EUROOPAN KOMISSIO
Bryssel 17.11.2025
COM(2025) 693 final
2025/0351(NLE)
Ehdotus
NEUVOSTON PÄÄTÖS
Euroopan unionin ja Islannin välisen Islannin osallistumista unionin avaruusohjelman GOVSATCOM-komponenttiin ja unionin turvallisten yhteyksien ohjelmaan koskevia sääntöjä koskevan sopimuksen tekemisestä unionin puolesta
PERUSTELUT
1.EHDOTUKSEN TAUSTA
•Ehdotuksen perustelut ja tavoitteet
Islanti on EU:n läheinen kumppani avaruusalalla, ja se osallistuu useisiin unionin avaruusohjelman komponentteihin lukuun ottamatta joitakin poikkeuksia, kuten GOVSATCOM-komponenttia.
Islanti pyysi 14. joulukuuta 2023 neuvottelujen aloittamista sopimuksesta, joka koskee osallistumista unionin avaruusohjelman GOVSATCOM-komponenttiin ja unionin turvallisten yhteyksien ohjelmaan. Neuvosto antoi 25. helmikuuta 2025 luvan aloittaa neuvottelut unionin puolesta.
Kuten unionin turvallisten yhteyksien ohjelman perustamisesta vuosiksi 2023–2027 annetussa asetuksessa (EU) 2023/588, jäljempänä ’turvallisia yhteyksiä koskeva asetus’, ja unionin avaruusohjelmasta annetussa asetuksessa (EU) 2021/696, jäljempänä ’avaruusasetus’, säädetään, kolmansien maiden osallistuminen turvallisiin yhteyksiin ja GOVSATCOMiin on järjestettävä erillisen kansainvälisen sopimuksen puitteissa SEUT-sopimuksen 218 artiklan mukaisesti.
Islannin osallistuminen turvallisiin yhteyksiin ja GOVSATCOMiin toteutetaan yhdellä sopimuksella, koska kyseiset ohjelmat ovat kytköksissä toisiinsa, sillä GOVSATCOM on myös turvallisten yhteyksien palvelukeskus, ja koska Islannin osallistumiseen kumpaakin ohjelmaan sovelletaan samoja ehtoja.
Geopoliittisesta näkökulmasta tarkasteltuna Islannin osallistuminen unionin avaruusohjelman GOVSATCOM-komponenttiin ja unionin turvallisten yhteyksien ohjelmaan on unionin edun mukaista, koska se auttaa vahvistamaan Euroopan roolia maailmanlaajuisena toimijana, sillä se ulottaa turvallisten yhteyksien käytön unionin rajojen ulkopuolelle ja myös edistää Euroopan avaruusstrategiassa määriteltyä kansainvälistä yhteistyötä. Islannin kanssa tehtävä sopimus vahvistaa EU:n strategista asemaa, mikä on yksi turvallisuutta ja puolustusta tukevan Euroopan unionin avaruusstrategian tavoitteista.
Islannin kaltaisen kolmannen maan osallistuminen on unionin edun mukaista myös siksi, että turvallisten yhteyksien käytön laajeneminen tuottaa unionille tuloja.
Yhdenmukaisuus muiden alaa koskevien politiikkojen säännösten kanssa
Turvallisia yhteyksiä koskeva asetus tarjoaa mahdollisuuden avata turvallisten yhteyksien ohjelma kolmansille maille, joista ensimmäisen kategorian muodostavat ETA- ja EFTA-maat.
Islannin kanssa tehtävä sopimus täydentää unionin turvallisten yhteyksien ohjelmaa. Sopimuksella myös edistetään ja vahvistetaan turvallisia yhteyksiä unionin ulkopuolella strategisesti tärkeillä pohjoisimmilla alueilla.
•Yhdenmukaisuus unionin muiden politiikkojen kanssa
Kun otetaan huomioon Islannin suotuisa maantieteellinen sijainti arktisen alueen läheisyydessä, turvalliset yhteydet ovat tärkeitä keskeisten talouden alojen, erityisesti televiestinnän ja liikenteen, tukemisen kannalta.
Islannin kanssa tehtävä turvallisia yhteyksiä koskeva sopimus edistää useita unionin painopisteitä, kuten vihreän kehityksen ohjelmaa, Euroopan digitaalista valmiutta, ihmisten hyväksi toimivaa taloutta ja EU:n vahvempaa roolia maailmannäyttämöllä.
Kun otetaan huomioon Islannin suotuisa maantieteellinen sijainti arktisen alueen läheisyydessä, sopimus edistää myös rauhaa ja turvallisuutta sekä maapallon kestävää kehitystä.
Neuvoston 21. maaliskuuta 2022 hyväksymässä turvallisuus- ja puolustusalan strategisessa kompassissa ehdotetaan, että EU:n avaruusjärjestelmät tarjoaisivat maailmanlaajuisia yhteyksiä turvallisuus- ja puolustusalan toimijoille. Siinä myös kehotetaan unionia työstämään ehdotusta unionin avaruuspohjaisesta maailmanlaajuisesta suojatusta viestintäjärjestelmästä. Islannin kanssa tehtävä sopimus edistää tätä päämäärää.
2.OIKEUSPERUSTA, TOISSIJAISUUSPERIAATE JA SUHTEELLISUUSPERIAATE
•Oikeusperusta
Euroopan unionin toiminnasta tehdyn sopimuksen (SEUT) 189 artiklan 2 kohdassa määrätään, että Euroopan parlamentti ja neuvosto säätävät tavallista lainsäätämisjärjestystä noudattaen tarvittavista toimenpiteistä eurooppalaisen avaruuspolitiikan tavoitteiden saavuttamiseksi. Yksi toimenpide on tehdä kansainvälisiä avaruusalan yhteistyösopimuksia, kuten tämän aloitteen yhteydessä laadittu sopimus.
SEUT-sopimuksen 218 artiklan 6 kohdassa määrätään, että neuvosto tekee neuvottelijan ehdotuksesta päätöksen sopimuksen tekemisestä.
