1. Korvauskanne - Asiavaltuus - Korvauksensaantioikeuden siirto - Siirronsaajan nostama kanne - Tutkittavaksi ottaminen
(ETY:n perustamissopimuksen 178 artikla ja 215 artiklan toinen kohta)
2. Korvauskanne - Kohde - Tukien lakkauttamisesta aiheutuvan vahingon korvaaminen - Prosessiväite siitä, että kansallisissa tuomioistuimissa ei ole nostettu suorituskannetta - Peruste ei hyväksyttävissä
(ETY:n perustamissopimuksen 178 artikla ja 215 artiklan toinen kohta)
3. Korvauskanne - Kanne, jossa vaaditaan yhteisön oikeuden mukaisten maksujen suorittamista - Tutkimatta jättäminen
(ETY:n perustamissopimuksen 215 artiklan toinen kohta)
4. Korvauskanne - Itsenäinen luonne - Kumoamiskanne - Laiminlyöntikanne - Erillinen kohde
(ETY:n perustamissopimuksen 173, 175 ja 178 artikla ja 215 artiklan toinen kohta)
5. Sopimussuhteen ulkopuolinen vastuu - Säädös, jossa edellytetään talouspoliittisten valintojen tekemistä - Yhteisön vastuu - Edellytykset - Riittävän vakava, yksityisiä suojaavan ylemmänasteisen oikeussäännön rikkominen - Epätavanomainen ja erityinen vahinko
(ETY:n perustamissopimuksen 215 artiklan toinen kohta)
6. Sopimussuhteen ulkopuolinen vastuu - Vahinko - Arviointi - Perusteet - Vahingon siirtäminen muille elinkeinonharjoittajille - Huomioon ottaminen
(ETY:n perustamissopimuksen 215 artiklan toinen kohta)
7. Sopimussuhteen ulkopuolinen vastuu - Vahinko - Korvaaminen - Korkovaatimus - Hyväksyttävyys
(ETY:n perustamissopimuksen 215 artiklan toinen kohta)
$$1. Väärinkäytöstapauksia lukuun ottamatta elinkeinonharjoittajalla on toisen elinkeinonharjoittajan korvauksensaantioikeuden siirronsaajana mahdollisuus vedota siirrettyyn oikeuteen ja ETY:n perustamissopimuksen 178 artiklan ja 215 artiklan toisen kohdan nojalla nostaa kanne sen vahvistamiseksi.
2. ETY:n perustamissopimuksen 178 artiklan ja 215 artiklan toisen kohdan nojalla nostettua, tukien lakkauttamisesta aiheutuvan vahingon korvaamiseen kohdistuvaa kannetta ei voida jättää tutkimatta sellaisen prosessiväitteen johdosta, jonka mukaan kantajan olisi tullut nostaa näiden tukien suorittamista koskeva kanne kansallisessa tuomioistuimessa kansallisia toimivaltaisia viranomaisia vastaan, koska kysymys ei ole yhteisön säädöksiin perustuvia maksusuorituksia koskevasta kanteesta ja koska lisäksi vakiintuneen kannan mukaan kansallinen tuomioistuin ei olisi voinut hyväksyä tällaista suorituskannetta sen vuoksi, että yhteisön lainsäädännössä ei ole sellaisia säädöksiä, joiden perusteella kansalliset viranomaiset voisivat maksaa vaaditut suoritukset.
3. Yhteisön säädöksiin perustuvaa suoritusta koskevaa kannetta ei voida nostaa ETY:n perustamissopimuksen 178 artiklan ja 215 artiklan toisen kohdan nojalla.
4. Korvauskannetta ei voida jättää tutkimatta sellaisen prosessiväitteen johdosta, jonka mukaan kanteen todellinen päämäärä on saavutettavissa ainoastaan antamalla uusi asetus ja koska kantaja ei ole voinut tavoitella tätä päämäärää ETY:n perustamissopimuksen 173 ja 175 artiklan mukaisilla kanteilla, sillä ei olisi mahdollisuutta tähän myöskään 178 artiklan ja 215 artiklan toisen kohdan nojalla. Koska viimeksi mainituissa artikloissa määrätään sanotusta korvauskanteesta itsenäisenä oikeussuojakeinona, yhteisön tuomioistuin voi hyväksyä perustellun vahingonkorvausvaatimuksen ilman, että kyseisen toimielimen olisi tarpeen ryhtyä uusiin lainsäädäntötoimiin.
5. Yhteisön säädöksestä aiheutuvan oikeustilan toteaminen oikeudenvastaiseksi ei itsessään ole riittävä peruste ETY:n perustamissopimuksen 215 artiklan toisessa kohdassa tarkoitetun yhteisön vastuun syntymiselle. Jos tällainen säädös edellyttää talouspoliittisten valintojen tekemistä, vaaditaan lisäksi, että kyseessä on riittävän ilmeinen ylemmänasteisen, yksityisiä suojaavan oikeussäännön rikkominen.
Olosuhteet saattavat olla tällaiset, jos kyseinen toimielin on menetellyt ETY:n perustamissopimuksen 40 artiklan 3 kohdan toisessa alakohdassa erityisesti vahvistetun yhdenvertaisuusperiaatteen vastaisesti, jos kyseisen periaatteen vastainen menettely on kohdistunut suppeaan ja selkeästi rajattavissa olevaan elinkeinonharjoittajien ryhmään, jos heille tällä tavoin aiheutuneen vahingon laajuus ylittää kyseiselle alalle ominaiset taloudelliset riskit, ja jos kyseinen toimielin on ilman riittäviä perusteita keskeyttänyt alalla ennen riidanalaisen säädöksen antamista vallinneen yhdenvertaisen kohtelun.
6. Korvauskanteen yhteydessä on kantajana olevalle elinkeinonharjoittajalle aiheutuneeksi väitetyn vahingon syntymistä tai laajuutta arvioitaessa tarpeen ottaa huomioon, onko kyseinen elinkeinonharjoittaja voinut siirtää myyntihintoihinsa korvausvaatimuksen perustan muodostaneita vahinkojaan.
7. ETY:n perustamissopimuksen 215 artiklan toisessa kohdassa tarkoitetuista jäsenvaltioiden lainsäädännön yhteisistä yleisistä periaatteista seuraa, että korvauskanteiden yhteydessä voidaan yleensä vaatia korkoa kyseisille suorituksille.