EUROOPAN KOMISSIO
Bryssel 23.1.2025
COM(2025) 21 final
LIITE
asiakirjaan
Ehdotus
NEUVOSTON TÄYTÄNTÖÖNPANOPÄÄTÖS
Belgian elpymis- ja palautumissuunnitelmasta tehdyn arvion hyväksymisestä 13 päivänä heinäkuuta 2021 annetun täytäntöönpanopäätöksen (EU) (ST 10161/21 INIT; ST 10161/21 ADD1) muuttamisesta
LIITE
1 JAKSO: ELPYMIS- JA PALAUTUMISSUUNNITELMAN MUKAISET UUDISTUKSET JA INVESTOINNIT
1.Uudistusten ja investointien kuvaus
A. OSA-ALUE 1.1: Remontti
Tässä Belgian elpymis- ja palautumissuunnitelman komponentissa keskitytään yksityisten ja julkisten rakennusten kunnostamiseen. Komponentin päätavoitteena on kunnostaa olemassa oleva rakennuskanta ja tehdä siitä energia- ja resurssitehokkaampi. Näitä ovat erityisesti julkiset rakennukset, sosiaalinen infrastruktuuri ja asuinasunnot sekä yleisemmin energiatehokkuudeltaan heikommat rakennukset. Näin ollen tällä osa-alueella edistetään kasvihuonekaasupäästöjen vähentämistä, työpaikkojen lisäämistä ja kestävän rakentamisen kasvua sekä sosiaalista selviytymiskykyä pienentämällä energialaskuja.
Komponentilla edistetään maakohtaisen suosituksen 2019.3 noudattamista ja kehotetaan Belgiaa keskittämään investointeihin liittyvä talouspolitiikka muun muassa vähähiiliseen siirtymään ja energiasiirtymään.
Minkään tämän komponentin toimenpiteen ei odoteta aiheuttavan asetuksen (EU) 2020/852 17 artiklassa tarkoitettua merkittävää haittaa ympäristötavoitteille, kun otetaan huomioon ”ei merkittävää haittaa” -periaatteen soveltamista koskevien teknisten ohjeiden (2021/C58/01) mukaiset elpymis- ja palautumissuunnitelmassa esitettyjen toimenpiteiden kuvaus ja lieventävät toimet.
A.1 Kuvaus uudistuksista ja investoinneista, joita rahoitetaan rahoitustuella, jota ei makseta takaisin
Uudistus R-1.01: Flanderin hallintoalueen ”parannettu energiatukijärjestelmä”
Toimenpide koostuu kolmesta alauudistuksesta ja kolmesta osainvestoinnista, joiden yleisenä tavoitteena on tarjota tehokkaampia peruskorjauskannustimia ja nopeuttaa yksityisiä energiatehokkuusinvestointeja Flanderissa. Ensimmäinen osauudistus koostuu i) keskitetyn palvelupisteen perustamisesta. Kyseessä on yksi alueellinen mekanismi, joka mahdollistaa tukien myöntämisen asuntojen ja yksityisten energiatehokkuuteen ja uusiutuvan energian peruskorjauksiin, joita rakennusurakoitsijat toteuttavat heinäkuusta 2022 alkaen. Alauudistus (ii) sisältää energiamerkintää koskevan avustusjärjestelmän tarkistamisen energiatehokkaiden peruskorjausten tukemiseksi. Alauudistus iii sisältää kotiakkujen ja lämpöpumppujen, sähkökattiloiden ja varaavien sähkölämmityksen älykkäiden ohjauslaitteiden peruskorjausten tukijärjestelmän tarkistamisen. Nämä kolme osauudistusta tulevat voimaan 1. huhtikuuta 2022. Uudistukseen liittyy kolme osainvestointia osana investointia 1A: I) energiatehokkuuteen ja uusiutuvaan energiaan myönnettävät tuet sekä alauudistusta i koskevat tuet yksityisasunnoille kohderyhmittäin; II) tuki energiamerkkiavustusjärjestelmän kautta yksityisasuntojen energiatehokkuutta parantaviin peruskorjauksiin, jotka liittyvät alauudistukseen (ii); III) Akkuavustukset yksityisasuntoihin, jotka liittyvät alauudistukseen (iii).
Uudistus R-1.02: Brysselin pääkaupunkialueen ”parannettu energiatukijärjestelmä”
Uudistuksessa energiabonukset ja asuntojen peruskorjausmaksut uudistetaan ja yhdistetään yhdeksi alueelliseksi mekanismiksi yksityishenkilöitä varten vuodesta 2022 alkaen. Yhtenäisen järjestelmän ansiosta kansalaisilla on oltava selkeämpi kuva määrästä, johon heillä on oikeus peruskorjaustöihinsä, ja heidän on yksinkertaistettava hallinnollisia menettelyjä taloudellisen tuen saamiseksi alueellisilla bonuksilla. Hakijoille ilmoitetaan saatavilla olevista palkkioista vain yhdessä alueellisessa verkkoportaalissa, ja kansalaisille voidaan tarjota vain yksi digitaalinen menettely. Investointiin 1A liittyvällä investoinnilla tuetaan energiatehokkuutta parantavia peruskorjauksia. Asetus asuinrakennusten ja yksityisten peruskorjausten energiatukijärjestelmien uudistamisesta Brysselin pääkaupunkialueella tulee voimaan viimeistään 31 päivänä maaliskuuta 2022.
Uudistus R-1.03: Saksankielisen yhteisön ”parannettu energiatukijärjestelmä”
Toimenpiteellä otetaan käyttöön uusi energiamaksujärjestelmä saksankielisessä yhteisössä heinäkuusta 2021 alkaen. Bonushankkeen tarkoituksena on erityisesti luoda kannustimia energiansäästötoimenpiteiden toteuttamiseksi ja hiilidioksidipäästöjen vähentämiseksi saksankielisen yhteisön olemassa olevissa asuinrakennuksissa. Uudistuksella pyritään erottamaan toisistaan pienet teokset, jotka mahdollistavat bonusten yksinkertaistetun saatavuuden, ja suuret työt, jotka edellyttävät yksityiskohtaisempia hallinnollisia menettelyjä. Asetus asuntojen ja yksityisten peruskorjausten energiatukijärjestelmien uudistamisesta saksankielisessä yhteisössä tulee voimaan viimeistään 31 päivänä maaliskuuta 2022.
Investointi 1A yksityisen ja sosiaalisen asuntotuotannon perusparannuksiin (I-1A)
Investoinnin tavoitteena on edistää yksityisten ja sosiaalisten asuntojen energiatehokasta kunnostamista. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen 30. kesäkuuta 2025 mennessä. Investointi koostuu seuraavista seitsemästä osatoimenpiteestä:
·Alainvestointi i) joka liittyy uudistukseen R-1.01(i): Tuki energiatehokkuuteen ja uusiutuvaan energiaan sekä tuet kohderyhmittäin yksityisasunnoille
·Alainvestointi ii) liittyy uudistukseen R-101(ii): Tuki energiamerkintäjärjestelmän kautta yksityisten asuntojen energiatehokasta peruskorjausta varten
·Uudistukseen R-101(iii) liittyvä alainvestointi iii: Tuki yksityisasuntojen kotiakkutukijärjestelmälle.
·Uudistukseen R-1.02 liittyvä osainvestointi: Brysselin pääkaupunkialueen ”parannettu energiatukijärjestelmä”
·Investointi I-1.01: Flanderin hallintoalueen ”sosiaalisten asuntojen kunnostaminen”
·Investointi I-1.02: ”Sosiaalisten asuntojen kunnostaminen” Brysselin pääkaupunkialueella
·Investointi I-1.03: Saksankielisen yhteisön ”sosiaalisten asuntojen kunnostaminen”
Investointi I-1.01: Flanderin hallintoalueen ”sosiaalisten asuntojen kunnostaminen”
Toimenpiteen tavoitteena on edistää ja nopeuttaa sosiaalisen asuntotuotannon energiaperuskorjausta lisäämällä tukea Flanderin ilmastorahastosta sosiaalisen asuntotuotannon yrityksille ja Flanderin asuntorahastolle. Sosiaalisen asuntotuotannon perusparannuksilla on vähennettävä keskimäärin vähintään 30 prosenttia primäärienergian kulutusta, sellaisena kuin se on määritelty rakennusten peruskorjauksesta annetussa komission suosituksessa (EU) 2019/786.
Investointi I-1.02: ”Sosiaalisten asuntojen kunnostaminen” Brysselin pääkaupunkialueella
Tällä toimenpiteellä rahoitetaan sosiaalisen asuntotuotannon kunnostamista Brysselissä. Sosiaalisen asuntotuotannon perusparannuksilla on vähennettävä keskimäärin vähintään 30 prosenttia primäärienergian kulutusta, sellaisena kuin se on määritelty rakennusten peruskorjauksesta annetussa komission suosituksessa (EU) 2019/786.
Investointi I-1.03: Saksankielisen yhteisön ”sosiaalisten asuntojen kunnostaminen”
Toimenpiteellä tuetaan saksankielisen yhteisön monivuotista kunnostusohjelmaa. Toimenpiteellä tuetaan saksankielistä yhteisön pääomaosakkuutta sosiaalista asuntotuotantoa harjoittavassa yrityksessä ”Öffentliche Wohnungsbaugesellschaft Ostbelgien”, joka mahdollistaa sosiaalisen asuntotuotannon investointiohjelman toteuttamisen. Sosiaalisen asuntotuotannon perusparannuksilla on vähennettävä keskimäärin vähintään 30 prosenttia primäärienergian kulutusta, sellaisena kuin se on määritelty rakennusten peruskorjauksesta annetussa komission suosituksessa (EU) 2019/786.
Investointi 1B ”Julkisten rakennusten perusparannus” (I-1B)
Investoinnin tavoitteena on kunnostaa ja parantaa julkisten rakennusten energiatehokkuutta. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 30. kesäkuuta 2026. Investointi koostuu seuraavista kahdeksasta osatoimenpiteestä:
·Investointi I-1.04: Liittovaltion ”julkisten rakennusten kunnostaminen”
·Investointi I-1.05: Flanderin hallintoalueen ”julkisten rakennusten kunnostaminen”
·Investointi I-1.07: Vallonian alueen julkisten rakennusten kunnostaminen – paikallisviranomaiset ja urheilu
·Investointi I-1.08: Brysselin pääkaupunkialueen julkisten rakennusten kunnostaminen
·Investointi I-1.09: Ranskankielisen yhteisön ”julkisten rakennusten kunnostaminen – koulut”
·Investointi I-1.10: Ranskankielisen yhteisön ”julkisten rakennusten kunnostaminen – urheilu ja IPPJ”
·Investointi I-1.11: Ranskankielisen yhteisön ”julkisten rakennusten kunnostaminen – yliopistot”
·Investointi I-1.12: Ranskankielisen yhteisön ”julkisten rakennusten kunnostaminen – kulttuuri”
Investointi I-1.04: Liittovaltion ”julkisten rakennusten kunnostaminen”
Investointitoimenpide koostuu Brysselin pörssirakennuksen energiatehokkaasta kunnostamisesta. Tätä peruskorjausta voidaan tukea myös muista EU:n rahastoista. Elpymis- ja palautumistukivälineestä tuettavien ja ostotoimeksiannossa yksilöityjen energiatehokkaiden korjaustöiden on vähennettävä keskimäärin vähintään 30 prosenttia primäärienergian kulutusta, sellaisena kuin se on määritelty rakennusten peruskorjauksesta annetussa komission suosituksessa (EU) 2019/786. Toimenpiteen täytäntöönpano on saatettava päätökseen 30 päivään kesäkuuta 2024 mennessä.
Investointi I-1.05: Flanderin hallintoalueen ”julkisten rakennusten kunnostaminen”
Investointitoimenpiteellä lisätään investointeja rakennuskannan perusparannukseen julkisten rakennusten energiaperuskorjausten nopeuttamiseksi. Tukea myönnetään Flanderin energiayhtiön (Vlaams Energiebedrijf), joka toimii muiden julkisten palvelujen (erityisesti keskushallinnon) yhteishankintayksikkönä ja palveluntarjoajana energiaan liittyvien palvelujen alalla. Toimenpiteeseen sisältyy i) suoria tukitoimia energiatehokkaiden töiden muodossa ja ii) epäsuoria tukitoimia, kuten energiakatselmuksia. Toimenpiteen täytäntöönpano on määrä saattaa päätökseen 30. kesäkuuta 2026 mennessä.
Investointi I-1.07: Vallonian alueen julkisten rakennusten kunnostaminen – paikallisviranomaiset ja urheilu
Toimenpiteen tavoitteena on parantaa i) paikallisviranomaisten julkisten rakennusten ja ii) Vallonian alueen urheiluinfrastruktuurin energiatehokkuutta. Tuki myönnetään paikallisviranomaisille ja tukikelpoisille urheilurakenteille avoimella hakumenettelyllä. Paikallisviranomaisten julkisten rakennusten peruskorjauksen on vähennettävä primäärienergian kulutusta keskimäärin vähintään 30 prosenttia, kuten rakennusten peruskorjauksesta annetussa komission suosituksessa (EU) 2019/786 määritellään. Toimenpiteen täytäntöönpano on määrä saattaa päätökseen 30. kesäkuuta 2026 mennessä.
Investointi I-1.08: Brysselin pääkaupunkialueen julkisten rakennusten kunnostaminen
Investointitoimenpide koostuu kahdesta osasta. Ensinnäkin on kehitettävä keskitetty palvelupiste (jota hallinnoi SIBELGA, joka on Brysselin alueen sähkön ja kaasun jakeluverkon ylläpitäjä julkisen palvelun velvoitteen mukaisesti), helpottamaan ja nopeuttamaan Brysselissä sijaitsevien paikallis- ja alueviranomaisten julkisten rakennusten pitkälle meneviä energiaperuskorjauksia. Sibelgan julkisen palvelun tehtävän määrittämisestä annettu sähköasetus, mukaan lukien julkisia peruskorjauksia koskevan keskitetyn palvelupisteen toiminta Brysselissä, tulee voimaan 1 päivään helmikuuta 2022 mennessä. Toiseksi energiatuet valituille julkisille kunnostustöille. Toimenpiteellä on vähennettävä primäärienergian kulutusta keskimäärin vähintään 30 prosenttia, kuten rakennusten peruskorjauksesta annetussa komission suosituksessa (EU) 2019/786 määritellään. Toimenpiteen täytäntöönpano on määrä saattaa päätökseen 30. kesäkuuta 2026 mennessä.
Investointi I-1.09: Ranskankielisen yhteisön ”julkisten rakennusten kunnostaminen – koulut”
Investointitoimenpiteellä tuetaan i) investointisuunnitelmaa ranskankielisen yhteisön omistamiin koulurakennuksiin ja ii) hankepyynnön kautta myönnetään tukea koulurakennusten kunnostamiseen koulutusverkoissa, joita ranskankielinen yhteisö rahoittaa. Vähintään 85 prosentissa uusien rakennusten rakentamisesta on saavutettava primäärienergian kysyntä, joka on vähintään 20 prosenttia alhaisempi kuin lähes nollaenergiarakennus (lähes nollaenergiarakennus, kansalliset direktiivit). Toimenpiteen täytäntöönpano on määrä saattaa päätökseen 30. kesäkuuta 2026 mennessä.
Investointi I-1.10: Ranskankielisen yhteisön ”julkisten rakennusten kunnostaminen – urheilu ja IPPJ”
Tällä investointitoimenpiteellä tuetaan i) urheiluinfrastruktuurien kunnostamista ja ii) nuorille tarkoitettujen tilojen kunnostamista (Institutions Publiques de Protection de la Jeunesse – IPPJ). Uusien rakennusten rakentamisen on saavutettava primäärienergian kysyntä, joka on vähintään 20 prosenttia alhaisempi kuin lähes nollaenergiarakennusta koskeva vaatimus (lähes nollaenergiarakennus, kansalliset direktiivit). Olemassa olevien rakennusten peruskorjauksen on vähennettävä keskimäärin vähintään 30 prosenttia primäärienergian kulutusta, sellaisena kuin se on määritelty rakennusten peruskorjauksesta annetussa komission suosituksessa (EU) 2019/786. Toimenpiteen täytäntöönpano on määrä saattaa päätökseen 30. kesäkuuta 2026 mennessä.
Investointi I-1.11: Ranskankielisen yhteisön ”julkisten rakennusten kunnostaminen – yliopistot”
Investointitoimenpiteellä myönnetään tukea ranskankielisen yhteisön tukeman ehdotuspyynnön kautta, joka koskee yliopistojen rakennusten energiatehokasta kunnostamista. Vähintään puolella perusparannustöistä, neliömetreinä mitattuna, on vähennettävä keskimäärin vähintään 30 prosenttia primäärienergian kulutuksesta, sellaisena kuin se on määritelty rakennusten peruskorjauksesta annetussa komission suosituksessa (EU) 2019/786. Toimenpiteen täytäntöönpano on määrä saattaa päätökseen 30. kesäkuuta 2026 mennessä.
Investointi I-1.12: Ranskankielisen yhteisön ”julkisten rakennusten kunnostaminen – kulttuuri”
Investointitoimenpiteellä pyritään julkisten kulttuurirakennusten energiatehokkaaseen kunnostamiseen ranskankielisessä yhteisössä. Toimenpide koostuu kahdesta osasta: I) ranskankielisen yhteisön kulttuuri-infrastruktuurin energiaperuskorjaus ja ii) muiden kuin ranskankielisen yhteisön omistamien kulttuuri-infrastruktuurien (kuten paikallisviranomaisten omistaman infrastruktuurin) energiaperuskorjaushankkeisiin myönnettävät avustukset, jotka myönnetään ehdotuspyynnön perusteella. Vähintään puolella perusparannustöistä, neliömetreinä mitattuna, on vähennettävä primäärienergian kulutusta keskimäärin vähintään 30 prosenttia, kuten rakennusten peruskorjauksesta annetussa komission suosituksessa (EU) 2019/786 määritellään. Toimenpiteen täytäntöönpano on määrä saattaa päätökseen 30. kesäkuuta 2026 mennessä.
A.2 Seurantaa ja täytäntöönpanoa koskevat välitavoitteet, tavoitteet, indikaattorit ja aikataulu – rahoitustuki, jota ei makseta takaisin
|
Sitä seuraavat sivut. Huom
|
Toimenpide (uudistus tai investointi)
|
Välitavoite/tavoite
|
Nimi
|
Laadulliset indikaattorit
(välitavoitteiden osalta)
|
Määrälliset indikaattorit
(tavoitteiden osalta)
|
Alustava toteutusaikataulu
|
Kunkin välitavoitteen ja tavoitteen kuvaus
|
|
|
|
|
|
|
Mitta-yksikkö
|
Lähtötilanne
|
Päämäärä
|
Neljännes
|
Vuosi
|
|
|
1
|
Parannettu energia-avustusjärjestelmä Flanderin alueella (R-1.01)
|
M
|
Energia-avustusjärjestelmien parantaminen Flanderissa
|
Julkaiseminen virallisessa lehdessä
|
—
|
—
|
—
|
Q1
|
2022
|
Flanderin hallitus/parlamentti hyväksyy uuden asetuksen, jolla tarjotaan tehokkaampia kannustimia yksityisten energiatehokkuusinvestointien nopeuttamiseksi: I) perustetaan keskitetty asiointipiste energiatehokkuuteen ja uusiutuvaan energiaan liittyville asuinrakennusten ja yksityisten peruskorjauksille, joita rakennusurakoitsijat toteuttavat yhdessä alueellisessa mekanismissa, ii) tarkistetaan energiamerkintää koskevaa avustusjärjestelmää ja iii) otetaan käyttöön kotiakkuja ja älykkäitä ohjauslaitteita koskeva järjestelmä.
|
|
2
|
Brysselin pääkaupunkialueen energia-avustusjärjestelmän parantaminen (R-1.02)
|
M
|
Energia-alan avustusjärjestelmiä koskevan uuden asetuksen voimaantulo Brysselissä
|
Uuden asetuksen voimaantuloa koskeva lain säännös
|
—
|
—
|
—
|
Q1
|
2022
|
Brysselin pääkaupunkialueen asuinrakennusten ja yksityisten peruskorjausten energiatukijärjestelmien uudistamista koskevan asetuksen voimaantulo.
|
|
3
|
Saksankielisen yhteisön energia-avustusjärjestelmän parantaminen (R-1.03)
|
M
|
Uusi asetus energia-alan avustusjärjestelmistä saksankielisessä yhteisössä tulee voimaan.
|
Uuden asetuksen voimaantuloa koskeva lain säännös
|
—
|
—
|
—
|
Q1
|
2022
|
Asuntojen ja yksityisten peruskorjausten energiatukijärjestelmien uudistamista saksankielisessä yhteisössä koskevan asetuksen voimaantulo.
|
|
5
|
Yksityisten ja sosiaalisten asuntojen kunnostaminen (I-1A)
|
T
|
Yksityisten asuinrakennusten ja sosiaalisten asuntojen kunnostaminen
(vaihe 1)
|
|
Asuntojen
|
0
|
64 112
|
Q2
|
2023
|
64112 asuntoa (yksityiset ja sosiaaliset asunnot) kunnostettiin.
Tämä tavoite jaotellaan alustavasti seuraaviin alatavoitteisiin, joita ei tarvitse saavuttaa erikseen edellyttäen, että edellä mainitut peruskorjaustasot saavutetaan:
Yksityisasunnot:
I) Flanderin alue (R-1.01, tuet energiatehokkuuteen ja uusiutuvaan energiaan): 49500 asuntoa.
II) Flanderin alue (R-1.01, energiatukijärjestelmä energiatehokkaita peruskorjauksia varten): 7560 asuntoa
III) Brysselin pääkaupunkialue (R-1.02): 2341 asuntoa
Sosiaalinen asuntotuotanto:
I) Flanderin alue (I-1.01): 4010 sosiaalista asuntoa
II) Brysselin pääkaupunkialue (I-1.02): 701 sosiaalista asuntoa
Sosiaalisten asuntojen 4711 asunnon peruskorjauksen on vähennettävä keskimäärin vähintään 30 prosenttia primäärienergian kulutusta, sellaisena kuin se on määritelty rakennusten peruskorjauksesta annetussa komission suosituksessa (EU) 2019/786.
|
|
6
|
Yksityisten ja sosiaalisten asuntojen kunnostaminen (I-1A)
|
T
|
Yksityisten asuinrakennusten ja sosiaalisten asuntojen kunnostaminen
(vaihe 2)
|
|
Asuntojen
|
64 112
|
131 732
|
Q2
|
2024
|
Lisäksi kunnostettiin 67620 asuntoa (yksityiset ja sosiaaliset asunnot).
Tämä tavoite jaotellaan alustavasti seuraaviin alatavoitteisiin, joita ei tarvitse saavuttaa erikseen edellyttäen, että edellä mainitut peruskorjaustasot saavutetaan:
Yksityisasunnot:
I) Flanderin alue (R-1.01, tuet energiatehokkuuteen ja uusiutuvaan energiaan): 66150 asuntoa.
II) Brysselin pääkaupunkialue (R-1.02): 1004 asuntoa
Sosiaalinen asuntotuotanto:
I) Brysselin pääkaupunkialue (I-1.02): 427 sosiaalista asuntoa
II) Saksankielinen yhteisö (I-1.03): 39 sosiaalista asuntoa
Sosiaalisen asuntotuotannon 466 yksikön peruskorjauksella on vähennettävä keskimäärin vähintään 30 prosenttia primäärienergian kulutusta, sellaisena kuin se on määritelty rakennusten peruskorjauksesta annetussa komission suosituksessa (EU) 2019/786.
|
|
7
|
Yksityisten ja sosiaalisten asuntojen kunnostaminen (I-1A)
|
T
|
Yksityisten asuinrakennusten ja sosiaalisten asuntojen perusparannukset
(vaihe 3)
|
|
Asuntojen
|
131 732
|
198 108
|
Q2
|
2025
|
Lisäksi kunnostettiin 66376 asuntoa (yksityiset ja sosiaaliset asunnot).
Tämä tavoite jaotellaan alustavasti seuraaviin alatavoitteisiin, joita ei tarvitse saavuttaa erikseen edellyttäen, että edellä mainitut peruskorjaustasot saavutetaan:
Yksityisasunnot:
I) Flanderin alue (R-1.01, tuet energiatehokkuuteen ja uusiutuvaan energiaan): 66150 asuntoa.
Sosiaalinen asuntotuotanto:
I) Brysselin pääkaupunkialue (I-1.02): 197 sosiaalista asuntoa
II) Saksankielinen yhteisö (I-1.03): 29 sosiaalista asuntoa
Kunnostettaessa 226 sosiaalista asuntoa on vähennettävä keskimäärin vähintään 30 prosenttia primäärienergian kulutusta, sellaisena kuin se on määritelty rakennusten peruskorjauksesta annetussa komission suosituksessa (EU) 2019/786.
|
|
9
|
Yksityisten ja sosiaalisten asuntojen kunnostaminen (R-1.01(iii))
|
T
|
Avustusten myöntäminen kotiakkuille ja älykkäille ohjauslaitteille Flanderissa
|
|
Myönnetyt sopimukset
|
0
|
8 460
|
Q2
|
2023
|
Avustukset yksityisasuntojen kotiakkuihin Flanderissa vuoden 2021 toisesta neljänneksestä lähtien.
|
|
11
|
Julkisten rakennusten perusparannukset (I-1.08)
|
M
|
Sähköasetuksen mukauttaminen keskitetyn palvelupisteen käyttöön ottamiseksi peruskorjauksia varten
|
Sähköasetuksen julkaiseminen Euroopan unionin virallisessa lehdessä
|
|
|
|
Q1
|
2022
|
Sibelgan julkisen palvelun tehtävän määrittelyä koskevan sähköasetuksen voimaantulo, mukaan lukien julkisten peruskorjausten keskitetyn palvelupisteen toiminta Brysselissä.
|
|
12
|
Julkisten rakennusten perusparannukset
(I-1B)
|
T
|
Julkisten rakennusten kunnostaminen (vaihe 1)
|
|
m²
|
0
|
4 500
|
Q2
|
2024
|
Osavaltio (I-1.04): 4 500 m² julkisia rakennuksia, joista 2 610 m² vähentää primäärienergian kulutusta keskimäärin vähintään 30 prosenttia rakennusten peruskorjauksesta annetun komission suosituksen (EU) 2019/786 mukaisesti.
|
|
13
|
Julkisten rakennusten perusparannukset
(I-1B)
|
T
|
Julkisten rakennusten kunnostaminen (vaihe 2)
|
|
m²
|
4 500
|
256 690
|
Q2
|
2025
|
Lisäksi 252 190 m² peruskorjattuja julkisia rakennuksia, joista 20 477 m² vähentää primäärienergian kulutusta keskimäärin vähintään 30 prosenttia rakennusten peruskorjauksesta annetun komission suosituksen (EU) 2019/786 mukaisesti.
Tämä tavoite jaotellaan alustavasti seuraaviin alatavoitteisiin, joita ei tarvitse saavuttaa yksittäin edellyttäen, että edellä mainitut peruskorjausten kokonaismäärät saavutetaan:
I) Osavaltio ( I-1.04): 6 300 m², josta 3 654 m²:n on vähennettävä keskimäärin vähintään 30 prosenttia primäärienergian kulutuksesta, sellaisena kuin se on määritelty rakennusten peruskorjauksista annetussa komission suosituksessa (EU) 2019/786.
II) Flanderin alue (I-1.05): 157 245 m².
III) Vallonian alue (I-1.07): 16 824 m².
IV) Ranskankielinen yhteisö (I-1.09, I-1.10, I-1.11, I-1.12): 71 821 m², josta 16 823 m² vähentää keskimäärin vähintään 30 prosenttia primäärienergian kulutuksesta, sellaisena kuin se on määritelty rakennusten peruskorjauksista annetussa komission suosituksessa (EU) 2019/786.
|
|
14
|
Julkisten rakennusten perusparannukset
(I-1B)
|
T
|
Julkisten rakennusten kunnostaminen (vaihe 3)
|
|
m²
|
256 690
|
694 470
|
Q2
|
2026
|
Lisäksi 437 780 m² peruskorjattuja julkisia rakennuksia, joista 163 006 m² vähentää primäärienergian kulutusta keskimäärin vähintään 30 prosenttia rakennusten peruskorjauksesta annetun komission suosituksen (EU) 2019/786 mukaisesti, ja 126 212 m²:n uusien rakennusten rakentaminen siten, että primäärienergian kysyntä on vähintään 20 prosenttia alhaisempi kuin lähes nollaenergiarakennus (lähes nollaenergiarakennus).
Tämä tavoite jaotellaan alustavasti seuraaviin alatavoitteisiin, joita ei tarvitse saavuttaa yksittäin edellyttäen, että edellä mainitut peruskorjausten kokonaismäärät saavutetaan:
I) Flanderin alue (I-1.05): 78 040 m².
II) Vallonian alue (I-1.07): 170 282 m², josta 102 984 m² vähentää primäärienergian kulutusta keskimäärin vähintään 30 prosenttia, kuten rakennusten peruskorjauksista annetussa komission suosituksessa (EU) 2019/786 määritellään.
III) Brysselin pääkaupunkialue (I-1.08): 27 724 m²:n on vähennettävä keskimäärin vähintään 30 prosenttia primäärienergian kulutusta, sellaisena kuin se on määritelty rakennusten peruskorjauksista annetussa komission suosituksessa (EU) 2019/786.
IV) Ranskankielinen yhteisö (I-1.09, I-1.10, I-1.11, I-1.12): 161 734 m², josta 32 298 m² vähentää keskimäärin vähintään 30 prosenttia primäärienergian kulutuksesta, sellaisena kuin se on määritelty rakennusten peruskorjauksista annetussa komission suosituksessa (EU) 2019/786. Uusien rakennusten 126 212 m²:n rakentamisen on saavutettava primäärienergian kysyntä, joka on vähintään 20 prosenttia pienempi kuin lähes nollaenergiarakennus (lähes nollaenergiarakennus).
|
B. OSA-ALUE 1.2: Uudet energiateknologiat
Belgian elpymis- ja palautumissuunnitelman tämän komponentin tavoitteena on antaa vahva sysäys teknologiselle kehitykselle, jolla tuetaan energiasiirtymää hiilidioksidipäästöjen vähentämiseksi edelleen painottaen järjestelmän integrointia ja teollisuuden hiilestä irtautumista.
Komponentilla edistetään maakohtaista suositusta 2019.3, jossa Belgiaa kehotetaan keskittämään investointeihin liittyvä talouspolitiikka muun muassa vähähiiliseen talouteen siirtymiseen ja energiasiirtymään sekä tutkimukseen ja innovointiin, sekä maakohtaista suositusta 2020.3 toteutusvalmiiden julkisten investointihankkeiden aikaistamiseksi.
Minkään tämän komponentin toimenpiteen ei odoteta aiheuttavan asetuksen (EU) 2020/852 17 artiklassa tarkoitettua merkittävää haittaa ympäristötavoitteille, kun otetaan huomioon ”ei merkittävää haittaa” -periaatteen soveltamista koskevien teknisten ohjeiden (2021/C58/01) mukaiset elpymis- ja palautumissuunnitelmassa esitettyjen toimenpiteiden kuvaus ja lieventävät toimet.
B.1 Kuvaus uudistuksista ja investoinneista, joita rahoitetaan rahoitustuella, jota ei makseta takaisin
Uudistus R-1.04: ”H2-markkinoiden sääntelykehys ”
Uudistus koostuu tarvittavista toimista, jotta voidaan tehdä lainsäädännöllisiä tarkistuksia, joiden tarkoituksena on luoda H2-markkinoiden toimintaa varten yksityiskohtaisempi sääntelykehys, joka kattaa muun muassa valvonnan, syrjimättömän pääsyn liikenneverkkoihin ja verkkoon pääsystä perittävien maksujen asettamisen. H2:n kuljetusten osalta hallituksen tai hallitusten hyväksymät uudet säännökset tulevat voimaan 1 päivään tammikuuta 2024 mennessä.
Uudistus R-1.05: Flanderin alueen hiilidioksidimarkkinoiden sääntelykehys
Uudistus koostuu tarvittavista toimista, jotta voidaan tehdä lainsäädännöllisiä tarkistuksia, joilla pyritään luomaan yksityiskohtaisempi sääntelykehys CO2-markkinoiden toimintaa varten ja joka kattaa muun muassa valvonnan, syrjimättömän pääsyn liikenneverkkoihin ja verkkoon pääsystä perittävien maksujen asettamisen. Flanderin alueen hallituksen hyväksymät uudet säännökset tulevat voimaan 1 päivään tammikuuta 2024 mennessä.
Uudistus R-1.06: Vallonian alueen hiilidioksidimarkkinoiden sääntelykehys
Uudistus koostuu tarvittavista toimista, jotta voidaan tehdä lainsäädännöllisiä tarkistuksia, joilla pyritään luomaan yksityiskohtaisempi sääntelykehys CO2-markkinoiden toimintaa varten ja joka kattaa muun muassa valvonnan, syrjimättömän pääsyn liikenneverkkoihin ja verkkoon pääsystä perittävien maksujen asettamisen. Vallonian alueen hallituksen hyväksymät uudet säännökset tulevat voimaan 1 päivään tammikuuta 2024 mennessä.
Seuraavissa kolmessa toimenpiteessä liittovaltion, Flanderin ja Vallonian tasolla keskitytään vetysiirtymää koskevaan teolliseen arvoketjuun.
Investointi I-1.15: Liittovaltion ”teollista arvoketjua vetysiirtymää varten”
Liittovaltion toimenpiteellä edistetään erilaisia demonstrointihankkeita, jotka liittyvät vedyn tuotantoon ja käyttöön liittohallituksen alaisuudessa. Tavoitteena on edistää innovatiivisia hankkeita, joilla on hyvät mahdollisuudet nopeuttaa energiasiirtymää, jotta ne saavuttavat kypsyyden ja laajenevat kaupallista käyttöä varten. Hankkeet valitaan hankepyynnöllä, joka kattaa vihreän ja vähähiilisen vedyn tuotannon demonstrointilaitokset sekä vedyn käytön esimerkiksi aluksissa siltä osin kuin hankkeet kuuluvat liittohallituksen toimivaltaan. Vihreän ja vähähiilisen vedyn tuotannon demonstrointilaitosten osalta ehdotuspyynnön on oltava avoin kaikille prosessipäästöttömille teknologioille, kuten uusiutuvista energialähteistä tuotetulla sähköllä tai metaanin pyrolyysillä toimivalle elektrolyysille. Elpymis- ja palautumistukivälineestä tuetaan osaa tämän investoinnin kustannuksista. Tämä investointi voi saada tukea myös muista unionin ohjelmista tai välineistä kustannuksiin, joita ei tueta elpymis- ja palautumistukivälineestä.
Investointi I-1.16: Flanderin alueen ”teollista arvoketjua vetysiirtymää varten”
Tällä toimenpiteellä pyritään tukemaan siirtymistä kestävään vetyteollisuuteen Flanderissa investointien ja hankerahoituksen avulla. Rahoituksella tuetaan suurelta osin hankekokonaisuutta, jolla pyritään, kuten suunniteltu laajempi Euroopan yhteistä etua koskeva tärkeä hanke (IPCEI), jonka olennainen osa se on, kehittämään teollinen arvoketju vedyn tuotantoa, kuljetusta, varastointia ja niihin liittyviä sovelluksia varten. IPCEI-salkkuun sisältyy myös muita vetyyn keskittyviä hankkeita, pääasiassa sekä tutkimus- ja kehityshankkeiden että investointihankkeiden alalla.
Investointi I-1.17: Vallonian alueen ”vetysiirtymän teollinen arvoketju”
Tällä Vallonian toimenpiteellä pyritään pienentämään teollisuuden, liikenteen ja rakennusalan hiilijalanjälkeä hankerahoituksen ja -investointien avulla. Se koostuu johdonmukaisista alahankkeista (lähinnä tutkimuksen ja kehittämisen sekä ensimmäisen teollisen kehittämisen alalla), jotka kattavat vihreän vedyn tuotannon koko arvoketjun, sekä vedyn käytön ja hyödyntämisen mahdollistavien erilaisten sovellusten kehittämisestä energiankantajana ja sellaisten laitteiden (kuten moottoreiden) mukauttamisesta. Tämä hanke on osa suunniteltua rajat ylittävää vetyä koskevaa IPCEI- hanketta.
Investointi I-1.18: Vallonian alueen ”vähähiilisen teollisuuden kehittäminen”
Investointitoimenpiteellä on edistettävä erilaisia hankkeita, joilla pyritään vähentämään energiankulutuksesta ja teollisten prosessien päästöistä aiheutuvia hiilidioksidipäästöjä. Se toteutetaan T & K-kumppanuushankkeita koskevalla ehdotuspyynnöllä, jonka tavoitteena on saattaa teknologia (esi)teollisen demonstroinnin tai pilottiversioiden tasolle seuraavilla aloilla: teollisten prosessien sähköistäminen, vedyn tuotanto elektrolyysin avulla, vedyn suora käyttö teollisissa sovelluksissa, hiilidioksidipäästöjen talteenotto ja keskittäminen sekä ammoniakin tuotantoprosessien hiilestä irtautuminen.
B.2 Seurantaa ja täytäntöönpanoa koskevat välitavoitteet, tavoitteet, indikaattorit ja aikataulu – rahoitustuki, jota ei makseta takaisin
|
Sitä seuraavat sivut. Huom.
|
Toimenpide (uudistus tai investointi)
|
Välitavoite/tavoite
|
Nimi
|
Laadulliset indikaattorit
(välitavoitteiden osalta)
|
Määrälliset indikaattorit
(tavoitteiden osalta)
|
Alustava toteutusaikataulu
|
Kunkin välitavoitteen ja tavoitteen kuvaus
|
|
|
|
|
|
|
Mitta-yksikkö
|
Lähtötilanne
|
Päämäärä
|
Neljännes
|
Vuosi
|
|
|
15
|
H2-markkinoiden sääntelykehys (R-1.04)
|
M
|
Uusien tai muutettujen lakien ja niihin liittyvien asetusten voimaantulo vedyn markkinakehityksen mahdollistamiseksi
|
Uusien tai muutettujen lakien ja niihin liittyvien asetusten julkaiseminen (virallinen lehti)
|
|
|
|
Q1
|
2024
|
Uusien tai muutettujen lakien voimaantulo:
-H2:n markkinakehityksen mahdollistaminen
-käsitellään muun muassa valvontaa, syrjimätöntä pääsyä ja tariffeja.
|
|
15 a
|
Flanderin hiilidioksidimarkkinoiden sääntelykehys (R-1.05)
|
M
|
Uusien tai muutettujen asetusten ja niihin liittyvien asetusten voimaantulo hiilidioksidin markkinakehityksen mahdollistamiseksi Flanderissa
|
Uusien tai muutettujen asetusten ja niihin liittyvien asetusten julkaiseminen (virallinen lehti)
|
|
|
|
Q1
|
2024
|
Flaaminkielisten uusien tai muutettujen asetusten voimaantulo:
-hiilidioksidin markkinakehityksen mahdollistaminen
-käsitellään muun muassa valvontaa, syrjimätöntä pääsyä ja tariffeja.
|
|
15 b
|
Vallonian hiilidioksidimarkkinoiden sääntelykehys (R-1.06)
|
M
|
Uusien tai muutettujen asetusten ja niihin liittyvien asetusten voimaantulo Vallonian hiilidioksidin markkinakehityksen mahdollistamiseksi
|
Uusien tai muutettujen asetusten ja niihin liittyvien asetusten julkaiseminen (virallinen lehti)
|
|
|
|
Q1
|
2024
|
Vallonian tasolla voimaan tulevat uudet tai muutetut asetukset, joilla
-hiilidioksidin markkinakehityksen mahdollistaminen
-käsitellään muun muassa valvontaa, syrjimätöntä pääsyä ja tariffeja.
|
|
18
|
Vetysiirtymän teollinen arvoketju (I-1.15)
|
M
|
Hankintasopimusten tekeminen ehdotuspyynnön perusteella
|
Kirjallinen ilmoitus tarjouskilpailun läpäisseiden hakijoiden kanssa tehdyistä sopimuksista
|
|
|
|
Q2
|
2022
|
Ilmoitus sellaisten sopimusten tekemisestä, joiden kokonaisarvo on vähintään 27000000 euroa, hankepyynnössä ”Vetysiirtymän teollinen arvoketju (liittovaltiotaso)” valituille ehdokkaille. Hankkeet valitaan hankepyynnöllä, joka kattaa puhtaan vedyn tuotannon demonstrointilaitokset sekä vedyn käytön esimerkiksi aluksissa, jos hankkeet kuuluvat liittohallituksen toimivaltaan. Puhtaan vedyn tuotannon demonstrointilaitosten osalta ehdotuspyynnön on oltava avoin kaikille prosessipäästöttömille teknologioille, kuten uusiutuvista energialähteistä tuotettua sähköä käyttävälle elektrolyysille, pyrolyysille.
Tutkimus- ja innovointihankkeita koskevan ehdotuspyynnön on täytettävä seuraavat edellytykset:
— T & I-toiminnassa keskitytään yksinomaan tai ensisijaisesti vähävaikutteisiin vaihtoehtoihin (kuten uusiutuvan vedyn tuotantoon tai muihin päästöttömiin ympäristöinnovaatioihin) tai
— T & I-toiminnalla pyritään parantamaan ”parhaita luokkaa” -teknologiaa (kuten teknologioita, joiden vaikutus on pienin (mutta ei nolla-/vähävaikutus) tällä hetkellä saatavilla olevista teknologioista), ja on otettu käyttöön asianmukaisia liitännäistoimenpiteitä lukkiutumisvaikutusten ehkäisemiseksi (toimenpiteet, jotka mahdollistavat vaikutuksiltaan vähäisten teknologioiden käyttöönoton tai niiden kehittämisen). tai
— T & I-prosessin tulokset ovat sovellustasolla teknologianeutraaleja (eli niitä voidaan soveltaa kaikkiin käytettävissä oleviin teknologioihin).
— Hankkeissa käytettävä sähkö on peräisin vihreästä energiasta (esim. uusiutuvista energialähteistä tuotettu sähkö) tai perustuu vihreisiin sähkönhankintasopimuksiin.
Muista unionin ohjelmista tai välineistä myönnettyjä määriä ei lasketa mukaan tähän määrään.
|
|
19
|
Vetysiirtymän teollinen arvoketju (I-1.15)
|
M
|
Hankintasopimusten tekeminen toisen ehdotuspyynnön perusteella
|
Kirjallinen ilmoitus tarjouskilpailun voittajan kanssa tehdystä sopimuksesta
|
|
|
|
Q2
|
2024
|
Toisen ehdotuspyynnön mukaisten sopimusten tekeminen ”Vetysiirtymän teollinen arvoketju” (liittovaltion taso). Hankkeet valitaan hankepyynnöllä, joka kattaa puhtaan vedyn tuotannon demonstrointilaitokset sekä vedyn käytön esimerkiksi aluksissa, jos hankkeet kuuluvat liittohallituksen toimivaltaan. Puhtaan vedyn tuotannon demonstrointilaitosten osalta ehdotuspyynnön on oltava avoin kaikille prosessipäästöttömille teknologioille, kuten uusiutuvista energialähteistä tuotettua sähköä käyttävälle elektrolyysille, pyrolyysille.
Tutkimus- ja innovointihankkeita koskevan ehdotuspyynnön on täytettävä seuraavat edellytykset:
— T & I-toiminnassa keskitytään yksinomaan tai ensisijaisesti vähävaikutteisiin vaihtoehtoihin (kuten uusiutuvan vedyn tuotantoon tai muihin päästöttömiin ympäristöinnovaatioihin); tai
— T & I-toiminnalla pyritään parantamaan ”parhaita luokkaa” -teknologiaa (kuten teknologioita, joiden vaikutukset ovat tällä hetkellä mahdollisimman vähäiset (mutta eivät nolla-/vähävaikutteiset)) ja otetaan käyttöön asianmukaisia liitännäistoimenpiteitä lukkiutumisvaikutusten ehkäisemiseksi (toimenpiteet, jotka mahdollistavat vaikutuksiltaan vähäisten teknologioiden käyttöönoton tai niiden kehittämisen). tai
— T & I-prosessin tulokset ovat sovellustasolla teknologianeutraaleja (eli niitä voidaan soveltaa kaikkiin käytettävissä oleviin teknologioihin).
— Hankkeissa käytetty sähkö on peräisin vihreästä energiasta (esim. uusiutuvista energialähteistä tuotettu sähkö) tai perustuu vihreisiin sähkönhankintasopimuksiin.
|
|
20
|
Vetysiirtymän teollinen arvoketju (I-1.15)
|
M
|
Hankepyynnöistä rahoitetut hankkeet
|
Maksut hankkeille, joille on myönnetty tukea
|
|
|
|
Q4
|
2025
|
Vähintään 45000000 euroa on maksettava hankkeille, jotka on myönnetty hankkeita ”Vetysiirtymän teollinen arvoketju” (liittovaltiotaso) koskevan ehdotuspyynnön perusteella.
Muista unionin ohjelmista tai välineistä myönnettyjä määriä ei lasketa mukaan tähän määrään.
|
|
21
|
Vetysiirtymän teollinen arvoketju (I-1.16)
|
M
|
Hankintasopimusten tekeminen vetyä koskevista IPCEI-hankkeista
|
Kirjallinen ilmoitus tarjouskilpailun läpäisseiden hakijoiden kanssa tehdyistä sopimuksista
|
|
|
|
Q4
|
2022
|
Sopimusten tekeminen vetyalan IPCEI-hankkeille (jotka määritellään IPCEI-valtiontuki-ilmoituksen kohteena oleviksi hankkeiksi) toimenpiteen ”Vetysiirtymän teollinen arvoketju” (Flanderi) puitteissa. Eivät kuulu valittujen hankkeiden piiriin: kaikki päästökauppajärjestelmään kuuluvat toiminnot, joiden arvioidut hiilidioksidiekvivalenttipäästöt eivät ole merkittävästi pienemmät kuin maksutta jaettavia päästöoikeuksia varten vahvistetut vertailuarvot.
Valittujen tutkimus- ja innovointihankkeiden on täytettävä seuraavat edellytykset:
— T & I-toiminnassa keskitytään yksinomaan tai ensisijaisesti vähävaikutteisiin vaihtoehtoihin (kuten uusiutuvan vedyn tuotantoon tai muihin päästöttömiin ympäristöinnovaatioihin); tai
— T & I-toiminnalla pyritään parantamaan ”parhaita luokkaa” -teknologiaa (kuten teknologioita, joiden vaikutukset ovat tällä hetkellä mahdollisimman vähäiset (mutta eivät nolla-/vähävaikutteiset)) ja otetaan käyttöön asianmukaisia liitännäistoimenpiteitä lukkiutumisvaikutusten ehkäisemiseksi (toimenpiteet, jotka mahdollistavat vaikutuksiltaan vähäisten teknologioiden käyttöönoton tai niiden kehittämisen). tai
— T & I-prosessin tulokset ovat sovellustasolla teknologianeutraaleja (eli niitä voidaan soveltaa kaikkiin käytettävissä oleviin teknologioihin).
— Hankkeissa käytetty sähkö on peräisin vihreästä energiasta (esim. uusiutuvista energialähteistä tuotettu sähkö) tai perustuu vihreisiin sähkönhankintasopimuksiin.
|
|
22
|
Vetysiirtymän teollinen arvoketju (I-1.16)
|
M
|
Muita kuin IPCEI-hankkeita koskevien sopimusten tekeminen
|
Kirjallinen ilmoitus tarjouskilpailun läpäisseiden hakijoiden kanssa tehdyistä sopimuksista
|
|
|
|
Q4
|
2022
|
Hankintasopimusten tekeminen muiden kuin IPCEI-pilottihankkeiden kanssa. Eivät kuulu valittujen hankkeiden piiriin: kaikki päästökauppajärjestelmään kuuluvat toiminnot, joiden arvioidut hiilidioksidiekvivalenttipäästöt eivät ole merkittävästi pienemmät kuin maksutta jaettavia päästöoikeuksia varten vahvistetut vertailuarvot.
Valittujen tutkimus- ja innovointihankkeiden on täytettävä seuraavat edellytykset:
— T & I-toiminnassa keskitytään yksinomaan tai ensisijaisesti vähävaikutteisiin vaihtoehtoihin (kuten uusiutuvan vedyn tuotantoon tai muihin päästöttömiin ympäristöinnovaatioihin); tai
— T & I-toiminnalla pyritään parantamaan ”parhaita luokkaa” -teknologiaa (kuten teknologioita, joiden vaikutukset ovat tällä hetkellä mahdollisimman vähäiset (mutta eivät nolla-/vähävaikutteiset)) ja otetaan käyttöön asianmukaisia liitännäistoimenpiteitä lukkiutumisvaikutusten ehkäisemiseksi (toimenpiteet, jotka mahdollistavat vaikutuksiltaan vähäisten teknologioiden käyttöönoton tai niiden kehittämisen). tai
— T & I-prosessin tulokset ovat sovellustasolla teknologianeutraaleja (eli niitä voidaan soveltaa kaikkiin käytettävissä oleviin teknologioihin).
— Hankkeissa käytetty sähkö on peräisin vihreästä energiasta (esim. uusiutuvista energialähteistä tuotettu sähkö) tai perustuu vihreisiin sähkönhankintasopimuksiin.
|
|
23
|
Vetysiirtymän teollinen arvoketju (I-1.16)
|
M
|
Tarjouskilpailun perusteella hyväksyttyjen hankkeiden loppuun saattaminen
|
Hankkeen loppuraportti hyväksytty
|
|
|
|
Q2
|
2026
|
Sellaisten hankkeiden loppuun saattaminen, jotka on myönnetty tarjouskilpailun ”Teollinen arvoketju vetysiirtymää varten” (Flanderi) puitteissa ja joiden toteutusaste on 67500000 euroa, mukaan lukien uusi 75 MW:n vetyelektrolyysikapasiteetti.
|
|
24
|
Vetysiirtymän teollinen arvoketju (I-1.17)
|
M
|
Hankintasopimusten tekeminen vetyä koskevista IPCEI-hankkeista
|
Kirjallinen ilmoitus tarjouskilpailun läpäisseiden hakijoiden kanssa tehdyistä sopimuksista
|
|
|
|
Q1
|
2022
|
Sopimusten tekeminen vetyalan IPCEI-hankkeille (jotka määritellään IPCEI-valtiontuki-ilmoituksen kohteena oleviksi hankkeiksi) toimenpiteen ”Vetysiirtymän teollinen arvoketju” (Vallonia) puitteissa. Hankepyynnön eritelmillä on varmistettava, että kaikki päästökauppajärjestelmään kuuluvat toiminnot, joiden arvioidut hiilidioksidiekvivalenttipäästöt eivät ole merkittävästi pienemmät kuin maksutta jaettavia päästöoikeuksia varten vahvistetut vertailuarvot, suljetaan pois.
Kaikkien myönnettyjen tutkimus- ja innovointihankkeiden on täytettävä seuraavat edellytykset:
— T & I-toiminnassa keskitytään yksinomaan tai ensisijaisesti vähävaikutteisiin vaihtoehtoihin (kuten uusiutuvan vedyn tuotantoon tai muihin päästöttömiin ympäristöinnovaatioihin); tai
— T & I-toiminnalla pyritään parantamaan ”parhaita luokkaa” -teknologiaa (kuten teknologioita, joiden vaikutukset ovat tällä hetkellä mahdollisimman vähäiset (mutta eivät nolla-/vähävaikutteiset)) ja otetaan käyttöön asianmukaisia liitännäistoimenpiteitä lukkiutumisvaikutusten ehkäisemiseksi (toimenpiteet, jotka mahdollistavat vaikutuksiltaan vähäisten teknologioiden käyttöönoton tai niiden kehittämisen). tai
— T & I-prosessin tulokset ovat sovellustasolla teknologianeutraaleja (eli niitä voidaan soveltaa kaikkiin käytettävissä oleviin teknologioihin).
— Hankkeissa käytetty sähkö on peräisin vihreästä energiasta (esim. uusiutuvista energialähteistä tuotettu sähkö) tai perustuu vihreisiin sähkönhankintasopimuksiin.
|
|
26
|
Vetysiirtymän teollinen arvoketju (I-1.17)
|
M
|
Kaikkien tarjouskilpailun perusteella myönnettyjen Euroopan yhteistä etua koskevien tärkeiden hankkeiden loppuun saattaminen
|
Hankkeen loppuraportti hyväksytty
|
|
|
|
Q2
|
2026
|
Kaikkien sellaisten hankkeiden loppuun saattaminen, jotka on myönnetty tarjouskilpailun ”Teollinen arvoketju vetysiirtymää varten” (Vallonia) puitteissa, toteutettu 80000000 eurolla, mukaan lukien vähintään 1 MW:n vihreän elektrolyysikapasiteetin käyttöönotto (infrastruktuuri mukaan luettuna).
|
|
27
|
Vähähiilisen teollisuuden kehittäminen (I-1.18)
|
M
|
Hankintasopimukset
|
Kirjallinen ilmoitus tarjouskilpailun läpäisseiden hakijoiden kanssa tehdyistä sopimuksista
|
|
|
|
Q2
|
2022
|
Sopimuksen tekeminen toimenpiteen ”Vähähiilisen teollisuuden kehittäminen” puitteissa. Hankepyynnön eritelmillä on varmistettava, että kaikki päästökauppajärjestelmään kuuluvat toiminnot, joiden arvioidut hiilidioksidiekvivalenttipäästöt eivät ole merkittävästi pienemmät kuin maksutta jaettavia päästöoikeuksia varten vahvistetut vertailuarvot, suljetaan pois.
Kaikkien myönnettyjen tutkimus- ja innovointihankkeiden on täytettävä seuraavat edellytykset:
— T & I-toiminnassa keskitytään yksinomaan tai ensisijaisesti vähävaikutteisiin vaihtoehtoihin (kuten uusiutuvan vedyn tuotantoon tai muihin päästöttömiin ympäristöinnovaatioihin); tai
— T & I-toiminnalla pyritään parantamaan ”parhaita luokkaa” -teknologiaa (kuten teknologioita, joiden vaikutukset ovat tällä hetkellä mahdollisimman vähäiset (mutta eivät nolla-/vähävaikutteiset)) ja otetaan käyttöön asianmukaisia liitännäistoimenpiteitä lukkiutumisvaikutusten ehkäisemiseksi (toimenpiteet, jotka mahdollistavat vaikutuksiltaan vähäisten teknologioiden käyttöönoton tai niiden kehittämisen). tai
— T & I-prosessin tulokset ovat sovellustasolla teknologianeutraaleja (eli niitä voidaan soveltaa kaikkiin käytettävissä oleviin teknologioihin).
— Hankkeissa käytetty sähkö on peräisin vihreästä energiasta (esim. uusiutuvista energialähteistä tuotettu sähkö) tai perustuu vihreisiin sähkönhankintasopimuksiin.
|
|
28
|
Vähähiilisen teollisuuden kehittäminen (I-1.18)
|
M
|
Tarjouskilpailun perusteella hyväksyttyjen hankkeiden loppuun saattaminen
|
Hankkeen loppuraportti hyväksytty
|
|
|
|
Q2
|
2026
|
Sellaisten hankkeiden loppuun saattaminen, jotka on myönnetty tarjouskilpailun ”Vetysiirtymää koskeva teollinen arvoketju” puitteissa ja joiden arvo on 30000000 euroa, mukaan lukien demonstrointihanke, jonka teoreettinen pitkän aikavälin potentiaali on 2 miljoonaa tonnia hiilidioksidipäästöjen vähentämistä vuodessa.
Hankkeen loppuraportissa on osoitettava, että
—Hankkeissa käytettävä sähkö on vihreää alkuperää (kuten uusiutuvista energialähteistä tuotettua sähköä) tai perustuu vihreisiin sähkönhankintasopimuksiin.
|
C. OSA 1.3: Ilmasto ja ympäristö
Belgian elpymis- ja palautumissuunnitelman tämän osa-alueen toimenpiteillä pyritään säilyttämään ja ennallistamaan luonnon monimuotoisuutta varmistamalla metsien, suoalueiden, niittyjen ja niittyjen kestävä käyttö ja ennallistaminen. Tähän komponenttiin kuuluvilla toimenpiteillä edistetään myöshiilidioksidin sitomista. Lisäksi toimenpiteillä valmistellaan ilmastonmuutoksen vaikutuksia parantamalla vesihuoltoa ja vihreää infrastruktuuria. Tämän seurauksena kuivuuden ja rankkasateiden sietokyky paranee, mistä on hyötyä maataloudelle, matkailulle, kansalaisille ja koko ympäristölle.