•Toissijaisuusperiaate (jaetun toimivallan osalta)
Unionin tehtävänä on tarjota turvallisia yhteyksiä koskevan asetuksen ja avaruusasetuksen nojalla unionin teknologiseen ja teolliseen perustaan tukeutuvia häiriönsietokykyisiä, maailmanlaajuisia, turvallisia, suojattuja, keskeytymättömiä, taattuja ja joustavia satelliittiviestintäratkaisuja, jotta voidaan parantaa jäsenvaltioiden ja unionin toimielinten toiminnan häiriönsietokykyä.
Koska unionin turvallisten yhteyksien ohjelma ja unionin avaruusohjelma ovat unionin ohjelmia, EU:n jäsenvaltiot eivät voi itse vahvistaa kolmansien maiden osallistumista niihin.
•Suhteellisuusperiaate sekä toimintatavan valinta
Kuten turvallisia yhteyksiä koskevassa asetuksessa ja avaruusasetuksessa säädetään, kolmansien maiden osallistuminen turvallisiin yhteyksiin ja GOVSATCOMiin on järjestettävä erillisen kansainvälisen sopimuksen puitteissa SEUT-sopimuksen 218 artiklan mukaisesti oikeuksien ja velvoitteiden luomiseksi osapuolten välille.
3.JÄLKIARVIOINTIEN, SIDOSRYHMIEN KUULEMISTEN JA VAIKUTUSTENARVIOINTIEN TULOKSET
•Asiantuntijoiden hankkiminen ja käyttäminen
Komissio keräsi tarvittavaa tietoa ja asiantuntemusta myös keskusteluissaan EU:n jäsenvaltioiden kanssa muun muassa turvallisia yhteyksiä koskevassa asetuksessa ja avaruusasetuksessa tarkoitetuista EU:n ulkopuolisten maiden osallistumiseen liittyvistä oikeuksista ja velvoitteista.
4.TALOUSARVIOVAIKUTUKSET
Islanti osallistuu unionin turvallisten yhteyksien ohjelman ja GOVSATCOM-alakomponentin rahoitukseen BKT:nsa perusteella, mukaan lukien mukautus vuosiksi 2023–2025 unionin turvallisten yhteyksien osalta ja mukautus vuosiksi 2021–2025 GOVSATCOMin osalta.
5.LISÄTIEDOT
•Toteuttamissuunnitelmat, seuranta, arviointi ja raportointijärjestelyt
Tämän sopimuksen täytäntöönpanoa seuraavat unioni ja Islanti sopimuksen mukaisesti perustetun sekakomitean välityksellä.
2025/0351 (NLE)
Ehdotus
NEUVOSTON PÄÄTÖS
Euroopan unionin ja Islannin välisen Islannin osallistumista unionin avaruusohjelman GOVSATCOM-komponenttiin ja unionin turvallisten yhteyksien ohjelmaan koskevia sääntöjä koskevan sopimuksen tekemisestä unionin puolesta
EUROOPAN UNIONIN NEUVOSTO, joka
ottaa huomioon Euroopan unionin toiminnasta tehdyn sopimuksen ja erityisesti sen 189 artiklan yhdessä sen 218 artiklan 6 kohdan toisen alakohdan a alakohdan kanssa,
ottaa huomioon Euroopan komission ehdotuksen,
ottaa huomioon Euroopan parlamentin hyväksynnän,
sekä katsoo seuraavaa:
1)Euroopan unionin ja Islannin välinen sopimus säännöistä, jotka koskevat Islannin osallistumista unionin avaruusohjelman GOVSATCOM-komponenttiin ja unionin turvallisten yhteyksien ohjelmaan sekä pääsyä niiden palveluihin, jäljempänä ’sopimus’, allekirjoitettiin unionin puolesta [päivämäärä] annetun neuvoston päätöksen (EU).../... mukaisesti [päivämäärä], sillä varauksella, että sen tekeminen saatetaan myöhemmin päätökseen.
2)Geopoliittisesta näkökulmasta tarkasteltuna Islannin osallistuminen unionin avaruusohjelman GOVSATCOM-komponenttiin ja unionin turvallisten yhteyksien ohjelmaan vahvistaa osaltaan Euroopan roolia maailmanlaajuisena toimijana ja edistää Euroopan avaruusstrategiassa määriteltyä kansainvälistä yhteistyötä. Islannin kanssa tehtävä sopimus vahvistaa EU:n strategista asemaa, mikä on yksi turvallisuutta ja puolustusta tukevan Euroopan unionin avaruusstrategian tavoitteista.
3)Sopimus olisi hyväksyttävä,
ON HYVÄKSYNYT TÄMÄN PÄÄTÖKSEN:
1 artikla
Hyväksytään Euroopan unionin ja Islannin välinen sopimus Islannin osallistumista unionin avaruusohjelman GOVSATCOM-komponenttiin ja unionin turvallisten yhteyksien ohjelmaan koskevista säännöistä, jäljempänä ’sopimus’.
2 artikla
Tämä päätös tulee voimaan päivänä, jona se hyväksytään.
Tehty Brysselissä
Neuvoston puolesta
Puheenjohtaja
SÄÄDÖSEHDOTUKSEEN LIITTYVÄT RAHOITUSSELVITYKSET
SÄÄDÖSEHDOTUKSEEN LIITTYVÄ RAHOITUSSELVITYS ”TULOT” – EHDOTUKSET, JOILLA ON VAIKUTUKSIA TALOUSARVION TULOPUOLEEN
1.EHDOTUKSEN NIMI:
Euroopan unionin ja Islannin välinen sopimus Islannin osallistumista unionin turvallisten yhteyksien ohjelmaan ja unionin avaruusohjelman GOVSATCOM-komponenttiin koskevista säännöistä
[Islanti, Govsatcom]
2.BUDJETTIKOHDAT:
Tulopuolen budjettikohta (luku/momentti/alamomentti): 6 6 0 0
Talousarvioon kyseiseksi vuodeksi varattu määrä:
(vain käyttötarkoitukseensa sidotut tulot):
Tulot kohdennetaan seuraavaan budjettikohtaan (luku/momentti/alamomentti): 04 02 03.01.
