|
16.5.2013 |
FI |
Euroopan unionin virallinen lehti |
C 137/5 |
Kiinnostuksenilmaisupyyntö – henkilöt, jotka haluavat tulla sisällytetyksi finanssipalvelujen käyttäjäryhmän perustamisesta 20 päivänä heinäkuuta 2010 annetun komission päätöksen mukaiseen asiantuntijaluetteloon
MARKT/2013/20/H
2013/C 137/05
Johdanto
Komissio perusti 20. heinäkuuta 2010 (1) antamallaan päätöksellä finanssipalvelujen käyttäjäryhmän, jäljempänä ’ryhmä’. Koska nykyisen ryhmän toimikausi ja asiantuntijaluettelon voimassaolo päättyvät lokakuussa 2013, on tarpeen esittää uusi kiinnostuksenilmaisupyyntö, jotta voidaan laatia uusi asiantuntijaluettelo ja uusia ryhmän kokoonpano. Komissio pyytää siksi kiinnostuksenilmaisuja henkilöiltä, jotka haluavat tulla sisällytetyiksi asiantuntijaluetteloon, jonka perusteella valitaan ryhmän 20 jäsentä. Kuten vuosien 2005–2010 rahoituspalvelupolitiikkaa käsittelevässä valkoisessa kirjassa todetaan, komissio pitää hyvin tärkeänä sitä, että ryhmässä ovat oikeassa suhteessa edustettuina myös käyttäjät. Komissio totesi 4. maaliskuuta 2009 antamassaan tiedonannossa ”Elvytys Euroopassa”, että eurooppalaisten sijoittajien, kuluttajien ja pk-yritysten etujen on oltava finanssimarkkinauudistuksen keskiössä.
Ryhmä on ensimmäisen kolmevuotisen toimikautensa aikana osoittautunut hyvin hyödylliseksi ja tehokkaaksi elimeksi, joka avustaa komissiota monissa aloitteissa ja kehittää omia ideoita ja hankkeita. Ryhmä on auttanut virtaviivaistamaan näkemyksiä, joita komissio on saanut kuluttajilta, yksityissijoittajilta ja mikroyrityksiltä finanssipalvelujen alan politiikan laadintaa varten, ja parantamaan edelleen niiden laatua. Siksi on päätetty laatia uusi asiantuntijaluettelo, joka on voimassa kuusi vuotta 1. marraskuuta 2013 alkaen ja jonka perusteella ryhmän 20 jäsentä valitaan. Kuten 20. heinäkuuta 2010 annetussa päätöksessä todetaan, ryhmän jäsenten toimikausi on kolme vuotta (yksivuotinen sopimus, joka voidaan uusia yhdellä vuodella kahdesti). Kolmevuotinen toimikausi voidaan uusia kahdesti.
Ryhmän jäsenet ovat henkilöitä, jotka on nimetty edustamaan kuluttajien, yksityissijoittajien tai mikroyritysten etuja, ja yksittäisiä asiantuntijoita, jotka ovat perehtyneet finanssipalveluihin niiden käyttäjien näkökulmasta.
Tämä ryhmän perustamista koskeva kiinnostuksenilmaisupyyntö on avoin EU:n jäsenvaltioista tuleville asiantuntijoille, joilla on sopiva pätevyys.
Lisätietoja ryhmän työstä sen ensimmäisellä kolmevuotisella toimikaudella saa verkkosivulta
http://ec.europa.eu/internal_market/finservices-retail/fsug/index_en.htm
1. Hankintaviranomainen
|
European Commission |
|
Directorate-General for the Internal Market and Services |
|
Rue de Spa/Spastraat 2 |
|
1049 Brussels/Brussel |
|
BELGIQUE/BELGIË |
|
Sähköposti: ec-intmarket-contracts@ec.europa.eu |
|
http://ec.europa.eu/dgs/internal_market/calls_en.htm |
2. Kiinnostuksenilmaisupyyntö
Henkilöitä, jotka haluavat tulla sisällytetyksi asiantuntijaluetteloon, pyydetään jättämään hakemus tässä ilmoituksessa esitettyjen sääntöjen mukaisesti.