Komponentilla edistetään maakohtaista suositusta 2019.3, jossa Belgiaa kehotetaan keskittämään investointeihin liittyvä talouspolitiikka muun muassa vähähiiliseen siirtymään ja energiasiirtymään, sekä maakohtaista suositusta 2020.3, jossa keskitytään vihreään siirtymään ja digitaaliseen muutokseen.
Minkään tämän komponentin toimenpiteen ei odoteta aiheuttavan asetuksen (EU) 2020/852 17 artiklassa tarkoitettua merkittävää haittaa ympäristötavoitteille, kun otetaan huomioon ”ei merkittävää haittaa” -periaatteen soveltamista koskevien teknisten ohjeiden (2021/C58/01) mukaiset elpymis- ja palautumissuunnitelmassa esitettyjen toimenpiteiden kuvaus ja lieventävät toimet.
C.1 Kuvaus uudistuksista ja investoinneista, joita rahoitetaan rahoitustuella, jota ei makseta takaisin
Investointi I-1.22: Vallonian alueen biologinen monimuotoisuus ja ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Investoinnilla pyritään tukemaan biologisen monimuotoisuuden ja ekosysteemipalvelujen säilyttämistä, ennallistamista ja kestävää käyttöä, millä parannetaan hiilen varastointikapasiteettia ja kykyä sietää ilmastonmuutoksen vaikutuksia, kuten tulvia ja kuivuutta. Toimenpide koostuu neljästä alatoimesta: 1) tukea häiriönsietokykyisten julkisten metsien elvyttämistä, 2) suojelualueiden verkoston vahvistamista tiettyjen lajien ja luontotyyppien suojelua koskevan ensisijaisen toimintakehyksen puitteissa, 3) kahden kansallispuiston perustamista Valloniaan ja 4) jokien uudelleen merkitsemistä ja kosteikkojen luomista. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 30. kesäkuuta 2026.
Investointi I-1.23: Flanderin hallintoalueen ”ekologinen pirstaloituminen”
Tällä investoinnilla olemassa olevan alueellisen liikenneinfrastruktuurin ekologiseen pirstoutumiseen edistetään ekosysteemien ennallistamista ja yhtenäisen luontoverkoston kehittämistä Flanderissa. Toimenpiteeseen sisältyy 15 konkreettista ekokanavia ja ekotunneleita koskevaa hanketta (valmistelevat tutkimukset tai rakennustyöt). Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 30. kesäkuuta 2026.
Investointi I-1.24: Flanderin hallintoalueen ”sininen sopimus”
Sinisen kehityksen ohjelman investointi on osa laajempaa 80 hankkeen ja toimen suunnitelmaa, jolla pyritään parantamaan varautumista pidempiin kuivuusjaksoihin ja toistuviin helleaaltoihin puuttumalla kuivuusongelmiin rakenteellisesti. Suunnitelmassa tuetaan yhdeksää luonteeltaan erilaista alatoimea, jotka koskevat eri toimijoita, kuten teollisuutta, viljelijöitä ja kuntia. Toimet kattavat seuraavat toimet: A) maisemahankkeet kuivuuden hillitsemiseksi, B) maatalouden tutkimusohjelma, C) kaksi vesivesipumppuja ja -suluja koskevaa hanketta, d) vesihuoltoa tukeva järjestelmä yrityksille, jotka investoivat innovatiivisiin vettä säästäviin teknologioihin, F) innovatiiviset hankkeet, jotka koskevat veden kiertokäyttöä, digitaalista seurantaa ja älykkäitä vesitietojärjestelmiä, G) luontopohjaisten ratkaisujen toteuttaminen neljällä määritellyllä alueella ja I) kosteikkojen ennallistamishankkeet. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 30. kesäkuuta 2026.
C.2 Seurantaa ja täytäntöönpanoa koskevat välitavoitteet, tavoitteet, indikaattorit ja aikataulu – rahoitustuki, jota ei makseta takaisin
|
Sitä seuraavat sivut. Huom.
|
Toimenpide (uudistus tai investointi)
|
Välitavoite/tavoite
|
Nimi
|
Laadulliset indikaattorit
(välitavoitteiden osalta)
|
Määrälliset indikaattorit
(tavoitteiden osalta)
|
Alustava toteutusaikataulu
|
Kunkin välitavoitteen ja tavoitteen kuvaus
|
|
|
|
|
|
|
Mitta-yksikkö
|
Lähtötilanne
|
Päämäärä
|
Neljännes
|
Vuosi
|
|
|
36
|
Biologinen monimuotoisuus ja ilmastonmuutokseen sopeutuminen (I-1.22)
|
T
|
Sovelletut maankäyttötoimenpiteet (metsät, suojelualue) ja käynnissä olevat uudelleenmittaushankkeet
|
|
hehtaaria
|
0
|
1 935
|
Q2
|
2024
|
Maankäyttötoimenpiteet, joita sovellettiin 1935 hehtaariin luonnon monimuotoisuuden parantamiseksi ja ilmastonmuutoksen sietokyvyn parantamiseksi metsissä ja suojelualueilla sekä edistyminen uudelleenmittaushankkeissa.
|
|
37
|
Biologinen monimuotoisuus ja ilmastonmuutokseen sopeutuminen (I-1.22)
|
T
|
Sovelletut maankäyttötoimenpiteet (metsät ja suojelualueet) ja uudelleenmittaushankkeet päätökseen saatettuina
|
|
hehtaaria
|
1 935
|
3 735
|
Q2
|
2026
|
Maankäyttötoimenpiteet, joita sovellettiin 3735 hehtaariin luonnon monimuotoisuuden ja ilmastonmuutoksen sietokyvyn parantamiseksi metsissä ja suojelualueilla, ja uudelleenmittaushankkeet saatiin päätökseen.
|
|
38
|
Biologinen monimuotoisuus ja ilmastonmuutokseen sopeutuminen (I-1.22)
|
M
|
Hankintasopimusten tekeminen kahden kansallispuiston perustamishankkeista
|
Kirjallinen ilmoitus tarjouskilpailun läpäisseiden hakijoiden kanssa tehdyistä sopimuksista
|
|
|
|
Q1
|
2023
|
Hankintasopimusten tekeminen kahdesta hankkeesta ja Vallonian ympäristöministerin kilpailun läpäisseille hakijoille osoittama kirjallinen ilmoitus sen jälkeen, kun ehdotuspyyntö koski kahta kansallispuistoa, joiden kokonaispinta-ala on 10000–70000 hehtaaria.
|
|
39
|
Biologinen monimuotoisuus ja ilmastonmuutokseen sopeutuminen (I-1.22)
|
T
|
Kahden kansallispuistoja koskevan hankkeen loppuun saattaminen
|
|
projektit
|
0
|
2
|
Q2
|
2026
|
Kahden kokonaispinta-alaltaan 10000–70000 hehtaarin suuruisen kansallispuiston infrastruktuurit on saatettu päätökseen.
|
|
40
|
Ekologinen pirstaloituminen (I-1.23)
|
T
|
Ekologista pirstaloitumista koskevien hankkeiden loppuun saattaminen
|
|
projektit
|
0
|
15
|
Q2
|
2026
|
Seitsemän ekologista pirstaloitumista koskevan hankkeen (kuten ekokanavat tai ekotunnelit) infrastruktuurit on saatu päätökseen ja kahdeksan hanketta, jotka kattavat ainoastaan kahdeksan tulevan pirstoutumisen estämishankkeen valmisteluvaiheet (kuten lokalisointi- ja suunnitteluvaiheet), on saatu päätökseen.
|
|
41
|
Sinisen kehityksen ohjelma (I-1.24)
|
M
|
Biologisen monimuotoisuuden vahvistamiseen ja/tai ilmastonmuutoksen vaikutusten lieventämiseen tähtäävien hankkeiden käynnistäminen.
|
Kirjallinen sopimus- tai oikeudellinen asiakirja, jolla todistetaan alku
|
|
|
|
Q2
|
2023
|
Allekirjoitettu tai hyväksytty kirjallinen sopimus- tai oikeudellinen asiakirja, jolla todistetaan 41 hanketta biologisen monimuotoisuuden vahvistamiseksi ja/tai ilmastonmuutoksen vaikutusten, kuten kuivuuden ja tulvien, lieventämiseksi: 35 maisemahanketta kuivuuden hillitsemiseksi (toimenpiteen kuvauksessa hankkeet A), yksi maataloutta koskeva tutkimusohjelma (B), kaksi hanketta vesipumppujen ja sulkujen alalla (C), yksi vesihuollon tukijärjestelmä (D), kaksi älykästä vesidatamoduulia ja kiertovesihanketta (F), neljä aluetta luontopohjaisia ratkaisuja varten (G) ja kosteikkojen ennallistaminen (I).
|
|
42
|
Sinisen kehityksen ohjelma (I-1.24)
|
M
|
Maahankinnat luonnon monimuotoisuuden vahvistamiseksi ja/tai ilmastonmuutoksen vaikutusten lieventämiseksi
|
Nimikirjat
|
|
|
|
Q4
|
2023
|
Maahankinnat, jotka on saatu päätökseen kosteikkojen ennallistamishankkeita (I) ja luontopohjaisten ratkaisujen (G) alueita varten (noin 1000 hehtaaria)
|
|
43
|
Sinisen kehityksen ohjelma (I-1.24)
|
T
|
Sinisen kehityksen ohjelmaan liittyvien hankkeiden loppuun saattaminen
|
|
projektit
|
0
|
41
|
Q2
|
2026
|
Kaikkiaan 46:sta sinisen kehityksen ohjelmaan kuuluvasta hankkeesta, joiden tavoitteena on parantaa kykyä sietää kuivuutta (A, B, C, D, F, G, I), on saatu päätökseen 41 hanketta, jotka kattavat 2255 hehtaaria (A, G, I), neljä rakennettua pumppauslaitteistoa ja neljä lukkoovea (C) sekä operatiivisen älykkään vedenseurantaverkon ja kiertovesihankkeiden (F) loppuun saattaminen.
|
D. OSA 2.1: Kyberturvallisuus
Tämän Belgian elpymis- ja palautumissuunnitelman osan odotetaan vahvistavan Belgian yhteiskunnan yleistä kyberresilienssiä ja kyberkriisivalmiutta.
Komponentilla edistetään maakohtaisten suositusten 2019.3 ja 2020.3 noudattamista, jotta investoinnit keskitetään digitaaliseen siirtymään, ja maakohtaisia suosituksia 2019.4 ja 2020.3 liiketoimintaympäristön parantamiseksi.
D.1 Kuvaus uudistuksista ja investoinneista, joita rahoitetaan rahoitustuella, jota ei makseta takaisin
Investointi I-2.01: Liittovaltion ”kyberturvallisuus ja häiriönsietokykyinen digitaaliyhteiskunta”
Investointi koostuu toimenpiteistä, joilla 1) vahvistetaan pk-yritysten ja itsenäisten ammatinharjoittajien kybervalmiuksia kyberturvallisuutta koskevien valistuskampanjoiden avulla, perustetaan verkkosivusto, jolla tarjotaan palveluja, kuten maksutonta kyberskannetta, jotta voidaan nopeasti tunnistaa alat, joilla kyberuhkien sietokykyä voidaan parantaa, ja hankkeita, joilla tuetaan pk-yrityksiä kyberturvallisuuden alalla, 2) torjutaan kyberrikollisuutta antamalla kohdennettuja varoituksia kyberhaavoittuvuuksista ja IT-tartunnoista ammattimaisille tietotekniikan käyttäjille (Be Guard), verkkolisäke, jonka avulla vierailijat voivat tunnistaa verkkosivustojen luotettavuuden (valitut verkkosivustot), ja verkkokysely, jolla arvioidaan yritysten kyberkypsyyttä ja suosituksia niiden kyberuhkien sietokyvyn parantamiseksi (Cyber Fundamentals), 3) torjutaan verkkourkintaa ajantasaistettujen
ja uusien verkkourkintapalvelujen avulla (StopPhishing), 4) otetaan ulkoasiainministeriössä käyttöön ISO 27000- ja CIS20-
normeihin perustuva maailmanlaajuinen kyberturvallisuuden hallintakehys ja 5) tarjotaan kyberresilienssipalveluja Belgian suurelle yleisölle, jotka koostuvat i) tietoverkkoinfrastruktuuriin ja yksityisten yritysten järjestelmiin kohdistuvien kyberhyökkäysten häiriötilanteiden käsittelypalveluista, kansalaiset ja valtion palvelut ja ii) palvelut, jotka mahdollistavat tällaisten kyberhyökkäysten aiheutumisen (eli hyökkäyksen taustalla olevan organisaation tai henkilön tunnistamisen), koska puolustusministeriö on Belgian hallinnon kyberturvallisuusasiantuntijoiden keskus, johon tällaiset toimet on keskitetty. Sotilasoperaatioita ei rahoiteta, ja toimenpiteen painopiste on siviilipalveluilla, joiden tarkoituksena on suojella ja parantaa koko yhteiskunnan eli yksityisten yritysten, kansalaisten ja viranomaisten kyberuhkien sietokykyä ja kyberturvallisuutta. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 30. kesäkuuta 2026.
Investointi I-2.02: ”Kyberturvallisuus: 5G” liittovaltio
Investoinnin tavoitteena on vahvistaa oikeuspoliisin valmiuksia yksityisen viestinnän sieppaamiseen 5G:n yhteydessä, mikä johtuu investoinneista laukaisevaan sarjaan ja häirintään, järjestelmiin, joilla kerätään ääniä taloissa ja ajoneuvoissa, valmiuksiin paikantaa ja jäljittää ajoneuvoja ja esineitä sekä erityisissä tutkintamenetelmissä hankittujen kuvien siirtojärjestelmään. Nämä investoinnit mukautetaan 5G:hen. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 31. joulukuuta 2025.
Investointi I-2.03: ”Kyberturvallisuus: NTSU/CTIF:n kuuntelu ja turvaaminen”
Investoinnilla otetaan käyttöön siepatun yksityisen viestinnän digitaalinen rekisteri (Li-Vault), jota hallinnoi Belgian liittovaltion poliisin kansallinen tekninen ja taktinen tukiyksikkö ja joka on tarkoitettu oikeusjärjestelmän, poliisin ja tiedustelupalvelujen käyttöön. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen 30. kesäkuuta 2025 mennessä.
D.2 Seurantaa ja täytäntöönpanoa koskevat välitavoitteet, tavoitteet, indikaattorit ja aikataulu – rahoitustuki, jota ei makseta takaisin
|
Sitä seuraavat sivut. Huom.
|
Toimenpide (uudistus tai investointi)
|
Välitavoite/tavoite
|
Nimi
|
Laadulliset indikaattorit
(välitavoitteiden osalta)
|
Määrälliset indikaattorit
(tavoitteiden osalta)
|
Alustava toteutusaikataulu
|
Kunkin välitavoitteen ja tavoitteen kuvaus
|
|
|
|
|
|
|
Mitta-yksikkö
|
Lähtötilanne
|
Päämäärä
|
Neljännes
|
Vuosi
|
|
|
44
|
Kyberturvallisuus ja häiriönsietokykyinen digitaalinen yhteiskunta (I-2.01)
|
T
|
Ilmoitus kahdeksan julkisen tarjouskilpailun ratkaisemisesta
|
Kilpailun läpäisseille hakijoille lähetetty kirjallinen ilmoitus palkinnoista
|
Julkisten tarjouskilpailujen myöntäminen
|
0
|
8
|
Q2
|
2024
|
Ilmoitus kahdeksasta julkisesta tarjouskilpailusta i) talousministeriöltä sellaisen verkkosivuston toimittamisesta, jolla pk-yritykset ja itsenäiset ammatinharjoittajat voivat tehdä maksuttoman kyberskannauksen, jotta voidaan nopeasti tunnistaa alat, joilla kyberuhkien sietokykyä voidaan parantaa, ii) talousministeriöltä vuotuisesta pk-yrityksille ja itsenäisille ammatinharjoittajille suunnatusta kyberturvallisuutta koskevasta tiedotuskampanjasta, iii) kyberturvallisuuskeskukselta verkkoliitännän toimittamisesta, jonka avulla kävijät voivat tunnistaa verkkosivustojen luotettavuuden, iv) kyberturvallisuuskeskukselta sellaisen alustan toimittamiseksi, jolla suuret pk-yritykset voivat itse arvioida kyberkehityksensä verkkokyselyn perusteella; v) Belgian liittovaltion telealan sääntelyviranomainen toteuttaa sähköpostien verkkourkintaratkaisun, vi) tekstiviestit, vii) vilpilliset puhelut ja viii) vilpilliset viestit teleoperaattoreiden infrastruktuurissa.
|
|
45
|
Kyberturvallisuus ja häiriönsietokykyinen digitaalinen yhteiskunta (I-2.01)
|
M
|
Ensimmäisen kyberturvallisuustietoisuuskampanjan toteuttaminen
|
Ensimmäinen kyberuhkien sietokykyä koskeva tiedotuskampanja pk-yrityksille ja itsenäisille ammatinharjoittajille
|
|
|
|
Q4
|
2022
|
Ensimmäinen kyberturvallisuutta koskeva tiedotuskampanja, joka on suunnattu pk-yrityksille ja itsenäisille ammatinharjoittajille kyberuhkien sietokyvystä, on toteutettu ja verkkosivusto otettu käyttöön. Tämän verkkosivuston on tarjottava pk-yrityksille ja itsenäisille ammatinharjoittajille ilmainen kyberskanne, jotta voidaan nopeasti tunnistaa alat, joilla kyberuhkien sietokykyä voidaan parantaa.
|
|
46
|
Kyberturvallisuus ja häiriönsietokykyinen digitaalinen yhteiskunta (I-2.01)
|
T
|
Suuren yleisön saatavilla olevat välineet kyberuhkien sietokyvyn parantamiseksi
|
|
Välineiden lukumäärä
|
0
|
4
|
Q4
|
2024
|
Suuren yleisön saatavilla on neljä välinettä, joilla pyritään parantamaan kyberuhkien sietokykyä: i) BeGuard, ii) validoidut www-sivustot, III) Kyberperusasiat ja iv) StopPhishing.
|
|
47
|
Kyberturvallisuus ja häiriönsietokykyinen digitaalinen yhteiskunta (I-2.01)
|
M
|
Ulkoasiainministeriön maailmanlaajuinen kyberturvallisuuden hallintakehys
|
Ulkoministeriön maailmanlaajuinen kyberturvallisuuden hallintakehys pantu täytäntöön ja voimassa
|
|
|
|
Q4
|
2023
|
Ulkoministeriössä on voimassa ja pantu täytäntöön ISO 27000- ja CIS20-standardeihin perustuva maailmanlaajuinen kyberturvallisuuden hallintakehys.
|
|
48
|
Kyberturvallisuus ja häiriönsietokykyinen digitaalinen yhteiskunta (I-2.01)
|
M
|
Kyberresilienssipalvelujen tarjoaminen Belgian koko yhteiskunnalle puolustusministeriöstä
|
Puolustusministeriön kyberresilienssifoorumin toiminnan aloittaminen ja kyberuhkia koskevan raportin julkaiseminen
|
|
|
|
Q2
|
2026
|
Puolustusministeriön kyberresilienssivalmiuksia parannetaan, jotta voidaan tarjota kyberresilienssipalveluja Belgian koko yhteiskunnalle, myös kansalaisille, yrityksille ja kansalaispalveluille. Nämä palvelut on toimitettava yhden alustan kautta, johon sisällytetään asiaankuuluvat kyberuhkia koskevat tiedustelutiedot, ja kyberuhkia mahdollisesti edustavien toimijoiden valvonnan kautta. Tämän valvonnan on koostuttava määräaikaisraportista, joka sisältää kybertoimijoiden päivityksiä.
|
|
49
|
Kyberturvallisuus: 5G (I-2.02)
|
M
|
Oikeuspoliisin paremmat sieppausvalmiudet 5G-ympäristössä
|
Oikeuspoliisin paremmat sieppausvalmiudet 5G-ympäristössä koko Belgian alueella viiden operatiivisen elementin avulla
|
|
|
|
Q4
|
2025
|
Oikeuspoliisin sieppausvalmiuksia yksityiseen viestintään 5G:n yhteydessä vahvistetaan koko Belgian alueella. Tämä saavutetaan ottamalla käyttöön seuraavat:
— 5G:hen mukautettu lakaisusarja;
— 5G:hen mukautettu häirintäpuku;
— 5G:hen mukautetut järjestelmät, joilla kerätään ääniä taloissa ja ajoneuvoissa;
— kyky paikantaa ja jäljittää 5G:hen mukautettuja ajoneuvoja ja esineitä; ja
— erityisillä tutkimusmenetelmillä hankittujen kuvien siirtojärjestelmä.
|
|
50
|
Kyberturvallisuus: NTSU/CTIF:n kuuntelu ja suojaus (I-2.03)
|
M
|
Belgian liittovaltion poliisin kansallisen teknisen ja taktisen tuen yksikön hallinnoima sieppatun yksityisen viestinnän digitaalinen rekisteri
|
Siepatun yksityisen viestinnän digitaalisen rekisterin käyttöönotto
|
|
|
|
Q2
|
2025
|
Siepatun yksityisen viestinnän digitaalinen rekisteri (Li-vault), jota hallinnoi Belgian liittovaltion poliisin kansallinen tekninen ja taktinen tukiyksikkö ja joka on toiminnassa ja valmis oikeusjärjestelmän, poliisin ja tiedustelupalvelujen käyttöön.
|
E. OSA-ALUE 2.2: Julkinen hallinto
Tällä Belgian elpymis- ja palautumissuunnitelman osa-alueella pyritään lisäämään julkishallinnon tehokkuutta digitalisoimalla sen palvelut.
Tällä osa-alueella vastataan maakohtaisiin suosituksiin 2019.3 ja 2019.4, joissa Belgiaa kehotetaan keskittämään investointeihin liittyvä talouspolitiikka muun muassa digitalisaatioon ja vähentämään sääntely- ja hallintotaakkaa yrittäjyyden kannustamiseksi. Se liittyy myös maakohtaiseen suositukseen 2020.3, joka koskee liiketoimintaympäristön parantamista, kehittyneiden julkisten investointien aikaistamista ja investointien keskittämistä digitaaliseen siirtymään.
Minkään tämän komponentin toimenpiteen ei odoteta aiheuttavan asetuksen (EU) 2020/852 17 artiklassa tarkoitettua merkittävää haittaa ympäristötavoitteille, kun otetaan huomioon ”ei merkittävää haittaa” -periaatteen soveltamista koskevien teknisten ohjeiden (2021/C58/01) mukaiset elpymis- ja palautumissuunnitelmassa esitettyjen toimenpiteiden kuvaus ja lieventävät toimet.
E.1 Kuvaus uudistuksista ja investoinneista, joita rahoitetaan rahoitustuella, jota ei makseta takaisin
Investointi I-2.04: Liittovaltion ”digitalisaatio IPSS”
Tällä toimenpiteellä pyritään nopeuttamaan julkisten sosiaaliturvalaitosten digitalisointia. Investoinnin toteuttaminen on saatettava päätökseen viimeistään 31. elokuuta 2026. Se koostuu kolmesta alatoimenpiteestä:
Investointi I-2.04: ”IPSS-digitalisaatio; alatoimenpide 1: Digitaalinen foorumi sosiaaliturvan sekä liittovaltion kansalaisten ja yritysten välistä vuorovaikutusta varten
Tämän investoinnin tavoitteena on parantaa sosiaaliturvapalvelujen saatavuutta kansalaisille, yrityksille, myös itsenäisille ammatinharjoittajille, ja toisaalta parantaa hallintojen ja yritysten suorituskykyä. Investoinnin tarkoituksena on myös parantaa Belgian sosiaaliturvan saatavuutta Euroopan tasolla. Tämän investoinnin avulla voidaan parantaa viestintää ja tiedonvaihtoa jäsenvaltioiden toimielinten välillä erityisesti oikeuksien selvittämisen, petosten havaitsemisen, digitaalisten eurooppalaisten lomakkeiden toimittamisen ja eurooppalaisen kansalaisen yksilöllisen tunnistenumeron käytön yhteydessä.
Investointi I-2.04: ”Digitalisaatio IPSS, alatoimenpide 2: Liittovaltion kunkin yrityksen digitaalisten tilien hallinnointi
Tämän investoinnin avulla on voitava digitalisoida sosiaaliturvan ja yritysten sekä mahdollisten rahoituksen välittäjien ja palveluntarjoajien väliset rahoitusvirrat. Osa työnantajien kirjanpitoa koskevista hakemuksista on vuodelta 1979, ja ne ovat hyvin heterogeenisiä. Tämä muodostaa teknologisen ja inhimillisen riskin. Niiden uudistaminen sekä integroidun, tehokkaan, kehittyvän ja laadukkaan tietojärjestelmän perustaminen on olennaisen tärkeää digitalisaation ja työnantajien tilien avaamisen kannalta.
Investointi I-2.04: ”Digitalisaatio IPSS, alatoimenpide 3: Tietojen laadun parantaminen automatisoitua päätöksentekoa varten ja riippumattoman sosiaaliturva-alustan tarjoaminen liittovaltion INASTI-järjestelmässä
Tähän toimenpiteeseen kuuluu keskustietokannan perustaminen itsenäisten ammatinharjoittajien sosiaaliturvalaitoksen ( Institut national d’assurances sociales pour travailleurs indépendants, INASTI) toimesta. Tietokannan on tarkoitus sisältää kaikki uratiedot sekä itsenäisten ammatinharjoittajien kaikki oikeudet ja velvollisuudet. Itsenäisten ammatinharjoittajien yhteisen tietokannan luominen on edellytys sille, että INASTI voi luoda itsenäisten ammatinharjoittajien sosiaaliturvajärjestelmän. Tällaisen alustan kautta vuorovaikutteisten sähköisten lomakkeiden tarjoaminen ja uusiin teknologioihin perustuvien prosessien automatisointi mahdollistavat kaikkien sosiaaliturvatietojen tallentamisen itsenäisten ammatinharjoittajien henkilökohtaiseen tiedostoon, johon sidosryhmät voivat milloin tahansa välittömästi tutustua.
Investointi I-2.05: Liittovaltion ”digitalisaatio” (SPF)
Tällä toimenpiteellä pyritään nopeuttamaan liittovaltion eri hallintopalvelujen digitalisointia. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 30. kesäkuuta 2026. Se koostuu 11 alatoimenpiteestä.
Investointi I-2.05: ”SPF-digitalisaatio, alatoimenpide 1: Oikeuslaitoksen digitalisaatio” liittovaltio
Tällä alatoimenpiteellä pyritään lisäämään Belgian oikeusjärjestelmän digitalisaation yleistä tasoa, minkä odotetaan vaikuttavan myönteisesti sen yleiseen tehokkuuteen. Alatoimenpiteellä pyritään puuttumaan erilaisiin havaittuihin heikkouksiin alkaen sisäisten prosessien digitalisoinnista. Painopiste on erityisesti investoinneissa, joilla puututaan nykyisiin rajoituksiin ja tehottomuuteen parantamalla tapausten hallintaa ja ottamalla käyttöön tiedonkeruuautomaatio. Lisäksi hankkeella pyritään lisäämään tuomioiden julkaisemista verkossa, mikä on tällä hetkellä vähäistä ja olennaisen tärkeää, jotta kansalaisia ja yrityksiä voidaan auttaa noudattamaan lakia.
Investointi I-2.05: ”SPF-digitalisaatio, alatoimenpide 2: Oikeuslaitoksen liiketoimintaprosessien digitalisointi” liittovaltiossa
Tällä alatoimenpiteellä pyritään vastaamaan liittovaltion oikeuspoliisin yhä monimutkaisemmissa operaatioissa kohtaamiin teknisiin ja teknologisiin haasteisiin. Alatoimenpiteen avulla liittovaltion oikeuspoliisin jäsenet voivat parantaa tehokkuuttaan: a) nykyisin kohdattujen ongelmien, kuten salauksen purkamisen, 5G:n ja internettutkimuksen, ratkaisu; b) lisäämällä tiettyjen toimien automatisointia ja tekoälyvälineiden käyttöä; C) parantamalla tiedonhallintaa ja tietojen ymmärtämistä nykyaikaistamalla rikosteknisiä keskuksia. Alatoimenpiteeseen sisältyy erityisten ohjelmistoratkaisujen ja tietoteknisten laitteiden (palvelimet) hankinta.
Investointi I-2.05: ”SPF-digitalisaatio, alatoimenpide 3: Tuki digitaalisten välineiden kehittämiselle ja liittovaltion ulkomaankauppaviraston digitalisoinnin lisäämiselle
Tällä alatoimenpiteellä pyritään tukemaan kauppaa kehittämällä digitaalisia välineitä ja lisäämällä ulkomaankauppaviraston digitalisaatiota, jotta mahdollistetaan ulkomaankaupan edistämisestä vastaavien liittovaltion palvelujen nykyaikainen ja digitaalinen siirtymä. Alatoimenpiteeseen sisältyy erityisen sovelluksen kehittäminen ja vastaava koulutus 25 käyttäjälle.
Investointi I-2.05: ”SPF-digitalisaatio, alatoimenpide 4: Kriisinhallinta ja turvallisuus” liittovaltio
Tällä alatoimenpiteellä pyritään varmistamaan, että kansallisella kriisikeskuksella on valmiudet isännöidä monia kumppaneita turvallisissa olosuhteissa ja että ne voivat olla yhteydessä digitaaliseen infrastruktuuriin. Kansalliseen kriisinhallintaan osallistuvien turvallisuuskumppaneiden välille on kehitettävä erittäin saatavilla oleva ja turvallinen viestintäverkko, joka mahdollistaa luottamuksellisen ja turvallisuusluokitellun tiedon luovuttamisen. Tätä varten alatoimenpiteeseen sisältyy uuden digitaalisen kriisi-infrastruktuurin, suojatun viestintäverkon ja kriisinhallintafoorumin kehittäminen.
Investointi I-2.05: ”SPF-digitalisaatio, alatoimenpide 5: Digital Bozar” (liittovaltion digitaalinen Bozar)
Tämän alatoimenpiteen tavoitteena on ottaa käyttöön digitaaliteknologiaa, jonka avulla voidaan luoda 100-prosenttisesti digitaalisia tapahtumia (kuten musiikki, näyttelyt ja BOZAR LAB), joiden tavoitteena on päästä taiteilijoiden ja kulttuurikumppaneiden uusille markkinoille ja parantaa etänä (myös muissa maissa) tai liikkuvuushaasteiden (kuten ikääntyneiden) kohtaamien ihmisten ja ryhmien mahdollisuuksia tutustua kulttuuriin. Tätä varten alatoimenpiteeseen sisältyy infrastruktuurikomponentti, jossa La Monnaien kuninkaallisen teatterin ja kuvataidekeskuksen välille asennetaan optinen kuitu, kyberturvallisuuskomponentti ja digitaalisten toimintojen käyttöönotto, mukaan lukien henkilöstön tietotekniikkakoulutus.
Investointi I-2.05: ”SPF-digitalisaatio, alatoimenpide 6: Liittovaltion kansalaisille ja yrityksille tarkoitettu digitaalinen hallinto
Tämän alatoimenpiteen tavoitteena on ottaa käyttöön strategia, jolla muutetaan perinpohjaisesti nykyistä hallintopalvelujen mallia ja lisätään digitaalisten julkisten palvelujen käyttöönottoa kansalaisten ja yritysten keskuudessa. Siinä säädetään digitaalisen alustan kehittämisestä hallituksen sekä kansalaisten ja yritysten välistä vuorovaikutusta varten.
Investointi I-2.05: ”SPF-digitalisaatio, alatoimenpide 8: AFSCA:n palvelujen digitalisointi liittovaltion toimijoille ja kuluttajille
Alatoimenpiteellä pyritään edistämään elintarvikeketjua käsittelevän viraston (AFSCA) digitalisaatiota. Virasto vastaa elintarvikeketjun turvallisuuden ja elintarvikkeiden laadun seurannasta. Hankkeella pyritään erityisesti nykyaikaistamaan nykyisiä sovelluksia ja integroimaan ne paremmin johdonmukaiseksi järjestelmäksi, jolla varmistetaan tiedostojen nopea, tehokas ja täysin digitaalinen käsittely. Hankkeessa muun muassa digitalisoidaan sisäisiä menettelyjä, kehitetään kaksi sovellusta, joista toinen on toimijoille ja toinen kuluttajille, ja perustetaan avoin data-alusta.
Investointi I-2.05: ”SPF-digitalisaatio, alatoimenpide 9: Investoinnit SPF:n ulkoasiainhallinnon digitalisointiin ja liittovaltion SPF-ulkoasiainministeriön tarjoamiin palveluihin
Tällä alatoimenpiteellä pyritään nykyaikaistamaan ulkosuhdehallintoa. Hankkeeseen kuuluu useiden hakemusten kehittäminen, mukaan lukien passihakemusten uudelleenlaadinta, joka on tarpeen passien ja biometristen tietojen kehittämiseksi ja nykyaikaistamiseksi. Alatoimenpiteeseen kuuluu myös uuden henkilöstöhallinnon sovelluksen kehittäminen, konsulirekistereiden digitalisointi ja tietoverkon nykyaikaistaminen.
Investointi I-2.05: ”SPF-digitalisaatio, alatoimenpide 10: Yhteinen digitaalinen palveluväylä” (Single Digital Gateway) (liittovaltion yhteinen digitaalinen palveluväylä)
Tällä alatoimenpiteellä pyritään edistämään Belgian hallinnollisen toimintaympäristön kauaskantoista muutosta, jotta voidaan tukea elpymistä ja hyödyntää sisämarkkinoiden koko potentiaali. Tätä varten on hyödynnettävä täysimääräisesti Belgian virallisia lähteitä, jotka koostuvat tietokannoista, joissa säilytetään aitoja tietoja ja jotka toimivat viitetietoina henkilöistä ja oikeudellisista seikoista. Tällaiset tietokannat mahdollistavat yksinkertaistamisen, koska kaikki viranomaiset, joilla on asianmukaiset luvat, voivat käyttää tietoja uudelleen eikä niitä saa enää pyytää kansalaisilta tai yrityksiltä yhden kerran periaatteen mukaisesti. Lisäksi alatoimenpiteellä pyritään maksimoimaan julkisten verkkosovellusten turvallinen saatavuus sähköisen tunnistamisen avulla ja digitalisoimalla kansalaisiin ja yrityksiin liittyvät back office -toiminnot. laajennetaan yhteisen digitaalisen palveluväylän ydintukipalvelut täysin käyttäjäkeskeisiin tukipalveluihin lähettämällä kysymyksiä kansalaisilta ja yrityksiltä kohdennetuille hallinnoille ja seuraamalla tilastoja.
Investointi I-2.05: ”SPF-digitalisaatio, alatoimenpide 11: Liittovaltiota koskevien tietojen julkistaminen
Tällä alatoimenpiteellä pyritään saamaan parempi yleiskuva saatavilla olevista valtion tiedoista laajentamalla aitojen lähteiden rekisteriä, parantamalla tietojen saatavuutta ja luotettavuutta ja helpottamalla niiden saatavuutta. Lisäksi tällä alatoimenpiteellä pyritään lisäämään luottamusta datan asianmukaiseen käyttöön tai maksimoimaan sen uudelleenkäyttö standardoinnin ja tekoälyn käytön avulla. Hankkeeseen sisältyy tuki useiden alustojen laajentamiselle ja uusien palvelujen kehittämiselle tai nykyisten palvelujen laajentamiselle.
Investointi I-2.05: ”SPF-digitalisaatio, alatoimenpide 12: SPF:n digitalisaatio – Työllisyys” liittovaltio
Tämä alatoimenpide koostuu kahdesta osasta. Ensimmäisessä osassa pyritään luomaan digitaalinen yksilöllinen koulutustili kutakin työmarkkinoiden dynamiikkaan osallistuvaa henkilöä varten. Tilin on sisällettävä useita tietoja, kuten taitojen arviointi, harjoitettu koulutus ja hankittujen pätevyyksien virallinen validointi. Tilin on oltava asianomaisten henkilöiden käytettävissä. Toisen osan tarkoituksena on luoda tietokanta työolojen muutosten seuraamiseksi. Kerättyjen tietojen ja niihin liittyvien raporttien esittämistä varten luodaan käyttäjäystävällinen verkkosivusto.
Investointi I-2.06: liittovaltion ”sähköiset terveyspalvelut ja terveystiedot”
Hankkeen tavoitteena on parantaa terveydenhuollon laatua ja nopeutta terveydenhuoltoprosessien digitalisoinnin avulla. Lisäksi sillä pyritään varmistamaan hyvin anonymisoitujen ja turvallisten terveystietojen hallinnolliset ja tekniset keinot ja saatavuus. Hankkeeseen sisältyy erilaisia toimia, kuten sähköisten lääkemääräysten valmiuksien laajentaminen, lääkemääräysten laadun parantaminen ja kustannussäästöt, joita on saavutettu esimerkiksi lääkemääräysten hakutuen avulla tai ottamalla käyttöön etäseuranta. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 31. joulukuuta 2025.
Investointi I-2.07: Ranskankielisen yhteisön ”digitalisaatio”
Toimenpiteen tarkoituksena on edistää ranskankielisen yhteisön julkisena vertailuelimenä toimivan Office de la Naissance et de l’Enfancen (ONE) digitalisaatiota kaikissa asioissa, jotka liittyvät lapsuuteen, lapsipolitiikkaan, äitien ja lasten suojeluun, (tulevalle) äidille ja lapselle annettavaan lääketieteellis-sosiaaliseen tukeen, perheympäristön ulkopuoliseen lastenhoitoon ja vanhemmuuden tukemiseen. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 31. joulukuuta 2025.
Investointi I-2.08: ”Kulttuuri- ja media-alan digitalisointi” ranskankielisessä yhteisössä
Toimenpiteen tavoitteena on antaa belgialaisille ranskankielisille tiedotusvälineille ja kulttuurialoille välineet, joilla niitä autetaan digitalisoimaan audiovisuaaliset ja audiovisuaaliset teokset ja lisäämään niiden näkyvyyttä. Belgian ranskankielisten tiedotusvälineiden ja kulttuurialan näkyvyyden lisäämiseksi eri digitaalisilla alustoilla on kehitettävä joukko teknisiä välineitä. Toimenpiteeseen sisältyy myös 37 ranskankielisessä yhteisössä tuotetun audiovisuaalisen ja audiovisuaalisen teoksen digitalisointi. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 30. kesäkuuta 2026.
Investointi I-2.09: Flanderin hallintoalueen ”Flanderin hallituksen digitalisointi”
Tällä toimenpiteellä on neljä päätavoitetta:
·automatisoidaan mahdollisimman monta palvelua, erityisesti niitä, joihin liittyy maksuja ja ennakoivaa tiedotusta,
·mahdollistetaan nopeat ja tehokkaat hallituksen päätökset datan avulla, jolloin tietojen käyttö ruokkii yhä enemmän hallituksen päätöksiä. Tältä osin on suunnitteilla investointeja anturidata-alustojen kehittämiseen erityisesti liikkuvuuden ja ympäristön aloilla.
·varmistetaan luotettava perusinfrastruktuuri vahvistamalla tieto- ja viestintätekniikan rakenneosia ja tarjoamalla tukea,
·hybridityöpaikan tarjoaminen Flanderin virkamiehille.
Toimenpiteeseen sisältyy 11 hanketta, jotka yhdessä edistävät neljää päätavoitetta: 1. Kohti kansalaisille, yrityksille ja yhdistyksille tarkoitettuja julkisia palveluja; 2. Mahdollistaa nopeat ja tehokkaat päätökset tietojen avulla; 3. Varmistetaan luotettava perusinfrastruktuuri vahvistamalla tieto- ja viestintätekniikan rakenneosia; ja 4. Hybridityöpaikan tarjoaminen Flanderin virkamiehille. Investoinnin toteuttaminen on saatettava päätökseen viimeistään 30. joulukuuta 2025.
Investointi I-2.10: Brysselin pääkaupunkialueen ”alueellinen tiedonvaihtofoorumi”
Hankkeen tavoitteena on hyödyntää Brysselin alueella saatavilla olevia tietoja Brysselin kansalaisten ja yritysten hyödyksi kehittämällä Brysselin tiedonvaihtofoorumi. Foorumi helpottaa erityisesti ”digitaalisten kaksosten” (kaupungin fyysisen omaisuuden virtuaaliset esitykset) perustamista. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 31. joulukuuta 2024.
Investointi I-2.11: Brysselin pääkaupunkialueen ”kansalais-yritysprosessien digitalisointi”
Hankkeen tavoitteena on vastata kasvavaan tarpeeseen yksinkertaistaa hallintoa ja antaa kansalaisille ja yrityksille mahdollisuus saattaa menettelynsä päätökseen johdonmukaisella, tehokkaalla ja avoimella tavalla. Tässä yhteydessä hallinnon yksinkertaistamista koskevaa tavoitetta edistetään neljällä hankkeella:
·kansalaissuhteiden hallintaa käsittelevän Brysselin alueellisen foorumin (CIRM) täytäntöönpano,
·lupamenettelyjen digitalisointialustan käynnistäminen,
·perustetaan foorumi kaupunkitiedotusmenettelyjen ja kaupunkiarkistojen digitalisointia varten. Tähän hankkeeseen on liitettävä sen asianmukaisen täytäntöönpanon edellyttämät uudistukset ja mukautukset.
·ympäristölupamenettelyjen digitalisointia koskevan foorumin käynnistäminen.
Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 31. joulukuuta 2025.
Uudistus R-2.01: ”Hallinnollisten menettelyjen yksinkertaistaminen: sähköinen hallinto yrityksille, hallintomenettelyjen yksinkertaistaminen” liittovaltiossa
Uudistuksella pyritään yksinkertaistamaan hallintoa erityisesti digitalisoimalla täysin menettelyt liiketoiminnan ja oikeushenkilöiden perustamista, muuttamista ja purkamista varten. Erityisesti tulee voimaan yhteistyösopimus, joka sisältää toimenpiteitä, jotka mahdollistavat liiketoiminnan perustamisen, muuttamisen ja purkamisen täysin sähköisessä muodossa. Yhteistyösopimuksella käyttöön otetun uuden digitaalisen järjestelmän, joka sisältää kolme sähköistä lomaketta liiketoiminnan perustamista, muuttamista ja purkamista varten, on oltava vaihtoehtoinen hallinnollinen kanava, joka tarjoaa yksinkertaistetun vaihtoehdon nykyisille lomakkeille. Lisäksi voimaan tulevat lait ja kuninkaalliset asetukset, jotka mahdollistavat asteittain oikeushenkilöiden perustamisen, muuttamisen ja purkamisen verkossa kaikissa oikeudellisissa muodoissa notaarien tai oikeuslain kautta. Uudistuksen toteutus on määrä saattaa päätökseen 31. joulukuuta 2023 mennessä.
Uudistus R-2.02: ”Sähköinen hallinto: Hankintamenettely” (Bundesvaltio)
Uudistus koostuu johdonmukaisesta toimenpidekokonaisuudesta, jolla laajennetaan sähköisten hankintojen käyttöä, mukaan lukien uusi kuninkaallinen asetus, jolla mukautetaan tarjouskilpailumenettelyjen toteuttamista koskevaa liittovaltion sääntelykehystä uuden ja parannetun sähköisen hallinnon alustan käytön helpottamiseksi. Uudistuksen toteutus on määrä saattaa päätökseen 31. joulukuuta 2024 mennessä.
E.2 Seurantaa ja täytäntöönpanoa koskevat välitavoitteet, tavoitteet, indikaattorit ja aikataulu – rahoitustuki, jota ei makseta takaisin
|
SeqNb.
|
Toimenpide (uudistus tai investointi)
|
Välitavoite/tavoite
|
Nimi
|
Laadulliset indikaattorit
(välitavoitteiden osalta)
|
Määrälliset indikaattorit
(tavoitteiden osalta)
|
Alustava toteutusaikataulu
|
Kunkin välitavoitteen ja tavoitteen kuvaus
|
|
|
|
|
|
|
Mitta-yksikkö
|
Lähtötilanne
|
Päämäärä
|
Neljännes
|
Vuosi
|
|
|
51
|
IPSS:n digitalisointi (I-2.04) (alatoimenpide 2)
|
T
|
Kaikki sosiaaliturvalaitoksen (IPSS) viestintä on digitaalista ja
tiedot on keskitetty/konsolidoitu
|
|
%
|
0
|
100
|
Q2
|
2024
|
100 prosenttia julkisen sosiaaliturvalaitoksen (IPSS) ja työnantajien välisestä laskutusta/maksua koskevasta viestinnästä digitalisoidaan. Kansallisen sosiaaliturvaviraston (RSZ/ONSS) laskutusjärjestelmä on integroitu yleiseurooppalaiseen julkisten hankintojen On-Line-verkkoon (PEPPOL).
|
|
52
|
IPSS:n digitalisointi (I-2.04) (alatoimenpide 1)
|
M
|
Saatavilla oleva digitaalinen ratkaisu – verkkorajapinta (IPSS)
|
IPSS-verkkoliittymän lopullinen versio on toiminnassa
|
|
|
|
Q1
|
2026
|
Julkisen sosiaaliturvalaitoksen (IPSS) viestinnän loppukäyttäjäoikeuksien hallintaliittymät ovat saatavilla. Kumppaneilla, yrityksillä ja kansalaisilla on uudet tehokkaat rajapinnat ilmoitustensa ja viestintänsä hallinnoimiseksi sosiaaliturvan kanssa. Viestintäkanavia on automatisoitu ja nykyaikaistettu. Käytössä on kaikkien uusien sovellusten hallinnointivälineet, jotka on kehitetty käyttäjäoikeuksien ja käyttöoikeuksien hallinnoimiseksi, uusien työnantajien rekisteröimiseksi ja sosiaaliturvan ja työnantajan/työntekijöiden välisten uusien tai päivitettyjen suhteiden ilmoittamiseksi. Ne mahdollistavat helpon ylläpidon ja helpottavat tulevaa kehitystä. Sidosryhmillä on pääsy tietoihinsa, jotka ovat haettavissa ja avoimia. Uusi alusta on täysin toimintakykyinen, moderni, kunnossapidettävä ja skaalautuva. Infrastruktuurilla tuetaan kaikkia uusia hakemuksia, jotka koskevat uusien työnantajien rekisteröintiä ja sosiaaliturvan ja työnantajan/työntekijän välisten uusien tai päivitettyjen suhteiden ilmoittamista.
|
|
53
|
IPSS:n digitalisointi (I-2.04)
(alatoimenpide 3)
|
M
|
Saatavilla oleva digitaalinen ratkaisu – interaktiivinen alusta (IPSS)
|
Itsenäisille ammatinharjoittajille tarkoitettu interaktiivinen alusta on täysin toimintakykyinen.
|
|
|
|
Q2
|
2026
|
Itsenäisille ammatinharjoittajille tarkoitettu julkisen sosiaaliturvalaitoksen (IPSS) vuorovaikutteinen alusta on täysin toimintakykyinen ja tarjoaa seuraavat tiedot:
·vuorovaikutteiset sähköiset muodot ja prosessien automatisointi, kuten siirtymäoikeus ja vapautukset, joihin itsenäisillä ammatinharjoittajilla on oikeus.
·Kaikki sosiaaliturvaan liittyvät tiedot kirjataan itsenäisen ammatinharjoittajan henkilökohtaiseen tiedostoon, johon osapuolet voivat milloin tahansa tutustua välittömästi.
·Alusta mahdollistaa prosessien automatisoinnin, päätösten ilmoittamisen nopeuttamisen ja johdettujen oikeuksien automaattisen myöntämisen.
·Foorumi on yhteydessä muihin laitoksiin, kuten kansalliseen sosiaaliturvavirastoon (NSSO) ja kansalliseen terveys- ja vammaisvakuutuslaitokseen (NIHDI) tai alustoihin, ja se mahdollistaa yhteydenpidon muiden sosiaaliturva-alan maiden kanssa.
|
|
54
|
Digitalisaatio (I-2.05) (alatoimenpide: 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11 ja 12)
|
M
|
Vaatimukset on määritelty
|
Eri alatoimenpiteitä koskevat vaatimukset on määritelty ja hyväksytty
|
|
|
|
Q2
|
2022
|
Toimivaltaiset viranomaiset määrittelevät alatoimenpiteitä 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11 ja 12 koskevat vaatimukset, ja toimivaltainen ministeriö hyväksyy ne.
|
|
55
|
Digitalisaatio (I-2.05) (alatoimenpide: 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11 ja 12)
|
M
|
Hankkeet on saatu päätökseen ja tuotos on toiminnassa
|
Hankkeet on saatu päätökseen ja toimintavalmis
|
|
|
|
Q2
|
2026
|
Alatoimenpiteitä 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11 ja 12 vastaavat hankkeet saatetaan päätökseen ja ne ovat toiminnassa. 74800000 euroa on maksettu.
|
|
56
|
Digitalisaatio (I-2.05)
(Alatoimenpide 1: Oikeuden digitalisaatio)
|
M
|
Projektinhallinta oikeuslaitoksen digitalisaatiota varten asetuksen hyväksymisen jälkeen
|
Hyväksytään ministeriön asetus oikeuslaitoksen digitalisaatiota varten perustetusta ohjelmien hallinnointivirastosta
|
|
|
|
Q4
|
2021
|
Oikeusministeri antaa ministeriön asetuksen perustaa ohjelman hallinnointitoimisto, jolla on selkeä hallintorakenne SPF-oikeuden digitalisoimiseksi. Tähän sisältyy tehtävien ja osaamisen selkeä määrittely sekä selkeät järjestelyt digitalisaatioon osallistuville eri osapuolille.
|
|
57
|
Digitalisaatio (I-2.05)
(Alatoimenpide 1: Oikeuden digitalisaatio)
|
M
|
Just-on-Web-verkkoportaalin julkaiseminen
|
Just-on-Web-perusportaali on verkossa.
|
|
|
|
Q4
|
2022
|
Just-on-Web-perusportaali on verkossa. Just-on-Web on keskitetty verkkoportaali, jossa yksityishenkilöt, yritykset, asianajajat ja viranomaiset voivat käyttää oikeuspalveluja ja tietoja. Ensimmäisessä vaiheessa Just-on-Web-verkkoportaali tarjoaa rajoitetun määrän palveluja, kuten oikeudenkäyntiasiakirjojen toimittaminen asiassa, seksuaalirikoksia koskevien rikosasioiden tutkiminen, liikennesakkojen kuuleminen ja maksaminen, henkilökohtaisten virka-asiakirjojen (kuten avioliitto, adoptio) kuuleminen sekä henkilöiden suojelua koskevan asian aloittaminen.
|
|
58
|
Digitalisaatio (I-2.05)
(Alatoimenpide 1: Oikeuden digitalisaatio)
|
M
|
Tuomioistuinten päätösten sisäinen keskittäminen
|
Tuomioistuinten tuomioihin voi tutustua Just-on-Web-portaalissa.
|
|
|
|
Q4
|
2023
|
Ensimmäisen oikeusasteen tuomioistuinten (mukaan lukien rauhantuomioistuimet ja poliisituomioistuimet) ja muutoksenhakutuomioistuinten asiaa koskevat uudet tuomiot keskitetään sisäisesti. Täysin automatisoidun pseudonymisointialgoritmin on muunnettava tämä keskitetty tietolähde julkaistavaksi versioksi, joka on tietosuojasääntöjen mukainen. 50 prosenttia kaikista tuomioista, jotka on annettu keskusrekisterin perustamisesta annetun lain voimaantulon jälkeen, on saatavilla Just-on-Web-portaalin kautta.
|
|
59
|
Digitalisaatio (I-2.05)
(Alatoimenpide 1: Oikeuden digitalisaatio)
|
M
|
Tietokanta reaaliaikaisten tietojen keruuta varten
|
Käytössä on tietokanta, johon kerätään reaaliaikaisia tietoja oikeudenkäyntien etenemisestä.
|
|
|
|
Q4
|
2024
|
Käytössä on tietokanta, johon kerätään reaaliaikaisia tietoja tuomioistuinkäsittelyn kulusta. Julkaistujen tietojen on katettava sekä siviili-, liike- että rikosasioiden uusien asioiden lukumäärä, ratkaistujen asioiden lukumäärä, vireillä olevat asiat ja keskimääräinen käsittelyaika.
|
|
60
|
Digitalisaatio (I-2.05)
(Alatoimenpide 1: Oikeuden digitalisaatio)
|
M
|
Uusi asianhallintajärjestelmä seitsemälle toimijalle
|
On kehitettävä ja otettava käyttöön uusi asianhallintajärjestelmä seitsemää tahoa varten.
|
|
|
|
Q4
|
2025
|
On kehitettävä ja otettava käyttöön uusi asianhallintajärjestelmä seitsemää toimijaa varten, jotka käyttävät vanhentunutta asiakirjahallintajärjestelmää, jotta voidaan tehostaa oikeusjärjestelmää keskittymällä pitkälle menevään digitalisointiin, jonka ansiosta tiedostot voidaan käsitellä nykyistä nopeammin ja suurempia määriä. Yksiköt valitaan yhteistyössä tuomioistuinten kollegion, julkisen ministeriön kollegion, kassaatiotuomioistuimen kollegion ja tieto- ja viestintätekniikan ohjauskomitean kanssa, mutta etusija annetaan periaatteessa yhteisöille, jotka eivät kuulu Mammouthin (MaCH) toisen vaiheen sopimukseen.
|
|
61
|
Digitalisaatio (I-2.05)
(Alatoimenpide 10: Yhteinen digitaalinen palveluväylä)
|
M
|
Etupään liitäntä on kehitetty
|
Kymmenen toiminta-alan osalta on kehitetty, testattu ja validoitu täysin vain yhden kerran vaatimusten mukainen etupää.
|
|
|
|
Q4
|
2025
|
Kymmenen osa-alueen osalta on kehitetty, testattu ja validoitu täysin vain yhden kerran vaatimusten mukainen etupää (eli väestörekisteri, väestörekisteri, sosiaaliturva (työntekijät), sosiaaliturva (työnantajat), moottoriajoneuvorekisteri, ammattipätevyys, oikeushenkilöt, yrityksen perustaminen, yrityksen muuttaminen, yrityksen sulkeminen). Järjestelmän on varmistettava, että eIDAS-asetusta (Electronic Identification, Authentication and Trust Services) noudatetaan, ja sen on oltava täysin käyttäjäkeskeinen soveltamalla täysimääräisesti periaatetta, jonka mukaan ovet eivät ole vääriä.
Tässä yhteydessä ”ei väärää ovea” -periaate tarkoittaa, että loppukäyttäjän (kansalaisen tai yrittäjän) on voitava ottaa yhteyttä neuvontapalveluihin riippumatta siitä, onko kyseessä ”Sinun Eurooppasi”, ”Belgia.be”, alueellinen portaalisivusto, paikallinen sisäänkäyntipiste tai mikä tahansa julkinen palvelu, riippumatta hänen käyttämästään laitteesta (kuten matkapuhelimesta, tabletista, kannettavasta tietokoneesta) ja riippumatta kysymyksen kohteesta. Sisäänkäyntipaikan taustalla olevalla hallinnollisella logiikalla takatoimipaikan tasolla on varmistettava, että loppukäyttäjää koskeva kysymys saapuu oikeaan pisteeseen ilman, että loppukäyttäjän tarvitsee miettiä, mikä hallinto on vastuussa mistäkin aiheesta.
|
|
62
|
sähköiset terveyspalvelut ja terveystiedot (I-2.06)
|
M
|
Terveystietoviranomaisen perustamista koskevan lain voimaantulo
|
Lain voimaantuloa koskeva säännös
|
|
|
|
Q1
|
2022
|
Terveystietoviranomaisen perustamista koskevan lain voimaantulo, jossa määritellään erityisesti viranomaisen tehtävät ja vastuualueet.
|
|
63
|
sähköiset terveyspalvelut ja terveystiedot (I-2.06)
|
M
|
Alahankkeita koskevat vaatimukset
|
Sähköisen terveydenhuollon alahankkeita koskevien vaatimusten määrittely
|
|
|
|
Q2
|
2022
|
Sähköisen terveydenhuollon eri osahankkeita koskevat vaatimukset on määritelty.
|
|
64
|
sähköiset terveyspalvelut ja terveystiedot (I-2.06)
|
M
|
Hankkeen täysimittainen toteuttaminen
|
Sähköisen terveydenhuollon eri alahankkeiden onnistunut loppuun saattaminen
|
|
|
|
Q4
|
2025
|
Kaikki sähköisiin terveyspalveluihin ja terveystietoihin liittyvät alahankkeet johtivat täysin operatiivisiin ja integroituihin palveluihin ja valmiuksiin.
|
|
65
|
ONE:n digitalisointi (I-2.07)
|
M
|
Uusien digitaalisten alustojen käyttöönotto
|
Digitaalisia alustoja on luotu, ja ne ovat kaikkien käyttäjien saatavilla.
|
|
|
|
Q4
|
2025
|
Digitaaliset alustat on luotava ja niiden on oltava kaikkien käyttäjien saatavilla. Tähän sisältyvät seuraavat alustat:
MINÄ: Edunsaajafoorumi, jonka tarkoituksena on tarjota edunsaajille turvallisella ja yksityisellä tavalla asiaankuuluvaa ja kohdennettua tietoa niiden (tuensaajan) tarpeiden ja tilanteen mukaan (”jaottelun periaate”).
