Asetus (EY) N:o 1367/2006 Århusin yleissopimuksen määräysten soveltamisesta
Siinä vaaditaan Euroopan unionin (EU) toimielimiä ja elimiä panemaan täytäntöön Århusin yleissopimuksen velvoitteet (ks. tiivistelmä). Yleissopimus antaa yleisölle oikeuden
EU:n toimielinten ja elinten on
Ympäristöasioiden tietokantojen tai rekisterien on sisällettävä
Tietopyynnöistä voidaan kieltäytyä vain erityistapauksissa, kuten jos meneillään on oikeudenkäynti tai jos tiedon ilmaiseminen vaikuttaisi haitallisesti tiedon kohteena olevan ympäristön, kuten harvinaisten lajien pesimispaikkojen, suojeluun.
EU:n toimielinten ja elinten on huolehdittava siitä, että yleisö voi varhaisessa vaiheessa ja tosiasiallisesti osallistua ympäristöön liittyvien suunnitelmien tai ohjelmien päätöksentekoon. Kun Euroopan komissio valmistelee suunnitelmaa tai ohjelmaa, joka annetaan EU:n muiden elinten päätettäväksi, komission on annettava yleisölle mahdollisuus osallistua kyseisen ehdotuksen valmisteluvaiheessa.
EU:n toimielinten ja elinten on määritettävä yleisö, johon suunnitelma tai ohjelma saattaa vaikuttaa, ja varmistettava, että se saa tietoa
Huomautusten vastaanottamiselle asetetaan vähintään kahdeksan viikon määräaika, ja kokouksista ja kuulemisista on ilmoitettava vähintään neljä viikkoa etukäteen.
EU:n toimielinten ja elinten on otettava yleisön osallistumisen tulokset asianmukaisesti huomioon ja tiedotettava yleisölle päätöksistä ja niiden perusteluista, mukaan lukien yleisön osallistumista koskevat tiedot.
Yleisö on tietyin edellytyksin oikeutettu pyytämään sisäistä uudelleentarkastelua siltä EU:n toimielimeltä tai elimeltä, joka on toteuttanut hallintotoimen – tai kun on kyse laiminlyönnistä – jonka olisi pitänyt toteuttaa tällainen toimi, sillä perusteella, että tällainen toimi tai laiminlyönti on ristiriidassa ympäristölainsäädännön kanssa.
Valtiosta riippumaton järjestö voi esittää pyynnön, jos
Sisäistä uudelleentarkastelua koskevan pyynnön voivat esittää myös muut yleisöön kuuluvat, jos he voivat
Tällaisten pyyntöjen on oltava joko edellä esitetyt edellytykset täyttävän valtiosta riippumattoman ympäristöalan järjestön tai jäsenvaltiossa ammatin harjoittamiseen oikeutetun asianajajan esittämiä.
Pyynnöt on esitettävä kahdeksan viikon kuluessa hallintotoimen hyväksymisestä, siitä ilmoittamisesta tai sen julkaisemisesta sen mukaan, mikä niistä on ajankohdaltaan myöhäisin.
EU:n toimielinten ja elinten on julkaistava kaikki sisäistä uudelleentarkastelua koskevat pyynnöt mahdollisimman pian niiden vastaanottamisen jälkeen sekä kaikki kyseisistä pyynnöistä tehdyt lopulliset päätökset mahdollisimman pian niiden antamisen jälkeen.
EU:n toimielimen tai elimen on toimittava 22 viikon kuluessa kahdeksan viikon määräajan päättymisestä. Jos EU:n toimielin tai elin jättää toimimatta sisäistä uudelleentarkastelua koskevan pyynnön perusteella tai jos pyyntö hylätään, valtiosta riippumaton järjestö tai muut yleisöön kuuluvat voivat nostaa kanteen Euroopan unionin tuomioistuimessa.
Sitä on sovellettu alkaen. Tiettyjä muutettuja sääntöjä, jotka koskevat pääasiassa oikeuden saatavuutta, on sovellettu alkaen. Sääntöjä, jotka mahdollistavat pääsyn ympäristöalan kansalaisjärjestöjen lisäksi muille yleisöön kuuluville, sovelletaan alkaen.
Ks. lisätietoja:
Euroopan parlamentin ja neuvoston asetus (EY) N:o 1367/2006, annettu , tiedon saatavuutta, yleisön osallistumista päätöksentekoon sekä oikeuden saatavuutta ympäristöasioissa koskevan Århusin yleissopimuksen määräysten soveltamisesta unionin toimielimiin ja elimiin (EUVL L 264, , s. 13–19).
Asetukseen (EY) N:o 1367/2006 tehdyt peräkkäiset muutokset on sisällytetty alkuperäiseen säädökseen. Konsolidoitu toisinto on tarkoitettu ainoastaan dokumentointitarkoituksiin.
Päivitetty viimeksi