PERUSTELUT

1.DELEGOIDUN SÄÄDÖKSEN TAUSTA

Asetuksessa (EU) 2019/787 ei nykyisellään vaadita, että tislattujen alkoholijuomien virallinen nimi, jossa viitataan yhteen tai useampaan tislattujen alkoholijuomien luokkaan tai maantieteelliseen merkintään, olisi esitettävä samassa visuaalisessa kentässä kuin viittaus. Tällä delegoidulla säädöksellä pyritään täsmentämään tällaisten tislattujen alkoholijuomien merkintöjen edellytykset.

Itse asiassa koska tällaista vaatimusta ei ole, tislatun alkoholijuoman todellinen luonne ei välttämättä käy selkeästi ilmi, ja merkintä saattaa harhauttaa kuluttajia luulemaan, että viittaus on alkoholijuoman todellinen nimi. Tämä saattaa johtaa tislatun alkoholijuoman (luokan tai maantieteellisen merkinnän) maineen väärinkäyttöön tapauksissa, joissa tislatun alkoholijuoman viralliseen nimeen viitataan eikä tuote enää vastaa kullekin tislatulle alkoholijuomaluokalle asetuksen (EU) 2019/787 liitteessä I vahvistettuja valmistusvaatimuksia tai asiaankuuluvaa tuote-eritelmää.

2.SÄÄDÖKSEN HYVÄKSYMISTÄ EDELTÄNEET KUULEMISET

Eräät jäsenvaltiot ovat huomauttaneet komissiolle, että se, ettei lainsäädännössä vaadita tislatun alkoholijuoman virallisen nimen ilmoittamista samassa visuaalisessa kentässä kuin yhteen tai useampaan tislattuun alkoholijuomaan tehtävät viittaukset, heikentää viittauksia koskevia säännöksiä.

Maatalouden yhteisen markkinajärjestelyn tislattuja alkoholijuomia käsittelevän asiantuntijaryhmän (virtuaaliset) kokoukset järjestettiin 13. lokakuuta ja 3. joulukuuta 2020 sekä 9. helmikuuta ja 28. huhtikuuta 2021. Kokouksissa ja niiden valmistelemiseksi järjestettiin kuulemisia, joihin osallistui asiantuntijoita kaikista 27 jäsenvaltiosta. Kuulemismenettely johti laajaan yhteisymmärrykseen delegoidun asetuksen luonnoksesta.

Yksimielisyys tuli myös esille yleisessä julkisessa kuulemisessa, joka toteutettiin julkaisemalla delegoidun asetuksen luonnos paremman sääntelyn portaalissa 26. maaliskuuta – 23. huhtikuuta 2021. Asia on annettu tiedoksi WTO-kumppaneille.

3.DELEGOIDUN SÄÄDÖKSEN OIKEUDELLINEN SISÄLTÖ

Delegoitu säädös perustuu asetuksen (EU) 2019/787 50 artiklan 3 kohtaan, ja se koskee ainoastaan yhtä säännöstä, jonka osalta komissiolla on edellä mainitun kohdan nojalla siirrettyä muutosvaltaa. Säädös olisi hyväksyttävä asetuksen (EU) 2019/787 46 artiklassa säädettyä menettelyä noudattaen.

1 artikla: Tämän artiklan mukaan tislatun alkoholijuoman virallinen nimi, jossa viitataan tislatun alkoholijuoman luokan nimeen tai maantieteelliseen merkintään, on esitettävä samassa visuaalisessa kentässä kuin viittaus. Tarkoituksena on välttää kuluttajien johtaminen harhaan tuloksena saadun tislatun alkoholijuoman sisällöstä.

2 artikla: Tässä artiklassa säädetään siirtymäkaudesta, jonka aikana tämän asetuksen soveltamisalaan kuuluvia tislattuja alkoholijuomia, jotka on merkitty ennen 31. joulukuuta 2022 Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EY) N:o 110/2008 säännösten mukaisesti, saa edelleen saattaa markkinoille ilman, että ne on merkittävä uudelleen.

3 artikla: Tässä artiklassa säädetään, että 1 artiklassa säädettyä muutosta ryhdytään soveltamaan samaan aikaan sen säännöksen kanssa, johon siinä viitataan (eli asetuksen (EU) 2019/787 12 artiklan 4 alakohta) ja jota asetuksen (EU) 2019/787 51 artiklan 1 kohdan nojalla sovelletaan 25. päivästä toukokuuta 2021.

