriva iz recikliranog ugljika trebalo bi utvrditi na 94 g CO2eq/MJ u skladu s vrijednošću utvrđenom za biogoriva i tekuća biogoriva u Direktivi (EU) 2018/2001.

    (10)

    Glavni je cilj promicanja goriva iz recikliranog ugljika smanjiti emisije stakleničkih plinova poboljšanjem učinkovitosti uporabe prihvatljivih sirovina u odnosu na postojeće uporabe. S obzirom na to da su sirovine koje se mogu upotrijebiti za proizvodnju goriva iz recikliranog ugljika možda već bile rabljene za proizvodnju energije, primjereno je pri izračunu emisija stakleničkih plinova uzeti u obzir takve emisije koje su posljedica promjene trenutačne uporabe tih neelastičnih ulaznih sirovina. To bi se trebalo primjenjivati i na neelastične ulazne sirovine koje se dobivaju inkorporiranim procesima i upotrebljavaju u proizvodnji obnovljivih tekućih i plinovitih goriva nebiološkog podrijetla namijenjenih uporabi u prometu.

    (11)

    Ako se električna energija koja se upotrebljava za proizvodnju obnovljivih tekućih i plinovitih goriva nebiološkog podrijetla namijenjenih uporabi u prometu preuzima iz elektroenergetske mreže i ne smatra u potpunosti obnovljivom, trebao bi se primjenjivati prosječni intenzitet ugljika za električnu energiju potrošenu u državi članici u kojoj je gorivo proizvedeno jer se tako najbolje iskazuje intenzitet stakleničkih plinova za proces u cjelini. Alternativno, električnoj energiji koja je preuzeta iz elektroenergetske mreže, upotrebljava se u proizvodnji obnovljivih tekućih i plinovitih goriva nebiološkog podrijetla namijenjenih uporabi u prometu i goriva iz recikliranog ugljika i ne smatra se u potpunosti obnovljivom u skladu s člankom 27. stavkom 3. Direktive (EU) 2018/2001 mogle bi se pripisati vrijednosti emisija stakleničkih plinova ovisno o broju sati punog opterećenja postrojenja koje proizvodi obnovljiva tekuća i plinovita goriva nebiološkog podrijetla namijenjena uporabi u prometu i goriva iz recikliranog ugljika. Ako se električna energija koja se upotrebljava za proizvodnju obnovljivih tekućih i plinovitih goriva nebiološkog podrijetla namijenjenih uporabi u prometu smatra u potpunosti obnovljivom u skladu s pravilima utvrđenima u članku 27. Direktive (EU) 2018/2001, za opskrbu njome trebalo bi uzeti da je intenzitet ugljika jednak nuli,

    DONIJELA JE OVU UREDBU:

    Članak 1.

    Ovom se Uredbom određuje minimalna granična vrijednost za uštede emisija stakleničkih plinova povezane s gorivima iz recikliranog ugljika i utvrđuje metodologija za izračun ušteda emisija stakleničkih plinova povezanih s obnovljivim tekućim i plinovitim gorivima nebiološkog podrijetla namijenjenima uporabi u prometu te gorivima iz recikliranog ugljika.

    Članak 2.

    Uštede emisija stakleničkih plinova ostvarene uporabom goriva iz recikliranog ugljika moraju iznositi najmanje 70 %.

    Članak 3.

    Uštede emisija stakleničkih plinova povezane s obnovljivim tekućim i plinovitim gorivima nebiološkog podrijetla namijenjenima uporabi u prometu i gorivima iz recikliranog ugljika utvrđuju se u skladu s metodologijom iz Priloga.

    Članak 4.

    Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

    Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

    Sastavljeno u Bruxellesu 10. veljače 2023.

    Za Komisiju

    Predsjednica

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  SL L 328, 21.12.2018., str. 82.

    (2)  Direktiva 2003/87/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 13. listopada 2003. o uspostavi sustava trgovanja emisijskim jedinicama stakleničkih plinova unutar Zajednice i o izmjeni Direktive Vijeća 96/61/EZ (SL L 275, 25.10.2003., str. 32.).

    (3)  Uredba (EU) 2021/1119 Europskog parlamenta i Vijeća od 30. lipnja 2021. o uspostavi okvira za postizanje klimatske neutralnosti i o izmjeni uredaba (EZ) br. 401/2009 i (EU) 2018/1999 (SL L 243, 9.7.2021., str. 1.).

    (4)  Direktiva 2008/98/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 19. studenoga 2008. o otpadu i stavljanju izvan snage određenih direktiva (SL L 312, 22.11.2008., str. 3.).


    PRILOG

    Metodologija za utvrđivanje ušteda emisija stakleničkih plinova povezanih s obnovljivim tekućim i plinovitim gorivima nebiološkog podrijetla namijenjenima uporabi u prometu i gorivima iz recikliranog ugljika

    A.   METODOLOGIJA

    1.

    Emisije stakleničkih plinova iz proizvodnje i uporabe obnovljivih tekućih i plinovitih goriva nebiološkog podrijetla namijenjenih uporabi u prometu ili goriva iz recikliranog ugljika izračunavaju se kako slijedi:

    E = ei + ep + etd + eu – eccs

    pri čemu je:

    E

    =

    ukupne emisije iz uporabe goriva (g CO2eq/MJ goriva)

    e i

    =

    e i elastic + e i rigid - e ex-use: emisije od opskrbe ulaznim sirovinama (gCO2eq/MJ goriva)

    e i elastic

    =

    emisije od elastičnih ulaznih sirovina (g CO2eq/MJ goriva)

    e i rigid

    =

    emisije od neelastičnih ulaznih sirovina (g CO2eq/MJ goriva)

    e ex-use

    =

    emisije iz postojeće upotrebe ili kasnijeg postupanja s ulaznim sirovinama (g CO2eq/MJ goriva)

    ep

    =

    emisije iz obrade (g CO2eq/MJ goriva)

    etd

    =

    emisije iz prijevoza i distribucije (g CO2eq/MJ goriva)

    eu

    =

    emisije nastale izgaranjem goriva u krajnjoj namjeni (g CO2eq/MJ goriva)

    eccs

    =

    uštede emisija ostvarene hvatanjem ugljika i geološkim skladištenjem (g CO2eq/MJ goriva)

    Emisije koje nastaju tijekom proizvodnje strojeva i opreme ne uzimaju se u obzir.

