Bryssel 11.10.2021

COM(2021) 623 final

KOMISSION KERTOMUS EUROOPAN PARLAMENTILLE JA NEUVOSTOLLE

maantieliikenteen harjoittajan ammatin harjoittamisen edellytyksiä koskevista yhteisistä säännöistä annetun asetuksen (EY) N:o 1071/2009 tiettyjen säännösten täytäntöönpanosta 1 päivän tammikuuta 2017 ja 31 päivän joulukuuta 2018 välisenä aikana


KOMISSION KERTOMUS EUROOPAN PARLAMENTILLE JA NEUVOSTOLLE

maantieliikenteen harjoittajan ammatin harjoittamisen edellytyksiä koskevista yhteisistä säännöistä annetun asetuksen (EY) N:o 1071/2009 tiettyjen säännösten täytäntöönpanosta 1 päivän tammikuuta 2017 ja 31 päivän joulukuuta 2018 välisenä aikana

maantieliikenteen harjoittajan ammatin harjoittamisen edellytyksiä koskevista yhteisistä säännöistä annetun asetuksen (EY) N:o 1071/2009 tiettyjen säännösten täytäntöönpanosta 1 päivän tammikuuta 2017 ja 31 päivän joulukuuta 2018 välisenä aikana

Johdanto

Tämä kertomus käsittelee maantieliikenteen harjoittajan ammatin harjoittamista jäsenvaltioissa. Kertomuksen tavoitteena on varmistaa maantieliikenteen harjoittajan ammatin harjoittamisen edellytyksiä koskevista yhteisistä säännöistä ja neuvoston direktiivin 96/26/EY kumoamisesta 21 päivänä lokakuuta 2009 annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EY) N:o 1071/2009 1 , jäljempänä ’asetus (EY) N:o 1071/2009’, soveltamisen tiivis valvonta. Tätä asetusta sovelletaan kaikkiin EU:hun sijoittautuneisiin yrityksiin, jotka harjoittavat tai joiden tarkoituksena on ryhtyä harjoittamaan maantieliikenteen harjoittajan ammattia. Maantieliikenteen harjoittajan ammatilla tarkoitetaan sekä maanteiden tavaraliikenteen harjoittajan 2 ammattia että maanteiden henkilöliikenteen harjoittajan 3 ammattia. Tietyt yritysluokat, kuten ammatinharjoittajat, jotka käyttävät kokonaismassaltaan alle 3,5 tonnin moottoriajoneuvoja, eivät kuulu asetuksen soveltamisalaan 4 . Asetuksessa (EY) N:o 1071/2009 määritellään maanteiden tavaraliikenteen harjoittajan ammattiin ja maanteiden henkilöliikenteen harjoittajan ammattiin pääsyä koskevat yhteiset säännöt.

Asetuksen 3 artiklan mukaan yrityksellä, joka harjoittaa maantieliikenteen harjoittajan ammattia, on oltava tosiasiallinen ja pysyvä toimipaikka jossain jäsenvaltiossa ja hyvä maine sekä asianmukainen vakavaraisuus ja vaadittava ammatillinen pätevyys. Lisäksi asetuksen 4 artiklassa maantiekuljetusyritykset velvoitetaan nimeämään liikenteestä vastaava henkilö. Tällä henkilöllä on oltava ammatillisesta pätevyydestä annettu todistus, joka vahvistaa, että henkilöllä on tarvittavat taidot ja tiedot, jotta hän voi tosiasiallisesti ja yhtäjaksoisesti johtaa yrityksen kuljetustoimintoja kaikkien oikeudellisten ja toimialan vaatimusten mukaisesti. Jäsenvaltioilla on velvollisuus tarkistaa, että kuljetusyritykset täyttävät asetuksessa (EY) N:o 1071/2009 säädetyt edellytykset. Lisäksi hyvin järjestetty jäsenvaltioiden välinen hallinnollinen yhteistyö on avainasemassa parannettaessa Euroopan unionissa toimivien yritysten valvonnan tehokkuutta.

Asetuksen (EY) N:o 1071/2009 26 artiklan 1 kohdassa vahvistetaan jäsenvaltioiden ja komission kertomuksille seuraavat määräajat:

·Jäsenvaltioiden on asetuksen soveltamisen alkamispäivästä lähtien laadittava joka toinen vuosi kertomus toimivaltaisten viranomaisten toiminnasta ja toimitettava se komissiolle.

·Komission olisi laadittava jäsenvaltioiden toimittamien tietojen pohjalta joka toinen vuosi kertomus, joka toimitetaan Euroopan parlamentille ja neuvostolle.

Jäsenvaltioiden toimittamat kansalliset kertomukset ovat olennainen panos komission kertomukseen. Asetuksen 26 artiklassa määritellään, mitä tietoja kansallisiin kertomuksiin olisi sisällytettävä:

”a) katsaus toimialasta hyvän maineen, vakavaraisuuden ja ammatillisen pätevyyden kannalta;

b) annettujen lupien määrä tyypeittäin ja vuosittain, määräajaksi tai kokonaan peruutettujen lupien määrä, ammattiin soveltumattomaksi julistamisten määrä sekä näiden päätösten perustelut;

c) kunakin vuonna myönnettyjen ammatillista pätevyyttä osoittavien todistusten määrä;

d) keskeiset tilastot kansallisista sähköisistä rekistereistä ja siitä, miten toimivaltaiset viranomaiset ovat niitä käyttäneet; ja

e) katsaus tiedonvaihdosta toisten jäsenvaltioiden kanssa 18 artiklan 2 kohdan mukaisesti ja erityisesti toisille jäsenvaltioille vuosittain ilmoitettujen rikkomisten ja saatujen vastausten määrä sekä 18 artiklan 3 kohdan mukaisesti vuosittain esitettyjen pyyntöjen ja saatujen vastausten määrä.”

Tässä kertomuksessa käsitellään kansallisten tietojen laatua ja tietojen toimittamisen oikea-aikaisuutta (I jakso) sekä analysoidaan jäsenvaltioiden toimittamia kertomuksia (II jakso). Kertomuksen IV jaksossa esitetään johtopäätökset.

