EUROOPAN KOMISSIO
Bryssel 8.8.2018
COM(2018) 576 final
2018/0305(NLE)
Ehdotus
NEUVOSTON PÄÄTÖS
tavarakaupan muodollisuuksien yksinkertaistamisesta 20 päivänä toukokuuta 1987 tehdyllä yleissopimuksella perustetussa EU:n ja yhteistä passitusta soveltavien maiden sekakomiteassa ja yhteisestä passitusmenettelystä 20 päivänä toukokuuta 1987 tehdyllä yleissopimuksella perustetussa EU:n ja yhteistä passitusta soveltavien maiden sekakomiteassa Euroopan unionin puolesta otettavasta kannasta Yhdistyneen kuningaskunnan kutsumiseen liittymään kyseisiin yleissopimuksiin
PERUSTELUT
1.EHDOTUKSEN SISÄLTÖ
Tämä ehdotus koskee päätöstä tavarakaupan muodollisuuksien yksinkertaistamisesta 20. toukokuuta 1987 tehdyllä yleissopimuksella perustetussa EU:n ja yhteistä passitusta soveltavien maiden sekakomiteassa ja yhteisestä passitusmenettelystä 20. toukokuuta 1987 tehdyllä yleissopimuksella perustetussa EU:n ja yhteistä passitusta soveltavien maiden sekakomiteassa, jäljempänä ’sekakomiteat’, unionin puolesta otettavan kannan vahvistamisesta, silloin kun asianomaisen sekakomitean on määrä antaa päätös Ison-Britannian ja Pohjois-Irlannin yhdistyneen kuningaskunnan, jäljempänä ’Yhdistynyt kuningaskunta’, kutsumisesta liittymään tavarakaupan muodollisuuksien yksinkertaistamisesta tehtyyn yleissopimukseen tai yhteisestä passitusmenettelystä tehtyyn yleissopimukseen, jäljempänä ’yleissopimukset’.
2.EHDOTUKSEN TAUSTA
2.1. Yleissopimukset
Yleissopimusten tarkoituksena on helpottaa tavaroiden liikkumista Euroopan unionin ja muiden sellaisten maiden välillä, jotka ovat yleissopimusten sopimuspuolia. Ne tulivat voimaan 1. tammikuuta 1988.
Euroopan unioni on yleissopimusten sopimuspuoli.
Yleissopimusten sopimuspuolina olevia maita, jotka eivät ole unionin jäseniä, kutsutaan yleissopimuksissa yhteistä passitusta soveltaviksi maiksi.
2.2. Sekakomiteat
Sekakomiteoiden tehtävänä on hallinnoida yleissopimuksia ja varmistaa niiden asianmukainen täytäntöönpano. Sekakomiteat kutsuvat päätöksillä kolmansia maita liittymään yleissopimuksiin.
Sekakomiteoiden päätökset hyväksytään sopimuspuolten yhteisellä sopimuksella.
2.3.Suunnitellut sekakomitean säädökset
•Toimintatavan valinta
Tiedonannossa, jonka Euroopan komissio antoi vuonna 2001 Euroopan parlamentille ja neuvostolle strategiasta ehdokasmaiden valmistamiseksi liittymään yhteisestä passitusmenettelystä ja tavarakaupan muodollisuuksien yksinkertaistamisesta vuonna 1987 tehtyihin EY:n ja EFTA:n yleissopimuksiin, sekä tiedonannossa, jonka Euroopan komissio antoi vuonna 2010 Euroopan parlamentille ja neuvostolle strategiasta tiettyjen naapurimaiden valmistamiseksi liittymään molempiin yleissopimuksiin, ja 14. huhtikuuta 2011 annetuissa neuvoston päätelmissä, joissa vahvistettiin kyseisten tiedonantojen mukainen menettelytapa, kaavaillaan useiden maiden tukemista niiden pyrkimyksissä liittyä mainittuihin yleissopimuksiin.