    Intenzitet emisija stakleničkih plinova povezanih s obnovljivim tekućim i plinovitim gorivima nebiološkog podrijetla namijenjenima uporabi u prometu i gorivima iz recikliranog ugljika dobiva se dijeljenjem ukupnih emisija u procesu za svaki element formule s ukupnom količinom goriva nastalom u procesu i izražava u gramima ekvivalenta CO2 po MJ goriva (g CO2eq/MJ goriva). Ako je gorivo mješavina obnovljivih tekućih i plinovitih goriva nebiološkog podrijetla namijenjenih uporabi u prometu, goriva iz recikliranog ugljika i drugih goriva, smatra se da sve vrste (goriva) imaju isti intenzitet emisija.

    Iznimka od tog pravila odnosi se na zajedničku obradu u kojoj obnovljiva tekuća i plinovita goriva nebiološkog podrijetla namijenjena uporabi u prometu i goriva iz recikliranog ugljika samo djelomično zamjenjuju konvencionalne ulazne sirovine u procesu.

    U takvoj se situaciji pri izračunu intenziteta emisija stakleničkih plinova energetska vrijednost ulaznih sirovina zasebno na proporcionalnoj osnovi uzima za sljedeće:

    dio procesa koji se temelji na konvencionalnim ulaznim sirovinama i

    dio procesa koji se temelji na obnovljivim tekućim i plinovitim gorivima nebiološkog podrijetla namijenjenima uporabi u prometu te gorivima iz recikliranog ugljika pod pretpostavkom da su dijelovi procesa inače istovjetni.

    Procesi se analogno tome razmatraju zasebno kad se obnovljiva tekuća i plinovita goriva nebiološkog podrijetla namijenjena uporabi u prometu i goriva iz recikliranog ugljika obrađuju zajedno s biomasom.

    Intenzitet emisija stakleničkih plinova može se izračunati kao prosjek za cjelokupnu proizvodnju goriva tijekom razdoblja od najviše jednog kalendarskog mjeseca, ali i za kraća razdoblja. Ako se električna energija koja se smatra potpuno obnovljivom u skladu s metodologijom utvrđenom u Direktivi (EU) 2018/2001 upotrebljava kao ulazna sirovina koja povećava ogrjevnu vrijednost goriva ili međuproizvoda, navedeno razdoblje mora biti u skladu sa zahtjevima koji se primjenjuju na vremensku korelaciju. Prema potrebi, vrijednosti intenziteta emisija stakleničkih plinova izračunane za pojedinačna razdoblja mogu se zatim upotrijebiti za izračun prosječnog intenziteta emisija stakleničkih plinova za razdoblje od najviše mjesec dana, pod uvjetom da pojedinačne vrijednosti izračunane za svako razdoblje budu u skladu s graničnom vrijednošću minimalne uštede od 70 %.

    2.

    Uštede emisija stakleničkih plinova povezane s obnovljivim tekućim i plinovitim gorivima nebiološkog podrijetla namijenjenima uporabi u prometu ili gorivima iz recikliranog ugljika izračunavaju se kako slijedi:

    Uštede = (EF – E)/EF

    pri čemu je:

    E

    =

    ukupne emisije iz uporabe obnovljivog tekućeg i plinovitog goriva nebiološkog podrijetla namijenjenog uporabi u prometu ili goriva iz recikliranog ugljika.

    EF

    =

    ukupne emisije usporednog fosilnog goriva.

    Za sva obnovljiva tekuća i plinovita goriva nebiološkog podrijetla namijenjena uporabi u prometu i goriva iz recikliranog ugljika ukupne emisije usporednog fosilnog goriva iznose 94 g CO2eq/MJ.

    3.

    Ako se izlazni proizvod procesa ne može u potpunosti smatrati obnovljivim tekućim i plinovitim gorivima nebiološkog podrijetla namijenjenima uporabi u prometu ni gorivom iz recikliranog ugljika, njegov se udio u ukupnim izlaznim proizvodima utvrđuje kako slijedi:

    (a)

    udio obnovljivih tekućih i plinovitih goriva nebiološkog podrijetla namijenjenih uporabi u prometu utvrđuje se dijeljenjem relevantnog unosa obnovljive energije u proces s ukupnim relevantnim unosom energije u proces;

    (b)

    udio goriva iz recikliranog ugljika utvrđuje se dijeljenjem relevantnog unosa energije koja se smatra izvorom za proizvodnju goriva iz recikliranog ugljika u proces s ukupnim relevantnim unosom energije u proces.

    Relevantna energija za ulazne materijalne sirovine niža je ogrjevna vrijednost svojstvena ulaznoj materijalnoj sirovini koja postaje dio molekularne strukture goriva (1).

    Za ulaznu električnu energiju koja se upotrebljava za povećanje ogrjevne vrijednosti goriva ili međuproizvoda relevantna energija je količina električne energije.