I.Tietojen toimittaminen

Tämä on kolmas asetuksen (EY) N:o 1071/2009 mukainen kertomus, ja se kattaa 1. tammikuuta 2017 ja 31. joulukuuta 2018 välisen ajanjakson. Ensimmäinen kertomus 5 kattoi 4. joulukuuta 2011 (päivä, jona asetusta alettiin soveltaa) ja 31. joulukuuta 2012 välisen ajanjakson. Toinen kertomus 6 kattoi 1. tammikuuta 2013 ja 31. joulukuuta 2014 välisen ajanjakson. Kolmas kertomus 7 kattoi 1. tammikuuta 2015 ja 31. joulukuuta 2016 välisen ajanjakson. Nykyinen raportointikausi on sovitettu ajallisesti yhteen tieliikenteen sosiaalilainsäädännön täytäntöönpanoa koskevan kertomuksen 8 kanssa, kuten asetuksen (EU) N:o 1071/2009 26 artiklan 2 kohdassa edellytetään. Synkronoinnin ansiosta jäsenvaltiot ja sidosryhmät saavat yhdenmukaisen yleiskuvan alan sisämarkkinoiden toiminnasta ja sosiaalilainsäädännöstä samalta raportointikaudelta.

Asetuksen (EY) N:o 1071/2009 26 artiklan mukaan jäsenvaltioilla on raportointivelvoite. Kaksi jäsenvaltiota ei kuitenkaan täyttänyt tätä velvoitetta 9 , ja jotkin jäsenvaltiot toimittivat vain kuvailevia tietoja 10 . Tämä on enemmän kuin viime jaksolla, jolloin kaikki jäsenvaltiot täyttivät velvoitteensa. Jotkin jäsenvaltiot toimittivat tiedot huomattavasti myöhemmin kuin 30. syyskuuta 2019, joka oli asetettu määräajaksi, ja viimeinen kertomus vastaanotettiin lokakuussa 2020. Viiveet vaikuttivat tämän komission kertomuksen ajoitukseen. Useista kertomuksista puuttui joitakin vaadittuja tietoja, eikä kattavaa analyysiä näin ollen voitu tehdä.

Johdonmukaisuuden vuoksi ja jotta toimivaltaisten kansallisten viranomaisten olisi helpompi täyttää kertomuksen laatimista koskeva velvollisuutensa, komission yksiköt ehdottivat jäsenvaltioille vuonna 2015 vakiolomaketta. Sitä oli määrä käyttää toisesta raportointikaudesta alkaen. Lähes kaikki osallistuvat jäsenvaltiot käyttivät kansallisiin kertomuksiinsa tätä vakiolomaketta.

Koska jäsenvaltiot, jotka toimittivat kertomuksen nykyisellä raportointikaudella, eivät ole samoja kuin ne jäsenvaltiot, jotka toimittivat kertomuksen edellisillä raportointikausilla, ja koska toimitetut tiedot olivat pirstaleisia, vertailu näiden kahden raportointikauden välillä on tehtävä varoen.

II.Maantieliikenteen harjoittajan ammatin harjoittamista koskevien tietojen analyysi

1. Katsaus maantieliikenteen toimialasta hyvän maineen, vakavaraisuuden ja ammatillisen pätevyyden kannalta

Tämä osa perustuu jäsenvaltioiden toimittamiin kansallisia vaatimuksia, tarkastusten järjestämistä, säännösten noudattamisen tasoa ja kohdattuja vaikeuksia koskeviin tietoihin. Jäsenvaltioiden kertomusten pirstaleisuuden vuoksi tämä katsaus ei ole kattava. Jäsenvaltioiden kertomuksia on tarvittaessa täydennetty edellä mainitun arviointitutkimuksen tiedoilla.

Jäsenvaltioiden välillä on suuria eroja sen suhteen, kuinka ne tarkastavat, että asetuksessa säädettyjä neljää tieliikenteen harjoittajan ammattiin pääsyä koskevaa vaatimusta on noudatettu, ja kuinka usein tarkastuksia suoritetaan. Moninaiset tavat tarkastaa sääntöjen noudattaminen vaihtelevat Saksan pisteisiin perustuvista järjestelmistä vuositarkastuksiin Latviassa ja tuomioihin perustuviin taustaselvityksiin Irlannissa.

Useissa jäsenvaltioissa sovelletaan asetuksen (EY) N:o 1071/2009 3 artiklan 2 kohdan – tietyin edellytyksin – sallimalla tavalla neljän asetuksessa säädetyn vaatimuksen (tosiasiallinen ja pysyvä toimipaikka, hyvä maine, asianmukainen vakavaraisuus ja vaadittava ammatillinen pätevyys) lisäksi kansallisia vaatimuksia, jotka hakijan on täytettävä voidakseen harjoittaa maantieliikenteen harjoittajan ammattia. Tanskalla ja Virolla on esimerkiksi taloudellista asemaa koskevia kansallisia lisävaatimuksia; muita esimerkkejä on vaikkapa pysäköintimahdollisuuksiin liittyvistä lisävaatimuksista.

Viro raportoi, että asetuksen vaatimusten noudattamista koskevat tarkastukset suoritetaan riskiperusteisen järjestelmän mukaisesti ja että ne kohdistuvat pääasiassa yrityksiin, joiden riski syyllistyä vakaviin tai toistuviin tieliikennesääntöjen rikkomisiin on kohonnut. Tarkastuksia suoritetaan lisäksi yhteisön liikenneluvan haltijan hakiessa liikenneluvastaan oikeaksi todistettua jäljennöstä. Vuosina 2017 ja 2018 yhteisön liikenneluvan haltijoista 65 prosenttia haki oikeaksi todistettua jäljennöstä, ja jokainen mainittu tapaus on tarkastettu. Viron viranomaiset tarkastavat pysyvän toimipaikan sen jälkeen kun yhteisön lupa on myönnetty, ja lisäksi ne tarkastavat rekistereitä kerran tai kahdesti vuodessa. Neljän kriteerin lisäksi Viro edellyttää, ettei yhteisön toimiluvan hakijalla ole verolainsäädännössä määriteltyä määrää suurempia porrastamattomia verorästejä eikä hakijaa ole myöskään asetettu konkurssiin.

