EUROOPAN KOMISSIO
Bryssel 5.11.2018
COM(2018) 727 final
2018/0376(NLE)
Ehdotus
NEUVOSTON TÄYTÄNTÖÖNPANOPÄÄTÖS
luvan antamisesta Liettuan tasavallalle jatkaa yhteisestä arvonlisäverojärjestelmästä annetun direktiivin 2006/112/EY 193 artiklasta poikkeavan toimenpiteen soveltamista annetun täytäntöönpanopäätöksen 2010/99/EU muuttamisesta
PERUSTELUT
Yhteisestä arvonlisäverojärjestelmästä 28. marraskuuta 2006 annetun direktiivin 2006/112/EY, jäljempänä ’alv-direktiivi’, 395 artiklan 1 kohdan mukaan neuvosto voi yksimielisesti komission ehdotuksesta antaa jäsenvaltiolle luvan soveltaa kyseisestä direktiivistä poikkeavia erityistoimenpiteitä veronkannon yksinkertaistamiseksi tai tietyntyyppisten verovilppien taikka veron kiertämisen estämiseksi.
Liettuan tasavalta on komission 27. huhtikuuta 2018 saapuneeksi kirjaamalla kirjeellä pyytänyt lupaa jatkaa alv-direktiivin 193 artiklasta poikkeavan toimenpiteen soveltamista. Kyseisessä artiklassa määritetään, kuka on velvollinen maksamaan alv:n. Liettuan tasavalta toimitti komission 23. heinäkuuta 2018 saapuneeksi kirjaamalla kirjeellä kertomuksen kyseisen toimenpiteen soveltamisesta.
Komissio on antanut alv-direktiivin 395 artiklan 2 kohdan mukaisesti Liettuan tasavallan hakemuksen tiedoksi muille jäsenvaltioille 16. elokuuta 2018 päivätyillä kirjeillä. Espanjalle ja Kyprokselle hakemus annettiin tiedoksi 17. elokuuta 2018 päivätyillä kirjeillä. Komissio ilmoitti Liettuan tasavallalle 20. elokuuta 2018 päivätyllä kirjeellä saaneensa kaikki pyynnön arviointia varten tarvitsemansa tiedot.
1.EHDOTUKSEN TAUSTA
•Ehdotuksen perustelut ja tavoitteet
Alv-direktiivin 193 artiklassa olevan yleisen säännön mukaan tavaroita luovuttava tai palveluita suorittava verovelvollinen on tavallisesti velvollinen maksamaan alv:n.
Alv-direktiivin 395 artiklan mukaan jäsenvaltiot voivat soveltaa alv-direktiivin säännöksistä poikkeavia toimenpiteitä alv:n kantamisen yksinkertaistamiseksi tai tietyntyyppisten verovilppien tai veron kiertämisen estämiseksi, jos neuvosto on ne hyväksynyt.
Liettuan tasavalta pyysi saada jatkaa käännetyn verovelvollisuuden järjestelmän soveltamista puutavaran luovutuksiin sekä maksukyvyttömyysmenettelyssä tai oikeudellisen valvonnan alaisessa velkasaneerausmenettelyssä olevan verovelvollisen toteuttamiin tavaraluovutuksiin ja palvelusuorituksiin. Toisin sanoen kyseisessä järjestelmässä alv:n on velvollinen maksamaan se henkilö, jolle tavarat luovutetaan tai jolle palvelut suoritetaan.
Poikkeustoimenpide myönnettiin Liettuan tasavallalle alun perin 15. toukokuuta 2006 tehdyllä neuvoston päätöksellä 2006/388/EY 31. joulukuuta 2009 saakka, ja sen voimassaoloa jatkettiin 16. helmikuuta 2010 annetulla neuvoston täytäntöönpanopäätöksellä 2010/99/EU 31. joulukuuta 2012 saakka, 13. marraskuuta 2012 annetulla neuvoston täytäntöönpanopäätöksellä 2012/704/EU 31. joulukuuta 2015 saakka ja 10. joulukuuta 2015 annetulla neuvoston täytäntöönpanopäätöksellä (EU) 2015/2395 31. joulukuuta 2018 saakka.