PRO: Ammatillinen foorumi, jonka tarkoituksena on tarjota lastenhoitoalan ammattilaisille välineet eri liiketoimintaprosessien hallinnointiin sekä tietoa, joka tukee niiden kehittämistä, sekä vuorovaikutusta ONE:n kanssa
TOIMISTO: Alustaagentit, jotka on tarkoitettu ONE:n edustajille ja jotka kokoavat yhteen kaikki sovellukset, jotka koskevat liiketoimintaprosessien hallinnointia, tukipalveluja, päätöksenteon apuvälineitä, tulostauluja ja asiaankuuluvia tietoja. Se on yksi digitaalisen työpaikan osatekijöistä.
|
|
66
|
Kulttuuri- ja media-alan digitalisointi (I-2.08)
|
T
|
Digitoituja ja parannettuja audiovisuaalisia ja ääniteoksia koskevien hankkeiden loppuun saattaminen
|
|
Hankkeet saatetaan päätökseen
|
0
|
37
|
Q2
|
2026
|
Seuraaviin luokkiin kuuluvien 37 hankkeen loppuun saattaminen:
· digitoidut ja tehostetut audiovisuaaliset ja ääniteokset: 30 hanketta
·luodut kotoperäiset digitaaliset teokset: 7 hanketta
|
|
67
|
Kulttuuri- ja media-alan digitalisointi (I-2.08)
|
T
|
Kulttuuri- ja media-alan pilottitoimijoiden suorittama teknisten välineiden integrointi
|
|
Toimijoiden määrä
|
0
|
5
|
Q2
|
2026
|
Kehittyneiden teknologisten välineiden integrointi vähintään kahden pilottimediatoimijan (lehdistö-, radio-, televisio- ja digitaalialan toiminta) ja vähintään kolmen pilottikulttuuritoimijan (joista vähintään kaksi eri alaa) kanssa.
Tekniset välineet on kehitettävä ”avoimen lähdekoodin” muodossa, ja ne on asetettava saataville maksutta ”luovan yhteisen” lisenssin nojalla.
|
|
68
|
Flanderin hallituksen digitalisointi (I-2.09)
|
M
|
Tuen hyväksyminen 11 hankkeelle
|
Vähintään yksi päätös tuen hyväksymisestä kullekin 11 hankkeelle
|
|
|
|
Q4
|
2022
|
Flanderin hallitus tai asianomainen taho hyväksyy tuen 11 hankkeelle, jotka yhdessä edistävät neljää päätavoitetta: 1. Kohti kansalaisille, yrityksille ja yhdistyksille suunnattua julkista palvelua 2. Mahdollistaa nopeat ja tehokkaat päätökset tietojen avulla; 3. Varmistetaan luotettava perusinfrastruktuuri vahvistamalla tieto- ja viestintätekniikan rakenneosia; ja 4. Hybridityöpaikan tarjoaminen Flanderin virkamiehille.
|
|
69
|
Flanderin hallituksen digitalisointi (I-2.09)
|
M
|
Hankkeiden loppuun saattaminen
|
11 hanketta on saatu päätökseen
|
|
|
|
Q4
|
2025
|
11 välitavoitteeseen 68 kuuluvaa hanketta, jotka yhdessä edistävät neljää päätavoitetta: 1. Kohti kansalaisille, yrityksille ja yhdistyksille tarkoitettuja julkisia palveluja; 2. Mahdollistaa nopeat ja tehokkaat päätökset tietojen avulla; 3. Varmistetaan luotettava perusinfrastruktuuri vahvistamalla tieto- ja viestintätekniikan rakenneosia; ja 4. Flanderin virkamiesten hybridityöpaikka on valmis.
|
|
70
|
Alueellinen tiedonvaihtofoorumi (I-2.10)
|
M
|
Julkista hankintaa koskevan sopimuksen tekeminen
|
Virkamatkamääräysasiakirja julkaistaan.
|
|
|
|
Q2
|
2021
|
On julkaistava toimeksiantoasiakirja, jossa esitetään tiedonvaihtoalustaa koskevan ratkaisun korkean tason vaatimukset sekä roolien jakautuminen Brysselin alueellisen tietoteknisen keskuksen (BRIC) ja alihankkijoiden välillä sekä datahallintoa ja alustalta vaadittavaa hallintoa koskevat tarpeet.
|
|
71
|
Alueellinen tiedonvaihtofoorumi (I-2.10)
|
T
|
10:tä julkishallintoa tuetaan hankkeiden käyttöönotossa alueellisella data-alustalla.
|
|
Julkishallinnot
|
0
|
10
|
Q4
|
2024
|
Kymmenelle julkishallinnolle annetaan tukea hankkeiden kehittämiseen Brysselin alueen uudella alueellisella tiedonvaihtofoorumilla. Tuki koostuu tietojen integroinnin kehittämisestä ja tietojen analysoinnista, mutta myös Brysselin alueellisen tietoteknisen keskuksen (BRIC) erityisresursseista, joilla autetaan julkishallintoja niiden hankkeissa, kuten data-asiantuntijoiden ja data-analyytikkojen toiminnassa.
Julkishallinnot valitaan sen alueen tärkeimpien hallintojen joukosta, jossa tietojenvaihdon tarve on todettu tarpeelliseksi ja jolla se tuo lisäarvoa Brysselin alueelle.
|
|
72
|
Kansalaisten ja yritysten välisten prosessien digitalisointi (I-2.11)
|
M
|
Uusien digitaalisten alustojen käyttöönotto
|
Brysselin alueella on käytössä uusi foorumi (CRM), joka helpottaa hallinnon ja kansalaisten/yritysten sekä hallintojen välistä vuorovaikutusta.
|
|
|
|
Q2
|
2021
|
Brysselin alueella on käytössä uusi foorumi (CRM), joka helpottaa hallinnon ja kansalaisten/yritysten sekä hallintojen välistä vuorovaikutusta.
Kriittisten raaka-aineiden säätiön on oltava käytettävissä erityisten kriittisten raaka-aineiden hankkeiden kehittämiseen Brysselin alueella. Tavoitteena on käynnistää vuoden 2024 loppuun mennessä 16 alue- ja/tai paikallishallintoon kuuluvaa hanketta (Parking. Brussels, Hub. Brussels, Bruxelles Economie ja Emploi).
|
|
73
|
Kansalaisten ja yritysten välisten prosessien digitalisointi (I-2.11)
|
T
|
Kolmen verkkoalustan käyttöönotto (kaupunkisuunnittelulupa, kaupunkisuunnittelutiedot ja ympäristölupa)
|
|
Digitaaliset alustat
|
0
|
3
|
Q4
|
2025
|
Brysselin alueella on käytössä kolme digitaalista alustaa kaupunkisuunnittelulupia, kaupunkisuunnittelutietoja ja ympäristölupia varten.
Rakennuslupien digitalisointifoorumin on annettava kansalaisille ja yrityksille mahdollisuus tehdä digitaalisesti pyyntönsä erityyppisistä rakennusluvista, niiden on voitava seurata lupiensa tilaa verkossa, vaihtaa vaadittuja asiakirjoja digitaalisesti ja seurata lupien myöntämisprosessia.
Kaupunkisuunnittelutietojen digitalisointialustan on tarjottava palveluja kaupunkisuunnittelua koskevien tietojen pyyntöjen ja jatkotoimien hallinnoimiseksi ottamalla mukaan kolmannet osapuolet (kuten kiinteistönvälittäjät, notaarit). Se tarjoaa palveluja kaupunkisuunnittelun arkistojen digitalisoimiseksi standardien pohjalta.
Ympäristölupien digitalisointialustan on annettava kansalaisille ja yrityksille mahdollisuus esittää vaatimuksia erityyppisistä ympäristöluvista, mukaan lukien seuraavat: tavanomaiset luvat, luokat, laajennukset, erityisluvat, sekalaiset luvat. Alustan on myös integroitava menettelyn kaikki vaiheet täydennyksiä koskevasta pyynnöstä, pyynnön muuttamisesta luvan myöntämiseen asti.
|
|
77
|
Hallinnollisten menettelyjen yksinkertaistaminen (R-2.01)
|
M
|
Yrityksen perustamista verkossa yksinkertaistavien toimenpiteiden voimaantulo
|
Viimeisimmän yhteistyösopimuksen hyväksymistä koskevan säädöksen julkaiseminen Moniteur belgessä, mukaan lukien toimenpiteet, jotka mahdollistavat liiketoiminnan perustamisen, muuttamisen ja purkamisen täysin sähköisessä muodossa. Säännökset, jotka koskevat sellaisten lakien ja kuninkaan asetusten voimaantuloa, jotka mahdollistavat asteittain oikeushenkilöiden perustamisen, muuttamisen ja purkamisen verkossa kaikissa oikeudellisissa muodoissa
|
|
|
|
Q4
|
2023
|
Liittohallituksen ja liittovaltioyksiköiden välisen yhteistyösopimuksen voimaantulo, mukaan lukien toimenpiteet, jotka mahdollistavat liiketoiminnan perustamisen, muuttamisen ja purkamisen täysin sähköisessä muodossa. Yhteistyösopimuksella käyttöön otetun uuden digitaalisen järjestelmän, joka sisältää kolme sähköistä lomaketta liiketoiminnan perustamista, muuttamista ja purkamista varten, on oltava vaihtoehtoinen hallinnollinen kanava, joka tarjoaa yksinkertaistetun vaihtoehdon nykyisille lomakkeille.
Sellaisten säännösten voimaantulo, jotka mahdollistavat asteittain oikeushenkilöiden perustamisen, muuttamisen ja purkamisen verkossa kaikissa oikeudellisissa muodoissa notaarien tai Just Act -säädöksen kautta.
|
|
78
|
Sähköinen hallinto: tarjouskilpailumenettely (R-2.02)
|
M
|
Uuden sääntely-ympäristön voimaantulo
|
Uuden kuninkaallisen asetuksen voimaantuloa koskeva lain säännös
|
|
|
|
Q2
|
2022
|
Voimaan tulee uusi kuninkaallinen asetus, jolla mukautetaan tarjouskilpailumenettelyjen toteuttamista koskevaa liittovaltion sääntelykehystä uuden ja parannetun sähköisen hallinnon alustan käytön helpottamiseksi.
Uuden kuninkaallisen asetuksen tavoitteena on
·Liittovaltion hankintapolitiikkaan osallistuvien tahojen yhdenmukaistaminen liittovaltion yhteishankintojen yleistymisen parantamiseksi;
·Hyväksyy yhteisen etenemissuunnitelman, jolla vastataan kohdennetumpiin tavoitteisiin kestävän kehityksen ja pk-yritysten saatavuuden osalta;
·Hankintastrategioiden kehittäminen ostamalla segmenttejä, joissa on luokkasuunnitelmia.
·SPF Bosan liittovaltion hankintakeskuksen roolin vahvistaminen.
·Saattaa päätökseen prosessien hallinnollisen yksinkertaistamisen ja standardoinnin erityisesti liittovaltioiden osallistujien tarpeiden huomioon ottamiseksi
|
|
79
|
Sähköinen hallinto: tarjouskilpailumenettely (R-2.02)
|
M
|
Uuden välineen täytäntöönpano
|
Uusi sähköisten hankintojen alusta on toiminnassa
|
|
|
|
Q4
|
2024
|
Uusi sähköisten hankintojen alusta on toiminnassa. Uuden alustan on tarjottava reaaliaikaista tietoa julkisista hankinnoista koko maassa.
Uuden ja parannetun alustan on koostuttava vähintään seuraavista moduuleista: Sisäiset hyväksynnät perustuvat digitaalisiin allekirjoituksiin, joilla poistetaan paperipohjaiset hyväksynnät, mallien avulla lisätään johdonmukaisuutta ja vähennetään virheitä, toimittaminen jäsennellyillä kyselylomakkeilla vähentää monimutkaisuutta ja virheitä ehdotusten toimittamisen aikana ja nopeuttaa arviointiprosessia. Tämä on ohjattu ostajia ohjaamaan heitä palvelujen ja tavaroiden parempaan ja johdonmukaisempaan hankintaan. Uuden alustan on tarjottava reaaliaikaista tietoa julkisista hankinnoista koko maassa ja tarjottava mahdollisuuksia olla yhteydessä liittovaltion talousarvio- ja laskutusvälineisiin. Hankkeen aikana tehdään päätöksiä mahdollisista lisätoiminnoista ottaen huomioon niiden odotetun tuoton sijoitukselle kauppapaikan liittovaltiotason asiakasorganisaatioille.
|
E.3 Kuvaus lainamuotoisella tuella rahoitettavista uudistuksista ja investoinneista
Investointi I-2.05a: ”SPF-digitalisaatio: Turvapaikka- ja maahanmuuttoasioiden hallintaprosessien digitalisointi” liittovaltio
Tällä alatoimenpiteellä pyritään nykyaikaistamaan digitaalista infrastruktuuria, jotta se voidaan integroida paremmin ja hallitusti sisäisiin ja julkisiin toimistoihin, nykyaikaistamaan ja kehittämään muuttoliikepalveluja keskittyen käyttäjäkokemukseen. tietojen ja asiakirjojen keskinäisen vaihdon yhdenmukaistaminen ja turvaaminen. Hankkeeseen sisältyy digitaalisen kotouttamisalustan perustaminen, ulkomaalaisten risteystietokanta ja tietovaraston kehittäminen, jonka avulla voidaan tuottaa, tallentaa, jäsentää ja yhdistää muuttoliikkeeseen liittyviä tietoja ja tilastoja. Toimenpiteen täytäntöönpano on määrä saattaa päätökseen 30. kesäkuuta 2026 mennessä.
E.4.
Lainamuotoisen tuen seurantaa ja täytäntöönpanoa koskevat välitavoitteet, tavoitteet, indikaattorit ja aikataulu
|
Sitä seuraavat sivut.
Huom.
|
Toimenpide (uudistus tai investointi)
|
Välitavoite/tavoite
|
Nimi
|
Laadulliset indikaattorit
(välitavoitteiden osalta)
|
Määrälliset indikaattorit
(tavoitteiden osalta)
|
Alustava toteutusaikataulu
|
Kunkin välitavoitteen ja tavoitteen kuvaus
|
|
|
|
|
|
|
Mitta-yksikkö
|
Lähtötilanne
|
Päämäärä
|
Neljännes
|
Vuosi
|
|
|
54 b
|
Digitalisaatio (I-2.05a)
|
M
|
Vaatimukset on määritelty
|
Vaatimukset on määritelty ja hyväksytty
|
|
|
|
Q2
|
2022
|
Vaatimukset määrittelevät toimivaltaiset viranomaiset ja toimivaltainen ministeriö hyväksyy ne.
|
|
55 b
|
Digitalisaatio (I-2.05a)
|
M
|
Hanke on saatettu päätökseen ja tuotos on toiminnassa
|
Hanke on saatettu päätökseen ja toimintavalmis
|
|
|
|
Q2
|
2026
|
Hanke on saatettu päätökseen ja toimintavalmis. 17700000 euroa on maksettu.
|
F. OSA-ALUE 2.3: Optinen kuitu, 5G ja uudet teknologiat
Tämä Belgian elpymis- ja palautumissuunnitelman komponentti sisältää uudistuksia ja investointeja, jotka liittyvät 5G:hen, erittäin suuren kapasiteetin yhteenliitettävyysinfrastruktuuriin ja tekoälyyn, joiden odotetaan tuottavan Belgian digitaalisen siirtymän keskeisiä osatekijöitä.
Komponentilla edistetään maakohtaisen suosituksen 2020.3 noudattamista siten, että siinä kehotetaan keskittämään investoinnit digitaaliseen siirtymään ja erityisesti digitaaliseen infrastruktuuriin, kuten 5G- ja gigabittiverkkoihin, ja maakohtaiseen suositukseen 2019.3, jossa kehotetaan keskittämään investointeihin liittyvä talouspolitiikka kestävään tutkimukseen ja innovointiin erityisesti digitalisaation alalla ottaen huomioon alueelliset erot.
Minkään tämän komponentin toimenpiteen ei odoteta aiheuttavan asetuksen (EU) 2020/852 17 artiklassa tarkoitettua merkittävää haittaa ympäristötavoitteille, kun otetaan huomioon ”ei merkittävää haittaa” -periaatteen soveltamista koskevien teknisten ohjeiden (2021/C58/01) mukaiset elpymis- ja palautumissuunnitelmassa esitettyjen toimenpiteiden kuvaus ja lieventävät toimet.
F.1 Kuvaus uudistuksista ja investoinneista, joita rahoitetaan rahoitustuella, jota ei makseta takaisin
Investointi I-2.13: ”Valkoisten alueiden peittäminen kehittämällä erittäin nopeita valokuituverkkoja” saksankielisessä yhteisössä
Investoinnin tavoitteena on edistää valokuituvalmiutta Belgiassa. Toimenpide koostuu koko saksankielisen yhteisön alueen kattavan kuidun käyttöönottoon tarkoitetun yhteisyrityksen kautta tehtävistä investoinneista, joilla tällaista investointia ei pidetä kaupallisesti kannattavana. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 30. kesäkuuta 2026.
Investointi I-2.14: ”Tekoälyinstituutin kehittäminen tämän teknologian käyttämiseksi yhteiskunnallisiin haasteisiin vastaamiseksi” Brysselin pääkaupunkialueella
Tällä investoinnilla edistetään tekoälyn käyttöä sellaisilla aloilla kuin terveys ja hyvinvointi, ympäristö, liikkuvuus, energia, tiedotusvälineet ja demokratia. Brysselin yhteisen edun instituutin (FARI) on edistettävä tekoälyratkaisujen kehittämistä yhteistyössä tiedemaailman, yritysten, päätöksenteon ja kansalaisten kanssa. Siihen sisältyy myös tekoälytesti ja -koelaboratorio, jossa esitellään tekoälyyn perustuvia teknologioita tietoisuuden lisäämiseksi suurelle yleisölle ja teollisuudelle (mukaan lukien koulutusulottuvuus). Tekoälyn yhteisen edun instituutille tarjoamiin palveluihin sisältyy kaupunkitason digitaalinen kaksosten
tuki paikallisviranomaisille kaupunkisuunnittelussa ja kansalaisten osallistamisessa. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 31. joulukuuta 2024.
Investointi I-2.15: Vallonian 35 yrityspuiston yhteyksien parantaminen Vallonian alueella
Tällä investoinnilla otetaan käyttöön Vallonian alueen infrastruktuuria rahoittavan Sofico-yhtiön 35 julkisessa yrityspuistossa Vallonian alueella valokuituverkko, jos tällaisia investointeja ei pidetä kaupallisesti kannattavina, jotta saavutetaan 100 prosentin kuitukattavuus kaikille Vallonian alueen julkisille yrityspuistoille, jäljempänä ’35 yrityspuiston Fibre-yhteydet’. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 30. kesäkuuta 2026.
Uudistus R-2.03: ”5G:n käyttöönotto – kansallinen kiinteän ja matkaviestinverkon laajakaistasuunnitelma – liittovaltio- ja aluetaso”
Toimenpide koostuu sekä liittovaltio- että aluetason uudistuksista, joiden odotetaan poistavan pullonkauloja, kuten sääntelyn pullonkauloja, 5G:n käyttöönotossa ja ultranopean yhteysinfrastruktuurin, kuten kuituverkkojen, käyttöönotossa. Liittovaltiotasolla 5G-laki ja kuninkaalliset asetukset EU:n edelläkävijätaajuusalueiden osoittamisesta tulevat voimaan viimeistään 1. tammikuuta 2022. 5G-taajuushuutokauppa on saatettava päätökseen 30 päivään kesäkuuta 2022 mennessä. Lisäksi kaikkien kolmen alueen on tarkistettava säteilynormeja, jotka mahdollistavat 5G-taajuuksien tehokkaan käyttöönoton. Tarkistetut alueelliset normit tulevat voimaan viimeistään 31 päivänä maaliskuuta 2022.
Belgian on myös pantava täytäntöön yhteenliitettävyyden välineistö, joka sisältää yhteyksiä koskevia parhaita käytäntöjä sähköisten viestintäverkkojen käyttöönoton kustannusten vähentämiseksi ja Belgialle räätälöityjen 5G-radiotaajuuksien tehokkaan saatavuuden varmistamiseksi. Tähän sisältyy kansallinen etenemissuunnitelma 5G:n ja erittäin suuren kapasiteetin verkkojen, kuten kuituverkkojen, käyttöönoton kannalta merkityksellisten lupa- ja lupamenettelyjen yksinkertaistamiseksi. Yhteysvälineistön täytäntöönpanoa koskeva tilannekatsaus on julkaistava 30 päivään kesäkuuta 2022 mennessä.
F.2 Seurantaa ja täytäntöönpanoa koskevat välitavoitteet, tavoitteet, indikaattorit ja aikataulu – rahoitustuki, jota ei makseta takaisin
|
Sitä seuraavat sivut. Huom.
|
Toimenpide (uudistus tai investointi)
|
Välitavoite/tavoite
|
Nimi
|
Laadulliset indikaattorit
(välitavoitteiden osalta)
|
Määrälliset indikaattorit
(tavoitteiden osalta)
|
Alustava toteutusaikataulu
|
Kunkin välitavoitteen ja tavoitteen kuvaus
|
|
|
|
|
|
|
Mitta-yksikkö
|
Lähtötilanne
|
Päämäärä
|
Neljännes
|
Vuosi
|
|
|
80
|
Valkoisten alueiden peitto kehittämällä erittäin nopeita valokuituverkkoja (I-2.13)
|
T
|
Kattavuus
|
|
% (prosenttiosuus)
|
0
|
20
|
Q2
|
2026
|
Valkoisten kuitualueiden saksankielisen yhteisön kotitalouksista 20 prosentilla on pääsy erittäin suuren kapasiteetin kiinteisiin kuituverkkoihin.
|
|
81
|
Tekoälyinstituutin kehittäminen tämän teknologian käyttämiseksi yhteiskunnallisiin haasteisiin vastaamiseksi (I-2.14)
|
M
|
Yhteisen edun instituutin tekoälyä koskevien pilottihankkeiden loppuun saattaminen
|
Tekoälyä koskevan yhteisen edun instituutin pilottihankkeista hyväksytty loppuraportti
|
|
|
|
Q2
|
2022
|
Neljä yhteisen edun instituutin tekoälyä koskevaa pilottihanketta saatiin päätökseen. Niissä tarjottiin tukipalveluja (kuten koulutusta ja ohjelmistoratkaisujen konseptien kehittämistä) voittoa tavoitteleville tai voittoa tavoittelemattomille organisaatioille tai julkisille organisaatioille esimerkiksi tekoälyn, terveydenhuollon ja työllisyyden aloilla Brysselin alueella.
|
|
82
|
Tekoälyinstituutin kehittäminen tämän teknologian käyttämiseksi yhteiskunnallisiin haasteisiin vastaamiseksi (I-2.14)
|
M
|
Yhteisen edun instituutin tekoälyä käsittelevän instituutin yhteyteen perustettu asiantuntijaryhmä
|
Tekoälyä, dataa ja robotiikkaa käsittelevä monialainen asiantuntijaryhmä, joka on perustettu yhteisen edun instituutin yhteyteen
|
|
|
|
Q4
|
2023
|
Perustetaan tekoälyä, dataa ja robotiikkaa käsittelevä monialainen asiantuntijaryhmä yhteisen edun instituutin tekoälyä varten, ja sen on oltava valmis tukemaan Brysselin pääkaupunkialueen tarjoamia julkisia palveluja ja alueen digitaalista siirtymää.
|
|
83
|
Tekoälyinstituutin kehittäminen tämän teknologian käyttämiseksi yhteiskunnallisiin haasteisiin vastaamiseksi (I-2.14)
|
T
|
Tekoälypalvelut yhteisen edun instituutille
|
|
Numero
|
0
|
3
|
Q4
|
2024
|
Kolme yhteisen edun instituutin tekoälypalvelua paikallisviranomaisille: digitaalinen kaksoistuki, koulutus ja neuvonta, jotka liittyvät kansalaispalveluihin (kuten osallistumiseen).
|
|
84
|
Vallonian 35 yrityspuiston yhteyksien parantaminen (I-2.15)
|
T
|
Kuituyhteydet 35 yrityspuistoon
|
|
Numero
|
0
|
35
|
Q4
|
2025
|
Valloniassa 35:lle julkiselle alueelliselle yrityspuistolle on pääsy kiinteisiin erittäin suuren kapasiteetin kuituverkkoihin.
|
|
89
|
5G:n käyttöönotto – kansallinen kiinteän ja matkaviestinverkon laajakaistasuunnitelma (R-2.03)
|
M
|
EU:n yhteenliitettävyysvälineistö
|
EU:n yhteenliitettävyysvälineistö, mukaan lukien etenemissuunnitelma
|
|
|
|
Q2
|
2021
|
Suunnitelma ottaa käyttöön EU:n yhteyksiä koskevan välineistön parhaat käytännöt, mukaan lukien etenemissuunnitelman hyväksyminen 5G:n ja erittäin suuren kapasiteetin verkkojen, kuten kuituverkkojen, käyttöönoton kannalta merkityksellisten lupa- ja lupamenettelyjen yksinkertaistamiseksi.
|
|
90
|
5G:n käyttöönotto – kansallinen kiinteän ja matkaviestinverkon laajakaistasuunnitelma (R-2.03)
|
M
|
5G-taajuuksien jakamista koskevan lainsäädäntökehyksen julkaiseminen
|
5G-taajuuksien jakamista koskevan lainsäädäntökehyksen julkaiseminen
|
|
|
|
Q4
|
2021
|
Julkaistaan 5G-laki ja kuninkaalliset asetukset, joilla osoitetaan EU:n edelläkävijätaajuuskaistat, jotka radiotaajuuspolitiikkaa käsittelevä ryhmä on määritellyt 5G-verkoille investointimyönteisin ehdoin.
|
|
91
|
5G:n käyttöönotto – kansallinen kiinteän ja matkaviestinverkon laajakaistasuunnitelma (R-2.03)
|
M
|
5G-huutokauppa
|
5G-huutokaupan järjestäminen ja toteuttaminen Belgian posti- ja televiestintälaitoksessa
|
|
|
|
Q2
|
2022
|
Liittovaltion telealan sääntelyviranomainen (Belgian posti- ja televiestintälaitos) on saattanut päätökseen 5G-huutokaupan ja erityisesti hakumenettely, Belgian posti- ja televiestintälaitoksen toimilupapäätös.
|
|
92
|
5G:n käyttöönotto – kansallinen kiinteän ja matkaviestinverkon laajakaistasuunnitelma (R-2.03)
|
M
|
Connectivi-ty Toolboxin tilanne
|
Yhteenliitettävyysvälineistön täytäntöönpanoa koskevan tilannekatsauksen julkaiseminen
|
|
|
|
Q2
|
2022
|
Liittovaltion televiestintäministeriön julkaisema raportti yhteenliitettävyyden välineistön täytäntöönpanon tilanteesta Belgian yhteenliitettävyysvälineistön täytäntöönpanoa koskevassa etenemissuunnitelmassa esitetyn soveltamisalan ja prosessin mukaisesti.
|
|
93
|
5G:n käyttöönotto – kansallinen kiinteän ja matkaviestinverkon laajakaistasuunnitelma (R-2.03)
|
M
|
Säteilynormeja koskevan kolmen alueen lainsäädäntökehyksen tarkistaminen
|
Säteilynormeja koskevien alueellisten lainsäädäntökehysten tarkistaminen
|
|
|
|
Q3
|
2022
|
Flanderin alueen, Brysselin pääkaupunkialueen ja Vallonian alueen lainsäädäntökehysten mukauttaminen ja voimaantulo, säteilynormien muuttaminen 5G-taajuuksien tehokkaan käyttöönoton mahdollistamiseksi.
|
G. OSA 3.1: Pyöräily- ja kävelyinfrastruktuuri
Belgian elpymis- ja palautumissuunnitelman tämän osan yhteydessä ehdotetuilla toimenpiteillä pyritään laajentamaan ja parantamaan pyöräily- ja kävelyinfrastruktuuria kaikkialla Belgiassa.
Komponentilla edistetään maakohtaista suositusta 2020.3, jossa Belgiaa kehotetaan keskittämään investoinnit vihreään ja digitaaliseen siirtymään, erityisesti kestävän liikenteen infrastruktuuriin.
Minkään tämän komponentin toimenpiteen ei odoteta aiheuttavan asetuksen (EU) 2020/852 17 artiklassa tarkoitettua merkittävää haittaa ympäristötavoitteille, kun otetaan huomioon ”ei merkittävää haittaa” -periaatteen soveltamista koskevien teknisten ohjeiden (2021/C58/01) mukaiset elpymis- ja palautumissuunnitelmassa esitettyjen toimenpiteiden kuvaus ja lieventävät toimet.
G.1 Kuvaus uudistuksista ja investoinneista, joita rahoitetaan rahoitustuella, jota ei makseta takaisin
Investointi I-3A: ”Pyöräilyinfrastruktuuri”
Investoinnin tavoitteena on luoda lisää pyöräilyinfrastruktuuria ja parantaa olemassa olevaa infrastruktuuria. Toimenpide koostuu seuraavista kolmesta alatoimenpiteestä.
·Investointi I-3.01: Flanderin hallintoalueen ”pyöräilyinfrastruktuuri”
·Investointi I-3.02: Vallonian alueen pyöräilyinfrastruktuuri – käytävät Vélo
·Investointi I-3.03a: Brysselin pääkaupunkialueen pyöräilyinfrastruktuuri – Vélo Plus – RBC
Investointi I-3.01: Flanderin hallintoalueen ”pyöräilyinfrastruktuuri”
Investoinnilla rakennetaan 40 km uusia pyöräteitä ja kunnostetaan 365 kilometriä pyöräteitä. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 30. kesäkuuta 2026.
Investointi I-3.02: Vallonian alueen pyöräilyinfrastruktuuri – käytävät Vélo
Investoinnilla rakennetaan vähintään 11,57 kilometriä pyöräteitä kahden pyöräkäytävän kautta E411-moottoritien ja N275-moottoritien varrelle. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 30. kesäkuuta 2026.
Investointi I-3.03a: Brysselin pääkaupunkialueen pyöräilyinfrastruktuuri – Vélo Plus – RBC
Investoinnilla rakennetaan vähintään 7000 polkupyörän pysäköintipaikkaa ja vähintään 11,7 kilometriä pyöräteitä ja parannetaan 4,5 kilometriä pyöräteitä Brysselissä. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 30. kesäkuuta 2026.
G.2 Seurantaa ja täytäntöönpanoa koskevat välitavoitteet, tavoitteet, indikaattorit ja aikataulu – rahoitustuki, jota ei makseta takaisin
|
Sitä seuraavat sivut. Huom.
|
Toimenpide (uudistus tai investointi)
|
Välitavoite/tavoite
|
Nimi
|
Laadulliset indikaattorit
(välitavoitteiden osalta)
|
Määrälliset indikaattorit
(tavoitteiden osalta)
|
Alustava toteutusaikataulu
|
Kunkin välitavoitteen ja tavoitteen kuvaus
|
|
|
|
|
|
|
Mitta-yksikkö
|
Lähtötilanne
|
Päämäärä
|
Neljännes
|
Vuosi
|
|
|
94
|
Pyöräilyinfrastruktuuri (I-3A)
|
M
|
Kaikkien pyöräily- ja kävelyhankkeiden aloittaminen
|
Päätöksen tekeminen tai hankintasopimuksen tekeminen
|
|
|
|
Q2
|
2024
|
Pyöräilyinfrastruktuuri – VLA (I-3.01) Beleidsdomein Mobiliteit en Openbare Werken -ohjelman talousarvio- ja/tai tukijärjestelyjä koskevien päätösten hyväksyminen.
Pyöräilyinfrastruktuuri – käytävät vélo – WAL (I-3.02) Hankintasopimusten tekeminen neljällä rataosuudella Valloniassa
Pyöräilyinfrastruktuuri – VeloPlus – RBC (I-3.03a) Päätös pyöräilyreiteistä Brysselissä (RBC)
|
|
95
|
Pyöräilyinfrastruktuuri (I-3A)
|
T
|
Uudet ja kunnostetut pyöräilytiet
|
|
kilometriä
|
0
|
6.3
|
Q1
|
2024
|
6,3 km uusia ja kunnostettuja pyöräteitä.
Tämä tavoite jaotellaan alustavasti seuraaviin alatavoitteisiin, joita ei tarvitse saavuttaa yksittäin edellyttäen, että edellä mainitut pyörätiekilometrit saavutetaan:
I) Brysselin pääkaupunkialue (liittyy asiakirjaan I-3.03a): 6,3 kunnostettu ja uusi km
|
|
96
|
Pyöräilyinfrastruktuuri (I-3A)
|
T
|
Uudet ja kunnostetut pyöräilytiet
|
|
kilometriä
|
6.3
|
432.77
|
Q2
|
2026
|
432,77 km uusia ja kunnostettuja pyöräteitä.
Tämä tavoite jaotellaan alustavasti seuraaviin alatavoitteisiin, joita ei tarvitse saavuttaa yksittäin edellyttäen, että edellä mainitut pyörätiekilometrit saavutetaan:
I) Brysselin pääkaupunkialue (liittyy asiakirjaan I-3.03a): 4,5 kunnostettua ja 11,7 uutta km
II) Flanderin alue (liittyy I-3.01:een): 365,0 kunnostettua ja 40,0 uutta km
III) Vallonian alue (liittyy asiakirjaan I-3.02): 11,57 uutta km
|
|
97
|
Pyöräilyinfrastruktuuri – VeloPlus – RBC (I-3.03a)
|
T
|
Uusi julkinen pyöräpysäköinti asukkaille
|
|
Pyöräpysäköintipaikat
|
0
|
7 000
|
Q2
|
2026
|
7000 uutta pyöräpysäköintipaikkaa.
|
G.3 Kuvaus lainamuotoisella tuella rahoitettavista uudistuksista ja investoinneista
Investointi I-3.03b: ”Pyöräilyinfrastruktuuri – Vélo Plus – FED” (liittovaltio)
Investoinnilla rakennetaan vähintään 4,8 kilometriä pyöräteitä Brysseliin. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 30. kesäkuuta 2026.
Investointi I-3.04: ”Pyöräily- ja kävelyinfrastruktuuri – Schuman” (liittovaltio)
Investointi koostuu vähintään 25000 neliömetrin pyöräily- ja kävelyinfrastruktuurin rakentamisesta Brysselin Schuman-aukion ympärille. Investoinnin toteuttaminen on saatettava päätökseen 30. kesäkuuta 2026 mennessä.
G.4 Lainamuotoisen tuen seurantaa ja täytäntöönpanoa koskevat välitavoitteet, tavoitteet, indikaattorit ja aikataulu
|
Seq.Nb.
|
Toimenpide (uudistus tai investointi)
|
Välitavoite/tavoite
|
Nimi
|
Laadulliset indikaattorit
(välitavoitteiden osalta)
|
Määrälliset indikaattorit
(tavoitteiden osalta)
|
Alustava toteutusaikataulu
|
Kunkin välitavoitteen ja tavoitteen kuvaus
|
|
|
|
|
|
|
Mitta-yksikkö
|
Lähtötilanne
|
Päämäärä
|
Neljännes
|
Vuosi
|
|
|
96 a
|
Pyöräilyinfrastruktuuri – Vélo Plus – liittovaltio (I-3.03b)
|
M
|
Kaikkien pyöräily- ja kävelyhankkeiden aloittaminen
|
Päätöksen tekeminen tai hankintasopimuksen tekeminen
|
|
|
|
Q2
|
2024
|
Rakennusluvan myöntäminen Brysselissä.
|
|
96b
|
Pyöräilyinfrastruktuuri – Vélo Plus – liittovaltio (I-3.03b)
|
T
|
Uudet ja kunnostetut pyöräilytiet
|
|
kilometriä
|
0
|
4.8
|
Q2
|
2026
|
4,8 km uusia ja kunnostettuja pyöräteitä.
|
|
98
|
Pyöräily- ja kävelyinfrastruktuuri – Schuman (I-3.04)
|
T
|
Uusi julkinen tila jalankulkijoille, pyöräilijöille ja julkiselle liikenteelle Schumanissa
|
|
m²
|
0
|
25 000
|
Q2
|
2026
|
25 000 m² uutta julkista tilaa jalankulkijoille, pyöräilijöille ja julkiselle liikenteelle Schumanissa
|
H OSA 3.2: Liikennemuotosiirtymä
Belgian elpymis- ja palautumissuunnitelman tässä osassa ehdotetuilla toimenpiteillä pyritään tukemaan liikennemuotosiirtymää investoimalla rautatieliikenteeseen, paikalliseen julkiseen liikenteeseen, älykkääseen liikkuvuuteen ja sisävesiliikenteeseen.
Komponentilla edistetään maakohtaista suositusta 2019.3, jossa Belgiaa kehotetaan keskittämään investointeihin liittyvä talouspolitiikka kestävään liikenteeseen, mukaan lukien rautatieinfrastruktuurin parantaminen, vähähiiliseen talouteen ja energiaan siirtyminen sekä tutkimus ja innovointi erityisesti digitalisaation alalla, ottaen huomioon alueelliset erot. Vastataan kasvaviin liikkuvuushaasteisiin vahvistamalla kannustimia ja poistamalla esteitä joukkoliikenteen ja vähäpäästöisen liikenteen tarjonnan ja kysynnän lisäämiseksi.” ja maakohtainen suositus 2020.3, jossa Belgiaa kehotetaan ”keskittämään investoinnit vihreään siirtymään ja digitaaliseen muutokseen, erityisesti kestävän liikenteen infrastruktuuriin”.
Minkään tämän komponentin toimenpiteen ei odoteta aiheuttavan asetuksen (EU) 2020/852 17 artiklassa tarkoitettua merkittävää haittaa ympäristötavoitteille, kun otetaan huomioon ”ei merkittävää haittaa” -periaatteen soveltamista koskevien teknisten ohjeiden (2021/C58/01) mukaiset elpymis- ja palautumissuunnitelmassa esitettyjen toimenpiteiden kuvaus ja lieventävät toimet.
H.1 Kuvaus uudistuksista ja investoinneista, joita rahoitetaan rahoitustuella, jota ei makseta takaisin
Uudistus R-3.01: Liittovaltion ”suorituskyky Infrabel/NMBS-SNCB”
Uudistuksessa hyväksytään NMBS-SNCB:n ja Infrabelin uudet suoritesopimukset ja niiden monivuotinen investointisuunnitelma, joilla varmistetaan vähintään seuraavat:
·Réseau suburbain bruxellois – Geweestelijk ExpressNet (RER-GEN) -ratainvestoinnit toteutetaan ajoissa vuoteen 2031 saakka strategisia rautatieinvestointeja koskevan alueiden välisen yhteistyösopimuksen hyväksymisestä
annetun lain mukaisesti
.
·Sopimukseen sisältyvät oikeat tehokkuuskannustimet ja palvelun laatu.
·Saatetaan päätökseen tähän elpymis- ja palautumissuunnitelman komponenttiin sisältyvät investoinnit I-3.09 ”Rautatieliikenteen esteettömät ja multimodaaliset rautatieasemat – FED”, I-3.10 ”Rail – Tehokas verkko” ja I-3.12 ”Rail – Älykäs liikkuvuus – FED”.
Sopimus on tehtävä viimeistään 30. kesäkuuta 2023.
Uudistus R-3.02: Liittovaltion ”liikkuvuusbudjetti”
Uudistuksella pyritään vahvistamaan kannustimia sellaisten liikennemuotojen kysynnän lisäämiseksi kodin ja työpaikan välillä, jotka muodostavat kestävän vaihtoehdon yritysautoille (eli joukkoliikenteelle ja polkupyörille), koska nykyisen liikkuvuusbudjettijärjestelmän käyttöönotto on pysynyt hyvin vähäisenä. Tavoitteena on siirtyä pois autoista. Uudistuksessa hyväksytään laki, jossa määritellään tarkistettu liikkuvuusbudjetti. Liikkuvuusbudjetin tarkistamista koskevan lain luvun on tultava voimaan 1. syyskuuta 2021 mennessä.
Investointi I-3B: ”Julkisen liikenteen parantaminen Valloniassa”
Investoinnin tavoitteena on parantaa julkista liikennettä Valloniassa. Toimenpide koostuu seuraavista kahdesta alatoimenpiteestä:
·Investointi I-3.07: Vallonian alueen metron laajennus
·Investointi I-3.08: Vallonian alueen ”älykkäät tiesignaalit”
Investointi I-3C: ”Rautateiden kunnostukseen ja asemien saavutettavuuteen liittyvät työt”
Investoinnin tavoitteena on rautateiden kunnostaminen ja rautatieasemien saavutettavuuden parantaminen. Toimenpide koostuu seuraavista kahdesta alatoimenpiteestä:
·Investointi I-3.09: Liittovaltion ”rautatieasemat, joihin on pääsy ja multimodaaliset rautatieasemat”
·Investointi I-3.10: Liittovaltion ”rautatieverkko”
Investointi I-3D: ”Avoimen datan avaaminen älykästä liikkuvuutta varten”
Investoinnin tavoitteena on avata avointa dataa älykkään liikkuvuuden sovellusta varten. Toimenpide koostuu seuraavista kahdesta alatoimenpiteestä:
·Investointi I-3.12: ”Rautatiet – älykäs liikkuvuus” (liittovaltio)
·Investointi I-3.13: Brysselin pääkaupunkialueen ”liikkuvuus palveluna (MaaS) käyttöönotto”
Investointi I-3E: ”Go Live of rail IT module”
Investoinnin tavoitteena on ottaa käyttöön tietotekniset moduulit, joilla parannetaan liikenteen hallintaa ja lipunmyyntiä. Toimenpide koostuu seuraavista kahdesta alatoimenpiteestä:
·Investointi I-3.10: Liittovaltion ”rautatieverkko”
·Investointi I-3.12: ”Rautatiet – älykäs liikkuvuus” (liittovaltio)
Investointi I-3H: Brysselin pääkaupunkialueen ”älykkään liikkuvuuden välineet”
Investoinnin tavoitteena on helpottaa siirtymistä ympäristöystävällisempiin liikennemuotoihin. Toimenpide koostuu seuraavista kahdesta alatoimenpiteestä:
·Investmest I-3.15a: Floya-sovellus
·Investointi I-3.15b: Brysselin pääkaupunkialueen ANPR Camera -verkoston laajentaminen
Investointi I-3.07: Vallonian alueen metron laajennus
Investointi koostuu Charleroin kevyen metroverkon kunnostamisesta ja laajentamisesta 5,5 kilometrin päähän Grand Hôpital de Charleroin (Viviers) alueelle. Laajennetusta metropalvelusta aiheutuvien toimintakustannusten kasvu sisällytetään Vallonian alueen ”Opérateur de Transport de Wallonien” tekemään tarkistettuun julkisia palveluhankintoja koskevaan sopimukseen. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 30. kesäkuuta 2026.
Investointi I-3.08: Vallonian alueen ”älykkäät tiesignaalit”
Investoinnit koostuvat älykkäiden liikennevalojen asentamisesta julkisen liikenteen linja-autoille Valloniassa vähintään 400 risteyskohdassa. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 30. kesäkuuta 2026.
Investointi I-3.09: Liittovaltion ”rautatieasemat, joihin on pääsy ja multimodaaliset rautatieasemat”
Investointi koostuu vähintään 6000 pyöräpysäköintipaikan rakentamisesta rautatieasemille ja siitä, että tunnistetuista 28:sta asemista vähintään 25 onesteettömiä komission asetuksessa (EU) N:o 1300/2014 säädettyjen yhteentoimivuuden teknisten eritelmien mukaisesti vammaisille ja liikuntarajoitteisille henkilöille. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 30. kesäkuuta 2026.
Investointi I-3.10: Liittovaltion ”rautatieverkko”
Investoinnilla parannetaan vähintään 32:ta koko verkon rautatieosuutta, nykyaikaistetaan vähintään 18 erityistä rautateiden tavaraliikenneinfrastruktuuria, poistetaan vähintään viisi infrastruktuurin pullonkauloa, jotka haittaavat Brysselin ja Luxemburgin välisen radan suorituskykyä (Eurocap-rata), poistetaan vähintään neljä rautateiden pullonkauloa Brysselissä ja kehitetään liikenteenhallintaan tarkoitettu tietotekniikkamoduuli. Joihinkin hankkeisiin sisältyy kustannuksia, joita ei tueta elpymis- ja palautumistukivälineestä vaan Verkkojen Eurooppa -välineestä. Tämä koskee raiteita L154 (raidetyöt, ajoradat, kolmen tasoristeyksen poistaminen ja kytkentäaseman mukauttaminen), L24 (Albertin kanavan ylittävällä sillalla raiteilla kulkeva raiteet, radan ja ajojohtimen työt), L166 (kahdelle Lesse-joen yli kulkevalle prikaatille ja yhdelle kansallisen tien yli kulkevalle siltaalle), radan ja ajojohtimen työt ja kahden tasoristeyksen poistaminen) ja Antwerpenin keskusrautatieaseman tunnelien hallintajärjestelmä (lieventämissuunnitelman laatiminen, lineaarisen lämpö”fibrolaser”palonhavaitsemisjärjestelmän ja automaattisen turvallisuusjohtamisjärjestelmän asentaminen, valvontavalvonta- ja tiedonhankintajärjestelmän käyttöönotto sekä SIL- ja SRT-YTE:n vaatimustenmukaisuuden hyväksyminen). Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 30. kesäkuuta 2026.
Investointi I-3.11: Vallonian alueen ”Canal Albert ja Trilogiport”
Investointi koostuu Trilogiportin multimodaalisen alustan laajentamisesta Liègessä lisäämällä kolmen sillan (Lixhe, Haccourt ja Hermalle-sous-Argenteau) korkeutta Albert-kanavan yläpuolelle ja asentamalla täydentäviä merkinantolaitteita yhteen siltaan (Lanaye) Albert-kanavan yläpuolelle, jotta proomut voivat kuljettaa enintään 9,1 metrin korkeutta (neljä rahtikerrosta). Investoinnin toteuttaminen on saatettava päätökseen viimeistään 31. elokuuta 2026.
Investointi I-3.12: ”Rautatiet – älykäs liikkuvuus” (liittovaltio)
Investointi koostuu avoimen datan reittisuunnittelijan ja kahdeksan IT-moduulin perustamisesta ja niiden lipunmyyntialustasta, joka on yhteentoimiva muiden belgialaisten alueellisten liikenteenharjoittajien (STIB-MIVB, De Lijn, TEC) kanssa. Investoinnin toteuttaminen on saatettava päätökseen viimeistään 31. maaliskuuta 2025.
Investointi I-3.13: Brysselin pääkaupunkialueen ”liikkuvuus palveluna (MaaS) käyttöönotto”
Investointi koostuu Brysselin datakeskuksen perustamisesta, jotta liikkuvuuspalvelujen tarjoajien ja liikkuvuuspalveluna toimivien aggregaattoreiden, jäljempänä ’MaaS-yhteenliittymät’, tuottamaa liikkuvuusdataa voidaan tallentaa, käsitellä, analysoida ja vaihtaa nopeasti. Brysselin datakeskus kattaa julkisen liikenteen lisäksi myös pyöräilyn. Investoinnin toteuttaminen on saatettava päätökseen viimeistään 31. maaliskuuta 2025.
Investointi I-3.14: Brysselin pääkaupunkiseudun hallintoalueen myöntämät liikennemuotosiirtymäavustukset
Investoinnilla tuetaan uutta tarkistettua liikennemuotosiirtymäavustusta, joka korvaa ”Bruxelles’ Air” -avustuksen laajentamalla sitä kaikkiin uudentyyppisiin kestäviin liikennemuotoihin (autojen yhteiskäyttö, polkupyörien yhteiskäyttö, skootterit), jotta voidaan vahvistaa kannustimia lisätä joukkoliikenteen ja vähäpäästöisen liikenteen kysyntää. Investoinnin toteuttaminen on saatettava päätökseen 31. joulukuuta 2023 mennessä.
Investointi I-3.15a: Brysselin pääkaupunkialueen ”Floya-sovellus”
Investointi koostuu maksuttoman mobiilisovelluksen (FLOYA) käyttöönotosta. Sovellus antaa käyttäjille täydelliset ja tarkat tiedot saatavilla olevista liikennemuodoista ja niiden kustannuksista. Investoinnin toteuttaminen on saatettava päätökseen 31. joulukuuta 2023 mennessä.
Investointi I-3.15b: Brysselin pääkaupunkialueen ANPR Camera -verkoston laajentaminen
Investoinnilla laajennetaan Brysselin pääkaupunkialueen ANPR-kameraverkkoa lisäämällä siihen 159 kameraa. Tämän investoinnin tavoitteena on tehostaa vähäpäästöisen vyöhykkeen (LEZ) ja rajoitetun pääsyn vyöhykkeiden (Restricted Access Zones, ZAL) täytäntöönpanoa, mikä vähentää liikenneruuhkia ja helpottaa siirtymistä ympäristöystävällisempiin liikennevaihtoehtoihin. Investoinnin toteuttaminen on saatettava päätökseen 31. joulukuuta 2023 mennessä.
H.2 Seurantaa ja täytäntöönpanoa koskevat välitavoitteet, tavoitteet, indikaattorit ja aikataulu – rahoitustuki, jota ei makseta takaisin
|
Seq.Nb.
|
Toimenpide (uudistus tai investointi)
|
Välitavoite/tavoite
|
Nimi
|
Laadulliset indikaattorit
(välitavoitteiden osalta)
|
Määrälliset indikaattorit
(tavoitteiden osalta)
|
Alustava toteutusaikataulu
|
Kunkin välitavoitteen ja tavoitteen kuvaus
|
|
|
|
|
|
|
Mitta-yksikkö
|
Lähtötilanne
|
Päämäärä
|
Neljännes
|
Vuosi
|
|
|
99
|
Julkisen liikenteen parantaminen Valloniassa (I-3B)
|
T
|
Suurten linja-autojen infrastruktuuritöiden aloittaminen (älykkäät tiesignaalit ja kevyt metro (Charleroi)
|
|
Projektit
|
0
|
2
|
Q3
|
2023
|
Metro Charleroi – WAL (I-3.07)
-Kaikkien rakennus- ja ympäristölupien toimittaminen
Älykkäät tiesignaalit – WAL (I-3.08)
-Kaikkia julkisia rakennusurakoita koskevien sopimusten tekeminen (sopimuksen tekemistä koskeva ilmoitus on julkaistu)
|
|
100
|
Julkisen liikenteen parantaminen Valloniassa (I-3B)
|
T
|
Älykkäiden tieliikennevalojen käyttöönotto
|
|
Älykkäillä tieliikennevaloilla varustettujen teiden määrä keskitetyllä alustalla
|
0
|
260
|
Q2
|
2025
|
Älykkäät tiesignaalit – WAL (I-3.08)
-Laitteet, joissa on 260 risteystietä, joissa on älykäs tiesignaali.
|
|
101
|
Julkisen liikenteen parantaminen Valloniassa (I-3B)
|
T
|
Rakennustöiden ja tien valmistuminen älykkäillä tieliikennevaloilla
|
|
Km:
Älykkäillä tieliikennevaloilla varustettujen teiden määrä keskitetyllä alustalla
|
0
260
|
5.5
400
|
Q2
|
2026
|
Metron laajentamiseen (Charleroi) liittyvän 5,5 km:n julkisen liikenteen lisäinfrastruktuurin ja julkisen liikenteen linja-autojen älykkäillä liikennevaloilla varustetun 400 risteystien valmistuminen on toiminnassa keskitetyllä tiemerkinantoalustalla.
|
|
102
|
Julkisen liikenteen parantaminen Valloniassa (I-3B)
|
M
|
OTW:n (Opérateur de Transport de Wallonie) tarkistetun julkisia palveluhankintoja koskevan sopimuksen allekirjoittaminen
|
OTW:n (Opérateur de Transport de Wallonie) tarkistettu palveluhankintasopimus
|
|
|
|
Q2
|
2024
|
OTW:n (Opérateur de Transport de Wallonie) tarkistetun palveluhankintasopimuksen allekirjoittaminen ja Charleroin metron ylimääräisten toimintamenojen korvaaminen sidotusti.
|
|
103
|
Rautateiden kunnostus- ja saavutettavuustyöt (I-3C)
|
T
|
Rautateiden kunnostus- ja nykyaikaistamistöiden ja asemien saavutettavuutta koskevien töiden loppuun saattaminen (vaihe 1)
|
|
Valmistuneet työt
|
0
|
32
|
Q3
|
2022
|
27 tukitoimen loppuun saattaminen rautatieinfrastruktuurin parantamiseksi (I-3.10) ja viiden aseman saavutettavuuden mahdollistamiseksi (I-3.09) komission asetuksen (EU) N:o 1300/2014 mukaisesti vähintään neljän perusteen osalta:
— korkeat laiturit (76 cm);
— luiskien tai hissien kautta esteettömät alustat;
— tuntoon perustuva pinnan ohjausjärjestelmä; ja
— vähintään yksi liikuntarajoitteisten henkilöiden käytettävissä oleva lipunmyyntiautomaatti.