Irlannissa hyvää mainetta, vakavaraisuutta ja ammatillista pätevyyttä koskevia tarkastuksia suoritetaan vähintään joka viides vuosi osana kunkin yrityksen luvan uusimisprosessia. Lisäksi tietyt toiminnanharjoittajat, joihin liittyvän riskin katsotaan olevan hyvin suuri tai jotka tulevat toimivaltaisen viranomaisen tietoon, voidaan tarkastaa useammin. Hyvä maine tarkastetaan tutkimalla liikenteestä vastaavan henkilön ja muiden asiaankuuluvien henkilöiden taustat kansallisen poliisin tutkimuspalvelun avulla. Tutkimuspalvelu antaa toimivaltaiselle viranomaiselle tuomioista luettelon, jota voidaan käyttää hyvän maineen määrittämiseen. Liikenneluvan viisi vuotta kestävän voimassaolon aikana toiminnanharjoittajan ei yleensä tarvitse toimittaa lisätietoja liikenneluvan myöntäneelle viranomaiselle. Lisätietojen toimittaminen on tarpeen vain siinä tapauksessa, että viranomainen on havainnut kyseiseen toiminnanharjoittajaan liittyvän riskin.

Latviassa vakavaraisuusvaatimuksen noudattaminen tarkastetaan yritysrekisterin toimittamista vuosikertomuksista saatujen tietojen perusteella. Lisäksi vaatimustenmukaisuus tarkastetaan jokaisen neljän vaatimuksen osalta ennen kuin lupa kuljetustoimintaan myönnetään. Suurin osa lupien väliaikaisista peruutuksista tapahtuu verotarkastusviranomaisen pyynnöstä niissä tapauksissa, joissa kyseinen viranomainen on päättänyt keskeyttää määräajaksi kuljetusyrityksen liiketoiminnan. Oikeaksi todistetut jäljennökset yhteisön liikenneluvista ja kansallisista liikenneluvista myönnetään jokaiselle ajoneuvolle erikseen ja luvan saa enintään kahdeksitoista kuukaudeksi. Näin ollen tapauksissa, joissa neljää vaatimusta ei ole noudatettu, oikeaksi todistettuja jäljennöksiä yhteisön liikenneluvista ja kansallisista liikenneluvista ei uusita. Hyvä maine tarkastetaan liikenteestä vastaavan henkilön, yrityksen ja yrityksen hallituksen jäsenten osalta. Liikenteestä vastaavan henkilön tai yrityksen hallituksen jäsenen vaihtuessa jokaisen uuden henkilön hyvä maine tarkastetaan. Latvian valvontaviranomaiset ilmoittivat vaikeuksista määritellä, täyttyykö vakavaraisuusvaatimus vakuutuksen osalta, sillä asetuksessa (EY) N:o 1071/2009 ei kuvata yksityiskohtaisesti riskejä, joiden varalta kuljetusyrityksen on oltava vakuutettu.

Espanjassa käytetään kahta menetelmää tieliikenteen harjoittajan ammattiin pääsyä koskevien arviointiperusteiden valvonnassa. Ensimmäinen menetelmä on pyytää yritystä toimittamaan asiakirjat, jotka todistavat, että yritys täyttää asetetut neljä vaatimusta. Toiseen menetelmään kuuluvat tarkastajien suorittamat tarkastukset yrityksen tiloissa. Espanjassa maantiekuljetusyritysten on haettava luvan uusimista joka toinen vuosi. Näin ollen neljän vaatimuksen täyttäminen tarkastetaan kahden vuoden välein. Lisäksi joka vuosi suoritetaan tarkastuksia, joilla varmistetaan, että ne yritykset, joiden lupaa ei ole uusittu, eivät harjoita liikennetoimintaa.

Puolassa toimii 400 tarkastajaa, jotka vastaavat tienvarsitarkastuksista ja maanteiden rahdinkuljettajien toimitiloissa tehtävistä tarkastuksista. Tarkastajien keräämät tiedot toimitetaan kansainväliselle liikennevirastolle ja paikallisille viranomaisille, jotka myöntävät yhteisön liikenneluvat ja tarkastavat, että asetuksessa (EY) N:o 1071/2009 säädettyjä neljää vaatimusta on noudatettu. Tosiasialliseksi ja pysyväksi toimipaikaksi katsotaan paikka, jossa on asiaankuuluvat tekniset välineet ja laitteet, jotta liikennetoimintaa voidaan harjoittaa jäsennellyllä ja jatkuvalla tavalla. Tällaiseen toimintaan kuuluu vähintään yksi seuraavista: pysäköintipaikka, purkualue, ajoneuvojen huoltoa varten tarvittava välineistö.

Saksassa oli käytössä ainoastaan alueellisen tason riskiluokitusjärjestelmä, mutta heinäkuusta 2014 otettiin käyttöön valtakunnallinen riskiluokitusjärjestelmä. Rikkomuksille annetaan seuraavat luokitukset: 5 pistettä (vakavin rikkomus), 3 pistettä (vakavampi/vakava rikkomus) tai 1 piste (muut rikkomukset). Yritys luokitellaan riskiyritykseksi, jos sille on kerääntynyt joko 5 pistettä (kun käytössä on enintään 10 ajoneuvoa), 8 pistettä (enintään 50 ajoneuvoa) tai 11 pistettä (yli 50 ajoneuvoa).

Yhdistyneen kuningaskunnan liikennevirastolla (Driver and Vehicle Standards Agency) on ollut vuodesta 2006 asti käytössä OCRS-järjestelmä (Operator Compliance Risk Score). Järjestelmää paranneltiin vuonna 2012, jotta sen ennustavuus paranisi. OCRS-järjestelmä kerää tiedot liikennekelpoisuuteen liittyvistä rikkomisista, jotka korreloidaan muiden rikkomusten kanssa.