Liettuan tasavalta ilmoitti nykyisessä pyynnössään ja arviointikertomuksessaan komissiolle, että käännetyn verovelvollisuuden järjestelmän soveltaminen puutavaran luovutuksiin sekä maksukyvyttömyys- tai velkasaneerausmenettelyssä olevan verovelvollisen toteuttamiin tavaraluovutuksiin ja palvelusuorituksiin on osoittautunut erittäin tehokkaaksi tavaksi estää petoksia. Käännetyn verovelvollisuuden järjestelmä ei ole pelkästään tapa helpottaa veroviranomaisten suorittamaa alv:n valvomista ja kantamista, vaan sillä myös kannustetaan verovelvollisia täyttämään velvollisuutensa. Liettuan tasavallan mukaan edellä mainituilla aloilla havaittujen rikkomusten määrä on vähentynyt merkittävästi sen jälkeen, kun käännetyn verovelvollisuuden järjestelmä otettiin käyttöön. Tällä erityistoimenpiteellä ei myöskään ole kielteistä vaikutusta lopullisessa kulutusvaiheessa kannettavan alv:n kokonaismäärään, eikä se näin ollen vaikuta kielteisesti alv:stä kertyviin unionin omiin varoihin.
Poikkeukset myönnetään yleensä rajoitetuksi ajaksi, jotta voidaan arvioida, onko erityistoimenpide asianmukainen ja tehokas ja jotta jäsenvaltioilla olisi aikaa toteuttaa muita tavanomaisia toimenpiteitä ongelman ratkaisemiseksi ennen poikkeustoimenpiteen voimassaolon päättymistä. Poikkeuksen voimassaolon jatkaminen ei näin ollen olisi tämän jälkeen enää perusteltua. Poikkeus, joka mahdollistaa käännetyn verovelvollisuuden järjestelmän käytön, myönnetään poikkeuksellisesti vain tietyille petosaloille ja viimeisenä keinona.
Koska oikeudellinen ja tosiasiallinen tilanne ei ole muuttunut, Latvian tasavalta pyytää poikkeustoimenpiteen jatkamista vielä viimeisen kerran 31. joulukuuta 2021 saakka. Liettuan tasavallan olisi kyseisen poikkeuksen voimassaolon päättymiseen mennessä pantava täytäntöön muita tavanomaisia toimenpiteitä alv-petosten ehkäisemiseksi ja niiden leviämisen estämiseksi puutavara-alalla sekä maksukyvyttömyys- tai uudelleenjärjestelymenettelyssä olevia verovelvollisia koskevan tilanteen korjaamiseksi. Tämän jälkeen ei olisi enää tarpeen poiketa direktiivin 2006/112/EY 193 artiklan soveltamisesta kyseisten luovutusten ja suoritusten osalta.
•Yhdenmukaisuus muiden alaa koskevien politiikkojen säännösten kanssa
Muille jäsenvaltioille on myönnetty vastaavanlaisia alv-direktiivin 193 artiklaa koskevia poikkeuksia.
Ehdotettu toimenpide on näin ollen yhdenmukainen nykyisten alv-direktiivin säännösten kanssa.
2.OIKEUSPERUSTA, TOISSIJAISUUSPERIAATE JA SUHTEELLISUUSPERIAATE
•Oikeusperusta
Alv-direktiivin 395 artikla.
•Toissijaisuusperiaate (jaetun toimivallan osalta)
Kun otetaan huomioon ehdotuksen perustana oleva alv-direktiivin säännös, toissijaisuusperiaatetta ei sovelleta.
•Suhteellisuusperiaate
Päätös koskee jäsenvaltiolle sen omasta pyynnöstä annettavaa lupaa, eikä siihen liity velvollisuuksia.
Koska poikkeuksen soveltamisala on rajoitettu, erityistoimenpide on tavoitteeseensa nähden oikeasuhteinen.
•Toimintatavan valinta
Ehdotettu toimintatapa: neuvoston täytäntöönpanopäätös.
Neuvoston direktiivin 2006/112/EY 395 artiklan mukaan yhteisistä alv-säännöksistä voidaan poiketa vain, jos neuvosto antaa siihen luvan komission ehdotuksesta tekemällään yksimielisellä päätöksellä. Neuvoston täytäntöönpanopäätös on parhaiten soveltuva toimintatapa, koska se voidaan osoittaa yksittäiselle jäsenvaltiolle.
3.JÄLKIARVIOINTIEN, SIDOSRYHMIEN KUULEMISTEN JA VAIKUTUSTENARVIOINTIEN TULOKSET
•Sidosryhmien kuuleminen
Tämä ehdotus perustuu Liettuan tasavallan esittämään pyyntöön ja koskee ainoastaan kyseistä jäsenvaltiota.
•Asiantuntijatiedon keruu ja käyttö
Ulkopuolisten asiantuntijoiden käyttö ei ollut tarpeen.
