|
ISSN 1977-1053 doi:10.3000/19771053.C_2012.004.fin |
||
|
Euroopan unionin virallinen lehti |
C 4 |
|
|
||
|
Suomenkielinen laitos |
Tiedonantoja ja ilmoituksia |
55. vuosikerta |
|
|
|
|
|
(1) ETA:n kannalta merkityksellinen teksti |
|
FI |
|
IV Tiedotteet
JÄSENVALTIOIDEN TIEDOTTEET
|
6.1.2012 |
FI |
Euroopan unionin virallinen lehti |
C 4/1 |
Tiedot, jotka jäsenvaltiot ovat toimittaneet tiettyjen tukimuotojen toteamisesta yhteismarkkinoille soveltuviksi perustamissopimuksen 87 ja 88 artiklan mukaisesti annetun komission asetuksen (EY) N:o 800/2008 (yleinen ryhmäpoikkeusasetus)
(ETA:n kannalta merkityksellinen teksti)
2012/C 4/01
|
Valtion tuen viitenumero |
SA.33714 (11/X) |
||||
|
Jäsenvaltio |
Italia |
||||
|
Jäsenvaltion viitenumero |
— |
||||
|
Alueen nimi (NUTS) |
LIGURIA Yhdistelmäalue |
||||
|
Myöntävä viranomainen |
|
||||
|
Tukitoimenpiteen nimike |
POR 2007-2013 Asse I linea di attività 1.2.5. Bando «Servizi avanzati alle imprese — efficientamento energetico ed ambientale». |
||||
|
Kansallinen oikeusperusta (mainitaan julkaisuviite) |
Deliberazione della Giunta regionale n. 1052 del 5 agosto 2011 pubblicata sul BURL n. 35 del 31 agosto 2011 |
||||
|
Toimenpiteen tyyppi |
Ohjelma |
||||
|
Voimassa olevan tukitoimenpiteen muutos |
— |
||||
|
Kesto |
17.10.2011-31.12.2013 |
||||
|
Toimiala(t) |
Kaikki tukikelpoiset toimialat |
||||
|
Tuensaajatyyppi |
Pk-yritykset |
||||
|
Ohjelman mukainen suunniteltu vuosibudjetin kokonaismäärä |
EUR 1,00 (miljoonaa) |
||||
|
Takaukset |
— |
||||
|
Tukiväline (5 artikla) |
Suora avustus |
||||
|
Viittaus komission päätökseen |
— |
||||
|
Jos yhteisön varoista saadaan yhteisrahoitusta |
Fondo Europeo di Sviluppo Regionale – EUR 0,32 (miljoonaa) |
||||
|
Tavoitteet |
Tuen enimmäisintensiteetti prosentteina tai enimmäismäärä kansallisessa valuutassa |
Pk-yrityksille myönnet-tävät lisät prosentteina |
|||
|
Tuki innovaatiotoiminnan neuvontapalveluihin ja innovaatiotoimintaa tukeviin palveluihin (36 artikla) |
30 000 EUR |
— |
|||
Internet-linkki tukitoimenpiteen koko tekstiin:
http://www.regione.liguria.it/argomenti/affari-e-fondi-europei/por-fesr-2007-2013/bandi/asse-1-azione-125/azione-125-servizi-avanzati-alle-imprese-efficientamenti-energetico-ed-ambientale-bando-2011.html
|
Valtion tuen viitenumero |
SA.33752 (11/X) |
|||||
|
Jäsenvaltio |
Italia |
|||||
|
Jäsenvaltion viitenumero |
— |
|||||
|
Alueen nimi (NUTS) |
PIEMONTE Yhdistelmäalue |
|||||
|
Myöntävä viranomainen |
|
|||||
|
Tukitoimenpiteen nimike |
Sostegno all'inserimento lavorativo ai sensi dell'art.33 L.R. 34/2008: concessione di contributi a titolo di incentivo ai datori di lavoro privati operanti sul territorio della Regione che assumono soggetti svantaggiati a tempo indeterminato. |
|||||
|
Kansallinen oikeusperusta (mainitaan julkaisuviite) |
|
|||||
|
Toimenpiteen tyyppi |
Ohjelma |
|||||
|
Voimassa olevan tukitoimenpiteen muutos |
— |
|||||
|
Kesto |
20.10.2011-31.12.2013 |
|||||
|
Toimiala(t) |
Kaikki tukikelpoiset toimialat |
|||||
|
Tuensaajatyyppi |
Pk-yritykset,suuret yritykset |
|||||
|
Ohjelman mukainen suunniteltu vuosibudjetin kokonaismäärä |
EUR 0,68 (miljoonaa) |
|||||
|
Takaukset |
— |
|||||
|
Tukiväline (5 artikla) |
Suora avustus |
|||||
|
Viittaus komission päätökseen |
— |
|||||
|
Jos yhteisön varoista saadaan yhteisrahoitusta |
— |
|||||
|
Tavoitteet |
Tuen enimmäisintensiteetti prosentteina tai enimmäismäärä kansallisessa valuutassa |
Pk-yrityksille myönnet-tävät lisät prosentteina |
||||
|
Palkkatukien muodossa myönnettävä tuki epäedullisessa asemassa olevien työntekijöiden työhönottoon (40 artikla) |
50 % |
— |
||||
Internet-linkki tukitoimenpiteen koko tekstiin:
http://www.regione.piemonte.it/lavoro/politiche/incentivi.htm
|
Valtion tuen viitenumero |
SA.33755 (11/X) |
||||
|
Jäsenvaltio |
Unkari |
||||
|
Jäsenvaltion viitenumero |
— |
||||
|
Alueen nimi (NUTS) |
Közép-Dunántúl, Nyugat-Dunántúl, Dél-Dunántúl, Észak-Magyarország, Észak-Alföld, Dél-Alföld 107 artiklan 3 kohdan a alakohta |
||||
|
Myöntävä viranomainen |
|
||||
|
Tukitoimenpiteen nimike |
Gazdaságfejlesztési Operatív Program |
||||
|
Kansallinen oikeusperusta (mainitaan julkaisuviite) |
8/2007. (III. 19.) MeHVM rendelet a Gazdasági Versenyképesség Operatív Program 4. prioritására, a Gazdaságfejlesztési Operatív Programra és a Közép-Magyarországi Operatív Program 1. prioritására vonatkozó részletes szabályokról |
||||
|
Toimenpiteen tyyppi |
Ohjelma |
||||
|
Voimassa olevan tukitoimenpiteen muutos |
— |
||||
|
Kesto |
30.5.2009-31.12.2013 |
||||
|
Toimiala(t) |
Kaikki tukikelpoiset toimialat |
||||
|
Tuensaajatyyppi |
Pk-yritykset,suuret yritykset |
||||
|
Ohjelman mukainen suunniteltu vuosibudjetin kokonaismäärä |
HUF 85 067,60 (miljoonaa) |
||||
|
Takaukset |
— |
||||
|
Tukiväline (5 artikla) |
Suora avustus |
||||
|
Viittaus komission päätökseen |
— |
||||
|
Jos yhteisön varoista saadaan yhteisrahoitusta |
ERFA – HUF 72 307,40 (miljoonaa) |
||||
|
Tavoitteet |
Tuen enimmäisintensiteetti prosentteina tai enimmäismäärä kansallisessa valuutassa |
Pk-yrityksille myönnet-tävät lisät prosentteina |
|||
|
Pk-yrityksille konsulttipalveluihin myönnettävä tuki (26 artikla) |
50 % |
— |
|||
|
Pk-yritysten osallistumiseen messuille myönnettävä tuki (27 artikla) |
50 % |
— |
|||
|
Erityiskoulutus (38 artiklan 1 alakohta) |
25 % |
0 % |
|||
|
Yleiskoulutus (38 artiklan 2 alakohta) |
60 % |
0 % |
|||
|
Ohjelma |
50 % |
20 % |
|||
|
Pk-yrityksille myönnettävä investointi- ja työllisyystuki (15 artikla) |
50 % |
— |
|||
Internet-linkki tukitoimenpiteen koko tekstiin:
http://jogszabalykereso.mhk.hu/cgi_bin/njt_doc.cgi?docid=107725.150219
|
Valtion tuen viitenumero |
SA.33756 (11/X) |
|||||
|
Jäsenvaltio |
Saksa |
|||||
|
Jäsenvaltion viitenumero |
— |
|||||
|
Alueen nimi (NUTS) |
SACHSEN 107 artiklan 3 kohdan a alakohta |
|||||
|
Myöntävä viranomainen |
|
|||||
|
Tukitoimenpiteen nimike |
Förderung der beruflichen Aus- und Weiterbildung |
|||||
|
Kansallinen oikeusperusta (mainitaan julkaisuviite) |
Richtlinie des Sächsischen Staatsministeriums für Wirtschaft, Arbeit und Verkehr zur Förderung von aus dem Europäischen Sozialfonds mitfinanzierten Projekten der beruflichen Bildung und Fachkräfteentwicklung (ESF-Richtlinie Berufliche Bildung/2011) (SächsABl. Jg.2011 Bl.-Nr. 39, S. 1334 Gkv-Nr.: 559-V11.1) |
|||||
|
Toimenpiteen tyyppi |
Ohjelma |