Tanskassa kaikki uudet hakijat, joka hakevat kansallista liikennelupaa tai yhteisön liikennelupaa, tarkastetaan asianmukaisen vakavaraisuuden, ammatillisen pätevyyden, velan ja pysyvän toimipaikan osalta. Hyvän maineen tarkastus suoritetaan vain siinä tapauksessa, jos poliisi on ilmoittanut ongelmasta tai jos on olemassa muita viitteitä siitä, että asiassa saattaa olla ongelma. Tiedot rikkomisista rekisteröidään viideksi vuodeksi, ja ne sisältävät poliisin tienvarsitarkastusten yhteydessä havaitsemat rikkomiset. Tanskan viranomainen tarkastaa yleensä kaikki uudet hakijat sekä vuosittain noin 250 toiminnassa olevaa tieliikennetoiminnan harjoittajaa. Nämä valitaan tarkastukseen riskiluokitusjärjestelmän tietojen perusteella. Toiminnanharjoittajien on lähtökohtaisesti noudatettava 150 000 Tanskan kruunun (noin 20 000 euron) vakavaraisuusvaatimusta saadakseen kaksi ensimmäistä lupaa. Asetuksen (EY) N:o 1071/2009 7 artiklan 1 kohdassa kuitenkin vaaditaan vararahastoja ainoastaan 9 000 euron arvosta ensimmäisen ajoneuvon osalta ja 5 000 euron arvosta kunkin sen lisäksi käytetyn ajoneuvon osalta. Tanskassa kunkin lisäajoneuvon osalta vaaditaan 40 000 Tanskan kruunua (noin 5 400 euroa). Tämän lisäksi yrityksellä ei saa olla rästejä valtiolle yli 50 000 Tanskan kruunun (noin 6 700 euron) arvosta. Tanskan liikenneviranomainen tarkistaa yrityksen tilanteen Tanskan veroviranomaisilta varmistaessaan yrityksen asianmukaisen vakavaraisuuden.

Romaniassa on käytössä rikkomuksia koskeviin tarkastuksiin kohdentuva riskiluokitusjärjestelmä, jossa otetaan huomioon jokaisen kuljetusyrityksen kaikki liikennerikkomukset. Jos yritys avaa sivuliikkeen, tarkastetaan, täyttääkö se tosiasiallisen ja pysyvän toimipaikan vaatimuksen.

Luxemburgissa talousministeriö suorittaa tarkastuksia ennen luvan myöntämistä varmistaakseen, että jokaista neljää vaatimusta on noudatettu. Hyvää mainetta koskevia tarkastuksia suoritetaan myös silloin, kun luvan haltijalla on taloudellisia vaikeuksia, esimerkiksi maksukyvyttömyys- tai konkurssitilanteessa, jolloin tavoitteena on suojella sopimuskumppaneita. Hyvää mainetta, vakavaraisuutta, ammatillista pätevyyttä sekä tosiasiallista ja pysyvää toimipaikkaa koskevia tarkastuksia suoritetaan myös silloin, kun luvan haltija hakee uutta lupaa, esimerkiksi kun toimintaa laajennetaan uudelle alalle ja hakija tarvitsee tätä varten lisäluvan.

Useat valvontaviranomaiset painottavat tosiasiallista ja pysyvää toimipaikkaa koskevien tarkastusten vaativuutta Jäsenvaltioilla on ollut vaikeuksia muun muassa siksi, että niiltä puuttuvat hallinnolliset valmiudet valvoa kaikkia kussakin jäsenvaltiossa rekisteröityjä maantiekuljetusyrityksiä. Näiden tarkastusten katsotaan kuluttavan enemmän resursseja kuin muiden tarkastusten.

Ainoastaan yksi jäsenvaltio toimitti tietoja maanteiden liikenteenharjoittajan ammattiin pääsylle asettuja neljää vaatimusta koskevien tarkastusten lukumäärästä: Romaniassa tehtiin vuosina 2017 ja 2018 markkinoille pääsyä ja hyvää mainetta koskevien vaatimusten täyttämistä koskevia tarkastuksia 10 984 kappaletta. Tarkastuksiin liittyen Viro ilmoitti, että vuosina 2017 ja 2018 toteutettiin 90 hallinnollista menettelyä, jotka koskivat maantieliikenteen harjoittajien tekemiä vakavia rikkomuksia.

2. Luvat

Asetuksen (EY) N:o 1071/2009 2 artiklassa luvalla harjoittaa maantieliikenteen harjoittajan ammattia tarkoitetaan ”hallinnollista päätöstä, jolla tässä asetuksessa säädetyt edellytykset täyttävälle yritykselle annetaan lupa harjoittaa maantieliikenteen harjoittajan ammattia”.

”Hallinnollisten päätösten” oikeudellinen luonne vaihtelee jäsenvaltiosta toiseen. Hallinnollinen päätös voi olla ennakkoedellytys kansallisen liikenneluvan saamiselle ja/tai yhteisön liikenneluvan saamiselle kansainvälisten kuljetusten suorittamiseksi; se voi olla kansallista kuljetuslupaa vastaava lupa tai se voi tarkoittaa yhdellä luvalla myönnettyä kansallista ja kansainvälistä liikennelupaa.

Esimerkiksi Bulgariassa ja Liettuassa on neljä erityyppistä lupaa (kansallinen henkilöliikennelupa, kansallinen tavaraliikennelupa, yhteisön liikennelupa henkilöliikenteelle ja yhteisön liikennelupa tavaraliikenteelle). Sen sijaan Bulgariassa myönnetään vain yksi asiakirja (eli lupa), joka oikeuttaa kansallisen ja kansainvälisen kuljetusliikenteen harjoittamisen.

Vuodesta 2012 alkaen Virossa perustettujen yritysten, joiden tarkoituksena on toimia maantieliikenteen markkinoilla, on haettava yhteisön liikennelupaa. Se on ainoa kyseisessä jäsenvaltiossa käytössä oleva lupatyyppi.

Luxemburgissa on käytössä vain kaksi erityyppistä lupaa: toinen kansallisia kuljetuksia varten ja toinen kansainvälisiä kuljetuksia varten.

Romaniassa myönnetään ainoastaan yhteisön liikennelupia, jotka oikeuttavat joko henkilöliikenteen tai tavaraliikenteen harjoittamiseen.

Yhdistyneessä kuningaskunnassa on käytössä kaksi pääasiallista lupatyyppiä henkilö- ja tavaraliikenteelle: vakiomuotoiset kansalliset luvat ja kansainväliset luvat. Kansainvälinen lupa on niitä yrityksiä varten, jotka harjoittavat kansainvälistä liikennettä. Nämä yritykset vastaavat yhteisön liikenneluvan haltijoita. Lisäksi Yhdistyneessä kuningaskunnassa on asetuksen (EY) N:o 1071/2009 soveltamisalan ulkopuolisia lisäkategorioita omaan lukuunsa liikennettä harjoittaville toiminnanharjoittajille. Lisäksi on luokituksia matkustajia kuljettaville organisaatioille, joka eivät ole yrityksiä ja joiden ei katsota toimivan toisen lukuun. Tällaisia organisaatioita ovat koulut, hyväntekeväisyysjärjestöt ja yhteisöryhmät.