    Kad je riječ o industrijskim ispušnim plinovima, to je energija u ispušnom plinu koja se temelji na njihovoj nižoj ogrjevnoj vrijednosti. Kad je riječ o toplini kojom se povećava ogrjevna vrijednost goriva ili međuproizvoda, relevantna energija je korisna energija topline koja se koristi za sintezu goriva. Korisna toplina je ukupna toplinska energija pomnožena s Carnotovom učinkovitošću, kako je definirano u dijelu C točki 1. podtočki (b) u Priloga V. Direktivi (EU) 2018/2001. Ostale ulazne sirovine uzimaju se u obzir samo pri određivanju intenziteta emisija goriva.

    4.

    Pri utvrđivanju emisija iz opskrbe ulaznim sirovinama potrebno je razlikovati elastične i neelastične ulazne sirovine. Neelastične ulazne sirovine one su čija se ponuda ne može povećati u slučaju dodatne potražnje. Stoga su sve ulazne sirovine koje se smatraju izvorom ugljika za proizvodnju goriva iz recikliranog ugljika neelastične, kao i izlazni proizvodi koji su proizvedeni u fiksnom omjeru inkorporiranim procesom (2) i čine manje od 10 % ekonomske vrijednosti izlaznih proizvoda. Ako čine 10 % te ekonomske vrijednosti ili više, smatraju se elastičnima. U načelu, elastične ulazne sirovine one su čija se ponuda može povećati u slučaju dodatne potražnje. Naftni proizvodi iz rafinerija spadaju u tu kategoriju jer rafinerije mogu mijenjati omjer svojih proizvoda.

    5.

    Električnoj energiji koja se smatra potpuno obnovljivom u skladu s člankom 27. stavkom 3. Direktive (EU) 2018/2001 pripisuje se nulta stopa emisija stakleničkih plinova.

    6.

    Tijekom svake kalendarske godine primjenjuje se jedna od sljedećih triju alternativnih metoda za pripisivanje vrijednosti emisija stakleničkih plinova električnoj energiji preuzetoj iz mreže koja se ne smatra potpuno obnovljivom u skladu s člankom 27. stavkom 3. Direktive (EU) 2018/2001 i upotrebljava se za proizvodnju obnovljivih tekućih i plinovitih goriva nebiološkog podrijetla namijenjenih uporabi u prometu i goriva iz recikliranog ugljika:

    (a)

    vrijednosti emisija stakleničkih plinova pripisuju se u skladu s dijelom C ovog Priloga. Pritom se ne dovodi u pitanje procjena u skladu s pravilima o državnim potporama;

    (b)

    vrijednosti emisija stakleničkih plinova pripisuju se ovisno o broju sati rada pod punim opterećenjem postrojenja koje proizvodi obnovljiva tekuća i plinovita goriva nebiološkog podrijetla namijenjena uporabi u prometu i goriva iz recikliranog ugljika. Ako je broj sati pod punim opterećenjem manji od broja sati tijekom kojih su postrojenja koja proizvode električnu energiju iz obnovljivih izvora ili nuklearne elektrane za koje su dostupni pouzdani podaci u prethodnoj kalendarskoj godini određivali graničnu cijenu električne energije ili jednak tom broju, električnoj energiji iz mreže koja se upotrebljava u proizvodnji obnovljivih tekućih i plinovitih goriva nebiološkog podrijetla namijenjenih uporabi u prometu i goriva iz recikliranog ugljika pripisuje se vrijednost emisija stakleničkih plinova od nula g CO2eq/MJ. Ako se taj broj sati pod punim opterećenjem prekorači, električnoj energiji iz mreže koja se upotrebljava u proizvodnji obnovljivih tekućih i plinovitih goriva nebiološkog podrijetla namijenjenih uporabi u prometu i goriva iz recikliranog ugljika pripisuje se vrijednost emisija stakleničkih plinova od 183 g CO2eq/MJ; ili

    (c)

    vrijednost emisija stakleničkih plinova iz marginalne jedinice koja proizvodi električnu energiju u trenutku proizvodnje obnovljivih tekućih i plinovitih goriva nebiološkog podrijetla namijenjenih uporabi u prometu u zoni trgovanja može se upotrijebiti ako je nacionalni operator prijenosnog sustava te informacije učinio javno dostupnima.

    Ako se primjenjuje metoda utvrđena u točki (b), ona se primjenjuje i na električnu energiju koja se upotrebljava za proizvodnju obnovljivih tekućih i plinovitih goriva nebiološkog podrijetla namijenjenih uporabi u prometu i goriva iz recikliranog ugljika i smatra se potpuno obnovljivom u skladu s člankom 27. stavkom 3. Direktive (EU) 2018/2001.

    7.

    Emisije stakleničkih plinova od elastičnih ulaznih sirovina koje su dobivene inkorporiranim procesom utvrđuju se na temelju podataka koji se odnose na njihov stvarni proizvodni proces. To uključuje sve emisije koje potječu iz proizvodnje takvih sirovina u cijelom opskrbnom lancu (uključujući emisije koje nastaju pri ekstrakciji primarne energije potrebne za proizvodnju, obradu i prijevoz ulazne sirovine). Ne uključuju se emisije iz izgaranja povezane sa sadržajem ugljika u utrošenom gorivu (3).

    S druge strane, emisije stakleničkih plinova od elastičnih ulaznih sirovina koje nisu dobivene inkorporiranim procesom utvrđuju se na temelju vrijednosti iz dijela B ovog Priloga. Ako ulazne sirovine nisu uključene na popis, informacije o intenzitetu emisija mogu se dobiti iz najnovije verzije izvješća „Well to Wheels” konzorcija JEC, baze podataka ECOINVENT, službenih izvora kao što su IPCC, IEA ili vlade, drugih revidiranih izvora kao što su baze podataka E3 i GEMIS te stručno recenziranih publikacija.

