Sopimuspuolet sitoutuivat toteuttamaan mahdollisimman laajaa keskinäistä taloudellista yhteistyötä. Yhteistyöalueita ovat:
Sopimuksen tavoitteita ovat muun muassa:
Yhteistyön menetelmiä ovat:
Puitesopimus tuli voimaan .
EU on tehnyt Kolumbian, Perun ja Ecuadorin kanssa myös laaja-alainen kauppasopimus (ks. yhteenveto). Sitä on sovellettu väliaikaisesti Kolumbiaan ja Peruun vuodesta 2013 ja Ecuadoriin vuodesta 2017 alkaen.
Neuvoston päätös 98/278/EY, tehty Euroopan talousyhteisön sekä Cartagenan sopimuksen ja sen jäsenvaltioiden, Bolivian tasavallan, Kolumbian tasavallan, Ecuadorin tasavallan, Perun tasavallan ja Venezuelan tasavallan välistä yhteistyötä koskevan puitesopimuksen tekemisestä (EYVL L 127, , s. 10)
Euroopan talousyhteisön sekä Cartagenan sopimuksen ja sen jäsenvaltioiden, Bolivian tasavallan, Kolumbian tasavallan, Ecuadorin tasavallan, Perun tasavallan ja Venezuelan tasavallan välistä yhteistyötä koskeva puitesopimus (EYVL L 127, , s. 11–25)
Päivitetty viimeksi