|||||
|
Voimassa olevan tukitoimenpiteen muutos |
Modification X 300/2010 |
|||||
|
Kesto |
30.9.2011-31.12.2015 |
|||||
|
Toimiala(t) |
Kaikki tukikelpoiset toimialat |
|||||
|
Tuensaajatyyppi |
Pk-yritykset,suuret yritykset |
|||||
|
Ohjelman mukainen suunniteltu vuosibudjetin kokonaismäärä |
EUR 122,60 (miljoonaa) |
|||||
|
Takaukset |
— |
|||||
|
Tukiväline (5 artikla) |
Suora avustus |
|||||
|
Viittaus komission päätökseen |
— |
|||||
|
Jos yhteisön varoista saadaan yhteisrahoitusta |
CCI-Nr.: 2007 DE 051 PO 004 – EUR 96,30 (miljoonaa) |
|||||
|
Tavoitteet |
Tuen enimmäisintensiteetti prosentteina tai enimmäismäärä kansallisessa valuutassa |
Pk-yrityksille myönnet-tävät lisät prosentteina |
||||
|
Erityiskoulutus (38 artiklan 1 alakohta) |
25 % |
20 % |
||||
|
Yleiskoulutus (38 artiklan 2 alakohta) |
60 % |
20 % |
||||
Internet-linkki tukitoimenpiteen koko tekstiin:
http://www.revosax.sachsen.de/Details.do?sid=8221514768531
|
Valtion tuen viitenumero |
SA.33811 (11/X) |
||||
|
Jäsenvaltio |
Yhdistynyt kuningaskunta |
||||
|
Jäsenvaltion viitenumero |
— |
||||
|
Alueen nimi (NUTS) |
NORTH EAST, NORTH WEST, YORKSHIRE AND THE HUMBER, EAST MIDLANDS, WEST MIDLANDS, EASTERN, LONDON, SOUTH EAST, SOUTH WEST Yhdistelmäalue |
||||
|
Myöntävä viranomainen |
|
||||
|
Tukitoimenpiteen nimike |
The English Property Development State Aid Scheme |
||||
|
Kansallinen oikeusperusta (mainitaan julkaisuviite) |
The European Communities Act 1972; The Local Government, Planning and Land Act 1980; The Leasehold Reform, Housing and Urban Development Act 1993; The Local Government Act 2000; The Public Contracts Regulations SI 2006 No 5; The Local Government Act 2007; The Housing and Regeneration Act 2008; and The European Communities (Finance) Act 2008 |
||||
|
Toimenpiteen tyyppi |
Ohjelma |
||||
|
Voimassa olevan tukitoimenpiteen muutos |
— |
||||
|
Kesto |
1.7.2011-31.12.2013 |
||||
|
Toimiala(t) |
Kaikki tukikelpoiset toimialat |
||||
|
Tuensaajatyyppi |
Pk-yritykset,suuret yritykset |
||||
|
Ohjelman mukainen suunniteltu vuosibudjetin kokonaismäärä |
GBP 1 500,00 (miljoonaa) |
||||
|
Takaukset |
GBP 0,00 (miljoonaa) |
||||
|
Tukiväline (5 artikla) |
Suora avustus, Edullinen laina |
||||
|
Viittaus komission päätökseen |
— |
||||
|
Jos yhteisön varoista saadaan yhteisrahoitusta |
ERDF – GBP 750,00 (miljoonaa) |
||||
|
Tavoitteet |
Tuen enimmäisintensiteetti prosentteina tai enimmäismäärä kansallisessa valuutassa |
Pk-yrityksille myönnet-tävät lisät prosentteina |
|||
|
Pk-yrityksille myönnettävä investointi- ja työllisyystuki (15 artikla) |
20 % |
— |
|||
|
Ohjelma |
35 % |
20 % |
|||
|
Tapauskohtainen tuki (13 artiklan 1 kohta) |
35 % |
20 % |
|||
Internet-linkki tukitoimenpiteen koko tekstiin:
http://www.communities.gov.uk/documents/regeneration/pdf/1998201.pdf
|
Valtion tuen viitenumero |
SA.33863 (11/X) |
|||||
|
Jäsenvaltio |
Espanja |
|||||
|
Jäsenvaltion viitenumero |
RGE 41/2011 |
|||||
|
Alueen nimi (NUTS) |
COMUNIDAD VALENCIANA Yhdistelmäalue |
|||||
|
Myöntävä viranomainen |
|
|||||
|
Tukitoimenpiteen nimike |
Ayudas en el marco del Plan de Acción de la Estrategia de Ahorro y Eficiencia Energética 2008-2012 (PAE4+), en el sector transporte, para el ejercicio 2011. |
|||||
|
Kansallinen oikeusperusta (mainitaan julkaisuviite) |
ORDEN 7/2011, 20 de abril, de la Conselleria de Infraestructuras y Transporte, sobre concesión de ayudas de la Agencia Valenciana de la Energía, en el marco del Plan de Acción de la Estrategia de Ahorro y Eficiencia Energética 2008-2012 (PAE4+) en el sector transporte para el ejercicio 2011 (DOCV no 6516, de 9 de mayo de 2011). |
|||||
|
Toimenpiteen tyyppi |
Ohjelma |
|||||
|
Voimassa olevan tukitoimenpiteen muutos |
— |
|||||
|
Kesto |
10.5.2011-31.12.2011 |
|||||
|
Toimiala(t) |
Kaikki tukikelpoiset toimialat |
|||||
|
Tuensaajatyyppi |
Pk-yritykset,suuret yritykset |
|||||
|
Ohjelman mukainen suunniteltu vuosibudjetin kokonaismäärä |
EUR 3,10 (miljoonaa) |
|||||
|
Takaukset |
— |
|||||
|
Tukiväline (5 artikla) |
Suora avustus |
|||||
|
Viittaus komission päätökseen |
— |
|||||
|
Jos yhteisön varoista saadaan yhteisrahoitusta |
— |
|||||
|
Tavoitteet |
Tuen enimmäisintensiteetti prosentteina tai enimmäismäärä kansallisessa valuutassa |
Pk-yrityksille myönnet-tävät lisät prosentteina |
||||
|
Investointituki yrityksille yhteisön normit ylittävään ympäristönsuojeluun tai ympäristönsuojelun tason parantamiseen yhteisön normien puuttuessa (18 artikla) (Asianomaisten normien viitetiedot: (Art. 18 del Reglamento CE 800/2008 de la Comisión)) |
35 % |
20 % |
||||
|
Tuki yhteisön normit ylittävien tai yhteisön normien puuttuessa ympäristönsuojelun tasoa parantavien uusien kuljetusajoneuvojen hankintaan (19 artikla) |
35 % |
20 % |
||||
Internet-linkki tukitoimenpiteen koko tekstiin:
http://www.aven.es/attachments/article/24/orden_transporte_2011.pdf
|
6.1.2012 |
FI |
Euroopan unionin virallinen lehti |
C 4/8 |
Tiedot, jotka jäsenvaltiot ovat toimittaneet tiettyjen tukimuotojen toteamisesta yhteismarkkinoille soveltuviksi perustamissopimuksen 87 ja 88 artiklan mukaisesti annetun komission asetuksen (EY) N:o 800/2008 (yleinen ryhmäpoikkeusasetus)
(ETA:n kannalta merkityksellinen teksti)
2012/C 4/02
|
Valtion tuen viitenumero |
SA.33616 (11/X) |
|||||
|
Jäsenvaltio |
Espanja |
|||||
|
Jäsenvaltion viitenumero |
— |
|||||
|
Alueen nimi (NUTS) |
— |
|||||
|
Myöntävä viranomainen |
|
|||||
|
Tukitoimenpiteen nimike |
Ayudas para la realización de actuaciones en el marco de la política pública para el fomento de la competitividad de sectores estratégicos industriales. |
|||||
|
Kansallinen oikeusperusta (mainitaan julkaisuviite) |
Orden ITC/2366/2011, de 30 de agosto, por la que se establecen las bases reguladoras de las ayudas para la realización de actuaciones en el marco de la política pública para el fomento de la competitividad de sectores estratégicos industriales para el período 2012-2015. |
|||||
|
Toimenpiteen tyyppi |
Ohjelma |
|||||
|
Voimassa olevan tukitoimenpiteen muutos |
Modification X 469/2009 |
|||||
|
Kesto |
1.1.2012-31.12.2015 |
|||||
|
Toimiala(t) |