Yhdistynyt kuningaskunta on Euroopan unionin jäsenvaltiona soveltanut yleissopimuksia niiden voimantulosta eli vuodesta 1988 alkaen. Sillä on näin ollen riittävästi kokemusta yleissopimusten määräysten soveltamisesta, ja unionin jäsenvaltiona se täyttää vuosina 2001 ja 2010 annetuissa tiedonannoissa esitetyt tekniset kriteerit.
Kun Yhdistynyt kuningaskunta eroaa Euroopan unionista, yleissopimusten soveltaminen Yhdistyneeseen kuningaskuntaan lakkaa ilman eri toimenpiteitä, sillä ainoastaan unioni (eivätkä sen jäsenvaltiot) on niiden sopimuspuoli. Yhdistyneen kuningaskunnan liittyminen yleissopimusten erilliseksi sopimuspuoleksi helpottaa merkittävästi tavaroiden liikkuvuutta unionin, Yhdistyneen kuningaskunnan ja muiden yhteistä passitusta soveltavien maiden välillä.
Jos EU:n ja Yhdistyneen kuningaskunnan neuvottelijoiden välillä sovitut siirtymäjärjestelyt tulevat voimaan osana erosopimusta, josta neuvotellaan parhaillaan Euroopan unionista tehdyn sopimuksen 50 artiklan mukaisesti, kansainvälisiä sopimuksia, joiden osapuolena unioni on, mukaan lukien kyseiset yleissopimukset, sovelletaan Yhdistyneeseen kuningaskuntaan ja Yhdistyneessä kuningaskunnassa eropäivämäärästä alkaen 31. joulukuuta 2020 saakka. Tällaisessa tapauksessa Yhdistyneen kuningaskunnan liittymisellä yleissopimuksiin olisi vaikutuksia vasta siitä päivästä alkaen, jona unionin oikeutta (nämä yleissopimukset mukaan luettuina) ei enää sovelleta Yhdistyneeseen kuningaskuntaan ja Yhdistyneessä kuningaskunnassa.
Komissiota pyydetään hyväksymään tämä päätösehdotuksen luonnos ja toimittamaan se neuvostolle.
Sekakomiteoiden päätökset, joilla Yhdistynyt kuningaskunta kutsutaan liittymään yleissopimuksiin, tulevat sopimuspuolia sitoviksi niiden 2 artiklan mukaisesti, jonka mukaan ne tulevat voimaan hyväksymispäivänä (”Tämä päätös tulee voimaan päivänä, jona se hyväksytään”).
Tavarakaupan muodollisuuksien yksinkertaistamista koskevan yleissopimuksen 11 artiklan 3 kohdan ja yhteistä passitusmenettelyä koskevan yleissopimuksen 15 artiklan 3 kohdan mukaan sopimuspuolet saattavat oman lainsäädäntönsä mukaisesti voimaan päätökset, jotka koskevat kolmansien maiden kutsumista liittymään yleissopimuksiin.
3.UNIONIN PUOLESTA OTETTAVA KANTA
Ehdotettuna kantana on hyväksyä päätös, jolla kutsutaan Yhdistynyt kuningaskunta liittymään yleissopimuksiin, jotta niiden soveltaminen voi alkaa heti kun Yhdistynyt kuningaskunta eroaa unionista tai, jos EU:n ja Yhdistyneen kuningaskunnan neuvottelijoiden välillä sovitut siirtymäjärjestelyt tulevat voimaan osana erosopimusta, josta neuvotellaan parhaillaan Euroopan unionista tehdyn sopimuksen 50 artiklan mukaisesti, siitä päivästä alkaen, jona unionin oikeutta (nämä yleissopimukset mukaan luettuina) ei enää sovelleta Yhdistyneeseen kuningaskuntaan ja Yhdistyneessä kuningaskunnassa.
Ehdotetun kannan tarkoituksena on helpottaa unionin, Yhdistyneen kuningaskunnan ja nykyisten yhteistä passitusta soveltavien maiden välistä kauppaa. Yhdistyneen kuningaskunnan liittymisen yleissopimuksiin odotetaan tuovan merkittäviä ja tuntuvia hyötyjä kaupan alan toimijoille ja tullihallinnoille yksinkertaistamalla passitusmuodollisuuksia ja helpottamalla tavaroiden liikkumista.