Kiinnostuksenilmaisut on jätettävä jollakin Euroopan unionin virallisista kielistä sähköisesti sähköpostiosoitteeseen
ec-intmarket-contracts@ec.europa.eu
Hankintaviranomainen laatii luettelon asiantuntijoista, jotka täyttävät jäljempänä kohdassa 8 esitetyt perusteet. Kun luettelo on laadittu, komissio valitsee 20 hakijaa ryhmän jäseniksi tarvittavien taitojen sekä tarvittavan kokemuksen ja asiaosaamisen perusteella syrjimättömyyden, yhtäläisen kohtelun ja eturistiriidattomuuden periaatteiden mukaisesti. Komissio pyytää näitä henkilöitä tekemään sopimuksen asiantuntijapalvelujen tarjoamisesta (ryhmän jäsenistä ainakin 11 on henkilöitä, jotka on nimetty edustamaan kuluttajien tai yksityissijoittajien etuja).
Henkilön sisällyttäminen luetteloon ei millään tavalla velvoita komissiota tekemään sopimusta hänen kanssaan.
3. Sopimustyyppi
Kiinnostuksenilmaisupyynnön tuloksena laadittua asiantuntijaluetteloa käytetään yksinomaan seuraavanlaisiin julkisiin hankintoihin: palvelusopimus asiantuntijapalvelujen tarjoamiseksi. Standardisopimuksen malli on nähtävillä verkkosivustolla http://ec.europa.eu/dgs/internal_market/calls_en.htm
|
— |
Asiantuntijasopimusten, jotka tehdään 12 kuukaudeksi, on oltava ryhmän jäseniksi valittujen hakijoiden allekirjoittamia. Sopimukset voidaan uusia 12 kuukaudella kahdesti. |
|
— |
Ryhmän jäsenille maksetaan 10 000 EUR suuruinen vuosipalkkio heidän palveluksistaan. Heidän matka- ja mahdolliset oleskelukulunsa, jotka liittyvät ryhmän toimintaan, korvataan komission soveltamien asiantuntijaryhmiä koskevien määräysten mukaisesti. |
|
— |
Ryhmän jäsenten on koko sopimuksen keston ajan osoitettava, että he ovat asianmukaisesti sitoutuneet suorittamaan vaaditut tehtävät (noin 35 työpäivää ja osallistuminen ryhmän kokouksiin). Jos jokin ryhmän jäsen ei osoita asianmukaista sitoutumista, komissiolla on oikeus vähentää hänen palkkiotaan ja/tai irtisanoa sopimus ennenaikaisesti annettuaan kyseiselle jäsenelle ensin varoituksen. |
4. Tehtävien kuvaus
Asiantuntijaryhmän tehtävänä on
|
— |
avustaa komissiota sellaisten säädösten tai muiden poliittisten aloitteiden valmistelussa, jotka vaikuttavat finanssipalvelujen käyttäjiin, mukaan lukien kuluttajat, yksityissijoittajat ja mikroyritykset, |
|
— |
esittää näkemyksiä sekä antaa lausuntoja ja neuvoja poliittisten aloitteiden käytännön toteutuksesta, |
|
— |
pyrkiä ennakoivasti yksilöimään keskeiset finanssipalveluihin liittyvät kysymykset, joilla on merkitystä finanssipalvelujen käyttäjien kannalta, |
|
— |
tarvittaessa pitää komission suostumuksella yhteyttä finanssipalvelujen käyttäjien edustajiin ja edustuselimiin Euroopan unionin tasolla ja kansallisella tasolla sekä muihin komission hallinnoimiin neuvoa-antaviin ryhmiin, kuten eurooppalaiseen neuvoa-antavaan kuluttajaryhmään, maksujärjestelmämarkkinoiden asiantuntijaryhmään ja arvopaperimarkkinoita käsittelevään eurooppalaiseen asiantuntijaryhmään, sekä antaa näille tietoja. |
Asioihin, joista voidaan pyytää ryhmän lausuntoa, kuuluvat kaikki finanssipalvelupolitiikan alat, muun muassa vähittäispankkitoiminta, kulutusluotot ja kiinnitysluotot, maksuvälineet ja -järjestelmät, henki- ja vahinkovakuutukset, eläkkeet, vähittäissijoitustuotteet, arvopaperimarkkinat ja finanssivalvonta.