    8.

    Dobavljač svake ulazne sirovine, osim onih za koje su vrijednosti uzete iz dijela B ovog Priloga, izračunava intenzitet emisija (4) ulazne sirovine u skladu s postupcima iz ovog dokumenta te o toj vrijednosti izvješćuje za potrebe sljedeće faze proizvodnje ili potrebe proizvođača konačnog goriva. Isto se pravilo primjenjuje na dobavljače ulaznih sirovima koji se nalaze dalje u lancu opskrbe.

    9.

    Emisije od neelastičnih ulaznih sirovina uključuju emisije koje nastaju zbog promjene prethodne uporabe ili alternativne uporabe tih sirovina. U tim se emisijama mora uzeti u obzir izgubljena proizvodnja električne energije, topline ili proizvoda u čijoj su se prijašnjoj proizvodnji upotrebljavale predmetne ulazne sirovine, kao i sve emisije uzrokovane dodatnom obradom ulaznih sirovina i prijevozom. Primjenjuju se sljedeća pravila:

    (a)

    emisije koje se pripisuju isporuci neelastičnih ulaznih sirovina određuju se množenjem izgubljene proizvodnje električne energije, topline ili drugih proizvoda s odgovarajućim faktorom emisije. U slučaju izgubljene proizvodnje električne energije, razmatraju se faktori emisije za proizvodnju električne energije u mreži u zemlji u kojoj je došlo do premještanja, što se utvrđuje u skladu s odgovarajućom metodologijom iz točke 5. ili 6. U slučaju preusmjerenog materijala, emisije koje se pripisuju zamjenskom materijalu izračunavaju se kao za ulazne materijalne sirovine u ovoj metodologiji. Prvih 20 godina nakon početka proizvodnje obnovljivih tekućih i plinovitih goriva nebiološkog podrijetla namijenjenih uporabi u prometu i goriva iz recikliranog ugljika gubitak proizvodnje električne energije, topline i materijala utvrđuje se na temelju prosječne količine električne i toplinske energije proizvedene iz neelastičnih ulaznih sirovina tijekom zadnje tri godine prije početka proizvodnje obnovljivih tekućih i plinovitih goriva nebiološkog podrijetla namijenjenih uporabi u prometu i goriva iz recikliranog ugljika. Nakon 20 godina proizvodnje gubitak proizvodnje električne energije, topline ili drugih proizvoda utvrđuje se na temelju minimalnih standarda energetskih svojstava pretpostavljenih u odgovarajućim zaključcima o najboljoj raspoloživoj tehnologiji (NRT). Ako postupak nije obuhvaćen NRT-om, izgubljena proizvodnja procjenjuje se prema usporedivom procesu u kojem se primjenjuje najnovija tehnologija;

    (b)

    u slučaju neelastičnih ulaznih sirovina koje predstavljaju prijelazne tokove u industrijskim procesima, kao što su plin iz koksnih peći, plin iz visokih peći u čeličanama ili rafinerijski plin u rafineriji nafte, ako se učinak njihova preusmjeravanja radi proizvodnje goriva ne može izravno izmjeriti, emisije uzrokovane preusmjeravanjem ulaznih sirovina utvrđuju se na temelju simulacija rada postrojenja prije i nakon što ga se osposobi za proizvodnju goriva iz recikliranog ugljika. Ako se zbog preinaka postrojenja smanji proizvodnja nekih proizvoda, emisije pripisane neelastičnoj ulaznoj sirovini moraju uključivati emisije povezane sa zamjenom izgubljenih proizvoda;

    (c)

    Ako se u procesu upotrebljavaju neelastične ulazne sirovine iz novih postrojenja kao što su nove čeličane u kojima se plin iz visokih peći upotrebljava za proizvodnju goriva iz recikliranog ugljika, mora se uzeti u obzir učinak preusmjeravanja ulaznih sirovina u najisplativiju alternativnu uporabu. Zatim se utjecaji na emisije izračunavaju u skladu s minimalnim standardima energetske učinkovitosti pretpostavljenima u odgovarajućim zaključcima o NRT-u. Za industrijske procese koji nisu obuhvaćeni NRT-om uštede emisija izračunavaju se na temelju usporedivog procesa u kojem se primjenjuje najnovija tehnologija.

    10.

    Emisije iz postojeće upotrebe ili kasnijeg postupanja uključuju sve emisije iz postojeće upotrebe ili kasnijeg postupanja s ulaznom sirovinom koje se izbjegavaju kad se ulazna sirovina upotrebljava za proizvodnju goriva. Te emisije uključuju ekvivalent CO2 ugljika u kemijskom sastavu goriva koji bi inače bilo ispušten kao CO2 u atmosferu. To uključuje CO2 koji je uhvaćen i uključen u sastav goriva pod uvjetom da je ispunjen barem jedan od sljedećih uvjeta:

    (a)

    CO2 je uhvaćen u okviru djelatnosti navedene u Prilogu I. Direktivi 2003/87/EZ i uzet je u obzir ranije u lancu u učinkovitom sustavu određivanja cijena ugljika te je ušao u kemijski sastav goriva prije 2036. Taj se rok produljuje do 2041. u drugim slučajevima osim za CO2 koji potječe iz izgaranja goriva za proizvodnju električne energije; ili

    (b)

    uhvaćeni CO2 potječe iz zraka; ili

    (c)

    uhvaćeni CO2 potječe iz proizvodnje ili izgaranja biogoriva, tekućih biogoriva ili goriva iz biomase koji su u skladu s kriterijima održivosti i uštede emisija stakleničkih plinova, pri čemu za uhvaćeni CO2 nisu primljene jedinice za uštede emisija ostvarene hvatanjem i zamjenom CO2, kako je utvrđeno u prilozima V. i VI. Direktivi (EU) 2018/2001; ili

    (d)

    uhvaćeni CO2 potječe iz izgaranja obnovljivih tekućih i plinovitih goriva nebiološkog podrijetla namijenjenih uporabi u prometu ili goriva iz recikliranog ugljika koja ispunjavaju kriterije uštede emisija stakleničkih plinova kako je utvrđeno u članku 25. stavku 2. i članku 28. stavku 5. Direktive (EU) 2018/2001 i ovoj Uredbi; ili

    (e)

    uhvaćeni CO2 potječe iz geološkog izvora iz kojeg je ranije prirodnim putem istjecao.