Kemikaalien ja kemiallisten tuotteiden valmistus, Lääkeaineiden ja lääkkeiden valmistus, Kumi- ja muovituotteiden valmistus, Muiden ei-metallisten mineraalituotteiden valmistus, Metallien jalostus, Metallituotteiden valmistus (pl. koneet ja laitteet), Tietokoneiden sekä elektronisten ja optisten tuotteiden valmistus, Sähkölaitteiden valmistus, Moottoriajoneuvojen, perävaunujen ja puoliperävaunujen valmistus, Raideliikenteen kulkuneuvojen valmistus, Ilma- ja avaruusalusten ja niihin liittyvien koneiden valmistus, Ilma- ja avaruusalusten korjaus ja huolto |
|||||
|
Tuensaajatyyppi |
Pk-yritykset,suuret yritykset |
|||||
|
Ohjelman mukainen suunniteltu vuosibudjetin kokonaismäärä |
EUR 466,00 (miljoonaa) |
|||||
|
Takaukset |
— |
|||||
|
Tukiväline (5 artikla) |
Edullinen laina |
|||||
|
Viittaus komission päätökseen |
— |
|||||
|
Jos yhteisön varoista saadaan yhteisrahoitusta |
— |
|||||
|
Tavoitteet |
Tuen enimmäisintensiteetti prosentteina tai enimmäismäärä kansallisessa valuutassa |
Pk-yrityksille myönnet-tävät lisät prosentteina |
||||
|
Ympäristötutkimuksiin myönnettävä tuki (24 artikla) |
50 % |
20 % |
||||
|
Kokeellinen kehittäminen (31 artiklan 2 kohdan c alakohta) |
25 % |
20 % |
||||
|
Teknisiin toteutettavuustutkimuksiin myönnettävä tuki (32 artikla) |
40 % |
— |
||||
|
Erityiskoulutus (38 artiklan 1 alakohta) |
25 % |
20 % |
||||
|
Investointituki yrityksille yhteisön normit ylittävään ympäristönsuojeluun tai ympäristönsuojelun tason parantamiseen yhteisön normien puuttuessa (18 artikla) |
35 % |
20 % |
||||
|
Energiansäästötoimenpiteisiin tehtäviin investointeihin myönnettävä ympäristönsuojelutuki (21 artikla) |
20 % |
20 % |
||||
Internet-linkki tukitoimenpiteen koko tekstiin:
http://www.boe.es/boe/dias/2011/09/03/pdfs/BOE-A-2011-14364.pdf
|
Valtion tuen viitenumero |
SA.33824 (11/X) |
|||||
|
Jäsenvaltio |
Saksa |
|||||
|
Jäsenvaltion viitenumero |
DE-BMBF-616-71470/16 |
|||||
|
Alueen nimi (NUTS) |
DEUTSCHLAND 107 artiklan 3 kohdan c alakohta, Tukialueiden ulkopuolella sijaitsevat alueet, Yhdistelmäalue |
|||||
|
Myöntävä viranomainen |
|
|||||
|
Tukitoimenpiteen nimike |
KMU-innovativ: Medizintechnik |
|||||
|
Kansallinen oikeusperusta (mainitaan julkaisuviite) |
Haushaltsgesetz i.d.jährl.F., z.Zt. 2011 v. 22.12.10 BGBl. I S.2228 www.bundesfinanzministerium.de/bundeshaushalt2011/html Bundeshaushaltsplan i.d.jährl.F., z.Zt. 2011 v. 22.12.2010 BGBl. I S.2228 www.bundesfinanzministerium.de/bundeshaushalt2011/html/ep00.html BHO mit VV v. 19.8.69 BGBl. I S.1284, zuletzt geänd. durch Art.10 G.v. 9.12.10 BGBl. I S.1885 VwVfG i.d.F.v. 23.1.03 BGBl. I S.102, zuletzt geänd. durch Art.2 I G.v. 14.8.09 BGBl. I S.2827 |
|||||
|
Toimenpiteen tyyppi |
Ohjelma |
|||||
|
Voimassa olevan tukitoimenpiteen muutos |
— |
|||||
|
Kesto |
1.10.2011-30.9.2017 |
|||||
|
Toimiala(t) |
Kaikki tukikelpoiset toimialat |
|||||
|
Tuensaajatyyppi |
Pk-yritykset,suuret yritykset |
|||||
|
Ohjelman mukainen suunniteltu vuosibudjetin kokonaismäärä |
EUR 30,00 (miljoonaa) |
|||||
|
Takaukset |
— |
|||||
|
Tukiväline (5 artikla) |
Suora avustus |
|||||
|
Viittaus komission päätökseen |
— |
|||||
|
Jos yhteisön varoista saadaan yhteisrahoitusta |
— |
|||||
|
Tavoitteet |
Tuen enimmäisintensiteetti prosentteina tai enimmäismäärä kansallisessa valuutassa |
Pk-yrityksille myönnet-tävät lisät prosentteina |
||||
|
Pk-yritysten osallistumiseen messuille myönnettävä tuki (27 artikla) |
50 % |
— |
||||
|
Perustutkimus (31 artiklan 2 kohdan a alakohta) |
100 % |
— |
||||
|
Teollinen tutkimus (31 artiklan 2 kohdan b alakohta) |
65 % |
20 % |
||||
|
Kokeellinen kehittäminen (31 artiklan 2 kohdan c alakohta) |
40 % |
20 % |
||||
|
Teknisiin toteutettavuustutkimuksiin myönnettävä tuki (32 artikla) |
75 % |
— |
||||
|
Teollisoikeuksien kustannusten kattamiseen myönnettävä tuki pk-yrityksille (33 artikla) |
100 % |
— |
||||
|
Nuorille innovatiivisille yrityksille myönnettävä tuki (35 artikla) |
1 500 000 EUR |
— |
||||
|
Tuki innovaatiotoiminnan neuvontapalveluihin ja innovaatiotoimintaa tukeviin palveluihin (36 artikla) |
200 000 EUR |
— |
||||
|
Tuki vastaperustetuille pienille yrityksille (14 artikla) |
33 % |
— |
||||
|
Pk-yrityksille konsulttipalveluihin myönnettävä tuki (26 artikla) |
50 % |
— |
||||
Internet-linkki tukitoimenpiteen koko tekstiin:
http://www.bmbf.de/foerderungen/17348.php
|
Valtion tuen viitenumero |
SA.33835 (11/X) |
|||||||||
|
Jäsenvaltio |
Kreikka |
|||||||||
|
Jäsenvaltion viitenumero |
— |
|||||||||
|
Alueen nimi (NUTS) |
ANATOLIKI MAKEDONIA, THRAKI, KENTRIKI MAKEDONIA, THESSALIA, IPEIROS, IONIA NISIA, DYTIKI ELLADA, PELOPONNISOS, ATTIKI, VOREIO AIGAIO, KRITI 107 artiklan 3 kohdan a alakohta, 107 artiklan 3 kohdan c alakohta |
|||||||||
|
Myöntävä viranomainen |
|
|||||||||
|
Tukitoimenpiteen nimike |
JEREMIE Early Stage ICT Venture Capital Fund Financial Instrument |
|||||||||
|
Kansallinen oikeusperusta (mainitaan julkaisuviite) |
CALL FOR EXPRESSION OF INTEREST JER001/2011/2 |
|||||||||
|
Toimenpiteen tyyppi |
Ohjelma |
|||||||||
|
Voimassa olevan tukitoimenpiteen muutos |
— |
|||||||||
|
Kesto |
1.11.2011-31.12.2015 |
|||||||||
|
Toimiala(t) |
Elektronisten komponenttien ja piirilevyjen valmistus, Tietokoneiden ja niiden oheislaitteiden valmistus, Viestintälaitteiden valmistus, Viihde-elektroniikan valmistus, Tallennevälineiden valmistus, Tietokoneiden, oheislaitteiden ja ohjelmistojen tukkukauppa, Elektroniikka- ja viestintälaitteiden ja osien tukkukauppa, Ohjelmistojen kustantaminen, Televiestintä, Ohjelmistot, konsultointi ja siihen liittyvä toiminta, Tietokoneiden, henkilökohtaisten ja kotitaloustavaroiden korjaus |
|||||||||
|
Tuensaajatyyppi |
Pk-yritykset |
|||||||||
|
Ohjelman mukainen suunniteltu vuosibudjetin kokonaismäärä |
EUR 35,00 (miljoonaa) |
|||||||||
|
Takaukset |
— |
|||||||||
|
Tukiväline (5 artikla) |
Riskipääoman tarjoaminen |
|||||||||
|
Viittaus komission päätökseen |
— |
|||||||||
|
Jos yhteisön varoista saadaan yhteisrahoitusta |
|
|||||||||
|
Tavoitteet |
Tuen enimmäisintensiteetti prosentteina tai enimmäismäärä kansallisessa valuutassa |
Pk-yrityksille myönnet-tävät lisät prosentteina |
||||||||
|
Riskipääoman muodossa myönnettävä tuki (28–29 artikla) |
1 500 000 EUR |
— |
||||||||
Internet-linkki tukitoimenpiteen koko tekstiin:
|
|
http://www.eif.org/what_we_do/jeremie/calls-for-expression-of-interest/2011_Jeremie_Greece_001_2/2011_Call_for_EOI_JEREMIE_Greece_JER-001_2011-2.htm |
|
|
http://www.eif.org/what_we_do/jeremie/calls-for-expression-of-interest/2011_Jeremie_Greece_001_2/annex-2-to-the-call-for-expression-of-interest-no-jer.pdf |
|
Valtion tuen viitenumero |