Ja lisätään 6000 polkupyörän pysäköintipaikkaa.
|
|
104
|
Rautateiden kunnostus- ja saavutettavuustyöt (I-3C)
|
T
|
Rautateiden kunnostus- ja nykyaikaistamistöiden ja asemien saavutettavuutta koskevien töiden loppuun saattaminen (vaihe 2)
|
|
Valmistuneet työt
|
32
|
62
|
Q3
|
2023
|
50 tukitoimen loppuun saattaminen rautatieinfrastruktuurin parantamiseksi (I-3.10) ja 12 aseman saavutettavuuden mahdollistaminen (I-3.09) komission asetuksen (EU) N:o 1300/2014 mukaisesti vähintään neljän perusteen osalta:
— korkeat laiturit (76 cm);
— luiskien tai hissien kautta esteettömät alustat;
— tuntoon perustuva pinnan ohjausjärjestelmä; ja
— vähintään yksi liikuntarajoitteisten henkilöiden käytettävissä oleva lipunmyyntiautomaatti.
|
|
105
|
Rautateiden kunnostus- ja saavutettavuustyöt (I-3C)
|
T
|
Rautateiden kunnostus- ja nykyaikaistamistöiden ja asemien saavutettavuutta koskevien töiden loppuun saattaminen (vaihe 3)
|
|
Valmistuneet työt
|
62
|
84
|
Q2
|
2026
|
59 tukitoimen loppuun saattaminen rautatieinfrastruktuurin parantamiseksi ja 25 aseman saavutettavuuden mahdollistamiseksi (I-3.09) komission asetuksen (EU) N:o 1300/2014 mukaisesti vähintään neljän perusteen osalta:
— korkeat laiturit (76 cm);
— luiskien tai hissien kautta esteettömät alustat;
— tuntoon perustuva pinnan ohjausjärjestelmä; ja
— vähintään yksi liikuntarajoitteisten henkilöiden käytettävissä oleva lipunmyyntiautomaatti.
|
|
106
|
Kanava Albert ja Trilogiport (I-3.11)
|
M
|
Canal Albertin/Canal Albertin siltojen rakennustöitä ja Trilogiportin uutta alustaa koskevien sopimusten tekeminen
|
Kirjallinen ilmoitus tehdyistä sopimuksista
|
|
|
|
Q1
|
2025
|
Liègessä sijaitsevan Trilogiportin uuden multimodaalisen alustan ja Albert-Canalin neljän sillan (Lanayen, Lixhen, Haccourtin ja Hermalle-sous-Argenteaun siltojen) urakkasopimusten tekeminen.
|
|
107
|
Kanava Albert ja Trilogiport (I-3.11)
|
T
|
Canal Albertin/Canal Albertin siltojen ja Trilogiportin uuden alustan töiden loppuun saattaminen
|
|
Töiden lukumäärä
|
0
|
5
|
Q2
|
2026
|
Saatetaan päätökseen työt Liègen Trilogiportin multimodaalisella alustalla (procès-verbal de vastaanottoprovisoiren vastaanotto) ja työt kolmen sillan korkeuden nostamiseksi Albert-Canalin yläpuolelta (Lixhe, Haccourt ja Hermalle-sous-Argenteau -silta) ja otetaan käyttöön täydentäviä merkinantolaitteita Albert-Canalin (Lanaye) yläpuoliselle sillalle.
|
|
108
|
Avoimen datan avaaminen älykästä liikkuvuutta varten (I-3D)
|
T
|
Avoimen datan avaaminen älykästä liikkuvuutta varten
|
|
Projektit
|
0
|
3
|
Q1
|
2025
|
Avoimen datan avaaminen älykästä liikkuvuutta varten:
— SNCB:n lipunmyynti (1 hanke)
— SNCB:n suunnittelu ja reaaliaikaiset tiedot (1 hanke)
— Brysselin liikkuvuuspalvelut (1 hanke)
|
|
109
|
Go Live of rail IT module (I-3E)
|
T
|
Go Live of rail IT module (Keskiliikenteen tietotekniikkamoduulit)
|
|
Moduulit
|
0
|
10
|
Q4
|
2024
|
Go Live of rail IT module: — Infrabel-liikenteen hallintajärjestelmä (1 moduuli)
SNCB-NMBS-reittilentokone (1 moduuli)
SNCB-NMBS-liputuskomponentit (8 moduulia), jotka mahdollistavat paremman toiminnan ja asiakaskokemuksen rautateiden tavara- ja matkustajaliikenteessä.
|
|
110
|
Budjetti (R-3.02)
|
M
|
Liikkuvuusbudjetin hyväksyminen
|
Liikkuvuusbudjetin hyväksyminen
|
—
|
—
|
—
|
Q3
|
2021
|
Liikkuvuusbudjetin hyväksyminen.
|
|
111
|
SNCB/INFRABEL-suorituskyky (R-3.01)
|
M
|
NMBS-SNCB:n ja Infrabelin uusien suoritesopimusten ja monivuotisen investointisuunnitelman hyväksyminen, sopimus
|
Sopimusten hyväksyminen
|
—
|
—
|
—
|
Q2
|
2023
|
Uuteen toteuttamissopimukseen on sisällyttävä määräyksiä, joilla varmistetaan, että
— RER-GEN:n töiden oikea-aikainen toteuttaminen strategisia rautatieinvestointeja koskevan alueiden välisen yhteistyösopimuksen hyväksymisestä annetun lain (Loi portant assentiment à l’accord de coopération du 5 octobre 2018 entre l’Etat fédéral, la Région flamande, la Région wallonne et la Région de Bruxelles-Capitale relatif au financement des infrastructure ferroviaires stratégiques/Wet houdenste instemming met het samenwerkingsakkoord van 5 égion flamande flamande, la Région wallonnenne et la Région de Bruxelles-Capitale relatif au financement des infrastructure ferroviaires stratégiques/Wet houdenste instemming met het samenwert03 hedelgrechtbedelstoments/Wet houdenstewet – Betsundchmarkt-stoft Stembret, Betsoftverket Stab) liite I a
— Oikeat tehokkuuskannustimet ja palvelun laatu, jotka sisältyvät sopimukseen
— tähän elpymis- ja palautumissuunnitelman komponenttiin sisältyvien investointien I-3.09 ”Esteetön ja multimodaalinen rautatieasema – FED”, I-3.10 ”Rautatiet – tehokas verkko – FED” ja I-3.12 ”Rautatiet – Älykäs liikkuvuus” loppuun saattaminen
|
|
112
|
Brysselin pääkaupunkialueen älykkään liikkuvuuden välineet (I-3H)
|
T
|
Älykkään liikkuvuuden välineet ovat käytössä
|
|
Kamerat
|
0
|
159
|
Q3
|
2023
|
159 ANPR-kameraa on asennettu ja toiminnassa (I-3.15b).
Lisäksi FLOYA-sovellus on käytössä (I-3.15a).
|
|
113
|
Liikennemuotosiirtymäavustukset (I-3.14)
|
T
|
Ensimmäiset 4375 uutta liikennemuotosiirtymää koskevaa avustushakemusta
|
|
Numero
|
0
|
4 375
|
Q4
|
2023
|
Ensimmäiset 4375 uutta liikennemuotosiirtymäavustusta on haettu.
|
I OSA-ALUE 3.3: Tieliikenteen viherryttäminen
Belgian elpymis- ja palautumissuunnitelman tässä osassa ehdotetuilla toimenpiteillä pyritään tukemaan vähäpäästöistä tieliikennettä.
Komponentilla edistetään maakohtaisen suosituksen 2019.3 noudattamista siten, että investointeihin liittyvä talouspolitiikka keskitetään kestävään liikenteeseen, mukaan lukien rautatieinfrastruktuurin parantaminen, vähähiiliseen talouteen siirtyminen ja energiakäänne [...], jotta voidaan vastata kasvaviin liikkuvuushaasteisiin vahvistamalla kannustimia ja poistamalla esteitä kollektiivisen ja vähäpäästöisen liikenteen tarjonnan ja kysynnän lisäämiseksi, ja maakohtainen suositus 2020.3, jossa keskitytään vihreään ja digitaaliseen siirtymään, erityisesti kestävän liikenteen infrastruktuuriin.
Minkään tämän komponentin toimenpiteen ei odoteta aiheuttavan asetuksen (EU) 2020/852 17 artiklassa tarkoitettua merkittävää haittaa ympäristötavoitteille, kun otetaan huomioon ”ei merkittävää haittaa” -periaatteen soveltamista koskevien teknisten ohjeiden (2021/C58/01) mukaiset elpymis- ja palautumissuunnitelmassa esitettyjen toimenpiteiden kuvaus ja lieventävät toimet.
I.1 Kuvaus uudistuksista ja investoinneista, joita rahoitetaan rahoitustuella, jota ei makseta takaisin
Investointi I-3F: ”Latausasemat”
Investoinnin tavoitteena on ottaa käyttöön sähkölatausasemia. Toimenpide koostuu seuraavista neljästä alatoimenpiteestä:
·Uudistus R-3.04: Vallonian alueen ”latausasemat – WAL”
·Uudistus R-3.05: Brysselin pääkaupunkiseudun hallintoalueen ”latausasemat – RBC”
·Investointi I-3.18: Liittovaltion ”latausasemat”
·Investointi I-3.19: Flanderin hallintoalueen ”latausasemat – VLA”
Investointi I-3G: ”Linja-autokaluston viherryttäminen”
·Investointi I-3.16: Flanderin alueen linja-autokaluston viherryttäminen – VLA
·Investointi I-3.17: Brysselin pääkaupunkialueen linja-autokaluston viherryttäminen
·Investointi I-3.20: Vallonian alueen linja-autokaluston viherryttäminen – WAL
Uudistus R-3.03: ”Päästöttömien yritysautojen” liittovaltio
Uudistuksessa lakkautetaan asteittain nykyinen yritysautoverojärjestelmä perinteisiltä autoilta ja rajoitetaan se vuodesta 2026 alkaen sähköautoihin. Uudistettuun yritysautojen verotusjärjestelmään on sisällyttävä 1) Vuodesta 2026 alkaen hankittujen tavanomaisten yritysautojen vähennyskelpoisuutta ei voida vähentää, 2) 1. heinäkuuta ja 31. joulukuuta 2025 välisenä aikana hankittujen tavanomaisten yritysautojen verovähennyskelpoisuutta alennetaan asteittain 0 prosenttiin vuoteen 2028 mennessä, 3) päästöttömien yritysautojen verovähennyskelpoisuutta alennetaan asteittain enintään 67,5 prosenttiin vuoteen 2031 mennessä ja 4) vuosina 2023–2025 hankittujen hybridiautojen bensiinin ja dieselpolttoaineen verovähennyskelpoisuutta alennetaan 50 prosenttiin tammikuuhun 2023 mennessä. Lisäksi (5) 1 päivästä heinäkuuta 2023 hankittujen tavanomaisten autojen hiilidioksidiosuus nousee 2,25:llä 1 päivästä heinäkuuta 2023 alkaen ja kasvaa asteittain vuosina 2025 ja 2026 siten, että se on 5,50 vuonna 2027. (6) Niiden päästöttömien yritysautojen osalta, jotka on hankittu 1 päivästä heinäkuuta 2023 alkaen, vähimmäissolidaarisuusmaksua korotetaan vuodesta 2025 alkaen siten, että keskimääräisen yritysauton osalta on pitkällä aikavälillä maksettava sama sosiaaliturvamaksujen määrä kuin suunnitelman hyväksymishetkellä. Uudistus, mukaan lukien edellä mainitut siirtymäkaudet ja täytäntöönpanovaiheet, hyväksytään 30 päivään syyskuuta 2021 mennessä, ja se tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2023.
Uudistus R-3.04: Vallonian alueen ”latausasemat – WAL”
Uudistukseen kuuluu lainsäädäntökehyksen hyväksyminen ja käyttöoikeussopimusten myöntäminen latausinfrastruktuurille Vallonian alueella sekä 4708 vastaavan julkisen latauspisteen asentaminen. Asennettavien julkisten latauspisteiden (CPE) määrää koskevassa tavoitteessa on otettava huomioon ohjeellinen tavoite, jonka mukaan kymmenen sähkökäyttöistä ajoneuvoa varten on oltava yksi CPE. Vallonian hallitus hyväksyy sähkölatausasemien käyttöönottoa koskevan suunnitelman viimeistään 30 päivänä syyskuuta 2022.
Uudistus R-3.05: Brysselin pääkaupunkiseudun hallintoalueen ”latausasemat – RBC”
Tämä toimenpide koostuu lainsäädäntökehyksen hyväksymisestä ja latausinfrastruktuurin käyttöoikeuksien myöntämisestä Brysselin pääkaupunkialueella ja 360 julkisen latauspisteen asentamisesta 31 päivään joulukuuta 2023 mennessä. Tämän suunnitelman on oltava vaihtoehtoisten polttoaineiden infrastruktuurista annetun direktiivin 2014/94/EU mukainen. Asetus, jossa täsmennetään Brysselin pääkaupunkialueella sijaitsevien latauspisteiden asentamisessa noudatettavat turvallisuusstandardit, on annettava viimeistään 1 päivänä maaliskuuta 2022, ja se tulee voimaan viimeistään 31 päivänä heinäkuuta 2022. Koko toimenpiteen täytäntöönpano on saatettava päätökseen 30 päivään kesäkuuta 2026 mennessä.
Uudistus R-3.06: Flanderin hallintoalueen päästöttömän liikenteen edistäminen – VLA
Tässä toimenpiteessä hyväksytään lainsäädäntökehys, jolla kannustetaan julkisten latauspisteiden käyttöönottoon toimiluvilla ja osittain julkisilla pisteillä avustuksilla Flanderin alueella. Lainsäädäntökehyksen on mahdollistettava tulevien latauspisteiden kartoittaminen, käynnistettävä julkisia latauspisteitä koskevia käyttöoikeussopimuksia, edistettävä osittain julkisten latauspisteiden käyttöönottoa yksityisissä kiinteistöissä, vähennettävä hallinnollista rasitetta latauspisteiden asentamiseen kuluvan ajan lyhentämiseksi ja edistettävä älykästä sähkön latausta sähkön tarjonnan ja kysynnän tasapainottamiseksi. Lainsäädäntökehys tulee voimaan viimeistään 1 päivänä tammikuuta 2022.
Uudistus R-3.07: Flanderin hallintoalueen päästöpetokset
Toimenpide koostuu i) typen oksidien testauksen uuden oikeudellisen kehyksen hyväksymisestä (jos käynnissä oleva tutkimus tuottaa toteuttamiskelpoisen menettelyn), ajoneuvojen laajamittaisesta päästöjen seurannasta, tienvarsitarkastusten parantamisesta ja tehokkaasta käytönaikaisen vaatimustenmukaisuuden testausohjelmasta ja ii) tietoteknisestä järjestelmästä, jossa päästötiedot yhdistetään säännöllisten teknisten ja tienvarsitarkastusten havaintoihin käytönaikaisen vaatimustenmukaisuuden testausohjelman parantamiseksi edelleen.
Oikeudellinen kehys julkaistaan huhtikuuhun 2023 mennessä, ja se tulee voimaan seuraavan aikataulun mukaisesti. Ennen 1 päivää heinäkuuta 2023 on otettava käyttöön ajoneuvojen laajamittainen päästöjen seuranta, tehtävä parempia tienvarsitarkastuksia ja aloitettava tehokas palvelun vaatimustenmukaisuuden testausohjelma. Jos teknistä tarkastusta varten kehitetään toteuttamiskelpoinen NOx-testausmenettely ennen 31 päivää maaliskuuta 2022, se on pantava täytäntöön vuonna 2023. Toimenpide on saatettava kokonaisuudessaan päätökseen ja pantava täytäntöön viimeistään 31 päivänä joulukuuta 2024 (tietotekninen järjestelmä, joka mahdollistaa tienvarsitarkastusten ja määräaikaistarkastusten integroinnin käytön vaatimustenmukaisuutta koskevaan ohjelmaan), on saatettava päätökseen kokonaisuudessaan.
Investointi I-3.16: Flanderin alueen linja-autokaluston viherryttäminen – VLA
Tämä investointi, joka tehtiin Flanderin alueellisen julkisen liikenteen harjoittajan VVM-De Lijnin hyväksi, koostuu seuraavista:
-vähintään 225 M3:n matalalattiahybridibussien jälkiasennus pistokkeella ladattaviin hybridibusseihin,
-vähintään 32 M3:n matalalattiaisten ladattavien hybridibussien hankinta,
-vähintään 54 M3:n matalalattiabussien hankinta,
-vähintään 345 linja-autojen latausaseman asentaminen.
Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 31. joulukuuta 2025.
Investointi I-3.17: Brysselin pääkaupunkialueen linja-autokaluston viherryttäminen
Tämä Brysselin pääkaupunkiseudun hallintoalueen julkisen liikenteen harjoittajan STIB-MIVB:n hyväksi tehty investointi koostuu 33 M3:n matalalattiaisten sähköbussien hankinnasta. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 31. joulukuuta 2025.
Investointi I-3.18: Liittovaltion ”latausasemat”
Investoinnilla tuetaan sähköautojen yksityisiä ja puolijulkisia latausasemia koskevaa verokannustinta. Verokannustin mahdollistaa latauspisteiden asentamiskustannusten vähennyskelpoisuuden kotona ja ostoskeskuksissa, valintamyymälöissä ja yritysten pysäköintitiloissa. Verokannustimen on mahdollistettava vähintään 36551 yksityisen latauspisteen käyttöönotto. Verokannustimen on tultava voimaan viimeistään 30 päivänä syyskuuta 2021. On mahdollista, että myös muilla EU:n varoilla tuetaan tästä verokannustimesta hyötyvien latausasemien asentamista.
Investointi I-3.19: Flanderin hallintoalueen ”latausasemat – VLA”
Investointi koostuu 27000 latauspisteen (julkinen ja puolijulkinen latauspiste) asentamisesta koko Flanderin alueelle. Flanderin alue laatii suunnitelmia 24 tunnin käytettävissä olevien latauspisteiden käyttöönoton optimoimiseksi ja tukee varastojen kehittämistä alueilla, jotka sijaitsevat kaukana moottoriteiden latausalueista. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 30. kesäkuuta 2026.
Investointi I-3.20: Vallonian alueen linja-autokaluston viherryttäminen – WAL
Tämä Vallonian alueen julkisen liikenteen harjoittajan Le TEC-OTW:n hyväksi tehty investointi koostuu 14 nivellinja-auton, 18 kaksisuuntaisen sähkölinja-auton, hitaiden ja nopeiden latausasemien hankinnasta sekä sähkökaluston bussivaraston rakentamisesta. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 30. kesäkuuta 2026.
Investointi I-3.21: Brysselin pääkaupunkiseudun hallintoalueen linja-autojen latausinfrastruktuuri
Investointi koostuu sähköbussien latausinfrastruktuurin asentamisesta Brysselin pääkaupunkialueelle. Latausinfrastruktuuriin on kuuluttava yön yli -latausasemat ja mahdollisuuslatausasemat, joilla on vastaava sähköinfrastruktuuri yhdessä linja-auton varikossa, ja mahdollisuuslatausasemat, joilla on vastaava sähköinfrastruktuuri viidessä linja-autolinjaterminaalissa. Toimenpiteen täytäntöönpano on saatettava päätökseen 30 päivään kesäkuuta 2026 mennessä.
I.2 Seurantaa ja täytäntöönpanoa koskevat välitavoitteet, tavoitteet, indikaattorit ja aikataulu – rahoitustuki, jota ei makseta takaisin
|
Sitä seuraavat sivut. Huom.
|
Toimenpide (uudistus tai investointi)
|
Välitavoite/tavoite
|
Nimi
|
Laadulliset indikaattorit
(välitavoitteiden osalta)
|
Määrälliset indikaattorit
(tavoitteiden osalta)
|
Alustava toteutusaikataulu
|
Kunkin välitavoitteen ja tavoitteen kuvaus
|
|
|
|
|
|
|
Mitta-yksikkö
|
Lähtötilanne
|
Päämäärä
|
Neljännes
|
Vuosi
|
|
|
114
|
Linja-autokaluston viherryttäminen (I-3G)
|
T
|
Virallinen tilaus vihreistä linja-autoista ja niihin liittyvästä latausinfrastruktuurista Flanderissa ja Brysselissä
|
|
Tilaukset
|
0
|
5
|
Q4
|
2024
|
Linja-autokaluston viherryttäminen – VLA
-Tilauksesta, joka koskee hybridibussien jälkiasentamista sähköisiin hybridibusseihin muuttamalla voimassa olevaa puitesopimusta
-Ladattavien hybridibussien tilaukset voimassa olevan puitesopimuksen puitteissa
-Täysin sähkökäyttöisten linja-autojen tilaus
-Latausinfrastruktuurin asentamista (täysin) sähkökäyttöisten linja-autojen ja ladattavien hybridibussien varikkoihin koskeva tilaus
Linja-autokaluston viherryttäminen – RBC
-Tilattu 12 nivellettyä täyssähköbussia
|
|
115
|
Linja-autokaluston viherryttäminen –(I-3G)
|
T
|
Käyttöön otetut vihreät linja-autot ja teknisesti mukautetut varikot Flanderissa, Brysselissä ja Valloniassa
|
|
Ajoneuvot
|
0
|
363
|
Q4
|
2025
|
Linja-autokaluston viherryttäminen – VLA
-257 Uusia ja jälkiasennettuja ladattavia sähköhybridibusseja toimitetaan ja otetaan käyttöön (linja-autot on mukautettu tarjoamaan palveluja alueella, jolle ne on osoitettu)
-54 Täysin sähkökäyttöiset linja-autot toimitetaan ja otetaan käyttöön (linja-autot on mukautettu palvelujen tarjoamiseen alueella, jolle ne on osoitettu)
-Latausinfrastruktuuri otetaan käyttöön osoitetuilla alueilla sijaitsevissa linja-autojen varikoissa
Linja-autokaluston viherryttäminen – RBC
-33 sähköväylän toimittaminen ja testaus
Linja-autokaluston viherryttäminen – WAL
-14 nivellettyä täyssähkölinja-autoa
-Viiden kaksisuuntaisen täyssähkölinja-auton toimittaminen
|
|
115 b
|
Linja-autokaluston viherryttäminen – (I-3G)
|
T
|
Käyttöön otetut vihreät linja-autot ja Valloniassa äskettäin rakennettu varikko
|
|
Ajoneuvot
|
363
|
376
|
Q2
|
2026
|
Linja-autokaluston viherryttäminen – WAL
-13 kaksikulmaisen täyssähkölinja-auton toimittaminen
-32 ”alhaisen” latausaseman ja 2 ”nopean” latausaseman asentaminen (yksi linja-autojen varikolla ja toinen päätelinjalla)
-Linja-auton varikko on toiminnassa.
|
|
116
|
Päästöttömän liikenteen edistäminen – VLA (R-3.06)
|
M
|
Latausinfrastruktuurin käyttöönottoa Flanderin alueella koskevien puitteiden hyväksyminen
|
Puitteiden hyväksyminen
|
|
|
|
Q4
|
2021
|
Hyväksytään poliittinen kehys latausinfrastruktuurin käyttöönottamiseksi Flanderin alueella. Poliittisen kehyksen avulla on voitava
— kartoittaa tulevat latauspisteet
— käynnistää julkisten latauspisteiden toimilupaa koskevat tarjouskilpailut
— edistää (puoli)julkisten latauspisteiden käyttöönottoa yksityisellä alalla
— lyhentää latauspisteiden asentamisen aikataulua vähentämällä hallinnollista rasitetta
— edistää älykästä sähkön latausta
|
|
117
|
Latausasemat – VLA (I-3.19)
|
M
|
Latausinfrastruktuuria koskevien käyttöoikeussopimusten tekeminen
|
Kirjallinen ilmoitus tarjouskilpailun läpäisseiden hakijoiden kanssa tehdyistä sopimuksista
|
|
|
|
Q2
|
2022
|
Latausinfrastruktuuria koskevien käyttöoikeussopimusten tekeminen. Julkisen latausinfrastruktuurin käyttöönoton puitteet varmistetaan Flanderin hallituksen myöntämillä toimiluvilla, kun taas käyttöönotto jätetään yksityisten toimijoiden tehtäväksi.
|
|
118
|
Latausasemat – RBC (R-3.05)
|
M
|
Turvallisuusvaatimuksia koskevan asetuksen ja infrastruktuurin toimitussuunnitelman hyväksyminen
|
Turvallisuusvaatimuksia koskevan asetuksen ja infrastruktuurin toteutussuunnitelman hyväksyminen
|
|
|
|
Q1
|
2022
|
Hyväksytään asetus, jossa täsmennetään Brysselin pääkaupunkiseudun hallintoalueella sijaitsevien kadun edustalla sijaitsevien latauspisteiden asentamisessa noudatettavat turvallisuusvaatimukset, mukaan lukien vähimmäissuhde, joka on asennettava kuhunkin pysäköintipaikkaan viimeistään 31. joulukuuta 2025. Ja infrastruktuurin toteutussuunnitelman hyväksyminen, johon on sisällyttävä
— Brysseliin asennettavien julkisten latauspisteiden maantieteellinen jakautuminen, joka on myöhemmin saatettava ajan tasalle.
— Julkisten latauspisteiden asentamista koskeva tavoite vuosina 2022–2024
— Pikalatureiden asennussuunnitelma kaupunkiin
— Katulatausinfrastruktuurin asennussuunnitelma, josta keskusteltiin kaikkien asiaankuuluvien sidosryhmien kanssa (kuten julkiset pysäköintialueet, vähittäiskauppa, asuntoala, toimistorakennusala).
Suunnitelman on oltava vaihtoehtoisten polttoaineiden infrastruktuuria koskevan direktiivin mukainen.
|
|
119
|
Latausasemat – WAL (R-3.04)
|
M
|
Sähkölatausasemien käyttöönottoa koskevan suunnitelman hyväksyminen
|
Sähkölatausasemien käyttöönottoa koskevan suunnitelman hyväksyminen
|
|
|
|
Q3
|
2022
|
Latausasemien käyttöönottoa koskevan suunnitelman hyväksyminen, johon on sisällyttävä
— 31. elokuuta 2026 mennessä asennettavien latauspisteiden määrä
— Infrastruktuurin käyttöönottoa koskevat menettelyt
— Tarvittava perusta tarjouspyyntöjen käynnistämiselle
— Vuoteen 2026 mennessä asennettavien julkisten latauspisteiden määrää vastaava tavoite, jossa on otettava huomioon ohjeellinen tavoite, jonka mukaan kymmenen sähkökäyttöistä ajoneuvoa varten on oltava yksi keskitetty yhteyspiste.
|
|
120
|
Latausasemat – FED (I-3.18)
|
M
|
Yksityisten ja puolijulkisten latauspisteiden asentamista koskevan verokannustimen käyttöönotto
|
Verokannustimen käyttöönotto
|
|
|
|
Q4
|
2021
|
Otetaan käyttöön verokannustin yksityisten ja puolijulkisten latauspisteiden asentamiseksi.
|
|
121
|
Latausasemat (I-3F)
|
T
|
Muut toiminnalliset puolijulkiset ja julkiset latauspisteet (vaihe 1)
|
|
Latauspisteet
|
0
|
8 460
|
Q2
|
2023
|
Lisäksi saavutetaan 8460 toiminnallista puolijulkista ja julkista latauspistettä (CPE).
Tämä tavoite jaotellaan alustavasti seuraaviin alatavoitteisiin, joita ei tarvitse saavuttaa yksittäin edellyttäen, että edellä mainittu latauspisteiden määrä saavutetaan:
I) Flanderin alue (liittyy asiakirjaan I-3.19): 8100 latauspistettä
II) Brysselin pääkaupunkialue (liittyy R-3.05:een): 360 latauspistettä
|
|
122
|
Latausasemat (I-3F)
|
T
|
Lisä
toiminnassa olevat yksityiset, puolijulkiset ja julkiset latauspisteet (vaihe 2)
|
|
Latauspisteet
|
8 460
|
20 160
|
Q2—
|
2025
|
Saavuttaa 20160 uutta toiminnallista yksityistä, puolijulkista ja julkista latauspistettä (CPE).
Tämä tavoite jaotellaan alustavasti seuraaviin alatavoitteisiin, joita ei tarvitse saavuttaa yksittäin edellyttäen, että edellä mainittu latauspisteiden määrä saavutetaan:
I) Flanderin alue (liittyy asiakirjaan I-3.19): 19800 latauspistettä
II) Brysselin pääkaupunkialue (liittyy R-3.05:een): 360
|
|
123
|
Latausasemat (I-3F)
|
T
|
Toiminnalliset yksityiset, puolijulkiset ja julkiset latauspisteet (vaihe 3)
|
|
Latauspisteet
|
20 160
|
68 579
|
Q2
|
2026
|
Saavuttaa 68579 uutta toiminnallista yksityistä, puolijulkista ja julkista latauspistettä (CPE).
Tämä tavoite jaotellaan alustavasti seuraaviin alatavoitteisiin, joita ei tarvitse saavuttaa yksittäin edellyttäen, että edellä mainittu latauspisteiden määrä saavutetaan:
I) Liittovaltiotaso (liittyy kohtaan I-3.18): 36511 latauspistettä
II) Flanderin alue (liittyy asiakirjaan I-3.19): 27000 latauspistettä
III) Vallonian alue (liittyy asiakirjaan R-3.04): 4708 latauspistettä
IV) Brysselin pääkaupunkialue (liittyy R-3.05:een): 360 latauspistettä
|
|
124
|
Päästöpetokset (R-3.07)
|
M
|
Ajoneuvojen päästöjen tarkkailua koskevan oikeudellisen kehyksen hyväksyminen Flanderissa
|
Oikeudellisen kehyksen hyväksyminen
|
|
|
|
Q1
|
2023
|
Hyväksyminen:
— Lainsäädäntö, jota tarvitaan käytännön NOx-testausmenettelyn täytäntöönpanemiseksi määräaikaisten teknisten tarkastusten tehostamiseksi, jotta testi voidaan ottaa käyttöön vuoden 2023 kolmannella neljänneksellä
— Lainsäädännölliset parannukset tienvarsitarkastusten soveltamisalan laajentamiseksi koskemaan kaikkia ajoneuvotyyppejä (tavoite: 2022)
— Uusi lainsäädäntö: käytettävissä oleva oikeudellinen kehys, joka mahdollistaa ajoneuvojen laajamittaisen päästöjen tarkkailun maantieliikenteessä (etäkartoitus ja mahdollisesti päästöjen vähentäminen), ja sen sovellukset täytäntöönpanon valvonnan ja politiikan arvioinnin parantamiseksi (tavoite: 2022)
|
|
125
|
Päästöpetokset (R-3.07)
|
M
|
IT-järjestelmä, joka yhdistää päästötiedot säännöllisten teknisten ja tieturvallisuustarkastusten havaintoihin
|
Tietojärjestelmän käyttöönotto
|
|
|
|
Q4
|
2024
|
IT-järjestelmä, jossa päästötiedot yhdistetään säännöllisten teknisten ja tieturvallisuustarkastusten havaintoihin ja joka on valmiina ja kaikkien sidosryhmien saatavilla.
|
|
126
|
Päästöttömät yritysautot (R-3.03)
|
M
|
Yritysautoverojärjestelmän uudistamista koskevan lain hyväksyminen
|
Yritysautoverojärjestelmän uudistamista koskevan lain mukautusluonnoksen hyväksyminen
|
|
|
|
Q3
|
2021
|
Liittovaltion parlamentti hyväksyy uudistetun yritysautojen verotusjärjestelmän, jossa uusien yritysautojen on oltava päästöttömiä vuodesta 2026 alkaen, jotta ne voivat hyötyä nykyisestä etuusjärjestelmästä. Uudistetussa yritysautojen verotusjärjestelmässä on säädettävä 1) vuodesta 2026 alkaen hankittujen perinteisten yritysautojen vähennyskelpoisuudesta 2) 1 päivän heinäkuuta2023 ja 31 päivän joulukuuta 2025 välisenä aikana hankittujen tavanomaisten yritysautojen verovähennyskelpoisuuden asteittaisesta alentamisesta siten, että se on 0 prosenttia vuoteen 2028 mennessä, 3) päästöttömien yritysautojen verovähennyskelpoisuudesta enintään 67,5 prosenttiin vuoteen 2031 mennessä ja 4) vuosina 2023–2025 hankittujen hybridiautojen bensiinin ja dieselpolttoaineen verovähennyskelpoisuudesta 50 prosenttiin 1 päivästätammikuuta 2023 alkaen. Lisäksi (5) 1 päivästä heinäkuuta 2023 hankittujen tavanomaisten autojen hiilidioksidiosuus nousee 2,25:llä 1 päivästä heinäkuuta 2023 alkaen ja kasvaa asteittain vuosina 2025 ja 2026 siten, että se on 5,50 vuonna 2027. (6) Niiden päästöttömien yritysautojen osalta, jotka on hankittu 1 päivästä heinäkuuta 2023 alkaen, vähimmäissolidaarisuusmaksua korotetaan vuodesta 2025 alkaen siten, että keskimääräisen yritysauton osalta on pitkällä aikavälillä maksettava sama sosiaaliturvamaksujen määrä kuin suunnitelman toimittamisajankohtana.
|
|
246
|
Linja-autojen latausinfrastruktuuri – BCR (I-3.21)
|
T
|
Asennettu latausinfrastruktuuri
|
|
Numero
|
0
|
92
|
Q2
|
2026
|
76 yön yli -latausaseman ja 16 tilavuuslatausaseman (ja vastaavan sähköinfrastruktuurin) asentaminen yhteen linja-auton varikkoon ja viiteen linja-autoterminaaliin.
|
J. OSA 4.1: Koulutus 2.0
Belgian elpymis- ja palautumissuunnitelman tämän osa-alueen puitteissa ehdotetuilla toimenpiteillä pyritään parantamaan koulutusjärjestelmien osallistavuutta ja parantamaan samalla niiden suorituskykyä sen varmistamiseksi, että koulutetut taidot vastaavat paremmin työmarkkinoilla tarvittavaa osaamista.
Komponentilla edistetään maakohtaisen suosituksen 2019.2 noudattamista, jotta voidaan parantaa koulutusjärjestelmien suorituskykyä ja osallistavuutta ja puuttua osaamisen kohtaanto-ongelmiin.
Minkään tämän komponentin toimenpiteen ei odoteta aiheuttavan asetuksen (EU) 2020/852 17 artiklassa tarkoitettua merkittävää haittaa ympäristötavoitteille, kun otetaan huomioon ”ei merkittävää haittaa” -periaatteen soveltamista koskevien teknisten ohjeiden (2021/C58/01) mukaiset elpymis- ja palautumissuunnitelmassa esitettyjen toimenpiteiden kuvaus ja lieventävät toimet.
J.1 Kuvaus uudistuksista ja investoinneista, joita rahoitetaan rahoitustuella, jota ei makseta takaisin
Uudistus R-4.01: Flaaminkielisen yhteisön ”Digisprong”
Uudistus koostuu toimista, jotka liittyvät neljään pilariin: 1) tieto- ja viestintätekniikan opetusta, medialukutaitoa ja laskentaajattelua koskevat uudistukset, 2) tehokkaan TVT-koulupolitiikan edistäminen vahvistamalla tieto- ja viestintätekniikan koordinaattoreiden roolia, 3) digitaalisesti osaavien opettajien ja opettajien kouluttajien rooli ja 4) tieto- ja neuvontakeskuksen perustaminen koulujen tukemiseksi niiden koulutustarjonnan digitalisoimisessa. Flanderin pakollista koulutusta koskevaa uutta tieto- ja viestintäteknistä kehystä koskeva lainsäädäntö tulee voimaan 31 päivään joulukuuta 2023 mennessä.
Uudistus R-4.02: Flaaminkielisen yhteisön ”korkea-asteen koulutuksen edistämisrahasto”
Uudistuksen tavoitteena on laatia visioasiakirja, jossa käsitellään seuraavia kolmea tavoitetta: 1) luodaan tulevaisuuden vaatimukset huomioon ottava ja joustava tarjonta flaaminkielisissä korkeakouluissa, 2) kehitetään edelleen elinikäistä oppimista korkea-asteen koulutuksessa ja 3) hyödynnetään parhaalla mahdollisella tavalla digitaalisia koulutusmuotoja. Käytännössä visiossa on i) määriteltävä uusi profiili Flanderin korkea-asteen koulutukselle sen varmistamiseksi, että korkea-asteen oppilaitokset ovat alan viimeisintä kehitystä, ja ii) kehitettävä visio elinikäisestä oppimisesta. Flanderin hallituksen koulutusministeri hyväksyy visioasiakirjan 31 päivään joulukuuta 2023 mennessä.
Uudistus R-4.03: Ranskankielisen yhteisön maailmanlaajuinen toimintasuunnitelma koulunkäynnin keskeyttämisen torjumiseksi
Uudistus koostuu kattavasta strategiasta, joka kattaa kolme osa-aluetta: ennaltaehkäisy, interventiot, korvaukset ja kehittäminen johdonmukaisella ja konkreettisella tavalla, joka perustuu eri aloilla toimivien sidosryhmien ja erilaisten tukipalvelujen uuteen (vahvistettuun) koordinointiin. Uudistuksen täytäntöönpano on saatettava päätökseen 30 päivään kesäkuuta 2024 mennessä.
Investointi I-4.01: Flaaminkielisen yhteisön ”Digisprong”
Investointi koostuu seuraavista kahdesta osatekijästä: 1) tarjotaan kaikille kouluille digitaalinen laite kutakin oppilasta varten ja 2) tarjotaan opettajille tehokkaita oppimisvälineitä ja koulutusta heidän digitaalisten taitojensa parantamiseksi. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 31. joulukuuta 2022.
Investointi I-4.02: Flaaminkielisen yhteisön ”korkea-asteen koulutuksen edistämisrahasto”
Investointi koostuu 1) tulevaisuuden vaatimukset huomioon ottavan ja joustavan tarjonnan luomisesta Flanderin korkeakouluissa, 2) elinikäisen oppimisen kehittämisestä edelleen korkea-asteen koulutuksessa ja 3) uusien digitaalisten koulutusmuotojen kestävän täytäntöönpanon tukemisesta. Investoinnin toteuttaminen on saatettava päätökseen 31. joulukuuta 2023 mennessä.
Investointi I-4.03: Ranskankielisen yhteisön ”henkilökohtaiset ohjeet oppivelvollisuuskoulutuksessa”
Tätä investointia kehitetään, jotta voidaan vastata perus- ja keskiasteen koulujen oppilaiden psykososiaalisiin, koulutuksellisiin ja pedagogisiin ongelmiin ja torjua covid-19-pandemian aiheuttaman huono-osaisuuden ja koulunkäynnin keskeyttämisen leviämistä. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 31. joulukuuta 2022.
Investointi I-4.04: Ranskankielisen yhteisön ”korkea-asteen koulutuksen ja aikuiskoulutuksen digitaalistrategia”
Investointi koostuu 1) koulujen ja korkeakoulujen varustamisesta digitaalisilla laitteilla ja 2) opiskelijoiden ja opettajien digitaalisten taitojen kehittämisestä erityisten digitaalisten taitojen välineiden ja menetelmien avulla. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 30. kesäkuuta 2026.
Investointi I-4.05: Brysselin pääkaupunkialueen ”digitaalinen kääntö Brysselin kouluille”
Investointi koostuu 1) digitaalisista laitteista kouluille, joissa on paljon haavoittuvassa asemassa olevia oppilaita, ja 2) Brysselin koulujen sisäisten yhteyksien vahvistamisesta. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 31. joulukuuta 2024.
Investointi I-4.06: Saksankielisen yhteisön ”koulutuksen digitalisaatio”
Investoinnin tavoitteena on varustaa kaikki opettajat ja toisen asteen oppilaat kannettavat tietokoneet. Opettajien varusteet ovat vapaaehtoisia: kannettavalla tietokoneella on oltava vain ne opettajat, jotka ovat pyytäneet kannettavaa tietokonetta. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 30. kesäkuuta 2026.
Investointi I-4: ”Digitaalisten laitteiden ja tietotekniikkainfrastruktuurin toimittaminen kouluille”
Investoinnin ”digitaalisten laitteiden ja tietoteknisen infrastruktuurin toimittaminen kouluille” tavoitteena on varmistaa tarvittavien digitaalisten laitteiden ja tietoteknisen infrastruktuurin tarjoaminen kouluille.
Investointi koostuu seuraavista osatoimenpiteistä/toimista:
·Investointi I-4.01: Flaaminkielisen yhteisön ”Digisprong”
·Investointi I-4.04: Ranskankielisen yhteisön ”korkea-asteen koulutuksen ja aikuiskoulutuksen digitaalistrategia”
·Investointi I-4.06: Saksankielisen yhteisön ”koulutuksen digitalisaatio”
J.2 Seurantaa ja täytäntöönpanoa koskevat välitavoitteet, tavoitteet, indikaattorit ja aikataulu – rahoitustuki, jota ei makseta takaisin
|
Sitä seuraavat sivut. Huom.
|
Toimenpide (uudistus tai investointi)
|
Välitavoite/tavoite
|
Nimi
|
Laadulliset indikaattorit
(välitavoitteiden osalta)
|
Määrälliset indikaattorit
(tavoitteiden osalta)
|
Alustava toteutusaikataulu
|
Kunkin välitavoitteen ja tavoitteen kuvaus
|
|
|
|
|
|
|
Mitta-yksikkö
|
Lähtötilanne
|
Päämäärä
|
Neljännes
|
Vuosi
|
|
|
127
|
Digisprong (R-4.01)
|
M
|
Uuden tieto- ja viestintätekniikan kehyksen hyväksyminen pakollista koulutusta varten Flanderissa
|
Flanderin parlamentin hyväksymä uusi lainsäädäntö tieto- ja viestintätekniikan kehyksen parantamiseksi
|
|
|
|
Q4
|
2023
|
Flanderin parlamentti hyväksyy uuden lainsäädännön, jolla parannetaan nykyistä tieto- ja viestintätekniikan kehystä seuraavien kahden seikan osalta:
— tieto- ja viestintätekniikan koordinaattorien rooli kouluissa
— ja tieto- ja viestintätekniikan vähimmäistavoitteet.
Lainsäädännön avulla on i) vahvistettava tieto- ja viestintätekniikan koordinaattoreiden roolia kaikilla koulutustasoilla ja varmistettava tieto- ja viestintätekniikkapolitiikan parempi valvonta kouluissa muuttamalla asetusta 31 ja ii) ratifioitava toisenja kolmannen asteen koulutuksen vähimmäistavoitteet.
|
|
128
|
Korkea-asteen koulutuksen edistämisrahasto (R-4.02)
|
M
|
Visio tulevaisuuteen suuntautuneesta, joustavasta ja digitaalisesta korkea-asteen koulutuksesta
|
Flanderin hallituksen visiomuistion hyväksyminen
|
|
|
|
Q4
|
2023
|
Koulutusministeri on hyväksynyt Flanderin hallituksen vision muistion, jossa esitetään Flanderin korkeakoulutuksen ja elinikäisen oppimisen profiili. Uuden tekstin tavoitteena on luoda tulevaisuuden vaatimukset huomioon ottava ja ketterä Flanderin korkeakoulutussalkku. Se laaditaan kuullen laajaa kirjoa sidosryhmiä, kuten korkeakouluja, ammattialaa ja työmarkkinaosapuolia.
Käytännössä siinä on i) määriteltävä uusi profiili Flanderin korkea-asteen koulutukselle sen varmistamiseksi, että korkea-asteen oppilaitokset ovat alan viimeisintä kehitystä, ja ii) kehitettävä visio elinikäisestä oppimisesta.
|
|
129
|
Maailmanlaajuinen toimintasuunnitelma koulunkäynnin keskeyttämisen torjumiseksi (R-4.03)
|
M
|
Uusi kattava suunnitelma koulunkäynnin keskeyttämisen torjumiseksi
|
Ranskankielisen yhteisön antamat uudet säädökset koulunkäynnin keskeyttämisen estämiseksi
|
|
|
|
Q2
|
2024
|
Koulunkäynnin keskeyttämisen torjuntaa koskevaan kokonaissuunnitelmaan sisältyy tarkistettuja asetuksia, jotka koskevat neljää keskeistä alaa:
(1) ”Centres Psycho-Médicaux-Sociaux” (CPMS)”: asetuksessa tarkastellaan uudelleen heidän rooliaan koulun keskeyttämisen korostamisessa.
(2) Koulusta syrjäytyminen: päätöksellä rajoitetaan poissulkemisperusteita ja perustetaan yksi ainoa muutoksenhakuelin opiskelijoiden yhdenvertaisen kohtelun varmistamiseksi.
(3) Ennaltaehkäisy ja interventiot: asetuksella vahvistetaan tuki- ja ennaltaehkäisymekanismeja opiskelijoille, jotka osoittavat erityisiä merkkejä mahdollisesta koulunkäynnin lopettamisesta (kuten opiskelijat, joilla on 10 puolta päivää perusteetonta poissaoloa).
(4) Korvaus: asetuksella edistetään korvausmekanismeja, joiden avulla kolmannen linjan työntekijät voivat ottaa hoitaakseen opiskelijat – erityisesti ne, joiden poissaolo on kestänyt useita kuukausia – tarjotakseen siirtymäkauden tukea SAS:n kanssa tai harjoittelu- tai kansalaishankkeen puitteissa.
|
|
131
|
Digitaalisten laitteiden ja tietoteknisen infrastruktuurin tarjoaminen kouluille (I-4)
|
T
|
Koulujen/laitosten varustaminen riittävillä tieto- ja viestintäteknisillä laitteilla ja infrastruktuurilla koulutusjärjestelmien yleisen suorituskyvyn parantamiseksi
|
|
Rahoitusta saavien koulujen/laitosten lukumäärä
|
0
|
3 828
|
Q4
|
2022
|
Belgiassa 3828 koulua ja/tai oppilaitosta on saanut rahoitusta tieto- ja viestintätekniikan infrastruktuurin parantamiseen. Näitä ovat muun muassa seuraavat:
— Flaaminkielinen yhteisö (I-4.01): 3785 oppivelvollisuuskoulua
– Saksankielinen yhteisö (I-4.06): 43 oppivelvollisuuskoulua.
|
|
133
|
Digitaalisten laitteiden ja tietoteknisen infrastruktuurin tarjoaminen kouluille” (I-4)
|
T
|
Koulujen/laitosten varustaminen riittävillä tieto- ja viestintäteknisillä laitteilla ja infrastruktuurilla koulutusjärjestelmien yleisen suorituskyvyn parantamiseksi
|
|
Rahoitusta saavien koulujen/laitosten lukumäärä
|
3 828
|
3 905
|
Q2
|
2026
|
3905 Belgian koulua ja/tai oppilaitosta on saanut rahoitusta tieto- ja viestintätekniikan infrastruktuurin parantamiseen. Näitä ovat muun muassa seuraavat:
Ranskankielinen yhteisö (I-4.04), 40 prosenttia (77) sosiaalisen edistämisen ja korkea-asteen koulutuksen oppilaitoksista.
|
|
134
|
Korkea-asteen koulutuksen edistämisrahasto (I-4.02)
|
T
|
Korkea-asteen koulutuksen tarjonnan parantaminen Flanderissa tulevaisuuden vaatimukset huomioon ottavaksi ja joustavammaksi
|
|
Varoja saaneiden korkea-asteen oppilaitosten lukumäärä
|
0
|
7
|
Q4
|
2023
|
Seitsemän korkea-asteen oppilaitosta on saanut tukea korkea-asteen koulutuksen edistämisrahastosta.
Korkeakoulut laativat korkea-asteen koulutuksen edistämisrahaston kautta koulutussalkkujen analyysien perusteella toimintasuunnitelmia nykyisen tarjonnan mukauttamiseksi ja vähentämiseksi ja tarvittaessa uusien suunnitelmien luomiseksi. Lisäksi on kiinnitettävä huomiota ohjelmien mukauttamiseen työmarkkinoiden ja yhteiskunnan vaatimusten mukaisesti.
Kaikki flaaminkieliset korkea-asteen oppilaitokset voivat ehdottaa ja esittää hankkeita tämän ehdotuspyynnön perusteella. Tähän ehdotuspyyntöön osallistuminen ei kuitenkaan ole pakollista korkeakouluille, eikä se toimita suunnitelmaa hyväksymistakuuksi.
|
|
135
|
Oppivelvollisuuskoulutuksen henkilökohtainen ohjaus (I-4.03)
|
M
|
Järjestelmän toimintaedellytykset vahvistavan uuden asetuksen hyväksyminen
|
Ranskankielisen yhteisön parlamentin antama asetus, jossa vahvistetaan järjestelmän toimintaedellytykset
|
|
|
|
Q3
|
2021
|
Ranskankielisen yhteisön parlamentti antaa uuden asetuksen, jolla säännellään siirtymäjärjestelmää, joka sisältää säännöksiä, jotka koskevat 1) resurssien myöntäminen kouluille eriyttämisstrategioiden ja koulunkäynnin keskeyttämisen torjunnan yhteydessä, 2) PR-FPO:n ja WBE:n sopimusten muuttaminen kriisin yhteydessä ja 3) CPMS:n tehtävät kriisin yhteydessä.
|
|
136
|
Oppivelvollisuuskoulutuksen henkilökohtainen ohjaus (I-4.03)
|
T
|
Tukea tarvitseville opiskelijoille tarkoitetun vahvistetun tukimekanismin käyttöönotto
|
|
Tukea ja valmennusta saavat koulut (ja CPMS)
|
0
|
531
|
Q4
|
2022
|
Lisäresurssien (kuten opettajien, kouluttajien ja psykologisen tuen henkilöstön) käyttöönotto 531 koulun/CPMS:n tukemiseksi tunnistettujen tarpeiden perusteella.
|
|
137
|
Brysselin koulujen digitaalinen käänne (I-4.05)
|
T
|
Koulujen/laitosten varustaminen riittävillä tieto- ja viestintäteknisillä laitteilla ja infrastruktuurilla koulutusjärjestelmien yleisen suorituskyvyn parantamiseksi
|
|
Kouluihin asennetut tieto- ja viestintätekniset laitteet ja WIFI-keskukset
|
900
|
2200
|
Q4
|
2021
|
Brysselin kouluihin on asennettava 2200 tieto- ja viestintäteknistä laitetta (kuten kannettavat tietokoneet, tabletit, interaktiiviset koontinäytöt) ja WIFI-yhteyspisteitä. Jakauman on perustuttava koulujen tarpeisiin (painopisteenä koulut, joiden sosioekonominen indeksi on alhaisempi).
|
|
138
|
Brysselin koulujen digitaalinen käänne (I-4.05)
|
T
|
Koulujen/laitosten varustaminen riittävillä tieto- ja viestintäteknisillä laitteilla ja infrastruktuurilla koulutusjärjestelmien yleisen suorituskyvyn parantamiseksi
|
|
Toisen asteen oppilaitoksiin asennetut tieto- ja viestintätekniset laitteet ja WIFI-keskukset
|
2 200
|
3 500
|
Q4
|
2024
|
Brysselin kouluissa järjestetään 3500 WIFI-keskusta.
|
K. OSA 4.2: Haavoittuvassa asemassa olevien ryhmien koulutus ja työllisyys
Belgian elpymis- ja palautumissuunnitelman tämän osa-alueen puitteissa ehdotetuilla toimenpiteillä pyritään vahvistamaan haavoittuvassa asemassa olevien ryhmien, kuten maahanmuuttajataustaisten henkilöiden, naisten, vammaisten henkilöiden, vankien ja digitaalisen syrjäytymisen vaarassa olevien henkilöiden, sosiaalista ja työmarkkinoille integroitumista. Useilla toimenpiteillä pyritään edistämään digitaalista osallisuutta ja parantamaan keskeisten palvelujen, kuten sähköisen hallinnon, saatavuutta yhdistämällä digitaalisten laitteiden tarjoaminen digitaalisia taitoja koskevaan koulutukseen.
Komponentilla edistetään haavoittuvassa asemassa olevien ryhmien työmarkkinoille integroitumisen tehostamista koskevan maakohtaisen suosituksen 2019.2 ja kriisin työllisyys- ja sosiaalisten vaikutusten lieventämistä koskevan maakohtaisen suosituksen nro 2020.2 noudattamista.
K.1 Kuvaus uudistuksista ja investoinneista, joita rahoitetaan rahoitustuella, jota ei makseta takaisin
Uudistus R-4.04: Liittovaltion ”syrjinnän torjuminen työmarkkinoilla”
Uudistuksella pyritään torjumaan syrjintää työmarkkinoilla, ja se koostuu 1) syrjintätestien sääntelykehyksen parantamisesta, 2) kohdennettujen tarkastusten käytettävissä olevien välineiden ja tietojen parantamisesta ja 3) liittovaltion työvoima-, työvoima- ja työmarkkinavuoropuheluviraston sosiaalilainsäädännön seurantapalvelujen kouluttamisesta ja vahvistamisesta syrjivien testien tehostamiseksi. Syrjintätestejä koskeva mukautettu sääntelykehys tulee voimaan 1 päivään tammikuuta 2024 mennessä.
Uudistus R-4.05: Brysselin pääkaupunkialueen uudelleenkoulutusstrategia
Uudistuksella pyritään edistämään heikossa asemassa olevien ryhmien kestävää integroitumista työmarkkinoille. Uudistuksella hyväksytään kaksi säädöstä, joiden tarkoituksena on 1) otetaan käyttöön järjestelmällinen digitaalisten taitojen ja kielitaidon arviointi ja/tai kehityspolku Brysselin työnhakijoille ja 2) otetaan käyttöön erityinen bonusjärjestelmä, jolla tuetaan työnantajia vammaisten työnhakijoiden rekrytoinnissa. Lisäksi yhteisesti sovittu poistumisaste (tauxde sortie vers l’emploi)on saatettava osaksi vuosien 2023–2027 Actirisin, Brysselin kokoonpanon ja VDAB Brusselin hallinnointisopimuksia, joissa vahvistetaan puitteet sen täytäntöönpanolle, seurannalle ja vaikutusten arvioinnille. Säädökset, joilla edistetään haavoittuvassa asemassa olevien ryhmien integroitumista työmarkkinoille, tulevat voimaan viimeistään 31 päivänä joulukuuta 2024.
Uudistus R-4.06: Flaaminkielisen yhteisön ”osallistavat työmarkkinat”
Uudistuksella pyritään integroimaan maahanmuuttajataustaiset henkilöt työmarkkinoille, ja se koostuu 1) integroidun kehityspolun kehittämisestä uusien tulokkaiden (jotka eivät ole EU:n kansalaisia) tukemiseksi heidän integroitumisessaan yhteiskuntaan ja erityisesti työmarkkinoille ja 2) syrjinnän vastaisen politiikan vahvistamisesta alakohtaisella tasolla muun muassa tehostamalla seurantaa ja toteuttamalla erityistoimia, kuten koulutusta syrjinnän käsittelemiseksi ja muita heikommassa asemassa olevia ryhmiä koskevia toimia. Uudistuksen toteutus on määrä saattaa päätökseen 31. joulukuuta 2023 mennessä.
Investointi I-4.07: Brysselin pääkaupunkialueen uudelleenkoulutusstrategia
Investoinnilla pyritään edistämään haavoittuvassa asemassa olevien ryhmien kestävää integroitumista työmarkkinoille, ja se koostuu 1) järjestelmällisestä koulutuspolusta, jossa keskitytään työttömien kieli- ja digitaitojen vahvistamiseen, 2) hätähoidon tarjoamisesta vanhemmille, jotka on otettu palvelukseen tai jotka ovat koulutuksessa, ja 3) sosiaalisen innovoinnin tukemisesta, mukaan lukien sosiaaliseen innovointiin liittyvät pilottihankkeet. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 31. joulukuuta 2025.
Investointi I-4.08: Liittovaltion ”sähköinen osallisuus Belgiassa”
Investoinnilla pyritään edistämään haavoittuvassa asemassa olevien ryhmien sosiaalista ja taloudellista integroitumista yhteiskuntaan parantamalla heidän digitaalisia taitojaan. Investointi koostuu hankepyynnöstä, jolla tuetaan haavoittuvassa asemassa olevien ryhmien digitaalista osallisuutta. Hankkeilla pyritään joko 1) lisäämään haavoittuvassa asemassa olevien kohderyhmien tietoisuutta asiaankuuluvasta tieto- ja viestintätekniikasta heidän henkilökohtaisen tilanteensa parantamiseksi ja sosiaalisen integroitumisen vahvistamiseksi, 2) parantamaan haavoittuvassa asemassa olevien kohderyhmien digitaalisia taitoja heidän henkilökohtaisen tilanteensa parantamiseksi ja sosiaalisen integroitumisen vahvistamiseksi tai 3) parantamaan haavoittuvassa asemassa olevien kohderyhmien hoitajien digitaalisia taitoja. Investoinnin toteuttaminen on saatettava päätökseen 30. kesäkuuta 2024 mennessä.
Investointi I-4.09: Liittovaltion ”digitaaliset vankialustat”
Investoinnilla pyritään edistämään vankien sosiaalista ja taloudellista integroitumista yhteiskuntaan digitaalisten palvelujen avulla. Investointi koostuu sellaisen digitaalisen alustan kehittämisestä vankiloissa, jonka avulla vangit voivat seurata koulutusta, saada vankilapalveluja ja kuntoutuspalveluja sekä etsiä tai hakea työtä. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 31. joulukuuta 2024.
Investointi I-4.10: Liittovaltion ”sukupuoli ja työ”
Investoinnilla pyritään analysoimaan sukupuolten epätasa-arvoa työmarkkinoilla ja edistämään naisten integroitumista työmarkkinoille. Investointi koostuu sellaisten hankkeiden käynnistämisestä, joissa keskitytään haavoittuvassa asemassa olevien naisten integroitumiseen työmarkkinoille. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 31. joulukuuta 2024.