3.RAHOITUSVAIKUTUKSET
◻
Ehdotuksella ei ole rahoitusvaikutuksia.
◻
Ehdotuksella ei ole rahoitusvaikutuksia menoihin, mutta sillä on rahoitusvaikutuksia tuloihin.
x
Ehdotuksella on rahoitusvaikutuksia käyttötarkoitukseensa sidottuihin tuloihin.
Vaikutukset ovat seuraavat:
miljoonaa euroa (yhden desimaalin tarkkuudella)
|
Tulopuolen budjettikohta
|
Vaikutus tuloihin
|
12 kuukauden jakso, joka alkaa 1.1.2026 (tarvittaessa)
|
Vuosi N
|
|
6 6 0 0
|
0,09
|
|
2026
|
|
Luku/momentti/alamomentti...
|
|
|
|
|
Toteutuksen jälkeen
|
|
Tulopuolen budjettikohta
|
2027
|
[N+2]
|
[N+3]
|
[N+4]
|
[N+5]
|
|
6 6 0 0
|
0,12
|
|
|
|
|
|
Luku/momentti/alamomentti...
|
|
|
|
|
|
(Vain käyttötarkoitukseensa sidottujen tulojen kohdalla, jos budjettikohta on jo tiedossa):
|
Menopuolen budjettikohta
|
2026
|
2027
|
|
04 02 03.01
|
0,09
|
0,12
|
|
Luku/momentti/alamomentti...
|
|
|
|
Menopuolen budjettikohta
|
[N+2]
|
[N+3]
|
[N+4]
|
[N+5]
|
|
Luku/momentti/alamomentti...
|
|
|
|
|
|
Luku/momentti/alamomentti...
|
|
|
|
|
4.PETOSTENTORJUNTA
5.MUUT HUOMAUTUKSET
(Tulojen laskemisessa käytettävät menetelmät/kaavat):
Vuosien 2026 ja 2027 rahoitusosuus perustuu ohjelmiin osallistumista koskevaan EFTA:n kertoimeen, kun taas vuosien 2021–2025 takautuva osallistuminen lasketaan xx 2025 annetun ETA:n sekakomitean päätöksen N:o xx/2025 mukaisesti kyseisellä kaudella tosiasiallisesti toteutettujen määrien perusteella.
SÄÄDÖSEHDOTUKSEEN LIITTYVÄ RAHOITUSSELVITYS ”TULOT” – EHDOTUKSET, JOILLA ON VAIKUTUKSIA TALOUSARVION TULOPUOLEEN
1.EHDOTUKSEN NIMI:
Euroopan unionin ja Islannin välinen sopimus Islannin osallistumista unionin turvallisten yhteyksien ohjelmaan ja unionin avaruusohjelman GOVSATCOM-komponenttiin koskevista säännöistä
[Islanti, USC]
2.BUDJETTIKOHDAT:
Tulopuolen budjettikohta (luku/momentti/alamomentti): 6 6 0 0
Talousarvioon kyseiseksi vuodeksi varattu määrä:
(vain käyttötarkoitukseensa sidotut tulot):
Tulot kohdennetaan seuraavaan budjettikohtaan (luku/momentti/alamomentti): 04 01 02, 04 03 01, 13 05 01, 14 08 01.
3.RAHOITUSVAIKUTUKSET
◻
Ehdotuksella ei ole rahoitusvaikutuksia.
◻
Ehdotuksella ei ole rahoitusvaikutuksia menoihin, mutta sillä on rahoitusvaikutuksia tuloihin.
x
Ehdotuksella on rahoitusvaikutuksia käyttötarkoitukseensa sidottuihin tuloihin.
Vaikutukset ovat seuraavat:
miljoonaa euroa (yhden desimaalin tarkkuudella)
|
Tulopuolen budjettikohta
|
Vaikutus tuloihin
|
12 kuukauden jakso, joka alkaa 1.1.2026 (tarvittaessa)
|
Vuosi N
|
|
6 6 0 0
|
0,8
|
|
2026
|
|
Luku/momentti/alamomentti...
|
|
|
|
|
Toteutuksen jälkeen
|
|
Tulopuolen budjettikohta
|
2027
|
[N+2]
|
[N+3]
|
[N+4]
|
[N+5]
|
|
6 6 0 0
|
0,7
|
|
|
|
|
|
Luku/momentti/alamomentti...
|
|
|
|
|
|
(Vain käyttötarkoitukseensa sidottujen tulojen kohdalla, jos budjettikohta on jo tiedossa):
|
Menopuolen budjettikohta
|
2026
|
2027
|
|
04 01 02
|
0,001
|
0,001
|
|
04 03 01
|
0,3
|
0,5
|
|
13 05 01
|
0,4
|
0,2
|
|
14 08 01
|
0,1
|
0,1
|
|
Menopuolen budjettikohta
|
[N+2]
|
[N+3]
|
[N+4]
|
[N+5]
|
|
Luku/momentti/alamomentti...
|
|
|
|
|
|
Luku/momentti/alamomentti...
|
|
|
|
|
4.PETOSTENTORJUNTA
5.MUUT HUOMAUTUKSET
(Tulojen laskemisessa käytettävät menetelmät/kaavat):
Vuosien 2026 ja 2027 rahoitusosuus perustuu ohjelmiin osallistumista koskevaan EFTA:n kertoimeen, kun taas vuosien 2023–2025 takautuva osallistuminen lasketaan xx 2025 annetun ETA:n sekakomitean päätöksen N:o xx/2025 mukaisesti kyseisellä kaudella tosiasiallisesti toteutettujen määrien perusteella.