SA.33836 (11/X) |
|||||||||
|
Jäsenvaltio |
Kreikka |
|||||||||
|
Jäsenvaltion viitenumero |
— |
|||||||||
|
Alueen nimi (NUTS) |
ANATOLIKI MAKEDONIA, THRAKI, KENTRIKI MAKEDONIA, THESSALIA, IPEIROS, IONIA NISIA, DYTIKI ELLADA, PELOPONNISOS, ATTIKI, VOREIO AIGAIO, KRITI 107 artiklan 3 kohdan a alakohta, 107 artiklan 3 kohdan c alakohta |
|||||||||
|
Myöntävä viranomainen |
|
|||||||||
|
Tukitoimenpiteen nimike |
JEREMIE Seed/Technology Transfer ICT Fund Financial Instrument |
|||||||||
|
Kansallinen oikeusperusta (mainitaan julkaisuviite) |
CALL FOR EXPRESSION OF INTEREST JER001/2011/2 |
|||||||||
|
Toimenpiteen tyyppi |
Ohjelma |
|||||||||
|
Voimassa olevan tukitoimenpiteen muutos |
— |
|||||||||
|
Kesto |
1.11.2011-31.12.2015 |
|||||||||
|
Toimiala(t) |
Elektronisten komponenttien ja piirilevyjen valmistus, Tietokoneiden ja niiden oheislaitteiden valmistus, Viestintälaitteiden valmistus, Tieto- ja viestintäteknisten laitteiden tukkukauppa, Ohjelmistojen kustantaminen, Televiestintä, Ohjelmistot, konsultointi ja siihen liittyvä toiminta, Tietopalvelutoiminta, Tietokoneiden, henkilökohtaisten ja kotitaloustavaroiden korjaus |
|||||||||
|
Tuensaajatyyppi |
Pk-yritykset |
|||||||||
|
Ohjelman mukainen suunniteltu vuosibudjetin kokonaismäärä |
EUR 20,00 (miljoonaa) |
|||||||||
|
Takaukset |
— |
|||||||||
|
Tukiväline (5 artikla) |
Riskipääoman tarjoaminen |
|||||||||
|
Viittaus komission päätökseen |
— |
|||||||||
|
Jos yhteisön varoista saadaan yhteisrahoitusta |
|
|||||||||
|
Tavoitteet |
Tuen enimmäisintensiteetti prosentteina tai enimmäismäärä kansallisessa valuutassa |
Pk-yrityksille myönnet-tävät lisät prosentteina |
||||||||
|
Riskipääoman muodossa myönnettävä tuki (28–29 artikla) |
500 000 EUR |
— |
||||||||
Internet-linkki tukitoimenpiteen koko tekstiin:
|
|
http://www.eif.org/what_we_do/jeremie/calls-for-expression-of-interest/2011_Jeremie_Greece_001_2/2011_Call_for_EOI_JEREMIE_Greece_JER-001_2011-2.htm |
|
|
http://www.eif.org/what_we_do/jeremie/calls-for-expression-of-interest/2011_Jeremie_Greece_001_2/2011_Call_for_EOI_JEREMIE_Greece_JER-001_2011-2.htm |
|
6.1.2012 |
FI |
Euroopan unionin virallinen lehti |
C 4/13 |
Tiedot, jotka jäsenvaltiot ovat toimittaneet tiettyjen tukimuotojen toteamisesta yhteismarkkinoille soveltuviksi perustamissopimuksen 87 ja 88 artiklan mukaisesti annetun komission asetuksen (EY) N:o 800/2008 (yleinen ryhmäpoikkeusasetus)
(ETA:n kannalta merkityksellinen teksti)
2012/C 4/03
|
Valtion tuen viitenumero |
SA.27850 (X 243/09) |
|||||||||
|
Jäsenvaltio |
Belgia |
|||||||||
|
Jäsenvaltion viitenumero |
— |
|||||||||
|
Alueen nimi (NUTS) |
HAINAUT 107 artiklan 3 kohdan a alakohta |
|||||||||
|
Myöntävä viranomainen |
Le Gouvernement Wallon,à l'intervention de soc. locales de financement contrôlées par la SOWALFIN
http://www.sowalfin.be |
|||||||||
|
Tukitoimenpiteen nimike |
Objectif Convergence,Programme Opérationnel FEDER 2007-2013, mesure 1.2. «Ingénierie Financière», volet «Capital à risque» |
|||||||||
|
Kansallinen oikeusperusta (mainitaan julkaisuviite) |
Décret du 11 juillet 2002 organisant le statut de la SOWALFIN (MB 13.8.2002); Arrêté du Gouvernement wallon du 26 juin 2008; Décisions du Gouvernement wallon des 26 juin, 6 et 27 novembre 2008; Conventions de délégation de mission des 9 juillet et 4 décembre 2008 |
|||||||||
|
Toimenpiteen tyyppi |
Ohjelma |
|||||||||
|
Voimassa olevan tukitoimenpiteen muutos |
— |
|||||||||
|
Kesto |
26.1.2009-31.12.2013 |
|||||||||
|
Toimiala(t) |
Kaikki tukikelpoiset toimialat |
|||||||||
|
Tuensaajatyyppi |
Pk-yritykset |
|||||||||
|
Ohjelman mukainen suunniteltu vuosibudjetin kokonaismäärä |
EUR 25,60 (miljoonaa) |
|||||||||
|
Takaukset |
— |
|||||||||
|
Tukiväline (5 artikla) |
Suora avustus, Korkotuki |
|||||||||
|
Viittaus komission päätökseen |
— |
|||||||||
|
Jos yhteisön varoista saadaan yhteisrahoitusta |
Décision de la Commission C(2007) 6889 du 21.12.2007 portant adoption du Programme opérationnel du FEDER au titre de l’objectif «convergence» dans la province du Hainaut en Belgique — EUR 51,19 (miljoonaa) |
|||||||||
|
Tavoitteet |
Tuen enimmäisintensiteetti prosentteina tai enimmäismäärä kansallisessa valuutassa |
Pk-yrityksille myönnet-tävät lisät prosentteina |
||||||||
|
Ohjelma |
30 % |
20 % |
||||||||
|
Tuki vastaperustetuille pienille yrityksille (14 artikla) |
35 % |
— |
||||||||
|
Pk-yrityksille myönnettävä investointi- ja työllisyystuki (15 artikla) |
20 % |
— |
||||||||
|
Energiansäästötoimenpiteisiin tehtäviin investointeihin myönnettävä ympäristönsuojelutuki (21 artikla) |
60 % |
20 % |
||||||||
|
Tehokkaaseen yhteistuotantoon tehtäviin investointeihin myönnettävä ympäristönsuojelutuki (22 artikla) |
45 % |
20 % |
||||||||
|
Uusiutuvista energialähteistä tuotetun energian käytön edistämiseen tehtäviin investointeihin myönnettävä ympäristönsuojelutuki (23 artikla) |
45 % |
20 % |
||||||||
|
Ympäristötutkimuksiin myönnettävä tuki (24 artikla) |
50 % |
20 % |
||||||||
|
Teollinen tutkimus (31 artiklan 2 kohdan b alakohta) |
65 % |
20 % |
||||||||
|
Kokeellinen kehittäminen (31 artiklan 2 kohdan c alakohta) |
40 % |
20 % |
||||||||
|
Teknisiin toteutettavuustutkimuksiin myönnettävä tuki (32 artikla) |
75 % |
— |
||||||||
|
Teollisoikeuksien kustannusten kattamiseen myönnettävä tuki pk-yrityksille (33 artikla) |
80 % |
— |
||||||||
|
Nuorille innovatiivisille yrityksille myönnettävä tuki (35 artikla) |
1 500 000 EUR |
— |
||||||||
Internet-linkki tukitoimenpiteen koko tekstiin:
http://europe.wallonie.be/sites/default/files/CP%20FEDER%20convergence.pdf
|
Valtion tuen viitenumero |
SA.27854 (X 248/09) |
|||||||||
|
Jäsenvaltio |
Belgia |
|||||||||
|
Jäsenvaltion viitenumero |
— |
|||||||||
|
Alueen nimi (NUTS) |
LUXEMBOURG (B), NAMUR, LIEGE 107 artiklan 3 kohdan c alakohta |
|||||||||
|
Myöntävä viranomainen |
Gouvernement Wallon par la voie de soc. locales de financement contrôlées par la SOWALFIN
http://www.sowalfin.be |
|||||||||
|
Tukitoimenpiteen nimike |
Objectif Compétitivité régionale et Emploi, Programme Opérationnel FEDER 2007-2013, mesure 1.2. «Ingénierie Financière», volet «Capital à risque». |
|||||||||
|
Kansallinen oikeusperusta (mainitaan julkaisuviite) |
Décret du 11 juillet 2002 organisant le statut de la SOWALFIN (MB 13.8.2002); Arrêté du Gouvernement wallon du 26 juin 2008; Décisions du Gouvernement wallon des 26 juin, 6 et 27 novembre 2008; Conventions de délégation de mission des 9 juillet et 4 décembre 2008 |