Koska maantieliikenteen harjoittajan ammatin harjoittamiseen tarvittavat luvat ovat erityyppisiä, jäsenvaltioiden toimittamia tietoja voidaan vertailla vain yleisellä tasolla. Useimmat jäsenvaltiot kuitenkin ilmoittivat, mikä oli luvan saaneiden toimijoiden kokonaismäärä maanantai 31. joulukuuta 2018. Määrä toimii viitearvona myönnettyjen, määräajaksi peruutettujen tai kokonaan peruutettujen lupien määriä koskeville tiedoille tavara- ja henkilöliikenteessä. Luvan saaneita toimijoita on Itävallassa 11 402, Belgiassa 9 726, Bulgariassa 13 683, Kyproksella 3 101, Tšekissä 24 713, Saksassa 57 348 11 , Tanskassa 6 499, Virossa 3 693, Suomessa 15 824, Kreikassa 12 616 12 , Espanjassa 95 521, Ranskassa 65 057, Unkarissa 14 180, Kroatiassa 564, Irlannissa 5 594, Italiassa 102 804, Liettuassa 5 164, Latviassa 4 721, Maltassa 53 13 , Puolassa 87 603, Ruotsissa 17 616, Sloveniassa 5 859, Slovakiassa 8 895 ja Yhdistyneessä kuningaskunnassa 41 128. Koko EU:n alueella oli 545 258 tavaraliikenteen ja 68 106 henkilöliikenteen harjoittajaa 14 . Seitsemän jäsenvaltiota ei ilmoittanut henkilöliikenteen harjoittajien määrää, ja yksi jäsenvaltio ei ilmoittanut tavaraliikenteen harjoittajien määrää. Tavara- ja henkilöliikenteen harjoittajien määrä on hieman edellistä raportointikautta alhaisempi, mikä saattaa johtua joidenkin jäsenvaltioiden raporttien puuttumisesta, kun taas vuosilta 2015 ja 2016 kaikki jäsenvaltiot toimittavat raporttinsa.

Suurin osa myönnetyistä luvista koskee maanteiden rahdinkuljettajia. Luvan saaneiden maanteiden rahdinkuljettajien prosenttiosuus kaikista tiedot toimittaneissa jäsenvaltioissa luvan saaneista toiminnanharjoittajista oli 89 prosenttia 31. joulukuuta 2018 (31. joulukuuta 2016 vastaava luku oli 89 prosenttia), ja ainoastaan 11 prosenttia niistä oli henkilöliikenteen harjoittajia.

2.1 Myönnetyt luvat

Toimitettujen tietojen perusteella voidaan todeta, että raportointikaudella 21 jäsenvaltiossa 15 myönnettiin 238 661 lupaa harjoittaa maanteiden henkilöliikenteen (12 514) ja tavaraliikenteen (226 147) harjoittajan ammattia. Määrä on hieman alhaisempi kuin edellisellä raportointikaudella, mutta se voi liittyä joidenkin jäsenvaltioiden kertomusten puuttumiseen.

Myönnettyjen lupien määrä vaihtelee Tanskan 199 luvasta Espanjan 131 690 lupaan. Tämän kertomuksen liitteessä I on yksityiskohtainen taulukko toimitetuista tiedoista.

Suurin osa luvista, jotka myönnettiin vuosina 2017 ja 2018, koskee maanteiden rahdinkuljettajia (yhteensä 95 prosenttia). Ainoastaan pieni osuus luvista koskee henkilöliikenteen harjoittajia (5 prosenttia). Ainoastaan Itävalta myönsi enemmän lupia henkilöliikenteeseen kuin tavaraliikenteeseen.

2.2 Kokonaan ja määräajaksi peruutetut luvat

Kahdenkymmenenviiden jäsenvaltion 16 ilmoittamien tietojen perusteella kokonaan tai määräajaksi peruutettujen lupien kokonaismäärä vuosina 2017 ja 2018 oli 163 202. Määrä on hieman suurempi kuin edellisellä raportointikaudella. Tietojen perusteella voidaan havaita, että eniten lupia peruutettiin kokonaan tai määräajaksi Espanjassa, jossa henkilö- ja tavaraliikenteen lupia peruutettiin 142 983. Toisaalta Irlannissa peruutettiin määräajaksi tai kokonaan vain yksi lupa, ja muutamissa jäsenvaltioissa 17 peruutuksia ei ollut lainkaan. Yksityiskohtaiset tiedot pysyvästi ja väliaikaisesti peruutetuista luvista esitetään tämän kertomuksen liitteessä II.

Suurimmassa osassa niistä jäsenvaltioista, jotka antoivat tietoja pysyvästi tai väliaikaisesti peruutetuista luvista, lupien peruttaminen johtui pääasiassa luvan tai yhteisön liikenneluvan voimassaoloajan päättymisestä, yrityksen joutumisesta selvitystilaan tai toiminnanharjoittajien pyynnöstä.

Tästä poiketen Espanja ilmoitti, että lupien pysyvän tai väliaikaisen peruuttamisen yleisin syy oli ammattiin pääsylle asetettujen neljän vaatimuksen noudattamatta jättäminen (tämän syyn perusteella peruutettiin pysyvästi 116 263 lupaa). Ruotsissa lupien pysyvän peruuttamisen yleisin syy oli tosiasiallista ja pysyvää toimipaikkaa koskevan vaatimuksen noudattamatta jättäminen (tämän syyn perusteella peruutettiin pysyvästi 1 438 lupaa). Joissakin jäsenvaltioissa yleisin syy oli se, ettei toiminnanharjoittajan vakavaraisuus ollut riittävä. Tästä raportoivat Tanska (142) ja Ranska (147). Jotkin jäsenvaltiot mainitsivat ”muut” yleisimpänä lupien peruuttamisen syynä täsmentämättä, mitä ”muut” syyt olivat.