EUROOPAN KOMISSIO
Bryssel 17.11.2025
COM(2025) 693 final
LIITE
asiakirjaan
Ehdotus neuvoston päätökseksi
Euroopan unionin ja Islannin välisen Islannin osallistumista unionin avaruusohjelman GOVSATCOM-komponenttiin ja unionin turvallisten yhteyksien ohjelmaan koskevia sääntöjä koskevan sopimuksen tekemisestä unionin puolesta
Euroopan unionin ja Islannin välinen sopimus Islannin osallistumista unionin turvallisten yhteyksien ohjelmaan ja unionin avaruusohjelman GOVSATCOM-komponenttiin koskevista säännöistä
EUROOPAN UNIONI, jäljempänä ’unioni’,
ensimmäisenä osapuolena
ja
ISLANTI, jäljempänä ’Islanti’,
toisena osapuolena,
jäljempänä yhdessä ’osapuolet’, jotka
PANEVAT MERKILLE Islannin osallistumisen Euroopan unionin avaruusohjelmaan,
TUNNUSTAVAT osapuolille kansainvälisen oikeuden nojalla kuuluvat velvoitteet,
PALAUTTAVAT MIELIIN unionin avaruusohjelmasta annetun asetuksen (EU) 2021/696, jäljempänä ’avaruusasetus’, sekä unionin turvallisten yhteyksien ohjelman perustamisesta vuosiksi 2023–2027 annetun asetuksen (EU) 2023/588, jäljempänä ’turvallisia yhteyksiä koskeva asetus’,
TOTEAVAT, että Islanti osallistuu unionin turvallisten yhteyksien ohjelmaan ja unionin avaruusohjelman GOVSATCOM-komponenttiin perustuvan toiminnan rahoitukseen Euroopan talousalueesta tehtyyn sopimukseen, jäljempänä ETA-sopimus, liitetyn, yhteistyöstä muilla kuin neljän vapauden alaan kuuluvilla erityisalueilla tehdyn pöytäkirjan 31 ja pöytäkirjan 37, joka sisältää 101 artiklassa määrätyn luettelon, muuttamisesta xx 2025 tehdyn ETA:n sekakomitean päätöksen N:o xx/2025 mukaisesti,
PANEVAT MERKILLE ETA-sopimuksen merkityksen oikeudellisena ja institutionaalisena perustana unionin ja Islannin välisen yhteistyön vahvistamiselle ja laajentamiselle turvallisten yhteyksien alalla,
PALAUTTAVAT MIELIIN Islannin tasavallan ja Euroopan unionin välisen sopimuksen turvaluokiteltujen tietojen vaihtoon sovellettavista turvallisuusmenettelyistä, jäljempänä ’tietoturvallisuussopimus’, joka allekirjoitettiin 12 päivänä kesäkuuta 2006 ja joka tuli voimaan 1 päivänä maaliskuuta 2007,
PALAUTTAVAT MIELIIN Islannin tasavallan ja Euroopan unionin välillä vaihdettavien turvallisuusluokiteltujen tietojen suojelemista koskevat turvallisuusjärjestelyt, jäljempänä ’turvallisuusjärjestelyt’, joista päästiin sopimukseen 22 päivänä helmikuuta 2007,
TOTEAVAT, että neuvoston päätöksessä (YUTP) 2021/698 määritetään neuvoston ja unionin ulkoasioiden ja turvallisuuspolitiikan korkean edustajan, jäljempänä ’korkea edustaja’, vastuualueet sen torjumiseksi, että unionin tai sen yhden tai useamman jäsenvaltion turvallisuuteen kohdistuu uhka, tai sen lievittämiseksi, että unionin taikka sen yhden tai useamman jäsenvaltion olennaisille eduille koituu vakavaa haittaa, tai jos järjestelmän käyttö tai valtiollisten palvelujen tarjoaminen saattaa vaikuttaa unionin tai sen jäsenvaltioiden turvallisuuteen, päätöstä (YUTP) 2021/698 sovelletaan avaruusasetuksen 35 artiklassa ja turvallisia yhteyksiä koskevan asetuksen 31 artiklassa säädetyllä tavalla,
PANEVAT MERKILLE Islannin edut, jotka liittyvät unionin avaruusohjelman GOVSATCOM-komponenttiin ja unionin turvallisten yhteyksien palveluihin,
HALUAVAT tehdä kahdenvälisen sopimuksen Islannin osallistumisesta unionin turvallisten yhteyksien ohjelmaan ja unionin avaruusohjelman GOVSATCOM-komponenttiin,
OVAT SOPINEET SEURAAVAA:
1 artikla
Sopimuksen tarkoitus
1. Tässä sopimuksessa vahvistetaan Islannin osallistumista unionin turvallisten yhteyksien ohjelmaan ja unionin avaruusohjelman GOVSATCOM-komponenttiin sekä Islannin pääsyä valtiollisiin unionin turvallisten yhteyksien palveluihin ja GOVSATCOM-palveluihin koskevat ehdot ja edellytykset.
2. Islanti on unionin turvallisten yhteyksien osallistuja ja GOVSATCOMin osallistuja siltä osin kuin se myöntää luvan valtiollisten unionin turvallisten yhteyksien käyttäjille ja GOVSATCOMin käyttäjille tai tarjoaa satelliittiviestintäkapasiteetteja tai maasegmentin sijoituspaikkoja tai osan maasegmentin laitteistosta.
3. Tämän sopimuksen nojalla myönnetyt oikeudet eivät rajoita unionin turvallisten yhteyksien ohjelman ja unionin avaruusohjelman GOVSATCOM-komponentin soveltamista. Sopimuksella ei anneta Islannille päätösvaltaa unionin turvallisten yhteyksien ohjelman ja unionin avaruusohjelman GOVSATCOM-komponentin osalta.