5. Palvelujen suorituspaikka
Ryhmä kokoontuu yleensä komission tiloissa Brysselissä keskimäärin kahdeksan kertaa vuodessa komission päättämässä kokoonpanossa ja sen päättämän aikataulun mukaisesti. Jäsenien pyynnöstä voidaan yksi kokous vuodessa pitää toisessa jäsenvaltiossa.
6. Luettelon voimassaoloaika
Luettelo on voimassa kuuden vuoden ajan 1. marraskuuta 2013 alkaen. Henkilöt, jotka haluavat tulla sisällytetyksi luetteloon, voivat jättää hakemuksensa milloin tahansa lukuun ottamatta luettelon voimassaolon kolmea viimeistä kuukautta.
7. Oikeudellinen muoto
Mitään tiettyä oikeudellista asemaa ei vaadita.
8. Luetteloon sisällyttämistä koskevat perusteet
8.1 Poissulkemisperusteet
Poissulkemisperusteet, jotka kaikkien hakijoiden on täytettävä, on esitetty yksityiskohtaisesti hakulomakkeessa, joka voidaan ladata verkko-osoitteesta
http://ec.europa.eu/dgs/internal_market/calls_en.htm
8.2 Valintaperusteet
Valintaperusteet, jotka kaikkien hakijoiden on täytettävä, ja tarvittavien tausta-asiakirjojen luettelo on esitetty yksityiskohtaisesti hakulomakkeessa, joka voidaan ladata verkko-osoitteesta
http://ec.europa.eu/dgs/internal_market/calls_en.htm
Ryhmä koostuu 20 jäsenestä, jotka on nimitetty edellä mainitun päätöksen 3 artiklan mukaisesti. Ryhmän jäsenet ovat päteviä henkilöitä, jotka komissio on valinnut heidän finanssipalvelualan asiantuntemuksensa perusteella. Komissio arvioi yksittäisten asiantuntijoiden soveltuvuuden seuraavin perustein:
|
— |
vähintään neljä vuotta finanssipalvelualan ammattikokemusta, josta vähintään kaksi vuotta käyttäjiin liittyvissä kysymyksissä, |
|
— |
rahoitusalalla tyypillisesti käytettävän englannin kielen sellainen taito, joka mahdollistaa osallistumisen keskusteluihin ja raporttien laatimisen kyseisellä kielellä. Tässä yhteydessä on käytettävä vertailukohtana Euroopan neuvoston laatimaa yhteistä eurooppalaista kieliviitekehystä (http://www.coe.int/t/dg4/linguistic/source/framework_en.pdf), |
|
— |
mahdollisuus osallistua kokouksiin noin kahdeksan kertaa vuodessa ja sitoumus tehokkaaseen työskentelyyn kokousten välillä ryhmän työn tulosten (lausunnot, kannanotot, raportit jne.) valmistelemiseksi. |
Kiinnostuksenilmaisuun on liitettävä tarvittavat asiakirjat osoitukseksi siitä, että hakija täyttää edellä mainitut perusteet.
Tehdessään jätettyjen ehdotusten perusteella lopullisen valinnan ryhmän jäseniksi komissio ottaa huomioon tarpeen saada näkemyksiä henkilöiltä, jotka on nimetty edustamaan kuluttajien, yksityissijoittajien tai mikroyritysten etuja, ja yksittäisiltä asiantuntijoilta. Lisäksi komissio pyrkii varmistamaan, että ryhmällä on kaikkien finanssipalvelualojen asiantuntemusta ja että Euroopan unioni on ryhmässä maantieteellisesti tasapainoisesti edustettuna.
9. Hakijoiden valinta
9.1 Hakemuksia voivat jättää luonnolliset henkilöt. Jos hakemus hyväksytään, ryhmän jäseneksi voidaan hyväksyä vain sellainen luonnollinen henkilö, jonka valintalautakunta alun perin on valinnut. Henkilöä ei saa vaihtaa toiseen henkilöön sopimuksen ja sen mahdollisten jatkosopimusten keston aikana.