3. Ammatillista pätevyyttä osoittavat todistukset

Ammatillisen pätevyyden osoittavat todistukset, joilla vahvistetaan, että hakemuksen jättäneet kuljettajat ovat läpäisseet kirjallisen ja suullisen tutkinnon, myöntää toimivaltainen viranomainen, ja ne toimivat todisteena ammatillisesta pätevyydestä asetuksen (EY) N:o 1071/2009 8 artiklan mukaisesti.

Kahdenkymmenenkolmen jäsenvaltion 18 toimittamien tietojen mukaan raportointikaudella myönnettiin 552 313 ammatillista pätevyyttä osoittavaa todistusta. Tässä luvussa ovat mukana todistukset, jotka on myönnetty asetuksen (EY) N:o 1071/2009 8 artiklassa säädetyn tutkinnon perusteella ja kokemuksen tunnustamisen perusteella kyseisen asetuksen 9 artiklassa tarkoitetun tutkinnosta vapauttamisen mukaisesti.

Suurin osuus EU:ssa raportointikaudella myönnetyistä todistuksista myönnettiin Espanjassa (428 606) ja seuraavaksi eniten Unkarissa (68 341), Liettuassa (9 936) ja Romaniassa (9 603). Yksityiskohtaiset tiedot on esitetty tämän kertomuksen liitteessä III.

4. Liikenteestä vastaavan henkilön julistaminen ammattiin soveltumattomaksi

Jos liikenteestä vastaava henkilö menettää hyvän maineensa, toimivaltaisen viranomaisen on asetuksen (EY) N:o 1071/2009 14 artiklan mukaisesti julistettava hänet soveltumattomaksi johtamaan yrityksen kuljetustoimintoja.

Ammattiin soveltumattomaksi julistamisia annettiin yhdeksässä tiedot toimittaneessa jäsenvaltiossa: Itävallassa (5), Tanskassa (63), Saksassa (202), Virossa (6), Suomessa (13), Italiassa (84), Puolassa (10), Ruotsissa (75) ja Yhdistyneessä kuningaskunnassa (88). Jäsenvaltioiden toimittamat tiedot esitetään tämän kertomuksen liitteessä II.

5. Tiedonvaihto

Asetuksen (EY) N:o 1071/2009 16 artiklan mukaan kunkin jäsenvaltion on ylläpidettävä kansallista rekisteriä maantiekuljetusyrityksistä, joille on annettu lupa harjoittaa maantieliikenteen harjoittajan ammattia. Näihin rekistereihin syötettävien tietojen vähimmäisvaatimukset ja maantiekuljetusyritysten eurooppalaisen rekisterin (ERRU) avulla tehtävää rekisterien yhteenliittämistä koskevat yleiset säännöt määritetään komission päätöksessä (EU) 2016/480 19 . Nämä tiedot kattavat erityisesti kuljetusyritysten hyvää mainetta, vakavia rikkomisia ja yhteisön liikennelupia koskevat tiedot.

ERRU perustettiin, jotta se helpottaisi kansallisten viranomaisten välistä yhteistyötä Euroopan tieliikennelainsäädännön rajatylittävän valvonnan tehostamiseksi asetuksen (EY) N:o 1071/2009 16 artiklan 5 kohdan mukaisesti. ERRUn avulla on tarkoitus yksinkertaistaa rajatylittävää lainvalvontaa ja parantaa sen kustannustehokkuutta. Edellytyksenä on, että kaikki jäsenvaltiot ovat yhteydessä toisiinsa ja että ne käyttävät järjestelmää tehokkaasti tietokantojensa sisältämien laadukkaiden tietojen vaihtamiseksi. Kansallisten rekistereiden yhteenliittäminen piti toteuttaa 31. joulukuuta 2012 mennessä. Jotkin jäsenvaltiot toteavat, että ERRU-järjestelmään osallistuminen johtaa jäsenvaltioiden välisen tietojenvaihdon myötä parempaan yhteistyöhön, ja pitävät sitä olennaisena välineenä EU:n tieliikennelainsäädännön noudattamisen valvonnassa 20 . On kuitenkin ilmoitettu myös joistakin teknisistä ongelmista 21 , kuten pyyntöjen vastaanottamisesta muilla kielillä ja siitä, etteivät kaikki jäsenvaltiot käytä WebClient-ratkaisua.

Jäsenvaltiot lähettivät 31 214 vakavaa rikkomusta koskevaa ilmoitusta ja vastaanottivat 27 439 ilmoitusta. Hyvän maineen tarkastamispyyntöjä rekisteröitiin lähetetyiksi 819 622, mutta jäsenvaltiot raportoivat vastaanottaneensa yhteensä 2 301 671 tällaista pyyntöä. Tämä osoittaa eron lukumäärissä.

Jäsenvaltioiden toisten jäsenvaltioiden kanssa suoritetuista tietojenvaihdoista toimittamat tiedot esitetään tämän kertomuksen liitteessä IV.

III.Päätelmät

Jäsenvaltioiden toimittamien tietojen perusteella voidaan vetää seuraavat johtopäätökset.

Useissa jäsenvaltioissa on asetettu asetuksessa säädettyjen neljän vaatimuksen (tosiasiallinen ja pysyvä toimipaikka, hyvä maine, asianmukainen vakavaraisuus ja vaadittava ammatillinen pätevyys) lisäksi kansallisia vaatimuksia, jotka hakijan on täytettävä voidakseen harjoittaa maantieliikenteen harjoittajan ammattia. Useimmin tällaiset vaatimukset liittyvät vakavaraisuuteen.

Tarkastuksia suoritetaan eri määrävälein ja eri tavoin. Joissakin jäsenvaltioissa on riskiperusteinen järjestelmä, jossa keskitytään yrityksiin, joiden riski syyllistyä rikkomisiin on suurempi, kun taas toisissa suoritetaan tarkastuksia pääasiassa vuosittain tai uusia lupia haettaessa. Useat valvontaviranomaiset korostavat tarkastusten vaativuutta, joka johtuu tarkastusten hallinnollisiin valmiuksiin aiheuttamasta paineesta. Vain kaksi maata ilmoitti maantieliikenteen harjoittajien vakaviin rikkomisiin liittyvien tarkastusten tai hallinnollisten menettelyjen lukumäärät.

