Laiminlyöntikanne - Toimielimeen kohdistettu vaatimus toimenpiteisiin ryhtymisestä - Perustamissopimuksen 175 artiklan toisessa kohdassa tarkoitetun kannan määrittelyn käsite - Asetuksen N:o 99/63/ETY 6 artiklan perusteella laadittu kirje, joka lähetettiin kilpailusääntöjen rikkomista koskevan valituksen tekijälle - Toimi, joka ei voi olla kumoamiskanteen kohteena - Yksityiskohdat, jotka määrittävät valittajan oikeutta muutoksenhakuun tuomioistuimessa
(EY:n perustamissopimuksen 85 artiklan 1 kohta, 86 artikla ja 175 artiklan toinen kohta; neuvoston asetuksen N:o 17 19 artiklan 2 kohta; komission asetuksen N:o 99/63/ETY 5 ja 6 artikla)
Kilpailusääntöjen rikkomisesta valituksen tehneelle henkilölle komissiosta lähetetty kirje, joka vastaa asetuksen N:o 99/63/ETY 6 artiklan edellytyksiä, on perustamissopimuksen 175 artiklan toisessa kohdassa tarkoitettu kannan määrittely.
Siltä osin kuin tämä kirje on kuitenkin valmisteleva toimi, se ei voi olla kumoamiskanteen kohteena. Jos kyse on säädöksestä tai päätöksestä, joka laaditaan useammassa vaiheessa, erityisesti sisäisessä menettelyssä, jollaisesta on kyse asetuksen N:o 99/63/ETY mukaisessa menettelyssä, ei pääsääntöisesti päätöksenä, jonka perusteella on mahdollista nostaa kumoamiskanne, voida pitää muita kuin sellaisia toimenpiteitä, joilla vahvistetaan lopullisesti komission tai neuvoston kanta tässä menettelyssä; tällaisia toimenpiteitä eivät kuitenkaan ole väliaikaiset toimenpiteet, joiden tavoitteena on valmistella lopullista päätöstä, eli esimerkiksi asetuksen 6 artiklan nojalla annettu tiedoksianto.
Jos kilpailusääntöjen rikkomisesta valittanut henkilö ei siten voi nostaa mainitusta tiedonannosta kannetta tuomioistuimessa, sillä on kuitenkin oikeus asetuksen N:o 99/63/ETY 6 artiklan perusteella esittää mahdollinen kirjallinen vastineensa siitä. Tämän komission hallinnollisen menettelyn välivaiheen tarkoituksena on näet suojata valittajan oikeuksia, sillä valittajalle vastaista päätöstä ei voida tehdä, ilman että tällä olisi ollut mahdollisuus esittää huomautuksensa perusteista, joihin komissio aikoo nojautua.
Komissio ei voi tällä perusteella myöskään jatkaa toimettomuuttaan. Tämän vaiheen päätyttyä komission on näet joko käynnistettävä menettely sitä vastaan, jota valitus koskee - jolloin valittaja voi osallistua menettelyyn asetuksen N:o 17 19 artiklan 2 kohdan tai asetuksen N:o 99/63/ETY 5 artiklan perusteella - taikka sitten komission on tehtävä lopullinen päätös valituksen hylkäämisestä, mistä voidaan nostaa kumoamiskanne yhteisöjen tuomioistuimissa. Tällaisen kanteen yhteydessä valittaja voi vedota kaikkiin mahdollisiin lainvastaisuuksiin, joita on ilmennyt valmistelutoimista lopulliseen päätökseen saakka.
Jos komissio ei käynnistä menettelyä sitä vastaan, jota valitus koskee, tai tee lopullista päätöstä kohtuullisessa ajassa vastineen vastaanottamisesta, valittaja voi vedota perustamissopimuksen 175 artiklan määräyksiin laiminlyöntikanteen nostamiseksi.
Lisäksi yritys, joka katsoo kilpailua rajoittavan toiminnan loukkaavan sen oikeuksia, voi aina, varsinkin jos komissio päättää olla ryhtymättä toivottuihin jatkotoimiin valituksen suhteen, vedota kansallisissa tuomioistuimissa perustamissopimuksen 85 artiklan 1 kohtaan ja 86 artiklaan perustuviin oikeuksiin, joilla on välitön oikeusvaikutus yksityisten välisissä suhteissa.