4. Tämä sopimus ei vaikuta unionin turvallisten yhteyksien ohjelman eikä unionin avaruusohjelman GOVSATCOM-komponentin, ETA-sopimukseen sisällytettyjen asiaankuuluvien unionin säädösten eikä unionin säädösten täytäntöönpanemiseksi toteutettujen toimenpiteiden oikeudelliseen kehykseen ja institutionaaliseen rakenteeseen. Tämä sopimus ei myöskään vaikuta sovellettaviin unionin lakeihin, asetuksiin ja politiikkoihin, joilla pannaan täytäntöön asesulkusitoumukset ja kaksikäyttötuotteiden vientivalvonta.
5. Unioni omistaa kaikki aineelliset ja aineettomat resurssit, jotka ovat osa unionin turvallisten yhteyksien ohjelman puitteissa kehitettyä valtiollista infrastruktuuria, kuten turvallisia yhteyksiä koskevan asetuksen 5 artiklan 2 kohdassa ja 19 artiklan 2 kohdassa säädetään, sekä unionin avaruusohjelman GOVSATCOM-komponentin puitteissa kehitettyä valtiollista infrastruktuuria.
6. Tämä sopimus ei vaikuta kummankaan osapuolen muista kansainvälisistä sopimuksista johtuviin oikeuksiin ja velvoitteisiin.
2 artikla
Määritelmät
Tässä sopimuksessa tarkoitetaan
1) ’GOVSATCOM-keskittymällä’ asetuksen (EU) 2021/696 2 artiklan 23 alakohdassa määriteltyä GOVSATCOM-keskittymää;
2) ’avaruusohjelmavirastolla’ asetuksella (EU) 2021/696 perustettua Euroopan unionin avaruusohjelmavirastoa;
3) ’EU:n turvallisuusluokitelluilla tiedoilla’ asetuksen (EU) 2021/696 2 artiklan 25 alakohdassa määriteltyjä EU:n turvallisuusluokiteltuja tietoja;
4) ’arkaluonteisilla turvallisuusluokittelemattomilla tiedoilla’ asetuksen (EU) 2021/696 2 artiklan 26 alakohdassa määriteltyjä arkaluonteisia turvallisuusluokittelemattomia tietoja;
5) ’rahakkeella’ yksikköä, jota käytetään komission täytäntöönpanopäätöksen (EU) 2023/1055 2 artiklassa määriteltyjen GOVSATCOM-palvelujen maksamiseen tai korvaamiseen;
6) ’määräysvallalla’ kykyä käyttää ratkaisevaa vaikutusvaltaa oikeussubjektissa joko suoraan tai yhden tai useamman muun oikeussubjektin välityksellä;
7) ’johtorakenteella’ kansallisen lainsäädännön mukaisesti nimettyä ja tapauksen mukaan toimitusjohtajalle tai muulle vastaavan päätösvallan omaavalle henkilölle raportoivaa oikeussubjektin elintä, jolle on annettu valtuudet määritellä oikeussubjektin strategia, tavoitteet ja yleinen johtaminen ja joka valvoo ja seuraa johdon päätöksentekoa;
8) ’kolmannella maalla’ maata, joka ei ole Islanti, EU:n jäsenvaltio tai muu ETA:n EFTA-valtio, joka osallistuu tapauksen mukaan unionin avaruusohjelman GOVSATCOM-komponenttiin tai unionin turvallisten yhteyksien ohjelmaan;
9) ’unionin avaruusohjelman GOVSATCOM-komponentilla’ tai ’GOVSATCOMilla’ asetuksella (EU) 2021/696 perustettua GOVSATCOM-komponenttia;
10) ‘GOVSATCOMin osallistujalla’ asetuksen (EU) 2021/696 68 artiklassa tarkoitettua osallistujaa;
11) ’unionin turvallisten yhteyksien ohjelmalla’ asetuksella (EU) 2023/588 perustettua ohjelmaa;
12) ‘unionin turvallisten yhteyksien osallistujalla’ asetuksen (EU) 2023/588 11 artiklassa tarkoitettua osallistujaa.
3 artikla
Yhteistyön laajuus
Tässä sopimuksessa määrätään Islannin osallistumisesta unionin turvallisten yhteyksien ohjelmaan ja unionin avaruusohjelman GOVSATCOM-komponenttiin sekä Islannin pääsystä valtiollisiin unionin turvallisten yhteyksien palveluihin ja GOVSATCOM-palveluihin.
Sillä täydennetään xx tehtyä ETA:n sekakomitean päätöstä N:o xx/2025.
4 artikla
Osallistuminen unionin turvallisten yhteyksien ohjelmaan ja GOVSATCOMiin
Islanti on turvallisia yhteyksiä koskevan asetuksen 11 artiklassa ja avaruusasetuksen 68 artiklassa tarkoitettu unionin turvallisten yhteyksien ohjelman osallistuja ja GOVSATCOMin osallistuja siltä osin kuin se valtuuttaa valtiollisten unionin turvallisten yhteyksien palvelujen tai GOVSATCOM-palvelujen käyttäjät tai tarjoaa kapasiteetteja, sijoituspaikkoja tai laitteistoja.
Islanti määrittää ja panee täytäntöön tämän sopimuksen soveltamisalaan kuuluvien palvelujen priorisoinnin Islannin valtuuttamien käyttäjien välillä.
5 artikla
Turvallisista yhteyksistä vastaava toimivaltainen viranomainen
Islannin on nimettävä turvallisista yhteyksistä vastaava toimivaltainen viranomainen.