Investointi I-4.11: Flanderin hallintoalueen ”Digibanks”
Investoinnilla pyritään edistämään haavoittuvassa asemassa olevien ryhmien sosiaalista ja taloudellista integroitumista edistämällä heidän digitaalista osallisuuttaan kuntatasolla. Investointi koostuu 1) digitaaliteknologian yhtäläisen saatavuuden varmistamisesta, 2) koulutuksen ja tietämyksen jakamisesta digitaalisten taitojen vahvistamiseksi ja 3) keskeisten palvelujen digitaalisesta saatavuudesta. Investoinnin toteuttaminen on saatettava päätökseen 31. joulukuuta 2022 mennessä.
K.2 Seurantaa ja täytäntöönpanoa koskevat välitavoitteet, tavoitteet, indikaattorit ja aikataulu – rahoitustuki, jota ei makseta takaisin
|
Sitä seuraavat sivut. Huom.
|
Toimenpide (uudistus tai investointi)
|
Välitavoite/tavoite
|
Nimi
|
Laadulliset indikaattorit
(välitavoitteiden osalta)
|
Määrälliset indikaattorit
(tavoitteiden osalta)
|
Alustava toteutusaikataulu
|
Kunkin välitavoitteen ja tavoitteen kuvaus
|
|
|
|
|
|
|
Mitta-yksikkö
|
Lähtötilanne
|
Päämäärä
|
Neljännes
|
Vuosi
|
|
|
139
|
Uudelleenvalintastrategia (R-4.05)
|
M
|
Brysselin hallituksen säädöstekstien hyväksyminen heikossa asemassa olevien ryhmien työmarkkinoille integroitumisen edistämiseksi
|
Säädöstekstien julkaiseminen Euroopan unionin virallisessa lehdessä
|
|
|
|
Q4
|
2024
|
Brysselin hallitus hyväksyy kaksi säädöstekstiä, joilla pyritään edistämään haavoittuvassa asemassa olevien ryhmien kestävää integroitumista työmarkkinoille, erityisesti 1) ottamalla käyttöön järjestelmällinen digitaalisten taitojen ja kielitaidon arviointi ja/tai kehityspolku Brysselin työnhakijoille ja 2) ottamalla käyttöön erityinen bonusjärjestelmä, jolla tuetaan työnantajia vammaisten työnhakijoiden rekrytoinnissa.
Yhteisesti sovitun poistumisasteen (tauxde sortie vers l’emploi)saattaminen osaksi kansallista lainsäädäntöä Actirisin, Brysselin kokoonpanon ja VDAB Brusselin vuosien 2023–2027 hallinnointisopimuksissa, joissa vahvistetaan puitteet sen täytäntöönpanolle, seurannalle ja vaikutusten arvioinnille.
|
|
140
|
Syrjinnän torjuminen työmarkkinoilla (R-4.04)
|
M
|
Mukautettu sääntelykehys ja erottelevien testien parempi soveltaminen
|
Mukautetun sääntelykehyksen julkaiseminen Euroopan unionin virallisessa lehdessä
|
|
|
|
Q4
|
2023
|
(1) Syrjiviä testejä koskevan mukautetun sääntelykehyksen julkaiseminen Euroopan unionin virallisessa lehdessä (sosiaalirikoslain 42 §:n 1 momentti), 2) kohdennettujen tarkastusten välineiden ja tietojen parantaminen ja 3) liittovaltion työvoima-, työvoima- ja työmarkkinavuoropuheluviraston sosiaalilainsäädännön seurantapalvelujen parantaminen syrjivien testien tehokkuuden parantamiseksi.
|
|
141
|
Osallistavat työmarkkinat (R-4.06)
|
T
|
Alakohtaisten syrjimättömyystoimien loppuun saattaminen
|
|
Sektorit
|
0
|
37
|
Q1
|
2023
|
37 ammattialaa toteuttaa syrjimättömyyttä koskevia toimia (ks. lisäys syrjimättömyyteen ja osallisuuteen 2021–2022). Flanderin hallitus arvioi kunkin toimen toteuttamista kunkin alan osalta ennalta määritettyjen sitoumusten perusteella.
|
|
142
|
Osallistavat työmarkkinat (R-4.06)
|
T
|
Uusi integroitu polku uusille tulokkaille
|
|
Osallistujat
|
0
|
2 000
|
Q4
|
2023
|
2000 uutta tulokasta, jotka osallistuvat uuteen integroituun uraan.
|
|
143
|
Uudelleenvalintastrategia (I-4.07)
|
M
|
Sosiaalisen innovoinnin aloitteisiin liittyvien avustusten myöntäminen
|
Kirjallinen ilmoitus tarjouskilpailun läpäisseiden hakijoiden kanssa tehdyistä sopimuksista
|
|
|
|
Q2
|
2023
|
Julkiset työvoimapalvelut myöntävät avustuksia sosiaalista innovointia koskeville aloitteille julkisia hankintoja koskevissa eritelmissä vahvistettujen perusteiden mukaisesti.
|
|
144
|
Uudelleenvalintastrategia (I-4.07)
|
T
|
Pätevyysprofiili ja työnohjaus
|
|
Työnhakijat
|
0
|
6 000
|
Q4
|
2024
|
Brysselissä 6000 työnhakijaa on hyötynyt osaamisprofiilista ja järjestelmällisestä työnneuvonnasta, jossa keskitytään julkisen työvoimapalvelun käyttöön ottamiin kieli- ja digitaalitaitoihin.
|
|
145
|
Uudelleenvalintastrategia (I-4.07)
|
T
|
Vammaisten kestävä integroituminen
|
|
Vammaiset henkilöt
|
0
|
450
|
Q4
|
2025
|
450 vammaista (työnhakijaa tai työntekijää) on osallistunut kestävän integraation koulutusmoduuliin.
|
|
146
|
Tietoyhteiskuntaan osallistaminen Belgiassa (I-4.08)
|
T
|
Avustusten myöntäminen
|
|
Myönnetyt sopimukset
|
0
|
15
|
Q2
|
2024
|
Toimivaltainen elin ja PPS:n sosiaalinen integraatio ovat myöntäneet 15 avustusta hankkeille, jotka täyttävät 15. joulukuuta 2021 julkaistun asiakirjan ”Project e-inclusion for Belgium – grants criteria.pdf” kriteerit. Hankkeiden tavoitteena on 1) lisätä haavoittuvassa asemassa olevien kohderyhmien tietoisuutta asiaan liittyvästä tieto- ja viestintätekniikasta heidän henkilökohtaisen tilanteensa parantamiseksi ja sosiaalisen integroitumisen vahvistamiseksi, 2) parantaa haavoittuvassa asemassa olevien kohderyhmien digitaalisia taitoja heidän henkilökohtaisen tilanteensa parantamiseksi ja sosiaalisen integroitumisen vahvistamiseksi ja 3) parantaa haavoittuvassa asemassa olevien kohderyhmien hoitajien digitaalisia taitoja.
|
|
147
|
Digitaaliset alustat vangeille (I-4.09)
|
T
|
Käyttöönoton loppuun saattaminen
|
|
Vankilat
|
0
|
32
|
Q4
|
2024
|
Digitaalisen alustan käyttöönotto 32 vankilassa on saatu päätökseen, jotta vangit voivat 1) osallistua oman yksikkönsä koulutukseen tai suorittaa pyydettyjä harjoituksia verkossa tai henkilökohtaisesti järjestettävällä kurssilla; 2) vankila- ja kuntoutuspalvelujen saatavuus; 3) joilla on rajoitettu ja turvallinen pääsy internetiin työpaikan hakemiseksi tai hakemiseksi, digitaalisten teosten saamiseksi tai tietojen vaihtamiseksi sukulaisten ja tukipalvelujen kanssa.
|
|
148
|
Sukupuoli ja työ (I-4.10)
|
T
|
Naisten osallistuminen kenttähankkeisiin
|
|
Naiset
|
0
|
250
|
Q4
|
2024
|
Syyskuussa 2022 julkaistussa ehdotuspyynnössä esitetyt kriteerit täyttäviin kenttähankkeisiin osallistuu 250 naista.
|
|
149
|
Digibanks (I-4.11)
|
T
|
Kumppanuuksien allekirjoittaminen digitaalisen osallisuuden edistämiseksi
|
|
Kunnat
|
0
|
100
|
Q4
|
2022
|
100 Flanderin kuntaa allekirjoitti Digibank-kumppanuuden Flanderin työ- ja yhteisötalousministeriön kanssa, jonka tavoitteena on 1) varmistaa digitaaliteknologian yhtäläinen saatavuus; 2) digitaalisten taitojen vahvistaminen koulutuksen ja tietämyksen jakamisen avulla; 3) keskeisten palvelujen digitaalisen saatavuuden hankkiminen.
|
L. OSA 4.3: Sosiaalinen infrastruktuuri
Belgian elpymis- ja palautumissuunnitelman tähän komponenttiin kuuluvilla toimenpiteillä on kaksi tavoitetta:
·lisätään sosiaalista asuntotarjontaa, jotta haavoittuvassa asemassa oleville ryhmille (kodittomat, vammaiset tai itsemääräämisoikeuden menettäneet henkilöt) voidaan tarjota kunnolliset asuinolot osana laitoshoidosta luopumista koskevaa strategiaa;
·parannetaan varhaiskasvatuksen kattavuutta erityisesti Vallonian haavoittuvassa asemassa olevien kotitalouksien osalta, mukaan lukien pienituloiset naiset ja yksinhuoltajat.
Tällä osa-alueella pyritään tarjoamaan haavoittuvassa asemassa oleville ryhmille infrastruktuuri, joka helpottaa heidän integroitumistaan työmarkkinoille ja laajemmin yhteiskuntaan.
Komponentilla edistetään työnteon pidäkkeitä ja haavoittuvassa asemassa olevien ryhmien työmarkkinoille integroitumisen vahvistamista koskevan maakohtaisen suosituksen 2019.2 ja kriisin työllisyys- ja sosiaalisten vaikutusten lieventämistä koskevan maakohtaisen suosituksen 2020.2 noudattamista.
L.1 Kuvaus uudistuksista ja investoinneista, joita rahoitetaan rahoitustuella, jota ei makseta takaisin
Investointi I-4.12: Vallonian alueen yleishyödyllisten asuntojen ja haavoittuvassa asemassa olevien henkilöiden asuntojen kehittäminen
Investointiin sisältyy i) matalavuokraisten asuntojen, ii) osallistavien ja solidaaristen asuntojen sekä iii) heikossa asemassa olevien ryhmien majoituspaikkojen rakentaminen ja energiatehokas kunnostaminen. Lisäksi investointi koostuu iv) haavoittuvassa asemassa olevien henkilöiden eli yli 65-vuotiaiden ja/tai vammaisten kotien varustamisesta etätukilaatikoilla, jotta voidaan viivästyttää tai välttää näiden itsenäisyyden heikentyneiden henkilöiden laitoshoitoa tai lyhentää sairaalahoidon kestoa. Ennen tätä investointia Vallonian hallitus hyväksyy pitkäaikaishoidon laitoshoidosta luopumista koskevan strategian. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 30. kesäkuuta 2026.
Investointi I-4.13: Vallonian alueen ”varhaishoitoinfrastruktuurin luominen ja kunnostaminen”
Investoinnilla pyritään parantamaan varhaiskasvatuksen kattavuutta. Investointiin sisältyy lastenhoitopaikkojen rakentaminen ja energiatehokas kunnostaminen. Niihin kuntiin on luotava uusia paikkoja, joissa lastenhoitopalvelujen alhainen kattavuus yhdistyy naisten alhaiseen työllisyysasteeseen, yksinhuoltajien suureen osuuteen ja alhaiseen tulotasoon henkeä kohti. Investoinnin toteuttaminen on saatettava päätökseen 30. kesäkuuta 2026 mennessä.
L.2 Seurantaa ja täytäntöönpanoa koskevat välitavoitteet, tavoitteet, indikaattorit ja aikataulu – rahoitustuki, jota ei makseta takaisin
|
Sitä seuraavat sivut Nb.
|
Toimenpide (uudistus tai investointi)
|
Välitavoite/tavoite
|
Nimi
|
Laadulliset indikaattorit
(välitavoitteiden osalta)
|
Määrälliset indikaattorit
(tavoitteiden osalta)
|
Alustava toteutusaikataulu
|
Kunkin välitavoitteen ja tavoitteen kuvaus
|
|
|
|
|
|
|
Mitta-yksikkö
|
Lähtötilanne
|
Päämäärä
|
Neljännes
|
Vuosi
|
|
|
150
|
Yleishyödyllisten asuntojen ja haavoittuvassa asemassa olevien henkilöiden asuntojen kehittäminen (I-4.12)
|
M
|
Laitoshoidosta luopumista koskeva Vallonian strategia (Vallonian terveyspolitiikka)
|
Vallonian hallituksen hyväksyntä Vallonian deinstitution-nalisaatiostrategialle
|
|
|
|
Q4
|
2021
|
Laitoshoidosta luopumista koskevan Vallonian alueen strategian hyväksyminen erityisesti vanhusten ja vammaisten osalta Vallonian terveyspolitiikan yhteydessä: 1) laitoshoidosta luopumisen käsitteen täsmentäminen, 2) laitoshoidosta luopumista ja laitoshoidosta luopumista koskevien kriteerien vahvistaminen, 3) vastaanottavan ja majoituslaitoksen käynnistämän laitoshoidosta luopumisen määrällisen ja laadullisen arvioinnin laatiminen, 4) palvelujen tarjoamista koskevan tilannekatsauksen laatiminen (5) ja suositusten antaminen strategian toteuttamiseksi.
|
|
151
|
Yleishyödyllisten asuntojen ja haavoittuvassa asemassa olevien henkilöiden asuntojen kehittäminen (I-4.12)
|
T
|
Urakan osan myöntäminen
|
|
Asunnot
|
0
|
280
|
Q2
|
2024
|
Toiminnanharjoittajien tekemät rakennusurakkasopimukset 280:stä matalavuokraisesta asunnosta.)
|
|
152
|
Yleishyödyllisten asuntojen ja haavoittuvassa asemassa olevien henkilöiden asuntojen kehittäminen (I-4.12)
|
T
|
Etäavustuksen asentaminen itsenäisyyden menettäneille ihmisille
|
|
Etätukilaatikot asennettu
|
0
|
5 000
|
Q3
|
2025
|
Haavoittuvassa asemassa olevien eli yli 65-vuotiaiden ja/tai vammaisten koteihin on asennettu 5000 etätukilaatikkoa.
|
|
153
|
Yleishyödyllisten asuntojen ja haavoittuvassa asemassa olevien henkilöiden asuntojen kehittäminen (I-4.12)
|
T
|
Asunnot, jotka ovat valmiita käytettäviksi
|
|
Uusien tai kunnostettujen asuntojen lukumäärä
|
0
|
1 212
|
Q3
|
2026
|
Vallonian alueella rakennetut tai kunnostetut 1212 yleishyödyllistä asuntoa (matalavuokra-asunnot, osallistavat ja solidaariset asunnot sekä asuintilat huonosti asuville ryhmille) ovat valmiita miehitettäviksi.
|
|
154
|
Varhaiskasvatusinfrastruktuurin rakentaminen ja kunnostaminen (I-4.13)
|
T
|
Rakennusurakkasopimusten tekeminen hankkeiden toteuttajille
|
|
Lastenhoitopaikat
|
0
|
255
|
Q4
|
2023
|
Toiminnanharjoittajien (lastentarhat) tekemät rakennusurakkasopimukset koskevat 15:tä prosenttia uusista lastenhoitopaikoista eli 255:tä.
|
|
155
|
Varhaiskasvatusinfrastruktuurin rakentaminen ja kunnostaminen (I-4.13)
|
T
|
Lastenhoitopaikkojen avaaminen
|
|
Perustettujen tai kunnostettujen lastenhoitopaikkojen lukumäärä
|
0
|
1 700
|
Q3
|
2026
|
Valloniassa on luotu 1700 uutta lastenhoitopaikkaa osana varhaiskasvatusinfrastruktuuria. Uusia lastenhoitopaikkoja ovat sekä uusien rakennusten rakentamisen että olemassa olevien rakennusten kunnostamisen yhteydessä luodut paikat.
|
M. OSA 4.4: Uran päättyminen ja eläkkeet
Tämän Belgian elpymis- ja palautumissuunnitelman komponentin tarkoituksena on vastata eläkejärjestelmän haasteisiin sosiaalisen riittävyyden ja julkisen talouden kestävyyden osalta.
Komponentilla edistetään maakohtaisen suosituksen 2019.1 noudattamista eläkejärjestelmän julkisen talouden kestävyyden varmistamiseksi.
M.1 Kuvaus uudistuksista ja investoinneista, joita rahoitetaan rahoitustuella, jota ei makseta takaisin
Uudistus R-4.07: Liittovaltion ”uran päättyminen ja eläkkeet”
Uudistuksen tavoitteena on 1) tehdä eläkejärjestelmästä tulevaisuuden vaatimukset huomioon ottava, 2) parantaa sosiaaliturvajärjestelmän ja julkisen talouden taloudellista kestävyyttä, 3) vahvistaa eläkejärjestelmän yhteisvastuullista roolia, 4) vahvistaa vakuutusperiaatetta, 5) ottaa käyttöön sukupuolitesti, 6) varmistaa eläkejärjestelmien välinen ja niiden sisäinen lähentyminen ja 7) parantaa eläkkeitä käsittelevien hallintopalvelujen tehokkuutta. Eläkejärjestelmän uudistamista koskeva laki on hyväksyttävä viimeistään 30 päivänä kesäkuuta 2024, ja se tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2025 edellyttäen, että siinä voidaan säätää kohtuullisista siirtymäkausista tietyille säännöksille.
Jotta sidosryhmät saataisiin mukaan, liittohallitus aikoo järjestää vuonna 2021 työllisyyttä käsittelevän konferenssin, jossa keskitytään ”uran päämääriin” ja ikääntyneiden työntekijöiden työllisyyteen. Konferenssin päätelmien perusteella liittohallitukselle esitetään toimintasuunnitelma, joka sisältää ehdotuksia konkreettisiksi toimenpiteiksi.
M.2 Seurantaa ja täytäntöönpanoa koskevat välitavoitteet, tavoitteet, indikaattorit ja aikataulu – rahoitustuki, jota ei makseta takaisin
|
Seq.Nb.
|
Toimenpide (uudistus tai investointi)
|
Välitavoite/tavoite
|
Nimi
|
Laadulliset indikaattorit
(välitavoitteiden osalta)
|
Määrälliset indikaattorit
(tavoitteiden osalta)
|
Alustava toteutusaikataulu
|
Kunkin välitavoitteen ja tavoitteen kuvaus
|
|
|
|
|
|
|
Mitta-yksikkö
|
Lähtötilanne
|
Päämäärä
|
Neljännes
|
Vuosi
|
|
|
156
|
Eläke ja työuran päättyminen (R-4.07)
|
M
|
Työllisyyskonferenssin tuloksiin perustuva toimintasuunnitelma
|
Työllisyyskonferenssikeskustelujen suoratoisto (ja niiden tallentaminen) ja ehdotus toimintasuunnitelmaksi liittovaltion ministerineuvoston esityslistalle
|
|
|
|
Q2
|
2022
|
Hallinto (SPF ETCS) suoratoistona (ja sen tallenteena) työllisyyskonferenssikeskusteluista. Laaditaan ja otetaan ministerineuvoston esityslistalle ehdotettu toimintasuunnitelma työntekijöiden työllisyysasteen nostamiseksi heidän uransa lähestyessä. Suunnitelma perustuu liittovaltion työministeriön laatimaan kartoitukseen nykyisistä liittovaltion toimenpiteistä sekä työmarkkinaosapuolten, alueiden ja muiden sidosryhmien panokseen ennen konferenssia ja sen aikana. Tämän toimintasuunnitelman tavoitteena on saada aikaan konkreettisia (lainsäädännöllisiä tai hallinnollisia) sääntelyehdotuksia, jotka liittovaltion viranomaiset (tarvittaessa liittovaltion parlamentti) hyväksyvät.
|
|
157
|
Eläke ja työuran päättyminen (R-4.07)
|
M
|
Eläkeuudistusta koskeva ehdotus
|
Liittovaltion ministerineuvostolle esitetty uudistusehdotus
|
|
|
|
Q4
|
2021
|
Eläkejärjestelmän uudistamista koskeva ehdotus, joka on toimitettu hyväksyttäväksi liittohallituksen ministerineuvostolle ja joka sisältää seuraavat osatekijät:
I) Toimenpiteet eläkejärjestelmän taloudellisen ja sosiaalisen kestävyyden parantamiseksi;
II) Toimenpiteet, joilla kannustetaan ihmisiä pysymään aktiivisina työmarkkinoilla varhaiseläkeehtojen täyttämisen jälkeen;
III) Toimenpiteet, joilla vahvistetaan sen yhteisvastuullista roolia kohtuullisen vähimmäiseläkkeen, vakuutustehtävän ja sukupuolten tasapuolisen edustuksen varmistamiseksi ottaen huomioon eläkejärjestelmän taloudellisen ja sosiaalisen kestävyyden parantamista koskeva yleinen tavoite;
IV) Toimenpiteet, joilla varmistetaan eri järjestelmien välinen ja niiden sisäinen lähentyminen.
|
|
158
|
Eläke ja työuran päättyminen (R-4.07)
|
M
|
Eläkeuudistuksen hyväksyminen
|
Eläkejärjestelmän uudistamista koskevan lain hyväksyminen liittovaltion parlamentissa
|
|
|
|
Q2
|
2024
|
Liittovaltion parlamentti hyväksyy eläkejärjestelmän uudistamista koskevan lain. Lakiin on sisällyttävä seuraavat seikat:
I) Toimenpiteet eläkejärjestelmän taloudellisen ja sosiaalisen kestävyyden parantamiseksi;
II) Toimenpiteet, joilla kannustetaan ihmisiä pysymään aktiivisina työmarkkinoilla varhaiseläkeehtojen täyttämisen jälkeen;
III) Toimenpiteet, joilla vahvistetaan sen yhteisvastuullista roolia kohtuullisen vähimmäiseläkkeen, vakuutustehtävän ja sukupuolten tasapuolisen edustuksen varmistamiseksi ottaen huomioon eläkejärjestelmän taloudellisen ja sosiaalisen kestävyyden parantamista koskeva yleinen tavoite;
IV) Toimenpiteet, joilla varmistetaan eri järjestelmien välinen ja niiden sisäinen lähentyminen.
|
N. OSA 5.1: Koulutus ja työmarkkinat
Tämä Belgian elpymis- ja palautumissuunnitelman osa koostuu toimenpiteistä, joilla pyritään nostamaan työllisyysastetta ja varmistamaan samalla osallistavat työmarkkinat. Toimenpiteisiin kuuluu työvoiman varustaminen työmarkkinoiden nykyisiä ja tulevia tarpeita vastaavilla taidoilla, mukaan lukien vihreä ja digitaalinen siirtymä, ja työmarkkinoille osallistumisen lisääminen koulutuksen, aktivoinnin ja valmennuksen avulla, mutta myös puuttumalla työllisyysloukkuihin ja tekemällä työstä kannattavaa.
Komponentilla edistetään osaamisen kohtaanto-ongelmien vähentämistä koskevan maakohtaisen suosituksen 2019.2 ja kriisin työllisyys- ja sosiaalisten vaikutusten lieventämistä koskevan maakohtaisen suosituksen 2020.2 noudattamista.
Minkään tämän komponentin toimenpiteen ei odoteta aiheuttavan asetuksen (EU) 2020/852 17 artiklassa tarkoitettua merkittävää haittaa ympäristötavoitteille, kun otetaan huomioon ”ei merkittävää haittaa” -periaatteen soveltamista koskevien teknisten ohjeiden (2021/C58/01) mukaiset elpymis- ja palautumissuunnitelmassa esitettyjen toimenpiteiden kuvaus ja lieventävät toimet.
N.1 Kuvaus uudistuksista ja investoinneista, joita rahoitetaan rahoitustuella, jota ei makseta takaisin
Investointi I-5.01: Vallonian alueen ”A6K/E6K Digital and Technological Innovation and Training Hub”
Investointitoimenpiteellä kehitetään monitieteinen insinööritieteiden keskus (A6K), johon sijoitetaan teollisuusyritysryhmiä, startup-yrityksiä, yliopistoja ja tutkimuskeskuksia innovoinnin ja teollisen muutoksen edistämiseksi Valloniassa, sekä teknologiakoulutuskeskus (E6K), joka on innovatiivinen fyysinen alusta, joka kokoaa yhteen Charleroin kaupungin keskustaan julkiset ja yksityiset digitaalisen ja teknologisen koulutuksen toimijat ja tarjoaa erilaista sisältöä ja kestoa koskevaa koulutusta. Investointi koostuu keskuksia isännöivien rakennusten kunnostamisesta ja rakentamisesta sekä hankkeen nopeuttamiseen ja laajentamiseen tarvittavien toimien tukemisesta. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 30. kesäkuuta 2026.
Investointi I-5.02: Vallonian alueen ”EU Biotech School and Health Hub”
Investointitoimenpiteen on katettava Gosseliesissa (Hainautin maakunnassa, Vallonian alueella) sijaitsevassa biopuistossa sijaitsevan 5500 neliömetrin koulutuskeskuksen rakentaminen ja varustaminen. Kuljetuskeskuksen tarkoituksena on kehittää taitoja biotekniikka- ja biolääkealan kehittämiseksi edelleen. EU:n bioteknologian koulu- ja terveyskeskus keskittyy toteuttamaan koulutusohjelmia, jotka rakentuvat neljän pilarin ympärille: STIM upotus, biotuotanto ja -toimitusketju, data ja digitaalinen, yleinen ja mini MBA. Investoinnin toteuttaminen on saatettava päätökseen 30. syyskuuta 2025 mennessä.
Investointi I-5.03: Vallonian alueen jatkokoulutusinfrastruktuurin parantaminen
Investointitoimenpidekattaa huipputason laitteiden rakentamisen, kunnostamisen ja uudistamisen kuudessa hankkeessa, joilla tuetaan osaamisen kehittämistä Valloniassa: I) Belgradin koulutuskeskus (Namur); II) Aptaskilven osaamiskeskuksen laajennus (273 m² Seneffen työmaa) ja varustelu (1052 m² FOREM-rakennus – 300 m² Hall 3– 700 m² Liègen työmaa), joita voidaan tukea myös muista EU:n rahastoista; III) teknologiaosaamiskeskuksen laajentaminen; IV) teknisen osaamiskeskuksen (Seraing) uudistaminen; v) Foremin perinteisen koulutuskeskuksen infrastruktuurin laajentaminen; VI) Contemporaines Eco-Technologies and Continuous Training -keskuksen (Mons) perustaminen. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 30. kesäkuuta 2026.
Investointi I-5.04: Flanderin hallintoalueen ”oppiminen ja uran loukkaaminen”
Toimenpiteellä pannaan täytäntöön Flanderin hallituksen ja työmarkkinaosapuolten välinen sopimus, jonka tavoitteena on edistää koulutusta ja elinikäistä oppimista. Toimenpide koostuu seuraavista alatoimenpiteistä: I) yritysten pätevyyden tarkistaminen; II) verkkokoulutustarjonnan laajentaminen; III) tilapäistyöttömien koulutus; IV) vahva yhteiskunnallinen yrittäjyys; v) lisätuki koulutusvapaalle. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 31. joulukuuta 2024.
Investointi I-5.05: Brysselin pääkaupunkialueen ”strategia työmarkkinoiden elvyttämiseksi”
Investointi koostuu työmarkkinoiden elvyttämisstrategian toteuttamisesta Brysselin pääkaupunkialueella. Strategiassa keskitytään aktivointi- ja koulutuspolitiikkojen tehokkuuteen ja optimointiin sekä työnhakijoiden ja työntekijöiden tukemiseen tuleviin työpaikkoihin tai työvoimapulasta kärsiviin työpaikkoihin. Investointitoimenpiteillä tuetaan uudelleenkoulutusta tai uudelleensuuntaamista työvoimapulasta kärsiviin ammatteihin. Tätä varten 600 henkilöä, jotka hyötyvät Brysselin strategian toimenpiteistä, saavat tukea uudelleenkoulutukseen tai uudelleensuuntautumiseen työvoimapulasta kärsiviin ammatteihin. Uudelleenkoulutuksen tai uudelleenohjauksen on oltava monimuotoista: tietokantojen toimenkuvan koulutus, seulonta, testaus ja mukauttaminen. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 31. joulukuuta 2024.
Investointi I-5.06: Flanderin hallintoalueen ”digitaaliset taidot”
Toimenpiteellä pannaan täytäntöön Flanderin hallituksen ja työmarkkinaosapuolten välillä tehty sopimus, johon sisältyy Flanderin digitalisaatiota koskeva tavoite (sopimuksen II pilari). Hanke koostuu kolmesta erillisestä aloitteesta: I) ”eLearning-toimintasuunnitelma”, jossa kehotetaan julkisia koulutuksen tarjoajia kehittämään verkkokoulutustarjontaansa, ii) ”uran digitaaliset välineet ja palvelut” kehittämällä yksilöllinen koulutus- ja uratili, iii) ”digitaaliset välineet ja palvelut työnantajille ja kumppaneille”, johon liittyy Flanderin julkisen työvoimapalvelun (VDAB) ja työ- ja yhteisötalouden ministeriön (Werk & Social Economie) digitalisaatio. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 31. joulukuuta 2024.
Investointi I-5.07: Vallonian alueen digitaalinen elinikäinen oppiminen
Investointitoimenpiteelläpyritään vahvistamaan digitaalista koulutusta Valloniassa. Tämän tavoitteen mukaisesti tarjotaan digitaalisia laitteita 22 immersiivisen koulutustilan kehittämiseen koulutuskeskuksissa ja 17 älykulman kehittämiseen Vallonian itsenäisten ammatinharjoittajien ja pienten ja keskisuurten yritysten varakoulutusinstituutin (IFAPME) paikallispalveluja varten. Digitaalisen peruskoulutuksen tarpeet on sisällytettävä koulutusohjelmiin, ja opetushenkilöstölle ja harjoittelijoille on tarjottava 10000 tuntia digitaalista siirtymää koskevaa pedagogista koulutusta.
Rakennetaan viisi uutta julkisen työvoimapalvelun (FOREM) koulutuspaikkaa, rakennetaan uusi suunnittelu- ja STEM-alusta ja kunnostetaan neljä olemassa olevaa paikkaa. Käytössä on oltava digitaaliset laitteet, jotka mahdollistavat yhdeksän immersiivisen koulutustilan, jäljempänä ’digitaaliset tehtaat’, luomisen ja ”uudelleensuunnittelu- ja STEM-alustan” digitalisoinnin. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 30. kesäkuuta 2026.
Uudistus R-5.01: Liittovaltion ”kumuloitumisjärjestelmä ja liikkuvuus aloille, joilla on pulaa”
Uudistustoimenpide koostuu kahdesta osa-alueesta, joiden tavoitteena on i) lisätä työn palkitsemista ja ii) edistää työvoiman liikkuvuutta aloille, joilla on pulaa.
Ensimmäinen uudistuslohko on tehdä työllisyydestä entistä palkitsevampaa niille, jotka saavat työttömyysetuuksia tai integroitumistuloja. Tämä on tehtävä varmistamalla, että kun kyseessä on (osa-)työskentelyn ja (osittaisen) työttömyysetuuden tai (osa-)integroitumistulojen yhdistelmä, asianomaiselle henkilölle on taloudellisesti ja sosiaalisesti edullisempaa lisätä osa-aikatyötään. Työmarkkinaosapuolten kuulemisen jälkeen tehdään päätös palkka- ja sosiaalietuuksien väliaikaista tai rajoitettua yhdistämistä koskevien mahdollisuuksien laajentamisesta.
Toisen uudistuksen osa-alueen osalta toimenpiteen tavoitteena on edistää tietyllä alalla irtisanottujen työntekijöiden liikkuvuutta aloille, joilla on pulaa ammattitaitoisista työntekijöistä. Tätä varten hallituksen on työmarkkinaosapuolia kuullen otettava käyttöön lisäavustus pitkäaikaistyöttömille, jotka palaavat työhön toisella alueella tai alalla, jolla on pulaa.
Liittohallituksen päätös uudistuksesta tulee voimaan 1 päivään tammikuuta 2024 mennessä.
Uudistus R-5.03: Liittovaltion ”oppimistili”
Uudistustoimenpide koostuu kolmesta osasta. Toimenpiteen tavoitteena on i) antaa jokaiselle työntekijälle yksilöllinen oikeus koulutukseen; II) kehitetään veroetuja yrityksille, jotka tarjoavat työntekijöille enemmän koulutustunteja kuin mitä laissa jo säädetään, ja iii) poistetaan osavaltioiden kanssa neuvotellen esteet tilapäisessä työttömyydessä olevien työntekijöiden koulutukseen osallistumiselle. Uudistuksen toteutus on määrä saattaa päätökseen 31. joulukuuta 2023 mennessä.
Jotta jokaisella työntekijällä olisi yksilöllinen oikeus koulutukseen (i), 5 päivänä maaliskuuta 2017 annettuun lakiin on tarkoitus tehdä muutos työkelpoisesta ja hallittavissa olevasta työstä. Voimassa olevan lainsäädännön mukaan on tarpeen varmistaa toimialojen välisellä tasolla, että jokaisella työntekijällä on oikeus keskimäärin viiteen koulutuspäivään (tai vastaavaan tuntimäärään) vuodessa. Uudistuksen tavoitteena on, että jokaisella työntekijällä on yksilöllinen oikeus koulutukseen ennen vaalikauden päättymistä. Yrityksiin, joissa on alle 10 työntekijää, ja alle 20 työntekijän yrityksiin sovelletaan edelleen soveltuvin osin poikkeuksia tai poikkeuksia.
Ii) uudistus tuli voimaan 1. tammikuuta 2021 virallisessa lehdessä 30. joulukuuta 2020 julkaistun ohjelmalain 2 osaston 1 luvun 4 jakson mukaisesti. Veroetuina myönnetään vapautus ennakkoverosta työntekijöille, jotka ovat suorittaneet vähintään 10 päivän koulutuksen keskeytyksettä 30 kalenteripäivän aikana (yritykset, jotka tekevät vuoro- tai yötyötä yhtäjaksoisesti 60 kalenteripäivän ajan; pienten yritysten osalta kynnysarvo on viisi päivää keskeytymättömän 75 kalenteripäivän jakson aikana).
Mahdollisuutta varmistaa parempi tiedonkulku kansallisen työvoimatoimiston ja alueellisten työvoimapalvelujen (VDAB/ACTIRIS/FOREM/Arbeitsambt) välillä tutkitaan parhaillaan koulutustarjonnan järjestämiseksi työntekijöille, joiden tilapäinen työttömyys on pitkäaikaista tai rakenteellisempaa (iii). Tietojen on mahdollistettava se, että alueelliset työvoimapalvelut voivat tarjota pitkäaikaistyöttömyyteen tai rakenteelliseen tilapäiseen työttömyyteen joutuneille työntekijöille koulutusta heidän integroituakseen uudelleen työmarkkinoille.
Käyttökelpoisesta ja hallittavissa olevasta työstä 5 päivänä maaliskuuta 2017 annetun lain muutos tulee voimaan 1 päivään tammikuuta 2022 mennessä.
Uudistus R-5.04: Flaaminkielisen yhteisön ”elinikäinen oppiminen”
Uudistustoimenpiteellä on tasoitettava tietä yksilölliselle oppimis- ja uratilille, jossa kaikki koulutuskannustimet näkyvät selkeästi yhdessä keskitetyssä paikassa, jotta kansalaiset tuntevat selkeästi oppimisoikeutensa ja saatavilla olevan tuen. Työmarkkinaosapuolten ja Flanderin hallituksen on sovittava visioasiakirjasta, jossa esitetään, miten Flanderissa otetaan käyttöön oppimis- ja uratili, ottaen huomioon tarpeen lisätä avoimuutta kansalaisia kohtaan, parantaa haavoittuvassa asemassa olevien ryhmien osallistamista ja varmistaa yhdenmukaisuus liittovaltion tasolla perustetun digitaalisen oppimistilialustan kanssa. Visioasiakirja on toimitettava 30 päivään kesäkuuta 2022 mennessä.
Uudistus R-5.05: Vallonian alueen työnhakijoille annettavan tuen uudistaminen
Uudistustoimenpiteillä pyritään tehostamaan työnhakijoiden aktivointia Valloniassa mukauttamalla asetusta, joka koskee työnhakijoiden valmennusta ja ratkaisukeskeistä tukea. Työnhakijoille suunnatulla uudella valmennuksella ja ratkaisusuuntautuneella tuella pyritään tukemaan kaikkia työnhakijoita, hyödyntämään kaikkea saatavilla olevaa tietoa, varmentamaan taidot rekisteröitymisen yhteydessä ja optimoimaan yhteistyötä Vallonian julkisen työvoimapalvelun (Forem) ja tukikumppaneiden välillä. Uudistuksessa on hyödynnettävä tehokkaita digitaalisia välineitä, joiden avulla voidaan hallita kaikkein riippumattomimpien työnhakijoiden etä- ja/tai henkilökohtaisia urapolkuja ja samalla vahvistaa tukea eniten tarvitsevien henkilökohtaista tukea. Asetus työnhakijoiden valmennuksesta ja ratkaisukeskeisestä tuesta hyväksytään 30. syyskuuta 2021 mennessä, ja se tulee voimaan kymmenen päivää sen jälkeen, kun se on julkaistu Euroopan unionin virallisessa lehdessä.
N.2 Seurantaa ja täytäntöönpanoa koskevat välitavoitteet, tavoitteet, indikaattorit ja aikataulu – rahoitustuki, jota ei makseta takaisin
|
Sitä seuraavat sivut. Huom.
|
Toimenpide (uudistus tai investointi)
|
Välitavoite/tavoite
|
Nimi
|
Laadulliset indikaattorit
(välitavoitteiden osalta)
|
Määrälliset indikaattorit
(tavoitteiden osalta)
|
Alustava toteutusaikataulu
|
Kunkin välitavoitteen ja tavoitteen kuvaus
|
|
|
|
|
|
|
Mitta-yksikkö
|
Lähtötilanne
|
Päämäärä
|
Neljännes
|
Vuosi
|
|
|
159
|
A6K/E6K
Digitaalisen ja teknologisen innovoinnin ja koulutuksen keskus (I-5.01)
|
M
|
A6K-E6K:n kautta kehitetty toiminta
|
Ohjauskomitean laatima raportti toiminnan vaiheista
|
|
|
|
Q1
|
2023
|
Liiketoiminnan kehittämisvaiheiden loppuun saattaminen digitaalisen ja teknologisen innovoinnin ja koulutuksen keskuksen perustamista varten: yrityshautomotarjonnan kehittäminen perustamalla yritysrakentaja, kehittämällä digitaalista koulutustarjontaa, järjestämällä loppuun saatettuja startup-yrityksiä koskevia hankkeita, toteuttamalla teknologisia demonstraatioita ja kehittämällä yhteistyö- ja toimintahankkeisiin liittyvää infrastruktuuria.
|
|
160
|
Jatkokoulutusinfrastruktuurin parantaminen (I-5.03)
|
T
|
Koulutusrakennukset ja -laitteet, työvoimapalvelut
|
|
M2
|
0
|
11 374
|
Q4
|
2025
|
11 374 m² kattaa seuraavien rakennusten hankinnan tai kunnostamisen tai rakentamisen (ja varustelun) ja/tai laitteiston:
-Aptaskil
-Technocité
-FOREM
-Centre des Ecotechnologies – Mons
|
|
161
|
EU Biotech School and Health Hub (I-5.02)
|
T
|
EU:n bioteknologiakoulun ja terveyskeskuksen rakentaminen ja laitteet
|
|
M2
|
0
|
5 500
|
Q3
|
2025
|
5 500 m² täysin varustettua rakennusta koulutus-, työllisyys- ja yrityshautomopalveluja varten osana SODEVIMMOn rakentamaa moniarvoista rakennusta, jonka nimi on Biotech 525 000 m² Gosselies’n BioParkissa. Laitteisiin on kuuluttava erityisesti virtuaalitodellisuusmoduuleja, STEM-aineiden uppoamishuoneita, digitaalisia kaksoislaitteita, oppimishuoneiden digitaalisia laitteita ja robotoitua tuotantolinjaa.
|
|
162
|
A6K/E6K Digitaalisen ja teknologisen innovoinnin ja koulutuksen keskus (I-5.01)
|
T
|
A6K-E6K-peruskorjauksen ja sen laajentamisen loppuun saattaminen
|
|
M2
|
5 000
|
25 000
|
Q2
|
2026
|
25 000 m² täysin varustettua rakennusta koulutus-, työllisyys- ja yrityshautomopalveluja varten.
|
|
163
|
Jatkokoulutusinfrastruktuurin parantaminen (I-5.03)
|
T
|
Koulutusrakennukset ja -laitteet, työvoimapalvelut
|
|
m²
|
11 374
|
35 574
|
Q2
|
2026
|
Rakennettuja, kunnostettuja ja/tai varustettuja rakennuksia yhteensä 35 574 m², mukaan lukien 24 200 m² Belgradissa, Technifuturissa ja Jemappesissa sijaitsevassa Ecotechnologies-keskuksessa.
|
|
164
|
Oppiminen ja työuran loukkaaminen (I-5.04)
|
T
|
Koulutuslehtien ja verkkokoulutustarjonnan tukeminen Flanderissa
|
|
Niiden verkkokoulutukseen/koulutusvapaata koskeviin oikeuksiin ilmoittautuneiden määrä, joissa on käytetty
|
0
|
307 500
|
Q4
|
2022
|
Vuodesta 2021 lähtien verkkokoulutustarjonnassa on käytetty 307500 koulutusvapaata tai ilmoittautunut niihin.
|
|
165
|
Oppiminen ja ammatin harjoittaminen (I-5.04)
|
T
|
Tuki Flanderissa toimiville yrityksille kompetensseja koskevien tarkastusten ja hankepyyntöjen avulla
|
|
Yritysten
|
0
|
357
|
Q4
|
2024
|
Toimenpiteen mukaista tukea on saanut 357 yritystä, jotka kuuluvat johonkin seuraavista luokista: I) pk-yritykset saavuttivat osaamistarkastuksen, ii) yhteisötalouden yritykset, joita tuetaan innovatiivisessa strategisessa muutoksessa ehdotuspyyntöjen ”avoin innovaation strateginen muutos” ja ”tulevaissuuntautunut koulutus yhteisötalouden heikoimmassa asemassa olevien ryhmien tukemiseksi” kautta.
|
|
166
|
Työmarkkinoiden uudelleenkäynnistämistä koskeva strategia, jossa keskitytään aktivointi- ja koulutuspolitiikan tehokkuuteen ja optimointiin (I-5.05)
|
T
|
Aktivointituki työnhakijoille ja työntekijöille Brysselissä
|
|
Henkilöt
|
0
|
600
|
Q4
|
2024
|
600 henkilöä hyötyy Brysselin strategian toimenpiteistä, mukaan lukien tukijärjestelmä uudelleenkoulutukseen tai uudelleenohjautumiseen työvoimapulasta kärsiviin ammatteihin. Uudelleenkoulutuksen tai uudelleenohjauksen on oltava monimuotoista: koulutus, seulonta, testaus ja jopa tietokantojen toimenkuvan mukauttaminen.
|
|
167
|
Oppiminen ja ammatin harjoittaminen (I-5.04)
|
M
|
Tilapäistyöttömien tukeminen Flanderissa
|
VDAB:n raportti, josta käy ilmi tiedotustoimet
|
|
|
|
Q4
|
2022
|
Flanderin julkinen työvoimapalvelu (VDAB) ottaa yhteyttä kaikkiin henkilöihin, jotka ovat olleet tilapäisesti työttöminä 1.1.2021 alkaen, jotta he voivat ilmoittautua koulutukseen, työharjoitteluun, tilapäiseen työhön tai vapaaehtoistyöhön.
|
|
168
|
Flaaminkielisen yhteisön elinikäinen oppiminen (R-5.04)
|
M
|
Oppimis- ja uratiliä koskeva visio Flanderissa
|
Hallituksen suostumuksen julkaiseminen
|
|
|
|
Q2
|
2022
|
Työmarkkinaosapuolten ja Flanderin hallituksen välinen sopimus visioasiakirjasta, jossa esitetään, miten Flanderissa otetaan käyttöön oppimis- ja uratili, ottaen huomioon tarve lisätä avoimuutta kansalaisia kohtaan, parantaa haavoittuvassa asemassa olevien ryhmien osallistamista ja varmistaa yhdenmukaisuus liittovaltion tasolla perustetun digitaalisen oppimistilialustan kanssa.
|
|
169
|
Digitaaliset taidot (I-5.06)
|
T
|
Verkko-opiskelutarjonnan kehittäminen Flanderissa
|
|
Verkko-opiskeluhankkeet
|
0
|
37
|
Q4
|
2022
|
37 verkko-opiskeluhanketta hyväksytään, käynnistetään ja saatetaan päätökseen hankepyynnön perusteella.
|
|
170
|
Digitaaliset taidot (I-5.06)
|
M
|
Digitaaliset välineet ja palvelut kansalaisille, työnantajille ja Flanderin julkisen työvoimapalvelun (VDAB) kumppaneille Flanderissa täysimääräisesti
|
VDAB:n ja WSE:n hallinto- ja seurantakertomus
|
|
|
|
Q4
|
2024
|
Raportissa todistetaan, että Flanderissa on otettu täysimääräisesti käyttöön seuraavat digitaaliset välineet ja palvelut kansalaisille, työnantajille ja VDAB-kumppaneille:
1. Yksilöllinen digitaalinen uraalusta, johon liittyy yksilöllinen koulutusmahdollisuuksien ja kannustimien tarjoaminen kansalaisille, on käytettävissä ja toimiva.
2. VDAB:n digitaalinen työnantajakeskus ja digitaalinen kumppanifoorumi ovat toiminnassa, minkä ansiosta VDAB:n sovittelijat voivat ottaa aktiivisesti yhteyttä kaikkiin työnantajiin, joilla on yhteisen hallinnoinnin piiriin kuuluvia avoimia työpaikkoja, ja tukea heitä digitaalisesti avointen työpaikkojen täyttämisessä. Kaikkien VDAB-kumppaneiden seuranta toteutetaan myös digitaalisen kumppanifoorumin kautta.
3. Työnantajille suunnattuja digitaalisia palveluja on laajennettu WSE:n digitaalisella työnantajatiskillä, joka on kaikkien työnantajien käytettävissä.
4. Kumppaneille tarkoitettu WSE-osaston dataekosysteemi on toimintavalmis: Avoimen datan alustalla asetetaan saataville 15 asiaankuuluvaa data-aineistoa tutkimusta ja muita tarkoituksia varten.
|
|
171
|
Digitaalinen elinikäinen oppiminen (I-5.07)
|
M
|
Digitaalisia taitoja, myös digitaalisia perustaitoja, koskevan valmennuksen ja koulutuksen nykyaikaistaminen Valloniassa digitaalisten välineiden, huipputason infrastruktuurin, pätevän mentoroinnin ja innovatiivisten hankkeiden avulla.
|
Raportti, jossa vahvistetaan eri hankkeiden loppuun saattaminen
|
|
|
|
Q2
|
2026
|
Vallonian itsenäisten ammatinharjoittajien ja pienten ja keskisuurten yritysten varakoulutusinstituutin (IFAPME) 39 immersiivistä koulutustilaa (22 koulutuskeskusta ja 17 paikallista palvelupistettä) on asetettava saataville ja otettava käyttöön tieto- ja viestintäteknisiä laitteita varten. 9 Vallonian julkisten työvoimapalvelujen (FOREM) toimipaikkaa muutetaan ja varustetaan digitaalitehtaissa (neljä kunnostettua ja 5 rakennettua) ja yksi toimipaikka on varustettava uudelleensuunnittelu- ja STEM-alustaksi. Digitaalisen peruskoulutuksen tarpeet on sisällytettävä nykyisiin koulutusohjelmiin ja hiljattain kehitettyihin tietotekniikka-alan koulutusohjelmiin työmarkkinoiden tarpeiden perusteella, ja tämän perusteella opetushenkilöstölle ja harjoittelijoille on tarjottava 10000 tuntia digitaalista siirtymää koskevaa pedagogista koulutusta. Digitaalisia taitoja koskevaa koulutusta tarjoavia koulutusinfrastruktuureja on rakennettava tai mukautettava 6000 neliömetriä.
|
|
172
|
Oppimistili (R-5.03)
|
M
|
Liittovaltion uudistus, jolla kehitetään työntekijöiden henkilökohtaista oikeutta koulutukseen.
|
Julkaiseminen virallisessa lehdessä
|
|
|
|
Q4
|
2021
|
Työmarkkinaosapuolten ja liittohallituksen välisen vuoropuhelun perusteella hyväksyttiin 5 päivänä maaliskuuta 2017 hyväksytty toteuttamiskelpoisesta ja hallittavissa olevasta työstä annetun lain tarkistus, jolla varmistetaan, että vuodesta 2024 alkaen kaikilla työntekijöillä on oikeus keskimäärin viiteen koulutuspäivään vuodessa.
|
|
173
|
Oppimistili (R-5.03)
|
M
|
Liittovaltion uudistus, jolla luodaan kannustimia yrityksille tarjota koulutusta
|
Julkaiseminen virallisessa lehdessä
|
|
|
|
Q1
|
2021
|
Parlamentti hyväksyi 20. joulukuuta 2020 ohjelmalain, jossa säädetään osittaisesta vapautuksesta (11,75 prosenttia) lähdeverosta työntekijöille, jotka ovat suorittaneet vähintään 10 päivän koulutuksen.
|
|
174
|
Oppimistili (R-5.03)
|
M
|
Uudistus, jolla otetaan käyttöön pakollinen ilmoittautuminen julkiseen työvoimapalveluun
|
Asetuksen voimaantuloa koskevat säännökset
|
|
|
|
Q4
|
2023
|
Pitkäaikaistyöttömyydestä tai rakenteellisesta tilapäisestä työttömyydestä kärsivien työntekijöiden velvollisuudesta ilmoittautua toimivaltaiseen alueelliseen yksikköön annetun asetuksen voimaantulo.
|
|
175
|
Kumulaatiojärjestelmä ja liikkuvuus aloille, joilla on pulaa (R-5.01)
|
M
|
Liittovaltion kumulaatiojärjestelmän uudistus
|
Liittohallituksen päätös uudistuksen voimaantulosta
|
|
|
|
Q4
|
2023
|
Liittohallituksen työmarkkinaosapuolia kuultuaan tekemä päätös laajentaa mahdollisuuksia yhdistää palkka- ja sosiaalietuudet väliaikaisesti tai rajoitetusti ja varmistaa työn verotusta koskevan verouudistuksen mukaisesti, että asianomaisia henkilöitä ei rangaista verotuksessa.
|
|
176
|
Kumulaatiojärjestelmä ja liikkuvuus aloille, joilla on pulaa (R-5.01)
|
M
|
Liittovaltion uudistus, joka koskee liikkuvuutta aloille, joilla on pulaa
|
Liittohallituksen päätös uudistuksen voimaantulosta
|
|
|
|
Q4
|
2023
|
Liittohallitus päätti työmarkkinaosapuolia kuultuaan ottaa käyttöön lisäavustuksen niille pitkäaikaistyöttömille, jotka palaavat työhön toisella alueella tai alalla, jolla on pulaa, jotta voidaan varmistaa työntekijöiden suurempi liikkuvuus alalta toiselle.
|
|
177
|
Työnhakijoiden tuen uudistaminen Valloniassa (R-5.05)
|
M
|
Työnhakijoiden tuen uudistaminen Valloniassa
|
Julkaiseminen virallisessa lehdessä
|
|
|
|
Q3
|
2021
|
Vallonian parlamentti hyväksyi asetuksen työnhakijoiden valmennuksesta ja ratkaisusuuntautuneesta tuesta.
|
OSA-ALUE 5.2: Talouden toiminnan tukeminen
Belgian elpymis- ja palautumissuunnitelman tämän komponentin tarkoituksena on edistää talouden elpymistä ja helpottaa siirtymistä vihreämpään ja digitaalisempaan talouteen keskittämällä resurssit innovointiin ja lupaavien alojen tukemiseen. Tähän osa-alueeseen kootuilla toimenpiteillä on kolme erityistavoitetta:
·sellaisten toimien kehittämisen tukeminen, jotka tarjoavat lupaavia mahdollisuuksia alueen lisäarvon ja arvon lisäämisen kannalta;
·tutkimuksen ja innovoinnin edistäminen ja tukeminen maan tulevan taloudellisen potentiaalin kehittämiseksi ja sen huippuosaamisen ja kilpailukyvyn varmistamiseksi;
·edistetään erityisesti kehitteillä oleviin teknologioihin perustuvien tehokkaampien tuotantoprosessien toteuttamista.
Tällä osa-alueella kiinnitetään erityistä huomiota pk-yrityksiin, jotka muodostavat suurimman osan Belgian talousrakenteesta ja joihin talouskriisi on vaikuttanut erityisesti.
Komponentilla edistetään maakohtaisen suosituksen 2019.3 noudattamista, sillä siinä kehotetaan keskittymään tutkimukseen ja innovointiin sekä vähähiiliseen ja energiakäänteeseen ja maakohtaiseen suositukseen 2020.3, jossa kehotetaan parantamaan liiketoimintaympäristöä, aikaistamaan julkisia investointihankkeita ja edistämään yksityisiä investointeja talouden elpymisen edistämiseksi.
Minkään tämän komponentin toimenpiteen ei odoteta aiheuttavan asetuksen (EU) 2020/852 17 artiklassa tarkoitettua merkittävää haittaa ympäristötavoitteille, kun otetaan huomioon ”ei merkittävää haittaa” -periaatteen soveltamista koskevien teknisten ohjeiden (2021/C58/01) mukaiset elpymis- ja palautumissuunnitelmassa esitettyjen toimenpiteiden kuvaus ja lieventävät toimet.
O.1 Kuvaus uudistuksista ja investoinneista, joita rahoitetaan rahoitustuella, jota ei makseta takaisin
Investointi I-5.08: Liittovaltion ”ydinlääketiede”
Investoinnilla vastataan kahteen haasteeseen, jotka liittyvät kahden lupaavimman radioisotooppien riittävän saatavuuden varmistamiseen isotooppilääketieteessä syöpähoitoa varten: 177Lu ja 225Ac. Ensimmäisellä toimella vastataan uuden infrastruktuurin tarpeeseen SCK CENissä (Belgian ydintutkimuskeskus ), mikä on tarpeen 177Lu:n tarjonnan lisäämiseksi, kun otetaan huomioon ennustetut tulevat tarpeet, joiden odotetaan kasvavan 16000 potilaasta vuonna 2020 138000 potilaaseen vuonna 2026 EU:ssa. Toisen toimen päätavoitteena on toteuttaa tutkimus, jonka tavoitteena on kuroa umpeen kuilu olemassa olevien teknologioiden ja radioisotooppien 225Ac laajamittaisen tuotannon mahdollistamiseksi yksilöityjen tarpeiden välillä. Investoinnin toteuttaminen on saatettava päätökseen 30 päivään kesäkuuta 2026 mennessä.
Investointi I-5.08 a: Liittovaltion ”ydinlääketiede – teranostinen lähestymistapa”
Investoinnin tarkoituksena on tukea lääketieteellisten isotooppien toimitusvarmuutta kehittämällä syklotroneja koskevaa innovatiivista kohdeteknologiaa (alahanke 1) ja optimoimalla matalarikasteisen uraanin (LEU) tavoitteiden tuotantoprosessi (alahanke 2). Investointi koostuu kahdesta T & K-alahankkeesta, joissa keskitytään seuraaviin: 1) innovatiivisen kohdeteknologian kehittäminen syklotronin isotooppien tuotantoa varten. T & K-toimien tuloksena on valmis uusi suunnitelma, jonka avulla voidaan tehdä prototyyppejä koskevia tavoitteita ja säteilyttää ne prosessin validoimiseksi uudessa hankkeessa. ja 2) LEU-pohjaisen tuotantoprosessin optimointi. T & K-toimien tuloksena on arvioitu ja/tai testattu parannusmahdollisuuksia, ja tärkeimmät niistä on lueteltava raportissa. Kustakin alahankkeesta on laadittava raportti vuoden 2026 puoliväliin mennessä. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 30. kesäkuuta 2026.