Ehdotettu kanta on yhteisen kauppapolitiikan mukainen.
4.OIKEUSPERUSTA
4.1.Menettelyllinen oikeusperusta
4.1.1.Periaatteet
Euroopan unionin toiminnasta tehdyn sopimuksen (SEUT-sopimus) 218 artiklan 9 kohdassa määrätään päätöksistä ”sopimuksella perustetussa elimessä unionin puolesta esitettävien kantojen vahvistamisesta, silloin kun tämän elimen on annettava säädöksiä, joilla on oikeusvaikutuksia, lukuun ottamatta säädöksiä, joilla täydennetään tai muutetaan sopimuksen institutionaalisia rakenteita”.
Tavarakaupan muodollisuuksien yksinkertaistamista koskevan yleissopimuksen 11 artiklan 3 kohdan ja yhteistä passitusmenettelyä koskevan yleissopimuksen 15 artiklan 3 kohdan mukaan sekakomiteat kutsuvat päätöksellään kolmannen maan, sellaisena kuin tavarakaupan muodollisuuksien yksinkertaistamista koskevan yleissopimuksen 1 artiklan 2 kohdassa ja yhteistä passitusmenettelyä koskevan yleissopimuksen 3 artiklan 1 kohdan c alakohdassa tarkoitetaan, liittymään yleissopimukseen.
4.1.2.Soveltaminen tässä asiassa
Sekakomiteat ovat elimiä, jotka on perustettu sopimuksella eli tavarakaupan muodollisuuksien yksinkertaistamista koskevalla yleissopimuksella (10 artikla) ja yhteistä passitusmenettelyä koskevalla yleissopimuksella (14 artikla).
Päätökset, jotka sekakomiteoiden on määrä antaa, ovat säädöksiä, joilla on oikeusvaikutuksia. Nämä päätökset ovat sitovia kansainvälisen oikeuden nojalla tavarakaupan muodollisuuksien yksinkertaistamista koskevan yleissopimuksen 15 artiklan ja yhteistä passitusmenettelyä koskevan yleissopimuksen 20 artiklan mukaisesti.
Vaikka Yhdistynyt kuningaskunta ei ole kolmas maa, kun sekakomiteat tekevät kutsumista koskevan päätökseen, on unionin edun mukaista varmistaa, että se liittyy yleissopimuksiin erillisenä sopimuspuolena siitä päivästä alkaen, jona unionin oikeutta (nämä yleissopimukset mukaan luettuina) ei enää sovelleta Yhdistyneeseen kuningaskuntaan ja Yhdistyneessä kuningaskunnassa. Näin ollen on tarpeen valmistella sekakomiteoiden päätökset, joilla hyväksytään kutsu liittyä näihin yleissopimuksiin, jotta Yhdistyneestä kuningaskunnasta tulee erillinen sopimuspuoli viipymättä sen jälkeen, kun siitä tulee kolmas maa.
Suunnitelluilla säädöksillä ei täydennetä eikä muuteta yleissopimusten institutionaalisia rakenteita.
Tämän vuoksi ehdotettujen päätösten menettelyllinen oikeusperusta on SEUT-sopimuksen 218 artiklan 9 kohta.
4.2.Aineellinen oikeusperusta
SEUT-sopimuksen 218 artiklan 9 kohdan nojalla annettavan päätöksen aineellinen oikeusperusta määräytyy ensisijaisesti sen suunnitellun säädöksen tavoitteen ja sisällön perusteella, jota unionin puolesta otettava kanta koskee. Jos suunnitellulla säädöksellä on kaksi tavoitetta tai siihen sisältyy kaksi osatekijää ja jos näistä tavoitteista tai osatekijöistä toinen on mahdollista määritellä pääasialliseksi tavoitteeksi tai osatekijäksi, johon nähden toinen tavoite tai osatekijä on liitännäinen, SEUT-sopimuksen 218 artiklan 9 kohdan nojalla hyväksyttävällä päätöksellä on oltava vain yksi aineellinen oikeusperusta, eli se, jota pääasiallinen tai ensisijainen tavoite tai osatekijä edellyttää.
