11.3.2019 |
FI |
Euroopan unionin virallinen lehti |
C 93/26 |
Valitus, jonka PAO Rosneft Oil Company, aikaisemmin NK Rosneft OAO, RN-Shelf-Arctic OOO, AO RN-Shelf-Far East, aikaisemmin RN-Shelf-Dalniy Vostoko ZAO, RN-Exploration OOO ja Tagulskoe OOO ovat tehneet 23.11.2018 unionin yleisen tuomioistuimen (kuudes jaosto) asiassa T-715/14, Rosneft ym. v. neuvosto, 13.9.2018 antamasta tuomiosta
(Asia C-732/18 P)
(2019/C 93/36)
Oikeudenkäyntikieli: englanti
Asianosaiset
Valittajat: PAO Rosneft Oil Company, aikaisemmin NK Rosneft OAO, RN-Shelf-Arctic OOO, AO RN-Shelf-Far East, aikaisemmin RN-Shelf-Dalniy Vostoko ZAO, RN-Exploration OOO ja Tagulskoe OOO (edustaja: L. Van den Hende, advocaat)
Muut osapuolet: Euroopan unionin neuvosto, Euroopan komissio, Ison-Britannian ja Pohjois-Irlannin yhdistynyt kuningaskunta
Vaatimukset
Valittajat vaativat unionin tuomioistuinta
— |
kumoamaan kyseisen tuomion tässä valituksessa esitettyjen perusteiden osalta |
— |
ratkaisee asian lopullisesti itse tai palauttaa sen unionin yleisen tuomioistuimen ratkaistavaksi |
— |
velvoittamaan neuvoston korvaamaan oikeudenkäyntikulut, mukaan lukien unionin yleisessä tuomioistuimessa aiheutuneet kulut. |
Oikeudelliset perusteet ja pääasialliset perustelut
Valitus koskee riidanalaisia ei-konventionaalisia öljyrajoituksia, riidanalaisia pääomamarkkinarajoituksia ja riidanalaisia oikeudellisia vaatimuksia koskevia rajoituksia, sellaisina kuin ne sisältyvät neuvoston asetukseen N:o 833/2014 (1) ja neuvoston päätökseen 2014/512/YUTP (2).
Valittajat tukeutuvat seitsemään valitusperusteeseen.
Ensimmäinen valitusperuste: Unionin yleinen tuomioistuin teki oikeudellisen virheen katsoessaan, että neuvosto toimi SEUT 296 artiklan mukaisesti, kun se vahvisti riidanalaiset ei-konventionaaliset öljyrajoitukset.
Toinen valitusperuste: Unionin yleinen tuomioistuin teki oikeudellisen virheen katsoessaan, että neuvosto toimi SEUT 296 artiklan mukaisesti, kun se vahvisti riidanalaiset pääomamarkkinarajoitukset.
Kolmas valitusperuste: Unionin yleinen tuomioistuin teki oikeudellisen virheen katsoessaan, että riidanalaisten ei-konventionaalisten öljyrajoitusten ja niiden tavoitteen välillä on järkevä yhteys.
Neljäs valitusperuste: Unionin yleinen tuomioistuin teki oikeudellisen virheen katsoessaan, ettei riidanalaisilla ei-konventionaalisilla öljyrajoituksilla loukata valittajien omaisuudensuojaan ja liiketoiminnan harjoittamisen vapauteen liittyviä perusoikeuksia.
Viides valitusperuste: Unionin yleinen tuomioistuin teki oikeudellisen virheen katsoessaan, etteivät oikeudellisia vaatimuksia koskevat rajoitukset ole suhteettomia, eikä niillä muutenkaan loukata valittajien omaisuudensuojaa koskevaa perusoikeutta.
Kuudes valitusperuste: Unionin yleinen tuomioistuin teki oikeudellisen virheen katsoessaan, että riidanalaiset pääomamarkkinarajoitukset ovat suhteellisuusperiaatteen mukaisia ja ettei niillä loukata valittajien liiketoiminnan harjoittamista koskevaa perusoikeutta.
Seitsemäs valitusperuste: Unionin yleinen tuomioistuin teki oikeudellisen virheen katsoessaan, että riidanalaiset ei-konventionaaliset öljyrajoitukset ja riidanalaiset pääomamarkkinarajoitukset voidaan oikeuttaa EU:n ja Venäjän kumppanuus- ja yhteistyösopimuksen ja tariffeja ja kauppaa koskevan WTO-yleissopimuksen turvallisuutta koskevilla poikkeuslausekkeilla.
(1) Rajoittavista toimenpiteistä Ukrainan tilannetta epävakauttavien Venäjän toimien johdosta 31.7.2014 annettu neuvoston asetus (EU) N:o 833/2014 (EUVL 2014, L 229, s. 1).
(2) Rajoittavista toimenpiteistä Ukrainan tilannetta epävakauttavien Venäjän toimien johdosta 31.7.2014 annettu neuvoston päätös 2014/512/YUTP (EUVL 2014, L 229, s. 13).