Investointi I-5.10: ”T & K: Jätteen minimointi purkamisen aikana” liittovaltiosta
Tämän investoinnin tarkoituksena on rahoittaa tarvittavia investointeja, joiden avulla voidaan laajentaa radioaktiivisten karakterisointi- ja puhdistustekniikoiden ja -menetelmien belgialainen asiantuntemus teolliseksi, jotta niitä voidaan soveltaa Belgian ydinvoimaloiden käytöstäpoiston aikana. Investoinnit toteutetaan suunnitellun ydinvoiman tuotannon asteittaisen lopettamisen yhteydessä Belgiassa ja mahdollisessa hyödyntämisessä muissa käytöstäpoisto- ja laitosalueiden kunnostamishankkeissa. Hankkeen tavoitteena on minimoida Belgian ydinvoimaloiden käytöstä poistamisen aikana syntyvän jätteen määrä. Sen on esimerkiksi maksimoitava metallien ja betonin uudelleenkäyttö ja kierrätys. Kaikki toimet on toteutettava erittäin turvatuissa SCK CEN -laitoksissa ja niissä on noudatettava saatua ympäristölupaa. Lisäksi on tarjottava kehdosta hautaan ratkaisuja, jotka eivät johda sekundaarisiin jätteisiin, joita ei voida käsitellä. Hankkeessa keskitytään ainoastaan muun kuin ydinjätteen uudelleenkäyttöön, kierrätykseen ja loppusijoitukseen, kun taas käytöstäpoistotoimista peräisin olevan radioaktiivisen jätteen loppusijoitus ei kuulu hankkeen soveltamisalaan. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 30. kesäkuuta 2026.
Investointi I-5.11: Flanderin alueen ”T & K:n vahvistaminen”
Investoinnin tavoitteena on edistää Flanderin talouden toimijoiden innovointia T & K & I-toiminnan avulla keskittyen erityisesti kolmeen alaan: digitalisaatio, kestävyys ja terveys. Suunnitteilla on kaksi eri toimintalinjaa. Ensimmäinen toimintalinja kohdennetaan T & K & I-hankkeisiin, joissa keskitytään kestäviin, digitaalisiin ja terveyteen liittyviin toimiin, joihin osallistuu yrityksiä tai laitoksia, jotka eivät keskity liiketoimintaan (esimerkiksi sairaalat, yliopistot, tutkimuskeskukset). Toisessa toimintalinjassa keskitytään T & K & I-tuen kohdentamiseen yrityksille. Tämän toimintalinjan T & K & I-hankkeet voivat liittyä esimerkiksi lääkealaan ja 3D-tulostusteknologiaan. Suunnitteilla on myös mikroelektroniikka-alan IPCEI-hankkeeseen osallistumisen tukeminen. Toimenpiteestä myönnetään vähintään 200 hanketta, jotka kattavat kaikki toimenpiteen toiminta-alat. Elpymis- ja palautumistukivälineestä tuetaan osaa tämän investoinnin kustannuksista. Tämä investointi voi saada tukea myös muista unionin ohjelmista tai välineistä kustannuksiin, joita ei tueta elpymis- ja palautumistukivälineestä.
Sen varmistamiseksi, että toimenpide noudattaa teknistä ohjetta ”ei merkittävää haittaa” (2021/C58/01), tulevien hankepyyntöjen tehtävänmääritykseen sisältyviin tukikelpoisuusperusteisiin ei lueta seuraavia toimintoja: I) fossiilisiin polttoaineisiin liittyvä toiminta, mukaan lukien käyttö tuotantoketjun loppupäässä; II) EU:n päästökauppajärjestelmään kuuluvat toimet, joilla saavutetaan ennustetut kasvihuonekaasupäästöt, jotka eivät alita asiaankuuluvia vertailuarvoja; III) jätteen kaatopaikkoihin, polttolaitoksiin ja mekaanisiin biologisiin käsittelylaitoksiin liittyvät toiminnot; ja iv) toiminnot, joissa jätteiden pitkän aikavälin loppukäsittely voi aiheuttaa haittaa ympäristölle. Tehtävänkuvauksessa edellytetään lisäksi, että voidaan valita ainoastaan toimintoja, jotka ovat asiaa koskevan EU:n ja kansallisen ympäristölainsäädännön mukaisia. Investoinnin toteuttaminen on saatettava päätökseen viimeistään 31. elokuuta 2026.
Investointi I-5.12: Vallonian alueen ”elintarvikkeiden siirtäminen ja logistiikka-alustojen kehittäminen”
Tämän investoinnin tavoitteena on tukea uusien maatalousalojen kehittämistä lyhyiden toimitusketjujen periaatteen pohjalta ja puuttuvien välineiden (”linkkien”) kehittämistä nykyisessä toimitusketjussa. Se jakautuu kahteen alatoimenpiteeseen:
·30 pienimuotoisen infrastruktuurin luominen neljästä elintarvikeketjusta (hedelmät, vihannekset, viljat ja kasviproteiinit) peräisin olevien tuotteiden tuotannon, varastoinnin, kuljetuksen ja pienimuotoisen jalostuksen tukemiseksi. Siihen sisältyy myös neljä hanketta, joista yksi koskee kutakin elintarvikeketjua ja joilla tuetaan sellaisten siementen, taimien ja tekniikoiden kehittämistä ja tuotantoa, jotka on mukautettu ilmastonmuutokseen ja viljelyyn ilman kasvinsuojeluaineita;
·kahden logistiikkakeskuksen rakentaminen tukkukauppiaille, primaarituotteiden elintarvikkeiden jalostukselle ja osuuskuntien yrityshautomoille, mukaan lukien 1700 aurinkopaneelin, 15 latauspisteen ja 200 kW:n energianvarastointijärjestelmän asentaminen. Sitä täydennetään rakentamalla kriittistä infrastruktuuria (vähintään viisi infrastruktuurin osaa, joista yksi varastohalli, yksi mylly, yksi hedelmien/vihannesten muuntoyksikkö ja yksi BtoB-varasto ja markkinapaikka), mikä edistää kestävän elintarvikeketjun käyttöönottoa koko Vallonian alueella.
Sen varmistamiseksi, että toimenpide noudattaa teknistä ohjetta ”ei merkittävää haittaa” (2021/C58/01), tulevien hankepyyntöjen tehtävänmääritykseen sisältyviin tukikelpoisuusperusteisiin ei lueta seuraavia toimintoja: I) fossiilisiin polttoaineisiin liittyvä toiminta, mukaan lukien käyttö tuotantoketjun loppupäässä; II) jätteen kaatopaikkoihin, polttolaitoksiin ja mekaanisiin biologisiin käsittelylaitoksiin liittyvät toiminnot
; ja iii) toimet, joissa jätteen pitkäaikainen loppukäsittely voi aiheuttaa vahinkoa ympäristölle. Tehtävänkuvauksessa edellytetään lisäksi, että voidaan valita ainoastaan toimintoja, jotka ovat asiaa koskevan EU:n ja kansallisen ympäristölainsäädännön mukaisia. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 30. kesäkuuta 2026.
Investointi I-5.13: Vallonian alueen matkailualan digitalisointi
Investoinnin tavoitteena on parantaa Vallonian alueen matkailualan häiriönsietokykyä. Hankkeessa keskitytään alan digitalisointiin toteuttamalla toimia, joilla lisätään matkailualan toimijoiden (pk-yritykset, itsenäiset ammatinharjoittajat ja voittoa tavoittelemattomat yhdistykset) läsnäoloa verkossa ja niiden riippumattomuutta kolmansien osapuolten alustoista. Investoinnin toteutus saatetaan päätökseen viimeistään 31. joulukuuta 2025.
Uudistus R-5.06: ”Menettelyjen optimointi: Nopeammat lupa- ja muutoksenhakumenettelyt” Flanderin hallintoalueella
Uudistuksella pyritään yksinkertaistamaan ympäristölupamenettelyjä muun muassa ottamalla käyttöön ehtoja, jotka koskevat mahdollisuutta hakea muutosta päätöksiin. Se koostuu voimassa olevan asetuksen uudelleentarkastelusta, jonka tavoitteena on lyhentää asian käsittelyyn tarvittavaa aikaa ja lisätä oikeusvarmuutta. Tarkastelun päätteeksi julkaistaan kertomus, jossa esitetään yleiskatsaus uusista ja tarkistetuista toimenpiteistä. Uudistuksen täytäntöönpano on saatettava päätökseen 31 päivään joulukuuta 2022 mennessä.
Uudistus R-5.07: Flanderin hallintoalueen innovaatiopohjan laajentaminen
Uudistuksella pyritään varmistamaan, että nykyiset välineet eivät rajoita pk-yritysten mahdollisuuksia saada innovaatiotukea. Siinä tarkastellaan uudelleen nykyisiä välineitä, joilla pyritään edistämään innovointia, joka on helpommin saatavilla ja mukautettu pk-yritysten tarpeisiin. Tarkastelun päätteeksi julkaistaan kertomus, jossa esitetään yleiskatsaus uusista ja tarkistetuista toimenpiteistä. Uudistuksen täytäntöönpano on saatettava päätökseen 31 päivään joulukuuta 2022 mennessä.
Investointi I-5.18: ”SMELD: Uusin MEtal MElting Limiting waste during D & D’ (liittovaltion uusin MElting MElting Limiting waste during D & D)
Investoinnilla pyritään maksimoimaan tulevista ydinvoimaloiden käytöstäpoistotoimista peräisin olevien metallien kierrätys. Se koostuu perustavaa laatua olevasta T & K:sta, jolla parannetaan tietämystä metallin sulatusprosessista, ja sen jälkeen teollisuuden tutkimus- ja kehitystyötä käytännön sovellusten tutkimiseksi täysimääräisesti. Investoinnin tavoitteena on myös lisätä ydinvoimaloiden käytöstäpoistossa kierrätettyjen metallien käsittelykapasiteettia. Tässä yhteydessä investoinnin on koostuttava sellaisen sulatusuunin perustamisesta, jota voidaan käyttää ei-radioaktiivisessa tilassa. Tämän investoinnin jälkeen on tarkoitus toteuttaa seuraavat vaiheet, jotka johtavat radioaktiivista ainetta sisältävän sulatusuunin toimintaan, jonka on määrä tapahtua vasta vuonna 2027. Tämän investoinnin toteuttaminen on saatettava päätökseen 30. kesäkuuta 2026 mennessä.
O.2 Seurantaa ja täytäntöönpanoa koskevat välitavoitteet, tavoitteet, indikaattorit ja aikataulu – rahoitustuki, jota ei makseta takaisin
|
Sitä seuraavat sivut. Huom.
|
Toimenpide (uudistus tai investointi)
|
Välitavoite/tavoite
|
Nimi
|
Laadulliset indikaattorit
(välitavoitteiden osalta)
|
Määrälliset indikaattorit
(tavoitteiden osalta)
|
Alustava toteutusaikataulu
|
Kunkin välitavoitteen ja tavoitteen kuvaus
|
|
|
|
|
|
|
Mitta-yksikkö
|
Lähtötilanne
|
Päämäärä
|
Neljännes
|
Vuosi
|
|
|
179
|
Isotooppilääketiede (I-5.08)
|
M
|
Rakennetut ja käyttöön otetut radioisotoopit (FANC ja FAGG)
|
Rakennetut ja toiminnassa olevat laitokset.
|
|
|
|
Q2
|
2026
|
177Lu-radioisotooppilaitos on rakennettu ja se on toiminnassa sen jälkeen, kun se on saanut kaikki tarvittavat luvat Agence fédérale de Contrôle nucléairelta (FANC) ja liittovaltion lääke- ja terveystuotevirastolta (FAGG) ja noudattaen kaikkea direktiiviin 2011/92 liittyvää liittovaltion ja flaaminkielistä lainsäädäntöä.
|
|
180
|
Isotooppilääketiede (I-5.08)
|
M
|
Teknologiapaketti viimeistelty
|
Toteutettavuusraportti, jossa kuvataan teknologiapakettia, jota investoijat tarvitsevat voidakseen aloittaa 225 Ac:n laajamittaisen tuotannon 226 Ra:n jälkeen
|
|
|
|
Q4
|
2024
|
On julkaistu toteutettavuusraportti, jossa kuvataan teknologiapakettia, jota sijoittajat tarvitsevat voidakseen aloittaa 225 Ac:n laajamittaisen tuotannon 226 Ra:sta alkaen.
Kertomuksen on sisällettävä seuraavat tiedot:
1) SCK CENin kuumakammiolaitteisto 226R-lähteiden käsittelyä varten
2) Laajamittaista tuotantoa varten rakennettava elektron-gamma-muuntimen suunnittelu
3) Suurta tuotantoa varten rakennettavien kohde- ja säteilytysmoduulien suunnittelu
4) Täysimittainen radiokemiallinen erottelumenetelmä ja 226 Ra-kierrätysprosessi – valmis laajamittaiseen käyttöönottoon
5) 225 Ac:n tuotantolaitoksen suunnittelu
6) Etenemissuunnitelma rakennuksen toimiluvista radioaktiivisuuden käsittelyä varten (FANC) ja GMP-lisensseistä (FAGG).
|
|
184
|
T & K: Jätteen minimointi purkamisen aikana (I-5.10)
|
M
|
Materiaalinkäsittelylaitoksen rakentamista koskevan julkisen hankintasopimuksen tekeminen
(Matkustaminen)
|
Kirjallinen ilmoitus materiaalinkäsittelylaitoksen (MaT) rakentamista koskevan hankintasopimuksen tekemisestä
|
|
|
|
Q4
|
2023
|
Ilmoitus liittovaltion talous- ja työministerin tekemästä sopimuksesta sellaisen materiaalinkäsittelylaitoksen rakentamiseksi, joka on tarpeen ydinlaitosten käytöstäpoistotoimista peräisin olevan muun kuin ydinjätteen uudelleenkäyttöä, kierrätystä ja loppusijoitusta varten kehitettävän teknologian kylmätestausta ja demonstrointia varten; tarvittavat rakennusluvat ja lupa on hankittava Agence fédérale de Contrôle nucléaire (FANC) -laitokselta (Agence fédérale de Contrôle nucléaire (FANC)). Rakennuksen on oltava kaiken direktiiviin 2011/92 liittyvän liittovaltion ja Flanderin tasolla sovellettavan lainsäädännön mukainen.
|
|
185
|
T & K: Jätteen minimointi purkamisen aikana (I-5.10)
|
M
|
Rakennettu ja käyttöön otettu materiaalinkäsittelylaitos; asiakirjapalvelin valmistunut
|
Materiaalinkäsittelylaitos (MaT) toiminnassa
|
|
|
|
Q2
|
2026
|
Materiaalien käsittelylaitos, jota tarvitaan ydinlaitosten käytöstäpoistotoimista syntyvän muun kuin ydinjätteen uudelleenkäyttöä, kierrätystä ja loppusijoitusta varten kehitettyjen teknologioiden kylmätestausta ja demonstrointia varten, rakennetaan, varustetaan ja otetaan käyttöön tarvittavien infrastruktuurien ja laitteiden valintaprosessin päätyttyä. Belgian ydinvoimaloiden tietyn komponentin (kuten höyrynkehittimen) täydellistä käytöstäpoistoa (kehdosta hautaan) koskeva tapaustutkimus on saatettava päätökseen hankkeen yhteydessä.
|
|
186
|
T & K:n vahvistaminen (I-5.11)
|
M
|
T & K- ja infrastruktuurihankkeita koskevien julkisten hankintasopimusten tekeminen
|
Ilmoitus palkintohankkeista
|
|
|
|
Q4
|
2022
|
VLAIOn ja ”Departement Economie, Wetenschap en Innovatie” -yksikön (EWI) ilmoitus 200 hankkeen myöntämisestä tarjouskilpailun läpäisseille hakijoille ehdotuspyynnön perusteella, mukaan lukien kelpoisuusperusteet, joilla varmistetaan, että valitut hankkeet ovat ”ei merkittävää haittaa” -periaatetta koskevien teknisten ohjeiden (2021/C58/01) mukaisia, käyttämällä poissulkemisluetteloa ja noudattamalla asiaa koskevaa EU:n ja kansallista ympäristölainsäädäntöä. PREVAIL-hankkeelle myönnetään 20000000 euroa. Hankkeet, jotka on myönnetty sellaisten avustusjärjestelmien kautta, jotka eivät toimi hankepyyntöjen kanssa, noudattavat teknisiä ohjeita ”ei merkittävää haittaa” (2021/C58/01) myös tukikelpoisuusperusteella, joka perustuu samaan poissulkemisluetteloon, ja vaatimuksella noudattaa asiaankuuluvaa EU:n ja kansallista ympäristölainsäädäntöä.
|
|
187
|
T & K:n vahvistaminen (I-5.11)
|
M
|
Rahoitusta saaneet T & K & I- ja infrastruktuurihankkeet
|
Maksut hankkeille, joille on myönnetty tukea
|
|
|
|
Q2
|
2026
|
PREVAIL-hankkeelle maksetaan vähintään 20000000 euroa.
Muista unionin ohjelmista tai välineistä myönnettyjä määriä ei lasketa mukaan tähän määrään.
Hankkeille maksetaan vähintään 200500000 euroa ehdotuspyynnön ja avustusjärjestelmien kautta tapahtuvan valinnan tukemiseksi.
.
|
|
188
|
Elintarvikkeiden siirtäminen ja logistiikka-alustojen kehittäminen (I-5.12)
|
M
|
Kahden kuntayhtymän (SPI, IGRETEC) tekemät julkiset rakennusurakat elintarvikealan infrastruktuurin rakentamiseksi
|
Kirjallinen ilmoitus elintarvikealan infrastruktuurin rakentamista koskevien julkisia rakennusurakoita koskevien sopimusten tekemisestä
|
|
|
|
Q1
|
2024
|
Kahden kuntienvälisen elimen (SPI, IGRETEC) tekemät kahden logistisen keskuksen rakentamista koskevat julkiset rakennusurakkasopimukset, joihin sisältyy tukikelpoisuusperusteita, joilla varmistetaan, että valitut hankkeet ovat ”ei merkittävää haittaa” -periaatetta koskevien teknisten ohjeiden (2021/C58/01) mukaisia, käyttämällä poissulkemisluetteloa ja vaatimusta noudattaa asiaankuuluvaa EU:n ja kansallista ympäristölainsäädäntöä.
|
|
189
|
Elintarvikkeiden siirtäminen ja logistiikka-alustojen kehittäminen (I-5.12)
|
T
|
Tuki 30:lle elintarvikkeiden uudelleensijoitushankkeelle, neljälle nousevalle alalle ja viidelle infrastruktuurihankkeelle
|
|
Projektit
|
0
|
39
|
Q4
|
2022
|
Tukien myöntäminen 30 pienelle infrastruktuurille, neljälle suuremmalle rakennehankkeelle (yksi kullekin alalle: hedelmät, vihannekset, viljat ja kasviproteiinit) ja vähintään viisi infrastruktuuria.
|
|
190
|
Elintarvikkeiden siirtäminen ja logistiikka-alustojen kehittäminen (I-5.12)
|
T
|
Kahden logistiikkakeskuksen rakentaminen valmis
|
|
Keskukset
|
0
|
2
|
Q2
|
2025
|
Kahden logistiikkakeskuksen rakentaminen ja varustaminen tukkukauppiaille, primaarituotteiden elintarvikkeiden jalostukselle ja osuuskuntien yrityshautomoille, joiden kokonaispinta-ala on 5 500 m². Kahden logistiikkakeskuksen laitteisiin kuuluu 1700 aurinkopaneelin, 15 sähköajoneuvojen latauspisteen ja 200 kW:n energianvarastointijärjestelmän asentaminen.
|
|
191
|
Elintarvikkeiden siirtäminen ja logistiikka-alustojen kehittäminen (I-5.12)
|
T
|
Vähintään viiden infrastruktuurin, 30 pienen mittakaavan infrastruktuurin ja neljän suuren rakennehankkeen rakentaminen on saatettu päätökseen.
|
|
Infrastruktuuri
|
0
|
39
|
Q2
|
2026
|
Vähintään viiden infrastruktuurin (joista varastointihalli, mylly, hedelmien ja vihannesten muuntoyksikkö ja BtoB-varasto ja markkinapaikka), 30 pienimuotoisen infrastruktuurin ja neljän suuren rakennehankkeen rakentaminen on saatettu päätökseen, ja 40500000 euron talousarvio toteutetaan.
|
|
192
|
Vallonian matkailualan digitalisointi (I-5.13)
|
T
|
”Outil regional de commercialisation” -järjestelmän aktiivisten käyttäjien lukumäärä
|
|
Aktiivikäyttäjät
|
0
|
685
|
Q4
|
2025
|
”Outil régional de commercialisation” -järjestelmän aktiivisia käyttäjiä on 685 matkailualan toimijaa. Aktiivinen käyttäjä määritellään käyttäjäksi tai matkailualan toimijaksi, joka käyttää Outil regional de commercialisation (ORC) -järjestelmää suoraan verkkovarausvälineenä tai käteisrekisterivälineenä tai jonka verkkovarausväline on suoraan yhteydessä ORC:hen.
|
|
193
|
Uudistus – Lupa- ja muutoksenhakumenettelyjen nopeuttaminen (R-5.06)
|
M
|
Ympäristölupa- ja muutoksenhakumenettelyjen uudistaminen
|
Raportin ja hallituksen päätösten julkaiseminen.
|
|
|
|
Q4
|
2022
|
Kabinet van Flanderin oikeus- ja täytäntöönpano-, ympäristö-, energia- ja matkailuministerin hyväksymä raportti, jossa esitetään yleiskatsaus uusista ja tarkistetuista toimenpiteistä ympäristölupamenettelyihin ja hallituksen päätöksiin liittyvien hallinnollisten menettelyjen yksinkertaistamiseksi.
|
|
194
|
Uudistus – Innovaatiopohjan laajentaminen (R-5.07)
|
M
|
Innovaatiotukea koskevan asetuksen uudistaminen
|
Raportin ja siihen liittyvien hallituksen päätösten julkaiseminen
|
|
|
|
Q4
|
2022
|
Flanderin talous-, innovaatio-, työ-, yhteisötalous- ja maatalousministerin hyväksymä raportti, jossa esitetään yleiskatsaus uusista ja tarkistetuista toimenpiteistä, joilla parannetaan pk-yritysten mahdollisuuksia osallistua innovaatiotukitoimenpiteisiin, sekä niihin liittyvistä hallituksen päätöksistä.
|
|
247
|
Isotooppilääketiede – teranostinen lähestymistapa (I-5.08 a)
|
M
|
T & K-kehitys saatettu päätökseen
|
Kaksi T & K-hanketta on saatu päätökseen
|
|
|
|
Q2
|
2026
|
Alahankkeen ”Innovatiivinen kohdeteknologia syklotronin isotooppien tuotantoa varten” osalta T & K-toiminta päättyy. Uusi suunnitelma on valmis, ja sen avulla voidaan tehdä prototyyppejä koskevia tavoitteita ja säteilyttää ne prosessin validoimiseksi uudessa hankkeessa.
Alahankkeen ”LEU-pohjaisen tuotantoprosessin optimointi” osalta T & K-toiminta saatetaan päätökseen. Parannusmahdollisuudet on arvioitu ja/tai testattu ja merkityksellisimmät on lueteltava.
Näiden kahden alahankkeen T & K-toimet saatetaan päätökseen ja 5967000 euroa toteutetaan.
|
|
248
|
SMELD – Fed (I-5.18)
|
M
|
Taustaselvitys sulatusuunin perustamisvaatimuksista
|
Taustaselvitys julkaistu
|
|
|
|
Q2
|
2024
|
Taustaselvitys sulatusuunin perustamisvaatimuksista saatetaan päätökseen ja siitä julkaistaan raportti.
|
|
249
|
SMELD-järjestelmä (I-5.18)
|
M
|
Perustetaan teollisen mittakaavan sulatusuuni.
|
Ei-radioaktiivisessa tilassa toimiva teollisen mittakaavan sulatusuuni
|
|
|
|
Q2
|
2026
|
Teollisen mittakaavan sulatusuuni on rakennettu ja täysin toimintakykyinen ei-radioaktiivisessa tilassa.
|
P. KOMPONENTTI 5.3: Kiertotalous
Belgian elpymis- ja palautumissuunnitelman tähän komponenttiin kuuluvilla toimenpiteillä pyritään yleisesti edistämään vähähiilisen kiertotalouden kehittämistä. Ne pyrkivät erityisesti kehittämään kierrätystä, uudelleenkäyttöä ja teollista symbioosia. Tiettyjen käytäntöjen edistämisen lisäksi tavoitteena on tukea jätteiden ja resurssien käsittelyä koskevaa innovointia ja kehittää koulutusta tietyillä kiertotalouden aloilla.
Komponentilla edistetään maakohtaista suositusta 2019.3, jossa Belgiaa kehotetaan keskittämään investointeihin liittyvä talouspolitiikka muun muassa vähähiiliseen talouteen ja energiaan siirtymiseen sekä tutkimukseen ja innovointiin, sekä maakohtaista suositusta 2020.3, jossa Belgiaa kehotetaan keskittämään investoinnit vihreään ja digitaaliseen siirtymään, erityisesti puhtaaseen ja tehokkaaseen tuotantoon, kiertotalouteen sekä tutkimukseen ja innovointiin.
Minkään tämän komponentin toimenpiteen ei odoteta aiheuttavan asetuksen (EU) 2020/852 17 artiklassa tarkoitettua merkittävää haittaa ympäristötavoitteille, kun otetaan huomioon ”ei merkittävää haittaa” -periaatteen soveltamista koskevien teknisten ohjeiden (2021/C58/01) mukaiset elpymis- ja palautumissuunnitelmassa esitettyjen toimenpiteiden kuvaus ja lieventävät toimet.
P.1 Kuvaus uudistuksista ja investoinneista, joita rahoitetaan rahoitustuella, jota ei makseta takaisin
Uudistus R-5.08: Brysselin pääkaupunkialueen ”Brysselin alueellinen strategia taloudellista siirtymää varten”
Uudistuksen tavoitteena on laatia alueellinen strategia talouden siirtymää varten ottamalla käyttöön kaikki alueelliset talouspoliittiset välineet, parantamalla julkisten toimijoiden välistä koordinointia ja yhteistyötä sekä yksityisen sektorin aktiivista osallistumista. Sen toiminnalliset tavoitteet perustuvat kymmenen työryhmän tuloksiin.
Talouden siirtymää koskevassa alueellisessa strategiassa on asetettava tavoitteet vuodelle 2030 ja toimintasuunnitelma viideksi vuodeksi. Se hyväksytään Brysselin pääkaupunkialueen hallituksen päätöksellä viimeistään 31 päivänä maaliskuuta 2022.
Uudistus R-5.09: Flanderin hallintoalueen ”Flanderin kiertokirje”
Circular Flanders on Flanderin keskusfoorumi, jonka tavoitteena on helpottaa siirtymistä kiertotalouteen yhteistyössä teollisuuskumppaneiden, osaamislaitosten, julkishallintojen, pankkien ja kansalaisyhteiskunnan kanssa. Uudistuksella parannetaan ja laajennetaan merkittävästi foorumin hallintoa. Tässä yhteydessä julkisen ja yksityisen sektorin kumppanuuksissa keskitytään temaattisten työohjelmien, kuten kiertotalouden rakentamisen, kemian/muovien, valmistusteollisuuden muiden tuoteketjujen, biotalouden ja elintarvikeketjun, ja useiden strategisten viputekijöiden (rahoitus, innovointi, kiertotalous, tutkimus, tietoisuus) yhdistelmään. Etenemissuunnitelman ja työohjelmien tekstien odotetaan valmistuvan 31. joulukuuta 2021 mennessä.
Investointi I-5.14: Flanderin hallintoalueen ”kierrätyskeskus”
Flanderin kierrätyskeskusta koskevan toimenpiteen tavoitteena on toteuttaa vähintään kuusi merkittävää investointia uusiin kierrätyslaitoksiin. Painopisteenä on useiden arvoketjujen puuttuvat yhteydet, jotka mahdollistavat paikallisen kiertotalouden mukaisen tuotannon, kuten vaippojen, patjojen ja tekstiilien kierrätyksen. Investointeja etsitään myös muovi- ja kemianalalle.
Sen varmistamiseksi, että toimenpide noudattaa teknistä ohjetta ”ei merkittävää haittaa” (2021/C58/01), tulevien hankepyyntöjen tehtävänmääritykseen sisältyviin tukikelpoisuusperusteisiin ei lueta seuraavia toimintoja: I) fossiilisiin polttoaineisiin liittyvä toiminta, mukaan lukien käyttö tuotantoketjun loppupäässä; II) jätteen kaatopaikkoihin, polttolaitoksiin
ja mekaanisiin biologisiin käsittelylaitoksiin liittyvät toiminnot
; ja iii) toimet, joissa jätteen pitkäaikainen loppukäsittely voi aiheuttaa vahinkoa ympäristölle. Avustuksen myöntämispäätöksissä on määrättävä, että tuki myönnetään sillä edellytyksellä, että toiminta on asiaa koskevan EU:n ja kansallisen ympäristölainsäädännön mukaista.
Toimenpide käynnistettiin vuoden 2020 viimeisellä neljänneksellä. Hankintasopimukset on tehtävä viimeistään 31 päivänä joulukuuta 2022. Hankkeet on saatettava päätökseen viimeistään 30 päivänä kesäkuuta 2026.
Investointi I-5.15: ”Belgia Builds Back Circular” (liittovaltion yleiskirje Belgium Builds Back Circular)
Tämän investoinnin tavoitteena on nopeuttaa siirtymistä kiertotalouteen Belgiassa. Tavoitteita on kolme:
·Vältetään markkinoiden tai politiikan hajanaisuutta ja edistetään yhdennettyä lähestymistapaa perustamalla kiertotalouskoalitio, jossa keskitytään erityisesti liittovaltion toimivaltaan kiertotalouden alalla ja liittovaltion toimivallan yhdistämiseen paikalliseen ja alueelliseen toimivaltaan, kuten niukkuuteen, uudelleenkäyttöön, korjaukseen ja kierrätykseen, kemikaaliturvallisuuteen sekä kierrätetyn sisällön todentamiseen ja sertifiointiin;
·Rahoittamalla yhteensä 10 kiertotaloushanketta teollisuudessa ja tutkimuskeskuksissa siirtymän nopeuttamiseksi ja toiminnan laajentamiseksi käytännössä keskittyen erityisesti vaarallisten kemikaalien korvaamista koskeviin hankkeisiin ja ekologista suunnittelua koskeviin hankkeisiin;
·Tietoisuuden lisääminen ja pk-yrityksille tiedottaminen kohdennettujen kampanjoiden, verkkosivuston ja pk-yrityksille tarkoitetun itsearviointivälineen avulla.
Sen varmistamiseksi, että toimenpide on ”ei merkittävää haittaa” -periaatetta koskevien teknisten ohjeiden (2021/C58/01) mukainen, tulevan kiertotalouden hankkeita koskevan ehdotuspyynnön tehtävänkuvaukseen sisältyvistä tukikelpoisuuskriteereistä on jätettävä pois seuraava luettelo toiminnoista: I) fossiilisiin polttoaineisiin liittyvä toiminta, mukaan lukien käyttö tuotantoketjun loppupäässä; II) EU:n päästökauppajärjestelmään kuuluvat toimet, joilla saavutetaan ennustetut kasvihuonekaasupäästöt, jotka eivät alita asiaankuuluvia vertailuarvoja; III) jätteen kaatopaikkoihin, polttolaitoksiin ja mekaanisiin biologisiin käsittelylaitoksiin liittyvät toiminnot; ja iv) toiminnot, joissa jätteiden pitkän aikavälin loppukäsittely voi aiheuttaa haittaa ympäristölle. Tehtävänkuvauksessa edellytetään lisäksi, että voidaan valita ainoastaan toimintoja, jotka ovat asiaa koskevan EU:n ja kansallisen ympäristölainsäädännön mukaisia. Kiertotalouskoalitio perustetaan 31 päivään joulukuuta 2021 mennessä ja hankkeet saadaan päätökseen 30 päivään kesäkuuta 2026 mennessä.
Investointi I-5.16: Kiertotalouden käyttöönotto Vallonian alueella
Vallonian kiertotalouden hyödyntämiseksi investoinnit toteutetaan tutkimusta ja kehittämistä koskevan ehdotuspyynnön avulla luomalla innovaatiokumppanuuksia kahdessa ensisijaisessa arvoketjussa eli metalleissa ja rakennusmateriaaleissa. Hankkeissa keskitytään metallien, akkujen ja mineraalien kiertoon (uudelleenkäyttö, laajentaminen ja kierrätys).
Sen varmistamiseksi, että toimenpide noudattaa teknistä ohjetta ”ei merkittävää haittaa” (2021/C58/01), tulevien hankepyyntöjen tehtävänmääritykseen sisältyviin tukikelpoisuusperusteisiin ei lueta seuraavia toimintoja: I) fossiilisiin polttoaineisiin liittyvä toiminta, mukaan lukien käyttö tuotantoketjun loppupäässä; II) EU:n päästökauppajärjestelmään kuuluvat toimet, joilla saavutetaan ennustetut kasvihuonekaasupäästöt, jotka eivät alita asiaankuuluvia vertailuarvoja
; ja iii) toimet, joissa jätteen pitkäaikainen loppukäsittely voi aiheuttaa vahinkoa ympäristölle. Tehtävänkuvauksessa edellytetään lisäksi, että voidaan valita ainoastaan toimintoja, jotka ovat asiaa koskevan EU:n ja kansallisen ympäristölainsäädännön mukaisia. Toimenpide käynnistettiin vuoden 2021 ensimmäisellä neljänneksellä, ja se on saatettava päätökseen 30. kesäkuuta 2026 mennessä.
P.2 Seurantaa ja täytäntöönpanoa koskevat välitavoitteet, tavoitteet, indikaattorit ja aikataulu – rahoitustuki, jota ei makseta takaisin
|
Sitä seuraavat sivut. Huom.
|
Toimenpide (uudistus tai investointi)
|
Välitavoite/tavoite
|
Nimi
|
Laadulliset indikaattorit
(välitavoitteiden osalta)
|
Määrälliset indikaattorit
(tavoitteiden osalta)
|
Alustava toteutusaikataulu
|
Kunkin välitavoitteen ja tavoitteen kuvaus
|
|
|
|
|
|
|
Mitta-yksikkö
|
Lähtötilanne
|
Päämäärä
|
Neljännes
|
Vuosi
|
|
|
195
|
Taloudellista siirtymää koskeva Brysselin alueellinen strategia (R-5.08)
|
M
|
Taloudellisen siirtymän alueellisen strategian hyväksyminen
|
Brysselin pääkaupunkiseudun hallintoalueen hallituksen päätös strategian hyväksymisestä
|
|
|
|
Q1
|
2022
|
Brysselin pääkaupunkialueen hallituksen hyväksymä talouden muutosstrategia (Décision du Gouvernement de la Région de Bruxelles-Capitale), jossa määritellään vuoteen 2030 ulottuvat tavoitteet, jotka perustuvat julkisten toimijoiden väliseen koordinointiin ja yksityisen sektorin aktiiviseen osallistumiseen, mukaan lukien viisivuotinen toimintasuunnitelma, joka kattaa ensisijaiset toiminta-alat ja jossa otetaan käyttöön johdonmukainen julkisten innovointikannustimien paketti ja edistetään yrittäjyyttä ekologisessa siirtymässä.
|
|
196
|
Governance Circular Flanders (R-5.09)
|
M
|
Circular Flanderin ohjausryhmän perustaminen
|
Kiertotalouden Flanderin hallinnon ohjausryhmä nimitetty ja etenemissuunnitelma ja työohjelmat hyväksytty
|
|
|
|
Q4
|
2021
|
Kiertotalouden Flanderin hallinnon ohjausryhmä nimitetty ja etenemissuunnitelma ja työohjelmat kiertotaloushankkeiden ohjaamiseksi ja strategisten keinojen kehittämiseksi hyväksytty
|
|
197
|
Kierrätyskeskus (I-5.14)
|
T
|
Kuuden kierrätyslaitoksia koskevan julkisen hankintasopimuksen tekeminen
|
|
Tilat
|
0
|
6
|
Q4
|
2022
|
Tuettaviksi on valittu kuusi kierrätyslaitoksiin liittyvää investointihanketta. Valintalautakunta arvioi hankkeet, ja Flanderin ympäristöministeri vahvistaa lopullisen valinnan.
Hankintasopimusten tekeminen kilpailuun perustuvan ehdotuspyynnön perusteella valituille hankkeille, mukaan lukien kelpoisuusperusteet, joilla varmistetaan poissulkemisluettelon avulla, että valitut hankkeet ovat ”ei merkittävää haittaa” -periaatetta koskevien teknisten ohjeiden (2021/C58/01) mukaisia. Avustuksen myöntämispäätöksissä on määrättävä, että tuki myönnetään sillä edellytyksellä, että toiminta on asiaa koskevan EU:n ja kansallisen ympäristölainsäädännön mukaista.
|
|
198
|
Kierrätyskeskus (I-5.14)
|
T
|
Töiden loppuun saattaminen kuudessa kierrätyslaitoksessa
|
|
Tilat
|
0
|
6
|
Q2
|
2026
|
Kuusi kierrätyslaitosta on rakennettu, mukautettu tai laajennettu kierrätysprosessien parantamiseksi.
|
|
199
|
Belgia Builds Back Circular (I-5.15)
|
M
|
Kiertotalouden hankkeita koskevien julkisten hankintasopimusten tekeminen
|
Ilmoitus julkisia hankintoja koskevien sopimusten tekemisestä kilpailun läpäisseiden hakijoiden kanssa
|
|
|
|
Q1
|
2024
|
Operatiivinen sihteeristö on tehnyt sopimuksen ja toimii edistääkseen yhteistyötä kiertotalouden toimissa ja valittujen hakijoiden valinnassa kymmentä kiertotaloushanketta koskevan ehdotuspyynnön perusteella. Ehdokkaiden on oltava yksityisiä yrityksiä, jotka tarvitsevat rahoitusta ekologista suunnittelua tai kemikaalien korvaamista koskevan tutkimus- tai operatiivisen hankkeen toteuttamiseen. Ehdokas katsotaan valituksi, kun sen investointihanke on virallisesti valittu koalitiolta rahoitettavaksi.
Ilmoitus julkisia hankintoja koskevien sopimusten tekemisestä kilpailuun perustuvan ehdotuspyynnön perusteella valituille hankkeille, mukaan lukien kelpoisuusperusteet, joilla varmistetaan poissulkemisluettelon avulla, että valitut hankkeet ovat ”ei merkittävää haittaa” -periaatetta koskevien teknisten ohjeiden (2021/C58/01) mukaisia, sekä vaatimus asiaa koskevan EU:n ja kansallisen ympäristölainsäädännön noudattamisesta.
|
|
200
|
Belgia Builds Back Circular (I-5.15)
|
M
|
Pk-yrityksille suunnattujen tiedotus- ja valistustoimien sekä kiertotaloushankkeiden loppuun saattaminen
|
Raportit kampanjoiden vaikutuksesta, raportit kiertotaloushankkeiden loppuun saattamisesta
|
|
|
|
Q2
|
2026
|
Vähintään kolme pk-yrityksille suunnattua tiedotus- ja valistustoimea (vuotuiset tiedotuskampanjat (yli kolme vuotta), yksi verkkosivusto ja yksi itsearviointiväline) on saatettu päätökseen ja vähintään yhdeksän kiertotaloushanketta on saatu päätökseen.
|
|
201
|
Kiertotalouden käyttöönotto Valloniassa (I-5.16)
|
M
|
Julkisia hankintoja koskevien sopimusten tekeminen kiertotaloutta edistävistä hankkeista Valloniassa
|
Ilmoitus julkisia hankintoja koskevien sopimusten tekemisestä kilpailun läpäisseiden hakijoiden kanssa
|
|
|
|
Q2
|
2022
|
Valittujen hakijoiden valinta metallien, akkujen ja mineraalien kierrätystä ja uudelleenkäyttöä koskevan ehdotuspyynnön perusteella. Ehdotuspyynnöllä on oltava tehtävänkuvaus, mukaan lukien tukikelpoisuusperusteet, joilla varmistetaan, että valitut hankkeet ovat ”ei merkittävää haittaa” -periaatetta koskevien teknisten ohjeiden (2021/C58/01) mukaisia, käyttämällä poissulkemisluetteloa ja noudattamalla asiaa koskevaa EU:n ja kansallista ympäristölainsäädäntöä.
|
|
202
|
Kiertotalouden käyttöönotto Valloniassa (I-5.16)
|
T
|
Kiertotaloutta edistävien hankkeiden loppuun saattaminen Valloniassa
|
|
Projektit
|
0
|
11
|
Q2
|
2026
|
Vähintään 11 metallien, akkujen ja mineraalien kierrätystä ja uudelleenkäyttöä koskevaa hanketta on saatettu päätökseen.
|
KYSYMYS OSA 6.1: Menojen uudelleenarvioinnit
Tämä Belgian elpymis- ja palautumissuunnitelman osa koostuu toimenpiteistä, joissa keskitytään menojen uudelleenarviointiin eri hallintotasoilla. Yleisenä tavoitteena on parantaa julkisten menojen laatua ja koostumusta.
Osa-alue edistää julkisten menojen koostumuksen ja tehokkuuden parantamista koskevan maakohtaisen suosituksen 2019.1 noudattamista.
Q.1. Kuvaus uudistuksista ja investoinneista, joita rahoitetaan rahoitustuella, jota ei makseta takaisin
Uudistus R-6: ”Lykätyt tarkastelut”
Uudistuksen tavoitteena on ottaa käyttöön menojen uudelleenarvioinnit eri hallintotasoilla. Uudistusten toteuttaminen on saatettava päätökseen 31 päivään joulukuuta 2024 mennessä. Tämä toimenpide sisältää seuraavat viisi alatoimenpidettä:
·Liittovaltion uudistus R-6.01 ”Arvioinnit”
·Flanderin uudistus R-6.02 ”Päätösarvioinnit – Flanderin yleinen tarkistus ja menonormi”
·Vallonian alueen uudistus R-6.03 ”Vallonian alueen uudelleentarkastelut – nollapohjainen talousarvio”
·Brysselin pääkaupunkialueen uudistus R-6.04 ”Uudelleentarkastelu”
·Ranskankielisen yhteisön uudistus R-6.05 ”Arvioinnit”
Uudistus R-6.01: Liittovaltion ”käynnistystarkastukset”
Uudistustoimenpiteellä pyritään arvioimaan menoja rakenteellisesti liittovaltion tasolla ja sosiaaliturva-alalla. OECD on tukenut menojen uudelleenarviointien valmistelua osana komission rakenneuudistusten tukiohjelmaa. Se antoi vuosina 2019 ja 2020 teknistä apua ja suosituksia menojen uudelleenarviointien panemiseksi tehokkaasti täytäntöön Belgian talousarviomenettelyssä. OECD:n suositusten mukaisesti liittohallitus päätti käynnistää vuoden 2021 alussa pilottiharjoituksia kolmella keskeisellä alalla: veromenot, perusmenot, sosiaaliturva-ala. Tätä varten on perustettu työryhmiä, joiden on määrä toimittaa raporttinsa vuoden 2022 talousarvion valmistelua varten. Tuolloin hallitus valitsee uudet aiheet, jotka toimitetaan seuraavalle vuodelle. Pilottihankkeen jälkeen on arvioitava prosessia (ohjauskomitea, toimeksianto, työryhmien kokoonpano) sen arvioimiseksi, ovatko suunniteltu rakenne ja ajoitus optimaalinen vai voidaanko niitä parantaa. Pilottihankkeiden valmistuttua hallitus päättää vuonna 2022, miten menojen uudelleentarkastelusta tulisi toistuva prosessi ja olennainen osa talousarviomenettelyä.
Uudistus R-6.02: Flanderin menoarviot – Flanderin yleinen tarkistus ja menonormi
Uudistustoimenpiteelläpyritään priorisoimaan uudelleen Flanderin aluehallinnon menot ja rajoittamaan niitä mahdollisuuksien mukaan: yhtäältä menonormi ja toisaalta ns. Vlaamse Brede Herovering (VBH), jonka tavoitteena on kytkeä menojen uudelleentarkastelu rakenteellisesti Flanderin talousarviomenettelyyn tulevina vuosina. Vuonna 2022 hyväksyttävässä menonormissa on määriteltävä julkisten menojen enimmäiskasvupolku ottaen huomioon tulojen kasvusuuntaus ja asetetut julkisen talouden tavoitteet. VBH- ohjelmantarkoituksena on tehdä vuoden 2021 puoliväliin mennessä arviointi kymmenestä politiikan alasta, joiden pohjalta määritellään menojen uudelleenarviointien laajuus. Toimenpiteen tarkoituksena on tukea menojen uudelleentarkasteluja yhdellätoista politiikanalalla syyskuusta 2021 lokakuuhun 2025.
Uudistus R-6.03: Vallonian alueen menoarviot – nollapohjainen talousarvio
Uudistustoimenpide koostuu nollaperusteisesta budjetoinnista ja menojen uudelleentarkasteluista, jotka kattavat kaikki menot ja tulot seitsemän toimintalohkon ympärille ja kattavat kaikki Vallonian hallinnon osastot sekä 170 julkishallinnon yksikköä. Nollaperusteista budjetointia koskevassa lähestymistavassa, jossa menot on perusteltava kokonaisuudessaan vuosittain, keskitytään toiminta- ja investointimenoihin, kun taas menojen uudelleentarkasteluissa on käsiteltävä interventiomenoja, joihin liittyy julkisten varojen siirtoa yrityksille, kotitalouksille ja paikallisviranomaisille. Harjoitus toteutetaan neljänä aallona lokakuun 2020 ja kesäkuun 2022 välisenä aikana ulkopuolisten konsulttien tuella. Menettelyn päätyttyä Vallonian hallitus päättää, miten menojen uudelleenarvioinnit sisällytetään pysyvästi talousarviomenettelyyn.
Uudistus R-6.04: Brysselin pääkaupunkiseudun hallintoalueen ”käynnissä oleva uudelleentarkastelu”
Uudistustoimenpiteessä toteutetaan ja saatetaan päätökseen kaksi pilottiluonteista menojen uudelleentarkastelua ja sisällytetään ne Brysselin alueen talousarviomenettelyyn. Brysselin alue käynnisti rakenneuudistusten tukiohjelman tuella kaksi menojen uudelleentarkastelua koskevaa pilottihanketta liikkuvuuden ja sosiaalisen asuntotuotannon aloilla. Niiden päätavoitteena on vahvistaa hallinnon (erityisesti Brysselin talous- ja budjettihallinnon ja Brysselin tilasto- ja analyysilaitoksen) valmiuksia ja ottaa oppia välineen rakenteelliseksi ankkuroimiseksi. Rakenneuudistusten tukiohjelman ansiosta Brysselin hallitus hyötyi myös julkisen varainhoitojärjestelmänsä kattavasta puuteanalyysista heinäkuussa 2021 valmistuvan julkisia menoja ja taloudellista vastuuta koskevan arvioinnin(PEFA) ansiosta. Brysselin hallitus päättää pilottiarvioiden ja PEFA-analyysin tulosten perusteella, miten menojen uudelleenarvioinnit sisällytetään rakenteellisesti talousarviomenettelyyn.
Uudistus R-6.05: Ranskankielisen yhteisön ”käynnistystarkastukset”
Uudistustoimenpide koostuu menojen pilottiarvioiden toteuttamisesta ja menojen uudelleenarviointien sisällyttämisestä ranskankielisen yhteisön talousarviomenettelyyn. Vuoden 2022 talousarvion laatimista varten valittiin ensimmäiset pilottiarvioinnit. Toinen aalto päättyy vuoden 2022 puoliväliin mennessä. EU:n teknisen tuen välineen puitteissa ranskankielisen yhteisön hallitus saa teknistä tukea menojen uudelleenarviointien sisällyttämiseksi talousarviosykliinsä, jotta hallitus voi päättää vuoden 2023 toisella neljänneksellä, miten menojen uudelleentarkastelut sisällytetään talousarviosykliin.
KYSYMYS 2 Ei-takaisinmaksettavan rahoitustuen seurannan ja täytäntöönpanon välitavoitteet, tavoitteet, indikaattorit ja aikataulu1
|
Sitä seuraavat sivut. Huom.
|
Toimenpide (uudistus tai investointi)
|
Välitavoite/tavoite
|
Nimi
|
Laadulliset indikaattorit
(välitavoitteiden osalta)
|
Määrälliset indikaattorit
(tavoitteiden osalta)
|
Alustava toteutusaikataulu
|
Kunkin välitavoitteen ja tavoitteen kuvaus
|
|
|
|
|
|
|
Mitta-yksikkö
|
Lähtötilanne
|
Päämäärä
|
Neljännes
|
Vuosi
|
|
|
205
|
Menojen uudelleenarvioinnit (R-6)
|
M
|
Menojen uudelleentarkastelua koskeva pilottihanke tai sisällyttäminen talousarviomenettelyyn (1)
|
Valmistuneet pilottihankkeet ja niihin liittyvät raportit
|
|
|
|
Q4
|
2021
|
Liittovaltion, Vallonian alueen ja Brysselin pääkaupunkialueen viranomaiset: Menojen uudelleentarkastelua koskevan pilottihankkeen loppuun saattaminen ja kertomuksen laatiminen. Flanderin hallintoalueen viranomaiset: Menojen uudelleentarkastelun sisällyttäminen talousarviomenettelyyn (1): Hallituksen päätökset, joissa määritellään, miten menojen uudelleenarvioinnit (tai vastaava lähestymistapa) sisällytetään talousarviomenettelyyn. Päätöksissä määritellään menojen uudelleentarkastelustrategia ja aikataulu tuleville tarkistuksille, joihin mahdollisesti sisältyy määrällisiä tavoitteita. Varmistettava euroryhmän ohjeiden mukaisesti muun muassa arviointien selkeä soveltamisala ja suunnittelu sekä avoin seuranta, raportointi ja arviointi.
|
|
206
|
Menojen uudelleenarvioinnit (R-6)
|
M
|
Menojen uudelleentarkastelun sisällyttäminen talousarviomenettelyyn (1) tai pilottivaiheen loppuun saattaminen
|
Hallituksen päätös:
|
|
|
|
Q4
|
2022
|
Liittovaltion, Vallonian alueen ja Brysselin pääkaupunkialueen viranomaiset: Menojen uudelleentarkastelun sisällyttäminen talousarviomenettelyyn (1): Hallituksen päätökset, joissa määritellään, miten menojen uudelleenarvioinnit (tai vastaava lähestymistapa) sisällytetään talousarviomenettelyyn. Päätöksissä määritellään menojen uudelleentarkastelustrategia ja aikataulu tuleville tarkistuksille, joihin mahdollisesti sisältyy määrällisiä tavoitteita. Varmistettava euroryhmän ohjeiden mukaisesti muun muassa arviointien selkeä soveltamisala ja suunnittelu sekä avoin seuranta, raportointi ja arviointi. Ranskankieliset yhteisön viranomaiset: Menojen uudelleentarkastelua koskevan pilottihankkeen loppuun saattaminen ja raportointi tietojen poistamisesta.
|
|
207
|
Menojen uudelleenarvioinnit (R-6)
|
M
|
Menojen uudelleentarkastelun sisällyttäminen talousarviomenettelyyn (1) tai (2)
|
Hallituksen päätös:
|
|
|
|
Q4
|
2023
|
Ranskankieliset yhteisön viranomaiset: Menojen uudelleentarkastelun sisällyttäminen talousarviomenettelyyn (1): Hallituksen päätökset, joissa määritellään, miten menojen uudelleenarvioinnit (tai vastaava lähestymistapa) sisällytetään talousarviomenettelyyn. Päätöksissä määritellään menojen uudelleentarkastelustrategia ja aikataulu tuleville tarkistuksille, joihin mahdollisesti sisältyy määrällisiä tavoitteita. Varmistettava euroryhmän ohjeiden mukaisesti muun muassa arviointien selkeä soveltamisala ja suunnittelu sekä avoin seuranta, raportointi ja arviointi. Liittovaltio, Flanderin alue, Vallonian alue, Brysselin pääkaupunkialue ja ranskankieliset yhteisön viranomaiset: Menojen uudelleentarkastelun sisällyttäminen talousarviomenettelyyn (2): Menojen uudelleenarviointien tulosten järjestelmällinen sisällyttäminen vuotuiseen ja monivuotiseen talousarviosuunnitteluun vuoden 2024 talousarviolain valmistelusta alkaen. Tähän sisältyy muun muassa menojen uudelleentarkasteluohjelmaan liittyvien tulosten, mukaan lukien säästöt, kvantifiointi jälkikäteen.
|
|
208
|
Menojen uudelleenarvioinnit (R-6)
|
M
|
Menojen jälkiarviointi
|
Arviointiraportti
|
|
|
|
Q4
|
2024
|
Liittovaltio, Flanderin alue, Vallonian alue, Brysselin pääkaupunkialue ja ranskankieliset yhteisön viranomaiset: Menojen jälkiarviointi: Menojen uudelleentarkasteluja koskevan arviointikertomuksen julkaiseminen.
|
REPowerEU-luku
R. OSA 7.1: Rakennusten kunnostus
REPowerEU-luku vastaa haasteeseen vähentää riippuvuutta fossiilisista polttoaineista ja parantaa energiatehokkuutta. Belgian elpymis- ja palautumissuunnitelman REPowerEU-luvun tämän komponentin tavoitteena on kunnostaa olemassa oleva rakennuskanta ja tehdä siitä energia- ja resurssitehokkaampi. Komponentissa keskitytään yksityisten ja julkisten rakennusten, myös sosiaalisen infrastruktuurin ja asuinrakennusten, kunnostamiseen ja yleisemmin energiatehokkuudeltaan heikompien rakennusten kunnostamiseen. Näin ollen tällä osa-alueella edistetään kasvihuonekaasupäästöjen vähentämistä ja kestävän rakentamisen kasvua sekä sosiaalista selviytymiskykyä pienentämällä energialaskuja.
Komponentilla edistetään maakohtaisten suositusten 2022.4 ja 2023.4 noudattamista ja kehotetaan Belgiaa vähentämään yleistä riippuvuutta fossiilisista polttoaineista tehostamalla energiatehokkuuden parantamista ja vähentämällä fossiilisten polttoaineiden käyttöä rakennuksissa.
Minkään tämän komponentin toimenpiteen ei odoteta aiheuttavan asetuksen (EU) 2020/852 17 artiklassa tarkoitettua merkittävää haittaa ympäristötavoitteille, kun otetaan huomioon ”ei merkittävää haittaa” -periaatteen soveltamista koskevien teknisten ohjeiden (2021/C58/01) mukaiset elpymis- ja palautumissuunnitelmassa esitettyjen toimenpiteiden kuvaus ja lieventävät toimet.
R.1 Kuvaus uudistuksista ja investoinneista, joita rahoitetaan rahoitustuella, jota ei makseta takaisin
Uudistus R-7.01: Brysselin pääkaupunkialueen lento-, ilmasto- ja energiasäännöstön tarkistaminen
Uudistuksessa muutetaan ilmaa, ilmastoa ja energiaa koskevaa Brysselin säännöstöä (COBRACE) ja otetaan käyttöön rakennusten ja uusien rakennusten kunnostamista koskevia uusia velvoitteita. Kaikilta asuinrakennusten ja muiden kuin asuinrakennusten energiatehokkuusyksiköiltä vaaditaan rakennusten energiatehokkuustodistus. Asuinrakennuskannan osalta kaikkien EPB-yksiköiden on tehtävä peruskorjaustöitä seuraavien primäärienergian kulutusta koskevien vaatimusten täyttämiseksi: Asuinrakennuskannan EPB-yksiköiden on vastattava vähintään primäärienergian kulutustasoa, joka on alle 275 kWh/m² vuodessa (luokan E raja) kymmenen vuoden kuluessa tai viimeistään vuonna 2033 ja alle 150 kWh/m² vuodessa (luokan C raja-arvo), jos vaatimukset on saavutettava 20 vuoden kuluessa.