    Ne uključuje se uhvaćeni CO2 koji potječe iz goriva koje se namjerno izgara radi proizvodnje CO2 niti CO2 za čije su hvatanje dodijeljene emisijske jedinice u skladu s drugim zakonodavnim odredbama.

    Emisije povezane s ulaznim sirovinama kao što su električna energija, toplina i potrošni materijali koje se upotrebljavaju u procesu hvatanja CO2 uključuju se u izračun emisija pripisanih ulaznim sirovinama.

    11.

    Datumi utvrđeni u točki 10. podtočki (a) podlijegat će preispitivanju s obzirom na provedbu klimatskog cilja na razini Unije za 2040. utvrđenog u skladu s člankom 4. stavkom 3. Uredbe (EU) 2021/1119 u sektorima obuhvaćenima Direktivom 2003/87/EZ.

    12.

    Emisije iz obrade uključuju izravne atmosferske emisije iz same obrade, prerade otpada i istjecanja.

    13.

    Emisije iz izgaranja goriva odnose se na ukupne emisije iz izgaranja goriva u uporabi.

    14.

    Staklenički plinovi uzeti u obzir u izračunima emisija i njihovi ekvivalenti ugljikova dioksida jednaki su kao u Prilogu V. dijelu C točki 4. Direktive (EU) 2018/2001.

    15.

    Ako se procesom dobiva više suproizvoda kao što su goriva ili kemikalije, kao i energetski suproizvodi kao što su toplina, električna energija ili mehanička energija koje se izvozi iz postrojenja, emisije stakleničkih plinova pripisuju se tim suproizvodima kako slijedi:

    (a)

    emisije se pripisuju na kraju procesa kojim se dobivaju suproizvodi. Pripisane emisije uključuju emisije iz samog procesa, kao i emisije pripisane ulaznim sirovinama u procesu;

    (b)

    emisije koje se pripisuju izračunavaju se kao ei uvećano za sve frakcije vrijednosti ep , etd i eccs koje se odnose na procesne faze prije proizvodnje suproizvoda te na samu procesnu fazu u kojoj se proizvode suproizvodi. Ako je ulazna sirovina u procesu sama po sebi suproizvod iz drugog procesa, prije nego se utvrde emisije koje joj se pripisuju prvo joj treba pripisati emisije za drugi proces;

    (c)

    ako neko postrojenje unutar granica projekta obrađuje samo jedan od suproizvoda projekta, emisije iz tog postrojenja u cijelosti se pripisuju tom suproizvodu;

    (d)

    ako je u procesu moguće mijenjati omjere proizvedenih suproizvoda, emisije se pripisuju na temelju fizičke uzročnosti utvrđivanjem učinka povećanja proizvodnje samo jednog suproizvoda na emisije iz procesa, pri čemu ostala proizvodnja ostaje nepromijenjena;

    (e)

    ako je omjer proizvoda fiksan, a svi su suproizvodi u obliku goriva, električne energije ili topline, emisije se pripisuju prema energetskom sadržaju. Ako se pripisivanje odnosi na isporučenu toplinu na temelju energetskog sadržaja, može se uzeti u obzir samo koristan dio topline, kako je definirano u Prilogu V. dijelu C točki 16. Direktive (EU) 2018/2001;

    (f)

    ako je omjer proizvoda fiksan, a neki su suproizvodi materijali bez energetskog sadržaja, emisije se pripisuju prema gospodarskoj vrijednosti suproizvoda. Ta je gospodarska vrijednost prosječna tvornička vrijednost proizvoda tijekom posljednje tri godine. Ako takvi podaci nisu dostupni, vrijednost se procjenjuje na temelju cijena robe umanjenih za trošak prijevoza i skladištenja (5).

    16.

    Emisije iz prijevoza i distribucije uključuju emisije iz skladištenja i distribucije gotovih goriva. Emisije koje se pripisuju ulaznim sirovinama ei uključuju emisije iz njihova prijevoza i skladištenja.

    17.

    Ako u proizvodnji obnovljivih tekućih i plinovitih goriva nebiološkog podrijetla namijenjenih uporabi u prometu ili goriva iz recikliranog ugljika nastaju emisije ugljika koje se trajno skladište u skladu s Direktivom 2009/31/EZ o geološkom skladištenju ugljikova dioksida, to se može pripisati proizvodima tog procesa kao smanjenje emisija u okviru eccs . Emisije koje potječu iz skladištenja (što uključuje prijevoz ugljikova dioksida) također će se morati uzeti u obzir, i to pod ep .