|||||||||
|
Toimenpiteen tyyppi |
Ohjelma |
|||||||||
|
Voimassa olevan tukitoimenpiteen muutos |
— |
|||||||||
|
Kesto |
26.1.2009-31.12.2013 |
|||||||||
|
Toimiala(t) |
Kaikki tukikelpoiset toimialat |
|||||||||
|
Tuensaajatyyppi |
Pk-yritykset |
|||||||||
|
Ohjelman mukainen suunniteltu vuosibudjetin kokonaismäärä |
EUR 14,17 (miljoonaa) |
|||||||||
|
Takaukset |
— |
|||||||||
|
Tukiväline (5 artikla) |
Edullinen laina, Korkotuki |
|||||||||
|
Viittaus komission päätökseen |
— |
|||||||||
|
Jos yhteisön varoista saadaan yhteisrahoitusta |
Décision de la Commission C(2007) 6880 du 21.12.2007 portant adoption du Programme opérationnel du FEDER au titre de l’objectif «compétitivité régionale et emploi» dans la région wallonne (hors province du Hainaut) en Belgique — EUR 28,33 (miljoonaa) |
|||||||||
|
Tavoitteet |
Tuen enimmäisintensiteetti prosentteina tai enimmäismäärä kansallisessa valuutassa |
Pk-yrityksille myönnet-tävät lisät prosentteina |
||||||||
|
Kokeellinen kehittäminen (31 artiklan 2 kohdan c alakohta) |
40 % |
20 % |
||||||||
|
Teknisiin toteutettavuustutkimuksiin myönnettävä tuki (32 artikla) |
75 % |
— |
||||||||
|
Teollisoikeuksien kustannusten kattamiseen myönnettävä tuki pk-yrityksille (33 artikla) |
80 % |
— |
||||||||
|
Ohjelma |
15 % |
20 % |
||||||||
|
Nuorille innovatiivisille yrityksille myönnettävä tuki (35 artikla) |
1 250 000 EUR |
— |
||||||||
|
Tuki vastaperustetuille pienille yrityksille (14 artikla) |
25 % |
— |
||||||||
|
Pk-yrityksille myönnettävä investointi- ja työllisyystuki (15 artikla) |
20 % |
— |
||||||||
|
Energiansäästötoimenpiteisiin tehtäviin investointeihin myönnettävä ympäristönsuojelutuki (21 artikla) |
60 % |
20 % |
||||||||
|
Tehokkaaseen yhteistuotantoon tehtäviin investointeihin myönnettävä ympäristönsuojelutuki (22 artikla) |
45 % |
20 % |
||||||||
|
Uusiutuvista energialähteistä tuotetun energian käytön edistämiseen tehtäviin investointeihin myönnettävä ympäristönsuojelutuki (23 artikla) |
45 % |
20 % |
||||||||
|
Ympäristötutkimuksiin myönnettävä tuki (24 artikla) |
50 % |
20 % |
||||||||
|
Teollinen tutkimus (31 artiklan 2 kohdan b alakohta) |
65 % |
20 % |
||||||||
Internet-linkki tukitoimenpiteen koko tekstiin:
http://europe.wallonie.be/sites/default/files/CP%20FEDER%20compet.pdf
|
Valtion tuen viitenumero |
SA.33691 (11/X) |
|||||
|
Jäsenvaltio |
Tšekki |
|||||
|
Jäsenvaltion viitenumero |
36481/11/08100/08000 |
|||||
|
Alueen nimi (NUTS) |
Strední Cechy, Jihozápad, Severozápad, Severovýchod, Jihovýchod, Strední Morava, Moravskoslezko 107 artiklan 3 kohdan a alakohta |
|||||
|
Myöntävä viranomainen |
|
|||||
|
Tukitoimenpiteen nimike |
Inovace-Projekt-4.výzva-prodloužení |
|||||
|
Kansallinen oikeusperusta (mainitaan julkaisuviite) |
Zákon č. 47/2002 Sb., o podpoře malého a středního podnikání, Zákon č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů Zákon č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník |
|||||
|
Toimenpiteen tyyppi |
Ohjelma |
|||||
|
Voimassa olevan tukitoimenpiteen muutos |
Prolongation X 88/2010 |
|||||
|
Kesto |
15.9.2011-31.12.2013 |
|||||
|
Toimiala(t) |
Kaikki tukikelpoiset toimialat |
|||||
|
Tuensaajatyyppi |
Pk-yritykset,suuret yritykset |
|||||
|
Ohjelman mukainen suunniteltu vuosibudjetin kokonaismäärä |
CZK 7 093,00 (miljoonaa) |
|||||
|
Takaukset |
— |
|||||
|
Tukiväline (5 artikla) |
Suora avustus |
|||||
|
Viittaus komission päätökseen |
— |
|||||
|
Jos yhteisön varoista saadaan yhteisrahoitusta |
SF-ERDF – 85 % státní rozpočet – 15 % – CZK 6 029,05 (miljoonaa) |
|||||
|
Tavoitteet |
Tuen enimmäisintensiteetti prosentteina tai enimmäismäärä kansallisessa valuutassa |
Pk-yrityksille myönnet-tävät lisät prosentteina |
||||
|
Erityiskoulutus (38 artiklan 1 alakohta) |
25 % |
20 % |
||||
|
Ohjelma |
40 % |
20 % |
||||
|
Pk-yrityksille konsulttipalveluihin myönnettävä tuki (26 artikla) |
50 % |
— |
||||
Internet-linkki tukitoimenpiteen koko tekstiin:
http://www.mpo-oppi.cz/inovace-projekt/#vyzva5
|
Valtion tuen viitenumero |
SA.33744 (11/X) |
|||||
|
Jäsenvaltio |
Saksa |
|||||
|
Jäsenvaltion viitenumero |
— |
|||||
|
Alueen nimi (NUTS) |
DEUTSCHLAND 107 artiklan 3 kohdan c alakohta, Tukialueiden ulkopuolella sijaitsevat alueet, Yhdistelmäalue |
|||||
|
Myöntävä viranomainen |
|
|||||
|
Tukitoimenpiteen nimike |
Stärkung der digitalen Medienkompetenz für eine zukunftsorienierte Medienbildung in der beruflichen Qualifizierung |
|||||
|
Kansallinen oikeusperusta (mainitaan julkaisuviite) |
Haushaltsgesetz i.d.jährl.F., z.Zt. 2010 v. 6.4.10 www.bundesfinanzministerium.de/bundeshaushalt2010/html Bundeshaushaltsplan i.d.jährl.F., z.Zt 2010 v. 6.4.10 www.bundesfinanzministerium.de/bundeshaushalt2010/html/ep00.html BHO mit VV v. 19.8.69, zuletzt geänd. durch Art.10 G.v. 09.12.10 www.gesetze-im-internet.de/bundesrecht/bho/gesamt.pdf VwVfG i.d.F.v. 23.1.03,zuletzt geänd. durch Art.2 I G.v. 14.8.09 www.gesetze-im-internet.de/bundesrecht/vwvfg/gesamt.pdf |
|||||
|
Toimenpiteen tyyppi |
Ohjelma |
|||||
|
Voimassa olevan tukitoimenpiteen muutos |
— |
|||||
|
Kesto |
1.9.2011-31.12.2015 |
|||||
|
Toimiala(t) |
Kaikki tukikelpoiset toimialat |
|||||
|
Tuensaajatyyppi |
Pk-yritykset |
|||||
|
Ohjelman mukainen suunniteltu vuosibudjetin kokonaismäärä |
EUR 3,00 (miljoonaa) |
|||||
|
Takaukset |
— |
|||||
|
Tukiväline (5 artikla) |
Suora avustus |
|||||
|
Viittaus komission päätökseen |
— |
|||||
|
Jos yhteisön varoista saadaan yhteisrahoitusta |
— |
|||||
|
Tavoitteet |
Tuen enimmäisintensiteetti prosentteina tai enimmäismäärä kansallisessa valuutassa |
Pk-yrityksille myönnet-tävät lisät prosentteina |
||||
|
Teknisiin toteutettavuustutkimuksiin myönnettävä tuki (32 artikla) |
75 % |
— |
||||
|
Erityiskoulutus (38 artiklan 1 alakohta) |
25 % |
20 % |
||||
|
Yleiskoulutus (38 artiklan 2 alakohta) |
60 % |
20 % |
||||
|
Perustutkimus (31 artiklan 2 kohdan a alakohta) |
100 % |
— |
||||
|
Kokeellinen kehittäminen (31 artiklan 2 kohdan c alakohta) |
25 % |
20 % |
||||
Internet-linkki tukitoimenpiteen koko tekstiin:
http://www.bmbf.de/foerderungen/16961.php
|
Valtion tuen viitenumero |
SA.33834 (11/X) |
||||||
|
Jäsenvaltio |
Italia |
||||||
|
Jäsenvaltion viitenumero |
— |
||||||
|
Alueen nimi (NUTS) |
VALLE D'AOSTA Yhdistelmäalue |
||||||
|