Turvallisista yhteyksistä vastaavan toimivaltaisen viranomaisen on varmistettava, että
a) tämän sopimuksen soveltamisalaan kuuluvien palvelujen käyttö on turvallisia yhteyksiä koskevan asetuksen 30 artiklan 3 kohdassa ja avaruusasetuksen 34 artiklan 2 kohdassa tarkoitettujen yleisten turvallisuusvaatimusten mukaista;
b) tämän sopimuksen soveltamisalaan kuuluvien palvelujen käyttöoikeuksista tehdään päätökset ja niitä hallinnoidaan;
c) tämän sopimuksen soveltamisalaan kuuluvien palvelujen käyttämiseen tarvittavia käyttäjälaitteita ja niihin liittyviä sähköisen viestinnän yhteyksiä ja tietoja käytetään ja hallinnoidaan turvallisia yhteyksiä koskevan asetuksen 30 artiklan 3 kohdassa ja avaruusasetuksen 34 artiklan 2 kohdassa tarkoitettujen yleisten turvallisuusvaatimusten mukaisesti;
d) perustetaan keskitetty yhteyspiste avustamaan tarvittaessa turvallisuusriskeistä ja uhkista ilmoittamisessa, erityisesti unionin avaruusohjelman GOVSATCOM-komponentin ja unionin turvallisten yhteyksien ohjelman palveluihin vaikuttavien mahdollisesti haitallisten sähkömagneettisten häiriöiden havaitsemisen yhteydessä.
6 artikla
Valtiolliset palvelut
1.Tämän sopimuksen soveltamisalaan kuuluvia palveluja tarjotaan 4 artiklassa tarkoitetuille osallistujille komission täytäntöönpanopäätöksessä (EU) 2023/1053 ja komission täytäntöönpanopäätöksessä (EU) 2023/1055 vahvistettujen sääntöjen mukaisesti.
2.Pääsy GOVSATCOM-palveluihin ja valtiollisiin unionin turvallisten yhteyksien palveluihin edellyttää, että tämän artiklan mukaiset niiden käyttöä koskevat edellytykset täyttyvät.
3.Seuraavat yhteisöt voidaan hyväksyä GOVSATCOM-palvelujen ja valtiollisten unionin turvallisten yhteyksien palvelujen käyttäjiksi:
(a)Islannin viranomainen tai julkista valtaa Islannissa käyttävä elin; ja
(b)luonnollinen henkilö tai oikeushenkilö, joka toimii a alakohdassa tarkoitetun yhteisön puolesta ja sen valvonnassa.
4.Tämän artiklan 3 kohdassa tarkoitetuilla GOVSATCOM-palvelujen ja valtiollisten unionin turvallisten yhteyksien palvelujen käyttäjillä on oltava Islannin antama asianmukainen lupa käyttää kyseisiä palveluja, ja niiden on noudatettava turvallisia yhteyksiä koskevan asetuksen 30 artiklan 3 kohdassa ja avaruusasetuksen 34 artiklan 2 kohdassa tarkoitettuja yleisiä turvallisuusvaatimuksia.
7 artikla
Satelliittiviestintäkapasiteettien ja -palvelujen tarjoajat
Unioni voi hankkia unionin avaruusohjelman GOVSATCOM-komponentin puitteissa seuraavien yhteisöjen tarjoamia satelliittiviestintäkapasiteetteja ja -palveluja:
a) Islanti avaruusasetuksen 68 artiklassa tarkoitettuna GOVSATCOMin osallistujana; ja
b) islantilaiset oikeushenkilöt, joilla on unionin avaruusohjelman GOVSATCOM-komponenttia koskeviin, 34 artiklan 2 kohdassa tarkoitettuihin yleisiin turvallisuusvaatimuksiin perustuva asianmukainen hyväksyntä tarjota satelliittiviestintäkapasiteetteja tai -palveluja avaruusasetuksen 37 artiklassa tarkoitetun turvallisuusjärjestelyjen hyväksyntämenettelyn mukaisesti.
Näitä kapasiteetteja ja palveluja tarjoavaa järjestelmää pidetään valtiollisia palveluja tarjoavana järjestelmänä, jos se täyttää komission täytäntöönpanopäätöksen (EU) 2023/1054 2 artiklan 2 a kohdassa vahvistetut vaatimukset, jolloin jäsenvaltioksi katsotaan jokin jäsenvaltio tai Islanti.
8 artikla
Palvelujen kannalta olennaiset valmiudet
Euroopan komissio määrittelee tulevia ohjelmakausia varten jaettavien rahakkeiden kokonaismäärän käytettävissä olevien määrärahojen ja resurssien tarjoajien kanssa tehtyjen sopimusten ehtojen mukaisesti.
Islanti saa tietyn prosenttiosuuden (rahakkeina) komission täytäntöönpanopäätöksessä (EU) 2023/1055 ja komission täytäntöönpanopäätöksessä (EU) 2023/1053 vahvistetusta jäsenvaltioiden kokonaisosuudesta.
9 artikla
Parempi kattavuus arktisella alueella
Unionin turvallisten yhteyksien valtiolliseen infrastruktuuriin voi sisältyä lisäelementtejä lyhyen vasteajan yhteyksien parantamiseksi arktisella alueella.
Tällaisten elementtien suunnitteluun, kehittämiseen, käyttöönottoon ja hyödyntämiseen tarvittava lisärahoitus vahvistetaan 18 artiklassa tarkoitetun sekakomitean päätöksellä, jolla muutetaan tätä artiklaa 18 artiklan 4 kohdan mukaisesti, ja se pannaan täytäntöön 12 artiklan mukaisesti.
10 artikla
Islantilaisten yhteisöjen kelpoisuus- ja osallistumisedellytykset
Tähän sopimukseen sovelletaan avaruusasetuksen 24 artiklaa ja turvallisia yhteyksiä koskevan asetuksen 22 artiklaa, jotka koskevat ohjelmien kelpoisuus- ja osallistumisedellytyksiä.
Kun Euroopan komissio päättää poikkeuksesta avaruusasetuksen 24 artiklan 3 kohdan mukaisesti soveltamatta 24 artiklan 3 kohdan viimeisessä alakohdassa säädettyä poikkeusta, osallistumiskelpoisen oikeussubjektin on täytettävä seuraavat osallistumisedellytykset:
a) osallistumiskelpoinen oikeussubjekti on sijoittautunut Islantiin ja sen johtorakenteet ovat sijoittautuneet Islantiin, EU:n jäsenvaltioon tai muuhun ETA:n EFTA-valtioon, joka osallistuu tapauksen mukaan unionin avaruusohjelman GOVSATCOM-komponenttiin tai unionin turvallisten yhteyksien ohjelmaan;
b) osallistumiskelpoinen oikeussubjekti sitoutuu suorittamaan kaikki asiaankuuluvat toiminnat Islannissa, EU:n jäsenvaltiossa tai muussa ETA:n EFTA-valtiossa, joka osallistuu tapauksen mukaan unionin avaruusohjelman GOVSATCOM-komponenttiin tai unionin turvallisten yhteyksien ohjelmaan, ja
c) osallistumiskelpoinen oikeussubjekti ei ole kolmannen maan tai kolmannen maan yhteisön määräysvallassa.