Menettelyjen yksinkertaistaminen, joka saadaan aikaan kutsumalla Yhdistynyt kuningaskunta liittymään yleissopimuksiin, koskee tehokkaita rajamuodollisuuksia. Suunnitellun säädöksen pääasiallinen tavoite ja sisältö liittyvät yhteiseen kauppapolitiikkaan.
Sen vuoksi ehdotettujen päätösten aineellisena oikeusperustana on SEUT-sopimuksen 207 artikla.
4.3.Päätelmät
Ehdotettujen päätösten oikeusperustana tulisi olla SEUT-sopimuksen 207 artikla yhdessä SEUT-sopimuksen 218 artiklan 9 kohdan kanssa.
2018/0305 (NLE)
Ehdotus
NEUVOSTON PÄÄTÖS
tavarakaupan muodollisuuksien yksinkertaistamisesta 20 päivänä toukokuuta 1987 tehdyllä yleissopimuksella perustetussa EU:n ja yhteistä passitusta soveltavien maiden sekakomiteassa ja yhteisestä passitusmenettelystä 20 päivänä toukokuuta 1987 tehdyllä yleissopimuksella perustetussa EU:n ja yhteistä passitusta soveltavien maiden sekakomiteassa Euroopan unionin puolesta otettavasta kannasta Yhdistyneen kuningaskunnan kutsumiseen liittymään kyseisiin yleissopimuksiin
EUROOPAN UNIONIN NEUVOSTO, joka
ottaa huomioon Euroopan unionin toiminnasta tehdyn sopimuksen ja erityisesti sen 207 artiklan yhdessä sen 218 artiklan 9 kohdan kanssa,
ottaa huomioon Euroopan komission ehdotuksen,
sekä katsoo seuraavaa:
(1)Tavarakaupan muodollisuuksien yksinkertaistamisesta 20 päivänä toukokuuta 1987 tehty yleissopimus ja yhteisestä passitusmenettelystä 20 päivänä toukokuuta 1987 tehty yleissopimus jäljempänä ’yleissopimukset’, tehtiin Euroopan talousyhteisön, Itävallan tasavallan, Suomen tasavallan, Islannin tasavallan, Norjan kuningaskunnan, Ruotsin kuningaskunnan ja Sveitsin valaliiton välillä 20 päivänä toukokuuta 1987, ja ne tulivat voimaan 1 päivänä tammikuuta 1988.
(2)Ison-Britannian ja Pohjois-Irlannin yhdistynyt kuningaskunta, jäljempänä ’Yhdistynyt kuningaskunta’, on ilmaissut halunsa liittyä yleissopimuksiin erillisenä sopimuspuolena siitä päivästä, jona yleissopimuksia ei enää sovelleta Yhdistyneeseen kuningaskuntaan.
(3)Tavarakaupan muodollisuuksien yksinkertaistamista koskevan yleissopimuksen 11 artiklan 3 kohdan nojalla kyseisellä yleissopimuksella perustettu sekakomitea voi hyväksyä päätöksiä, joilla kutsutaan kolmansia maita liittymään kyseiseen yleissopimukseen.
(4)Yhteistä passitusmenettelyä koskevan yleissopimuksen 15 artiklan 3 kohdan nojalla kyseisellä yleissopimuksella perustettu sekakomitea voi hyväksyä päätöksiä, joilla kutsutaan kolmansia maita liittymään kyseiseen yleissopimukseen.
(5)On aiheellista vahvistaa kyseisissä sekakomiteoissa unionin puolesta otettava kanta, koska päätökset Yhdistyneen kuningaskunnan kutsumisesta liittymään yleissopimuksiin erillisenä sopimuspuolena tulevat olemaan unionia sitovia.
(6)Näillä yleissopimuksilla varmistetaan tehokkaat rajamuodollisuudet sopimuspuolten välisessä kaupassa.