    B.   „STANDARDNE VRIJEDNOSTI” INTENZITETA EMISIJA STAKLENIČKIH PLINOVA IZ ELASTIČNIH ULAZNIH SIROVINA

    Intenziteti emisija stakleničkih plinova iz ulaznih sirovina, osim električne energije, prikazani su u tablici u nastavku:

     

    Ukupne emisije

    g CO2eq/MJ

    Emisije bliže početku lanca

    g CO2eq/MJ

    Emisije iz izgaranja

    g CO2eq/MJ

    Prirodni plin

    66,0

    9,7

    56,2

    Dizel

    95,1

    21,9

    73,2

    Benzin

    93,3

    19,9

    73,4

    Teško loživo ulje

    94,2

    13,6

    80,6

    Metanol

    97,1

    28,2

    68,9

    Kameni ugljen

    112,3

    16,2

    96,1

    Lignit

    116,7

    1,7

    115,0


     

    g CO2eq/kg

    Amonijak

    2 351,3

    Kalcijev klorid (CaCl2)

    38,8

    Cikloheksan

    723,0

    Klorovodična kiselina (HCl)

    1 061,1

    Maziva

    947,0

    Magnezijev sulfat (MgSO4)

    191,8

    Dušik

    56,4

    Fosforna kiselina (H3PO4)

    3 124,7

    Kalijev hidroksid (KOH)

    419,1

    Čisti CaO za prerade

    1 193,2

    Natrijev karbonat (Na2CO3)

    1 245,1

    Natrijev klorid (NaCl)

    13,3

    Natrijev hidroksid (NaOH)

    529,7

    Natrijev metoksid (Na(CH3O))

    2 425,5

    SO2

    53,3

    Sumporna kiselina (H2SO4)

    217,5

    Urea

    1 846,6

    C.   INTENZITET EMISIJA STAKLENIČKIH PLINOVA IZ ELEKTRIČNE ENERGIJE

    Intenzitet emisija stakleničkih plinova električne energije određuje se na razini zemalja ili na razini zona trgovanja. Intenzitet emisija stakleničkih plinova električne energije može se odrediti samo na razini zona trgovanja, ako su potrebni podaci javno dostupni. Pri izračunu intenziteta ugljika svojstvenog električnoj energiji, izraženog u g CO2eq/kWh električne energije, uzimaju se u obzir svi potencijalni izvori primarne energije za proizvodnju električne energije, vrsta postrojenja, učinkovitost pretvorbe energije i vlastita potrošnja električne energije u elektrani.

    Pri izračunu se uzimaju u obzir sve emisije ekvivalenta ugljika povezane s izgaranjem i isporukom goriva koja se upotrebljavaju za proizvodnju električne energije. To se temelji na količinama goriva koja se upotrebljavaju u postrojenjima za proizvodnju električne energije te na faktorima emisije od izgaranja goriva i faktorima emisije goriva bliže početku lanca.

    Staklenički plinovi osim CO2 izražavaju se kao CO2eq množenjem njihova potencijala globalnog zagrijavanja u odnosu na CO2 tijekom stogodišnjeg razdoblja kako je utvrđeno u dijelu C točki 4. u Prilogu V. Direktivi (EU) 2018/2001. S obzirom na njihovo biogeno podrijetlo, emisije CO2 iz izgaranja goriva iz biomase ne ulaze u izračun, za razliku od CH4 i N2O.

    Za izračun emisija stakleničkih plinova iz izgaranja goriva upotrebljavaju se zadani IPCC-ovi faktori emisije za stacionarno izgaranje u energetskim industrijama (IPCC, 2006.). Emisije bliže početku lanca uključuju emisije iz svih procesa i faza potrebnih za pripremu goriva za upotrebu u proizvodnji električne energije; posljedica su vađenja, rafiniranja i prijevoza goriva koje se upotrebljava za proizvodnju električne energije.

    Osim toga, uzimaju se u obzir sve emisije bliže početku lanca nastale pri uzgoju, prikupljanju, preradi i prijevozu biomase. Treset i sastavni dijelovi otpadnih materijala fosilnog podrijetla smatraju se fosilnim gorivom.

    Goriva koja se upotrebljavaju za bruto proizvodnju električne energije u postrojenjima u kojima se proizvodi samo električna energija određuju se na temelju proizvodnje električne energije i učinkovitosti pretvorbe u električnu energiju. U slučaju kombinirane proizvodnje toplinske i električne energije (kogeneracije), goriva koja se upotrebljavaju za stvaranje topline u kogeneraciji uračunavaju se uzimajući u obzir alternativnu proizvodnju topline s prosječnim ukupnim učinkovitostima od 85 %, dok se ostatak pripisuje proizvodnji električne energije.

    Za nuklearne elektrane pretpostavlja se da je učinkovitost pretvorbe topline nastale nuklearnim procesima 33 % ili se uzimaju podaci Eurostata ili sličnog akreditiranog izvora.

    Nijedno gorivo nije povezano s proizvodnjom električne energije iz obnovljivih izvora, što uključuje hidroenergiju, solarnu energiju, energiju vjetra i geotermalnu energiju. Ne uzimaju se u obzir emisije nastale u izgradnji ni stavljanju izvan pogona postrojenja za proizvodnju električne energije, kao ni u gospodarenju otpadom iz tih postrojenja. Stoga se smatra da su emisije ekvivalenta ugljika povezane s proizvodnjom električne energije iz obnovljivih izvora (energije vjetra, solarne energije, hidroenergije i geotermalne energije) jednake nuli.

    Emisije ekvivalenta CO2 iz bruto proizvodnje električne energije uključuju emisije bliže početku lanca iz verzije 5. izvješća „Well to Wheels” konzorcija JEC (Prussi i dr., 2020.), a navedene u tablici 3., te zadane faktore emisije za stacionarno izgaranje iz smjernica IPCC-a za nacionalne inventare stakleničkih plinova (IPCC, 2006.) navedene u tablicama 1. i 2. Emisije bliže početku lanca koje potječu iz opskrbe gorivom koje se upotrebljava izračunavaju se primjenom faktora emisije bliže početku lanca iz verzije 5. izvješća „Well to Wheels” konzorcija JEC (Prussi i dr., 2020.).