Kaikissa uusissa rakennuksissa saa 1 päivästä tammikuuta 2025 alkaen olla ainoastaan lämmitysjärjestelmiä, joiden osalta lämmönkehittimet täyttävät direktiivin 2009/125/EY ekologista suunnittelua koskevat vaatimukset ja tuottavat lämpöä ainoastaan sähköllä ja/tai uusiutuvista lähteistä peräisin olevalla energialla ja/tai jotka on liitetty tehokkaaseen kaukolämpöjärjestelmään. Toiseksi vuodesta 2027 alkaen kaikkien viranomaisten omistamien, käyttämien tai aiottujen uusien rakennusten on täytettävä päästöttömyystavoite, ja ne on varustettava laitoksella, joka tuottaa energiaa aurinkoenergiasta. Kolmanneksi päästöttömyystavoite on saavutettava kaikilla uusilla rakennustöillä vuodesta 2030 alkaen.
Uudistuksen täytäntöönpanon siirtymäkausi alkaa 30 päivänä kesäkuuta 2024, kun lämmitysjärjestelmien ekologista suunnittelua koskevat vaatimukset tulevat voimaan 1 päivästä tammikuuta 2025.
Toimenpiteen täytäntöönpano on saatettava päätökseen 30 päivään kesäkuuta 2024 mennessä.
Investointi I-7.01: Brysselin pääkaupunkialueen ”parannettu energiatukijärjestelmä”
Tällä toimenpiteellä rahoitetaan RENOLUTION-peruskorjaustukiohjelmasta pienituloisten kotitalouksien energiatehokkuutta parantavia peruskorjauksia varten myönnettäviä avustuksia. Investointi on saatava päätökseen 31. joulukuuta 2024 mennessä.
Investointi I-7.02: ”Laajennettu toimenpide: Flanderin alueen parannettu energiatukijärjestelmä
Tällä investoinnilla laajennetaan Flanderin alueen uudistusta R-1.01, alainvestointi i) ”Parannettu energiatukijärjestelmä” komponentissa 1.1: Perusparannus. Tämän toimenpiteen laajennetulla osalla on rahoitettava tuen korotus loppukäyttäjää kohti yksityisten asuntojen energiatehokkaisiin perusparannuksiin. Toimenpiteen täytäntöönpano on määrä saattaa päätökseen 30. kesäkuuta 2026 mennessä.
Investointi I-7.03: Saksankielisen yhteisön ”energia-avustukset yksityisasuntoihin”
Tämä toimenpide oli saksankielisen yhteisön R-1.03:n ”Parempi energiatukijärjestelmä” investointiosuus komponentissa 1.1: Perusparannus. Toimenpide koostuu energiapalkkioiden myöntämisestä yksityisasuntojen kunnostamiseen, mikä vähentää energiankulutusta. Toimenpiteen täytäntöönpano on saatettava päätökseen 30 päivään kesäkuuta 2024 mennessä.
Investointi I-7.04: Vallonian alueen ”sosiaalisten asuntojen kunnostaminen”
Investointi koostuu sosiaalisten asuntojen varustamisesta aurinkopaneeleilla ja lämpöpumpuilla. Toimenpiteen täytäntöönpano on määrä saattaa päätökseen 30. kesäkuuta 2026 mennessä.
Investointi I-7.05: Liittovaltion ”energia- ja ilmastotoimenpiteet julkisissa rakennuksissa”
Investointi koostuu liittovaltion julkisten rakennusten varustamisesta latausasemilla, aurinkopaneeleilla ja LED-valoilla. Latausinfrastruktuurin osalta investoinnin tavoitteen on oltava uusiutuvia energialähteitä koskevan direktiivin (EU) 2018/2001 muuttamisesta annetun direktiivin (EU) 2023/2413 mukainen. Toimenpiteen täytäntöönpano on määrä saattaa päätökseen 31. joulukuuta 2025 mennessä.
Investointi I-7: Flanderin hallintoalueen ”julkisten rakennusten energiansäästö”
Toimenpiteen täytäntöönpano on määrä saattaa päätökseen 30. kesäkuuta 2026 mennessä. Investointi koostuu seuraavista alatoimenpiteistä/toimista:
·Investointi I-7.06: Flanderin hallintoalueen ”julkisten rakennusten kunnostaminen”
·Investointi I-7.07: Flanderin hallintoalueen julkisten koulujen energiatoimenpiteet
·Investointi I-7.08: Flanderin hallintoalueen ”hoitorakennuksia koskevat energiatoimenpiteet”
·Investointi I-7.09: Flanderin hallintoalueen ”VRT-rakennuksen energiatoimenpiteet”
Investointi I-7.06: Flanderin hallintoalueen ”julkisten rakennusten kunnostaminen”
Investointi koostuu neljän julkisen rakennuksen energiatehokkaasta kunnostamisesta: 1) Martelaarsplein 7, Martelaarsplein 19 ja Kreupelenstraat 2, Brussel, 2) Winston Churchillkaai 2, Oostende, 3) Justitiehuis, Ieper, 4) Koolstraat 35, Bryssel. Toimenpiteellä on vähennettävä keskimäärin vähintään 30 prosenttia primäärienergian kulutusta, sellaisena kuin se on määritelty rakennusten peruskorjauksesta annetussa komission suosituksessa (EU) 2019/786. Toimenpiteen täytäntöönpano on määrä saattaa päätökseen 30. kesäkuuta 2026 mennessä.
Investointi I-7.07: Flanderin hallintoalueen julkisten koulujen energiatoimenpiteet
Investointi koostuu aurinkopaneelien käyttöönotosta julkisissa kouluissa taustaselvityksen perusteella. Toimenpiteen täytäntöönpano on määrä saattaa päätökseen 30. kesäkuuta 2026 mennessä.
Investointi I-7.08: Flanderin hallintoalueen ”hoitorakennuksia koskevat energiatoimenpiteet”
Investointi koostuu 1) energiakatselmusten tekemisestä ja 2) energiatoimenpiteiden loppuun saattamisesta hoitorakennuksissa. Toimenpiteen täytäntöönpano on määrä saattaa päätökseen 30. kesäkuuta 2026 mennessä.
Investointi I-7.09: Flanderin hallintoalueen ”VRT-rakennuksen energiatoimenpiteet”
Investointi koostuu lämpöpumppujen ja aurinkopaneelien sekä LED-valojen, katon eristyksen ja älykkään energianseurannan käyttöönotosta uudessa VRT-rakennuksessa (Vlaamse Radio en Televisie). Toimenpiteen täytäntöönpano on määrä saattaa päätökseen 30. kesäkuuta 2026 mennessä.
Investointi I-7.10: Flanderin hallintoalueen ”AWV-rakennusten energiatoimenpiteet”
Investoinnilla saatetaan päätökseen neljä AWV-rakennuksen (Agentschap Wegen en Verkeer) rakennushanketta: eristys, lämpöpumput, aurinkopaneelit ja LED-lamput. Toimenpiteellä on vähennettävä keskimäärin vähintään 30 prosenttia primäärienergian kulutusta, sellaisena kuin se on määritelty rakennusten peruskorjauksesta annetussa komission suosituksessa (EU) 2019/786. Toimenpiteen täytäntöönpano on määrä saattaa päätökseen 31. joulukuuta 2025 mennessä.
R.2 Seurantaa ja täytäntöönpanoa koskevat välitavoitteet, tavoitteet, indikaattorit ja aikataulu – rahoitustuki, jota ei makseta takaisin
|
Sitä seuraavat sivut. Huom.
|
Asiaan liittyvä toimenpide
|
M/T
|
Nimi
|
Laadulliset indikaattorit (välitavoitteiden osalta)
|
Määrälliset indikaattorit (tavoitteiden osalta)
|
Toteuttamisaikataulu
|
Välitavoitteen/tavoitteen kuvaus
|
|
|
|
|
|
|
Mitta-yksikkö
|
Lähtötilanne
|
Päämäärä
|
Neljännes
|
Vuosi
|
|
|
211
|
Ilmaa, ilmastoa ja energiaa koskevan säännöstön tarkistaminen – RBC (R-7.01)
|
M
|
Rakennusten perusparannuksia koskevat uudet velvoitteet
|
Säädöksen säännös, jossa ilmoitetaan COBRACE-asetuksen muuttamisesta annetun asetuksen voimaantulo
|
|
|
|
Q2
|
2024
|
Asetus lentoa, ilmastoa ja energiaa koskevan Brysselin säännöstön muuttamisesta tulee voimaan. Näihin uusiin velvoitteisiin on sisällyttävä, että i) rakennusten energiatehokkuustodistus vaaditaan kaikilta asuinrakennusyksiköiltä ja muilta kuin asuinrakennusyksiköiltä, ii) asuinrakennuskannan energiatehokkuusyksikköjen on vastattava vähintään primäärienergian kulutustasoa, joka on alle 275 kWh/m² vuodessa (luokan E raja) kymmenen vuoden kuluessa tai viimeistään vuonna 2033 ja iii) alle 150 kWh/m²/vuosi (luokan C raja), jos vaatimukset on saavutettava 20 vuoden kuluessa. Kaikissa uusissa rakennuksissa on 1 päivästä tammikuuta 2025 alkaen oltava ainoastaan lämmitysjärjestelmät, joiden lämmönkehittimet täyttävät direktiivin 2009/125/EY ekologista suunnittelua koskevat vaatimukset ja tuottavat lämpöä ainoastaan sähköllä ja/tai uusiutuvista lähteistä peräisin olevalla energialla ja/tai jotka on liitetty tehokkaaseen kaukolämpöjärjestelmään.
|
|
212
|
Parannettu energiatukijärjestelmä” – RBC (I-7.01)
|
T
|
Energia-avustukset pienituloisille kotitalouksille
|
|
Numero
|
0
|
3 498
|
Q4
|
2024
|
3498 asuntoa kunnostettiin energia-avustuksilla, joilla vähennetään primäärienergian kysyntää pienituloisten kotitalouksien hyväksi.
|
|
213
|
Flanderin alueen parannettu energiatukijärjestelmä (I-7.02)
|
M
|
Flanderin alueen energiatukijärjestelmän lisääminen
|
Flanderin hallituksen energiatukijärjestelmää koskevan asetuksen muutoksen voimaantulo
|
|
|
|
Q1
|
2022
|
Asetuksen muutos, joka koskee R-1.01-alauudistusta (i) koskevaa energiatukijärjestelmää, tulee voimaan. Siinä määritellään tuen lisääminen kahdelle alimman tulotason kohderyhmälle sekä kattoeristyksen ja lämpöpumppujen tukien korottaminen.
|
|
214
|
Energia-avustukset – saksankielinen yhteisö (I-7.03)
|
T
|
Yksityisasuntojen kunnostaminen
|
|
Numero
|
0
|
774
|
Q2
|
2024
|
774 yksityistä asuntoa on kunnostettu energia-avustuksilla.
|
|
215
|
Sosiaalisten asuntojen kunnostaminen – WAL (I-7.04)
|
T
|
Aurinkopaneelit ja lämpöpumput sosiaaliperusteisissa asunnoissa
|
|
Numero
|
0
|
3 600
|
Q2
|
2026
|
3600 sosiaalista asuntoa on varustettu aurinkopaneeleilla, joista 285 on varustettu aurinkopaneeleilla ja lämpöpumpuilla.
|
|
216
|
Julkisten rakennusten energia- ja ilmastotoimenpiteet – liittovaltio (I-7.05)
|
T
|
Loppuun saatetut energiatoimenpiteet
|
|
Numero
|
0
|
3 622
|
Q4
|
2025
|
Valitut 50 hanketta, jotka koskevat LED-valojen, aurinkopaneelien ja latauspisteiden asentamista liittovaltiorakennuksiin, on saatu päätökseen, mukaan lukien vähintään 224 kW:n LED-valot, 3300 kWP:n aurinkopaneelit ja 98 latauspistettä. Latausinfrastruktuurin tavoitteen on oltava uusiutuvia energialähteitä koskevan direktiivin (EU) 2018/2001 muuttamisesta annetun direktiivin (EU) 2023/2413 mukainen.
|
|
217
|
AWV-rakennusten energiatoimenpiteet (I-7.10)
|
T
|
Loppuun saatetut energiatoimenpidehankkeet
|
|
Numero
|
0
|
4
|
Q4
|
2025
|
Neljä hanketta, jotka koskevat asentamista AWV-rakennuksiin: lämpöpumput, eristys, aurinkopaneelit ja LED-valot on saatu valmiiksi, mikä vähentää keskimäärin vähintään 30 prosenttia primäärienergian kulutusta, kuten rakennusten peruskorjauksesta annetussa komission suosituksessa (EU) 2019/786 määritellään.
|
|
218
|
Energiansäästö julkisissa rakennuksissa – VLA (I-7)
|
T
|
Julkisten rakennusten energiatehokas peruskorjaus
|
|
Numero
|
0
|
555
|
Q2
|
2026
|
Neljä julkista rakennusta on kunnostettu: 1) Martelaarsplein 7, Martelaarsplein 19 ja Kreupelenstraat 2, Brussel, 2) Winston Churchillkaai 2, Oostende, 3) Justitiehuis, Ieper, 4) Koolstraat 35, Brussel (I-7.06), vähentää keskimäärin vähintään 30 prosenttia primäärienergian kulutusta, sellaisena kuin se on määritelty rakennusten peruskorjauksesta annetussa komission suosituksessa (EU) 2019/786. Primäärienergian kulutuksen väheneminen keskimäärin vähintään 30 prosentilla osoitetaan kunkin rakennuksen ennakko- ja jälkikäteis- ja energiatehokkuustodistuksilla. Energiatehokkuusdirektiivin (direktiivi 2010/31/EU) liitteen I mukaisesti energiatehokkuustodistukset voivat etukäteen ja jälkikäteen perustua laskettuun energiankulutukseen asiaankuuluvan (kansallisen) energiatehokkuusmenetelmän mukaisesti.
Vähintään 100 julkisessa koulurakennuksessa on yhteensä vähintään 100000 neliömetriä aurinkopaneeleja (I-7.07).
Vähintään 400 hoitorakennuksesta on tehty energiakatselmus. Vähintään 50 hoitorakennusta on saattanut päätökseen energiatoimenpiteet, joita varten avustus myönnettiin (I-7.08).
VRT-rakennus on varustettu lämpöpumpuilla ja aurinkopaneeleilla sekä LED-valoilla, katon eristyksellä ja älykkäällä energiantarkkailulla (I-7.09).
|
S. OSA - ALUE 7.2: Uudet kehittyvät energiateknologiat
Belgian elpymis- ja palautumissuunnitelman tämän komponentin tavoitteena on antaa vahva sysäys teknologiselle kehitykselle energiasiirtymän tukemiseksi jahiilidioksidipäästöjen vähentämiseksi painottaen järjestelmän integrointia ja teollisuuden hiilestä irtautumista.
Komponentilla edistetään maakohtaisten suositusten 2022.4 ja 2023.4 noudattamista ja kehotetaan Belgiaa vähentämään yleistä riippuvuutta fossiilisista polttoaineista muun muassa edistämällä edelleen teollisuuden hiilestä irtautumista ja tehostamaan politiikkatoimia, joilla pyritään hankkimaan osaamista ja osaamista vihreää siirtymää varten.
Minkään tämän komponentin toimenpiteen ei odoteta aiheuttavan asetuksen (EU) 2020/852 17 artiklassa tarkoitettua merkittävää haittaa ympäristötavoitteille, kun otetaan huomioon ”ei merkittävää haittaa” -periaatteen soveltamista koskevien teknisten ohjeiden (2021/C58/01) mukaiset elpymis- ja palautumissuunnitelmassa esitettyjen toimenpiteiden kuvaus ja lieventävät toimet.
S.1 Kuvaus uudistuksista ja investoinneista, joita rahoitetaan rahoitustuella, jota ei makseta takaisin
Investointi I-7.11: Ranskankielisen yhteisön ”energiasiirtymän tutkimusfoorumi”
Toimenpide koostuu investoinneista t & k-laitoksiin ja -laitteisiin ranskankielisten yliopistojen hyväksi. Tämän toimenpiteen kohteena olevat teknologiat liittyvät yhteen tai useampaan seuraavista aloista: uusiutuvan ja vähähiilisen energian tuotanto; energian tuotanto, muuntaminen ja varastointi; Hiilidioksidin talteenotto ja hyödyntäminen; energian järkevä käyttö rakennuksissa ja liikkuvuudessa; sähköverkon toiminta. Toimenpiteen täytäntöönpano on määrä saattaa päätökseen 31. joulukuuta 2025 mennessä.
Investointi I-7.12: Liittovaltion ”energian tuontiinfrastruktuuri”
Toimenpiteellä tuetaan demonstrointi- tai T & K-hankkeita, joiden tavoitteena on optimoida vedyn tai sähkön tuontiinfrastruktuuri. Järjestetään kaksi hankepyyntöä: ehdotuspyyntö, joka koskee hankkeita, joilla tuetaan sellaisten teknologioiden ja infrastruktuurien tutkimusta, kehittämistä ja demonstrointia, jotka voivat edistää vedyn tuontia Belgiaan, ja ii) hankepyyntö, jolla tuetaan avustuksilla sellaisten teknologioiden ja infrastruktuurien tutkimusta, kehittämistä ja demonstrointia, joiden avulla voidaan tuoda sähköä tai vetyä Belgiaan. Toimenpiteen täytäntöönpano on määrä saattaa päätökseen 30. kesäkuuta 2026 mennessä.
Investointi I-7.13: Vallonian alueen teollisuuden hiilestä irtautumista koskeva pyyntö
Toimenpide koostuu taloudellisten kannustimien tarjoamisesta Vallonian teollisuuden energiainvestoinneille ja vihreän teknologian uusien teollisuudenalojen kehittämiselle. Nämä investoinnit kattavat hankkeet, jotka koskevat energiatehokkuutta, kuten teollisuuslämmön hallintaa, hiilidioksidin talteenottoa ja varastointia (CCS), jossa talteen otettuhiilidioksidi on peräisin väistämättömistä prosessipäästöistä, polttoaineen vaihtamista, uusiutuvan energian tuotantoa tai vihreään siirtymään liittyvien teknologioiden arvoketjun uusien teollisten osien perustamista, kuten akkujen arvoketjua (tuotannossa tai kriittisten materiaalien hallinnassa) ja uusiutuvan tai fossiilittoman vedyn arvoketjua.
Sen varmistamiseksi, että toimenpide on elpymis- ja palautumistukivälineen ”ei merkittävää haittaa” -periaatteen mukainen, sellaisena kuin se on vahvistettu ”ei merkittävää haittaa” -periaatetta koskevissa teknisissä ohjeissa (2021/C58/01), tulevan ehdotuspyynnön tukikelpoisuuskriteereihin ei sisällytetä EU:n päästökauppajärjestelmään kuuluvia toimintoja, joilla saavutetaan ennustetut kasvihuonekaasupäästöt, jotka eivät alita asiaankuuluvia vertailuarvoja. Jos toiminnalla saavutetaan ennustetut kasvihuonekaasupäästöt, jotka eivät ole merkittävästi alhaisemmat mutta silti pienemmät kuin asiaankuuluvat vertailuarvot, olisi selitettävä syyt, joiden vuoksi tämä ei ole mahdollista. Lisäksi toimenpiteellä voidaan tukea päästökauppajärjestelmään kuuluviksi laitoksiksi rekisteröidyissä laitoksissa toimia, jotka eivät vaikuta päästökauppajärjestelmän piiriin kuuluvien laitosten päästöihin, ja siten toimia, jotka eivät ole päästökauppajärjestelmän piiriin kuuluvien laitosten rajojen sisällä (ks. näiden rajojen tulkintaa koskevat ohjeet). Päästökauppajärjestelmän soveltamisalaan kuuluvia toimintoja varten maksutta jaettavia päästöoikeuksia varten vahvistetut vertailuarvot vahvistetaan komission täytäntöönpanoasetuksessa (EU) 2021/447. Toimenpiteen täytäntöönpano on määrä saattaa päätökseen 30. kesäkuuta 2026 mennessä.
Investointi I-7.14: Flanderin hallintoalueen ”maatalouden ilmastotoimenpiteitä koskeva pyyntö”
Investoinnilla tuetaan energiansäästötekniikoita (kuten eristystä, lämmön varastointia, lämmön talteenottoa, pumppujen ja puhaltimien tiheyden seurantaa, esijäähdytystä), vihreää lämpöä ja uusiutuvaa energiaa (kuten aurinkovedenlämmittimiä, lämpöpumppuja sekä biomassan kestävää ja paikallista käyttöä), joilla pyritään vähentämään maatalousalan kasvihuonekaasupäästöjä. Toimenpide pannaan täytäntöön noudattaen samoja yksityiskohtaisia sääntöjä, joita sovelletaan yhteisen maatalouspolitiikan mukaiseen Flanderin strategiasuunnitelmaan sisältyvään toimenpiteeseen ”3.23 – VLIF – Tuotantoinvestoinnit maatiloilla”. Toimenpiteen täytäntöönpano on saatettava päätökseen 30 päivään kesäkuuta 2026 mennessä.
S.2 Seurannan ja täytäntöönpanon välitavoitteet, tavoitteet, indikaattorit ja aikataulu sellaisen rahoitustuen osalta, jota ei makseta takaisin
|
Sitä seuraavat sivut. Huom
|
Toimenpide (uudistus tai investointi)
|
M/T
|
Nimi
|
Laadulliset indikaattorit
(välitavoitteiden osalta)
|
Määrälliset indikaattorit
(tavoitteiden osalta)
|
Alustava toteutusaikataulu
|
Kunkin välitavoitteen ja tavoitteen kuvaus
|
|
|
|
|
|
|
Mitta-yksikkö
|
Lähtötilanne
|
Päämäärä
|
Neljännes
|
Vuosi
|
|
|
219
|
Energiasiirtymän tutkimusfoorumi (I-7.11)
|
M
|
Laitteita koskevien julkisten tarjouskilpailujen vapauttaminen
|
Julkisten tarjouskilpailujen julkistaminen
|
|
|
|
Q2
|
2024
|
Julkisten tarjouskilpailujen julkaiseminen kohdennettujen laitteiden hankkimiseksi hankkeessa ”Energiasiirtymän tutkimusalusta” (Fedération Wallonie-Bruxelles), joka täyttää seuraavat edellytykset suunnitellun tutkimus- ja innovointitoiminnan osalta:
— T & I-toiminnassa keskitytään yksinomaan tai ensisijaisesti vähävaikutteisiin vaihtoehtoihin (kuten uusiutuvan vedyn tuotantoon tai päästöttömiin ympäristöinnovaatioihin); tai
— T & I-toiminnalla pyritään parantamaan ”parhaita luokkaa” -teknologiaa (kuten teknologioita, joiden vaikutukset ovat tällä hetkellä mahdollisimman vähäiset (mutta eivät nolla-/vähävaikutteiset)) ja otetaan käyttöön asianmukaisia liitännäistoimenpiteitä lukkiutumisvaikutusten ehkäisemiseksi (toimenpiteet, jotka mahdollistavat vaikutuksiltaan vähäisten teknologioiden käyttöönoton tai niiden kehittämisen). tai
— T & I-prosessin tulokset ovat sovellustasolla teknologianeutraaleja (eli niitä voidaan soveltaa kaikkiin käytettävissä oleviin teknologioihin).
|
|
220
|
Energiasiirtymän tutkimusfoorumi (I-7.11)
|
M
|
Laitteiden hankinta
|
Hankkeen loppuraportti
|
|
|
|
Q4
|
2025
|
Laitehankintojen valmistuttua 21182204 euroa ja jäljellä olevat 2353578 euroa on tilattu.
|
|
221
|
Energian tuontiinfrastruktuuri (I-7.12)
|
M
|
Hankintasopimusten tekeminen ehdotuspyyntöjen perusteella
|
Kirjallinen ilmoitus kilpailun läpäisseille hakijoille
|
|
|
|
Q2
|
2024
|
Sopimusten tekeminen demonstraatiohankkeista tai T & K-hankkeista, jotka on valittu vedyn tai sähkön tuonti-infrastruktuurien optimointia koskevien hankkeiden yhteydessä.
|
|
222
|
Energian tuontiinfrastruktuuri (I-7.12)
|
M
|
Hankepyyntöjen perusteella myönnettyjen hankkeiden loppuun saattaminen
|
Hankkeen loppuraportti hyväksytty
|
|
|
|
Q2
|
2026
|
Sellaisten hankkeiden loppuun saattaminen, jotka on myönnetty vedyn tai sähkön tuonti-infrastruktuurien optimointia koskevien hankkeiden yhteydessä ja joista on toteutettu vähintään 12000000 euroa.
|
|
223
|
Kehotus teollisuuden hiilestä irtautumiseen (I-7–13)
|
M
|
Hankintasopimusten tekeminen ehdotuspyynnön perusteella
|
Kirjallinen ilmoitus kilpailun läpäisseille hakijoille
|
|
|
|
Q2
|
2024
|
Hankintasopimusten tekeminen hankkeille toimenpiteen kuvauksessa täsmennetyn ”ei merkittävää haittaa” -periaatteen mukaisesti energiatehokkuutta koskevan hankepyynnön perusteella sellaisista aiheista kuin teollisuuden lämmön hallinta, hiilidioksidin talteenotto ja varastointi (CCS), joissa talteen otettu hiilidioksidi on peräisin väistämättömistä prosessipäästöistä, polttoaineen vaihtamisesta, uusiutuvan energian tuotannosta tai vihreään siirtymään liittyvien teknologioiden arvoketjun uusien teollisten osien, kuten akkujen arvoketjun (tuotannossa tai kriittisten materiaalien hallinnassa) ja uusiutuvan tai fossiilittoman vedyn arvoketjun perustamisesta.
|
|
224
|
Teollisuuden hiilestä irtautumista koskeva pyyntö (I-7.13)
|
M
|
Ehdotuspyynnön perusteella myönnettyjen hankkeiden loppuun saattaminen
|
Hankkeen loppuraportti hyväksytty
|
|
|
|
Q2
|
2026
|
Teollisuuden hiilestä irtautumista koskevan ehdotuspyynnön perusteella myönnettyjen hankkeiden loppuun saattaminen, ja hankkeet on toteutettu vähintään 64000000 eurolla.
|
|
225
|
Maatalouden ilmastotoimenpiteitä koskeva ehdotuspyyntö (I-7.14)
|
T
|
Ehdotuspyynnön perusteella myönnettyjen hankkeiden loppuun saattaminen
|
|
Numero
|
0
|
270
|
Q2
|
2026
|
Maatalousalalla on saatettu päätökseen vähintään 270 hanketta, jotka koskevat energiansäästötekniikoita, vihreää lämpöä tai uusiutuvaa energiaa ja joiden tavoitteena on vähentää kasvihuonekaasupäästöjä.
|
T.3 Kuvaus lainamuotoisella tuella rahoitettavista uudistuksista ja investoinneista
Investointi I-7.15 ”H2:n runko” liittovaltio
Investointi koostuu vedynsiirtoverkon kehittämisestä, ja siinä keskitytään ensisijaisesti Flanderin (Antwerpen, Gent), Vallonian (Hainaut, Liège) ja Brysselin tärkeimpiin teollisuusklustereihin. Toteutettavat hankkeet määritetään markkinoiden tarpeiden validoinnin perusteella, ja ne ovat osa suunniteltua laajempaa Euroopan yhteistä etua koskevaa tärkeää hanketta, jäljempänä ’IPCEI-hanke’. Toimenpiteen täytäntöönpano on määrä saattaa päätökseen 30. kesäkuuta 2026 mennessä.
T.4 Lainamuotoisen tuen seurantaa ja täytäntöönpanoa koskevat välitavoitteet, tavoitteet, indikaattorit ja aikataulu
|
Sitä seuraavat sivut Nb.
|
Toimenpide (uudistus tai investointi)
|
M/T
|
Nimi
|
Laadulliset indikaattorit
(välitavoitteiden osalta)
|
Määrälliset indikaattorit
(tavoitteiden osalta)
|
Alustava toteutusaikataulu
|
Kunkin välitavoitteen ja tavoitteen kuvaus
|
|
|
|
|
|
|
Mitta-yksikkö
|
Lähtötilanne
|
Päämäärä
|
Neljännes
|
Vuosi
|
|
|
226
|
H2:n selkäranka (I-7.15)
|
M
|
H2-runkoverkon infrastruktuuria koskevan investointisuunnitelman hyväksyminen
|
Liittovaltion hallituksen hyväksymä investointisuunnitelma ”H2:n runko”
|
|
|
|
Q4
|
2023
|
Liittohallitus hyväksyy investointisuunnitelman ”H2:n runkoverkko”, jonka tarkoituksena on kehittää H2-runkohankkeiden ensimmäiset klusterit, kuultuaan ensin toimivaltaista sääntelyelintä (CREG).
Investointisuunnitelman on sisällettävä ehdotetut hankkeet, jotka täyttävät seuraavat edellytykset (ei merkittävää haittaa -ehdot):
1. Uusien vetykäyttöisten siirtoverkkojen rakentaminen tai käyttö (tässä kohdassa käsitellään myös olemassa olevien erityisten vetyputkien laajentamista ja näihin putkiin tehtäviä muutoksia uusien liitäntäpisteiden ja avoimen pääsyn menetelmän varmistamiseksi);
2. Olemassa olevien maakaasuverkkojen muuntaminen tai käyttötarkoituksen muuttaminen 100-prosenttiseksi vedyksi.
|
|
227
|
H2:n selkäranka (I-7.15)
|
T
|
150 km:n vetyputken rakentaminen ja käyttö
|
|
kilometriä
|
0
|
150
|
Q2
|
2026
|
150 km:n pituisen vetyputken rakentaminen ja käyttö (tai muun kaasun kuljetukseen aiemmin käytettyjen putkien käyttötarkoituksen muuttaminen).
Seuraavien edellytysten on täytyttävä (ei merkittävää haittaa -ehdot):
1. Uusien vetykäyttöisten siirtoverkkojen rakentaminen tai käyttö (tässä kohdassa käsitellään myös olemassa olevien erityisten vetyputkien laajentamista ja näihin putkiin tehtäviä muutoksia uusien liitäntäpisteiden ja avoimen pääsyn menetelmän varmistamiseksi);
2. Olemassa olevien maakaasuverkkojen muuntaminen tai käyttötarkoituksen muuttaminen 100-prosenttiseksi vedyksi.
|
T. OSA 7.3: Uusiutuva energia
Tämän komponentin tavoitteena on vähentää riippuvuutta fossiilisista polttoaineista tukemalla sähkön tuotantoa uusiutuvista lähteistä, varmistamalla sähköjärjestelmän parempi yhteenliitäntä ja joustavuus sekä nopeuttamalla uusiutuvien energialähteiden integrointia. Tämän komponentin toimenpiteillä tuetaan erityisesti uusiutuvan energian tuotantokapasiteettia investoimalla erityisesti merituulivoimaan ja aurinkoenergiaan ja uudistamalla sääntelykehystä tuuliturbiinien ja aurinkosähköpaneelien asentamisen edistämiseksi ja lyhentämällä energiasiirtymähankkeisiin liittyvien oikeudellisten menettelyjen kestoa.
Komponentilla edistetään maakohtaisten suositusten 2022.4 ja 2023.4 noudattamista ja kehotetaan Belgiaa vähentämään yleistä riippuvuutta fossiilisista polttoaineista nopeuttamalla uusiutuvien energialähteiden ja niihin liittyvän verkkoinfrastruktuurin käyttöönottoa yksinkertaistamalla edelleen lupamenettelyjä, myös lyhentämällä muutoksenhakumenettelyjen kestoa, ja hyväksymällä oikeudellisia kehyksiä, joilla edistetään investointeja uusiutuvan energian laitoksiin ja helpotetaan energian yhteiskäyttöä.
Minkään tämän komponentin toimenpiteen ei odoteta aiheuttavan asetuksen (EU) 2020/852 17 artiklassa tarkoitettua merkittävää haittaa ympäristötavoitteille, kun otetaan huomioon ”ei merkittävää haittaa” -periaatteen soveltamista koskevien teknisten ohjeiden (2021/C58/01) mukaiset elpymis- ja palautumissuunnitelmassa esitettyjen toimenpiteiden kuvaus ja lieventävät toimet.
T.1 Kuvaus uudistuksista ja investoinneista, joita rahoitetaan rahoitustuella, jota ei makseta takaisin
Liittovaltion uudistuksen R-7.02: Liittovaltion korkeimman hallinto-oikeuden muutoksenhakumenettelyjen uudistaminen
Korkeimman hallinto-oikeuden uudistuksessa 1) lyhennetään aikaa, joka kuluu energiainvestointeja ja uusiutuvan energian hankkeita koskeviin päätöksiin liittyvien muutoksenhakumenettelyjen käsittelyyn (ylin hallintotuomioistuin on toimivaltainen elin), 2) annetaan etusija energiasiirtymää koskevien asioiden käsittelylle. Tällä toimenpiteellä pyritään lisäämään uusiutuvan energian osuutta ja nopeuttamaan sen käyttöönottoa Belgiassa poistamalla muutoksenhakumenettelyihin liittyvät hallinnolliset pullonkaulat uusiutuvaan energiaan tehtävien investointien toteuttamisessa. Toimenpiteen täytäntöönpano on saatettava päätökseen 30 päivään kesäkuuta 2024 mennessä.
Uudistus R-7.03: Flanderin hallintoalueen ”suurkuluttajien aurinkosähkövelvoite”
Uudistuksessa otetaan käyttöön velvoite asentaa aurinkosähköpaneeleja Flanderissa sijaitseviin yksityisiin rakennuksiin, jotka on liitetty sähkönottopisteisiin, joissa kalenterivuodesta 2021 alkaen on yli 1 GWh vuodessa, ja Flanderissa sijaitsevien julkisten organisaatioiden rakennuksissa, jotka on liitetty sähkönottopisteisiin, joissa kalenterivuodesta 2021 alkaen on yli 250 megawattituntia vuodessa. Toimenpiteen täytäntöönpano on saatettava päätökseen 30 päivään kesäkuuta 2023 mennessä.
Vallonian alueen uudistuksella R-7.04: Vallonian alueen energiasiirtymän nopeuttaminen
Uudistuksessa lyhennetään uusiutuvan energian hankkeiden lupamenettelyjä ja yleisemmin helpotetaan tällaisten hankkeiden kehittämistä 1) uudistetaan luonnonsuojelulakia, 2) tarkistetaan vuoden 2013 tuulivoiman viitekehystä, 3) tarkistetaan uusiutuvan energian kehittämis- ja lupakehystä ja 4) kielletään hiili- ja lämmitysöljy lämmitykseen ja lämpimään käyttöveteen rakennuksissa. Toimenpiteen täytäntöönpano on saatettava päätökseen 30 päivään kesäkuuta 2025 mennessä.
Investointi I-7.16: ”Liukeneva aurinko” liittovaltiossa
Investointi koostuu T & K-toiminnasta, jolla edistetään kelluvien aurinkopaneelien teknistä, taloudellista ja rahoituksellista toteutettavuutta Pohjanmerellä ja nostetaan kyseisen teknologian teknologisen valmiuden taso neljästä seitsemään (yhdeksän tason asteikolla), minkä seurauksena asennetaan ja otetaan käyttöön täysimittainen kelluvien aurinkopaneelien demonstrointilaite, jonka kapasiteetti on 1–5 MW. Toimenpiteen täytäntöönpano on määrä saattaa päätökseen 31. joulukuuta 2025 mennessä.
Investointi I-7.17: Vallonian alueen energianjakelun optimointi
Investointi koostuu tukien myöntämisestä Vallonian alueen kahdelle tärkeimmälle sähköverkko-operaattorille (ORES ja RESA), jotta verkoista tehdään älykkäämpiä ja verkon vahvistaminen toteutetaan. Kullekin operaattorille myönnettävien tukien on oltava oikeassa suhteessa niiden osuuteen verkonkäyttäjien kokonaismäärästä. Toimenpiteen täytäntöönpano on määrä saattaa päätökseen 30. kesäkuuta 2026 mennessä.
Investointi I-7.18: Flanderin alueen innovatiiviset uusiutuvan energian tuotantoaloitteet
Toimenpide koostuu tukien myöntämisestä yrityksille, jotka investoivat aurinkoenergia-alan innovatiivisten teknologioiden (aurinkosähkökennot, aurinkolämpöjärjestelmät, energian varastointi ja liittäminen sähkö- tai lämpöverkkoihin) tuotantoon liittyvään tutkimus- ja kehittämistoimintaan, sekä yrityksille, jotka investoivat satamainfrastruktuurin sähköistämiseen Flanderissa (maasähkö). Tätä varten käynnistetään näiden kahden alan hankkeita koskeva ehdotuspyyntö. Toimenpiteen täytäntöönpano on määrä saattaa päätökseen 30. kesäkuuta 2026 mennessä.
Liittovaltion investoinnilla I-7.19: Liittovaltion ”uusiutuvan energian esteiden poistaminen”
Tämän toimenpiteen tavoitteena on vähentää lentoasemien lähialueilla rajoituksia (esim. etäisyys tutkasta, korkeusrajoitukset, syrjäyttämisalueiden alue ja sijainti), joita lennonjohtopalvelut asettavat tuuliturbiinien rakentamiselle, jotta voidaan lisätä uusiutuvan energian osuutta ja nopeuttaa sen käyttöönottoa. Tämä toimenpide koostuu lennonvarmistusjärjestelmien järkeistämisestä, uusien teknologioiden käyttöönotosta ja operatiivisten menettelyjen optimoinnista, mikä osaltaan vähentää lentoasemien ympärillä olevia suoja-alueita ja vapauttaa siten lisätilaa uusien tuulipuistojen rakentamista varten, mikä lisää uusiutuvan energian osuutta ja nopeuttaa sen käyttöönottoa. Toimenpiteen täytäntöönpano on määrä saattaa päätökseen 30. kesäkuuta 2026 mennessä.
T.2 Seurannan ja täytäntöönpanon välitavoitteet, tavoitteet, indikaattorit ja aikataulu sellaisen rahoitustuen osalta, jota ei makseta takaisin
|
Sitä seuraavat sivut. Huom.
|
Toimenpide (uudistus tai investointi)
|
M/T
|
Nimi
|
Laadulliset indikaattorit
(välitavoitteiden osalta)
|
Määrälliset indikaattorit
(tavoitteiden osalta)
|
Alustava toteutusaikataulu
|
Kunkin välitavoitteen ja tavoitteen kuvaus
|
|
|
|
|
|
|
Mitta-yksikkö
|
Lähtötilanne
|
Päämäärä
|
Neljännes
|
Vuosi
|
|
|
228
|
Muutoksenhakumenettely korkeimmalle hallinto-oikeudelle (R-7.02)
|
M
|
Lainsäädännön voimaantulo
|
Lain voimaantuloa koskeva säännös, jolla lyhennetään uusiutuvan energian lupien myöntämismenettelyjä
|
|
|
|
Q2
|
2024
|
(1) Sen lain voimaantulo, jolla uudistetaan muutoksenhakumenettelyjä uusiutuvan energian tuotantolaitoksiin ja energiainvestointeihin liittyvistä päätöksistä Conseil d’État’n hallintoriita-asioiden jaostossa.
Tämän lain tavoitteena on lyhentää uusiutuvan energian lupien myöntämismenettelyjä
·väliaikaisen välipäätöksen kumoaminen,
·tilintarkastustuomioistuimen kertomuksen toimittamisen määräajan rajoittaminen kuuteen kuukauteen,
·keskeyttämismenettelyjen muuttaminen,
·asetetaan etusijalle energiasiirtymätapaukset,
·hallinnollisten riita-asioiden jaostossa käsiteltävien asioiden käsittelyyn kuluvan ajan lyhentäminen ja
·tavanomaisen kumoamiskanteen käsittelyajan lyhentäminen enintään 18 kuukauteen, paitsi jos kyse on menettelyllisestä välikohtauksesta.
(2) Kuninkaallinen asetus, joka
·asettaa etusijalle valitukset, jotka koskevat uusiutuvan energian käyttöönottoa ja energiasiirtymää,
·määritellään selkeästi asioiden käsittelyä, kamarien tai jaostojen sisäistä organisointia ja vahvistamista koskevat ensisijaiset valinnat, jotta varmistetaan energiasiirtymätapausten käsittelyä koskevien menettelyjen nopeampi käsittely,
·lyhentää valitusten käsittelyyn kuluvan ajan 15 kuukauteen (lukuun ottamatta menettelyllisiä välikohtauksia).
|
|
229
|
Suurkuluttajien aurinkosähkövelvoite (R-7.03)
|
M
|
Lainsäädännön voimaantulo
|
Säädöksen säännös, jossa ilmoitetaan sellaisten säännösten voimaantulosta, joilla otetaan käyttöön velvoite asentaa aurinkopaneeleja tiettyihin rakennuksiin
|
|
|
|
Q2
|
2023
|
Asetus, jolla otetaan käyttöön velvoite asentaa aurinkosähköpaneeleja, tulee voimaan: 1) Flanderissa sijaitsevat rakennukset, jotka on liitetty sähkönottopisteisiin, joissa kalenterivuodesta 2021 alkaen on yli 1 GWh vuodessa, ja 2) Flanderissa sijaitsevien julkisten organisaatioiden rakennukset, jotka on liitetty sähkönottopisteisiin, joissa kalenterivuodesta 2021 alkaen on yli 250 megawattituntia vuodessa.
|
|
230
|
Energiasiirtymän nopeuttaminen (R-7.04)
|
M
|
Lainsäädännön voimaantulo
|
Lain säännös, joka koskee luonnonsuojelulain ja tuulivoiman tarkistetun viitekehyksen tarkistamista koskevien säännösten voimaantuloa
|
|
|
|
Q4
|
2024
|
(1) Luonnonsuojelulain uudistus tulee voimaan. Uudistuksella yksinkertaistetaan menettelyjä, joilla arvioidaan uusiutuvista lähteistä peräisin olevien voimalaitosten hankkeiden vaikutusta biologiseen monimuotoisuuteen alueilla, jotka määritellään uusiutuvan energian nopean kehittämisen alueiksi.
(2) Tuulivoimaa koskevan tarkistetun viitekehyksen voimaantulo uusiutuvaa energiaa koskevan erittäin tärkeän yleisen edun vahvistamiseksi; mukautetaan mastojen ja elinympäristöjen välistä etäisyyttä mukauttamalla velvoitetta asentaa vähimmäismäärä mastoja; uusiutuvan energian tuotantolaitosten tavoitteiden mukauttaminen parhaaseen saatavilla olevaan teknologiaan.
|
|
231
|
Energiasiirtymän nopeuttaminen (R-7.04)
|
M
|
Lainsäädännön voimaantulo
|
Lain säännös, joka koskee lämmitykseen tarkoitetun hiilen ja polttoöljyn kieltävien säännösten voimaantuloa
|
|
|
|
Q2
|
2025
|
Rakennusten energiatehokkuudesta annetun Vallonian hallituksen asetuksen tarkistus, jolla kielletään lämmitykseen tarkoitettu hiili ja polttoöljy sekä lämpimän käyttöveden käyttö uusissa rakennuksissa 1. maaliskuuta 2025 alkaen ja olemassa olevissa rakennuksissa 1. tammikuuta 2026 alkaen.
|
|
232
|
Kelluva aurinko (I-7.16)
|
M
|
Täysimittainen demonstrointi
|
Asentaminen ja käyttöönotto
|
|
|
|
Q4
|
2025
|
Asennettu ja toiminnassa oleva täysimittainen kelluvien aurinkopaneelien demonstraattori, jonka kapasiteetti on 1–5 MW.
|
|
233
|
Energian jakelun optimointi (I-7.17)
|
M
|
Tukien myöntäminen Vallonian alueen kahdelle tärkeimmälle sähköverkko-operaattorille
|
Kirjallinen ilmoitus Vallonian hallituksen myöntämistä tuista
|
|
|
|
Q1
|
2024
|
Tukien myöntäminen Vallonian alueen kahdelle tärkeimmälle sähköverkko-operaattorille (suhteessa niiden osuuteen verkonkäyttäjien kokonaismäärästä) älykkäiden mittareiden asentamista, älykkäiden verkkojen hallintaa koskevien tietoteknisten ratkaisujen käyttöönottoa tai verkon vahvistamiseen tehtävien investointien toteuttamista varten.
|
|
234
|
Energian jakelun optimointi (I-7.17)
|
M
|
Hankkeiden loppuun saattaminen
|
Hankkeen loppuraportti hyväksytty
|
|
|
|
Q2
|
2026
|
Älykkäiden mittareiden asentaminen on saatettu päätökseen sekä tietoteknisten ratkaisujen käyttöönotto älyverkkojen hallintaa tai verkon vahvistamista koskevia investointeja varten on toteutettu vähintään 68400000 eurolla.
|
|
235
|
Innovatiivisia uusiutuvan energian tuotantoaloitteita koskeva ehdotuspyyntö (I-7.18)
|
M
|
Hankintasopimusten tekeminen ehdotuspyyntöjen perusteella
|
Kirjallinen ilmoitus tarjouskilpailun läpäisseiden hakijoiden kanssa tehdyistä sopimuksista
|
|
|
|
Q2
|
2024
|
Sopimusten tekeminen hankkeista, joiden tarkoituksena on investoida maasähköön ja aurinkoenergian tuotantoaloitteisiin liittyvään T & K-toimintaan ja jotka valitaan hankepyynnöllä.
|
|
236
|
Innovatiivisia uusiutuvan energian tuotantoaloitteita koskeva ehdotuspyyntö (I-7.18)
|
M
|
Hankkeiden loppuun saattaminen
|
Valitut hankkeet päätökseen saatettuina ja toiminnassa
|
|
|
|
Q2
|
2026
|
Hankkeita koskevan ehdotuspyynnön perusteella valitut hankkeet ja vastaavat investoinnit maasähköön ja aurinkoenergian tuotantoa koskeviin tutkimus- ja kehityshankkeisiin on saatu päätökseen.
|
|
237
|
Uusiutuvan energian esteiden poistaminen (I-7.19)
|
M
|
Hankkeiden loppuun saattaminen
|
Skeyesin ja Defensen hankkeiden loppuun saattaminen
|
|
|
|
Q2
|
2026
|
4 X-taajuustutkan hankinta ja asentaminen puolustusalalla ja uusi valvontateknologia – 40 Wide Area Multilateration -yksikköä (WAM) Skeye s:n toimesta.
|
|
238
|
Uusiutuvan energian esteiden poistaminen (I-7.19)
|
M
|
Asetuksen voimaantulo
|
Lain säännös, josta käy ilmi asetuksen voimaantulo
|
|
|
|
Q2
|
2026
|
Uusi asetus, jolla vähennetään lentokenttien ympärillä harjoitettavan siviili- ja sotilaslennonjohtoa koskevia rajoituksia tuuliturbiinien rakentamisessa, tulee voimaan.
|
T.3 Kuvaus lainamuotoisella tuella rahoitettavista uudistuksista ja investoinneista
Liittovaltion investointi I-7.20: Liittovaltion ”offshore-energiasaareke”
Investointitoimenpiteellä pyritään kehittämään offshore-energiakeskus, jäljempänä ’energiasaareke’, Belgian Pohjanmeren osaan. Tämän energiakeskuksen toteuttamisella on kaksi päätavoitetta. Ensinnäkin sen on mahdollistettava tulevan merituulivoiman vähintään 3,15 gigawatin liittäminen maasähköverkkoon. Toiseksi se helpottaa uusiutuvan energian integroimista ja tuontia Pohjanmerellä ja sen ympäristössä liittymällä muihin maihin tai muille alueille. Toimenpiteen täytäntöönpano on määrä saattaa päätökseen 30. kesäkuuta 2026 mennessä.
T.4 Lainamuotoisen tuen seurantaa ja täytäntöönpanoa koskevat välitavoitteet, tavoitteet, indikaattorit ja aikataulu
|
Sitä seuraavat sivut. Huom
|
Toimenpide (uudistus tai investointi)
|
M/T
|
Nimi
|
Laadulliset indikaattorit
(välitavoite)
|
Määrälliset indikaattorit
(tavoitteiden osalta)
|
Alustava toteutusaikataulu
|
Kunkin välitavoitteen ja tavoitteen kuvaus
|
|
|
|
|
|
|
Mitta-yksikkö
|
Lähtötilanne
|
Päämäärä
|
Neljännes
|
Vuosi
|
|
|
239
|
Offshore-energiasaareke (I-7.20)
|
M
|
FEED- ja ympäristötutkimusten loppuun saattaminen
|
FEED- ja ympäristötutkimusten julkaiseminen
|
|
|
|
Q4
|
2022
|
FEED-hankkeen (Front-end engineering design) ja ympäristötutkimusten loppuun saattaminen toimenpiteen ”Off-shore energysaare” osalta.
|
|
240
|
Offshore-energiasaareke (I-1.7.20)
|
M
|
Energiasaarekkeelle myönnetyt ympäristöluvat
|
Energiasaarekkeelle myönnetyt ympäristöluvat
|
|
|
|
Q3
|
2023
|
Siirtoverkonhaltijan Pohjanmeren energiasaarekkeelle myöntämät ympäristöluvat, jotka käsittävät viisi hehtaaria käyttökelpoista pinta-alaa ja ympäristölupia offshore-liitäntäkaapeleiden käyttöönottoon rannikon ja energiasaaren välillä.
|
|
241
|
Offshore-energiasaareke (I-7.20)
|
M
|
Energiasaarekkeeseen liittyvien töiden loppuun saattaminen
|
Töiden loppuun saattaminen
|
|
|
|
Q2
|
2026
|
Energiasaarekkeeseen liittyvien töiden loppuun saattaminen, joka käsittää viisi hehtaaria käyttökelpoista pinta-alaa ja joka on valmis rannikon ja energiasaaren välisiä offshore-liitäntäkaapeleita varten. Saaren on mahdollistettava tuleva yhteenliitäntä muiden maiden kanssa.
|
U. KOMPONENTTI 7.4: Liikkuvuus
Belgian elpymis- ja palautumissuunnitelman tässä osassa ehdotetuilla toimenpiteillä pyritään tukemaan vähäpäästöistä tieliikennettä ja liikennemuotosiirtymää investoimalla rautateihin.
Komponentilla edistetään maakohtaisten suositusten 2022.4 ja 2023.4 noudattamista, jotta voidaan vähentää yleistä riippuvuutta fossiilisista polttoaineista edistämällä julkisen liikenteen käyttöä ja tarjontaa sekä pehmeää liikkuvuutta.
Minkään tämän komponentin toimenpiteen ei odoteta aiheuttavan asetuksen (EU) 2020/852 17 artiklassa tarkoitettua merkittävää haittaa ympäristötavoitteille, kun otetaan huomioon ”ei merkittävää haittaa” -periaatteen soveltamista koskevien teknisten ohjeiden (2021/C58/01) mukaiset elpymis- ja palautumissuunnitelmassa esitettyjen toimenpiteiden kuvaus ja lieventävät toimet.
U.1 Kuvaus uudistuksista ja investoinneista, joita rahoitetaan rahoitustuella, jota ei makseta takaisin
Investointi I-7.21: Brysselin pääkaupunkialueen linja-autokaluston viherryttäminen
Toimenpide oli osa investointia I-3.17: ”Linja-autokaluston viherryttäminen – RBC” komponentissa 3.3: Maantieliikenteen viherryttäminen. Toimenpiteellä hankitaan lisää sähkökäyttöisiä linja-autoja: 23 M3:n matalalattiaiset nivellinja-autot ja 24 vakiosähköbussia. Toimenpiteen täytäntöönpano on määrä saattaa päätökseen 30. kesäkuuta 2026 mennessä.
Investointi I-7.22: Liittovaltion ”latausasemat”
Toimenpide oli osa investointia I-3.18: ”Latausasemat – FED” komponentissa 3.3: Maantieliikenteen viherryttäminen. Investoinnin on mahdollistettava 1832 kaksisuuntaisen latausaseman käyttöönotto sähköautoja varten sen jälkeen, kun investoinnissa I-3–18 ”Ratausasemat – FED” mainittua verokannustinta on tarkistettu siten, että siihen sisällytetään näiden kaksisuuntaisten latausasemien kustannusten vähennyskelpoisuus. Toimenpiteen täytäntöönpano on määrä saattaa päätökseen 30. kesäkuuta 2026 mennessä.
Investointi I-7.23: Flanderin hallintoalueen julkinen LED-valaistus
Investointi koostuu vanhojen valaisimien (jotka on varustettu suur- ja pienpainenatriumlampuilla) korvaamisesta LED-valaisimilla moottoriteillä ja Flanderin alueen tunneleissa. Investointi käsittää 18500 LED-valaisimen asentamisen moottoriteille ja 4250 LED-valaisimen asentamisen viiteen tunneliin. Toimenpiteen täytäntöönpano on määrä saattaa päätökseen 30. kesäkuuta 2026 mennessä.
Investointi I-7.24: Liittovaltion ”rautatieverkko”
Toimenpide oli osa investointia I-3.10: ”Rautatieverkko – tehokas verkko”komponentissa 3.2: Modaalimuutos. Toimenpide koostuu rautatielinjan 11 sähköistämisestä. Toimenpiteen täytäntöönpano on saatettava päätökseen 30 päivään kesäkuuta 2026 mennessä.
U.2 Seurannan ja täytäntöönpanon välitavoitteet, tavoitteet, indikaattorit ja aikataulu sellaisen rahoitustuen osalta, jota ei makseta takaisin
|
Sitä seuraavat sivut. Huom.
|
Toimenpide (uudistus tai investointi)
|
M/T
|
Nimi
|
Laadulliset indikaattorit
(välitavoitteiden osalta)
|
Määrälliset indikaattorit
(tavoitteiden osalta)
|
Alustava toteutusaikataulu
|
Kunkin välitavoitteen ja tavoitteen kuvaus
|
|
|
|
|
|
|
Mitta-yksikkö
|
Lähtötilanne
|
Päämäärä
|
Neljännes
|
Vuosi
|
|
|
242
|
Linja-autokaluston viherryttäminen – BCR (I-7.21)
|
T
|
Käytössä olevat sähkökäyttöiset linja-autot
|
|
Numero
|
33
|
80
|
Q2
|
2026
|
Toimitetaan ja otetaan käyttöön 23 M3:n matalalattiaista nivellinja-autoa ja 24 vakiosähkölinja-autoa.
|
|
243
|
Latausasemat – FED (I-7.22)
|
T
|
Kaksisuuntaisten latausasemien käyttöönotto
|
|
Numero
|
0
|
1 832
|
Q2
|
2026
|
1832 kaksisuuntaisen latausaseman käyttöönotto.
|
|
244
|
Yleinen LED-valaisin – VLA (I-7.23)
|
T
|
LED-valaistus asennettu
|
|
Numero
|
0
|
22 750
|
Q2
|
2026
|
18500 moottoriteihin asennettua LED-valaisinta ja 4250 LED-valaisinta viidessä tunnelissa.
|
|
245
|
Tehokas rautatieverkko – FED (I-7.24)
|
T
|
Ratojen sähköistäminen
|
|
Lukumäärä (tai km)
|
0
|
13
|
Q2
|
2026
|
13 km:n (molempiin suuntiin) raideliikenteen sähköistäminen linjalla 11 on saatettu päätökseen.
|
V TARKASTUS JA VALVONTA
V.1 Kuvaus uudistuksista ja investoinneista, joita rahoitetaan rahoitustuella, jota ei makseta takaisin
Kaikkien elpymis- ja palautumissuunnitelman täytäntöönpanoon liittyvien asiaankuuluvien tietojen – välitavoitteiden ja tavoitteiden saavuttamista, lopullisia tuensaajia, toimeksisaajia, alihankkijoita ja tosiasiallisia omistajia ja edunsaajia koskevien tietojen – tallennusjärjestelmän on oltava toiminnassa ennen ensimmäisen maksupyynnön esittämistä. Belgian on toimitettava ennen ensimmäistä maksupyyntöä erityinen tarkastuskertomus, jossa vahvistetaan tallennusjärjestelmän toimintojen tehokkuus.
Lisäksi Belgia varmistaa myös ennen elpymis- ja palautumistukivälineen mukaisen ensimmäisen maksupyynnön esittämistä, että koordinointielimen tasolla otetaan käyttöön asianmukaiset koordinointijärjestelyt, ristiintarkastukset mukaan lukien, liittovaltion välisellä tasolla, jotta vältetään päällekkäisen rahoituksen myöntäminen tukivälineestä ja muista unionin ohjelmista moitteettoman varainhoidon periaatteen mukaisesti.