Nämä tiedot eivät ole juurikaan vertailtavissa, koska eri jäsenvaltioissa sovelletaan niin erilaisia lähestymistapoja ja lupien määrät ovat niin erilaiset. Tiedoista käy kuitenkin ilmi, että valtaosa luvan saaneista yrityksistä on maantieliikenteen rahdinkuljettajia (95 prosenttia). Lupien kokonaan tai osittain peruuttamisten määrä vaihtelee suuresti jäsenvaltioittain. Lupia peruutettiin enimmäkseen luvan tai yhteisön liikenneluvan voimassaolon päättymisen vuoksi, yrityksen purkamisen yhteydessä tai toiminnanharjoittajien pyynnöstä. Jotkin jäsenvaltiot ilmoittivat määräajaksi peruuttamisista, jotka johtuivat tieliikenteen harjoittajan ammattiin pääsyn edellytyksenä olevien neljän vaatimuksen noudattamatta jättämisestä. Nämä jäsenvaltiot ovat Espanja, Ruotsi, Tanska ja Ranska.

Jäsenvaltioiden raportoinnin mukaan ERRU parantaa yhteistyötä ja on sen olennainen väline.

Komissio muistuttaa jäsenvaltioita niiden velvollisuudesta toimittaa täydellinen kertomus, joka sisältää kaikki asetuksen (EY) N:o 1071/2009 26 artiklan 1 kohdassa luetellut tiedot vaaditulta ajanjaksolta, jotta voitaisiin laatia kattava kertomus. Komissio myös kehottaa jäsenvaltioita käyttämään vakiomuotoista raportointilomaketta, jotta jäsenvaltioiden toimittamat tiedot olisivat johdonmukaiset.

(1)

     EUVL L 300, 14.11.2009, s. 51.

(2)

     Asetuksen 2 artiklan 1 kohdan mukaan ”maanteiden tavaraliikenteen harjoittajan ammatilla” tarkoitetaan yrityksen moottoriajoneuvoilla tai ajoneuvoyhdistelmillä toisen lukuun tai palkkiota vastaan harjoittamaa tavarankuljetusta.

(3)

     Asetuksen 2 artiklan 2 kohdan mukaan ”maanteiden henkilöliikenteen harjoittajan ammatilla” tarkoitetaan yrityksen harjoittamaa toimintaa joko suuren yleisön tai tiettyjen käyttäjäryhmien kuljettamiseksi matkustajan tai kuljetuksen järjestäjän suorittamaa maksua vastaan yli yhdeksän henkilön, kuljettaja mukaan lukien, kuljettamiseen rakennetulla ja varustetulla sekä tähän käyttöön tarkoitetulla moottoriajoneuvolla.

(4)

     Asetuksen 1 artiklan 4 kohdan mukaan ”jäsenvaltiot voivat kuitenkin alentaa tätä rajaa joko kaikkien tai joidenkin maantiekuljetusluokkien osalta”. Asetusta sovelletaan 21 päivästä toukokuuta 2022 myös ammatinharjoittajiin, jotka käyttävät kokonaismassaltaan yli 2,5 tonnin moottoriajoneuvoja ja jotka eivät harjoita yksinomaan kansallista liikennettä sijoittautumisjäsenvaltiossaan.

(5)

     COM(2014)592 final, 25.9.2014.

(6)

     COM(2017)116 final, 7.3.2017.

(7)

     COM(2019)84 final, 18.2.2019.

(8)

     Kertomuksesta säädetään tieliikenteen sosiaalilainsäädännön yhdenmukaistamisesta ja neuvoston asetusten (ETY) N:o 3821/85 ja (EY) N:o 2135/98 muuttamisesta sekä neuvoston asetuksen (ETY) N:o 3820/85 kumoamisesta 15 päivänä maaliskuuta 2006 annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EY) N:o 561/2006 17 artiklassa (EUVL L 102, 11.4.2006, s. 1).

(9)

     Velvoitteensa täyttämättä jättäneet jäsenvaltiot olivat Alankomaat ja Portugali.

(10)

     Luxemburg

(11)

     Kreikka, Saksa ja Malta ilmoittivat ainoastaan tavaraliikenteen harjoittajien määrän.

(12)

     Kreikka, Saksa ja Malta ilmoittivat ainoastaan tavaraliikenteen harjoittajien määrän.

(13)

     Kreikka, Saksa ja Malta ilmoittivat ainoastaan tavaraliikenteen harjoittajien määrän.

(14)

     Saksa, Kreikka, Luxemburg, Malta, Alankomaat, Portugali ja Romania eivät ilmoittaneet henkilöliikenteen harjoittajien määrää, ja Luxemburg, Alankomaat, Portugali ja Romania eivät ilmoittaneet tavaraliikenteen harjoittajien määrää.

(15)

     Itävalta, Belgia, Bulgaria, Tšekki, Saksa, Tanska, Viro, Kreikka, Suomi, Espanja, Ranska, Kroatia, Unkari, Irlanti, Italia, Latvia, Puola, Ruotsi, Slovenia, Slovakia, Yhdistynyt kuningaskunta.

(16)

     Luxemburg, Alankomaat ja Portugali eivät toimittaneet tietoja.

(17)

Tšekki, Kypros, Unkari, Liettua ja Malta.

(18)

Itävalta, Belgia, Bulgaria, Tšekki, Saksa, Tanska, Viro, Kreikka, Espanja, Suomi, Ranska, Unkari, Irlanti, Italia, Liettua, Latvia, Puola, Romania, Ruotsi, Slovenia, Slovakia, Yhdistynyt kuningaskunta.

(19)

     Komission täytäntöönpanoasetus (EU) 2016/480, annettu 1 päivänä huhtikuuta 2016, kansallisten sähköisten maantiekuljetusyritysrekisterien yhteenliittämistä koskevista yhteisistä säännöistä ja asetuksen (EU) N:o 1213/2010 kumoamisesta, EUVL L 87, 2.4.2016, s. 4.

(20)

     Viro, Bulgaria ja Malta.

(21)

     Ruotsi ja Suomi.