    Intenzitet ugljika svojstven električnoj energiji izračunava se prema sljedećoj formuli:

    Formula

    pri čemu je:

    e gross_prod

    =

    emisije ekvivalenta – CO2

    Formula

    Formula

    =

    faktori emisije ekvivalenta CO2 bliže početku lanca

    Formula

    Formula

    =

    faktori emisije ekvivalenta CO2 iz izgaranja goriva

    Formula

    B i

    =

    gorivo utrošeno u proizvodnji električne energije

    Formula

    Formula

    =

    goriva korištena za proizvodnju električne energije.

    Iznos neto proizvodnje električne energije određuje se na temelju bruto proizvodnje električne energije, vlastite potrošnje električne energije u elektrani i gubitaka električne energije u reverzibilnim hidroelektranama.

    Formula

    pri čemu je:

    E net

    =

    neto proizvodnja električne energije

    Formula

    E gross

    =

    bruto proizvodnja električne energije

    Formula

    E own

    =

    vlastita potrošnja električne energije u elektrani

    Formula

    E pump

    =

    električna energija za crpke

    Formula
    .

    Intenzitet ugljika neto proizvedene električne energije ukupna je bruto količina emisija stakleničkih plinova pri proizvodnji ili upotrebi neto električne energije:

    Formula

    pri čemu je: CI = emisije ekvivalenta CO2 iz proizvodnje električne energije

    Formula
    .

    Podaci o proizvodnji električne energije i potrošnji goriva

    Podaci o proizvodnji električne energije i potrošnji goriva dobivaju se iz podataka i statistika Međunarodne agencije za energiju (IEA) o energetskoj bilanci i električnoj energiji proizvedenoj uporabom raznih goriva, a može ih se naći npr. na stranicama IEA-e u odjeljku Data and Statistics („Energy Statistics Data Browser”) (6).

    Kad je riječ o državama članicama EU-a, podaci Eurostata detaljniji su i mogu se upotrijebiti umjesto podataka IEA-e. Ako se intenzitet emisija stakleničkih plinova utvrđuje na razini zona trgovanja, upotrebljavaju se podaci iz službene nacionalne statistike iste razine detaljnosti kao i podaci IEA-e. Podaci o potrošnji goriva moraju uključivati najpodrobnije dostupne podatke iz nacionalnih statistika o: krutim fosilnim gorivima, proizvedenim plinovima, tresetu i proizvodima od treseta, naftnom škriljavcu i naftnom pijesku, nafti i naftnim derivatima, prirodnom plinu, obnovljivim izvorima energije i biogorivima, neobnovljivom otpadu i nuklearnoj energiji. Obnovljivi izvori energije i biogoriva uključuju biogoriva, obnovljivi komunalni otpad, hidroenergiju, energiju oceana, geotermalnu energiju, energiju vjetra, solarnu energiju i dizalice topline.

    Ulazni podaci iz literature

    Tablica 1.

    Zadani faktori emisije za stacionarno izgaranje [g/MJ neto kalorijske vrijednosti goriva]

    Gorivo

    CO2

    CH4

    N2O

    Kruta fosilna goriva

     

     

     

    Antracit

    98,3

    0,001

    0,0015

    Koksni ugljen

    94,6

    0,001

    0,0015

    Drugi bitumenski ugljen

    94,6

    0,001

    0,0015

    Sub-bitumenski ugljen

    96,1

    0,001

    0,0015

    Lignit

    101

    0,001

    0,0015

    Briketi

    97,5

    0,001

    0,0015

    Koks iz koksnih peći

    107

    0,001

    0,0015

    Plinski koks

    107

    0,001

    0,0001

    Ugljeni katran

    80,7

    0,001

    0,0015

    Briketi od smeđeg ugljena

    97,5

    0,001

    0,0015

    Industrijski plinovi

     

     

     

    Plin iz plinara

    44,4

    0,001

    0,0001

    Koksni plin

    44,4

    0,001

    0,0001

    Plin iz visokih peći

    260

    0,001

    0,0001

    Drugi oporabljeni plinovi

    182

    0,001

    0,0001

    Treset i proizvodi od treseta

    106

    0,001

    0,0015

    Naftni škriljavac i naftni pijesak

    73,3

    0,003

    0,0006

    Nafta i naftni derivati

     

     

     

    Sirova nafta

    73,3

    0,003

    0,0006

    Kondenzati prirodnog plina

    64,2

    0,003

    0,0006

    Rafinerijske sirovine

    73,3

    0,003

    0,0006

    Aditivi i oksigenati

    73,3

    0,003

    0,0006

    Drugi ugljikovodici

    73,3

    0,003

    0,0006

    Rafinerijski plin

    57,6

    0,001

    0,0001

    Etan

    61,6

    0,001

    0,0001

    Ukapljeni naftni plinovi

    63,1

    0,001

    0,0001

    Motorni benzin

    69,3

    0,003

    0,0006

    Avionski benzin

    70

    0,003

    0,0006

    Mlazno gorivo benzinskog tipa

    70

    0,003

    0,0006

    Mlazno gorivo kerozinskog tipa

    71,5

    0,003

    0,0006

    Drugi kerozini

    71,5

    0,003

    0,0006

    Nafta

    73,3

    0,003

    0,0006

    Plinsko ulje i dizelsko ulje

    74,1

    0,003

    0,0006

    Loživo ulje

    77,4

    0,003

    0,0006

    Bijeli špirit i SBP

    73,3

    0,003

    0,0006

    Maziva

    73,3

    0,003

    0,0006

    Bitumen

    80,7

    0,003

    0,0006

    Naftni koks

    97,5

    0,003

    0,0006

    Parafinski voskovi

    73,3

    0,003

    0,0006

    Drugi naftni derivati

    73,3

    0,003

    0,0006

    Prirodni plin

    56,1

    0,001

    0,0001

    Otpad

     

     

     

    Industrijski otpad (neobnovljivi)

    143

    0,03

    0,004

    Neobnovljivi komunalni otpad

    91,7

    0,03

    0,004

    Napomena:

    vrijednosti se moraju pomnožiti s faktorima GWP (potencijala globalnog zagrijavanja) utvrđenima u točki 4. dijela C Priloga V. Direktivi (EU) 2018/2001.