KOMISSION DELEGOITU ASETUS (EU) …/…,

annettu 27.5.2021,

Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU) 2019/787 muuttamisesta siltä osin kuin on kyse viittauksista tislattujen alkoholijuomien virallisiin nimiin tai tislattujen alkoholijuomien maantieteellisiin merkintöihin muiden tislattujen alkoholijuomien kuvauksessa, esittelyssä ja merkinnöissä

EUROOPAN KOMISSIO, joka

ottaa huomioon Euroopan unionin toiminnasta tehdyn sopimuksen,

ottaa huomioon tislattujen alkoholijuomien määritelmistä, kuvauksesta, esittelystä ja merkinnöistä, tislattujen alkoholijuomien nimien käytöstä muiden elintarvikkeiden esittelyssä ja merkinnöissä, tislattujen alkoholijuomien maantieteellisten merkintöjen suojaamisesta, maatalousperäisen etyylialkoholin ja maatalousperäisten tisleiden käytöstä alkoholijuomissa ja asetuksen (EY) N:o 110/2008 kumoamisesta 17 päivänä huhtikuuta 2019 annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU) 2019/787 1 ja erityisesti sen 50 artiklan 3 kohdan,

sekä katsoo seuraavaa:

(1)Asetuksen (EU) 2019/787 12 artiklan 4 kohdassa säädetään, miten viittaukset tislattujen alkoholijuomien luokkien viralliseen nimeen tai tislattujen alkoholijuomien maantieteellisiin merkintöihin esitetään alkoholijuomien esittelyssä ja merkinnöissä.

(2)Asetuksen (EU) 2019/787 12 artiklan 4 kohdassa ei edellytetä, että tuloksena saadun alkoholijuoman nimi esitetään samassa visuaalisessa kentässä kuin viittaus. Jos alkoholijuoman nimi esitetään muussa visuaalisessa kentässä kuin viittaus, kuluttajat saattavat harhautua luulemaan, että viittaus on osa alkoholijuoman nimeä, erityisesti kun tuloksena saatu alkoholijuoma on tislattu alkoholijuoma.

(3)Lisäksi tietyissä tapauksissa tällainen viittaus voi johtaa tislattujen alkoholijuomien luokkien tai maantieteellisten merkintöjen maineen väärinkäyttöön, jos tislatut alkoholijuomat yhdistetään sellaisten muiden elintarvikkeiden kanssa, joita niiden valmistuksessa ei vaadita tai sallita, mistä syystä niiden luonne muuttuu siinä määrin, että niiden merkintöjä on muutettava. Kyseisten nimien esittäminen näkyvällä tavalla sellaisen tislatun alkoholijuoman esittelyssä ja merkinnöissä, jossa niihin viitataan, saattaa siten tosiasiassa johtaa kyseisen tislatun alkoholijuoman maineen väärinkäyttöön.

(4)Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU) N:o 1169/2011 2 7 artiklan 1 kohdan a alakohdassa säädetään, että elintarviketiedot eivät saa olla harhaanjohtavia elintarvikkeen luonteen ja tunnistetietojen osalta. Mainitun asetuksen 9 artiklassa säädetään pakollisista elintarviketiedoista, mukaan lukien elintarvikkeen nimi, ja mainitun asetuksen 13 artiklassa vaaditaan, että pakolliset elintarviketiedot on merkittävä näkyvään kohtaan helposti havaittavalla, luettavalla ja tarvittaessa pysyvällä tavalla.

(5)Asetuksessa (EU) N:o 1169/2011 vahvistettuja esittämis- ja merkintävaatimuksia sovelletaan asetuksen (EU) 2019/787 9 artiklan mukaisesti alkoholijuomiin, jotka on saatu yhdistämällä tislattuja alkoholijuomia ja muita elintarvikkeita. Sen varmistamiseksi, että kyseiset vaatimukset täyttyvät parhaimmalla mahdollisella tavalla erityisesti sellaisten tislattujen alkoholijuomien osalta, joissa viitataan muihin tislattuihin alkoholijuomiin, on aiheellista edellyttää, että tuloksena saadun tislatun alkoholijuoman virallinen nimi esitetään samassa visuaalisessa kentässä kuin viittaus tislattuun alkoholijuomaan. Tämän olisi tapahduttava aina, kun viittaus ilmoitetaan tislatun alkoholijuoman kuvauksessa, esittelyssä tai merkinnöissä. Näin voidaan välttää harhaanjohtavat käytännöt ja varmistaa, että kuluttajat saavat asianmukaista tietoa sellaisten tislattujen alkoholijuomien todellisesta luonteesta, jotka on saatu yhdistämällä tislattuja alkoholijuomia ja muita elintarvikkeita.

