|
16.11.2015 |
FI |
Euroopan unionin virallinen lehti |
C 381/4 |
Unionin tuomioistuimen tuomio (kolmas jaosto) 1.10.2015 (ennakkoratkaisupyyntö, jonka on esittänyt Fővárosi Törvényszék – Unkari) – ERSTE Bank Hungary Zrt. v. Attila Sugár
(Asia C-32/14) (1)
((Ennakkoratkaisupyyntö - Direktiivi 93/13/ETY - Elinkeinonharjoittajien ja kuluttajien välisten sopimusten kohtuuttomat ehdot - Lainasopimus, jonka vakuutena on kiinteistökiinnitys - 7 artiklan 1 kohta - Kohtuuttomien ehtojen käytön lopettaminen - Riittävät ja tehokkaat keinot - Velan tunnustaminen - Notaarin vahvistama asiakirja - Notaarin asiakirjoihin liittämä täytäntöönpanolauseke - Täytäntöönpanoperuste - Notaarin velvollisuudet - Kohtuuttomien ehtojen tutkiminen viran puolesta - Tuomioistuinvalvonta - Vastaavuusperiaate ja tehokkuusperiaate))
(2015/C 381/04)
Oikeudenkäyntikieli: unkari
Ennakkoratkaisua pyytänyt tuomioistuin
Fővárosi Törvényszék
Pääasian asianosaiset
Kantaja: ERSTE Bank Hungary Zrt.
Vastaaja: Attila Sugár
Tuomiolauselma
Kuluttajasopimusten kohtuuttomista ehdoista 5.4.1993 annetun neuvoston direktiivin 93/13/ETY 6 artiklan 1 kohtaa ja 7 artiklan 1 kohtaa on tulkittava siten, että ne eivät ole esteenä pääasiassa kyseessä olevan kaltaiselle kansalliselle lainsäädännölle, jonka mukaan notaari, joka on muotovaatimusten mukaisesti laatinut elinkeinonharjoittajan ja kuluttajan välistä sopimusta koskevan virallisen asiakirjan, saa liittää kyseiseen asiakirjaan täytäntöönpanolausekkeen tai kieltäytyä poistamasta sitä, vaikka kyseisen sopimuksen ehtojen kohtuuttomuutta ei ole missään vaiheessa tutkittu.