•Vaikutustenarviointi
Ehdotuksessa neuvoston täytäntöönpanopäätökseksi annetaan Liettuan tasavallalle lupa jatkaa käännetyn verovelvollisuuden järjestelmän soveltamista puutavaran luovutuksiin ja maksukyvyttömyysmenettelyssä tai oikeudellisen valvonnan alaisessa velkasaneerausmenettelyssä olevan verovelvollisen toteuttamiin tavaraluovutuksiin ja palvelusuorituksiin rajoitetun ajan. Järjestelmän tarkoituksena on torjua petoksia tietyillä aloilla. Sillä myös yksinkertaistetaan veroviranomaisten suorittamaa alv:n kantamista ja valvomista ja kannustetaan verovelvollisia täyttämään velvollisuutensa.
Liettuan tasavallan mukaan toimenpiteen jatkamisella ei ole kielteistä vaikutusta lopullisessa kulutusvaiheessa kannettavan alv:n kokonaismäärään, eikä se näin ollen vaikuta kielteisesti alv:stä kertyviin unionin omiin varoihin.
4.TALOUSARVIOVAIKUTUKSET
Ehdotuksella ei ole vaikutuksia EU:n talousarvioon.
5.LISÄTIEDOT
•Toteuttamissuunnitelmat, seuranta, arviointi ja raportointijärjestelyt
Ehdotuksen soveltamisaika on rajoitettu.
2018/0376 (NLE)
Ehdotus
NEUVOSTON TÄYTÄNTÖÖNPANOPÄÄTÖS
luvan antamisesta Liettuan tasavallalle jatkaa yhteisestä arvonlisäverojärjestelmästä annetun direktiivin 2006/112/EY 193 artiklasta poikkeavan toimenpiteen soveltamista annetun täytäntöönpanopäätöksen 2010/99/EU muuttamisesta
EUROOPAN UNIONIN NEUVOSTO, joka
ottaa huomioon Euroopan unionin toiminnasta tehdyn sopimuksen,
ottaa huomioon yhteisestä arvonlisäverojärjestelmästä 28 päivänä marraskuuta 2006 annetun neuvoston direktiivin 2006/112/EY ja erityisesti sen 395 artiklan 1 kohdan,
ottaa huomioon Euroopan komission ehdotuksen,
sekä katsoo seuraavaa:
(1)Liettualle annettiin neuvoston päätöksellä 2006/388/EY lupa soveltaa direktiivin 77/388/ETY 21 artiklasta poikkeavaa toimenpidettä, jotta se voi maksukyvyttömyysmenettelyn tai oikeudellisen valvonnan alaisen velkasaneerausmenettelyn tapauksessa nimetä verovelvollisen, jolle tavarat luovutetaan tai jolle palvelu suoritetaan, henkilöksi, joka on velvollinen maksamaan arvonlisäveron, jäljempänä ’alv’, kyseisistä tavaraluovutuksista ja palvelusuorituksista.
(2)Direktiivin 2006/112/EY 193 artiklasta poiketen Liettualle annettiin neuvoston täytäntöönpanopäätöksellä 2010/99/EY lupa jatkaa 31 päivään joulukuuta 2012 verovelvollisen nimeämistä alv-velvolliseksi, jolle maksukyvyttömyysmenettelyssä tai oikeudellisen valvonnan alaisessa velkasaneerausmenettelyssä oleva verovelvollinen luovuttaa tavaroita tai suorittaa palveluita tai jolle luovutetaan puutavaraa. Lupaa soveltaa poikkeustoimenpidettä jatkettiin neuvoston täytäntöönpanopäätöksellä 2012/704/EU 31 päivään joulukuuta 2015 ja neuvoston täytäntöönpanopäätöksellä (EU) 2015/2395 31 päivään joulukuuta 2018.
(3)Liettua pyysi komissiossa 27 päivänä huhtikuuta 2018 saapuneeksi kirjatulla kirjeellä lupaa jatkaa direktiivin 2006/112/EY 193 artiklasta poikkeavan toimenpiteen soveltamista puutavaran luovutuksiin sekä maksukyvyttömyysmenettelyssä tai oikeudellisen valvonnan alaisessa velkasaneerausmenettelyssä olevan verovelvollisen toteuttamiin tavaraluovutuksiin ja palvelusuorituksiin. Täytäntöönpanopäätöksen 2010/99/EU 2 artiklan kolmannessa kohdassa säädetyn vaatimuksen mukaisesti Liettua toimitti komissiossa 23 päivänä heinäkuuta 2018 vastaanotetuksi kirjatulla kirjeellä kertomuksen kyseisen toimenpiteen soveltamisesta.