Jotta voidaan varmistaa Belgian erityisjärjestelyjen kannalta riittävät luotettavat sisäiset valvontajärjestelmät, koordinointielinten on tarvittaessa yhteistyössä täytäntöönpanoelinten kanssa mukautettava hallinto- ja valvontajärjestelmää kuvaavaa menettelykäsikirjaansa ja annettava täytäntöönpanoelimille ohjeita. Käsikirjoihin/asiakirjoihin on sisällyttävä menettelyt varmuuden saamiseksi komissiolle toimitettuun maksupyyntöön liitettyjen johdon vahvistuslausumien allekirjoittamisesta.
Lisäksi jos tällaisesta valvonnasta on annettu vastuu varainhoidon tarkastusvirastolle, koordinointielinten on hyväksyttävä ja lähetettävä varainhoidon tarkastusvirastolle tiedonanto, joka koskee unionin ja kansallisen lainsäädännön noudattamisen ennakkovarmennusta ja unionin taloudellisten etujen suojaamista asetuksen (EU) 2021/241 mukaisesti.
Koordinointielinten on annettava kaikille täytäntöönpanoelimille ohjeet, jotka koskevat eturistiriitojen riskin ennakkotarkastusta elpymis- ja palautumistukivälineen toimenpiteiden täytäntöönpanossa ennen sopimusten allekirjoittamista tai avustusten myöntämistä. Tähän on sisällyttävä sekä tarjouspyyntöjen että hankepyyntöjen valintamenettelyjen kaikissa vaiheissa mukana olevien henkilöiden pakolliset ilmoitukset eturistiriidattomuudesta sekä riskiperusteisesti asianmukaisen riskinarviointivälineen käyttö ohjeissa esitettyjen eturistiriitojen tarkistamiseksi.
Tämän toimenpiteen välitavoitteet 250 ja 251 on täytettävä siihen mennessä, kun komissiolle esitetään seuraava maksupyyntö tämän täytäntöönpanopäätöksen hyväksymisen jälkeen, ja ne ovat ennakkoedellytys mahdollisille tuleville maksuille.
V.2. Seurantaa ja täytäntöönpanoa koskevat välitavoitteet, tavoitteet, indikaattorit ja aikataulu – rahoitustuki, jota ei makseta takaisin
|
Sitä seuraavat sivut Nb.
|
Toimenpide (uudistus tai investointi)
|
M/T
|
Nimi
|
Laadulliset indikaattorit
(välitavoitteiden osalta)
|
Määrälliset indikaattorit
(tavoitteiden osalta)
|
Alustava toteutusaikataulu
|
Kunkin välitavoitteen ja tavoitteen kuvaus
|
|
|
|
|
|
|
Mitta-yksikkö
|
Lähtötilanne
|
Päämäärä
|
Neljännes
|
Vuosi
|
|
|
209
|
Suunnitelman seuranta ja täytäntöönpano
|
M
|
Tarkastus- ja valvontatietojärjestelmä: elpymis- ja palautumistukivälineen täytäntöönpanon seurantaa koskevat tiedot
|
Tarkastuskertomus, jossa vahvistetaan rekisterijärjestelmän toiminnot
|
|
|
|
Ennen ensimmäistä maksupyyntöä
|
Ennen ensimmäistä maksupyyntöä
|
Elpymis- ja palautumistukivälineen täytäntöönpanon seurantaa varten on oltava käytössä toimiva tallennusjärjestelmä.
Järjestelmässä on oltava vähintään seuraavat toiminnot:
a) tiedonkeruu ja välitavoitteiden ja tavoitteiden saavuttamisen seuranta;
b) kerätä, tallentaa ja varmistaa pääsy elpymis- ja palautumistukivälinettä koskevan asetuksen 22 artiklan 2 kohdan d alakohdan i-iii alakohdassa vaadittuihin tietoihin.
|
|
210
|
Suunnitelman seuranta ja täytäntöönpano
|
M
|
EU:n taloudellisten etujen suojaaminen
|
Järjestelyjen täytäntöönpano
|
|
|
|
Ennen ensimmäistä maksupyyntöä
|
Ennen ensimmäistä maksupyyntöä
|
Koordinointielimen tasolla on otettava käyttöön riittävät koordinointijärjestelyt, ristiintarkastukset mukaan lukien, liittovaltion välisellä tasolla, jotta vältetään päällekkäisen rahoituksen myöntäminen tukivälineestä ja muista unionin ohjelmista moitteettoman varainhoidon periaatteen mukaisesti.
|
|
250
|
Suunnitelman seuranta ja täytäntöönpano
|
M
|
Elpymis- ja palautumissuunnitelman hallinto- ja valvontajärjestelmän mukauttaminen
|
Mukautettu menettelykäsikirja ja ohjeet täytäntöönpanoelimille. Tarvittaessa ilmoituksen hyväksyminen ja lähettäminen varainhoidon tarkastusvirastolle.
|
|
|
|
Ennen toista maksupyyntöä
|
Ennen toista maksupyyntöä
|
Belgian elpymis- ja palautumissuunnitelman koordinointielinten on tarvittaessa yhteistyössä täytäntöönpanoelinten kanssa mukautettava menettelykäsikirjaansa/-asiakirjojaan, joissa esitetään niiden hallinto- ja valvontajärjestelmä, ja annettava täytäntöönpanoelimille asiaan liittyviä ohjeita, jotta voidaan vahvistaa kehystä, jolla ehkäistään, havaitaan ja korjataan mahdolliset vakavat sääntöjenvastaisuudet, kuten petokset, eturistiriidat, korruptio ja kaksinkertainen rahoitus. Päivitetyn menettelykäsikirjan ja siihen liittyvien ohjeiden on sisällettävä vähintään seuraavat tiedot:
a) Säännökset petostentorjunta- ja korruptiontorjuntastrategioista/-politiikoista kaikissa täytäntöönpanoelimissä ottaen huomioon kaikki vuosien 2014–2020 ERI-rahastojen petostentorjuntaa ja tehokkaita ja oikeasuhteisia petostentorjuntatoimenpiteitä koskevassa ohjeasiakirjassa esitetyt osatekijät;
b) Menettelyt, joilla varmistetaan, että komissiolle toimitettavat johdon vahvistuslausumat allekirjoittavat henkilöt saavat varmuuden elpymis- ja palautumissuunnitelmassa asetettujen välitavoitteiden ja tavoitteiden tyydyttävästä saavuttamisesta ja siitä, että varoja on hallinnoitu kaikkien sovellettavien sääntöjen mukaisesti, erityisesti eturistiriitojen välttämistä, petoksia, korruption ehkäisemistä ja päällekkäistä rahoitusta koskevien sääntöjen mukaisesti;
C) Säännökset, joissa edellytetään toimivia sisäisiä ja ulkoisia väärinkäytösten paljastamiskanavia kaikissa elimissä;
d) Määräykset, joissa edellytetään, että täytäntöönpanoelimet tai koordinointielimet (Brysselin pääkaupunkialue) tekevät tarkastuksia paikan päällä kiinnittäen erityistä huomiota unionin taloudellisten etujen suojaamiseen;
e) Menettelyt, jotka koskevat sääntöjenvastaisuuksien ilmoittamista OLAFille ja muille toimivaltaisille viranomaisille kaikissa elimissä;
f) Menettelyt unionin ja kansallisen lainsäädännön noudattamisen tarkastamiseksi erityisesti julkisten hankintojen ja valtiontukien osalta täytäntöönpanoelimissä.
Jos tällaisesta valvonnasta on annettu vastuu varainhoidon tarkastusvirastolle, asianomaisen koordinointielimen on lisäksi hyväksyttävä ja lähetettävä varainhoidon tarkastusvirastolle tiedonanto, joka koskee asetuksen (EU) 2021/241 mukaisesti suoritettavia unionin ja kansallisen lainsäädännön noudattamista ja unionin taloudellisten etujen suojaamista koskevia ennakkotarkastuksia.
|
|
251
|
Suunnitelman seuranta ja täytäntöönpano
|
M
|
Eturistiriitojen ehkäiseminen, havaitseminen ja ehkäiseminen
|
Annetut ohjeet
|
|
|
|
Ennen toista maksupyyntöä
|
Ennen toista maksupyyntöä
|
Belgian elpymis- ja palautumissuunnitelman koordinointielinten on annettava kaikille täytäntöönpanoelimille ohjeita eturistiriidan riskin ennakkotarkastuksista ennen sopimuksen allekirjoittamista tai avustuksen myöntämistä elpymis- ja palautumistukivälineen toimenpiteiden täytäntöönpanossa. Tähän on sisällyttävä i) pakolliset ilmoitukset eturistiriidattomuudesta valintamenettelyjen kaikissa vaiheissa sekä tarjouspyyntöjen että hankepyyntöjen osalta ja ii) riskiperusteisesti asianmukaisen riskienpisteytysvälineen käyttö ohjeissa esitettyjen eturistiriitoja koskevien tarkastusten suorittamiseksi. Ohjeissa on määriteltävä eturistiriidat varainhoitoasetuksen 61 artiklan mukaisesti.
|
2.Elpymis- ja palautumissuunnitelman arvioidut kokonaiskustannukset
REPowerEU-luvun sisältävän Belgian muutetun elpymis- ja palautumissuunnitelman arvioidut kokonaiskustannukset ovat 5279567854 euroa. REPowerEU-luvun arvioidut kokonaiskustannukset ovat 705603658 euroa. Erityisesti asetuksen (EU) 2023/435 21 c artiklan 3 kohdan a alakohdassa tarkoitettujen toimenpiteiden arvioidut kokonaiskustannukset ovat 0 euroa, kun taas muiden REPowerEU-luvun toimenpiteiden kustannukset ovat 705603658 euroa.
2 JAKSO: TALOUDELLINEN TUKI
1.Rahoitusosuus
Päätöksen 2 artiklan 2 kohdassa tarkoitetut erät muodostetaan seuraavasti:
Ensimmäinen erä (tuki, jota ei makseta takaisin):
|
Seq. nb
|
Toimenpiteen nimi
|
M/T
|
Nimi
|
|
56
|
Digitalisaatio (I-2.05) (alatoimenpide 1: Oikeuden digitalisaatio)
|
M
|
Projektinhallinta oikeuslaitoksen digitalisaatiota varten asetuksen hyväksymisen jälkeen
|
|
70
|
Alueellinen tiedonvaihtofoorumi (I-2.10)
|
M
|
Julkista hankintaa koskevan sopimuksen tekeminen
|
|
72
|
Kansalaisten ja yritysten välisten prosessien digitalisointi (I-2.11)
|
M
|
Uusien digitaalisten alustojen käyttöönotto
|
|
89
|
5G:n käyttöönotto – kansallinen kiinteän ja matkaviestinverkon laajakaistasuunnitelma (R-2.03)
|
M
|
EU:n yhteenliitettävyysvälineistö
|
|
90
|
5G:n käyttöönotto – kansallinen kiinteän ja matkaviestinverkon laajakaistasuunnitelma (R-2.03)
|
M
|
5G-taajuuksien jakamista koskevan lainsäädäntökehyksen julkaiseminen
|
|
110
|
Budjetti (R-3.02)
|
M
|
Liikkuvuusbudjetin hyväksyminen
|
|
116
|
Päästöttömän liikenteen edistäminen – VLA (R-3.06)
|
M
|
Latausinfrastruktuurin käyttöönottoa Flanderin alueella koskevien puitteiden hyväksyminen
|
|
120
|
Latausasemat – FED (I-3.18)
|
M
|
Yksityisten ja puolijulkisten latauspisteiden asentamista koskevan verokannustimen käyttöönotto
|
|
126
|
Päästöttömät yritysautot (R-3.03)
|
M
|
Yritysautoverojärjestelmän uudistamista koskevan lain hyväksyminen
|
|
135
|
Oppivelvollisuuskoulutuksen henkilökohtainen ohjaus (I-4.03)
|
M
|
Järjestelmän toimintaedellytykset vahvistavan uuden asetuksen hyväksyminen
|
|
137
|
Brysselin koulujen digitaalinen käänne (I-4.05)
|
T
|
Koulujen/laitosten varustaminen riittävillä tieto- ja viestintäteknisillä laitteilla ja infrastruktuurilla koulutusjärjestelmien yleisen suorituskyvyn parantamiseksi
|
|
150
|
Yleishyödyllisten asuntojen ja haavoittuvassa asemassa olevien henkilöiden asuntojen kehittäminen (I-4.12)
|
M
|
Laitoshoidosta luopumista koskeva Vallonian strategia (Vallonian terveyspolitiikka)
|
|
157
|
Eläke ja työuran päättyminen (R-4.07)
|
M
|
Eläkeuudistusta koskeva ehdotus
|
|
172
|
Oppimistili (R-5.03)
|
M
|
Liittovaltion uudistus, jolla kehitetään työntekijöiden henkilökohtaista oikeutta koulutukseen
|
|
173
|
Oppimistili (R-5.03)
|
M
|
Liittovaltion uudistus, jolla luodaan kannustimia yrityksille tarjota koulutusta
|
|
177
|
Työnhakijoiden tuen uudistaminen Valloniassa (R-5.05)
|
M
|
Työnhakijoiden tuen uudistaminen Valloniassa
|
|
196
|
Governance Circular Flanders (R-5.09)
|
M
|
Circular Flanderin ohjausryhmän perustaminen
|
|
205
|
Menojen uudelleenarvioinnit (R-6)
|
M
|
Menojen uudelleentarkastelua koskeva pilottihanke tai sisällyttäminen talousarviomenettelyyn (1)
|
|
209
|
Suunnitelman seuranta ja täytäntöönpano
|
M
|
Tarkastus- ja valvontatietojärjestelmä: elpymis- ja palautumistukivälineen täytäntöönpanon seurantaa koskevat tiedot
|
|
210
|
Suunnitelman seuranta ja täytäntöönpano
|
M
|
EU:n taloudellisten etujen suojaaminen
|
|
|
Erän suuruus
|
YHTEENSÄ 973994000 EUROA
|
Toinen erä (tuki, jota ei makseta takaisin):
|
Seq. nb
|
Toimenpiteen nimi
|
M/T
|
Nimi
|
|
1
|
Parannettu energia-avustusjärjestelmä Flanderin alueella (R-1.01)
|
M
|
Energia-avustusjärjestelmien parantaminen Flanderissa
|
|
2
|
Brysselin pääkaupunkialueen energia-avustusjärjestelmän parantaminen (R-1.02)
|
M
|
Energia-alan avustusjärjestelmiä koskevan uuden asetuksen voimaantulo Brysselissä
|
|
3
|
Saksankielisen yhteisön energia-avustusjärjestelmän parantaminen (R-1.03)
|
M
|
Energia-alan avustusjärjestelmiä saksankielisessä yhteisössä koskevan uuden asetuksen voimaantulo
|
|
11
|
Julkisten rakennusten perusparannukset (I-1.08)
|
M
|
Sähköasetuksen mukauttaminen siten, että perusparannuksia varten otetaan käyttöön keskitetty palvelupiste
|
|
18
|
Vetysiirtymän teollinen arvoketju (I-1.15)
|
M
|
Hankintasopimusten tekeminen ehdotuspyynnön perusteella
|
|
21
|
Vetysiirtymän teollinen arvoketju (I-1.16)
|
M
|
Hankintasopimusten tekeminen vetyä koskevista IPCEI-hankkeista
|
|
22
|
Vetysiirtymän teollinen arvoketju (I-1.16)
|
M
|
Muita kuin IPCEI-hankkeita koskevien sopimusten tekeminen
|
|
24
|
Vetysiirtymän teollinen arvoketju (I-1.17)
|
M
|
Hankintasopimusten tekeminen vetyä koskevista IPCEI-hankkeista
|
|
27
|
Vähähiilisen teollisuuden kehittäminen (I-1.18)
|
M
|
Hankintasopimukset
|
|
45
|
Kyberturvallisuus ja häiriönsietokykyinen digitaalinen yhteiskunta (I-2.01)
|
M
|
Ensimmäisen kyberturvallisuustietoisuuskampanjan toteuttaminen
|
|
54
|
Digitalisaatio (I-2.05) (alatoimenpide: 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11 ja 12)
|
M
|
Vaatimukset on määritelty
|
|
57
|
Digitalisaatio (I-2.05) (alatoimenpide 1: Oikeuden digitalisaatio)
|
M
|
Just-on-Web-verkkoportaalin julkaiseminen
|
|
62
|
sähköiset terveyspalvelut ja terveystiedot (I-2.06)
|
M
|
Terveystietoviranomaisen perustamista koskevan lain voimaantulo
|
|
63
|
sähköiset terveyspalvelut ja terveystiedot (I-2.06)
|
M
|
Alahankkeita koskevat vaatimukset
|
|
68
|
Flanderin hallituksen digitalisointi (I-2.09)
|
M
|
Tuen hyväksyminen 11 hankkeelle
|
|
78
|
Sähköinen hallinto: tarjouskilpailumenettely (R-2.02)
|
M
|
Uuden sääntely-ympäristön voimaantulo
|
|
81
|
Tekoälyinstituutin kehittäminen tämän teknologian käyttämiseksi yhteiskunnallisiin haasteisiin vastaamiseksi (I-2.14)
|
M
|
Yhteisen edun instituutin tekoälyä koskevien pilottihankkeiden loppuun saattaminen
|
|
91
|
5G:n käyttöönotto – kansallinen kiinteän ja matkaviestinverkon laajakaistasuunnitelma (R-2.03)
|
M
|
5G-huutokauppa
|
|
92
|
5G:n käyttöönotto – kansallinen kiinteän ja matkaviestinverkon laajakaistasuunnitelma (R-2.03)
|
M
|
Yhteysvälineistön täytäntöönpanon tila
|
|
93
|
5G:n käyttöönotto – kansallinen kiinteän ja matkaviestinverkon laajakaistasuunnitelma (R-2.03)
|
M
|
Säteilynormeja koskevan kolmen alueen lainsäädäntökehyksen tarkistaminen
|
|
103
|
Rautateiden kunnostus- ja saavutettavuustyöt (I-3C)
|
T
|
Rautateiden kunnostus- ja nykyaikaistamistöiden ja asemien saavutettavuutta koskevien töiden loppuun saattaminen (vaihe 1)
|
|
112
|
I-3H: Brysselin pääkaupunkialueen älykkään liikkuvuuden välineet (I-3H)
|
T
|
Älykkään liikkuvuuden välineet ovat käytössä
|
|
117
|
Latausasemat – VLA (I-3.19)
|
M
|
Latausinfrastruktuuria koskevien käyttöoikeussopimusten tekeminen
|
|
118
|
Latausasemat – RBC (R-3.05)
|
M
|
Turvallisuusvaatimuksia koskevan asetuksen ja infrastruktuurin toimitussuunnitelman hyväksyminen
|
|
119
|
Latausasemat – WAL (R-3.04)
|
M
|
Sähkölatausasemien käyttöönottoa koskevan suunnitelman hyväksyminen
|
|
131
|
Digitaalisten laitteiden ja tietoteknisen infrastruktuurin tarjoaminen kouluille (I-4)
|
T
|
Koulujen/laitosten varustaminen riittävillä tieto- ja viestintäteknisillä laitteilla ja infrastruktuurilla koulutusjärjestelmien yleisen suorituskyvyn parantamiseksi
|
|
136
|
Oppivelvollisuuskoulutuksen henkilökohtainen ohjaus (I-4.03)
|
T
|
Tukea tarvitseville opiskelijoille tarkoitetun vahvistetun tukimekanismin käyttöönotto
|
|
149
|
Digibanks (I-4.11)
|
T
|
Kumppanuuksien allekirjoittaminen digitaalisen osallisuuden edistämiseksi
|
|
156
|
Eläke ja työuran päättyminen (R-4.07)
|
M
|
Työllisyyskonferenssin tuloksiin perustuva toimintasuunnitelma
|
|
164
|
Oppiminen ja työuran loukkaaminen (I-5.04)
|
T
|
Koulutuslehtien ja verkkokoulutustarjonnan tukeminen Flanderissa
|
|
167
|
Oppiminen ja ammatin harjoittaminen (I-5.04)
|
M
|
Tilapäistyöttömien tukeminen Flanderissa
|
|
168
|
Flaaminkielisen yhteisön elinikäinen oppiminen (R-5.04)
|
M
|
Oppimis- ja uratiliä koskeva visio Flanderissa
|
|
169
|
Digitaaliset taidot (I-5.06)
|
T
|
Verkko-opiskelutarjonnan kehittäminen Flanderissa
|
|
186
|
T & K:n vahvistaminen (I-5.11)
|
M
|
T & K- ja infrastruktuurihankkeita koskevien julkisten hankintasopimusten tekeminen
|
|
189
|
Elintarvikkeiden siirtäminen ja logistiikka-alustojen kehittäminen (I-5.12)
|
T
|
Tuki 30:lle elintarvikkeiden uudelleensijoitushankkeelle, neljälle nousevalle alalle ja viidelle infrastruktuurihankkeelle
|
|
193
|
Uudistus – Lupa- ja muutoksenhakumenettelyjen nopeuttaminen (R-5.06)
|
M
|
Ympäristölupa- ja muutoksenhakumenettelyjen uudistaminen
|
|
194
|
Uudistus – Innovaatiopohjan laajentaminen (R-5.07)
|
M
|
Innovaatiotukea koskevan asetuksen uudistaminen
|
|
195
|
Taloudellista siirtymää koskeva Brysselin alueellinen strategia (R-5.08)
|
M
|
Taloudellisen siirtymän alueellisen strategian hyväksyminen
|
|
197
|
Kierrätyskeskus (I-5.14)
|
T
|
Kuuden kierrätyslaitoksia koskevan julkisen hankintasopimuksen tekeminen
|
|
201
|
Kiertotalouden käyttöönotto Valloniassa (I-5.16)
|
M
|
Julkisia hankintoja koskevien sopimusten tekeminen kiertotaloutta edistävistä hankkeista Valloniassa
|
|
206
|
Menojen uudelleenarvioinnit (R-6)
|
M
|
Menojen uudelleentarkastelun sisällyttäminen talousarviomenettelyyn (1) tai pilottivaiheen loppuun saattaminen
|
|
213
|
Flanderin alueen parannettu energiatukijärjestelmä (I-7.02)
|
M
|
Flanderin alueen energiatukijärjestelmän lisääminen
|
|
250
|
Suunnitelman seuranta ja täytäntöönpano
|
M
|
Elpymis- ja palautumissuunnitelman hallinto- ja valvontajärjestelmän mukauttaminen
|
|
251
|
Suunnitelman seuranta ja täytäntöönpano
|
M
|
Eturistiriitojen ehkäiseminen, havaitseminen ja ehkäiseminen
|
|
|
Erän suuruus
|
YHTEENSÄ 1006646610 EUROA
|
Kolmas erä (tuki, jota ei makseta takaisin):
|
Seq. nb
|
Toimenpiteen nimi
|
M/T
|
Nimi
|
|
5
|
Yksityisten ja sosiaalisten asuntojen kunnostaminen (I-1A)
|
T
|
Yksityisten asuinrakennusten ja sosiaalisten asuntojen kunnostaminen (vaihe 1)
|
|
9
|
Yksityisten ja sosiaalisten asuntojen kunnostaminen (R-1.01(iii))
|
T
|
Avustusten myöntäminen kotiakkuille Flanderissa
|
|
38
|
Biologinen monimuotoisuus ja ilmastonmuutokseen sopeutuminen (I-1.22)
|
M
|
Hankintasopimusten tekeminen kahden kansallispuiston perustamishankkeista
|
|
41
|
Sinisen kehityksen ohjelma (I-1.24)
|
M
|
Biologisen monimuotoisuuden vahvistamiseen ja/tai ilmastonmuutoksen vaikutusten lieventämiseen tähtäävien hankkeiden aloittaminen
|
|
42
|
Sinisen kehityksen ohjelma (I-1.24)
|
M
|
Maahankinnat luonnon monimuotoisuuden vahvistamiseksi ja/tai ilmastonmuutoksen vaikutusten lieventämiseksi
|
|
47
|
Kyberturvallisuus ja häiriönsietokykyinen digitaalinen yhteiskunta (I-2.01)
|
M
|
Ulkoasiainministeriön maailmanlaajuinen kyberturvallisuuden hallintakehys
|
|
58
|
Digitalisaatio (I-2.05) (alatoimenpide 1: Oikeuden digitalisaatio)
|
M
|
Tuomioistuinten päätösten sisäinen keskittäminen
|
|
77
|
Hallinnollisten menettelyjen yksinkertaistaminen (R-2.01)
|
M
|
Yrityksen perustamista verkossa yksinkertaistavien toimenpiteiden voimaantulo
|
|
82
|
Tekoälyinstituutin kehittäminen tämän teknologian käyttämiseksi yhteiskunnallisiin haasteisiin vastaamiseksi (I-2.14)
|
M
|
Yhteisen edun instituutin tekoälyä käsittelevän instituutin yhteyteen perustettu asiantuntijaryhmä
|
|
99
|
Julkisen liikenteen parantaminen Valloniassa (I-3B)
|
T
|
Suurten linja-autojen infrastruktuuritöiden aloittaminen (älykkäät tiesignaalit ja kevyt metro (Charleroi))
|
|
104
|
Rautateiden kunnostus- ja saavutettavuustyöt (I-3C)
|
T
|
Rautateiden kunnostus- ja nykyaikaistamistöiden ja asemien saavutettavuutta koskevien töiden loppuun saattaminen (vaihe 2)
|
|
111
|
SNCB/INFRABEL-suorituskyky (R-3.01)
|
M
|
NMBS-SNCB:n ja Infrabelin uusien suoritesopimusten ja monivuotisen investointisuunnitelman hyväksyminen, sopimus
|
|
113
|
Liikennemuotosiirtymäavustukset (I-3.14)
|
T
|
Ensimmäiset 4375 uutta liikennemuotosiirtymää koskevaa avustushakemusta
|
|
121
|
Latausasemat (I-3F)
|
T
|
Muut toiminnalliset puolijulkiset ja julkiset latauspisteet (vaihe 1)
|
|
124
|
Päästöpetokset (R-3.07)
|
M
|
Ajoneuvojen päästöjen tarkkailua koskevan oikeudellisen kehyksen hyväksyminen Flanderissa
|
|
127
|
Digisprong (R-4.01)
|
M
|
Uuden tieto- ja viestintätekniikan kehyksen hyväksyminen pakollista koulutusta varten Flanderissa
|
|
128
|
Korkea-asteen koulutuksen edistämisrahasto (R-4.02)
|
M
|
Visio tulevaisuuteen suuntautuneesta, joustavasta ja digitaalisesta korkea-asteen koulutuksesta
|
|
134
|
Korkea-asteen koulutuksen edistämisrahasto (I-4.02)
|
T
|
Korkea-asteen koulutuksen tarjonnan parantaminen Flanderissa tulevaisuuden vaatimukset huomioon ottavaksi ja joustavammaksi
|
|
140
|
Syrjinnän torjuminen työmarkkinoilla (R-4.04)
|
M
|
Mukautettu sääntelykehys ja erottelevien testien parempi soveltaminen
|
|
141
|
Osallistavat työmarkkinat (R-4.06)
|
T
|
Alakohtaisten syrjimättömyystoimien loppuun saattaminen
|
|
142
|
Osallistavat työmarkkinat (R-4.06)
|
T
|
Uusi integroitu polku uusille tulokkaille
|
|
143
|
Uudelleenvalintastrategia (I-4.07)
|
M
|
Sosiaalisen innovoinnin aloitteisiin liittyvien avustusten myöntäminen
|
|
154
|
Varhaiskasvatusinfrastruktuurin rakentaminen ja kunnostaminen (I-4.13)
|
T
|
Rakennusurakkasopimusten tekeminen hankkeiden toteuttajille
|
|
159
|
A6K/E6K Digitaalisen ja teknologisen innovoinnin ja koulutuksen keskus (I-5.01)
|
M
|
A6K-E6K:n kautta kehitetty toiminta
|
|
174
|
Oppimistili (R-5.03)
|
M
|
Uudistus, jolla otetaan käyttöön pakollinen ilmoittautuminen julkiseen työvoimapalveluun
|
|
175
|
Kumulaatiojärjestelmä ja liikkuvuus aloille, joilla on pulaa (R-5.01)
|
M
|
Liittovaltion kumulaatiojärjestelmän uudistus
|
|
176
|
Kumulaatiojärjestelmä ja liikkuvuus aloille, joilla on pulaa (R-5.01)
|
M
|
Liittovaltion uudistus, joka koskee liikkuvuutta aloille, joilla on pulaa
|
|
184
|
T & K: Jätteen minimointi purkamisen aikana (I-5.10)
|
M
|
Materiaalinkäsittelylaitoksen (MaT) rakentamista koskevan julkisen hankintasopimuksen tekeminen
|
|
207
|
Menojen uudelleenarvioinnit (R-6)
|
M
|
Menojen uudelleentarkastelun sisällyttäminen talousarviomenettelyyn (1) tai (2)
|
|
229
|
Suurkuluttajien aurinkosähkövelvoite (R-7.03)
|
M
|
Lainsäädännön voimaantulo
|
|
|
Erän suuruus
|
YHTEENSÄ 688829691 EUROA
|
Neljäs erä (tuki, jota ei makseta takaisin):
|
Seq. nb
|
Toimenpiteen nimi
|
M/T
|
Nimi
|
|
6
|
Yksityisten ja sosiaalisten asuntojen kunnostaminen (I-1A)
|
T
|
Yksityisten asuinrakennusten ja sosiaalisten asuntojen kunnostaminen (vaihe 2)
|
|
12
|
Julkisten rakennusten perusparannukset (I-1B)
|
T
|
Julkisten rakennusten kunnostaminen (vaihe 1)
|
|
15
|
H2-markkinoiden sääntelykehys (R-1.04)
|
M
|
Uusien tai muutettujen lakien ja niihin liittyvien asetusten voimaantulo vedyn markkinakehityksen mahdollistamiseksi
|
|
15 a
|
Flanderin hiilidioksidimarkkinoiden sääntelykehys (R-1.05)
|
M
|
Uusien tai muutettujen asetusten ja niihin liittyvien asetusten voimaantulo hiilidioksidin markkinakehityksen mahdollistamiseksi Flanderissa
|
|
15 b
|
Vallonian hiilidioksidimarkkinoiden sääntelykehys (R-1.06)
|
M
|
Uusien tai muutettujen asetusten ja niihin liittyvien asetusten voimaantulo Vallonian hiilidioksidin markkinakehityksen mahdollistamiseksi
|
|
19
|
Vetysiirtymän teollinen arvoketju (I-1.15)
|
M
|
Hankintasopimusten tekeminen toisen ehdotuspyynnön perusteella
|
|
36
|
Biologinen monimuotoisuus ja ilmastonmuutokseen sopeutuminen (I-1.22)
|
T
|
Sovelletut maankäyttötoimenpiteet (metsät, suojelualue) ja käynnissä olevat uudelleenmittaushankkeet
|
|
44
|
Kyberturvallisuus ja häiriönsietokykyinen digitaalinen yhteiskunta (I-2.01)
|
T
|
Ilmoitus kahdeksan julkisen tarjouskilpailun ratkaisemisesta
|
|
46
|
Kyberturvallisuus ja häiriönsietokykyinen digitaalinen yhteiskunta (I-2.01)
|
T
|
Suuren yleisön saatavilla olevat välineet kyberuhkien sietokyvyn parantamiseksi
|
|
51
|
IPSS:n digitalisointi (I-2.04) (alatoimenpide 2)
|
T
|
Kaikki sosiaaliturvalaitoksen (IPSS) viestintä on digitaalista ja data on keskitettyä/konsolidoitua.
|
|
59
|
Digitalisaatio (I-2.05) (alatoimenpide 1: Oikeuden digitalisaatio)
|
M
|
Tietokanta reaaliaikaisten tietojen keruuta varten
|
|
71
|
Alueellinen tiedonvaihtofoorumi (I-2.10)
|
T
|
10:tä julkishallintoa tuetaan hankkeiden käyttöönotossa alueellisella data-alustalla.
|
|
79
|
Sähköinen hallinto: tarjouskilpailumenettely (R-2.02)
|
M
|
Uuden välineen täytäntöönpano
|
|
83
|
Tekoälyinstituutin kehittäminen tämän teknologian käyttämiseksi yhteiskunnallisiin haasteisiin vastaamiseksi (I-2.14)
|
T
|
Tekoälypalvelut yhteisen edun instituutille
|
|
94
|
Pyöräilyinfrastruktuuri (I-3A)
|
M
|
Kaikkien pyöräily- ja kävelyhankkeiden aloittaminen
|
|
95
|
Pyöräilyinfrastruktuuri (I-3A)
|
T
|
Uudet ja kunnostetut pyöräilytiet
|
|
102
|
Julkisen liikenteen parantaminen Valloniassa (I-3B)
|
M
|
OTW:n (Opérateur de Transport de Wallonie) tarkistetun julkisia palveluhankintoja koskevan sopimuksen allekirjoittaminen
|
|
109
|
Go Live of rail IT module (I-3E)
|
T
|
Go Live of rail IT module (Keskiliikenteen tietotekniikkamoduulit)
|
|
114
|
Linja-autokaluston viherryttäminen (I-3G)
|
T
|
Virallinen tilaus vihreistä linja-autoista ja niihin liittyvästä latausinfrastruktuurista Flanderissa ja Brysselissä
|
|
125
|
Päästöpetokset (R-3.07)
|
M
|
IT-järjestelmä, joka yhdistää päästötiedot säännöllisten teknisten ja tieturvallisuustarkastusten havaintoihin
|
|
129
|
Maailmanlaajuinen toimintasuunnitelma koulunkäynnin keskeyttämisen torjumiseksi (R-4.03)
|
M
|
Uusi kattava suunnitelma koulunkäynnin keskeyttämisen torjumiseksi
|
|
138
|
Brysselin koulujen digitaalinen käänne (I-4.05)
|
T
|
Koulujen/laitosten varustaminen riittävillä tieto- ja viestintäteknisillä laitteilla ja infrastruktuurilla koulutusjärjestelmien yleisen suorituskyvyn parantamiseksi
|
|
139
|
Uudelleenvalintastrategia (R-4.05)
|
M
|
Brysselin hallituksen säädöstekstien hyväksyminen heikossa asemassa olevien ryhmien työmarkkinoille integroitumisen edistämiseksi
|
|
144
|
Uudelleenvalintastrategia (I-4.07)
|
T
|
Pätevyysprofiili ja työnohjaus
|
|
146
|
Tietoyhteiskuntaan osallistaminen Belgiassa (I-4.08)
|
T
|
Avustusten myöntäminen
|
|
147
|
Digitaaliset alustat vangeille (I-4.09)
|
T
|
Käyttöönoton loppuun saattaminen
|
|
148
|
Sukupuoli ja työ (I-4.10)
|
T
|
Naisten osallistuminen kenttähankkeisiin
|
|
151
|
Yleishyödyllisten asuntojen ja haavoittuvassa asemassa olevien henkilöiden asuntojen kehittäminen (I-4.12)
|
T
|
Urakan osan myöntäminen
|
|
158
|
Eläke ja työuran päättyminen (R-4.07)
|
M
|
Eläkeuudistuksen hyväksyminen
|
|
165
|
Oppiminen ja ammatin harjoittaminen (I-5.04)
|
T
|
Tuki Flanderissa toimiville yrityksille kompetensseja koskevien tarkastusten ja hankepyyntöjen avulla
|
|
166
|
Työmarkkinoiden uudelleenkäynnistämistä koskeva strategia, jossa keskitytään aktivointi- ja koulutuspolitiikan tehokkuuteen ja optimointiin (I-5.05)
|
T
|
Aktivointituki työnhakijoille ja työntekijöille Brysselissä
|
|
170
|
Digitaaliset taidot (I-5.06)
|
M
|
Digitaaliset välineet ja palvelut kansalaisille, työnantajille ja Flanderin julkisen työvoimapalvelun (VDAB) kumppaneille Flanderissa täysimääräisesti
|
|
180
|
Isotooppilääketiede (I-5.08)
|
M
|
Teknologiapaketti viimeistelty
|
|
188
|
Elintarvikkeiden siirtäminen ja logistiikka-alustojen kehittäminen (I-5.12)
|
M
|
Kahden kuntayhtymän (SPI, IGRETEC) tekemät julkiset rakennusurakat elintarvikealan infrastruktuurin rakentamiseksi
|
|
199
|
Belgia Builds Back Circular (I-5.15)
|
M
|
Kiertotalouden hankkeita koskevien julkisten hankintasopimusten tekeminen
|
|
208
|
Menojen uudelleenarvioinnit (R-6)
|
M
|
Menojen jälkiarviointi
|
|
211
|
Ilmaa, ilmastoa ja energiaa koskevan säännöstön tarkistaminen – RBC (R-7.01)
|
M
|
Rakennusten perusparannuksia koskevat uudet velvoitteet
|
|
212
|
Parannettu energiatukijärjestelmä – RBC (I-7.01)
|
T
|
Energia-avustukset pienituloisille kotitalouksille
|
|
214
|
Energia-avustukset – saksankielinen yhteisö (I-7.03)
|
T
|
Yksityisasuntojen kunnostaminen
|
|
219
|
Energiasiirtymän tutkimusfoorumi (I-7.11)
|
M
|
Laitteita koskevien julkisten tarjouskilpailujen vapauttaminen
|
|
221
|
Energian tuontiinfrastruktuuri (I-7.12)
|
M
|
Hankintasopimusten tekeminen ehdotuspyynnön perusteella
|
|
223
|
Teollisuuden hiilestä irtautumista koskeva pyyntö (I-7.13)
|
M
|
Hankintasopimusten tekeminen ehdotuspyynnön perusteella
|
|
228
|
Muutoksenhakumenettely valtioneuvostolle (R-7.02)
|
M
|
Lainsäädännön voimaantulo
|
|
230
|
Energiasiirtymän nopeuttaminen (R-7.04)
|
M
|
Lainsäädännön voimaantulo
|
|
233
|
Energian jakelun optimointi (I-7.17)
|
M
|
Tukien myöntäminen Vallonian alueen kahdelle tärkeimmälle sähköverkko-operaattorille
|
|
235
|
Innovatiivisia uusiutuvan energian tuotantoaloitteita koskeva ehdotuspyyntö (I-7.18)
|
M
|
Hankintasopimusten tekeminen ehdotuspyyntöjen perusteella
|
|
248
|
SMELD – SYÖTETTY (I-5.18)
|
M
|
Taustaselvitys sulatusuunin perustamisvaatimuksista
|
|
|
Erän suuruus
|
YHTEENSÄ 1022767247 EUROA
|
Viides erä (tuki, jota ei makseta takaisin):
|
Seq. nb
|
Toimenpiteen nimi
|
M/T
|
Nimi
|
|
7
|
Yksityisten ja sosiaalisten asuntojen kunnostaminen (I-1A)
|
T
|
Yksityisten asuinrakennusten ja sosiaalisten asuntojen perusparannukset (vaihe 3)
|
|
13
|
Julkisten rakennusten perusparannukset (I-1B)
|
T
|
Julkisten rakennusten kunnostaminen (vaihe 2)
|
|
20
|
Vetysiirtymän teollinen arvoketju (I-1.15)
|
M
|
Kaikkien hankepyynnöissä myönnettyjen hankkeiden loppuun saattaminen
|
|
49
|
Kyberturvallisuus: 5G (I-2.02)
|
M
|
Oikeuspoliisin paremmat sieppausvalmiudet 5G-ympäristössä
|
|
50
|
Kyberturvallisuus: NTSU/CTIF:n kuuntelu ja suojaus (I-2.03)
|
M
|
Belgian liittovaltion poliisin kansallisen teknisen ja taktisen tuen yksikön hallinnoima sieppatun yksityisen viestinnän digitaalinen rekisteri
|
|
60
|
Digitalisaatio (I-2.05) (alatoimenpide 1: Oikeuden digitalisaatio)
|
M
|
Uusi asianhallintajärjestelmä seitsemälle toimijalle
|
|
61
|
Digitalisaatio (I-2.05) (alatoimenpide 10: Yhteinen digitaalinen palveluväylä)
|
M
|
Etupään liitäntä on kehitetty
|
|
64
|
sähköiset terveyspalvelut ja terveystiedot (I-2.06)
|
M
|
Hankkeen täysimittainen toteuttaminen
|
|
65
|
ONE:n digitalisointi (I-2.07)
|
M
|
Uusien digitaalisten alustojen käyttöönotto
|
|
69
|
Flanderin hallituksen digitalisointi (I-2.09)
|
M
|
Hankkeiden loppuun saattaminen
|
|
73
|
Kansalaisten ja yritysten välisten prosessien digitalisointi (I-2.11)
|
T
|
Kolmen verkkoalustan käyttöönotto (kaupunkisuunnittelulupa, kaupunkisuunnittelutiedot ja ympäristölupa)
|
|
84
|
Vallonian 35 yrityspuiston yhteyksien parantaminen (I-2.15)
|
T
|
Kuituyhteydet 35 yrityspuistoon
|
|
100
|
Julkisen liikenteen parantaminen Valloniassa (I-3B)
|
T
|
Älykkäiden tieliikennevalojen käyttöönotto
|
|
106
|
Kanava Albert ja Trilogiport (I-3.11)
|
M
|
Canal Albertin/Canal Albertin siltojen rakennustöitä ja Trilogiportin uutta alustaa koskevien sopimusten tekeminen
|
|
108
|
Avoimen datan avaaminen älykästä liikkuvuutta varten (I-3D)
|
T
|
Avoimen datan avaaminen älykästä liikkuvuutta varten
|
|
115
|
Linja-autokaluston viherryttäminen (I-3G)
|
T
|
Käyttöön otetut vihreät linja-autot ja teknisesti mukautetut varikot Flanderissa, Brysselissä ja Valloniassa
|
|
122
|
Latausasemat (I-3F)
|
T
|
Toiminnalliset yksityiset, puolijulkiset ja julkiset latauspisteet (vaihe 2)
|
|
145
|
Uudelleenvalintastrategia (I-4.07)
|
T
|
Vammaisten kestävä integroituminen
|
|
152
|
Yleishyödyllisten asuntojen ja haavoittuvassa asemassa olevien henkilöiden asuntojen kehittäminen (I-4.12)
|
T
|
Etäavustuksen asentaminen itsenäisyyden menettäneille ihmisille
|
|
160
|
Jatkokoulutusinfrastruktuurin parantaminen (I-5.03)
|
T
|
Koulutusrakennukset ja -laitteet, työvoimapalvelut
|
|
161
|
EU Biotech School and Health Hub (I-5.02)
|
T
|
EU:n bioteknologiakoulun ja terveyskeskuksen rakentaminen ja laitteet
|
|
190
|
Elintarvikkeiden siirtäminen ja logistiikka-alustojen kehittäminen (I-5.12)
|
T
|
Kahden logistiikkakeskuksen rakentaminen valmis
|
|
192
|
Vallonian matkailualan digitalisointi (I-5.13)
|
T
|
”Outil regional de commercialisation” -järjestelmän aktiivisten käyttäjien lukumäärä
|
|
216
|
Julkisten rakennusten energia- ja ilmastotoimenpiteet – liittovaltio (I-7.05)
|
T
|
Loppuun saatetut energiatoimenpiteet
|
|
217
|
AWV-rakennusten energiatoimenpiteet (I-7.10)
|
T
|
Loppuun saatetut energiatoimenpidehankkeet
|
|
220
|
Energiasiirtymän tutkimusfoorumi (I-7.11)
|
M
|
Laitteiden hankinta
|
|
231
|
Energiasiirtymän nopeuttaminen (R-7.04)
|
M
|
Lainsäädännön voimaantulo
|
|
232
|
Kelluva aurinko (I-7.16)
|
M
|
Täysimittainen demonstrointi
|
|
|
Erän suuruus
|
YHTEENSÄ 560013071 EUROA
|
Kuudes erä (tuki, jota ei makseta takaisin):
|
Seq. nb
|
Toimenpiteen nimi
|
M/T
|
Nimi
|
|
14
|
Julkisten rakennusten perusparannukset (I-1B)
|
T
|
Julkisten rakennusten kunnostaminen (vaihe 3)
|
|
23
|
Vetysiirtymän teollinen arvoketju (I-1.16)
|
M
|
Tarjouskilpailun perusteella hyväksyttyjen hankkeiden loppuun saattaminen
|
|
26
|
Vetysiirtymän teollinen arvoketju (I-1.17)
|
M
|
Kaikkien tarjouskilpailun perusteella myönnettyjen Euroopan yhteistä etua koskevien tärkeiden hankkeiden loppuun saattaminen
|
|
28
|
Vähähiilisen teollisuuden kehittäminen (I-1.18)
|
M
|
Tarjouskilpailun perusteella hyväksyttyjen hankkeiden loppuun saattaminen
|
|
37
|
Biologinen monimuotoisuus ja ilmastonmuutokseen sopeutuminen (I-1.22)
|
T
|
Sovelletut maankäyttötoimenpiteet (metsät ja suojelualueet) ja uudelleenmittaushankkeet päätökseen saatettuina
|
|
39
|
Biologinen monimuotoisuus ja ilmastonmuutokseen sopeutuminen (I-1.22)
|
T
|
Kahden kansallispuistoja koskevan hankkeen loppuun saattaminen
|
|
40
|
Ekologinen pirstaloituminen (I-1.23)
|
T
|
Ekologista pirstaloitumista koskevien hankkeiden loppuun saattaminen
|
|
43
|
Sinisen kehityksen ohjelma (I-1.24)
|
T
|
Sinisen kehityksen ohjelmaan liittyvien hankkeiden loppuun saattaminen
|
|
48
|
Kyberturvallisuus ja häiriönsietokykyinen digitaalinen yhteiskunta (I-2.01)
|
M
|
Kyberresilienssipalvelujen tarjoaminen Belgian koko yhteiskunnalle puolustusministeriöstä
|
|
52
|
IPSS:n digitalisointi (I-2.04) (alatoimenpide 1)
|
M
|
Saatavilla oleva digitaalinen ratkaisu – verkkorajapinta (IPSS)
|
|
53
|
IPSS:n digitalisointi (I-2.04) (alatoimenpide 3)
|
M
|
Saatavilla oleva digitaalinen ratkaisu – interaktiivinen alusta (IPSS)
|
|
55
|
Digitalisaatio (I-2.05) (alatoimenpide: 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11 ja 12)
|
M
|
Hankkeet on saatu päätökseen ja tuotos on toiminnassa
|
|
66
|
Kulttuuri- ja media-alan digitalisointi (I-2.08)
|
T
|
Digitoituja ja parannettuja kuva- ja ääniteoksia koskevien hankkeiden loppuun saattaminen
|
|
67
|
Kulttuuri- ja media-alan digitalisointi (I-2.08)
|
T
|
Kulttuuri- ja media-alan pilottitoimijoiden suorittama teknisten välineiden integrointi
|
|
80
|
Valkoisten alueiden peitto kehittämällä erittäin nopeita valokuituverkkoja (I-2.13)
|
T
|
Kattavuus
|
|
96
|
Pyöräilyinfrastruktuuri (I-3A)
|
T
|
Uudet ja kunnostetut pyöräilytiet
|
|
97
|
Pyöräilyinfrastruktuuri – VeloPlus – RBC (I-3.03a)
|
T
|
Uusi julkinen pyöräpysäköinti asukkaille
|
|
101
|
Julkisen liikenteen parantaminen Valloniassa (I-3B)
|
T
|
Rakennustöiden ja tien valmistuminen älykkäillä tieliikennevaloilla
|
|
105
|
Rautateiden kunnostus- ja saavutettavuustyöt (I-3C)
|
T
|
Rautateiden kunnostus- ja nykyaikaistamistöiden ja asemien saavutettavuutta koskevien töiden loppuun saattaminen (vaihe 3)
|
|
107
|
Kanava Albert ja Trilogiport (I-3.11)
|
T
|
Canal Albertin/Canal Albertin siltojen ja Trilogiportin uuden alustan töiden loppuun saattaminen
|
|
115 b
|
Linja-autokaluston viherryttäminen –(I-3G)
|
T
|
Käyttöön otetut vihreät linja-autot ja Valloniassa äskettäin rakennettu varikko
|
|
123
|
Latausasemat (I-3F)
|
T
|
Toiminnalliset yksityiset, puolijulkiset ja julkiset latauspisteet (vaihe 3)
|
|
133
|
Digitaalisten laitteiden ja tietoteknisen infrastruktuurin tarjoaminen kouluille” (I-4)
|
T
|
Koulujen/laitosten varustaminen riittävillä tieto- ja viestintäteknisillä laitteilla ja infrastruktuurilla koulutusjärjestelmien yleisen suorituskyvyn parantamiseksi
|
|
155
|
Varhaiskasvatusinfrastruktuurin rakentaminen ja kunnostaminen (I-4.13)
|
T
|
Lastenhoitopaikkojen avaaminen
|
|
153
|
Yleishyödyllisten asuntojen ja haavoittuvassa asemassa olevien henkilöiden asuntojen kehittäminen (I-4.12)
|
T
|
Asunnot, jotka ovat valmiita käytettäviksi
|
|
162
|
A6K/E6K Digitaalisen ja teknologisen innovoinnin ja koulutuksen keskus (I-5.01)
|
T
|
A6K-E6K-peruskorjauksen ja sen laajentamisen loppuun saattaminen
|
|
163
|
Jatkokoulutusinfrastruktuurin parantaminen (I-5.03)
|
T
|
Koulutusrakennukset ja -laitteet, työvoimapalvelut
|
|
171
|
Digitaalinen elinikäinen oppiminen (I-5.07)
|
M
|
Digitaalisia taitoja, myös digitaalisia perustaitoja, koskevan valmennuksen ja koulutuksen nykyaikaistaminen Valloniassa digitaalisten välineiden, huipputason infrastruktuurin, pätevän mentoroinnin ja innovatiivisten hankkeiden avulla
|
|
179
|
Isotooppilääketiede (I-5.08)
|
M
|
Rakennetut ja käyttöön otetut radioisotoopit (FANC ja FAGG)
|
|
185
|
T & K: Jätteen minimointi purkamisen aikana (I-5.10)
|
M
|
Rakennettu ja käyttöön otettu materiaalinkäsittelylaitos; asiakirjapalvelin valmistunut
|
|
187
|
T & K:n vahvistaminen (I-5.11)
|
M
|
Rahoitusta saaneet T & K & I- ja infrastruktuurihankkeet
|
|
191
|
Elintarvikkeiden siirtäminen ja logistiikka-alustojen kehittäminen (I-5.12)
|
T
|
Vähintään viiden infrastruktuurin, 30 pienen mittakaavan infrastruktuurin ja neljän suuren rakennehankkeen rakentaminen on saatettu päätökseen.
|
|
198
|
Kierrätyskeskus (I-5.14)
|
T
|
Töiden loppuun saattaminen kuudessa kierrätyslaitoksessa
|
|
200
|
Belgia Builds Back Circular (I-5.15)
|
M
|
Pk-yrityksille suunnattujen tiedotus- ja valistustoimien sekä kiertotaloushankkeiden loppuun saattaminen
|
|
202
|
Kiertotalouden käyttöönotto Valloniassa (I-5.16)
|
T
|
Kiertotaloutta edistävien hankkeiden loppuun saattaminen Valloniassa
|
|
215
|
Sosiaalisten asuntojen kunnostaminen – WAL (I-7.04)
|
T
|
Aurinkopaneelit ja lämpöpumput sosiaaliperusteisissa asunnoissa
|
|
218
|
Energiansäästö julkisissa rakennuksissa – VLA (I-7)
|
T
|
Julkisten rakennusten energiatehokas peruskorjaus
|
|
222
|
Energian tuontiinfrastruktuuri (I-7.12)
|
T
|
Hankepyyntöjen perusteella myönnettyjen hankkeiden loppuun saattaminen
|
|
224
|
Teollisuuden hiilestä irtautumista koskeva pyyntö (I-7.13)
|
T
|
Hankepyyntöjen perusteella myönnettyjen hankkeiden loppuun saattaminen
|
|
225
|
Maatalouden ilmastotoimenpiteitä koskeva ehdotuspyyntö (I-7.14)
|
T
|
Ehdotuspyyntöjen perusteella myönnettyjen hankkeiden loppuun saattaminen
|
|
234
|
Energian jakelun optimointi (I-7.17)
|
M
|
Hankkeiden loppuun saattaminen
|
|
236
|
Innovatiivisia uusiutuvan energian tuotantoaloitteita koskeva ehdotuspyyntö (I-7.18)
|
M
|
Hankkeiden loppuun saattaminen
|
|
237
|
Uusiutuvan energian esteiden poistaminen (I-7.19)
|
M
|
Hankkeiden loppuun saattaminen
|
|
238
|
Uusiutuvan energian esteiden poistaminen (I-7.19)
|
M
|
Asetuksen voimaantulo
|
|
242
|
Linja-autokaluston viherryttäminen – BCR (I-7.21)
|
T
|
Käytössä olevat sähkökäyttöiset linja-autot
|
|
243
|
Latausasemat – FED (I-7.22)
|
M
|
Kaksisuuntaisten latausasemien käyttöönotto
|
|
244
|
Yleinen LED-valaisin – VLA (I-7.23)
|
T
|
LED-valaistus asennettu
|
|
245
|
Tehokas rautatieverkko – FED (I-7.24)
|
T
|
Ratojen sähköistäminen
|
|
246
|
Linja-autojen latausinfrastruktuuri – BCR (I-3.21)
|
T
|
Asennettu latausinfrastruktuuri
|
|
247
|
Isotooppilääketiede – teranostinen lähestymistapa (I-5.08 a)
|
M
|
T & K-kehitys saatettu päätökseen
|
|
249
|
SMELD – SYÖTETTY (I-5.18)
|
M
|
Perustetaan teollisen mittakaavan sulatusuuni.
|
|
|
Erän suuruus
|
YHTEENSÄ 781699616 EUROA
|
2.Laina
Edellä 3 artiklan 2 kohdassa tarkoitetut erät on järjestettävä seuraavasti:
Ensimmäinen erä (lainat):
|
Seq. nb
|
Toimenpiteen nimi
|
M/T
|
Nimi
|
|
54 b
|
Digitalisaatio (I-2.05a)
|
M
|
Vaatimukset on määritelty
|
|
239
|
Offshore-energiasaareke (I-7.20)
|
M
|
FEED- ja ympäristötutkimusten loppuun saattaminen
|
|
|
Erän suuruus
|
YHTEENSÄ 48840000 EUROA
|
Toinen erä (lainat):
|
Seq. nb
|
Toimenpiteen nimi
|
M/T
|
Nimi
|
|
226
|
H2:n selkäranka (I-7.15)[L]
|
M
|
H2-runkoverkon infrastruktuuria koskevan investointisuunnitelman hyväksyminen
|
|
240
|
Offshore-energiasaareke (I-7.20)
|
M
|
Energiasaarekkeelle myönnetyt ympäristöluvat
|
|
|
Erän suuruus
|
YHTEENSÄ 48840000 EUROA
|
Kolmas erä (lainat):
|
Seq. nb
|
Toimenpiteen nimi
|
M/T
|
Nimi
|
|
96 a
|
Pyöräilyinfrastruktuuri – Vélo Plus – liittovaltio (I-3.03b)
|
M
|
Kaikkien pyöräily- ja kävelyhankkeiden aloittaminen
|
|
|
Erän suuruus
|
YHTEENSÄ 24420000 EUROA
|
Neljäs erä (lainat):
|
Seq. nb
|
Toimenpiteen nimi
|
M/T
|
Nimi
|
|
55 b
|
Digitalisaatio (I-2.05a)
|
M
|
Hanke on saatettu päätökseen ja tuotos on toiminnassa
|
|
96b
|
Pyöräilyinfrastruktuuri – Vélo Plus – liittovaltio (I-3.03b)
|
T
|
Uudet ja kunnostetut pyöräilytiet
|
|
98
|
Pyöräily- ja kävelyinfrastruktuuri – Schuman (I-3.04)
|
T
|
Uusi julkinen tila jalankulkijoille, pyöräilijöille ja julkiselle liikenteelle Schumanissa
|
|
241
|
Offshore-energiasaareke (I-7.20)
|
M
|
Energiasaarekkeeseen liittyvien töiden loppuun saattaminen
|
|
227
|
H2:n selkäranka (I-7.15)[L]
|
T
|
150 km:n vetyputken rakentaminen ja käyttö
|
|
|
Erän suuruus
|
YHTEENSÄ 122100000 EUROA
|