Myöntävä viranomainen |
|
||||||
|
Tukitoimenpiteen nimike |
Aiuti alle aziende operanti nel settore della trasformazione e commercializzazione dei prodotti agricoli |
||||||
|
Kansallinen oikeusperusta (mainitaan julkaisuviite) |
art. 56 del titolo III (Disciplina degli interventi regionali in materia di agricoltura e di sviluppo rurale) della legge regionale 12 dicembre 2007, n. 32 e ss. mm. e ii. Pubblicazione sul BUR n. 53 del 27.12.2007 |
||||||
|
Toimenpiteen tyyppi |
Ohjelma |
||||||
|
Voimassa olevan tukitoimenpiteen muutos |
Modification X 35/2008 |
||||||
|
Kesto |
1.1.2011-30.6.2014 |
||||||
|
Toimiala(t) |
MAATALOUS, METSÄTALOUS JA KALATALOUS |
||||||
|
Tuensaajatyyppi |
Pk-yritykset |
||||||
|
Ohjelman mukainen suunniteltu vuosibudjetin kokonaismäärä |
EUR 2,50 (miljoonaa) |
||||||
|
Takaukset |
— |
||||||
|
Tukiväline (5 artikla) |
Edullinen laina, Suora avustus, Korkotuki |
||||||
|
Viittaus komission päätökseen |
— |
||||||
|
Jos yhteisön varoista saadaan yhteisrahoitusta |
— |
||||||
|
Tavoitteet |
Tuen enimmäisintensiteetti prosentteina tai enimmäismäärä kansallisessa valuutassa |
Pk-yrityksille myönnet-tävät lisät prosentteina |
|||||
|
Pk-yrityksille myönnettävä investointi- ja työllisyystuki (15 artikla) |
40 % |
— |
|||||
Internet-linkki tukitoimenpiteen koko tekstiin:
http://www.regione.vda.it/gestione/sezioni_web/allegato.asp?pk_allegato=1287
|
6.1.2012 |
FI |
Euroopan unionin virallinen lehti |
C 4/20 |
Tiedot, jotka jäsenvaltiot ovat toimittaneet tiettyjen tukimuotojen toteamisesta yhteismarkkinoille soveltuviksi perustamissopimuksen 87 ja 88 artiklan mukaisesti annetun komission asetuksen (EY) N:o 800/2008 (yleinen ryhmäpoikkeusasetus)
(ETA:n kannalta merkityksellinen teksti)
2012/C 4/04
|
Valtion tuen viitenumero |
SA.33841 (11/X) |
||||
|
Jäsenvaltio |
Saksa |
||||
|
Jäsenvaltion viitenumero |
— |
||||
|
Alueen nimi (NUTS) |
BERLIN 107 artiklan 3 kohdan c alakohta |
||||
|
Myöntävä viranomainen |
|
||||
|
Tukitoimenpiteen nimike |
Förderung Betrieblicher Qualifizierungsmaßnahmen Berlin |
||||
|
Kansallinen oikeusperusta (mainitaan julkaisuviite) |
§§ 23, 44 Landeshaushaltsordnung Berlin (LHO) http://www.berlin.de/imperia/md/content/senatsverwaltungen/finanzen/haushalt/berliner_haushaltsrecht_1106.pdf?download.html |
||||
|
Toimenpiteen tyyppi |
Ohjelma |
||||
|
Voimassa olevan tukitoimenpiteen muutos |
— |
||||
|
Kesto |
1.7.2011-30.6.2013 |
||||
|
Toimiala(t) |
Kaikki tukikelpoiset toimialat |
||||
|
Tuensaajatyyppi |
Pk-yritykset,suuret yritykset |
||||
|
Ohjelman mukainen suunniteltu vuosibudjetin kokonaismäärä |
EUR 1,16 (miljoonaa) |
||||
|
Takaukset |
— |
||||
|
Tukiväline (5 artikla) |
Suora avustus |
||||
|
Viittaus komission päätökseen |
— |
||||
|
Jos yhteisön varoista saadaan yhteisrahoitusta |
kein Aktenzeichen — EUR 1,00 (miljoonaa) |
||||
|
Tavoitteet |
Tuen enimmäisintensiteetti prosentteina tai enimmäismäärä kansallisessa valuutassa |
Pk-yrityksille myönnet-tävät lisät prosentteina |
|||
|
Erityiskoulutus (38 artiklan 1 alakohta) |
25 % |
20 % |
|||
|
Yleiskoulutus (38 artiklan 2 alakohta) |
60 % |
20 % |
|||
Internet-linkki tukitoimenpiteen koko tekstiin:
http://nexxus-trainings.de/app/download/5779595694/RL+FPBE+001+Richtlinie_F%C3%B6rderprogramm_Berlin.pdf
|
Valtion tuen viitenumero |
SA.33850 (11/X) |
|||||
|
Jäsenvaltio |
Espanja |
|||||
|
Jäsenvaltion viitenumero |
RGE 40/2011 |
|||||
|
Alueen nimi (NUTS) |
COMUNIDAD VALENCIANA Yhdistelmäalue |
|||||
|
Myöntävä viranomainen |
|
|||||
|
Tukitoimenpiteen nimike |
Ayuda a través de FECOAV para PLAN DE FORMACIÓN 2011 |
|||||
|
Kansallinen oikeusperusta (mainitaan julkaisuviite) |
CONVENIO ENTRE LA GENERALITAT; A TRAVÉS DE LA CONSELLERIA DE AGRICULTURA, PESCA, ALIMENTACIÓN Y AGUA; Y LA FEDERACIÓ DE COOPERATIVES AGROALIMENTARIES DE LA COMUNITAT VALENCIANA, PARA LA REALIZACIÓN DE UN PLAN DE FORMACIÓN 2011. |
|||||
|
Toimenpiteen tyyppi |
Ohjelma |
|||||
|
Voimassa olevan tukitoimenpiteen muutos |
— |
|||||
|
Kesto |
31.8.2011-15.11.2011 |
|||||
|
Toimiala(t) |
Maataloutta palveleva toiminta |
|||||
|
Tuensaajatyyppi |
Pk-yritykset |
|||||
|
Ohjelman mukainen suunniteltu vuosibudjetin kokonaismäärä |
EUR 0,59 (miljoonaa) |
|||||
|
Takaukset |
— |
|||||
|
Tukiväline (5 artikla) |
Suora avustus |
|||||
|
Viittaus komission päätökseen |
— |
|||||
|
Jos yhteisön varoista saadaan yhteisrahoitusta |
— |
|||||
|
Tavoitteet |
Tuen enimmäisintensiteetti prosentteina tai enimmäismäärä kansallisessa valuutassa |
Pk-yrityksille myönnet-tävät lisät prosentteina |
||||
|
Yleiskoulutus (38 artiklan 2 alakohta) |
70 % |
0 % |
||||
Internet-linkki tukitoimenpiteen koko tekstiin:
http://www.agricultura.gva.es/web/web/guest/cooperativismo/areas-de-trabajo/plan-de-formacion
|
Valtion tuen viitenumero |
SA.33858 (11/X) |
|||||
|
Jäsenvaltio |
Unkari |
|||||
|
Jäsenvaltion viitenumero |
— |
|||||
|
Alueen nimi (NUTS) |
Hungary 107 artiklan 3 kohdan a alakohta,107 artiklan 3 kohdan c alakohta |
|||||
|
Myöntävä viranomainen |
|
|||||
|
Tukitoimenpiteen nimike |
Gazdaságfejlesztés a Strukturális Alapokból (Gazdaságfejlesztési Operatív Program, Közép-Magyarország Operatív Program 1. prioritás) |
|||||
|
Kansallinen oikeusperusta (mainitaan julkaisuviite) |
|
|||||
|
Toimenpiteen tyyppi |
Ohjelma |
|||||
|
Voimassa olevan tukitoimenpiteen muutos |
2011/X |
|||||
|
Kesto |
30.5.2009-31.12.2013 |
|||||
|
Toimiala(t) |
Kaikki tukikelpoiset toimialat |
|||||
|
Tuensaajatyyppi |
Pk-yritykset,suuret yritykset |
|||||
|
Ohjelman mukainen suunniteltu vuosibudjetin kokonaismäärä |
HUF 116 147,60 (miljoonaa) |
|||||
|
Takaukset |
— |
|||||
|
Tukiväline (5 artikla) |
Suora avustus |
|||||
|
Viittaus komission päätökseen |
— |
|||||
|
Jos yhteisön varoista saadaan yhteisrahoitusta |
ERDF – HUF 98 725,46 (miljoonaa) |
|||||
|
Tavoitteet |
Tuen enimmäisintensiteetti prosentteina tai enimmäismäärä kansallisessa valuutassa |
Pk-yrityksille myönnet-tävät lisät prosentteina |
||||
|
Pk-yritysten osallistumiseen messuille myönnettävä tuki (27 artikla) |
50 % |
— |
||||
|
Erityiskoulutus (38 artiklan 1 alakohta) |
25 % |
0 % |
||||
|
Yleiskoulutus (38 artiklan 2 alakohta) |
60 % |
0 % |
||||
|
Ohjelma |
50 % |
0 % |
||||
|
Pk-yrityksille konsulttipalveluihin myönnettävä tuki (26 artikla) |
50 % |
— |
||||
Internet-linkki tukitoimenpiteen koko tekstiin:
http://www.nfu.hu/jogszabalyok