11 artikla
Täytäntöönpanopäätökset
Tämän sopimuksen nojalla toteutettaviin toimiin sovelletaan asiaankuuluvia komission täytäntöönpanopäätöksiä, joita sovelletaan unionin avaruusohjelman GOVSATCOM-komponenttiin ja unionin turvallisten yhteyksien ohjelmaan.
12 artikla
Lisärahoitus
Tämän sopimuksen mukaisesti Islanti voi tarjota lisärahoitusosuuden lisäelementtien kattamiseksi sillä edellytyksellä, ettei tällaisista lisäelementeistä aiheudu rahoituksellista tai teknistä rasitetta tai viivästystä kyseisen komponentin asianmukaiseen toteutukseen. Tällainen lisärahoitusosuus vahvistetaan 18 artiklassa tarkoitetun sekakomitean päätöksellä, jolla muutetaan tätä artiklaa 18 artiklan 4 kohdan mukaisesti, ja se käytetään asianomaisen lisäelementin rahoittamiseen avaruusasetuksen 12 artiklan ja turvallisia yhteyksiä koskevan asetuksen 15 artiklan mukaisesti.
13 artikla
Radiotaajuudet
1. Osapuolet sopivat tekevänsä turvallisia eurooppalaisia yhteyksiä koskevissa taajuuskysymyksissä yhteistyötä Kansainvälisessä televiestintäliitossa (ITU).
2. Tässä yhteydessä osapuolet suojelevat eurooppalaisten turvallisten yhteyksien järjestelmien tarvitsemaa taajuusjakoa, jotta voidaan varmistaa näiden järjestelmien palvelujen saatavuus käyttäjille.
3. Lisäksi osapuolet tunnustavat, että on tärkeää suojata turvallisissa yhteyksissä käytettäviä radiotaajuuksia katkoksilta ja häiriöiltä. Tätä varten niiden on yksilöitävä häiriöiden lähteitä ja etsittävä molemminpuolisesti hyväksyttäviä ratkaisuja häiriöiden torjumiseksi.
4. Tämän sopimuksen määräysten ei voida tulkita poikkeavan voimassa olevista ITU:n määräyksistä radio-ohjesääntö mukaan lukien.
14 artikla
Unionin taloudellisten etujen suojaaminen
Islanti myöntää tarvittavat oikeudet ja valtuudet toimivaltaiselle tulojen ja menojen hyväksyjälle, OLAFille ja tilintarkastustuomioistuimelle, jotta ne voivat käyttää toimivaltaansa kattavasti. OLAFin osalta tällaisiin oikeuksiin kuuluu oikeus tehdä tutkimuksia, paikalla suoritettavat todentamiset ja tarkastukset mukaan luettuina, asetuksen (EU, Euratom) N:o 883/2013 mukaisesti.
15 artikla
Turvallisuus
1. Osapuolet suojaavat turvallisten yhteyksien järjestelmiä uhkilta, kuten väärinkäytöltä, häiriöiltä, katkoksilta ja ilkivallalta. Näin ollen osapuolten on toteutettava kaikki mahdolliset käytännön toimenpiteet varmistaakseen unionin turvallisten yhteyksien ja GOVSATCOM-palvelujen sekä niihin liittyvän infrastruktuurin ja kriittisen omaisuuden keskeytymättömän toiminnan, käyttöturvallisuuden ja turvatoimet alueellaan.
2. Euroopan komissio aikoo kehittää keinoja unionin turvallisten yhteyksien ohjelman ja unionin avaruusohjelman GOVSATCOM-komponentin arkaluontoisen omaisuuden, tiedon ja teknologian suojaamiseksi, valvomiseksi ja hallinnoimiseksi, jotta tällaiset uhat voidaan torjua.
3. Islannin on oikea-aikaisesti hyväksyttävä ja pantava täytäntöön lainkäyttöalueellaan toimenpiteet, joilla taataan vastaava turvallisuustaso kuin Euroopan unionissa.
16 artikla
Osallistuminen komiteoihin
Islannin edustajat kutsutaan osallistumaan tarkkailijoina unionin avaruusohjelman GOVSATCOM-komponenttiin ja unionin turvallisten yhteyksien ohjelmaan kuuluvien toimien hallinnointia, kehittämistä ja täytäntöönpanoa varten perustettuihin komiteoihin ja työryhmiin asiaankuuluvien sääntöjen ja menettelyjen mukaisesti ja ilman äänioikeutta.
Islanti osallistuu ilman äänioikeutta avaruusohjelmaviraston turvallisuusjärjestelyjen hyväksyntälautakunnan toimintaan unionin avaruusohjelman GOVSATCOM-komponentin ja unionin turvallisten yhteyksien ohjelman asiaankuuluvien osien osalta. Osallistumista rajoitetaan noudattaen unionin avaruusohjelman GOVSATCOM-komponenttia ja unionin turvallisten yhteyksien ohjelmaa varten vahvistettua tiedonsaantitarvetta koskevaa politiikkaa ja turvallisuusjärjestelyjen hyväksyntälautakunnan työjärjestystä.