(6)Sen vuoksi asetusta (EU) 2019/787 olisi muutettava.

(7)Olisi säädettävä siirtymäkaudesta, jonka aikana tämän asetuksen soveltamisalaan kuuluvia tislattuja alkoholijuomia, jotka on merkitty ennen 31 päivää joulukuuta 2022 Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EY) N:o 110/2008 3 säännösten mukaisesti, saa edelleen saattaa markkinoille ilman, että ne on merkittävä uudelleen.

(8)Tätä asetusta olisi asetuksen (EU) 2019/787 51 artiklan 3 kohdan mukaisesti ja sääntelytyhjiön välttämiseksi sovellettava takautuvasti 25 päivästä toukokuuta 2021,

ON HYVÄKSYNYT TÄMÄN ASETUKSEN:

1 artikla

Korvataan asetuksen (EU) 2019/787 12 artiklan 4 kohta seuraavasti:

”4.    Edellä 2 ja 3 kohdassa tarkoitettujen viittausten on oltava seuraavien vaatimusten mukaisia:

a)ne eivät saa olla samalla rivillä kuin alkoholijuoman nimi;

b)ne on esitettävä kirjasinkoolla, joka saa olla enintään puolet alkoholijuoman nimessä käytetystä kirjasinkoosta, ja yhdistettyjä ilmaisuja käytettäessä kirjasinkoolla, joka saa olla enintään puolet kyseisessä yhdistetyssä ilmaisussa käytetystä kirjasinkoosta, 11 artiklan 3 kohdan c alakohdan mukaisesti; ja

c)jos tislattujen alkoholijuomien kuvauksessa, esittelyssä ja merkinnöissä on viittauksia, viittauksiin on aina oltava liitettynä tislatun alkoholijuoman virallinen nimi, joka on esitettävä samassa visuaalisessa kentässä kuin viittaus.”

2 artikla

Tislattuja alkoholijuomia, jotka eivät täytä asetuksen (EU) 2019/787, sellaisena kuin se on muutettuna tällä asetuksella, 12 artiklan 4 kohdan c alakohdassa säädettyjä vaatimuksia mutta jotka täyttävät asetuksen (EY) N:o 110/2008 vaatimukset ja jotka on varustettu merkinnöin ennen 31 päivää joulukuuta 2022, voidaan edelleen saattaa markkinoille, kunnes varastot ehtyvät.

3 artikla

Tämä asetus tulee voimaan kolmantena päivänä sen jälkeen, kun se on julkaistu Euroopan unionin virallisessa lehdessä.

Sitä sovelletaan 25 päivästä toukokuuta 2021.

Tämä asetus on kaikilta osiltaan velvoittava, ja sitä sovelletaan sellaisenaan kaikissa jäsenvaltioissa.

Tehty Brysselissä 27.5.2021

   Komission puolesta

   Puheenjohtaja
   Ursula VON DER LEYEN

(1)    EUVL L 130, 17.5.2019, s. 1.
(2)    Euroopan parlamentin ja neuvoston asetus (EU) N:o 1169/2011, annettu 25 päivänä lokakuuta 2011, elintarviketietojen antamisesta kuluttajille, Euroopan parlamentin ja neuvoston asetusten (EY) N:o 1924/2006 ja (EY) N:o 1925/2006 muuttamisesta sekä komission direktiivin 87/250/ETY, neuvoston direktiivin 90/496/ETY, komission direktiivin 1999/10/EY, Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivin 2000/13/EY, komission direktiivien 2002/67/EY ja 2008/5/EY sekä komission asetuksen (EY) N:o 608/2004 kumoamisesta (EUVL L 304, 22.11.2011, s. 18).
(3)    Euroopan parlamentin ja neuvoston asetus (EY) N:o 110/2008, annettu 15 päivänä tammikuuta 2008, tislattujen alkoholijuomien määritelmistä, kuvauksesta, esittelystä, merkinnöistä ja maantieteellisten merkintöjen suojaamisesta sekä neuvoston asetuksen (ETY) N:o 1576/89 kumoamisesta (EUVL L 39, 13.2.2008, s. 16).