|
Valtion tuen viitenumero |
SA.33872 (11/X) |
|||||||
|
Jäsenvaltio |
Latvia |
|||||||
|
Jäsenvaltion viitenumero |
— |
|||||||
|
Alueen nimi (NUTS) |
Latvia 107 artiklan 3 kohdan a alakohta |
|||||||
|
Myöntävä viranomainen |
|
|||||||
|
Tukitoimenpiteen nimike |
MEASURES REGARDING THE INCREASE OF EFFICIENCY OF HEAT SUPPLY SYSTEMS FOR ENTREPRENEURS |
|||||||
|
Kansallinen oikeusperusta (mainitaan julkaisuviite) |
|
|||||||
|
Toimenpiteen tyyppi |
Ohjelma |
|||||||
|
Voimassa olevan tukitoimenpiteen muutos |
— |
|||||||
|
Kesto |
28.10.2011-31.12.2013 |
|||||||
|
Toimiala(t) |
TEOLLISUUS, Varastointi |
|||||||
|
Tuensaajatyyppi |
Pk-yritykset,suuret yritykset |
|||||||
|
Ohjelman mukainen suunniteltu vuosibudjetin kokonaismäärä |
LVL 4,33 (miljoonaa) |
|||||||
|
Takaukset |
— |
|||||||
|
Tukiväline (5 artikla) |
Suora avustus |
|||||||
|
Viittaus komission päätökseen |
— |
|||||||
|
Jos yhteisön varoista saadaan yhteisrahoitusta |
Commission Decision 10.12.2007 on Operational Programme ‘Infrastructure and Services’ involving Community support under the Convergence Objective in Latvia, co-financed by the European Regional Development Fund (ERDF) and the Cohesion Fund (CF) CCI 2007 LV 16 1 PO 002. Public financing within scheme include only financing of Cohesion Fund 13 millions Latvian Lats in accordance with Point 9 of the Regulations No.796. State budget resources will not be appropriated for the scheme. In compliance with Point 11.1 and 13.3 of the Regulations No.796 assisted sectors within Subactivity 3.5.2.1.2 ‘Measures Regarding the Increase of Efficiency of Heat Supply Systems for Entrepreneurs’ comply with NACE codes 10-33 or 52.1, except non-assisted sectors defined in Annex No.1 of the Regulations No.796 (attached below). — LVL 13,00 (miljoonaa) |
|||||||
|
Tavoitteet |
Tuen enimmäisintensiteetti prosentteina tai enimmäismäärä kansallisessa valuutassa |
Pk-yrityksille myönnet-tävät lisät prosentteina |
||||||
|
Uusiutuvista energialähteistä tuotetun energian käytön edistämiseen tehtäviin investointeihin myönnettävä ympäristönsuojelutuki (23 artikla) |
45 % |
50 % |
||||||
|
Pk-yrityksille konsulttipalveluihin myönnettävä tuki (26 artikla) |
50 % |
— |
||||||
|
Ohjelma |
35 % |
0 % |
||||||
|
Energiansäästötoimenpiteisiin tehtäviin investointeihin myönnettävä ympäristönsuojelutuki (21 artikla) |
20 % |
20 % |
||||||
Internet-linkki tukitoimenpiteen koko tekstiin:
|
|
http://www.likumi.lv/doc.php?id=238456&from=off |
|
|
http://www.esfondi.lv/page.php?id=548 |
|
|
http://www.esfondi.lv/page.php?id=775 |
|
Valtion tuen viitenumero |
SA.33875 (11/X) |
||||
|
Jäsenvaltio |
Italia |
||||
|
Jäsenvaltion viitenumero |
— |
||||
|
Alueen nimi (NUTS) |
SARDEGNA Yhdistelmäalue |
||||
|
Myöntävä viranomainen |
|
||||
|
Tukitoimenpiteen nimike |
Avviso pubblico FOCS-Formazione Continua in Sardegna |
||||
|
Kansallinen oikeusperusta (mainitaan julkaisuviite) |
DGR n. 27/17 del 1 giugno 2011 relativa al Piano straordinario per l’occupazione e per il lavoro previsto dalla Legge Regionale 19 gennaio 2011, art. 6, comma 2. Art. 9, commi 3 e 7, della L. 19 luglio 1993, n. 236 |
||||
|
Toimenpiteen tyyppi |
Ohjelma |
||||
|
Voimassa olevan tukitoimenpiteen muutos |
— |
||||
|
Kesto |
30.11.2011-31.12.2013 |
||||
|
Toimiala(t) |
Kaikki tukikelpoiset toimialat |
||||
|
Tuensaajatyyppi |
Pk-yritykset,suuret yritykset |
||||
|
Ohjelman mukainen suunniteltu vuosibudjetin kokonaismäärä |
EUR 9,00 (miljoonaa) |
||||
|
Takaukset |
— |
||||
|
Tukiväline (5 artikla) |
Muu (tarkennettava) — Finanziamento corsi di formazione professionale nei settori Servizi alle persone (esclusi i corsi finalizzati alla qualifica di Operatori dei servizi socio-assistenziali) e alle imprese; Artigianato; Industrie manifatturiere; Agricoltura e valorizzazione delle produzioni locali; Turismo; Commercio. |
||||
|
Viittaus komission päätökseen |
— |
||||
|
Jos yhteisön varoista saadaan yhteisrahoitusta |
— |
||||
|
Tavoitteet |
Tuen enimmäisintensiteetti prosentteina tai enimmäismäärä kansallisessa valuutassa |
Pk-yrityksille myönnet-tävät lisät prosentteina |
|||
|
Erityiskoulutus (38 artiklan 1 alakohta) |
25 % |
20 % |
|||
|
Yleiskoulutus (38 artiklan 2 alakohta) |
60 % |
20 % |
|||
Internet-linkki tukitoimenpiteen koko tekstiin:
|
|
http://www.regione.sardegna.it/j/v/1725?s=1&v=9&c=389&c1=1385&id=27213 |
|
|
www.regione.sardegna.it (nell’apposita sezione «Bandi e gare» del menu «Servizi» dedicata all’Assessorato del Lavoro) |
|
6.1.2012 |
FI |
Euroopan unionin virallinen lehti |
C 4/25 |
Tiedot, jotka jäsenvaltiot ovat toimittaneet tiettyjen tukimuotojen toteamisesta yhteismarkkinoille soveltuviksi perustamissopimuksen 87 ja 88 artiklan mukaisesti annetun komission asetuksen (EY) N:o 800/2008 (yleinen ryhmäpoikkeusasetus)
(ETA:n kannalta merkityksellinen teksti)
2012/C 4/05
|
Valtion tuen viitenumero |
SA.32493 (11/X) |
|||||
|
Jäsenvaltio |
Ruotsi |
|||||
|
Jäsenvaltion viitenumero |
SFS 2009:1496 |
|||||
|
Alueen nimi (NUTS) |
SVERIGE Yhdistelmäalue |
|||||
|
Myöntävä viranomainen |
|
|||||
|
Tukitoimenpiteen nimike |
Lag om ändring i lagen (1994:1776) om skatt på energi. EU ETS företag. |
|||||
|
Kansallinen oikeusperusta (mainitaan julkaisuviite) |
SFS 2009:1495 |
|||||
|
Toimenpiteen tyyppi |
Ohjelma |
|||||
|
Voimassa olevan tukitoimenpiteen muutos |
Prolongation N 22/2008 |
|||||
|
Kesto |
1.1.2011-31.12.2020 |
|||||
|
Toimiala(t) |
TEOLLISUUS, Sähkö-, kaasu-, lämpö- ja ilmastointihuolto |
|||||
|
Tuensaajatyyppi |
Pk-yritykset,suuret yritykset |
|||||
|
Ohjelman mukainen suunniteltu vuosibudjetin kokonaismäärä |
SEK 4 200,00 (miljoonaa) |
|||||
|
Takaukset |
— |
|||||
|
Tukiväline (5 artikla) |
Veroetu muussa muodossa |
|||||
|
Viittaus komission päätökseen |
— |
|||||
|
Jos yhteisön varoista saadaan yhteisrahoitusta |
— |
|||||
|
Tavoitteet |
Tuen enimmäisintensiteetti prosentteina tai enimmäismäärä kansallisessa valuutassa |
Pk-yrityksille myönnet-tävät lisät prosentteina |
||||
|
Ympäristöveron alennusten muodossa myönnettävä tuki (25 artikla) |
100 SEK |
— |
||||
Internet-linkki tukitoimenpiteen koko tekstiin:
http://www.riksdagen.se/webbnav/index.aspx?nid=3911&bet=1994:1776
Lag (1994:1776) om skatt på energi
|
Valtion tuen viitenumero |
SA.33882 (11/X) |
||||
|
Jäsenvaltio |
Italia |
||||
|
Jäsenvaltion viitenumero |
— |
||||
|
Alueen nimi (NUTS) |