(4)Komissio on direktiivin 2006/112/EY 395 artiklan 2 kohdan toisen alakohdan mukaisesti antanut Liettuan hakemuksen tiedoksi muille jäsenvaltioille 16 päivänä elokuuta 2018 päivätyillä kirjeillä; Espanjalle ja Kyprokselle hakemus annettiin tiedoksi 17 päivänä elokuuta 2018 päivätyillä kirjeillä. Komissio ilmoitti 20 päivänä elokuuta 2018 päivätyllä kirjeellä Liettualle, että sillä oli kaikki hakemuksen arviointia varten tarvitsemansa tiedot.
(5)Maksukyvyttömyys- tai velkasaneerausmenettelyissä olevat verovelvolliset eivät usein voi taloudellisten ongelmien takia maksaa alv:a luovuttamistaan tavaroista ja suorittamistaan palveluista. Liettuan puutavaramarkkinoilla on myös ongelmia markkinoiden luonteen ja markkinoilla toimivien yritysten vuoksi. Markkinoita hallitsevat pienet paikalliset yritykset, jotka ovat usein jälleenmyyjiä ja välittäjiä, joita veroviranomaisten on ollut vaikea valvoa. Yleisimmässä verovilpissä yritys laskuttaa asiakasta luovutuksista tai suorituksista ja katoaa sen jälkeen jäljettömiin maksamatta veroa, mutta toimittaa asiakkaalle verovähennykseen oikeuttavan kauppalaskun. Liettuan mukaan tämä poikkeustoimenpiteen soveltamisen perusteena ollut tilanne ei ole muuttunut vaan on edelleen olemassa. Poikkeustoimenpiteen soveltamista koskevat Liettuan veroviranomaisten tutkimukset ja analyysit ovat osoittaneet, että toimenpiteen avulla on pystytty tehokkaasti ehkäisemään maksukyvyttömyys- tai uudelleenjärjestelymenettelyissä olevien verovelvollisten tekemiä alv-petoksia ja puutavarakaupassa esiintyviä alv-petoksia.
(6)Liettualle olisi sen vuoksi annettava lupa jatkaa poikkeustoimenpiteen soveltamista rajoitetun ajan 31 päivään joulukuuta 2021.
(7)Poikkeukset myönnetään yleensä rajoitetuksi ajaksi, jotta voidaan arvioida, onko poikkeustoimenpide asianmukainen ja tehokas. Poikkeukset antavat jäsenvaltioille aikaa ottaa käyttöön muita tavanomaisia toimenpiteitä ongelman ratkaisemiseksi ennen poikkeustoimenpiteen voimassaolon päättymistä, joten sen voimassaolon jatkaminen ei tämän jälkeen olisi enää perusteltua. Poikkeus, joka mahdollistaa käännetyn verovelvollisuuden järjestelmän käytön, myönnetään poikkeuksellisesti vain tietyille petosaloille ja viimeisenä keinona. Sen vuoksi Liettuan olisi ennen tämän poikkeuksen voimassaolon päättymistä pantava täytäntöön muita tavanomaisia toimenpiteitä torjuakseen ja ehkäistäkseen alv-petosten leviämistä puutavara-alalla sekä maksukyvyttömyys- tai uudelleenjärjestelymenettelyissä olevien verovelvollisten tilanteen korjaamiseksi, joten Liettualla ei pitäisi enää tämän jälkeen olla tarvetta poiketa direktiivin 2006/112/EY 193 artiklasta kyseisten luovutusten ja suoritusten osalta.
(8)Poikkeustoimenpide ei vaikuta kielteisesti alv:stä kertyviin unionin omiin varoihin.
(9)Sen vuoksi täytäntöönpanopäätöstä 2010/99/EU olisi muutettava,
ON HYVÄKSYNYT TÄMÄN PÄÄTÖKSEN:
1 artikla
Korvataan täytäntöönpanopäätöksen 2010/99/EU 2 artikla seuraavasti:
”2 artikla
Tätä päätöstä sovelletaan 31 päivään joulukuuta 2021.”.
2 artikla
Tätä päätöstä sovelletaan 1 päivästä tammikuuta 2019.
3 artikla
Tämä päätös on osoitettu Liettuan tasavallalle.
Tehty Brysselissä
Neuvoston puolesta
Puheenjohtaja