Hyvä laboratoriokäytäntö: kemiallisten aineiden kokeet

TIIVISTELMÄ ASIAKIRJASTA:

Direktiivi 2004/10/EY – säännöt hyvän laboratoriokäytännön periaatteiden noudattamisesta kemiallisten aineiden kokeissa ja periaatteiden noudattamisen todentamisesta

DIREKTIIVIN TARKOITUS

Direktiivillä kodifioidaan EU:n lainsäädäntö hyvän laboratoriokäytännön periaatteiden (GLP) noudattamisesta ja periaatteiden noudattamisen todentamisesta kemiallisten aineiden kokeissa. Lisäksi sillä kumotaan direktiivi 87/18/ETY.

TÄRKEIMMÄT KOHDAT

MISTÄ ALKAEN DIREKTIIVIÄ SOVELLETAAN?

Direktiiviä on sovellettu alkaen. Direktiivillä 2004/10/EY kodifioitiin ja kumottiin direktiivi 87/18/ETY ja siihen tehdyt muutokset. Alkuperäinen direktiivi 87/18/ETY oli saatettava osaksi EU-maiden lainsäädäntöä mennessä.

TAUSTAA

Lisätietoja:

ASIAKIRJA

Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivi 2004/10/EY, annettu , hyvän laboratoriokäytännön periaatteiden noudattamista kemiallisten aineiden kokeissa ja periaatteiden noudattamisen todentamista koskevien lakien, asetusten ja hallinnollisten määräysten lähentämisestä (kodifioitu toisinto) (EUVL L 50, , s. 44–59)

Direktiiviin 2004/10/EY tehdyt peräkkäiset muutokset on sisällytetty alkuperäiseen säädökseen. Konsolidoitu toisinto on tarkoitettu ainoastaan dokumentointitarkoituksiin.

Päivitetty viimeksi