Päätöksellä pyritään varmistamaan, että euron väärennyksen tutkinnan yhteydessä väärennöksiksi epäillyt rahat tutkitaan johdonmukaisesti ja tehokkaasti ja että tiedot jaetaan EU-maiden kesken.
tapahtuneen euron käyttöönoton vuoksi tällä päätöksellä täydennettiin lukuisia olemassa olevia sääntöjä, joilla pyritään suojaamaan euroa väärentämiseltä. Näitä ovat
EU-maiden on huolehdittava, että euron väärennyksen tutkinnan yhteydessä väärennöksiksi epäiltyjen seteleiden tarvittavan asiantuntijatutkimuksen suorittaa kansallinen tutkimuskeskus (NAC) ja että väärennöksiksi epäillyille metallirahoille vastaavan tutkimuksen suorittaa kansallinen metallirahojen tutkimuskeskus (CNAC). EU-maiden on toimitettava näiden asiantuntijatutkimusten tulokset Europolille (Euroopan poliisivirasto).
EU-maiden euron väärennyksen ja siihen liittyvien rikosten tutkinnasta vastaavien kansallisten keskustoimistojen on toimitettava Europolille keskitetyt tiedot tutkinnastaan, mukaan lukien EU:n ulkopuolisista maista saamansa tiedot. Vähintään seuraavat tiedot on toimitettava:
Yhteistyössään euron väärennyksen ja siihen liittyvien rikosten tutkinnassa EU-maiden toimivaltaisten viranomaisten on käytettävä Eurojustin tarjoamia palveluja.
Komission päätöksellä 2005/37/EY perustetaan Euroopan teknis-tieteellinen keskus, jonka tehtävänä on suojata eurometallirahoja väärennöksiltä. Se tutkii ja luokittelee väärennettyjä eurometallirahoja ja avustaa kansallisia viranomaisia.
Sitä on sovellettu alkaen.
Lisätietoja:
Neuvoston päätös 2001/887/YOS, tehty , euron suojaamisesta väärentämiseltä (EYVL L 329, , s. 1–2)
Päivitetty viimeksi