European flag

Euroopan unionin
virallinen lehti

FI

C-sarja


C/2024/7052

20.11.2024

Ennakkoilmoitus yrityskeskittymästä

(Asia M.11799 – TPG / M&G / JV)

Yksinkertaistettuun menettelyyn mahdollisesti soveltuva asia

(ETA:n kannalta merkityksellinen teksti)

(C/2024/7052)

1.   

Komissio vastaanotti 13. marraskuuta 2024 neuvoston asetuksen (EY) N:o 139/2004 (1) 4 artiklan mukaisen ilmoituksen ehdotetusta yrityskeskittymästä.

Ilmoitus koskee seuraavia yrityksiä:

TPG Inc. (TPG, Yhdysvallat)

The Prudential Assurance Company Limited (PACL, Yhdistynyt kuningaskunta), yrityksen M&G plc, (M&G, Yhdistynyt kuningaskunta) määräysvallassa.

TPG ja PACL hankkivat sulautuma-asetuksen 3 artiklan 1 kohdan b alakohdassa ja 3 artiklan 4 kohdassa tarkoitetun yhteisen määräysvallan uudessa yhteisyrityksessä (JV).

Keskittymä toteutetaan ostamalla uuden yhteisyrityksen osakkeita.

2.   

Kyseisten yritysten liiketoiminnan sisältö on seuraava:

TPG on globaalisti toimiva vaihtoehtoisia omaisuudenhoitoratkaisuja tarjoava yritys.

PACL tarjoaa pitkäaikaisia vakuutustuotteita, kuten henkivakuutuksia, sijoituseläketuotteita että elinikäisiä eläkkeitä. Sen perimmäinen emoyritys M &G harjoittaa kansainvälistä säästö- ja sijoitustoimintaa ja tarjoaa monenlaisia rahoitustuotteita ja -palveluja.

3.   

VJ saa hyötyosuuden 59:stä usean vuokrayksikön teollisuuskiinteistöstä eri puolilla Yhdistynyttä kuningaskuntaa. Yksiköitä on yhteensä 844 ja niiden pinta-ala on 5,9 miljoonaa neliöjalkaa, ja yritys toimii yksinomaan Yhdistyneessä kuningaskunnassa.

4.   

Komissio katsoo alustavan tarkastelun perusteella, että ilmoitettu keskittymä voi kuulua sulautuma-asetuksen soveltamisalaan. Asiaa koskeva lopullinen päätös tehdään kuitenkin vasta myöhemmin.

Asia soveltuu mahdollisesti käsiteltäväksi menettelyssä, joka on esitetty komission tiedonannossa tiettyjen keskittymien yksinkertaistetusta käsittelystä yrityskeskittymien valvonnasta annetun neuvoston asetuksen (EY) N:o 139/2004 nojalla (2).

5.   

Komissio pyytää kolmansia osapuolia esittämään ehdotettua toimenpidettä koskevat huomautuksensa.

Huomautusten on oltava komissiolla 10 päivän kuluessa tämän ilmoituksen julkaisupäivästä. Huomautuksissa on aina käytettävä seuraavaa viitettä:

M.11799 – TPG / M&G / JV

Huomautukset voidaan lähettää komissiolle sähköpostitse tai postitse. Yhteystiedot:

Sähköposti: COMP-MERGER-REGISTRY@ec.europa.eu

Postiosoite:

European Commission

Directorate-General for Competition

Merger Registry

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË


(1)   EUVL L 24, 29.1.2004, s. 1 (”sulautuma-asetus”).

(2)   EUVL C 160, 5.5.2023, s. 1.


ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/7052/oj

ISSN 1977-1053 (electronic edition)