(7)Vaikka Yhdistynyt kuningaskunta ei ole kolmas maa, kun sekakomiteat tekevät kutsumista koskevan päätöksen, on unionin edun mukaista varmistaa, että se liittyy yleissopimuksiin erillisenä sopimuspuolena siitä päivästä alkaen, jona unionin lainsäädäntöä (nämä yleissopimukset mukaan luettuina) ei enää sovelleta Yhdistyneeseen kuningaskuntaan ja Yhdistyneessä kuningaskunnassa.
(8)Molemmissa yleissopimuksissa määrätään, että sopimuspuoleksi kutsutun kolmannen maan on jätettävä liittymiskirja ja että liittyminen tulee voimaan liittymiskirjan jättämistä seuraavan toisen kuukauden ensimmäisenä päivänä.
(9)Kun otetaan huomioon tämä aikataulu, on tarpeen valmistella sekakomiteoiden hyväksymistä varten päätökset, jotka koskevat kutsumista liittymään kyseisiin yleissopimuksiin, jotta Yhdistynyt kuningaskunta voi liittyä kyseisiin yleissopimuksiin viipymättä sen jälkeen, kun siitä tulee kolmas maa.
(10)Yhdistyneen kuningaskunnan yleissopimuksiin liittymisen olisi tultava voimaan vasta siitä päivästä alkaen, jona Yhdistynyt kuningaskunta ei enää kuulu yleissopimusten soveltamisalaan Euroopan unionin jäsenvaltiona, tai, jos Euroopan unioni ja Yhdistynyt kuningaskunta sopivat siirtymäjärjestelyistä, joiden yhteydessä yleissopimuksia sovellettaisiin Yhdistyneeseen kuningaskuntaan ja Yhdistyneessä kuningaskunnassa, siitä päivästä alkaen, jona kyseisten siirtymäjärjestelyjen soveltaminen lakkaa,
ON HYVÄKSYNYT TÄMÄN PÄÄTÖKSEN:
1 artikla
Tavarakaupan muodollisuuksien yksinkertaistamisesta 20 päivänä toukokuuta 1987 tehdyllä yleissopimuksella perustetussa EU:n ja yhteistä passitusta soveltavien maiden sekakomiteassa unionin puolesta otettava kanta Yhdistyneen kuningaskunnan kutsumiseen liittymään kyseiseen yleissopimukseen perustuu tähän päätökseen liitettyyn kyseisen sekakomitean päätösluonnokseen.
2 artikla
Yhteisestä passitusmenettelystä 20 päivänä toukokuuta 1987 tehdyllä yleissopimuksella perustetussa EU:n ja yhteistä passitusta soveltavien maiden sekakomiteassa unionin puolesta otettava kanta Yhdistyneen kuningaskunnan kutsumiseen liittymään kyseiseen yleissopimukseen perustuu tähän päätökseen liitettyyn kyseisen sekakomitean päätösluonnokseen.
3 artikla
Kun Yhdistynyt kuningaskunta on täyttänyt yleissopimuksiin liittymistä koskevat tekniset edellytykset tai kun on annettu riittävät takeet siitä, että kyseiset tekniset ehdot täytetään ajoissa ennen päivää, jona yleissopimuksen soveltaminen Yhdistyneeseen kuningaskuntaan sopimuspuolena alkaa, unionin edustaja 1 ja 2 artiklassa tarkoitetuissa sekakomiteoissa esittää ehdotukset päätöksiksi, joilla Yhdistynyt kuningaskunta kutsutaan liittymään yleissopimuksiin, ja äänestää näistä päätöksistä tämän päätöksen 1 ja 2 artiklan mukaisesti.
4 artikla
Kun tavarakaupan muodollisuuksien yksinkertaistamista käsittelevän EU:n ja yhteistä passitusta soveltavien maiden sekakomitean päätös sekä yhteistä passitusta käsittelevän EU:n ja yhteistä passitusta soveltavien maiden sekakomitean päätös on hyväksytty, ne julkaistaan Euroopan unionin virallisessa lehdessä.
5 artikla
Tämä päätös on osoitettu komissiolle.
Tehty Brysselissä
Neuvoston puolesta
Puheenjohtaja