Bryssel 11.10.2021

COM(2021) 623 final

LIITE

asiakirjaan

Komission kertomus Euroopan parlamentille ja neuvostolle

maantieliikenteen harjoittajan ammatin harjoittamisen edellytyksiä koskevista yhteisistä säännöistä annetun asetuksen (EY) N:o 1071/2009 tiettyjen säännösten täytäntöönpanosta 1 päivän tammikuuta 2017 ja 31 päivän joulukuuta 2018 välisenä aikana


I – Myönnetyt luvat

Jäsenvaltiot

Myönnetyt luvat

kaudella 1.1.2017 – 31.12.2018

Yhteisön liikenneluvat

31.12.2018

Kansalliset liikenneluvat

31.12.2018

Tavaraliikenne

Henkilö-liikenne

Tavaraliikenne

Henkilö-liikenne

Tavaraliikenne

Henkilö-liikenne

AT

454

974

3 497

896

1 347

4 561

BE

1 774

31

9 027

397

302

0

BG

25 050

2 216

12 562

1 121

3 001

390

CY

0

0

155

0

2 379

1 384

CZ

2 426

232

10 861

1 419

22 653

2 060

DE

7 216

42 718

19 096

DK

176

23

11

0

5 880

619

EE

532

86

3 128

565

0

0

EL

4 630

0

2 084

0

6 384

0

ES

130 840

850

25 675

2 257

321 111

44 606

FI

2 854

414

11 068

713

5 133

1 070

FR

11 941

3 577

23 658

2 545

23 672

53 651

HR

722

438

342

54

362

203

HU

795

107

6 627

1 259

5 887

389

IE

1 673

802

2 473

1 097

1 402

622

IT

9 352

583

2 983

444

0

0

LT

0

0

4 401

370

1 109

131

LU

Tietoja ei saatavilla.

LV

949

57

3 612

404

274

9

MT

0

0

53

0

18

0

NL

Raporttia ei toimitettu.

PL

13 106

1 112

31 427

1 910

72 165

6 958

PT

Raporttia ei toimitettu.

RO

Ei sovelleta

Ei sovelleta

32 415

3 546

Ei sovelleta

Ei sovelleta

SK

2 127

49

7 398

863

572

62

SI

3 220

194

5 530

329

263

1 113

SE

1 376

134

3 204

479

16 773

843

UK

4 934

635

9 957

1 968

26 303

2 677

II – Pysyvästi ja väliaikaisesti peruutetut luvat sekä liikenteestä vastaavien henkilöiden julistaminen ammattiin soveltumattomaksi

Jäsenvaltiot

Pysyvästi peruutetut luvat

kaudella 1.1.2017 – 31.12.2018

Väliaikaisesti peruutetut luvat

kaudella 1.1.2017 – 31.12.2018

Ammattiin soveltumattomaksi julistamisten määrä

kaudella 1.1.2017 – 31.12.2018

Tavara-liikenne

Henkilö-liikenne

Tavara-liikenne

Henkilö-liikenne

Tavara-liikenne

Henkilö-liikenne

AT

91

95

0

0

4

1

BE

1 101

42

0

0

0

0

BG

2 423

44

0

0

0

0

CY

0

0

0

0

0

0

CZ

0

0

0

0

0

0

DE

3 020

3 020

202

DK

342

37

0

0

54

9

EE

101

4

16

0

5

1

EL

351

0

103

0

0

ES

92 916

4 385

45 654

28

0

0

FI

8 698

3 130

0

0

10

3

FR

11 894

6 265

3

1

0

0

HR

9

10

9

10

0

0

HU

0

0

0

0

0

0

IE

0

0

0

1

0

0

IT

11 309

174

26

0

84

0

LT

0

0

0

0

0

0

LU

Tietoja ei saatavilla.

LV

316

26

184

9

0

0

MT

0

0

0

0

0

0

NL

Raporttia ei toimitettu.

PL

1 562

66

164

8

9

1

PT

Raporttia ei toimitettu.

RO

19

2

257

19

0

0

SK

1 906

118

0

0

0

0

SI

78

4

0

0

0

0

SE

0

0

0

0

70

5

UK

5 773

937

4 553

665

60

28

III - Myönnetyt ammatillisen pätevyyden osoittavat todistukset

Jäsenvaltiot

Ammatillisen pätevyyden osoittavat todistukset kaudella 1.1.2017 – 31.12.2018

Tavaraliikenne

Henkilöliikenne

AT

530

96

BE

701

36

BG

1 487

120

CY

0

0

CZ

1 061

170

DE

3 703

DK

11

0

EE

398

56

EL

1 546

0

ES

296 157

132 449

FI

637

55

FR

4 771

1 035

HR

754

892

HU

56 138

12 203

IE

470

199

IT

4 179

739

LT

9 162

774

LU

Tietoja ei saatavilla.

LV

610

177

MT

0

0

NL

Raporttia ei toimitettu.

PL

6 032

1 331

PT

Raporttia ei toimitettu.

RO

8 435

1 168

SK

1 473

66

SI

367

143

SE

1 217

215

UK

338

212

YHTEENSÄ

552 313

IV – Tietojenvaihto muiden jäsenvaltioiden kanssa

Jäsenvaltiot

Toiselle jäsenvaltiolle lähetettyjen vakavia rikkomisia koskevien ilmoitusten määrä

Toiselta jäsenvaltiolta vastaanotettujen vakavia rikkomisia koskevien ilmoitusten määrä

Toiselle jäsenvaltiolle lähetettyjen hyvän maineen tarkastamista koskevien pyyntöjen määrä

Toiselta jäsenvaltiolta vastaanotettujen hyvän maineen tarkastamista koskevien pyyntöjen määrä

AT

0

5

0

0

BE

36

701

1 578

157 611

BG

4 882

3 218

0

0

CY

0

0

0

0

CZ

512

925

132

58 124

DE

1 288

207

5 180

178 653

DK

70

0

32 862

0

EE

259

204

26 003

159 583

EL

0

0

0

134

ES

2 283

2 395

108 078

83 534

FI

243

265

0

0

FR

1 017

480

420

157 445

HR

0

365

13 518

159 583

HU

0

0

78

305 244

IE

0

1 150

0

0

IT

0

184

343

143 669

LT

41

1 669

32 659

129 045

LU

Tietoja ei saatavilla.

LV

69

430

39 500

158 747

MT

0

11

0

0

NL

Raporttia ei toimitettu.

PL

755

3 833

87 616

154 123

PT

Raporttia ei toimitettu.

RO

1 287

10 208

146

1

SK

514

18

78 306

15 681

SI

1 079

298

1 444

118 155

SE

2

941

354

184 138

UK

16 673

90

391 505

138 636

YHTEENSÄ

31 214

27 439

819 622

2 301 671