17 artikla
Suojatoimenpiteet
1. Kumpi tahansa osapuoli voi 18 artiklassa tarkoitettua sekakomiteaa kuultuaan toteuttaa asianmukaisia suojatoimenpiteitä, joihin kuuluu tämän sopimuksen yhden tai useamman määräyksen soveltamisen keskeyttäminen, jos se toteaa, ettei toinen osapuoli noudata tämän sopimuksen mukaisia velvoitteitaan. Suojatoimenpiteiden hyväksymisen jälkeen osapuolten on aloitettava viipymättä yhteiset neuvottelut sekakomiteassa, jotta tämän sopimuksen kaikkia määräyksiä voidaan soveltaa uudelleen mahdollisimman pian.
2. Edellä olevassa 1 kohdassa tarkoitetuttujen toimenpiteiden laajuus ja kesto on rajoitettava siihen, mikä on tarpeen tilanteen korjaamiseksi ja sopivan tasapainon varmistamiseksi tästä sopimuksesta johtuvien oikeuksien ja velvoitteiden välillä. Osapuolet jatkavat ponnistelujaan riidan ratkaisemiseksi 19 artiklan mukaisesti.
18 artikla
Sekakomitea
1. Osapuolet perustavat sekakomitean, joka koostuu kummankin osapuolen virallisista edustajista, joiden tiedonsaantitarve on vahvistettu.
2. Sekakomitea valvoo tämän sopimuksen toimintaa ja toimii foorumina, jolla osapuolet vaihtavat näkemyksiä ja tietoja kaikista jommankumman osapuolen esiin tuomista sopimuksen täytäntöönpanoa koskevista kysymyksistä.
3. Sekakomitea vahvistaa työjärjestyksensä. Sekakomitea voi päättää perustaa alakomiteoita avustamaan sitä tehtäviensä hoitamisessa. Sekakomitea päättää alakomiteoiden tehtävistä.
4. Sopimuksen 9 ja 12 artiklaa voidaan muuttaa sekakomitean päätöksellä. Tällainen muutos tulee voimaan kolmenkymmenen päivän kuluessa sen hyväksymispäivästä.
5. Sekakomitea kokoontuu kahdesti vuodessa tai tarpeen vaatiessa useammin kumman tahansa osapuolen pyynnöstä.
6. Sekakomitea on foorumi, jolla käsitellään Islannin esittämät teknistä apua koskevat pyynnöt.
19 artikla
Riitojen ratkaisu
Mahdolliset osapuolten väliset riidat asioissa, jotka johtuvat tämän sopimuksen ehdoista, tulkinnasta tai soveltamisesta tai liittyvät niihin, ratkaistaan yksinomaan osapuolten välisin neuvotteluin, eikä niitä viedä minkään kansallisen tai kansainvälisen tuomioistuimen tai kolmannen tahon ratkaistavaksi.
20 artikla
Sopimuksen voimaantulo, muuttaminen ja irtisanominen
1.Tämä sopimus tulee voimaan sitä päivää seuraavan toisen kuukauden ensimmäisenä päivänä, jona osapuolet ovat ilmoittaneet toisilleen tätä tarkoitusta varten tarvittavien sisäisten menettelyjensä päätökseen saattamisesta.
2.Tätä sopimusta voidaan muuttaa osapuolten kirjallisella sopimuksella. Mikä tahansa tämän sopimuksen muutos tulee voimaan sitä päivää seuraavan toisen kuukauden ensimmäisenä päivänä, jona osapuolet ovat ilmoittaneet toisilleen tätä tarkoitusta varten tarvittavien sisäisten menettelyjensä päätökseen saattamisesta.
3.Tämä sopimus on voimassa 31 päivään joulukuuta 2027. Sen voimassaoloa jatketaan ilman eri toimenpiteitä kymmeneksi vuodeksi, jollei kumpikaan osapuoli ilmoita kolme kuukautta ennen ensimmäisen soveltamiskauden tai kyseessä olevan kymmenvuotisen voimassaolojakson päättymistä toiselle osapuolelle kirjallisesti aikomuksestaan olla jatkamatta sopimuksen voimassaoloa.
4.Kumpi tahansa osapuoli voi ilmoittaa toiselle osapuolelle kirjallisesti aikomuksestaan irtisanoa tämä sopimus. Irtisanominen tulee voimaan kuuden kuukauden kuluttua ilmoituksen vastaanottamisesta.
5.Tämän sopimuksen soveltamiskauden päätyttyä 3 kohdan mukaisesti tai sen tultua irtisanotuksi 4 kohdan mukaisesti osapuolten on sovellettava sitä kaikkiin unionin avaruusohjelman GOVSATCOM-komponentin ja unionin turvallisten yhteyksien ohjelman tai tämän sopimuksen puitteissa rahoitettaviin hankkeisiin, toimiin ja toimintoihin kyseisiä hankkeita, toimia ja toimintoja koskevan sopimusjärjestelyn päättymiseen asti.
6.Jos avaruusasetusta, turvallisia yhteyksiä koskevaa asetusta tai tässä sopimuksessa tarkoitettuja täytäntöönpanopäätöksiä muutetaan, kumotaan tai muutoin tarkistetaan, viittaukset avaruusasetukseen, turvallisia yhteyksiä koskevaan asetukseen tai tässä sopimuksessa tarkoitettuihin täytäntöönpanopäätöksiin on katsottava viittauksiksi muutettuun, kumottuun tai muutoin tarkistettuun säädökseen tai säädöksiin.
TÄMÄN VAKUUDEKSI allekirjoittaneet, viranomaistensa siihen asianmukaisesti valtuuttamina, ovat allekirjoittaneet tämän sopimuksen.
Tehty … ssa/ssä … päivänä …kuuta vuonna … Tämä sopimus on laadittu kahtena alkuperäiskappaleena bulgarian, englannin, espanjan, hollannin, iirin, italian, kreikan, kroaatin, latvian, liettuan, maltan, portugalin, puolan, ranskan, romanian, ruotsin, saksan, slovakin, sloveenin, suomen, tanskan, tšekin, unkarin, viron ja islannin kielellä, ja kaikki tekstit ovat yhtä todistusvoimaisia.
Euroopan unionin puolesta
Islannin puolesta