9.2 Ensimmäinen valintakierros henkilöiden sisällyttämiseksi asiantuntijaluetteloon järjestetään syyskuussa 2013. Tästä asiantuntijaluettelosta kohdan 9.6 alakohdassa b mainittu valintalautakunta valitsee 20 asiantuntijaa, joiden kanssa tehdään 12 kuukauden pituinen sopimus, joka tulee voimaan 1. marraskuuta 2013. Tämä yksivuotinen sopimus voidaan uusia yhdellä vuodella kahdesti.
9.3 Asiantuntijat, joita ei valita ryhmän jäseniksi, jäävät asiantuntijaluetteloon, mutta heidät voidaan pyytää ryhmän jäseniksi myöhemmin.
9.4 Komissio voi päättää pyytää luettelossa olevia asiantuntijoita tekemään sopimuksen, jos se pitää sitä tarpeellisena, milloin tahansa ensimmäisen valintakierroksen jälkeen mutta ennen luettelon voimassaolon päättymistä. Tässä yhteydessä sovelletaan samaa valintamenettelyä kuin ensimmäisellä sopimuksentekokierroksella.
9.5 Komissio arvioi ensimmäisen valintakierroksen jälkeen saatuja hakemuksia aina, kun on tarvetta ottaa palvelukseen uusi asiantuntija, ja vähintään kerran vuodessa. Hakijat, jota täyttävät perusteet, lisätään asiantuntijaluetteloon, ja heitä voidaan myöhemmin pyytää ryhmän jäseniksi.
9.6 Valintalautakunnat
Komissio perustaa valintalautakuntia, jotka koostuvat eri komission yksiköiden virkamiehistä ja jotka
|
a) |
valitsevat henkilöt, jotka sisällytetään asiantuntijaluetteloon, |
|
b) |
valitsevat asiantuntijaluettelosta ryhmän jäsenet. |
9.7 Hakemukset on jätettävä jäljempänä esitettyjen menettelyiden mukaisesti.
9.7.1
Hakulomake voidaan ladata verkko-osoitteesta
http://ec.europa.eu/dgs/internal_market/calls_en.htm
Eurooppalaisen ansioluettelon malli voidaan ladata verkko-osoitteesta
http://europass.cedefop.europa.eu/en/documents/curriculum-vitae/templates-instructions
9.7.2 Hakemukset on jätettävä yhdellä Euroopan unionin virallisista kielistä sähköisesti sähköpostiosoitteeseen ec-intmarket-contracts@ec.europa.eu. Hakemuksiin on merkittävä selkeästi maininta ”Call for expressions of interest “FSUG” (MARKT/2013/20/H)”, ja hakemukset on jätettävä viimeistään 21. kesäkuuta 2013.
Hakemuksen olisi oltava asiantuntijan itsensä allekirjoittama. Allekirjoittamattomia hakemuksia ei oteta huomioon.
Komissio julkaisee asiantuntijaryhmän jäsenten luettelon sisämarkkinoiden ja palvelujen pääosaston sekä terveys- ja kuluttaja-asioiden pääosaston verkkosivustolla. Jäsenten henkilötietojen keräämisessä, käsittelemisessä ja julkaisemisessa noudatetaan asetusta (EY) N:o 45/2001 Euroopan parlamentin ja neuvoston asetus (2).
Lisätietoja saa ryhmän tehtävänkuvauksesta, joka voidaan ladata verkko-osoitteesta
http://ec.europa.eu/dgs/internal_market/calls_en.htm
10. Muut tiedot
Hakijoille ilmoitetaan heidän hakemustaan koskevasta päätöksestä. Epäselvät tai epätäydelliset hakemukset voidaan jättää ottamatta huomioon.
Hakijoiden on ilmoitettava komissiolle kaikista tilannettaan tai osoitettaan koskevista muutoksista, jotta heidän hakemuksensa voidaan pitää ajan tasalla.
(1) EUVL C 199, 21.7.2010, s. 12.
(2) EYVL L 8, 12.1.2001, s. 1.