92002E3510

KIRJALLINEN KYSYMYS E-3510/02 esittäjä(t): Erik Meijer (GUE/NGL) komissiolle. Kansallisen ja eurooppalaisen lentoliikennepolitiikan erot Open Skies -politiikan toteuttamisessa ja uusien yritysten korvatessa lentoyhtiöitä.

Virallinen lehti nro 222 E , 18/09/2003 s. 0078 - 0079


KIRJALLINEN KYSYMYS E-3510/02

esittäjä(t): Erik Meijer (GUE/NGL) komissiolle

(10. joulukuuta 2002)

Aihe: Kansallisen ja eurooppalaisen lentoliikennepolitiikan erot Open Skies -politiikan toteuttamisessa ja uusien yritysten korvatessa lentoyhtiöitä

1. Voiko komissio vahvistaa, että nykyisestä 15 jäsenvaltiosta ainoastaan Espanja, Kreikka ja Irlanti eivät osallistu epätoivottuihin kahdenvälisiin lentoliikennesopimuksiin? Mitkä unioniin vuosina 2004 ja 2007 liittyvistä ehdokasvaltioista on tähän mennessä tehnyt tai harkitsee tekevänsä ennen liittymistään samankaltaisia sopimuksia Yhdysvaltojen kanssa?

2. Muistaako komissio vastaukseen kysymykseen E-2839/00(1), jonka mukaan komissio käynnistää rikkomisesta johtuvan menettelyn jokaista jäsenvaltiota vastaan, joka tekee tai on tehnyt kahdenvälisen lentoliikennesopimuksen Yhdysvaltojen kanssa vuoden 1992 kesäkuun 10 päivän jälkeen, ja jäsenvaltioiden Open Skies -sopimukseen liittyvät erilliset sopimukset hankaloittavat neuvotteluita, ja komissio on esittänyt neuvostolle yhteisen kannan muodostamista Yhdysvaltojen suhteen sopiakseen transatlanttisesta yhteisestä lentoliikennealueesta (TCAA) Euroopan talousalueen (ETA) ja Yhdysvaltojen välillä?

3. Aikooko komissio määritellä perustamissopimuksen 10 artiklan mukaisesti selkeämmin EU:n ja sen jäsenvaltioiden välisen toimivallan jakoa, vai aikooko komissio tarkistaa lentoliikennettä koskevia toimintalinjojaan?

4. Pyrkiikö komissio jatkamaan jo vuonna1987 unionissa alkanutta vaiheittaista vapauttamista (minkä perusteella jokainen yritys, jolla on EU:n ansiolentolupa, voi vaatia lentolupaa mille tahansa reitille), jota laajennettaisiin EU:n ja Yhdysvaltojen alueelle, mikä käytännössä vahvistaa edelleen useimmissa jäsenvaltioissa käyttöönotettua Open Skies -järjestelmää, jolla mitään osapuolta ei turvata häikäilemättömältä kilpailulta?

5. Millaisia seurauksia komission ehdottomalla politiikalla on kansallisten lentoliikenneyhtiöiden tulevaisuuteen, jotka ovat toimineet kauemmin kuin halvemmilla hinnoilla lentoja myyvät uudet tulijat?

(1) EYVL C 136 E, 8.5.2001, s. 106.

Loyola de Palacion komission puolesta antama vastaus

(31. tammikuuta 2003)

1. Tuomioistuimen tuomiot niin sanotuissa open skies -asioissa koskevat erityisesti kahdeksaa jäsenvaltiota. Tuomioistuimen johtopäätökset, joiden mukaan tietyt kahdenvälisten lentopalveluita koskevien sopimusten osat ovat yhteisön oikeuden vastaisia, ovat kuitenkin merkityksellisiä käytännössä kaikkien sopimusten kannalta, joiden osapuoli jokin jäsenvaltio on, ovatpa ne sitten open skies -sopimuksia tai eivät. Siksi tuomioistuimen ratkaisut ovat merkityksellisiä kaikkien jäsenvaltioiden kannalta. Suurin osa ehdokasvaltioista on tehnyt open skies -sopimuksen Yhdysvaltojen kanssa.

2. Komissio on tosiaankin ehdottanut neuvostolle neuvotteluja Yhdysvaltojen kanssa tehtävästä yhteisön sopimuksesta, jonka tavoitteena on luoda transatlanttinen yhteinen lentoliikennealue (TCAA). Jos sopimus tehdään, se koskee myös uusia jäsenvaltioita niiden liittymisestä lähtien.

3. TCAA:n on tarkoitus olla kattavampi kuin nykyiset open skies -sopimukset, poistaa nykyisistä kahdenvälisistä sopimuksista johtuva Euroopan markkinoiden pirstaloituminen ja tehdä yhteisön lentoyhtiöistä operatiivisesti ja taloudellisesti joustavampia.

4. Nykyinen lainsäädäntökehys rajoittaa yhteisön lentoyhtiöiden kykyä kilpailla tehokkaasti yhdysvaltalaisten lentoyhtiöiden kanssa yhteisön yhteisten lentoliikennemarkkinoiden luomisesta huolimatta. Komission hahmottelemassa uudessa tilanteessa kummankin osapuolen lentoyhtiöillä olisi edelleen tasavertaiset mahdollisuudet kilpailla keskenään soveltaen kuitenkin tiukasti turvallisuutta, ympäristöä ja kilpailua koskevia määräyksiä.

5. Komission hahmottelema politiikka hyötyy alhaisista kustannuksista ja perinteisistä lentoliikenteen harjoittajista, jotka myös tukevat sitä. Niiden suhde määritellään kaupallisten ja operatiivisten näkökohtien perusteella kahdenvälisten lentopalvelusopimusten rajoitusten sijasta.