EU:n avaruusohjelma (2021–2027) – Euroopan unionin avaruusohjelmavirasto

TIIVISTELMÄ ASIAKIRJOISTA:

Asetus (EU) 2021/696 EU:n avaruusohjelman ja Euroopan unionin avaruusohjelmaviraston perustamisesta

Päätös (YUTP) 2021/698 EU:n turvallisuuteen mahdollisesti vaikuttavien EU:n avaruusohjelman yhteydessä käyttöön otettujen, toimivien ja käytettyjen järjestelmien ja palvelujen turvallisuudesta

ASETUKSEN JA PÄÄTÖKSEN TARKOITUS

TÄRKEIMMÄT KOHDAT

Tavoitteet

EU:n avaruusohjelman päätavoitteet ovat seuraavat:

Asetuksessa asetetaan myös muun muassa seuraavia erityistavoitteita:

Hallinnointi

Asetuksella perustetaan EUSPA, joka korvaa eurooppalaisen GNSS-järjestelmän valvontaviranomaisen ja laajentaa sitä. Sillä myös tehostetaan hallinnointia antamalla selkeitä tehtäviä seuraaville toimintaan osallistuville toimielimille ja virastoille:

Rahoitus

Osallistuminen avaruusesineiden valvonta- ja seurantakumppanuuteen (SST)

Täytäntöönpanopäätöksessä (EU) 2022/1245 vahvistetaan säännöt ja menettelyt, jotka koskevat jäsenvaltioiden osallistumista SST-kumppanuuteen. Asetuksen (EU) 2021/696 58 artiklan 2 kohdassa tarkoitetun STT-kumppanuuden olisi otettava hoitaakseen SST-konsortion tehtävät, jotka koskevat SST-palvelujen tarjoamista unionin tasolla, ja samalla olisi varmistettava sujuva siirtymä ja palvelujen tarjonnan jatkuvuus.

STT-järjestelmä on maassa sijaitsevien ja avaruudessa sijaitsevien ilmaisimien muodostama verkosto, joka kykenee valvomaan ja seuraamaan avaruusesineitä ja johon kuuluu käsittelyvalmiuksia, joiden tarkoituksena on tuottaa dataa, tietoja ja palveluita maata kiertävistä avaruusesineistä.

MISTÄ ALKAEN ASETUSTA JA PÄÄTÖSTÄ SOVELLETAAN?

Asetusta ja päätöstä on sovellettu alkaen.

TAUSTAA

Ks. lisätietoja:

ASIAKIRJAT

Euroopan parlamentin ja neuvoston asetus (EU) 2021/696, annettu , unionin avaruusohjelman ja Euroopan unionin avaruusohjelmaviraston perustamisesta sekä asetusten (EU) N:o 912/2010, (EU) N:o 1285/2013 ja (EU) N:o 377/2014 ja päätöksen N:o 541/2014/EU kumoamisesta (EUVL L 170, , s. 69–148).

Neuvoston päätös (YUTP) 2021/698, annettu , unionin turvallisuuteen mahdollisesti vaikuttavien unionin avaruusohjelman ja EU:n turvallisten yhteyksien ohjelman yhteydessä käyttöön otettujen, toimivien ja käytettyjen järjestelmien ja palvelujen turvallisuudesta sekä päätöksen 2014/496/YUTP kumoamisesta (EUVL L 170, , s. 178–182).

Päätökseen (YUTP) 2021/698 tehdyt peräkkäiset muutokset ja korjaukset on sisällytetty alkuperäiseen säädökseen. Konsolidoitu toisinto on tarkoitettu ainoastaan dokumentointitarkoituksiin.

Päivitetty viimeksi