91997E2973



Virallinen lehti nro C 102 , 03/04/1998 s. 0158


KIRJALLINEN KYSYMYS E-2973/97 komissiolle esittäjä(t): Joaquín Sisó Cruellas (PPE) (17. syyskuuta 1997)

Aihe: Tietotekniikka eurooppalaisissa pk-yrityksissä

Erään huomattavan yrityksen, joka on softwaren kehittämisen alalla maailman johtavassa asemassa, espanjalainen johtaja sanoi äskettäin, että Espanjassa investoidaan tietotekniikkateknologioihin puolet Euroopassa investoiduista määristä. Tämä ero on havaittavissa erityisesti pienissä ja keskisuurissa yrityksissä. Näistä yrityksistä 50 %:lla ei ole käytössään henkilökohtaista tietokonetta ja loppuosalla on käytössään alle kuusi kappaletta huolimatta siitä, että espanjalainen yrittäjä on tietoinen tietokoneen tärkeydestä pk-yrityksen kilpailukyvyn parantamisessa. Tähän asiaan liittyen pyydän komissiota vastaamaan seuraaviin kysymyksiin:

Onko komissiolla aiemmin esitettyjen lukujen mukaisia maakohtaisia tietoja tietokoneistettujen pk-yritysten prosenttimääristä unionissa ja mikäli näin on, voisiko se antaa kyseiset tiedot minulle?

Voisiko komissio kertoa minulle, saavatko pk-yritykset mitään yhteisön tukea tämän tyyppisiin investointeihin, ja jos saavat, millaisia toimia asian suhteen toteutetaan?

Komission jäsenen Christos Papoutsisin komission puolesta antama vastaus (24. lokakuuta 1997)

Vastauksensa pituuden vuoksi komissio lähettää sen suoraan kunnianarvoisalle jäsenelle ja parlamentin sihteeristölle.