    Izvor:

    IPCC, 2006.


    Tablica 2.

    Zadani faktori emisije za stacionarno izgaranje goriva dobivenih iz biomase [g/MJ neto kalorijske vrijednosti goriva]

    Gorivo

    CO2

    CH4

    N2O

    Primarna kruta biogoriva

    0

    0,03

    0,004

    Drveni ugljen

    0

    0,2

    0,004

    Bioplinovi

    0

    0,001

    0,0001

    Obnovljivi komunalni otpad

    0

    0,03

    0,004

    Čisti biobenzin

    0

    0,003

    0,0006

    Miješani biobenzin

    0

    0,003

    0,0006

    Čisti biodizeli

    0

    0,003

    0,0006

    Miješani biodizeli

    0

    0,003

    0,0006

    Čisti biokerozin za mlazne motore

    0

    0,003

    0,0006

    Miješani biokerozin za mlazne motore

    0

    0,003

    0,0006

    Druga tekuća biogoriva

    0

    0,003

    0,0006

    Izvor:

    IPCC, 2006.


    Tablica 3.

    Faktori emisije za gorivo bliže početku lanca [g CO2eq/MJ neto kalorijske vrijednosti goriva]

    Gorivo

    Faktor emisije

    Kameni ugljen

    15,9

    Smeđi ugljen

    1,7

    Treset

    0

    Ugljeni plinovi

    0

    Naftni derivati

    11,6

    Prirodni plin

    12,7

    Kruta biogoriva

    0,7

    Tekuća biogoriva

    46,8

    Industrijski otpad

    0

    Komunalni otpad

    0

    Bioplinovi

    13,7

    Nuklearno gorivo

    1,2

    Izvor:

    verzija 5. izvješća „Well to Wheels” konzorcija JEC

    Tablica A uključuje vrijednosti intenziteta emisija stakleničkih plinova električne energije na nacionalnoj razini u Europskoj uniji. Ako se intenzitet emisija stakleničkih plinova električne energije utvrđuje na razini zemlje, te se vrijednosti upotrebljavaju za električnu energiju iz Europske unije dok ne postanu dostupni noviji podaci za utvrđivanje intenziteta emisija električne energije (7).

    Tablica A

    Intenzitet emisija iz električne energije u Europskoj uniji 2020.

    Zemlja

    Intenzitet emisija iz proizvedene električne energije (g CO2eq/MJ)

    Austrija

    39,7

    Belgija

    56,7

    Bugarska

    119,2

    Cipar

    206,6

    Češka

    132,5

    Njemačka

    99,3

    Danska

    27,1

    Estonija

    139,8

    Grčka

    125,2

    Španjolska

    54,1

    Finska

    22,9

    Francuska

    19,6

    Hrvatska

    55,4

    Mađarska

    72,9

    Irska

    89,4

    Italija

    92,3

    Latvija

    39,4

    Litva

    57,7

    Luksemburg

    52,0

    Malta

    133,9

    Nizozemska

    99,9

    Poljska

    196,5

    Portugal

    61,6

    Rumunjska

    86,1

    Slovačka

    45,6

    Slovenija

    70,1

    Švedska

    4,1

    Izvor:

    JRC, 2022.


    (1)  Za ulazne materijalne sirovine koje sadržavaju vodu uzima se niža ogrjevna vrijednost suhog dijela tih sirovina (tj. ne uzima se u obzir energija potrebna za isparavanje vode). Ne uzimaju se u obzir obnovljiva tekuća i plinovita goriva nebiološkog podrijetla namijenjena uporabi u prometu koja se upotrebljavaju kao međuproizvodi u proizvodnji konvencionalnih goriva.

    (2)  Inkorporirani procesi uključuju procese koji se odvijaju u istom industrijskom kompleksu ili iz kojih se putem namjenske dobavne infrastrukture dobivaju ulazne sirovine ili putem kojih se dobiva više od polovine energije pripisane svim ulaznim sirovinama koje se upotrebljavaju u proizvodnji obnovljivih tekućih i plinovitih goriva nebiološkog podrijetla namijenjenih uporabi u prometu ili goriva iz recikliranog ugljika.

    (3)  Ako se intenziteti ugljika uzimaju iz tablice u dijelu B, emisije iz izgaranja ne uzimaju se u obzir. To je zato što se emisije iz izgaranja uračunavaju u emisije iz obrade ili izgaranja konačnog goriva.

    (4)  U skladu s odjeljkom 6. intenzitet emisija ne uključuje emisije ugrađene u sadržaj ugljika isporučene ulazne sirovine.

    (5)  Uzimaju se relativne vrijednosti suproizvoda pa opća stopa inflacije ne stvara poteškoće.

    (6)  Primjer: https://www.iea.org/data-and-statistics/data-tools/energy-statistics-data-browser?country=GERMANY&energy=Coal&year=202

    (7)  Europska komisija redovito će objavljivati ažurirane podatke.


    Top