MARCHE Yhdistelmäalue |
||||
|
Myöntävä viranomainen |
|
||||
|
Tukitoimenpiteen nimike |
AVVISO PER L'EROGAZIONE DI INCENTIVI ALLE IMPRESE PER LA INNOVAZIONE TECNOLOGICA E ORGANIZZATIVA ANNO 2011 |
||||
|
Kansallinen oikeusperusta (mainitaan julkaisuviite) |
BANDO |
||||
|
Toimenpiteen tyyppi |
Ohjelma |
||||
|
Voimassa olevan tukitoimenpiteen muutos |
— |
||||
|
Kesto |
8.11.2011-31.12.2013 |
||||
|
Toimiala(t) |
Kaikki tukikelpoiset toimialat |
||||
|
Tuensaajatyyppi |
Pk-yritykset |
||||
|
Ohjelman mukainen suunniteltu vuosibudjetin kokonaismäärä |
EUR 0,86 (miljoonaa) |
||||
|
Takaukset |
— |
||||
|
Tukiväline (5 artikla) |
Suora avustus |
||||
|
Viittaus komission päätökseen |
— |
||||
|
Jos yhteisön varoista saadaan yhteisrahoitusta |
POR MARCHE OB. 2 FSE 2007/2013 ASSE I ADATTABILITA’ – EUR 340 732,00 (miljoonaa) |
||||
|
Tavoitteet |
Tuen enimmäisintensiteetti prosentteina tai enimmäismäärä kansallisessa valuutassa |
Pk-yrityksille myönnet-tävät lisät prosentteina |
|||
|
Tuki innovaatiotoiminnan neuvontapalveluihin ja innovaatiotoimintaa tukeviin palveluihin (36 artikla) |
8 000 EUR |
— |
|||
Internet-linkki tukitoimenpiteen koko tekstiin:
http://istituzionale.provincia.mc.it/?p=30859
|
Valtion tuen viitenumero |
SA.33886 (11/X) |
|||||||
|
Jäsenvaltio |
Alankomaat |
|||||||
|
Jäsenvaltion viitenumero |
— |
|||||||
|
Alueen nimi (NUTS) |
NEDERLAND Yhdistelmäalue |
|||||||
|
Myöntävä viranomainen |
|
|||||||
|
Tukitoimenpiteen nimike |
Steunmaatregelen onderzoek en ontwikkeling bloemkwekerijproducten |
|||||||
|
Kansallinen oikeusperusta (mainitaan julkaisuviite) |
Ontwerp-verordening PT heffing handel bloemkwekerijproducten 2010 Ontwerp-verordening PT heffing aanbod bloemkwekerijproducten 2010 |
|||||||
|
Toimenpiteen tyyppi |
Ohjelma |
|||||||
|
Voimassa olevan tukitoimenpiteen muutos |
— |
|||||||
|
Kesto |
31.10.2011-31.12.2013 |
|||||||
|
Toimiala(t) |
Kasvinviljely ja kotieläintalous, riistatalous ja niihin liittyvät palvelut, AMMATILLINEN, TIETEELLINEN JA TEKNINEN TOIMINTA |
|||||||
|
Tuensaajatyyppi |
Pk-yritykset,suuret yritykset |
|||||||
|
Ohjelman mukainen suunniteltu vuosibudjetin kokonaismäärä |
EUR 43,00 (miljoonaa) |
|||||||
|
Takaukset |
— |
|||||||
|
Tukiväline (5 artikla) |
Suora avustus |
|||||||
|
Viittaus komission päätökseen |
— |
|||||||
|
Jos yhteisön varoista saadaan yhteisrahoitusta |
— |
|||||||
|
Tavoitteet |
Tuen enimmäisintensiteetti prosentteina tai enimmäismäärä kansallisessa valuutassa |
Pk-yrityksille myönnet-tävät lisät prosentteina |
||||||
|
Ympäristötutkimuksiin myönnettävä tuki (24 artikla) |
50 % |
20 % |
||||||
|
Pk-yrityksille konsulttipalveluihin myönnettävä tuki (26 artikla) |
50 % |
— |
||||||
|
Maatalous- ja kalastusaloja koskevaan tutkimus- ja kehitystyöhön myönnettävä tuki (34 artikla) |
100 % |
— |
||||||
|
Tuki innovaatiotoiminnan neuvontapalveluihin ja innovaatiotoimintaa tukeviin palveluihin (36 artikla) |
3 000 000 EUR |
— |
||||||
Internet-linkki tukitoimenpiteen koko tekstiin:
|
|
http://www.tuinbouw.nl/files/page/Ontwerp-Verordening%20PT%20heffing%20aanbod%20bloemkwekerijproducten%202010.pdf |
|
|
http://www.tuinbouw.nl/files/page/Ontwerp-Verordening%20PT%20heffing%20handel%20bloemkwekerijproducten%202010.pdf |
|
Valtion tuen viitenumero |
SA.33892 (11/X) |
||||||
|
Jäsenvaltio |
Belgia |
||||||
|
Jäsenvaltion viitenumero |
— |
||||||
|
Alueen nimi (NUTS) |
VLAAMS GEWEST Tukialueiden ulkopuolella sijaitsevat alueet |
||||||
|
Myöntävä viranomainen |
|
||||||
|
Tukitoimenpiteen nimike |
Subsidie aan het Coördinatiecentrum praktijkgericht onderzoek en voorlichting Biologische Teelt vzw voor de financiering van 3 vervolg fruitprojecten voor de periode vanaf 16 november 2011 tot en met 15 november 2012 |
||||||
|
Kansallinen oikeusperusta (mainitaan julkaisuviite) |
Ministerieel Besluit houdende toekenning van een subsidie aan het Coördinatiecentrum praktijkgericht onderzoek en voorlichting Biologische Teelt vzw voor de financiering van 3 vervolg fruitprojecten voor de periode vanaf 16 november 2011 tot en met 15 november 2012 (zie bijlage) |
||||||
|
Toimenpiteen tyyppi |
Ohjelma |
||||||
|
Voimassa olevan tukitoimenpiteen muutos |
— |
||||||
|
Kesto |
16.11.2011-15.11.2012 |
||||||
|
Toimiala(t) |
MAATALOUS, METSÄTALOUS JA KALATALOUS |
||||||
|
Tuensaajatyyppi |
Pk-yritykset |
||||||
|
Ohjelman mukainen suunniteltu vuosibudjetin kokonaismäärä |
EUR 0,03 (miljoonaa) |
||||||
|
Takaukset |
— |
||||||
|
Tukiväline (5 artikla) |
Suora avustus |
||||||
|
Viittaus komission päätökseen |
— |
||||||
|
Jos yhteisön varoista saadaan yhteisrahoitusta |
— |
||||||
|
Tavoitteet |
Tuen enimmäisintensiteetti prosentteina tai enimmäismäärä kansallisessa valuutassa |
Pk-yrityksille myönnet-tävät lisät prosentteina |
|||||
|
Maatalous- ja kalastusaloja koskevaan tutkimus- ja kehitystyöhön myönnettävä tuki (34 artikla) |
100 % |
— |
|||||
Internet-linkki tukitoimenpiteen koko tekstiin:
http://lv.vlaanderen.be/nlapps/docs/default.asp?id=1914
|
Valtion tuen viitenumero |
SA.33897 (11/X) |
||||
|
Jäsenvaltio |
Italia |
||||
|
Jäsenvaltion viitenumero |
— |
||||
|
Alueen nimi (NUTS) |
BASILICATA 107 artiklan 3 kohdan a alakohta |
||||
|
Myöntävä viranomainen |
|
||||
|
Tukitoimenpiteen nimike |
Innovazione PMI |
||||
|
Kansallinen oikeusperusta (mainitaan julkaisuviite) |
Delibera di Giunta Regionale n.2183 del 23.12.2010 pubblicata sul Bollettino Ufficiale della Regione Basilicata n. 51 del 31.12.2010 |
||||
|
Toimenpiteen tyyppi |
Ohjelma |
||||
|
Voimassa olevan tukitoimenpiteen muutos |
— |
||||
|
Kesto |
10.2.2011-31.12.2013 |
||||
|
Toimiala(t) |
Kaikki tukikelpoiset toimialat |
||||
|
Tuensaajatyyppi |
Pk-yritykset |
||||
|
Ohjelman mukainen suunniteltu vuosibudjetin kokonaismäärä |
EUR 10,20 (miljoonaa) |
||||
|
Takaukset |
— |
||||
|
Tukiväline (5 artikla) |
Suora avustus |
||||
|
Viittaus komission päätökseen |
— |
||||
|
Jos yhteisön varoista saadaan yhteisrahoitusta |
PO FESR Basilicata 2007-2013 ASSE III – L.I. III.2.1.B – EUR 4,08 (miljoonaa) |
||||
|
Tavoitteet |
Tuen enimmäisintensiteetti prosentteina tai enimmäismäärä kansallisessa valuutassa |
Pk-yrityksille myönnet-tävät lisät prosentteina |
|||
|
Ohjelma |
30 % |
20 % |
|||
Internet-linkki tukitoimenpiteen koko tekstiin:
http://www.regione.basilicata.it/giunta/site/giunta/detail.jsp?otype=1058&id=548876&dep=100055&area=