2.5.2023   

FI

Euroopan unionin virallinen lehti

C 155/16


Unionin tuomioistuimen tuomio (viides jaosto) 9.3.2023 (ennakkoratkaisupyyntö, jonka on esittänyt Finanzgericht Düsseldorf – Saksa) – RWE Power Aktiengesellschaft v. Hauptzollamt Duisburg

(Asia C-571/21 (1), RWE Power)

(Ennakkoratkaisupyyntö - Energiatuotteiden ja sähkön verotus - Direktiivi 2003/96/EY - 14 artiklan 1 kohdan a alakohta - 21 artiklan 3 kohdan toinen ja kolmas virke - Sähkön tuottamiseen ja sähköntuotantokyvyn säilyttämiseen käytettävä sähkö - Verovapautus - Ulottuvuus - Avokaivokset - Polttoainesäiliöiden ja kuljetusvälineiden käyttöön käytettävä sähkö)

(2023/C 155/18)

Oikeudenkäyntikieli: saksa

Ennakkoratkaisua pyytänyt tuomioistuin

Finanzgericht Düsseldorf

Pääasian asianosaiset

Kantaja: RWE Power Aktiengesellschaft

Vastaaja: Hauptzollamt Duisburg

Tuomiolauselma

1)

Energiatuotteiden ja sähkön verotusta koskevan yhteisön kehyksen uudistamisesta 27.10.2003 annetun neuvoston direktiivin 2003/96/EY 14 artiklan 1 kohdan a alakohdan ensimmäistä virkettä, luettuna yhdessä kyseisen direktiivin 21 artiklan 3 kohdan toisen virkkeen kanssa,

on tulkittava siten, että

kyseisessä säännöksessä säädetty verovapautus, joka koskee sähkön tuottamiseen käytettävää sähköä, ei kata sähköä, jota käytetään ruskohiilen kaltaisen energiatuotteen louhinnassa avokaivoksesta, kun tätä sähköä ei käytetä sähköntuotannon teknisessä prosessissa vaan energiatuotteen valmistusta varten. Tämä verovapautus voi sitä vastoin kattaa kyseisen energiatuotteen myöhemmän jalostuksen ja käsittelyn sähkövoimaloissa sähkön tuottamista varten, kunhan nämä toimet ovat sähköntuotannon teknisen prosessin kannalta välttämättömiä ja siihen suoraan tarkoitettuja.

2)

Direktiivin 2003/96 14 artiklan 1 kohdan a alakohdan ensimmäistä virkettä

on tulkittava siten, että

kyseisessä säännöksessä säädetty verovapautus, joka koskee sähköntuotantokyvyn säilyttämiseksi käytettävää sähköä, voi kattaa sähkön, joka on tarkoitettu ruskohiilen kaltaisen energiatuotteen varastointilaitosten toimintaan ja sellaisten kuljetusvälineiden käyttöön, joilla kyseistä tuotetta voidaan kuljettaa, kun nämä toimet tapahtuvat sähkövoimaloissa ja kunhan ne ovat sähköntuotannon teknisen prosessin kapasiteetin säilyttämisen kannalta välttämättömiä ja siihen suoraan tarkoitettuja siksi, että tällaisia toimia tarvitaan turvaamaan keskeytyksettömän sähköntuotantokyvyn säilyttäminen.


(1)  EUVL C 490, 6.12.2021.